Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 31. 57ste Jaargang. 1918. i Donderdag 18 April. VOOR KETTINGHANDEL. Bolsward, 15 April 1918. Fr. maar eens Dan kan ik en vangen, oude thee- INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Men hoort in den laatsten tijd nog al eens van kettinghandel spreken. Daarom scheen bet ons met kwaad het volgende uit een artikel over dit onderwerp in Handelsbelangen over te nemen. en verhooggelden moeten worden De eerste verhooging Burgemeester, Secretaris volgens de missive van jaarwedden eenigszins op peil te brengen zijn 1 Jan. 1917 in werking getreden. De nu behandelde circulaire betrof de meerdere werkzaamheden van Burgemeester en Secretaris en de veel duurdere tijdsomstandigheden voor lederen ambtenaar ook de Ontvangers. Nu werd er in het advies van de Wet houders aangevoerd, dat de Burgemeester veel meer werk heeft, wat ik gaarne erken, en ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cta. Vervolgena 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad it telefonisch aangesloten onder No. 4. M. de R.l Ik meen het raadsverslag in uw courant van 14 dezer, vooral ten opzichte behandeling kantoor Gemeente-ontvanger, even te moeten toelichten voor de plaatsing bij voorbaat mijn dank. In de vergadering van 28 Juni 1917, kwam ter. tafel een verzoek van de Broeder schap van gemeente-ontvangers, in hoofdzaak behelzende een redelijke vergoeding toe te kennen aan den ontvanger voor het houden van eigen kantoor. In de daarop volgende vergadering kwam het desbetreffende advies van B. en W. in behandeling met voorstel daarop afwijzend te beschikken, en wel in hoofdzaak op grond, dat er een verbouwing van bet raadhuis moet plaats vinden, en het in de bedoeling ligt dan bok een lokaal voor den Gemeente ontvanger op het gemeentehuis in te richten, verder werd nog even de salarisverhooging van 1 Jan. 1917 aangeroerd, en het voorstel van B. en W. werd met algemeene stemmen aan genomen. Slechts één lid maakte de zeer juiste opmerking, dat de ontvanger het kantoor niet voor eigen rekening behoeft te houden, omdat hij dan niet in bel volle genot van zijn jaarwedde wordt gesteld. Bovengenoemd verzoek betrof niet het ver schaffen van een kantoor in de toekomst, maar vergoeding voor bet tegenwoordige, waar eenvoudig overheen werd geadviseerd. Over hetzelfde onderwerp n.l. kantoorhuur werd voor geruimen tijd door Ged. Staten een circulaire aan de Gemeenteraden gericht, waarvan bij den Raad blijkbaar nog niets bekend was, totdat een raadslid in de laatst gehouden vergadering er de aandacht op vestigde, waarop de Voorzitter antwoordde, dat de circulaire wel is ontvangen, maar met de behandeling wil wachten om eens te zien wat andere gemeenten doen, misschien van ongevraagd advies dienen zal maar bij de naaste buren blijven, Soeek betaalt jaarlijks f 250.Wonseradeel f 130. en Harlingen geeft vrij kantoor, bovendien werd den ontvanger een gratificatie van f 500.aangeboden, een bewijs, dat daar de werkzaamheden van den ontvanger worden gekend en gewaardeerd. Aangaande de circulaire van Ged. Staten, betreffende de jaarwedden-regeling van Burge meester, Secretaris en Ontvanger werd door den Raad aangenomen aan Ged. Staten voor te stellen de salarissen van den Burgemeester en van den Secretaris te verhoogen, maar bet voorstel van de Wethouders om dat van den Ontvanger f 100.te verhoogen werd ver worpen. Laat mij tot slot nog even toelichten wat met deze verboogingen eigenlijk bedoeld wordt: van de salarissen van en Ontvanger was Ged. Staten om die en dat die van den Secretaris zijn vermeerderd, maar die van den Ontvanger tevens, Wan neer men weet, dat het jaarlijksche budget van deze gemeente thans 3 a 4 maal zoo hoog is, als vóór den oorlog, dan zal ieder, die eenigszins met comptabel beheer bekend is, weten, dat zulk een vermeerdering belangrijk grooter administratie medebrengt. J. BROUWERS, Gemeente-ontvanger. Rauwerderhem, 15 April. Menigeen heeft zeker met ingenomenheid gelezen 't besluit, dat zij, die zelf gelegenheid hebben voedsel te verbouwen en verzuimen zulks te doen, geen distributie-artikelen zullen ontvangen. Van belang zou ’t misschien ook zijn, hiervan uit te sluiten de groote landeigenaren, die weigeren enkele pondematen te laten scheuren. Oudeschoot, 15 April. Alhier vond Libbe de Jong in een eksternest in een hoogen boom vier eendeneieren. Dat is wel een hoogvliegende eend geweest I En toch is 't geen canard. Den Haag, 16 April. De heer Schaper, die de vergadering van het Partijbestuur der S. D. A. P. heeft geleid, deelt mee, dat het bericht, als zou het Partijbestuur zich voor Kamerontbinding hebben uitgesproken, onjuist is. Hepk. Rieuwsbl. v. Fr. Farkens. Het is een allerzonderlingste toestand tegen woordig. De varkens zijn zoogenaamd opge ruimd maar ondertusschen kunnen de varkens, die nog worden aangeboden, niet eens worden afgenomen. Zooals bekend, worden thans alleen varkens afgenomen voor de worstbereiding. Die worst moet bestaan uit 90 pCt. rundvleesch en 10 pCt. varkensvleesch en het gevolg is dat men ook de varkens niet gebruiken kan. De boer heeft geen voer meer en hoewel het aantal varkens klein is, is bet aanbod zeer dringend. Dat duurt nu al enkele weken. Er is weinig vooruitzicht dat er verbetering komt tenzij men weer als vroeger varkens distribueert. Het is wel een gekke boel. Er zijn geen varkens en toch zijn er varkens te veel. N. Barl. Ct. x Brievenbestellers. Een honderdtal brievenbestellers van bet kantoor Rotterdam hebben het volgende adres naar den directeur-generaal der posterijen gezonden: De nachtdienst, welke te Rotterdam in dienst moet, heeft vandaag slechts gedeeltelijk gegeten en moet zonder eten hedennacht dienst doen. Meer dan honderd man moeten Vrijdag morgen om half vier voor de A-bestelling op en moeten uren lang dienst doen zonder eten. De zware driebestellingdienst moet zonder voldoende voedsel worden verricht. Verschillende bestellers hebben geen toeslagkaart ontvangen en de aan den minister van landbouw gevraagde tweede toeslagkaart is nog niet verstrekt. Wij hebben geen eten, geen bonnen en geen geld om eten te koopen. De Economische Bond. Door den Economischen Bond is een adres aan den Minister van Landbouw gezonden, waarbij wordt aangedrongen om ten spoedigste maatregelen te nemen om verdere levensmid- delen-scbaarschte te voorkomen. Direct booten te zenden naar Argentinië en Amerika om graan te halen. Verbod van uitvoer van alle levensmiddelen. Maatregelen te nemen om te voorkomen dat de vermogenden nog allerlei levensmid delen kunnen verkrijgen, die voor de armen onbereikbaar zijn. Gemakkelijker gezegd dan gedaan. IFeggesmokkelde eenheidsworst. Van de eenheidsworst, die de vorige week te Echt werd gedistribueerd, werd aan den avond van den dag waarop de distributie plaats vond, een hoeveelheid van niet minder dan veertig pond aan de grenzen op een smokkelaar in beslag genomen. In Amsterdam is ze nog niet gezien, en reeds tracht men er de Duitschers gelukkig mee te maken. Oude thee- en koffiekaarlen. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening vestigt er, nu de nieuwe thee- en koffiekaarten zijn uitgegeven, nog eens de aandacht op, dat de bons 21, 23 en 25 der oude kaarten van waarde blijven om daarop later waarschijnlijk nog thee te ont- Men beware dus het restant der en koffiekaarten zorgvuldig. Kattenmeppers. - Te Apeldoorn heeft de recherche een wagen aangehouden, afkomstig uit Deventer, en die bestemd was voor den koopman Sanders in de Molenstraat. Bij onderzoek bleek de inhoud te bestaan uit 35 gestroopte katten, die reeds ingezouten waren ten einde ze te laten con- sumeeren. Dev. Dgbl. Grossier B neemt ze na een tijdje van hem over, eveneens geloovend dat op deze wijze eene prijsstijging van zeg 50 pCt. t^ wachten is. Hij disconteert A's winst door de goederen met 25 pCt. winst van hem over te nemen. En zoo gaat de handel in een kringetje rond. Geen enkel zakenman zal kunnen of willen volhouden, dat deze toestanden niet ten zeerste ongewenscht zijn, maar hoe gaat het in deze tijden van abnormalen zakengang en strijd van allen tegen alles? De overheid, wier taak het echter is der gelijke abnormaliteiten tegen te gaan, heeft zich niet ten volle van bare taak gekweten, als zij alleen den opkoop der goederen door niet-bona fide kooplieden belet. Zooals wij reeds boven uiteenzetten, zit het kwaad dieper. Ook de achterhouding van goederen, die zich b.v. voltrekt in het kaatsebal-spelletje van grossier tot grossier, is eveneens een verder felijk stukje kettinghandel, al geschiedt dit ook enkel tusschen bona fide handelaren. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. BINNENLAND. Predikant-kwakzalver. Rauwerd, 13 April. In het pas verschenen verslag van de Gezondheidscommissie voor Rauwerderhem, Utingeradeel, Haskerland, Idaarderadeel en Baarderadeel wordt melding gemaakt van een uitoefenen van kwakzalverij door een predikant. Deze kwakzalverij bestaat, aldus het verslag, in de behandeling(l) met het terecht beruchte Alimonda-toestel en gaat uit van de leer, dat alle ziekten van den mensch worden veroorzaakt door een tekort aan electriciteit in bet menschelijk lichaam! De commissie vindt deze kwakzalverij vooral daarom zoo gevaarlijk, omdat het publiek redeneert: dominé heeft ook gestu deerd en weet er dus wel wat van. ’t Zou goed zijn, als er gemeentelijke verordeningen tegen de kwakzalverij tot stand kwamen, zegt het verslag. Verkoopen buiten de distributie om en boven maximumprijs. Heerenveen, 16 April. Wie moet leven van datgene wat gedistribueerd wordt, die heeft het niet ruim. Maar als men tracht zijn rantsoen buiten de distributie om wat te vergrooten, moet men diep in den zak tasten. Voor hem, die over een flink gevulde beurs beschikt, is dat geen bezwaar. Doch het gevolg is, dat ook anderen, die een even hongerige maag maar een minder welvoorziene portemonnaie hebben, bun vaanvullingsrant- soen” duur moeten betalen. Dat is nu al zoo geweest, zoolang de distributie is ingesteld en dat zal in boe langer hoe sterker mate het geval blijven. Daarvoor helpen geen maximumprijzen of andere maatregelen. De verkoopers, tuk op een buitensporig winstje, weten hun klanten gewoonlijk wel te vinden. Nu en dan loopt er echter ook wel eens ,een tegen de lamp. Zoo hoorden we dezer dagen van een paar gevallen van arbeiders gezinnen, die erwten of boonen hadden gekocht en daarvoor f 1 per kop moesten geven. Voor 15 kop had men 15 guldens neergeteld. De gevallen werden echter publiek en de verkooper, die liever den arbeiders het te veel betaalde terug gaf, dan ’n hooge boete te moeten betalen, gaf de teveel genomen bedragen terug. Ongetwijfeld de beste oplossing en zij, die eveneens voor dergelijke artikelen te veel moeten betalen, kunnen er rekening meehouden dat ze, door hunne gevallen te juister plaatse bekend te maken (misschien zou ’t distribu- tiebureau wel kunnen helpen) hunne te veel gestorte penningen kunnen terug bekomen. Een andere kwestie is: peulvruchten vallen onder de distributie; is daarom bij, die ze koopt zonder bon, feitelijk niet even straf schuldig als die ze verkoopt boven den maximumprijs? In ieder geval zou ’t goed zijn, als men door passende maatregelen een einde kon maken aan dezen clandestienen handel, die den burgers bet geld uit den zak klopt en artikelen aan de distributie onttrekt. Hepk. Nieuwsbl. v. Losse landverhuringen. Sneak, 15 April. Het hoofdbestuur van den Bond van huurders van losse landerijen heeft voorloopig de volgende huurvoorwaarden als grondslag aangenomen a. de algeheele waterschade moet niet langer komen ten laste van den huurder, tenzij door zijn schuld veroorzaakt; b. de percenten, welke notarissen bedingen, moeten niet meer door den huurder worden gedragen c. gewenscht is, dat door de notarissen bij de verhuringen opgave wordt gedaan van de werkelijk te maaien grootte der perceelen d. een duidelijke en zichtbare afscheiding van andere perceelen dient te worden aan gebracht e. st rij k- afgeschaft. Met de notarissen zal over een en ander in bespreking worden getreden. De handel is in laatste instantie niets anders dan het bewerken van allerlei bezitswisselingen met het doel de producten v^n landbouw en nijverheid van den producent tot den consument te brengen. Men sprak in de laatste jaren zoo dikwijls over meer directe in verbinding- treding van producent en consument met uitschakeling min of meer van den handel. De oorlog, die alles onderst boven heeft geworpen, heeft ook de zoo even omschreven tendens in haar tegendeel omgekeerd. Zij heeft verschijnselen doen optreden op handelsgebied, waarbij de consument wordt uitgeschakeld. En dat is de kettinghandel in het diepst van zijn wezen. Wij moeten den kettinghandel dan ook aldus definiëeren dat daaronder alle daden van koophandel vallen die niet tot doel hebben het product dichter bij den consument te brengen, maar de strekking vertoonen het integendeel verder van den verbruiker af te voeren. Hoe gaat in normale tijden de handel De fabrikant verkoopt den grossist, de grossist den winkelier, de winkelier den verbruiker. Er bestaan dus feitelijk voor het product drie markten, de markt tusschen den fabrikant en groothandelaar, de markt tusschen groot handelaar en detaillist en de markt tusschen winkelier en verbruiker. Nu zijn in deze oorlogstijden alle producten schaarrch. De ontzettende prijsstijging op elk gebied is slechts eene aanwijzing daarvan. Hoe geringer nu het aanbod is, des te ge voeliger reageert de markt op elke verklei ning nog van het aanbod. Dan is ook de gouden tijd voor den kettinghandel gekomen. Als het aanbod nog kan worden verkleind hoe gering ook dan antwoordt de markt daarop met eene zeer belangrijke stij ging der prijzen. Wat ligt bij zulke markt verhoudingen ook meer voor de hand, dan kunstmatig op de laatste markt, de markt tusschen winkelier en verbruiker, dat aanbod geringer te maken? Het omgekeerde verschijnsel van den ge wonen handel treedt nu op: de kettinghandel in zijnen zuiversten vorm. De waren worden door allerlei handelaren bij de winkeliers opgekocht en gaan in laatste instantie van den winkelier naar den grossist terug. Sche matisch kan worden gezegdde grossist koopt de waren terug, die hij den winkelier geleverd heeft. En dit verschijnsel kan zich verder voortzetten en zet zich volgens onze eigen ervaring ook dikwijls verder voort de grossier verkoopt zijn voorraad terug aan den fabrikant. Dit alles verwekt zoowel op de groot- bandelmarkt als op de markt der verbrui kers eene kunstmatige verkleining van het aanbod, die de prijzen zeer gevoelig stijgen doet, waarvoor dan ook die geheele rij daden van omgekeerden koophandel begonnen was. Zijn echter hiermede de middelen der kunst matige prijsopdrijving üitgeput? Geenszins. Juist, omdat in tijden van schaarschte de markt zoo gevoelig reageert op elke boe geringe ook inkrimping van het aanbod, kan enkel door achterhouding van goederen de prijs enorm worden opgevoerd. Als de fabrikant slechts mondjesmaat levert, de gros sier zijne goederen nagenoeg niet afgeeft, dan ontstaat op de laatste markt, de markt van winkelier en verbruiker, een geweldige inkrimping van het aanbod, die de prijzen enorm stijgen doet. Om deze achterhouding van goederen moge lijk en gemakkelijker te maken, heeft zich nu weer eene eigenaardige wijze van ketting handel ontwikkeld, waarbij de goederen niet teruggaan van winkelier naar grossier, of van grossier naar fabrikant, maar de goederen voortdurend in dezelfde sfeer blijven, dus b.v. van grossier tot grossier gaan, zonder ooit dichter bij den consument te komen. De koopers en verkoopers markeeren dan als het ware den pas, ze zijn als soldaten, die marcheeren zonder ooit een stap verder op te rukken. De grossier A beeft b.v. een partij goe deren, waarvan bij, door ze een tijdje achter te houden, eene groote prijsstijging verwacht. Bolswardsclie Courant. b

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1