Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1918. 57ste Jaargang. No. 25. Donderdag 28 Maart. VOOR OER DITTEN EN DATTEN. VERLEDEN EN TOEKOMST. V. D. v. BINNENLAND. 17 zijn Hindeloopen, 22 Maart. In de heden gehouden vergadering van aandeelhouders der N. V. Zeebad Hindeloopen werd o.m. aange boden de verlies-en winstrekening over 1917. Daaruit bleek dat over 1917 een winst is gemaakt van f 21.831/2- Uit het verslag bleek, dat het dagjespubliek over 1917 zoo groot niet is geweest als vorige jaren, vrij zeker tengevolge van den benzinenood en den slechten treinenloop. Het pensionbezoek daar- Bolswardsche Courant Afzonderlijke en de menseden met Het schijnt ons toe, dat het op onze komst gewacht heeft gelukkig te worden. ’t is de vraag nog, of deze Veeleer is zij de uiting entegen was aanmerkelijk grooter. Sierks te Koudum werd herbenoemd commissaris. Den Haag, 26 Maart. Behoudens onvoor ziene omstandigheden zullen met onbepaald klein verlof kunnen gaan: op 10 April de onderofficieren militielichting 1914 der onbe reden korpsen'met uitzondering van hen, die als telegrafist belast zijn met toesteldienst, en pas op 10 Juli met klein verlof gaan; 29 April de onderofficieren militielichting 1915 der infanterie, die in het tijdvak 1517 Sept. 1914 werden ingelijfd. Verkoop geen vee zonder noodzaak. Onder dezen titel geeft het bestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw aan de landbouwers in de provincie den volgenden raad: „Door de sterke inkrimping van den veestapel komen bij bet bestuur reeds mede- deelingen, dat de bezetting van het weiland met vee onvoldoende zal zijn. Het gevolg is, dat er meer hooiland komt. Het volgend najaar heeft men dus wel hooi maar geen vleesch en vet, terwijl hieraan juist groot gebrek zal zijn. Verkoop dus geen vee, maar tracht het vee dezen zomer vet te krijgen. De omzetting van gras in vleesch en vet moet zoo spoedig mogelijk geschieden er mag geen jaar over verloopen, want dan is het te laat”. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ons zooveel voor lief te we vroeger morden. Er is waar, knorrige oude heden,' maar men kunnen vergelijken met bedorven ’t Kan echter ook zijn, dat de knorrigheid voortkomt uit gebrek aan gezond heid, en dienen zij derhalve met geduld en medelijden te worden behandeld en beschouwd. Maar de verstandige en gezonde grijsaard heeft natuurlijk geleerd het bruine brood der moeilijke tijden te eten en voelt er zich gezonder en flinker en opgewekter door. HerinneringenKunnen er geen vooruit zichten uit geboren worden Eens zal de Dood de vonken van het Leven blusschen. Zeker, maar eens ook zal de vrede'dalen om een einde te maken aan de smarten van ons mensebelijk bestaan. Vrede in dubbelen zin, evenals in den bangen winter de menschen elkaar bemoedigen met te zeggen, dat de lente weer zal komen, fluisteren wij nu elkaar toe, dat het toch wel eens vrede zal worden. Het Beloofde Land is te aanschouwen als Mozes op den berg Moreb, al zuilen er velen zijn, die bet niet zullen betreden. Maar naast dit eene schoone vooruitzicht vallen alle andere weg. Ooststellingwerver. Geheel ons levensboek is vervat in twee woorden: verleden en toekomst, of wil men liever: herinneringen en vooruitzichten. Er komt een levenstijdperk, dat het deel van de vooruitzichten is verdwenen, en het deel der herinneringen geheel ons leven is. Lamartine zegt terecht, dat het levensboek, het edelste van alle boeken, niet naar ver kiezing geopend of gesloten kan worden. Ook kan men er de schoonste bladzijden niet uit over lezen. Bladzijde na bladzijde wordt als ’t ware van zelf omgeslagen, onverbiddelijk en onherroepelijk. Gaarne zou men de blad zijden waarop liefde is geschreven, herlezen, maar op de bladzijde onder ons oog lezen we reeds het woord: „Dood”. Weemoedige gedachten nietwaar? Zeker, maar de weemoed is de binnenkant der ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cis. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder ff o. 4. Hallurn, 25 Maart. Wegens toenemende gevallen van diphtheritis onder de leerlingen der bijzondere school, alhier, is. de school hedenmorgen opnieuw gesloten. Heerenveen, 25 Maart. Het gaat ver met de onverschilligheid en de baldadigheid onzer straatjeugd. Terwijl Zondagmiddag eenige jongens op straat tusschen de Bioscoop en „De Heerenveensche Boekhandel” aan het knikkeren waren, zei de 13 jarige Theunis de Jong in eens: „Zal ik er een doorgooien? Het kan me niets schelen”. Met gelijke onverschilligheid wierp hij een knikker met zooveel kracht tegen de groote winkelruit van „De Heerenveensche Boekhandel” dat de ruit scheurde van boven tot beneden en nu met een plank moet worden gedicht. De dader zette het op een loopen. De heer Ssvensma kwam direct van b.oven en onder vroeg de andere jongens. Eerst wilden ze niets uitlaten, maar toen de heer Sevensma f 10 premie uitloofde, gingen drie jongens met hem naar het kantoor en noemden den dader. Da gebroken ruit heeft bij aanbrenging f 200 gekost en zal nu zelfs voor f 500 niet te leveren zijn. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. De heer tot Te Nijverdal werden de laatste dagen telkens gegoten ijzeren platen van zinkputten en goten vermist. Het is de politie gelukt, de daders van deze diefstallen, een zestal jongens van 13 15 jaar, op te sporen en beslag te leggen op het gestolene, dat ge deeltelijk was verzonden naar elders, terwijl *t overige werd gevonden bij een zekeren S., te Nijverdal. F. v. d. D. Huisslachtingen. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Het aantal aanvragen om vergunningen voor het doen van huisslachtingen, dat bij den Voorzitter der Rijkscommissie van Toezicht op de Vleeschvoorziening inkomt, is buitengewoon groot; er zijn dagen, waarop de aanvragen bij duizenden inkomen. Over de aanvragen moeten dan eerst inlichtingen worden ingewonnen, alvorens eene beslissing kan worden genomen. Het is dus begrijpelijk, dat de beslissingen niet zóó spoedig kunnen worden tegemoet gezien als buitenstaanders wellicht mogelija achten. Oonoodige vertraging wordt uit den aard der zaak vermeden. Theedistributie. De Minister van Landbouw heeft bepaald dat de bons 11 en 13 niet geldig zijtrvoor de aflevering van thee door tusschenhande- laars aan winkeliers; bons 15 en van geen waarde meer. Het tijdstip waarop het publiek weer thee zal kunnen bekomen, wordt nader bekend gemaakt. Bon 19 is niet geldig voor aankoop van thee, doch indien de kooper deze bon inlevert bij den winkelier is deze verplicht hem op bon 21 later bet hem toekomende rantsoen thee te leveren in eens of in gedeelten. De theeregeling wordt er niet duidelijker op. Der hiene we nou fen ’e wike dan doch ris simmerske dagen, der ’t men al sa lang nei utsjoen hie. It like as wiene we samar yu ienen midden yn ’e simmer kommen, de bijen gounzen, de spinreagen waeiden, it tilde oer it fjild, en om it noch mear op simmer lylrje to litten, rieden de boeren drok mei weiden hea, mar dat gyng de forkearde kant ut, yn sié dat it yn ’e skilrren riden waerd, ried men ’t er üi, nei de heaparse ta, hwer ’t it wei brocht waerd nei ’t spoar, bistemd as it wie for de soldate bynsders, en it wie in haeijenge, dy’t de boeren just net bot nei ’t sin" wie, om ’t bja it hea sa bidroefde noadich hulde moasten for de kij, dy ’t al neat to folie krije. Mar it waerd nou ienris opfoardere fen hegerban, en as de minister sprekt, dan mei de boer ris prottelje en knmmenearje, ’t jouwt allegearre neat, it hea wirdt frege, en dat moat er komme. Mar de boeren begjinne sa njunkenlytsen al ris to tinken om nou alles mar net tor swiete koeke op to nimmen, hwet de minister bjar fen doei is foar te setten, hwent bja binne, sa fier is ’t al hinne, gjin baes mear oer eigen goed. En sa hawwe dan de boeren forlin Freed in gearkomste balden yu ’e Harmenije te Ljouwert, en men koe oan alles sjen, dat dêr de boerebilangen bipleite wirde seoene, hwent bij kloften kroasken de boeren nei de greate seal sadat dy alhiel biset rekke. „Det wirdt bjir bjoed in gekkeboel”, liet ien fen ’e bisikers him, op wei der hinne, fiutfalle, hwent de man tocht, hwer safolle it earste en it léste wird hawwe wolle, der is noait oarder te La den. Mar de oarder liet neat to winskjen oer, en de ljue, dy ’t spil op tou set hiene, joegen blyk, dat se in greate gearkomst fits yn stekken wisten to baJden. As nou de bisprekkings fen dy dei fortiiten dwaen scille, moat fensels de tiid noch leare, en as de minister nei de boere klachten harkje scil? In hopen hawwe der swak moed mei. ’t Scoe mar to hoopjen wêze, dat it moaije waer bwet stand Lade mei, bwa wit ho bitiid de kij dan net yn ’t lai kinne. In hopen binne troch in dei twa tige moai waer, hwet al te oerdwealsk. Sa siet in skipper fen ’e wike al op dek to iten, otndet it hem yn ’t foaründer to waerm wie, arbeiders smieten de kilen fit en som mige frouljue bigyngen forfeit mar te hüs himmeljen, en de foariiksten wieme sa rimpen, dat se de kachel mar nei de soudir transpor- tearren. It wol de minsken, as ’t sa’n moaije foarjiersdei is. sa mm oan, dat it om dizze tiid fen ’t jier noch frieze kin as ’t ongelt, - en dat alles noch tejok ider ’e snie bidobbe sitle kin. Der like! it nou wol net op, mar hwa ’t mietit it fi rder sflnder kachel stelle to kinnen, dy kin him wol ris op in tsjin- faller ré mensje moatte, hwent foar det de simmer yn ’t Jan is, scil ’t noch wol ris sa skrousk wirde dat nimmen forlet fen ’t skaed hawwe scil. Mar ’t is net allinne it moai waer dat de ljue fitere om ’e kachel oan ’e kant to bringen, mar de turfkrapte hat ek hwet mei to sizzun, en dy siet er ek forgoed mei efter. Turf is yn lis dagen, wol sa min, dat se reden jowt ta in algemiene klachte. Mei ierappels kin ’t iene doarp noch ris lokkiger «êze as ’t oare, troch dat men op inkele plakken tige bê<te en op oare plakken bidroefde minne- hat en sa kinne simmigen dan noch ris fen greate dingen sprekke, mar mei de turf is ’t sa gesteld, dat men oeral ropt: min en djflr! Frisla. Manufacturen. Er is een regeling in voorbereiding waar bij aan marktkooplieden eu venters in manu facturen wordt toegestaan van iedere soort 25 meter té” mogen vervoeren. Aan markt kooplieden zullen kaarten worden uitgereikt a f 6.50 en aan venters a f 1.50, welke drie maanden geldig zijn. Thee. De verschillende vereenigingen van belang hebbenden bij den theehandel hebben een adres gezonden aan den Minister van Land bouw, verzoekende de regeling door deskundi gen te doen ontwerpen. Adressanten verklaren de bestaande regeling voor een fiasco. Waarmede zij niet ver mis zijn. Mortierendiefstal. Twee militairen te Naarden hebben Vrijdag avond een sterk stukje uitgehaald. Door in het bezit te komen van den sleutel van het bek, dat toegang geeft tot den vestingwal achter de kazerne „Oranje”, hebben zij twee bronzen mortieren, elk wegende ongeveer 90 pond, van dien vestingwal medegenomen en vervoerd naar Amsterdam. Hoe bet vervoer van die zware voorwerpen door twee personen van Naarden naar het station te Bussem en verder per spoor naar Amsterdam ongemerkt heeft kunnen plaats hebben, blijft nog een raadsel. Gisteren zijn de gestolen mortieren bij een opkooper in den Jordaan te Amsterdam opgespoord, aan wien zij door de dieven voor f 95 waren verkocht. De daders zijn gearres teerd. Atg. H. Gestolen rijwielen gevonden. Herhaaldelijk werden te Bussem en Naarden rijwielen gestolen en geen spoor was van de ontvreemde fietsen te vinden. Zoo werd voor enkele dagen nog een damesfiets ontvreemd van het speelterrein der openbare school te Naarden. Toen nu Zaterdag de militairen bezig waren met bet verwijderen van prikkel draadversperringen uit de buiten vestinggracht, vonden zij daarbij in die gracht 3 rijwielen, waarvan de banden afgenomen waren. Zondag vonden eenige spelende knapen in dezelfde gracht aan den kant in het water het ont vreemde damesrijwiel, ook ontdaan van de splinternieuwe buiten- en binnenbanden. Het vermoeden rijst nu, dat de vestinggracht nog meer van die „bandelooze” rijwielen verbergt. Alg. H. Een onderwijzeres te Amsterdam stichtte brand in hare woning, met de bedoeling door rookverstikking een einde aan haar leven te maken. Maar het doel werd niet bereikt. De brand werd door buren ontdekt en gebluscht en de bewoonster kreeg nog bovendien pro cesverbaal wegens braudstic ning. Wekelijks worden nog eenige honder den kilo’s runcfvleesch öpgevoederd aan leger- honden, wordt in Het Volk beweerd. Als ’t waar is, dan is zeker de opmerking van het blad, dat deze dieren het best met dierlijk afval kunnen doen, niet misplaatst, Als een zonnestraal op een donkeren winterdag, als een welkome bate in dezen duren tijd, geldt ook voor den daglooner T. in Achtkarspelen het feit, dat bij Donderdag j.l. een kalfhokkeling afgeleverd heeft voor f 107,50; terwijl het dier hem gepasseerden herfst bij inkoop f21 gekost had en sedert slechts met eigen gewonnen hooi en spoeling gevoederd was. Adobl. v. Kollum. Geen suikerrantsoeneering Naar aanleiding van het hardnekkig gerucht als zou binnenkort worden overgegaan tot suikerrantsoeneering kunnen wij uit de beste bron verzekeren, dat daarvan op het oogenblik géén sprake is. De voorraad is ruim voldoende en er moet heel wat gebeuren wil de regeering er toe overgaan dit uitstekende volksvoedsel te rantsoeneeren. Alg. H. Burg, en Weth. van Groningen stellen den Raad voor, de kermis in Mei niet te laten doorgaan. De rechtbank te Middelburg heeft een winkelier, die twee gebruikte postzegels door knipte en de stukken op een briefkaart plakte, tot f 10 boete veroordeeld. Een dure postzegel! In de haven te Harlingen zullen wegens de groote drukte te Delfzijl, Duitsche stoom schepen komen om gietcokes en steenkolen voor Zweden te laden welke- kolen daar met Rijnaken worden aangevoerd. vreugde, en de edelste levensvreugde is steeds met weemoed doorweven. Onze jeugd kent niet anders dan vooruitzichten, beloften van de toekomst. De levenslente moet immers plaats maken voor deu levenszomer. ’t Is als met de boombladeren, die in de lente moeten ontwikkelen, om den boom in zijne volle schoonheid in den zomer te doen pralen. Eu echter, voor een vervulde levensbelofte is ieder menschenleven vaak ontrouw gebleken jegens zich zelf en anderen. Dit moge bij nadenken tot weemoed stemmen, er is ook een schoone keerzijde, waarop wij een rijkdom van glans- en kleurschakeeringen, zelfs in het leven van gewone menschen, aantreffen. Dit zijn de gemoedsstemmingen en de ervaringen. Immers het gewoonste, het schijnbaar onbe duidende leven heeft in een vaak diep ver borgen hoekje zijn roman en zijn poëzie. Evenmin als er volkomen en altijd leelijke gezichten zijn, evenmin zijn er zielen, die van de wieg tot het graf zonder beteekenis of doodgewoon zijn. Nietwaar, elk gelaat heeft zijn glimlach van dankbaarheid of liefde, elke ziel haar stemming van levensgeluk. Het komt er alleen maar op aan, of de speelman van bet oogenblik in staat is, bezieling te geven, zoodat wederom liefelijke klanken worden ontlokt aan het door het leven verroest speeltuig. Vooruitzichten en herinneringen. Ze zijn nog niet het doel van de zuigeling. Wel de vooruitzichten natuurlijk. Maar van dit leven is ons nog weinig geopenbaard. Toch heeft het kind in de wieg, slapend of wakend, zeer geheimzinnige glimlachjes, waarvan men niet weet of zij weemoed of vreugde beteekenen. Ia de jeugd zien wij het leven heel anders dan op rijperen leeftijd. In de jeugd zien wij het leven overmoed aan. leven slechts om schoon en Eu toch bewering waar is. van een volwassene, door ervaring gerijpt, en die zich verbeeldt, dat bet zoo geweest is, omdat het zoo had behooren te zijn. Herinnering loutert de ziel. In den regel blijft er van het verleden in onze ziel over, wat liefelijk was en wel luidt, ondanks alles, en wat nog liefelijker wordt door den steeds wijderen afstand. Zeker, het woord berouw is niet altijd uit te wisschen. Het is zelf verwijt, dat wij niet altijd hebben liefgehad of gewaardeerd. Men kan echter ook te veel verlangen van ons mensch-zijn met zijn tekortkomingen. Het leven leert nemen waartegen zijn, ’t hen zou kinderen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1