liéuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 57ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1918. No. 36. Zondag 5 Mei. HET 1-MEIEEEST. VOOR BINNENLAND. Bolswardsclie Courant I nog van den 17-jarigen tot 3 jaar en onder en tegen de ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgen» 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is iele fonisch aangesloten onder No. 4. Lemmer, 2 Mei. De laatste dagen zijn hier reeds enkele ansjovischjes aangevoerd, in ’t geheel 200 stuks mooi van stok. Daar deze vischjes hier echter nog sporadisch voor komen (ze worden in de haiingnetten gevangen) zijn onze visschers nog niet met deansjovis- visscherij begonnen, te minder nuhetharing- visschen, tengevolge van den Hinken prijs, die voor de haring wordt besomd, nog zoo goed loonend is. Heerenvaen, 2 Mei. Door den Burgemeester van JEngwirden is beslag gelegd op tien kistjes zeep, die onder beheer van een beton werker werden gevonden. De zeep is later teruggegeven, om in den winkel te worden verkocht. de pauze het tooneelstukje de grens”. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Eenheidsworst. Schoterland, 1 Mei. Een deel der inge zetenen heeft er over geklaagd, omdat ze van de aangekondigde eenheidsworst niets hebben kunnen krijgen, en een ander deel heeft met nog meer reden er over geklaagd, omdat ze. er wèl van gekregen hebben. Want het was een overgebleven rest van de vorige verstrekking en nu bleek, dat het met de hooggeroemde duurzaamheid van eenheidsworst maar larie is. Voor zoover de worst in een kelder bewaard was, om uitdrogen te voorkomen, was ze voor driekwart bedorven. Zelfs de kat bleef er een toonbeeld van eerlijkheid en braafheid bij. En winkeliers, die de worst op een droger plaats hadden overgehouden, vonden ze zoo uit gedroogd, dat ze lang niet tot hun gewicht kwamen. Zoodat èn consumenten èn verkoopers te klagen hadden. Snoek, 2 Mei. Hedenmiddig werden hier uit onderscheidene gemeenten Sneek, IJlst, Wijmbritseradeel, Sloten, Hemelumer Oldepb. en Nw., enz., een 300-tal runderen door verschillende veehouders aangevoerd, alle op gevorderd door de regeering. De gansche aanvoer gaat hedenavond naar Akkrum, om aldaar in de exportslagerij te worden geslacht. Leeuwarden, 1 Mei. Het Bestuur van den Frieschen Slagershond zal er bij den Minister op aandringen, om, wanneer te eeniger tijd vleeschdistributie komt, hetzij van runderen, kalveren, varkens, schapen of paarden, aan de slagers ter plaatse te ver gunnen dit vee te slachten, of gecombineerd plaatselijk, gelijk bij de varkensdistributie. toen kwam na «Het schot aan Dit dramatische schetsje werd goed gespeeld, maar 't stuk was, naar onze bevinding, niet van het gehalte als „Het licht in den Nacht” van denzelfden schrijver. Daarvan was de inhoud meer degelijk. Het gold hier een jongehuwd paar dat woonde in een dorp aan de grenzen, doch daar niet aardde en om wat vooruit te komen liet de jonge man zich overhalen, om bij een smokkelzaakje behulp zaam te zijn. De jonge vrouw, die zulks merkte, werd zeer ongerust en toen veel te dicht bij haar ramen dien nacht een schot viel, schrok zij dermate, dat zij bewuste loos, misschien dood was. De verschillende rollen werden goed ver tolkt. Bertha en haar moeder speelden beiden perfect, maar de inhoud was te simpel om ons te boeien. Misschien ook dat de zeer armoedig ver lichte en onverwarmde zaal ons temperament wat pessimistisch stemde, zeer zeker was een troepje jongelui, dat vooral in de pauze herrie en drukte maakte, de oorzaak, dat bij ons de feeststemming aan het einde van den avond beneden nul, dus onder ’t vriespunt daalde. De Voorzitter sprak nog een kort sluitings- woord, wAarin hij dank bracht aan den Spreker voor de duidelijke uiteenzetting van de ideeën en wenschen der sociale partij, ook een woord van lof en hulde wilde bij brengen aan het zangkoor, en niet minder aan de tooneelclub, die door haar spel propaganda heeft gemaakt om te leeren zien in welke tijden wij leven. Want wat daar op het tooneel werd vertoond, gebeurt nog alle dagen, waarom Spr. de partij- genooten opwekt om zulke dingen te keer te gaan en zich aan te sluiten bij die organi satie, waarbij de belangen der arbeiders het best behartigd worden. Het is een zware strijd om te geraken tot een betere samen leving. Echter over de slagvelden been zal toch komen: tVrijheid, Gelijkheid en Broeder schap!’ (Applaus.) In handen van enkelen is thans nog ’t recht van oorlog of vrede. Dat moet uit zijn, het algemeen kiesbiljet is het middel, waardoor de democratie moet en kan meewerken om daarin verandering te brengen, en nu bet algemeen kiesrecht er is, zal er een groote invloed van uitgaan. Het algemeen kiesrecht is van groote beteekenis, en men weet en gevoelt het, dat er ook in ons land nog heel wat te wenschen over blijft in deze dagen. Dat de vrouwen gaan protesteeren tegen gebrek aan levensmiddelen, want met de voorziening hiérvan is ’t bepaald slecht gesteld, is meteen een bewijs dat het bewustzijn in de vrouw ontwaakt, en de aandacht op een klemmende wijze wordt gevestigd op de regeeringsdaden. Meer en meer komt men tot het bewustzijn dat de regeering niet voldoende doordrongen is van den toestand, en waar men op het oogenblik bezig is de voorraden in beslag te nemen, had zulks al veel eerder moeten geschieden, en ook hadden bet vorig jaar meer maatregelen genomen moeten worden om den graanbouw te vermeerderen, den verbouw van handelsgewassen te verminderen. Dit was voor de boeren meer winstgevend, maar ’t algemeen ondervindt er nu de schade van. Men hoort, zoo vervolgt Spr. wel van con servatieve en kerkelijke zijde, dat het thans de richting van ’t socialisme opgaat, en in zekeren zin is dit waar, de staatsbemoeiing strekt zich allengs verder uit, doch, omdat het thans slecht gaat, daaruit te distilleeren, dat de socialistische maatschappij vastloopt dat gaat niet aan. De genomen maatregelen werden uitgevoerd door lieden die er tegen gekant waren, en zij deden ’t dan ook ver keerd. Vele maatregelen werden te laat genomen, vandaar de groote mislukking. Juist de tegenwoordige toestand doet zien, dat wij noodig hebben een andere maatschappij en een andere regeering. Spreker gaat daarna in korte trekken na waarom het niet raadzaam is door een alge- meene staking verandering af te dwingen, en wijst er op, dat het tweesnijdend zwaard van staking thans de ellende zou vergrooten, terwijl die integendeel juist verbeterd moet worden. Wij weten niet hoe de oorlog afloopt, doch bij de rechterzijde en de liberalen is een drijven om al maar meer uitbreiding van het mihtairisme te krijgen en zoolang de arbeiders partij geneigd is het vaderland te verdedigen, wordt zij door het kapitalisme misbruikt. Daarom wil de sociale partij geen militairisme meer, dat moet algemeen de leuze worden, en de volksmoord zal niet meer mogelijk zijn. Hoe de gang van zaken in de volgende periode van ’t staatsbestuur zal zijn, daar is nog niet veel van te zeggen. Wat de heeren Dressel- huis en Troelstra in de Kamer hebben gezegd, Spreker wijst daar op, loopt nog al .uiteen. De bemoeiing van den Staat inzake de indu strie is een zaak van beteekenis, echter niet de groot-industrie moet den Staat, doch de Staat de industrie beheerschen. Imperalisme, koloniale politiek domspensioen worden even aangestipt om te laten zien, hoe en waarover het bij dezen strijd gaat tusschen de verschillende partijen, om dan te komen op de groote beteekenis der verkiezingen dezen zomer, de eerste maai onder de nieuwe wet. Het zal gaan over groote dingen, over groote levenseiscben, en Spreker hoopt dat zijne partij dezen zomer de tegenstanders mores zal leeren. Hij kan niet alles afwikkelen, waarop bij ’t sociale programma wel de aandacht geves tigd behoort te worden, maar wil toch nog even een paar woorden wijden aan ’t vrouwen kiesrecht. De vrouw is reeds verkiesbaar, de groote tegenstand is dus gebroken, het stem biljet zal haar ook eerlang geworden, en deze tijd werkt er toe mee dat zij meer haar aan dacht vestigt op den gang van zaken. De internationale zal ook weer worden opgebouwd, de vakbeweging in ons land wint ook snel terrein, evenals overal. De groote figuur in de sociale beweging Carl Marx heeft het woord gesproken: Proletariërs aller landen, vereenigt U! Die woorden zullen wer kelijkheid worden. Uit dezen donkeren tijd zal een andere geboren worden, wij zitten nu nog in den donkeren nacht van het kapita lisme, maar de nieuwe dageraad zal komen! (Applaus.) Het zangkoor „Voorwaarts” gaf vervolgens nog een S tal liederen, getiteld „Voorwaarts”, »Op Proletaren” en „Achturenmarsch” en Woensdagavond werd in „De Doele” een openbare vergadering gehouden, belegd door de afd. Bolsward der S.DA.P. in vereeniging met de afd. van de Fabrieksarbeiders en de afd. der Nederl. Vereeniging tot afschaffing van Alc. Dranken. De opkomst was nog al talrijk te noemen, de groote zaal was grooten- deels gevuld. De heer IJ. HOOIR1NG opende de bijeen komst met te wijzen op de beteekenis van dezen dag. Het is reeds de 4ë maal dat het Meifeest wordt gevierd onder ongunstige omstan digheden, wijl het oorlogsmonster rondom ons woedt en allengs ons de gevolgen ook meer aan den lijve doet gevoelen. Een woord van protest dient te worden gesproken tegen de gruwelen van het kapitalisme. Ofschoon er weinig grond is voor feestvieren thans, toch roept hij het opgekomen publiek het welkom toe, in ’t bijzonder ook aan den spreker den heer P. Hiemstra, wethouder van Leeuwarden, aan het zangkoor „Voorwaarts” en de Geheel onthouders-tooneelclub. Het zangkoor kwam al dadelijk na de opening op met een 3 tal zangnummers, en wel „de Internationale,” „Morgenrood” en „Waarom mannen.” Dit gemengd koor gaf ook nu weer blijken van gezette studie. Vooral het eerste nummer zat er flink in, de stemmen harmonieerden hier o.i. beter dan in no. 3, de waar mannenstemmen minder fraai uitkwamen, trouwens de alt en sopraan zijn bij dit koor naar verhouding sterker dan tenor en bas. De heer HIEMSTRA bekwam daarna bet woord. Met een nog al forscbe stem en een goede flux de bouche wist hij zijn denkbeelden op heldere wijze voor te brengen, zoodat hij overal goed te verstaan was. Hij begon met er op te wijzen dat het geen toevalligheid is, dal de le Mei het feest der arbeiders is geworden, die dag is met opzet gekozen. De klasse van het proletariaat viert dan feest in overeenstemming met de natuur. Na den winterslaap ontwaakt de natuur, en na den langen tijd van onderdrukking, door ’t kapitaal, waarbij de arbeider geen hoop en geen wenschen bad, is ook hij ontwaakt, is bij hem een ideaal ontstaan, namelijk de taak om te bewerken dat er een andere, een betere maatschappij wordt opgebouwd. Dat was reeds lang en is nog het einddoel van den strijd, en als middelen daartoe wordt aangestuurd op algemeen kiesrecht en den 8 urigen arbeidsdag. Het eerste is nu in ons land, althans voor de mannen, gekomen, het middel om door ’t stembiljet invloed uit te oefenen op de regeering des lands, een verkorte arbeidsduur is noodig om tijd te hebben om zich te ontwikkelen, want de ontwikkeling des geestes is ook bij den arbeider een eisch des tijds om zich van den toestand goed bewust te worden. De viering van den 1-Meidag heeft dan ook nog een diepere beteekenis dan als een dag van ontspanning of feestviering alleen. In alle steden en dorpen, in alle landen, ja over geheel de aarde zijn op dien dag de arbeiders als een geheel vereenigd. Een inter nationale beweging, waarbij in- optochten de arbeiders in groote drommen toonden hun kracht en hunne getalsterkte. Helaas, zegt Spr., op dezen 1-Meidag kan de feestvreugde niet hoog gestemd zijn, omdat, zooals de Voorzitter reeds bij de opening heeft aangestipt, de omstandigheden er ongunst'g voor zijn. In den zomer van 1914 werd te A msterdam een congres gehouden, waar afgevaardigden van de arbeiderspartij veler Rijken in volle eensgezindheid tegenwoordig waren, en toch enkele weken daarna stonden de arbeiders van die Rijken als vijanden tegenover elkander, en was dus de internationale nit elkaar gevallen. Echter de internationale band is slechts tijdelijk verscheurd, en om de eenvoudige reden, dat het verband nog niet bij machte was tegen den eisch van het kapitalisme zich te verzetten. Wel zijn in Duitscbland nog door de partij pogingen aangewend om den oorlog te voorkomen, maar de organisatie was nog niet sterk genoeg. Evenwel nit deze oorlog zijn lessen te trekken, het is een waarschuwing voor de arbeiders, dat zij niet op de hulp van de andere klassen behoeven te rekenen. De groote ellende, die ook hier reeds geleden wordt, maakt dat men zich meer algemeen bewust wordt, dat in deze maatschappij een groote macht bestaat, die overheerschend is. Ritueele regeeringskaas. Naar Hel Volk verneemt, is thans ritueele regeeringskaas in de zuivelfabrieken it\ be werking. Binnenkort kan de distributie van dit artikel voor de Joodsche bevolking tegemoet worden gezien. x Ritueele plantenboter. Naar het IV. v. I. verneemt, is van regeeringswege in uitzicht gesteld, datomstreeks midden Mei ritueel bereide plantenboter zal worden gedistribueerd. De inbraak te Leeuwarden. De Rechtbank te Leeuwarden heeft, wegens de bekende inbraak bij de wed. De Boer, in de Spanjaardlaan aldaar, den 19-jarigen Sipke F. veroordeeld tot 3, den 18 jarigen Johannes J., loodgietersknecht, tot 4 en i' Don we P., gaardeniersknecht, gevangenisstraf. De eisch was tegen Sipke 5 beide anderen ieder 3 jaar. Spinaziekarretje. Heel kalm, zoo vertelt het Vaderland, reed de wagen met spinazie van Jutfaas nAar Utrecht. Recherche had op de een of andere manier vermoedens gekregen, hield den groente wagen aan, deed onderzoek en vond onder de spinazie een geslacht varken. Deed ook nog eens onderzoek bij den afzender, een land bouwer, en vond nog vier andere varkens, gereed voor de verzending. De Spanjaarden kwamen Lochem niet binnen, maar het varken mocht ook Utrecht niet bereiken. De aan houding geschiedde nog op het grondgebied van Jutfaas, en Jutfaas’ burgervader werd er voor zijn gemeente eigenaar van. Zoo kan het gebeuren, dat de gemeente Jutfaas in den loop dezer week distributie heeft van varkens- vleescb. Lotgeval van een eierboer. ’t Was in den Gelderschen achterhoek. Boertje zou naar stad met 160 eieren in de mand. 14 cts. per stuk! Zijn vrouw riep hem nog na: „denk er omf 22.40”Boertje aan ’t mijmeren, hoe hij dat geld wel het best zou kunnen besteden. Voor de pastorie schiet hem te binnen, dat bij nog een bood schapje aan dominé heeft. Hij belt aan. Mevrouw doethem open.glimlachtbeteekenisvol tegen de mand met, eieren, laat den boer, die de mand voorzichtig in de gang neer gezet beeft, bij dominé in de studeerkamer. Dominé houdt hem nog al even aan de praat. Als hij bij ’t heengaan zijn mand weer op neemt, is die leeg, en mevr, komt toesnellen en is zoo overstelpend met hare bedankjes, dat de boer niet aan ’t woord kan komen, en met vriendelijken drang reeds naar buiten gelaten is, vóór hij een woord ter opheldering heeft kunnen zeggen. Om nu weer aan te bellen, die sneuïgheid is hem te groot. Mét een veerlichte mand, maar een loodzwaar gemoed gaat hij maar weer naar huis. Waar hij van zijn vrouw een preek krijgt, zooals hij er van dominé nog nooit een heeft gehoord. Hepk. Nieuwsbl. v. Friesl. Door de nachtvorsten hebben de vroeg rijpe aarpappelen in de Wouden vrijwat geleden. De planten zijn bier en daar zwart geworden en verdwenen. De schade was het grootst op de hooger gelegen landen. Hiermede zou werk worden verschaft en de consumenten zouden versober vleesch krijgen. Bij toezending van vleesch, gelijk nu van nuchtere kalveren, laat de frischheid van het vleesch meermalen te wenschen over. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Tjerkwerd In de gehouden vergadering van Ingelanden van het waterschap „Exmorra” c.a. waren slechts 35 stemmen vertegenwoordigd. De voorzitter deelde mee: a. dat in voor bereiding was de oprichting van een nieuw waterschapje onder Bolsward, b. dat de trekweg BolswardTjerkwerd dit jaar geheel in orde zou worden gebracht. Dé rekening van den Secretaris Ontvanger wees aan een ontvangst van f 6595.295 en een uitgaaf van f 4450.58. De begrooting dienst 1918/19 werd vast gesteld in ontvang op f 5178.715 en in uitgaaf op f 5888. Uitgeloot werd no. 31 in de geldleening groot f 29000. Het bestuur werd machtiging verleend, om zoo noodig een geldleening aan te gaan voor eventueel uit te voeren werken.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1