No. 26. Verschijnt Donderdags en Zondags. 57ste Jaargang. ïieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 4 APRIL a s. 1918. Zondag 31 Maart. Als het kalf verdronken is, dempt men den put. VOOR INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. i BINNENLAND. °P en wederom een ons. K<ffe. Bolswardsclie Courant cursussen. van Mollen. van Landbouw heeft bij de der Koningin aangedrongen rijgevig te zijn met het uitreiken lachtigingen voor het vangen van mollen. van April zal koffie worden afgeleverd Thee.. Op last van het thee- en koffie-distribntie- bureau zijn de winkeliers verplicht bon 19 in te nemen en de kaart af te teekenen of te stempelen voor de later te bekomen hoe veelheid thee. ADVERTENTIEPRIJS: 1-^-7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. beginnen de nieuwe cursussen, in Fransch, Duitsch, Engelsch, Boekhouden, Ned. Taal en Rekenen, Algebra en Meetkunde. De prijs der weekbladen is f 0,50 per maand (met f 0,10 tijd, verhooging wegens buitensporige papierprijzen). Verzuimt niet U op een of meer dier weekbladen te abonneeren. Proefnummers verkrijgbaar. A. F. G. LEIDERITZ, D. H. SCHENK, Hoofdonderwijzers, Witte de Wifh- straat 23, Amsterdam. Telefoon Zuid 4Q72. «1 ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Scheepsladingen waterplanten worden tegenwoordig in het waterland onder Veen wouden ingeladen en naar Zwaagwesteiude vervoerd, om daar voor de bemesting van bouwland te dienen. Adv. BI. v. Kollum. Koffie. Het Bureau voor mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt, dat tusschen 1 en 15 April a.s. op bon 24 der thee- en koffie- kaart 1 ons koffie kan worden afgeleverd door de winkeliers en van 16 tot en met 30 April weder 1 ons koffie, tegen aangifte van bon 27 der nieuwe kaart. Vetschaar echte. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft in verband met de heerschende vet- schaarschte nader bepaald, dat met ingang van 1 April per man en per dag, aan margarine, rundvet, reuzel en plantenvet te zamen niet meer mag worden verstrekt dan 0.07 K.G. Voorts is machtiging verleend, desgewenscht het voor de bereiding van het eten benoodigde gesmolten rundvet (reuzel of plantenvet) geheel of gedeeltelijk door margarine te vervangen. Nog te ontginnen land. Er zijn in ons land, volgens een ingezonden stuk in het Hbl., nog ongeveer 500.000 H.A. grond, die, zoo niet geheel, dan toch voor een groot gedeelte'productief gemaakt kunnen worden. Distributie en inventarisatie van kaas. Naar de Tel. verneemt, kan binnen eenige dagen een ministerieels beschikking tegemoet worden gezien, waarbij kaas wordt opgenomen in de distributie. Het ligt tevens in het voor nemen tot inventarisatie der kaasvoorraden over te gaan. De aanmaak van kaas zal dan, behoudens de voor direct gebruik noodzakelijke ontheffingen, verboden zijn. Maximumprijzen voor volkssigaren. In een te ’s Hertogenbosch gehouden ver gadering van de Vereeuiging van Klein fabrikanten in de Sigarenindustrie, heeft een der afgevaardigden van het hoofdbestuur mee gedeeld, dat het in de bedoeling der regeering lag maximumprijzen vast te stellen voor de zoogenaamde volkssigaren, welke dan op bons verkrijgbaar worden gesteld. De regeering zou dan het tekort op de ruwe tabaksprijzen bijbetalen, hetgeen zou vergoed worden door de booge prijzen, gesteld op den export. Men schrijft aan het Alg. H.: Ergens in een klein herbergje in de Betuwe hangt een plaat, waarop staan afgebeeld een dominee, een generaal, een advocaat en een boer, die hun eigen lof zingen. De dominee zegt „ik bid voor u”, de generaal „ik vecht voor u” en de advocaat „ik pleit voor u”, waarop de boer laat volgen „of ge bidt en of ge vecht en of ge pleit, ik ben de hoer, die de eieren leit”. Dat zal in dezen tijd het Nederlandsche volk ook moeten onderscnrijven en er is nooit zoo duidelijk gebleken, waarvan ons land in deze bange tijden afhangt, dan in de laatste dagen, nu de aanvoer van buiten misschien nihil zal worden en de rantsoe- neering haar intrede heeft gedaan op een gebied, de vleesch voorziening, waarvan iedereen dacht, dat zij in ons land nooit zou tekort schieten. Maar er is ook nooit zoo duidelijk gebleken, wat verwaarloosd is. Voor distributie behoort men een product te hebben en daar voor is productie noodig en juist deze productie is veel te veel verwaarloosd en zoo geregle menteerd, dat landbouwspecialiteiten reeds lang inzagen, dat het op den duur naar voedselnood moest gaan, als er geen andere regeling kwam. Het doet onaangenaam aan, steeds bij het bepleiten voor een goede regeling van onze bodem productie het verwijt van „agrarisch” te moeten hooren, ook al had men daarmede toch eenig en alleen het belang van het algemeen op het oog en al wist men te goed, dat de regelingen, die getroffen werden, misschien een voordeeltje aan enkele groote landbouwers konden bezorgen, doch het over- groote deel nijvere producenten op de lichtere gronden en een groot deel van de kleine grond gebruikers op de zwaardere gronden tenslotte werden „afgemaakt”. Heel wat onaangenaam heden, heel wat strijd tusschen platteland en stad bad kunnen woiden voorkomen, als men zich in den beginne beter bewust was geweest van eikaars afhankelijkheid en het nood zakelijke van eikaars medewerking. En nu bedoelen we niet alleen de stadsbevolking, ook onder de landbouwers zijn helaas velen nog te kortzichtig om in te willen zien, dat het plicht wordt in deze tijden voor elkaar en met elkaar te werken, doch ten deele rust de schuld van deze slecht geregelde en zeer onbillijk betaalde productie, wat de prijs zetting van onderdeelen aangaat,bij deregeering, die niet met tact en menscbenkennis uit hare adviezen beeft gebaald, wat er voor het algemeen belang voor goeds in zat en eruit heeft geweerd, wat alleen door de zucht van zelfverrijking daar tevens was ingeslopen. Wij zullen niet terugtreden in critieken, die we in deze rubriek zoo dikwijls hebben geveld, „gedane zaken nemen geen keer”, doch dat bet anders moet en heel spoedig anders moet, willen wij hier nog even uit spreken. Heel, heel spoedig zal inen de bodem- productie door andere regeling moeten drijven in de richting van meer verbouw van voedings gewassen, zal men de zuivelbereiding moeten beschouwen als alleen voor bet binnenland bestemd, zal men met krachtige middelen bet mesten en fokken van varkens moeten be vorderen, zal men als ruilobject voor het buitenland vooral het fruit, de groenten en enkele zaden naast paarden in den herfst moeten kiezen en zal men medewerking van alle landbouwers moeten vragen en krijgen door andere wijze van optreden en door de gulle erkenning van de waarde van hunne productie voor ons geheele land. Doch dan geen gescheld meer in de Tweede Kamer (excusez le mot) zonder de zaak van alle kanten te bezien, geen propagandistische speeches daar over de winsten van de boeren, doch zakelijk, eerlijk en rond de streken aan duiden, waar die winsten zijn gemaakt en de De Minister Commissarissen niet zoo v van m Hoewel de mol tegenwoordig door de wet beschermd wordt, kan hij daarvan weinig bemerken, evenals de kleine natiën van de bescherming van de groote. Er wordt maar op los gevangen, omdat de velletjes zoo duur zijn en om machtigingen en dergelijke paperassen, daarover bekommert zich een mollen vanger al heel weinig. Broodrantsoen. Het broodrantsoen wordt verminderd en de broodkaarten van 11 op 14 dagen gebracht, teneinde den nieuwen binnenlandschen oogst te kunnen halen. Staking veenarbeiders. De staking onder de veenarbeiders te Emmer Compascum is geëindigd. De loonen] werden verhoogd met 50 en 55 pCt. Zomertijd. De zomertijd wordt in den nacht 31 Maart op 1 April om 2 uur ingevoerd; alle klokken worden dan op 3 uur gezet; dit duurt tot 30 Sept. Gedurende de eerste helft bon 25 een ons gedurende de tweede helft op bon 27 Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Zeelieden. Namens den Centralen Bond van Trans portarbeiders in Nederland is door tusschen- komst van den Nederlandschen gezant te Washington, zoowel als aan den Nederlandschen consul-generaal te Londen medegedeeld, dat het zeer gevaarlijk is op de straks bewapende schepen in de gevaarlijke zóne te varen; dat er geen zekerheid bestaat voor betaling aan hunne gezinnen, daar de Nederlandsche reeders op dit oogenblik hiervoor geen verplichtingen of verantwoordelijkheid daarvoor aanvaarden, dat toegezegd is door de geassocieerde regeeringen desverlangd onderhoud tot over tocht en passage aan de bemanningen te verleenen naar Nederland; dat dit laatste het bestuur van den Bond het meest aanbe- velenswaardig voorkomt, doch zeelieden die meenen voor rekening der geassocieerden te moeten varen, wordt aangeraden goed loon, geregelde betaling aan hunne gezinnen en behoorlijke verzekering tegen invaliditeit, of bij verlies van leven voor de nabestaanden te bedingen. ’t Wordt een lastige geschiedenis voor de burgers, ook ten opzichte van de melk. De melkboeren gaan hun vee verkoopen, omdat ze de steeds hoogere sommen, welke de landeigenaars voor hun land willen hebben niet kunnen en willen betalen. ’t Is ook-wel wat vreemd; als een huis eigenaar zijn woning een dubbeltje in de week wil opzetten, moet hij van overheids wege vergunning hebben, maar een landeigenaar die voor 2 jaar 32(1 gulden voor een stuk land kreeg, durft nu best meer dan 600 te vragen. Voor land, dat hem gemiddeld een paar duizend gulden per bunder kost, vraagt en krijgt hij nu grif weg 250 tot 300 galden per bunder of 12 pCt. De Centrale Keuken te Harlingen wordt genoodzaakt het bedrijf te staken door gebrek aan voldoende deelname. Hoewel het voedsel steeds was van uitstekende qualiteit en samen stelling, is ’t aantal uitgereikte portiën in de laatste dagen tot 200 gedaald. Hoewel voor de oprichters dit eeu teleur stelling is, kunnen zij zich van den dank en waardeering van een deel der ingezetenen verzekerd honden; deze wetenschap zal de dames en heeren, die zich voortdurend zooveel moeite hebben gegeven, een voldoende be- looning vormen. N. Harl. Ct. De vergiftiging aan de Lauriergracht. Eenige weken geleden berichtten wij dat, in bet gezin van zekeren Vlek aan de Lau riergracht, twee jongens plotseling overleden waren, tengevolge van het eten van jam, die door hun vader bij een rondrijdenden koopman was gekocht. Het chemisch onder zoek had uitgemaakt dat er phosphor in de jam aanwezig was geweest en naar de des kundigen verklaarden, in zulk een hoeveelheid, dat. het vergif opzettelijk er moest zijn inge daan. Sedert hoorde men niets meer van de zaak hoewel bekend was dat de justitie het onder zoek niet beëindigd had. Hedenmorgen is op haar last de vader van de beide knaapjes in hechtenis genomen. N. v. d. D. Een koopman te Roden kocht op een boeldag een dragende zeug voor den hoogen prijs van f 123. Duur, maar op de markt te Groningen beurde bij f 170. Een land bouwer had bij een zeug 7 biggen, die hij verkocht voor f 25 ieder. En het vorige jaar werden ze verkocht voor een borrel. Leder. In de maximum-prijzen van zoolleer, over leer en zeemleer zal binnenkort wijziging worden gebracht. Franeker. Voor de op Dinsdag uitge schreven verkiezing voor een lid der Prov. Staten van Friesland in de vacature-Krop is geen enkele candidatenlijst ingeleverd, zoodat er een nieuwe verkiezing uitgeschreven zal moeten worden. Naar aanleiding van het negatief resultaat dezer verkiezing meldt men ons het volgende: „Tengevolge de door enkele afdeelingen S. D. A. P. begane informaliteiten bij de stemming over de op de groslijst der S. D. A. P. (in alphabetische volgorde) ge plaatste candidaten, de heeren J. de Boer te Harlingen, IJ. O. Schuitmaker te Franeker en K. Sikkema te Zwaagwesteiude, was het ’t Bestuur der Federatie S. D. A. P. niet mogelijk op behoorlijke wijze een candidaat te stellen voor de verkiezing van een lid van- de Provinciale Staten van Friesland in het Kiesdistrict Franeker; welke verkiezing was bepaald op gisteren Dinsdag 26 Maart. Daar toch, in overleg met de andere poli tieke partijen (Centrale Vrijzinnige Kiesver- eeniging en Bond van A.-R. Kiesvereenigingen in dit Statendistrict) was goedgevonden deze verkiezing bij enkele candidaatstelling ten gunste der S. D. A. P. te doen geschieden, meende ’t Bestuur der Siatenfederatie S.D.A.P. in de gegeven omstandigheden te moeten be sluiten, het inleveren van een candidatenlijst uit te stellen totdat door de Ged. S»ten dezer provincie opnieuw een verkiezing wordt uitge schreven ter vervulling van de vacature-Krop in de Prov. Staten, omdat deze wijze van doen geen aanleiding geeft tot groote moeilijk heden. Dientengevolge werd op Dinsdag 26 Maart j.i. bij de verkiezing van een lid der Provinciale Staten in bet Kiesdistrict Franeker geen candidatenlijst ingeleverd en dus geen enkele candidaat gesteld. Wel waren door het Bestuur der Federatie S. D. A. P. de noodige maatregelen genomen om een ver kiezing bij verrassing te voorkomen”. Fran. Ct. Arum, 26 Maart. Van den kansel af is hier bekend gemaakt dat de jaarlijksche gort- uitdeeling volgens uiterste wilsbeschikking van een oud-Arumer landbouwer sinds men- scbenbeugenis gehouden, dit jaar zal moeten overgaan bij gebrek aan gort. De beide laatste jaren was de gortuitdeeling reeds in een rijst-uildeeling omgezet, doch rijst is er ook niet meer. Leeuwarden, 28 Maart. In de hier gehouden vergadering van den Friescben Slagershond deelde de Secretaris als zijne meening mede, dat het nog wel 6 a 7 weken zal dnren vóór het platteland zijn kwantum slachtvee krijgt toegewezen. Spr. zou willen, dat de burge meesters het recht kregen, om vee in beslag te nemen. De vergadering was daar eenstemmig voor. Wolvega, 26 Maart. Onvoldoende voeding bij zwaar werk was bet motief, dat heden middag een 100-tal veenarbeiders uit den Westhoek hier demonstreerden voor het gemeentehuis. In deze streek, waar de verbouw van vruchten voor eigen gebruik door onge schiktheid van den grond van geen beteekenis is, is men dus geheel aangewezen op hetgeen gedistribueerd wordt. En men weet, dat is voor menschen, die in de venen moeten werken, absoluut onvoldoende. Het verstrekte kwantum aardappelen is nauwelijks voor de halve week toereikend, vooral nu, bij de heerschende vetscbaarschte. Meelkost, anders een voornaam voedingsmiddel voor de veen arbeiders, is niet te bekomen, terwijl het peulvruchten-rantsoen veel te klein is. Men vroeg nu een onderhoud met den Burgemeester om te trachten verbetering in de voedsel voorziening te verkrijgen. Door afwezigheid van den Burgemeester kon dat onderhoud evenwel niet plaats vinden. Wel werd gesproken met een lid van het Dagelijksch Bestuur, doch dit gaf geen positief resultaat. Tot 's avonds laat bleef nog een deel der betoogers wachten in hoop op de thuiskomst van den Burgemeester. wegen aangegeven, waardoor dit moet ver anderen, en ook de erkenning, waar de land bouw, zeker tot schade van het algemeen, lijdt onder de tegenwoordige toestanden en waar hij juist niet lijden mag en kan, geen gescharrel om prijsjes, waarop nog wat moet worden afgedongen, doch daartegenover ook een krachtige eisch, desnoods een dwang van medewerking van de zijde van de landbouwers. En die is, daar staan wij als plattelander borg voor, te verkrijgen indien men weet hoe men de meuschen moet aanpakken en hoe men ze niet moet ergeren en kwetsen. Men dempe den put vóór en niet als het kalf verdronken is. Maar dan moet het wel spoedig gebeuren.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1