ïïieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1918. 57ste Jaargang. No. 33. Verschijnt Donderdags en Zondags. Donderdag 25 April. MEER VOEDSEL. VOOR BINNENLAND. OER DITTEN EN DATTEN. Leeuwarden, 22 April. Een geleden hadden de winkeliers poederchocolade. Toen echter bekend werd, dat de fabrieken niet meer werkten, was als bij tooverslag alles verdwenen (en zoo is het in andere plaatsen eveneens Red.) en kon men nergens een busje cacao meer bezetten, en die bet nog in den winkel hadden, beweer den, dat het ledige bussen waren. Anderen zeiden, het voor hun klanten te moeten houden. De vriendelijke winkeliers lachten je gewoonweg uit. Moet dat vraagt een huis moeder in het L. Hbl. ook denzelfden weg als de thee uit, die dagelijks nog ver zwendeld wordt voor f9 a f 10 per pond! Bolswardsclie Courant Afzonderlijke as land- dn de heid volk holle det paar dagen nog volop om deze geïnterneerden in cultuur te het zeker, dat vervolging ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. geiten op, om ze te slachten. Wel moeten ze „sik” met f 50 en meer betalen maar ze geraken het vleesch grif kwijt voor f 1.75 per pond en het vet zelfs voor f 5 per pond. Hem. üldeph. ca. 21 April. Onze actieve Woningvereeniging zit er tusschen. De bouw der woningen was gegund en nu zou er met man en macht gewerkt worden, om per 12 Mei de toekomstige bewoners niet teleur te stellen. Edoch de steenen blijven absent. Hoe het nu komen moet? Baarderadeel, 21 April. Door de waak- zaamheid en den speurzin der gemeentelijke en rijkspolitie werden in deze gemeente j.l. Vrijdag in beslag genomen elf kistjes zeep en een half varken, terwijl de rijksveldwachter Roersma j.l. Zaterdag te Jorwerd, een met hooi geladen wagen aanhield, komende van bij Franeker en gaande naar Goënga, waarop bij onderzoek 9 zak Waalsche (groote) boonen werden ontdekt. In beslagname en procesver baal volgde. Een deskundige op het gebied van ontginning schrijft aan het Alg. H.; Deersum, 21 April. Onze amateur jagers doodden in enkele dagen ruim 20 houtduiven. Voorzeker een goed werkje. Één dezer dieren had in den krop 29 lang ontsproten grauwe erwten. Van groot belang was ook de musch een dergelijke ondervond. Oldeboorn, 20 April. Onlangs is melding gemaakt van een „natnurmensch”, die het in deze benarde tijden wist klaar te spelen zonder broodkaart rond te komen, terwijl een ander het met een broodkaart niet eens ver mag. De natuur is ten langen leste echter sterker-'gebleken dan... de natuur. De man, 60 jaar oud, leefde hoe langer hoe meer uit en beeft nu eindelijk het leven afgelegd in de schuur van den veehouder G. Ponne te Haskerhorne. Dertig jaar lang bad hij geen bed beslapen en hij heeft ook niet op een bed zijn zwervend leven geëindigd. Witmarsum, 22 April. Bij den veehouder S. alhier, is wegens gebrek aan hooi, reeds het geheele beslag vee buiten gelaten. Tegen den avond worden alle dieren weer op stal gezet. Het rundvee is over het geheel mager wegens gebrek aan bij voeder; de beesten van boeren met gemengd bedrijf bevinden zich echter in veel betere conditie. Heerenveen, 21 April. Bij aankomst per Staatsspoor zijn aan het station alhier 200 kistjes harde zeep, bestemd voor een handelaar alhier, op last van den burgemeester van Haskerland in beslag genomenom welke reden is niet bekend. Naar men ons meedeelt, zouden ook nog bij een anderen handelaar te dezer plaatse 50 kistjes harde zeep in beslag zijn genomen. steenwijk, 22 April. Nu de geit buiten het slachtverbod valt, koopen onze slagers Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Wouden zijn deze week reeds verschillende veehouders begonnen met gras- maaien. Als men bedenkt, dat verleden jaar om dezen tijd de bestegreiden eerst begonnen te groenen, dan blijkt het wel weer vroeg te zijn, hetgeen het vee te stade komt. In de Wouden, waar tot voor eenigen tijd het hopi f 100 per voer opbracht, wordt dit thans verkocht voor f 20 per voer. Voor heeren speculanten in dit artikel een schade- postje. van de ontginningen levendige en waardeering ondervonden. Met pogingen tot aanleg van wegen, bet graven van kanalen, het leggen van spoor wegen, ging het als met luchtspiegelen, hoe meer men ze denkt te naderen, hoe sneller ze verdwijnen. En toch, voor een radicale, snelle ontsluiting der „achterbuurten” eischt het volksbelang een degelijk verkeersnet, dat goedkoop en snel vervoer mogelijk maakt. Aanwending van het kapitaal der gemeenschap, om aan te sporen tot belegging van particulier kapitaal voor uitbreiding van het productieve deel van Nederlands grondgebied en droog legging der Zuiderzee, ziedaar ons terrein voor vreedzame verovering. Daarom verdient het groote waardeering, dat de Noord-Brabant- Duitsche en de Staatsspoorwegmaatschappij de bovengenoemde streek uit haar isolement willen opheffen door goede buurtspoorwegen, waarvoor de plannen nagenoeg gereed zijn. Venraay zal met Deurne en Helmond, Gemert met Boxmeer, Oss met Mill, üden en Grave, Eindhoven met Gemert en al deze plaatsen onderling, door spoorwegen worden verbonden. In zijn pas verschenen werk „Langs Nieuwe Banen” geeft de landmeter Van Beurden te Roermond in geestdriftige, opwekkende taal een overzicht van dit geprojecteerde verkeersnet. Het is te hopen, dat van de maatregelen, die zullen worden genomen tot verhooging van productie en welvaart van ons land, ook de hier genoemde spoedig tot uitvoering mogen komen. Binnen onze eigen grenzen is zoo enorm veel te verrichten, dat alle werk- en geest kracht daarop dient gericht, opdat de zeker- van ’genoegzame productie voor het eigen en daarmede de onafhankelijkheid van ons land zoo groot mogelijk worde. Met het voorbeeld van het drie eeuwen geleden nog onherbergzaam zijnde gebied der thans bloeiende gemeente Veendam voor oogen, zal bet ver trouwen in den goeden uitslag worden gestaald. de opbrengst van genoemde -j- 3000 H.A. minstens 7080000 menschen gevoed kunnen worden. Van ongeveer 1892 tot nu werden door de Nederlandsche Heidemaatschappij alleen in de gemeenten Bakel, Gemert en Oploo bijna 3000 H.A. tot bouw-, grasland en bosch ontgonnen. Haar lastgevers zijn meest kooplieden, fabrikanten, Indische planters bankiers, landbouwers en last not least de Oranjebond van Orde. Vermelding verdient, dat thans door een consortium 200 H.A. heide onder Bakel is aangekocht met Belgische brengen. Lang, zeer lang duurde het, voordat overheidszijde belangstelling He toekomst-boterham. Hoop doet leven! NQ de boterham wat erg schraal begint te worden, fleurt men ons alvast wat op met de voorspiegeling van weer een dikker boterham... nè. den oorlog. De N. Rt. Cf. verneemt van bevoegde zijde, dat reeds thans maatregelen in... studie zijn, om ervoor te zorgen, dat Nederland onmiddellijk na den oorlog over voldoende graanvoorraden kan beschikken. En dan krijgen we zeker meteen de reeds lang beloofde botermelange en de heerlijkste eenheidsworst, om het er eens dik op te leggen, en alle andere toegevoegde, maar nooit in vervulling gegane heerlijkheden meer. Nè. den oorlog 1 Hoevelen moeten er eerst nog sneuvelen, hoeveel moet er eerst nog worden verwoest Sigaren-uitvoer. Alle vergunningen voor uitvoer van sigaren, door de N. U. M. afgegeven, zijn voorloopig door de afdeeling Crisiszaken van het dep. van handel en nijverheid aangehouden. De minister wenscht eerst een overzicht te hebben, van de voorraden,- die er voor de binnen- landsche voorziening overbiijven, alvorens weer uitvoervergunningen te verleenen. Onder den trein. Te Tilburg is een vierjarig meisje, De Kort genaamd, dat spelende op de spoorlijn was gekomen, door den trein gegrepen en gedood. Bij de Maandag gehouden herstemming voor een lid van den Gemeenteraad van Har lingen is gekozen de heer H. Gerners (s.d.a.p.) met 579 stemmen, terwijl op den heer S. J. Roorda (r.k.) 502 zijn uitgebracht. Hiermede doet wederom een tweede soc.-dem. zijn intrede in den Raad. Fraaie distributie. De Leeuwarder Courant deelt mede, dat in een dorp onder den rook van Leeuwarden (men behoeft dus niet lang te raden welk dorp en welke gemeente bedoeld zijn) ieder zooveel aardappelen kan krijgen als hij verkiest. Men behoeft ook niet te vragen waar in dit geval de verstrekte(zand)aardappelen zullen terecht komen. Te voren ging het met de kleiaardappelen precies gelijk. Do’t de oarloch sahwel dtbriek, kamen de Friezen, dy’t dodestiids yn Dutskian bjar libbensdagen slieten, for in great diel bjir wir hinne, om’t bja harren wol sa noflik fielden op ’e fredige bertegroun, as yn ’t oarlogjende poepel&n. Dêr kaem noch by, dat it do yn Diiisklau ek net ut to balden wie fen wegen de greate krapte oan iten, to minsen sa seine do in hopen, en men krige do sa de gedachte, dat de minsken dêryn Dutskian as geramten, mei ynfallen wangen en eagen de strietten laos strampelen, en det er sa nou en dan ris ien hinne foei dy’t fen 'e honger sitte liet. Sa moest men bast wol tinke, as men der sommige swiersettige ljue, dy’t der west hiene, oer oan ’t forhael hearde. Mar it skeelde folie hwa’t men hearde. Der wieme ek, dy ’t jimmeroan seine: it fait wol hwet ta, en min is ’t er yn’e fierste fierte net. Men wie der bast mei oan hwet men leauwe moast, mar dit stiet wol fêst, dat men fen de hongersnoad yn Dutskian hjir to lanne mear to lijen hawn bat, as yn dat l&n seis, troch dat it lang sa slim net wie as dat men hjir miende, en sadwaende makken de minsken hjir fiersto folie ünnoadige soargen. It skeelt altyd sa’n great ein, hwa’t men oer de dingen heart. Sa nou oer de tastan hjir to lanne. As men yn ’t bütenlan de kranten lést, den scil dêr de gedachte ek wol ris by de minsken opkomme, dat de ljue bjir ek gjin rie mear witte troch de honger, en it is dan ek to forklearjen, dat in femylje hjir to lanne in skriuwen krige fen ien fen’e neiste sibben ut Dii'sklan, hweryn meidield waerd, dat men mar sknuwe moast, as ’t al to bot knypte, hwent men hie noch wol it ien en oar to missen, mar de femylje hie ’t noch wol sa goed, dat gjinien noch oer honger klage. Men hat minsken dy’t altyd goed is, moat it ek noch sa by ’t walsje lans, men bat jimmer skik en is tofreden. Mar der binne ek Ander ’e minskebern, dy’t noait nei ’t sin is, as is ’t ek noch sa goed. As men nou fen beide soarten oer de tastan heart, sa as dy tsjinwirdich is, den kriget men safolle üaderskie^ dat in bfltensteander der mei oan rekket, hwet kant as er nou ut moat. De earste scil sizze: it is hjir bést; deis ierapels mei btïter, noait earder biiibbe, wy ba wol gjin fleisk, mar dat hiene wy foar de tiid ek net, en dat 's ek wol maklik, dan hat men der ek gjin drokte mei. Mar de oare scil krimmenearje, en sjucht de saek fen’etsjus- tere kant yn, en scil ’t der oer hawwedater gjin fet is, en dat it sa bidroefd gesteld is mei de breakaert, en dat alles sa rottekrüd djür is, en folie net genóch, en as nou beide hjar miening uterje yn ’e krante, den scil men om titens troch it lézen fen de iene tinke, dat it hjir sahwet mei ’t minskdom nei’t ein rint en bij 't lezen fen de oare syn miening, dat it hjir in têu fen oerfloed is. Nou, ’t is der twisken yn, en men ken 't iens wêze mei de ljue, dy’t sizze: as ’t mar net minder wirdt. It scil fen ’e wike wol minder wirde.n wêze mei de thé foarrie fen in boerinne ut Ter- wispel, en it minske scil grif genöch wol op bjar man kibbe ba. De man scoe hwet waei helje lit it febryk en naem dêrfor de earste de béste malkbos, dy’t er néi ’t febryk brocht, mar raer stie to sjên, do’t de arbeiders der in hiel rest pakjes thé yn founen. De frou hie de bos brükt for thésparpot, sflnder dat de boer der hwet fen ofwist. Nou wist dy ’t dan ek, mar hy waerd it wol hwet op in nuvere menear gewaer. It kin wol wêze, als alle molkbossen ris neisjoen waerden, dat der den noch wol folie mear thé foar ’t Ijocht kaem, en mfiglik noch wol hiel oare spillen, dy’t er nou net mear bjitte to wezen. Frisia.. Fetnood. Te Amsterdam is het gebrek aan vet nijpend. Voor 'eet, boterwinkel in de Raadhuisstraat stonden Zaterdagmorgen wel 2000 personen te wachten van ’s nachts 2 of 3 uur af. Eenige vrouwen vielen flauw van vermoeienis. De winkel ging om 7 uur open, doch was om 9 uur reeds uitverkocht. Voor de vischwinkels was het 't zelfde schouwspel. Honderden en honderden konden weer teleurgesteld vertrekken. Het misselijkste van het geval was nog dat personen, zoowel uit den arbeiders- als burgerstand, boter wisten te bemachtigen en voor f 2 per pond en meer weer verkochten. Hoe langer hoe meer wint de overtuiging veld, dat de politiek voor het heden en de naaste toekomst gericht moet zijn op de productie ter voorziening in de meuschelijke levensbehoeften en voorts, dat alle hens aan dek moeten komen. Naast ons leger moet het deel van ons volk, dat daar buiten staat en werken kan, mobiel worden gemaakt voor de voedsel productie, en de legerautoriteiten zijn er zich van bewust, dat vrijgevigheid terzake van landbouw verlof noodzakelijk is voor ’s lands welzijn. De fabrikanten in Twente en den Achter hoek, in Brabant en Limburg, zoomede ver schillende gemeenten, als Neede, Hellendoorn, Almelo, Deventer e.a. hebben aan werkloozeu arbeid gegeven door ontginning, drooglegging en grondverbetering en de Directie der Holland-Amerika Lijn beeft haar tot stilzitten gedoemd personeel belast met de teelt van boonen, erwten en aardappelen. De Heide maatschappij is belast met de technische leiding over al deze werken. Hoe vele ook de bezwaren zijn, verbonden aan huisvesting, voeding en vervoer der arbeiders, de uitkomsten zijn bemoedigend. Aan den eenen kant ver meerdering van productie; aan den anderen kant opbouw door gezonden, opwekkenden arbeid en behoud der volkskracht. Niets is nu meer broodnoodig dan brood. Aller blikken en hoop zijn meer dan ooit op het platteland gevestigd. Elke goedbedoelde en rationeele organisatie tot verkrijging der maximale productie lijdt echter schipbreuk, als het aan voldoende arbeiders ontbreekt. Terwijl in de steden duizenden werkloos zijn, hebben land- en tuinman, vervener en mijn exploitant een tekort aan werkkrachten. Niet slechts Duitschland en Oostenrijk en meerdere oorlogvoerende landen voerden den burgerlijken dienstplicht in, doch ook het neutrale Zwitser land. Dit land heeft daardoor eigen valide burgers zoowel als vreemdelingen tot produc tievee arbeid kunnen oproepen. Waar wij door het stopstaan van eiken aanvoer van voedsel van buiten thans geheel op de productie door den geboortegrond zijn aangewezen, is de eerste plicht van elk weldenkend mensch, door de daad mede te werken aan de opwekking van sluimerende voortbrengingskracht in eigen bodem. Een lichtpunt in onzen donkeren tijd is, dat tienduizenden landgenooten bun belang stelling naar het platteland richten. Zij ervaren daardoor, hoe geweldig veel daar nog is op te knappen, alvorens de fundamenten voor regelmatig grootere productie zijn gelegd en welk een goede gelegenheid daar bestaat voor expansie van arbeidslost en ondernemingsgeest. Het zijn niet slechts de woeste gronden, pl.m. i/j millioen hectaren, doch duizenden en duizenden hectaren z.g.n. cultuurland, dat schromelijk wordt verwaarloosd, hetzij door onkunde van den boer of door slagboomen, die door krachtdadig ingrijpen der Overheid moeten worden weggenomen. Eén voorbeeld van talloos vele. Van 14 gemeenten in de Noord-Brabantsche en Limburgsche Peel, t.w. Asten, Bakel, Boekel, Deurne, Gemert, Maas hees, Oploo, Sambeek, Vierlingsbeek, Vlierden, Horst, Megel, Sevenum en Venraay, totaal groot 76400 H.A.. was in 1900 woest 38845 H.A. of ruim 50 pCt. In 1914 was de oppervlakte door ontginning afgenomen tot 29830 H.A. of ruim 38 pCt. van de totale grootte. Bijna 4/10 gedeelte van dit gebied is dus nog improductief. Onafzienbaar zijn nog de heide- en veengronden van Venraay, Deurne, Horst, Boekel en Megel. De gemeente Venraay bezat in 1900 pl.m. 6000, thans nog ongeveer 4000 H.A. woesten grond, nagenoeg aan ééu stuk gelegen. Wie de mooie graangewassen, peulvruchten, het grasland, de aardappelen, de boonen en andere groenten ziet op ontgonnen grond in de Peelstreek, wordt met één slag overtuigd van het on schatbare nut, dat ontginning en grond verbetering, in het kort een goede landhuis houding, stichten voor het huishouden van het geheele volk. Men leert meteen, dat de „dorre heide" zeer vruchtbaar is. Verre het grootste deel is geschikt voor den graanbouw, in ’t bijzonder voor rogge. Een berekening leert, dat met

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1