No. 29. Verschijnt Donderdags en Zondags. 57ste Jaargang. 1918. lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 11 April. Voor het Kantongerecht. VOOR BINNENLAND. Aio. H. Bolswardsclie Courant eo en De belaag wor- wanneer aan de ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Zitting van Vrijdag 5 April 1918. sturen in optreden om nog een dergelijke zaak van aan de orde, n.l. tegen P. S. De beklaagde is afwezig, maar de van de vorige zaak verklaren n ver- bij ’t ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. heer Kantonrechter ziet dat algemeen nu niet zoo helder in, waarom bekl. het wat wil toelichten door de bewering: Als er eens een schipbreuk bij de haven plaats heeft, kan het zeer noodig zijn, dat er sterke drank bij hem aanwezig is. De Rechter kan echter het verband tusschen een schip breuk en de jenever of brandewijn niet snappen, en de heer Ambtenaar merkt op, dat het reeds de vierde maal is dat hij voor dergelijke overtreding der vergunningswet moet terecht staan. Bekl. dingt daar gauw een keer af, dat was de eerste maal, toen is hij vrijgesproken, omdat de vergunning van zijn voorganger toen nog in zijn perceel geldende was. De heer Ambtenaar stemt dat toe, en wil er ook rekening mee houden dat bekl. daar met die „vergunning” wel wat gedupeerd is. Daarom heeft bij vroeger altoos nog betrekkelijk licht gestraft, echter nu blijkt dat die lichte straffen niet genoeg afschrikken, had hij plan een hooge boete van f 100 te eischen. Omdat hij verneemt dat bekl. met Mei a.s., dat huis gaat verlaten, zal hij nu vragen f 50 boete of 2 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen sterke drank. Bekl. voert nog aan, dat ook 4 liter drank in beslag is genomen die niet in huis was, maar in een afgesloten ruimte buiten de woning. De heer Ambtenaar bad, wijl dat geen strafbaar feit was, ook plan dat terug te geven, doch pas na Mei, als hij die woning heeft verlaten. Bekl. zou graag vrij gesproken worden of althans met een lichte straf vrijkomen, want hij doet het om den broode. Hierop wordt geantwoord, dat men toch nimmer om den broode de wetten mag overtredeu. Daarna kwam aan de orde de zaak tegen den veehouder J. de V. te Warns, die aard appelen, bestemd voor eigen gebruik, aan een varken heeft gevoederd. Bekl. bekent, maar had anders geen voedsel voor het dier, ’t geschiedde om het in ’t leven te houden, maar ’t is toch nog dood gegaan. De politie verklaart, dat hij hoorde dat bij dezen boer een varken gestorven was, en bij daarom ging zien of het voor consumptie geschikt was. Het dier was gestorven aan de varkensziekte. Toen hij kwam, zag hij een emmer met gekookte eetaardappels staan en op zijn vraag waarvoor die dienen moesten, werd geantwoord, dat zij daar de kippen wel eens wat van gaven. Toen de slager kwam, sneed die het varken open en nu bleek de inhoud van de maag ook te bestaan uit gekookte aardappelen. Dat was nog goed te zien en de boer stemde dat ook toe. Wijl dit niet mocht, werd procesverbaal opgemaakt, en heden wijst de heer Ambtenaar er den beklaagde op, dat deze misdrijven streng gestraft moeten worden, wijl de levensmiddelen voor de menscben in ons land zoo schaarsch zijn. Voor het kantongerecht te Dokkum is legen een dergelijke overtreding zelfs f 2000 boete geëischt, en ook bij andere kanton gerechten werden hooge boeten gevraagd. Rekening houdende met de omstandigheden, luidt nu hier de eisch f 100 boete of 20 dagen hechtenis. De laatste beklaagde die aanwezig was, heet K. O., vrachtrijder te Kimswerd. Deze reed 4 Maart met zakken brandstof, samen zwaarder wegende dan de vracht die hij mocht ver voeren. x- Beklaagde bekent, doch niet onder Kims werd, onder Arum is hij bekeurd, zoodat het procesverbaal niet juist is, ook was er een zak minder op den wagen, dan vermeld werd. Hierop wordt geantwoord, dat de overtreding is geconstateerd op den kunstweg in Wonse radeel, en ook 24 zakken wogen veel te zwaar. Dan zegt beklaagde verder dat hij die goederen vervoerde voor het distributiekantoor, er heel weinig aan verdiende, en onderweg ook telkens zakken moest afzetten, zoodat de vracht spoedig lichter zou zijn geworden. Ook waren de wegen flink hard en droog, en trou wens met 15 Maart is zwaardere vracht ook toegestaan. De heer Ambtenaar wil met een en ander rekening houden, vooral met de omstandigheid dat het niet ver meer van 15 Maart was, toen beklaagde bekeurd is, en eischt f 2 of 2 dagen. De zaken der afwezigen werden behandeld bij verstek. Uitspraak der vonnissen op Vrijdag 19 April. product. Alle voor slachting bestemd vee zal daarom worden geslacht in de van Rijks wege aangewezen of aan te wijzen pellers en fabrieken en daar verwerkt worden tot een heidsworst. Die slachtingen vinden dan plaats op aanwijzingen van het Rijks-Distnbutie- kantoor. Uitsluitend voor ziekenhuizen en krankzinnigengestichten kan de burgemeester ontheffing verleenen van het slachtverbod. Ook het leger valt buiten dit algemeen slacht verbod, maar de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal er bij zijn ambt genoot van Oorlog op aandringen dat ook aan het leger alleen in den vorm van een heidsworst vleesch zal worden verstrekt, en wel naar hetzelfde rantsoen als aan de burger bevolking kan worden gedistribueerd. Schoenen. De Min. van Landb. heeft bepaald dat schoenen alleen verkocht, vervoerd en afge leverd mogen worden met toestemming van het Leder-distributiekantoor. Tusschenhande- laars mogen niet meer dan 6 pCt. winst rekenen. Het is een schoen winkelier verboden schoenen af te leveren aan anderen dan aan hen, die schoenen wensehen te koopen om deze te verbruiken, zijnde een aflevering niet geoor loofd aan hen die schoenen wensehen te koopen om deze weder te verkoopen. Broodlooze dagen. Nu dit griezelige instituut dank zij den „frisschen vroolijken krijg” ook bij ons is binnengedrongen, zal uitgemaakt moeten den of de beslissing over de vraag wij brood zullen eten wel uitsluitend bakkers mag worden overgelaten. Uit vele plaatsen ontvingen wij bericht over niet bakken op bepaalde dagen meest Dinsdags en Vrijdags. De nood dwingt daartoe. Te Overscbie is zelfs wegens den langen duur der broodkaarten van gemeentewege aan de bakkers op drie dagen per week verboden te bakken. Elders besloten de bakkers, de laatste vier dagen eener brood periode geen brood te bezorgen, waardoor de burgerij voor de keus gesteld werd, beschimmeld brood (dat gevaar lijk is voor de gezondheid) te eten of maar in het geheel niets. Het lijkt gewenscht, dat de gemeentebe- dezen toeziend zoo niet regelend en met de bakkers overleg plegen den juisten middenweg te vinden. N. v. d. D. Arum, 7 April. De landbouwer J. H. IJ. alhier huurde heden een vasten arbeider voor f21 per week zomers en f 20 ’s winters, plus 20 korf beste kleiaardappeien, dus voor bijna f 1100 per jaar. Leeuwarden, 8 April. Zaterdagochtend werd alhier door den bond „Friesche stoom- en motorvaartbelangen” eene buitengewone algemeene vergadering gehouden, in verband met de nieuwe voorschriften van rijkswege, uitgevaardigd voor de ondernemers van beurt- bootdiensten in de stoom- en motorvaart. O.m. zal worden getracht gedaan te krijgen, dat de leden van den bond het door hen te storten _garantiebedrag bij hun bestuur kunnen storten; de vereeniging zal dan garandeeren voor al de leden te zamen. Voorts zal den minister een gespecificeerde lijst van maximum- vrachtprijzen ter goedkeuring worden voor gelegd. Heerenveen, 9 April. Nu onze duizend vrijwillige landstormers vertrokken zijn, zit de lucht vol geruchten omtrent nieuwe mili taire gasten. Waar die geruchten weg komen, weten we niet; te officieeler plaatse is men er ook nog niet mee bekend. „Men” zegt, dat officieren verleden week het een en ander hebben uitgelaten. Zoo is er dan sprake van de komst van 800 huzaren, die bij de boeren zouden worden iugekwartierd. Verder hadden we „kans” of „gevaar” gehad het hangt er maar vaa af op welk standpunt men staat dat hier 4000 man infanterie komen zou. Maar de oefenterreinen in deze omgeving zouden voor zooveel man niet groot genoeg zijn, werd er aan toege voegd, en daarom zullen ze wel niet komen. Ten slotte is er nog sprake van militaire vliegers. De kans hierop zou zelfs vrij groot zijn. Wat er van het een of het ander aan is, moeten we afwacbten. Htlpk. Nieuwsbl. v. Fr. De Dragtster Courant schrijft: De clandestiene handel in levensmiddelen buiten de distributie om, schijnt in dezen omtrek levendiger te zijn, dan men oppervlakkig zou veronderstellen. De hooge prijzen, die bedongen kunnen worden, lokken dan ook menigeen, die anders geheel buiten dezen handel staat, er toe een kansje te wagen. Van betrouwbare zijde honren wij prijzen noemen, o.a. voor de gele boontjes van f 75 tot f 100 per H.L., zelfs van f 2 per liter. De meeste van de op die manier verhandelde artikelen vinden hun weg naar de steden. Menige kleine man en arbeider profiteeren van dezen handel. Niettemin leidt deze toestand per slot tot een zeer onbillijke verdeeling der echaarsche levensmiddelen. Tijdige inbeslagname van alle voorraden zou er een eind aan kunnen maken. W oningnood. Een wetsontwerp is ingediend ten einde in den nijpenden woningnood te voorzien. Hierbij kan door de regeering de gemeenten, waar het noodig is, gelast worden direct een aantal noodwoningen van lichte constructie te doen bouwen, terwijl daarnaast een plan voor defi- nitieven aanbouw moet worden ontworpen. Een som van 15 millioen is hiervoor uitgetrokken. De beroepseierzoekers in de Wouden, die er niet meer zoo talrijk zijn dan voorheen, zijn tegenwoordig dag aan dag in de weer. Jammer voor deze menscben, dat een groot aantal amateurs, die ook de velden afloopen, hun vak meermalen vergallen. Niet zoozeer om een enkel eitje, dat door dezen wordt geraapt maar ze brengen de vogels van de wijs. De man van ’t vak kan aan de gedragingen der kievieten zien waar deze ongeveer hun nesten hebben. Wordt zoo’n vogel evenwel telkens verstoord, dan valt op zoo’n gedrag geen peil meer te trekken. Nogthans hebben de vakmannen soms reeds beste dagen gemaakt. Adv. BI. v. Kollum. Alleen worst. Het is ook noodig gebleken de algemeene bevoegdheid van de burgemeesters om ont heffing van het slachtverbod, dat nu tot paarden is uitgestrekt, te verleenen, te doen vervallen. Daardoor wordt natuurlijk een distributie van vleesch noodig, die het geheele land omvat. Deze kan echter alleen ge schieden, wanneer er gemaakt wordt één Bij ’t binnenkomen van de gerechtszaa werd al direct onze aandacht getrokken door dat er een ander als Griffier in functie was. Uit bet vorig nummer dezer courant zal men reeds gezien hebben dat de heer F. Bruinsma, sedert de mobilisatie als waarnemend griffier werkzaam, nu vervangen werd door den heer A. Tolstra. Deze zat dan ook in toga en met de bef aan de groene tafel. Behandeld werd een proces wegens meik- vervalsching te Hindeloopen, n.l. tegen P. D. aldaar. Het was uit het onderzoek gebleken, dat de melk met 8 deelen water was vermengd en toch voor volle melk en tegen den prijs daarvan werd uitgevent aan de huizen. Bekl. verklaart niet te weten hoe dat water er in kwam, ’t is beslist buiten haar toedoen zonder haar kennis geschied. De getuigen A. Bezemer keurmeester H. W. de Kruifl' directeur van de prov. levensmiddelen-contröle te Leeuwarden, be vestigen de vervalsching door met verkregen cijfers aan te toonen, dat er water in de melk was, dat er niet in behoorde. De eisch luidt f 10 of 5 dagen. De boerinne kan zich daar niet mee ver- eenigen, houdt vol dat er geen water bij was, en vraagt of zij daar nu tevreden mee moet zijn. De heer Kantonrechter antwoordt, dat zij eerst het vonnis moet afwachten. Daarna kwam nog een dergelijke zaak Hindeloopen aldaar, beide getuigen ook dat de melk met water moet zij mengd, wat uit de verkregen cijfers onderzoek bleek. De eisch is hier f 25 of 10 dagen. T. B. vrachtrijder te Witmarsum is in Febr. bekeurd wegens ’t vervoer van te zware vracht. De wielbanden waren niet breeder dan 7 c.M. en dan was ’t maximumgewicht dat op den wagen vervoerd mocht worden, 500, kilo terwijl de zakken boontjes en erwten samen 870 kilo wogen. Bekl. bekent, maar geeft als verontschul diging aan, dat bij die goederen vervoerde voor het distributiekantoor. Er was haast bij, omdat die levensmiddelen naar de verschillende dorpen der gemeente moesten vervoerd worden, en daar door de vorst de schepen niet konden varen, moest het nu per as. Hij legt over een verklaring van den voorzitter van ’t distributiekantoor, den heer Ypeij, dat er haast bij was om die goederen yervoerd te krijgen, wijl anders een deel der gemeentenaren van levensmiddelen verstoken zouden zijn geweest. Ook de Burgemeester van Wonseradeel geeft een schriftelijke be vestiging van bovenstaande verklaring. De heer Ambtenaar wil rekening houden met de omstandigheden, vooral nu ook de Burgemeester verzoekt beklaagde van straf te ontslaan. Geheel vrijspraak kan echter niet, want het reglement op de wegen vordert straf. Hij eischt nu f 2 of 2 dagen. De heer Kantonrechter vraagt waarom beklaagde niet liever 2 maal reed over deze vracht, waarop geantwoord wordt dat le de vrachtprijs zoo laag was, dat het voor twee maal rijden niet loonend was, en 2e dat hij dan de vrachtwagens voor de dorpen, hier te Bolsward niet trof. Hij zou dan de eerste maal gekomen zijn, voor die anderen er waren, en de tweede maal zouden ze reeds weer vertrokken zijn als hij aankwam. 8. T. te Witmarsum is dien morgen ook bekeurd wegens gelijke overtreding, en ook voor hem gold de verklaring van de heeren Ypeij en Piccardt. Bek), bekent en heeft dezelfde verontschuldiging als zijn collega. Ook voor hem is de eisch f 2 of 2 dagen. 8. Gr. te Workum is verlofhouder, maar de politie die zijn voorraad eens nazag, vond eenige flesschen gevuld met jenever, brande wijn, beerenburg enz., zaken die we) bij een uvergunning”, doch niet bij „verlof” thuis bebooren. De flesschen werden dan ook in beslag genomen. Bekl. bekent dat hij die drank voorhanden had, maar de beerenburg was geheelonthouders- beerenburg. Hij betoogt verder dat zijn huis wel één kwartier van de naaste herberg af is, en daar bij de haven moet hij noodig vergunning hebben, dat zou zijn in ’t alge meen belang. Een onderzoek. De politie te Utrecht heeft, naar het U. D. meldt, een aantal leden van het personeel van het levensmiddelenkantoor en het brood- bureau aldaar in verhoor genomen; daar ver moedelijk fraude zou zijn gepleegd bij de uit gifte van nieuwe broodkaarten, enz. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Het geval wekte veel opzien. u Ersatz”-tabak. Men schrijft uit Wageningen aan het Alg. H.: Naar wij vernemen, zijn alhier voorbe reidingen getroffen om fabriekmatig „Ersatz”- tabak te vervaardigen. Na langdurige proef nemingen schijnt het gelukt te zijn een hoogst bruikbaar materiaal te verkrijgen, dat zich als binnengoed voor sigaren en voor sigaretten uitstekend moet leenen. Doodslag. In een onderlinge vechtpartij van militairen, welke in den afgeloopen nacht op de Zeil- markt te Vlissingen ontstond, is een hunner met een mes doodgestoken, terwijl een tweede ernstig verwond in het hospitaal is opgenomen. Een tweetal militairen is voorloopig door de politie aangehouden. Alg. H. Diefstal van effecten. Onze berichtgever te IJmuiden seint dat de recherche gisteren een daar wonenden smid arresteerde, die bij de Haarlemsche Bankver eeniging een aantal effecten tot een bedrag van ongeveer twaalfduizend gulden ter verzil vering had aangeboden, hetgeen, gezien zijne maatschappelijke positie, sterken argwaan wekte. Bij een nader onderzoek bleek dat deze effecten afkomstig waren van een op Kerstmis te Zaandam gepleegden diefstal. Later op den dag werden te IJmuiden nog twee Zaandammers aangehouden, van wie ver ondersteld wordt dat ze van den diefstal meer weten. Een nader onderzoek wordt nog inge- steld, waartoe de gearresteerden heden naar Zaandam zullen worden overgebracht.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1