57ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1918. lienws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 30. I Zondag 14 April. w. Uit de Raadszaal. VOOR Bolswardsclie Courant W iJ i ook financieele werken tot stand de Gezondheidscommissie W., wat in ’t belang der door het voor te stellen op Vergadering op Donderdag 11 April 1918. nog een 3e ’t fonds voor I ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgen» 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ander voor kennisgeving bedrag van f316 verklaard met ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. voor gemeente-ambtenaren, n.I. 12 pCt. gehuwden en 8 pCt. voor ingang van 1 Jan. j.l. en van ’t genoten pensioen toelage. Den heer v. d. Wal spijt het dat door ’t voorstel der heeren Eisma en Terhenne de toeslag is verminderd van 16 op 12 pCt. Dat is gegaan op grond dat het loon ver hoogd was, maar dit argument kan voor de gepensionneerden niet gelden, daarom stelt hij voor, den toeslag voor hen te bepalen op 16 pCt. De heeren v. d. Klei en Hooiring onder steunen dit voorstel. De heer Oosterbaan zou 't toch betreuren, dat hier 16 pCt. toeslag werd gegeven, terwijl zij, die in werkelijken dienst zijn, 12 pCt. ontvangen. Om hooger te gaan dan bij die in werkelijken dienst zijn, vindt hij al te dwaas. De heer v. d. Klei. Indertijd was bet voor de ambtenaren der gemeente ook 16 pCt. en de uitgaven zijn thans zoo groot, dat zulks wel noodig is. Met volle vrijmoedigheid kan hij het voorstel v. d. Wal ondersteunen. De heer Hooiring wil het ook graag onder steunen, en het bezwaar van den heer Ooster baan zou te ondervangen zijn de gemeentewerklieden ook weer 16 pCt. Een voorstel in dezen geest had hij heden dan ook verwacht. Den beer Boersma heeft het altijd verbaasd, dat men hiervoor van de gemeente toeslag vraagt. Pensioen toch is de zaak van ’t Rijk. Om den nood der tijden zal hij evenwel met het voorstel B. en W. meegaan, maar dan ook niet hooger gaan dan bij hen, die in werke lijken dienst zijn. De heer Eisma ziet niet in, waarom ’t eene niet afgescheiden kan worden van ’t andere, en het zou hem spijten dat deze menschen dupe werden van de veranderde regeling. Men kan voor deze gepensionneerden wel 20 pCt. bepalen, ’t gaat toch ook over betrekkelijk kleine bedragen. Gaarne wil hij meegaan om den toeslag hiervoor te bepalen op 16 pCt. De heer Terhenne is het daar mee eens, de zaak kan van de toelage der gemeente ambtenaren gescheiden blijven. Het Rijk geeft aan de in rijksdienst ge pensionneerden 15 pCt., ongehuwden 8 pCt. toelage. Het zou dus in de lijn liggen om ook 15 pCt. te verleenen. De heer Praamsma stemt toe dat er iets voor is te zeggen om deze zaak afgescheiden te houden van de reeds verleende toeslagen. Maar in ’t generaal geeft het rijk 15 en 8 pCt., dat is gemiddeld nog geen 12 pCt. Er moet toch een basis zijn, verkieslijk het te laten zoo voorstelden, n.I. 12 pCt. De Voorzitter merkt op dat dergelijke voorstellen gewoonlijk vruchtbaar zijn voor discussie. Er kan altijd worden opgeboden tegen de voorstellen van B. en W. Deze hebben nu als motief voor hun voorstel dat het is in overeenstemming met den bijslag aan de ambtenaren. Om 20 pCt. te stellen of meer, daar is ook wel wat voor te zeggen, en grond van recht is er altijd voor te vinden. Een percentage van 15 of 16 pCt. zou op zich zelf geen bezwaar zijn, maar er moet toch gewaakt worden voor den financiëelen toestand der Gemeente.' En in den loop van dit jaar zal men waarschijnlijk voor grooter uitgaven komen te staan, daarom moet de zuinigheid wel zeer betracht worden. Die menschen zouden 25 pCt. toeslag ook Best kunnen gebruiken, spr. zou ze het gaarne gunnen, maar er moet rekening gehouden worden met den financiëelen toestand der Gemeente. De heer Kramer kan dit voorstel maar niet zoo los van den toeslag der gemeente werklieden beschouwen, en ziet er in een uitnoodiging voor dezen om ook te komen om ’t op die hoogte te krijgen. Hij vindt het geheel in de lijn, om het gelijk te hebben met het gemeentepersoneel. De heer Eisma vraagt of weduwen als gehuwd of als ongehuwd beschouwd worden, dus of die 12 of 8 pCt. toeslag dan ontvangen. De Voorzitter licht in dat de bedoeling is, dat aan alle gepensionneerden 12 pCt. wordt verleend, maar eerst zal het voorstel v. d. Wal in stemming worden gebracht. Dit wordt verworpen met 7 tegen 6 stemmen, vóór de heeren y. d. Klei, v. d. Wal, Hooiring, Eerdmans, Eisma en Terhenne. Het voorstel B. en W. wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. 5. Voorstel B. en W. verleenen van toeslag op gas en turf. Daar het besluit van 8 Nov. 1917 om op verschillende levensbehoeften van gemeente wege toeslag te geven 6 maanden geldig was, is het met eind April vervallen. Het is ge bleken dat dit de gemeente belangrijk wat gekost heeft. Daar petroleum en cokes in de zomermaanden weinig gebruikt worden, meenen B. en W. dat daarvoor de toeslag niet behoeftgehandhaafd te worden. Ook de toeslag op melk kan ver vallen, maar bf turf óf gas zal toch gebruikt moeten worden, daarom wordt voorgesteld van 1 Mei tot 1 Sept. 25 pCt. reductie te geven op de prijzen der turf voor zomerrantsoen en op het gas, echter niet dan op aanvrage van belanghebbenden en alleen aan personen wier belastbaar inkomen niet boven f 800 is. Waar de steun der gemeente voor sommigen niet voldoende zou zijn, kan altoos het steun comité nog nader tegemoet komen. De heer Eerdmans had een ander voorstel verwacht, naar aanleiding der gehouden be sprekingen met de Commissie van advies voor de levensmiddelen. Die Commissie wenscht voor de brandstoffen een andere regeling, n.I. ook in den zomer die tegen verlaagden prijs beschikbaar te stellen voor hen, die daarvoor in de termen vallen. Die Commissie acht dit gewenscht om in den herfst niet weer zoo’n grooten toeloop te krijgen bij het stempelen' der bons en 't en hij vindt als B. en W. I. Procesverbaal van kasverificatie ten kan tore van den Gemeenteontvanger. Ter visie. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1Kohier hondenbelasting. Dit kohier wordt op een vastgesteld en invorderbaar algemeene stemmen. 2. Wijziging begrooting 1917 en 1918. Naar aanleiding eener nota van opmerkingen van Ged. Staten worden enkele wijzigingen voorgesteld in de begrooting 1918 en aan genomen met algemeene stemmen. Voor de begrooting 1917 wordt ook voor de afsluiting der rekening, een wijziging van enkele posten voorgesteld. Waar deze de raming overschreden, wordt een verhooging, bij enkele andere die er beneden bleven, een verlaging voorgesteld. De heer Hooiring wenscht wel eens te weten, hoeveel het inrichten van de Kamer in ’t Stadhuis voor den architect heeft gekost? Hij was, toen daartoe besloten is, nog geen lid van den Raad, maar heeft gehoord, dat het f 50 zou kosten. Hij heeft het bezien, maar dat geeft hem juist aanleiding om de vraag te stellen. De beer Kramer antwoordt, dat die inrich ting vooraf goed was onder oogen gezien, het plan was met den architect overlegd, en ’t zou door de gemeentewerklieden worden uit gevoerd. De verf- en behangkosten ziju toen door hem op f 50 geschat, en dat is er ook zoowat aan besteed. Toen men aan het werk ging, bleek de ruimte veel te klein, men moest vergrooten en dat maakte veran dering noodig. De vloer, bleek verbroeid te zijn, dat bracht ook kosten mee. Toen men echter halfweg was, kon men niet terug. Wat de teekentafel betreft, B. en W. hebben lang geaarzeld eer zij daarvoor toestemming gaven. Het werk is zoo langzamerhand tot ontwikkeling gekomen, toch kon de Raad moeielijk gevraagd worden over de bijkomende zaken. De heer Boersma zegt, dat ook hij de opmerking van den heer Hooiring had willen maken, want hij vindt tegen dezen post nog al bezwaar. Door wijlen den heer Vis werd indertijd de vraag gesteld, wat het inrichten van dat lokaal zou kosten, en werd geant woord dat de geheele verandering zoowat f 50 zou kosten. De Commissie der begrooting van 1916 had zich niet kunnen voorstellen, dat het zoo lucratief zou worden ingericht, en hij begrijpt niet dat de Raad daarin niet is gehoord geworden. De heer Praamsma verklaart dat die inrich ting hem ook nog altijd dwars zit, en hij verheugt zich dat een paar andere heeren daar iets van zeggen. Hij wil graag aannemen, dat de verandering is tegengevallen, dat gebeurt meer, vooral als men met veranderingen in oude gebouwen begint. Tegen het in orde brengen van het lokaal heeft hij niets, ook niet dat het wat grooter is gemaakt dan eerst het plan was. Maar de kwestie voor hem is, dat er een nieuwe post is gemaakt. De meubi- leering had aangevraagd behooren te worden. B. en W. hadden, nu het op zoo lucratieve wijze zou worden ingericht, den Raad moeten hooren. Want de rekening is werkelijk grooter dan 't hier in de stukken voorkomt. De ver- timmering is door het eigen werkvolk verricht en van ’t materiaal dat de gemeente al reeds had. En dan dat de meubelen door timmer lieden zijn gemaakt, keurt bij ook af, dat behoort tot het meubelmakersvak. Spreker kan hier vrijuit spreken, want hij zelf staat er buiten, er is in de stad nog wel gelegenheid daarvoor. Er is op den Stadswerkwinkel volk voor gerequireerd, dat nog niet eens in stads dienst was. Over deze grieven wil Spreker zijn afkeuring betuigen en -hoopt dat geen herhaling van zoo iets zal voorkomen. De heer Terhenne heeft de uiteenzetting van den beer Kramer met verbazing gehoord en vindt die opheldering verbazend naïef. Voor f 50 zou men het in orde maken, dat is toen verzekerd. De verandering is toch zeker vooraf door den architect zelf, den vakman, opgenomen, die zal toch zijn’advies hebben ingediend. En nu de bewering dat die verhooging langzamerhand is gekomen, daar wil Spreker tegen protesteeren. Over ver meerdering hx^ de Raad behooren te beslissen, er is maar over beschikt zonder bij den Raad te komen. De heer Kramer antwoordt dat hij toen de kosten van het schilderwerk heeft genoemd, en bedoelde dat de inrichting van ’t lokaal geen andere kosten zou meebrengen. Van timmerwerken beeft Spr. geen kennis, de architect verzekerde bijna geen hout er voor noodig te hebben. En er zijn door B. en ook nog dingen afgewezen die hij aanvroeg. De inrichting van het meublement is ook zoo bij gedeelten gekomen, en werd verzekerd dat dit en dat zelf wel gemaakt kon worden. Zoo is ’t gegaan. De teekentafel heeft lang een punt van overweging uitgemaakt, maar eindelijk hebben we gezegd, het moet nu dadelijk maar goed worden, anders komen er later toch telkens weer dingen bij, en nu zijn wij er in eens af. De Voorzitter voegt-'er nog aan toe, dat bij slot van rekening niet getracht is den Raad onrecht aan te doen, en het Dagelijksch Bestuur maar gedacht heeft, de Raad slikt dat wel. Het is eenvoudig een verrassing geweest voor B. en W. dat het zoo hoog is opgeloopen. Wij meenden inderdaad dat het voor een vijftig gulden in orde kon komen, dat het zoo zou gaan, was niet te veronder stellen. - De heer Hooiring merkt op, dat hij nog geen antwoord heeft bekomen op de vraag, wat het nu eigenlijk gekost heeft. De Voorzitter ziet de lijst na en antwoordt f 327.275 daar is ook het werkloon bij berekend. De heer Hooiring vindt dat het dan toch de raming wel aardig overschreden heeft. De voorgestelde wijzigingen der begrooting 1917 worden daarop goedgekeurd met alge meene stemmen. De Voorzitter zegt dat er voorstel is, n.I. om f 3080 van onvoorziene uitgaven 1917 af te schrijven om de verhooging van de gewijzigde posten der begroo.ting te dekken. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Voorstel B. en W. tot het nemen van 5 certificaten van aandeelen in de N. V. Cen trale Bouwmaterialen-voorzi jg >g. Naar aanleiding eener ontvangen circulaire van de Vereeniging van Neder). Gemeenten om aandeelen te nemen in de Centrale Bouw materialenvoorziening, stellen B. en W. voor, om die Vennootschap, voortgesproten uit den nood der tijden, en die in ’t belang van Rijk en Gemeente is, te steunen door vijf aan deelen te nemen van f 1000, waarop voor- loopig 10 pCt. gestort moet worden. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Adres Algem. Pensioen-Comité inzake duurtetoeslag gepensionneerden met adv. B. en W. B. en W. adviseeren, ofschoon op soort gelijk adres afwijzend is beschikt, om, nu de regeering uitdrukkelijk de van gemeentewege gepensionneerden van toeslag heeft uitgesloten, toch deze menschen eenigszins tegemoet te komen. Met een toeslag, als in dat adres wordt gevraagd kunnen B. en W. zich echter niet vereenigen, doch zij stellen voor dezelfde regeling te treffen omtrent den bijslag als voor ongehuwden, met op den grondslag of de jaarlijksche De punten der agenda van Donderdagavond konden niet doen vermoeden, dat daar ruim twee uur mee gemoeid zou zijn, maar het kantoor van den architect in 't Stadhuis kreeg eerst een goede beurt, daarna joeg de toeslag bij de van Gemeentewege gepensionneerden nog al wat stof op, vervolgens begon de brand stoffenvoorziening flink te rooken en ten slotte kreeg het voorstel van Ged. Staten om de jaarwedden van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger iets te verhoogen, nog een kleinen ^ausdauer.” Een en ander maakte dat het ruim negen uur was eer de Voorzittershamer de sluiting aankondigde. Alle 13 leden waren present. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Missive van de Commissie van beheer van den weg BolswardSueek, met de goed gekeurde rekening over 1917. Aangenomen voor kennisgeving. b. Resolutiën van Ged. Staten goedkeurende den aankoop van het Gasthuisland en om dat in kleine perceeltjes onderhands te verhuren. c. Schrijven van de Commissie voor de distributie verzoekende dat de reductie op den prijs van gas en brandstoffen met 1 April bestendigd blijft. Zal worden behandeld bij punt 5. d. Kennisgeving van den Commissaris der Koningin dat tot onbez. veldwachter is be noemd: S. van Wieren te Parrega, controleur der brandstoffen. e. Adres van de Presidente en Secretaresse der Vereeniging van Arbeidersvrouwen, te kennen gevende dat bij een bezoek aan den Burgemeester, deze had verklaard, dat met 1 April de prijs van ’t gas zou worden verlaagd, maar zij daarvan nog niets hebben gemerkt, waarom zij verzoeken den prijs te verlagen. De Voorzitter merkt op, dat hij hen ver zekerd heeft dat hun wensch in overweging zou worden genomen, een bepaalde toezegging kon hij niet doen. Wordt ter visie gelegd. f. Missive van den heer D. B. Eerdmans, berichtende dat hij bedankt als lid der Com missie van advies inzake de distributie. In de volgende vergadering zal een opvolger benoemd worden. Verder een en aangenomen. g. Adres van de Eerw. heeren Derks en Duinisveld, alsmede de heeren B. F. Wartna en H. C. Schomaker, uitmakende het bestuur der beide R. K. Parochiën, verzoekende om een eigen begraafplaats te bekomen, in koop over te nemen van de gemeente: perk III en het naastliggende perk van ’t nieuwe gedeelte, perk V, met erkenning der rechten van wie daar graven in eigendom hebben terwijl ook een evenredig aandeel zal worden betaald in de jaarwedde van den doodgraver en voor onderhoud van ’t lijkenhuisje enz. h. Voorstel van Voogden van ’t Weeshuis om eenige wijzigingen in ’t reglement goed te keuren, om uitbreiding te geven aan het doel der bestemming van de g“lden, door ook halfweezen te kunnen verplegen buiten ’t weeshuis. Om wegens de omvangrijkheid der admini stratie de functie van rentmeester en secre taris te splitsen, alsmede om hulp te mogen verleenen om te brengen in ’t belang der Gemeente. Beide adressen ter visie tot de volgende vergadering. i. Advies van de Commissie der Strafver ordeningen inzake het verzoek van den heer Reinders, om zijne drogisterij na ’t sluitingsuur van winkels nog open te mogen houden, op welk verzoek gunstig wordt gead viseerd, doch alleen wat betreft de artikelen der drogisterij. Ter visie tot de volgende vergadering. Jaarverslag van en verslag B. en volkshuisvesting is verricht. k. Verslag der Plaatsel. Commissie van Schooltoezicht. Hiervan zullen extracten aan de hoofden van scholen en den architect worden gezonden, en overigens ter visie gelegd voor de leden van den Raad.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1