57ste Jaargang. 1918. No. 37. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Verschijnt Donderdags en Zondags. Verum Company, Vlissingen. Verum Company, Vlissingen. Donderdag 9 Mei. I VOOR OER DITTEN EN DATTEN. STADSNIEUWS. BINNENLAND. SLECHTE FINANCIERS. q Obat Satoe komt van Verpachting Grasgewas. Benoeming wegwerker. Bolswardsche Courant A op een belooning f 2 duurtetoeslag. Obat Satoe komt! Wat is Obat Satoe? Waarvoor is Obat Satoe? Voor wien is Obat Satoe? Bij wien komt Obat Satoe? 55-jarige diefstal ij Obat Satoe komt! Wat is Obat Satoe? Waarvoor is Obat Satoe? Voor wien is Obat Satoe? Bij wien komt Obat Satoe? Obat Satoe komt van In opdracht van den ’t geheele land op naar l aan controle onderworpen, distributie-onlduikingen te er kwam beel wat in het Van Halfweg tot Nijland, gegund aan Bootsma te Nijland voor f 112.75. Van Nijland tot de tolhek onder Hart- gegund aan 8. Spiekstra te Nijland zeer Want ze We i zending van ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. kamer moet verwarmen, zoodat dan met bet koken van ’t eten nog niet zooveel brandstof verloren gaat als in den zomer wanneer de kachel enkel gestookt wordt om er het eten op te bereiden. Dat er door den schoorsteen van de keuken een grooter kapitaaltje aan brandstoffen verloren gaat dan men over het algemeen zou denken, bewees Spr., door het volgende staaltje. Vijfhonderd Makkumers, tezamen 84 gezinnen vormend, hebben per dag krap berekend, gemiddeld 24 cent aan brandstof noodig om op te koken, dat is in het geheel f 20.16. De C. K. heeft voor het koken voor al die 500 monden slechts f 3 aan brandstof noodig. Dat is dus eventjes een besparing van f 17.16 per dag, per 500 menschen. Dit feit alleen is al van genoeg belang om de keuken gedurende den zomer te laten doorwerken. Op ’t menu van de Makkumer keuken, waar men, dank des Burgemeesters goede zorgen, nog meer dan voldoende vet in bet eten kan doen, komt ook erwtensoep met spek voor. En karig is dit kostbare goedje ook niet door de soep gemengd. Bij iederen lepelvol, die men in den mond steekt, vindt men wel een dobbelsteentje spek Om van te watertanden Een wanhoopsdaad. Te Delft is Zondagochtend een tuindersknecbt, die als verdacht van door den veldwachter der gemeente Vrijenban was gearresteerd, onverwachts in het Provin ciaal Kanaal gesprongen en verdronken. Inbraak. Te Steenwijk is in den nacht van Zaterdag op Zondag ingebroken in de stoomtabaks- en sigarenfabriek «Mexico” van de firma Thijs Rijkmans en Zn., Kalverstraat, aldaar. Door een tuimelraam aan de straatzijde beeft men zich in de fabriek toegang verschaft. Van daar is men naar het kantoor gegaan waar met een beitel een lade van een schrijfbureau werd opengestoken. Al het daarin aanwezige geld, zijnde f 450, werd gestolen. De brandkast bleef onaangeroerd. Alles wijst er op, dat hier bekenden aan het werk zijn geweest. Alg. H. Hwet komt er yn fis tsjinwirdige tiid in bytsje ten 'e neistenljeafde tolanne; yens neisten Ijeaf to bawwen as yen seis is de skildige plicht fen alle Kristenminsken, mar it minskdom liket meat seine en lok to for- wachtsjen fen eigenljeafde en neistenhaet. Yn ’e latinen om yen hinne, komt dy haet wol it meast ta fiiring, hwer ’t fen wearskanten tdzenen en tüzenen yn ’e klauwen fen ’e dea stoart wirde. Eu nou meije sommige ljue it foarkomme litte, dat dy earme fjuchtsjende soldaten, sa sêft binne as lammen, en dat it allinne de oanfierders, de greate hansen binne dij 't haet en fitskodde ba, Onlangs ontmoette ik er weer eene, want men vindt ze onder beide geslachten. Eene niet onaardige vrouw, opgewekt, ijverig, gul. Ze weet ’t zelve wel. «Vreemd, dat mij ’t geld toch zooveel gauwer door de vingers glijdt dan een ander”. Ik keek eens naar het theelichtje dat in ’t middaguur brandde. Zij begreep het niet. Toen zei ik«dat deden wij nooit geregeld en dat doen we al maanden in ’t geheel niet meer”. En zij «maar het is toch zoo gezellig; en .als mijn man ’s middags van zijn werk komt, valt ’t ons die dan hooren willen. eens weer gende en overgaan, niet. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Maandag werd in «de Wijnberg” alhier verpacht het grasgewas der bermen van den Mac-Adamweg Sneek-Bolsward voor dit seizoen, in 6 perceelen. 1. Van Sneek tot IJsbrechtum, gegund aan T. A. Veenstra te Sneek voor f 18. 2. Van IJsbrechtum tot den opweg Folsgare, gegund aan G. Hoekstra te IJbrechtum voor f 38.50. 3. Van genoemden opweg tot de boeren plaats van Bootsma (Halfweg), gegund aan S. Woudstra te Nijland voor f 111.25. 4. - J. E. 5. werd, voor f76. 6. Van den tol tot Bolsward, gegund aan P. Zwaagstra te Bolsward voor f 60.50. Bij deze herverpachting was de opbrengst nagenoeg f 100 hooger dan bij de verpachting op 15 April j.l. kon worden bedongen. Maandag j.l. had door H.H. Commissarissen van den Mac-Adamweg Bolsward-Sneek de benoeming plaats van een wegwerker als opvolger van IJ. Brouwer, die gepensionneerd wordt. Uit de 15 sollicitanten werd eerst een viertal opgemaakt, bestaande uit A. Noordbruis, Bols ward, P. Boersma, Bolsward, S. T. Hoitinga, Witmarsum en D. G. Tjalma te Wolsum. Uit dit tal werd benoemd A. Noordbruis, van f 12 per week, benevens lekker in”. Vreemd, maar met dit menschen valt in ’t geheel niet men mag intieme zaken man het ook zoo Wonseradeel, 6 Mei. Te Arum verkocht iemand 11 jonge konijntjes, pas 4 weken oud, voor f 17. Gaasterland, 4 Mei. Een landbouwer in deze gemeente kreeg bezoek van zijn ge huwden zoon, die elders woonde. Des avonds bij bet naar huis gaan, vroeg de zoon, of vader ook nog wat aardappelen over had, de zoon had niets meer. Ja, heit had er nog wel. Verschillende zakken aardappelen werden op den wagen geladen, eenige takken bovenop. Bij 'n in aanbouw zijnd buis viel een zak aardappelen van den wagen. Het werkvolk zag het en riep aan den zoon, doch deze hoorde het niet. Het werkvolk nam toen den zak aardappelen op en borg hem in het in aanbouw zijnde huis. Des avonds deed de baas kondschap van het geval aan den vader. Deze stond te kijken, en met een «tank je en net sizze, bjer!” zei hij ze des anderen morgens te zullen halen. Toen hij kwam, was echter een ander hem al voor geweest. earsucht, alle minskelik gefoel mar dan is men dochs wol efkes de planke mis, hwent de greate part Dütske soldaten, sitte wol sa fol haet tsjinoer hjar fijannen, dat se alle Ingelsken graech yn ien det fen ’e ierde reagje woenen, en de Ingel sken tinke mei like folie haet oer de Dutskers. En as men dan sa troch in dei de minsken hjir to lanne praten hjert, dan kriget men wol de oertsjfiging, dat fis folk in sêft en meilydsum folk is, bang fen alle gewelt, in folk dat de frede biwarje wol, dat skande sprekt oer de grouwel fen ’e oarloch, in folk dat it freeslik fynt dat de iene rninske de oare fen kant makket, koart om, in folk dat noch ris it oeralde gebod fen neistenljeafde yn tapassing bringe wol. Mar as men dy redenearders goed folget yn al bjar praet, dan wirdt men sa njunken- ïytsen gewaer, dat de eaugstme for de oarlöch net fortkomt ut neistenljeafde, mar dt eigen ljeafde. Jonge der wirdt sa ofkarjend praet oer it dwaen fen oare folken, en men pleitet for frede, en men sprekt fen Ijeafde, mar dyselde Ijeafhabbende minsken springe sims sa mar dt ’e ban, en it docht dan wer bliken, dat de neistenljeafde der noch net sa botte djip yn sit. Sa kin men it ha, dat men immen de oarloch forwinskjen hjert, sadat men wol tinke moat dat sa immen oars net yn 't hert fielt as neistenljeafde, mar dan docht it al gau bliken dat dy Ijeafde net tafalt, hwent yn 'e selde redenaesje wirdt de winsk fitspritsen dat de boargemaster en de mannen fen 'e distribA-je nedich ophinge wirde moasten, omdat men dy wyks wald- ierapels yn sté fen klaeikers krige. De ljue dy’t sa opkomme for it bihald fen ’e neiste, wolle om in bytsje minder soarte fen ierapel de neiste der mar oan weagje, yn ’e hope, dat men dan seis in bytsje better ierapel en in inkele turf mear krije scil. It komt, spitigernoch, jimmeroan fit, dat eigen ljeafde boppe alles giet. Men sprekt er skande fen as inkele minsken hwet keapje, der ’t men seis net oan komme kin, en men moat sokke ljue, dit en dat dwaen, mar sa gau as dy roppers seis yn ’e gelegenheid binne om in protsje thé ef in onske spek to bisetten, dan binne se stil, en sjugge der gjin bien yn. As de neistenljeafde yn tapassing brocht waerd, sa as dy fen fis easke wirdt, dan wie de oar loch fit, dan hoefden der ek gjin distrihiDje- kantoaren mear to wêzen, hwent de minsken scoene dan seis wol soargje dat elk hwet krige salang as er hwet to krijen wie, en dan partte it grif ek noch folie fierder, hwent dan bleauw der yn alle gefallen, troch safolle administratie, lang sa folie net hingjen. Frisia. Haerenveen, 6 Mei. Minister is gisteren over de Rtjkswegen een onderzoek ingesteld de goederen, die in vrachtwagens, karren, of op andere wijze vervoerd werden. Ook hier heeft die inspectie plaats gehad met het gevolg, dat op de Fok werd geconstateerd een ver voer van zes balen zaad. Dit was als kippen voer onder den naam «onkruidzaad” afge zonden door een firma te Dokkum en bestemd voor een handelaar aan de Dracht alhier. Bij onderzoek bleek de partij, behalve uit onkruidzaad, ook te bestaan uit mosterdzaad en voor een belangrijk deel uit boekweit. De zesbalen zijn in beslag genomen, terwijl proces-verbaai is opgemaakt. vernemen voorts, dat later een andere ditzelfde zaad langs den Heerenwal is vervoerd en zoo de bestemming bereikt heeft. Leeuwarden, 6 Mei. Er werd hedenmorgen door de politie scherp toezicht gehouden op eiken toegangsweg tot de stadr Karren, wagens, fietsen, alles werd ’t Gebeurde, om constateeren en boekje. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft men hier te doen met ’n plotseling afgekomen regeerings bevel, dat dadelijk in alle gemeenten moest opgevolgd worden. Karrijders hebben dan ook wel drie of viermaal, n.l. bij elke ge meentegrens moeten uitpakken. Wij vernemen, dat door heel het land het vervoer langs de rijkswegen door de politie wordt gecontroleerd. (Red.) Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 7 Mei. Voor Regeeringsrekening werden hedenmorgen op de Veemarkt ook de varkens opgeëischt; maar omdat men niet wou leveren voor 85 ct. per pond schoon, werd ’t in beslag genomeue terug gegeven. De handelaars konden ons verzekeren dat voor varkens (vette biggen van 100 pond) noodig f 125 moest worden betaald. Sneek, 7 Mei. De hooge woningnood is de oorzaak dat Dr. Hertzberger alhier, wiens naam voor onze stad reeds ontsterfelijk is geworden, al was ’t maar alleen om de stichting onzer Leeszaal, thans weer ’t initiatief heeft genomen voor de oprichting van een bouw- vereeniging door middel van 40/q’s aandeelen ’t voorloopig bestuur der Vereen, heeft deze thans reeds genoemd «Gravis” «Ernst”, van welk woord de g, de r, de a, de v, de i en de s de voorletters vormen van! Gelukkig, rustig aangenaam verblijf in Sneek.’t Aantal aandeelen dat in deze grootsche onderneming reeds wordt genomen, groeit bij den dag, en ’t lijdt geen twijfel of op een algemeene vergadering a.s. Woensdag in Amicitia te houden, zal ’t streven van ’t Bestuur met een gunstigen uitslag worden bekroond. Wie huurder van een der te stichten woningen wil worden, moet aandeelen nemen. Men hoopt met de bouwerij betrekkelijk goedkoop uit te kunnen komen: lo. Door de hulp van’t K. N. St. Comité. 2o. Door de 4°/0’s aandeelen. 3o. Kans op goedkoop bouwterrein. 4o. Gezamenlijk bouwen. Voor hen die niets bezitten en daarbij nog een beperkt inkomen hebben, is de kans uitgesloten om een woning der vereeniging te kunnen huren. Ieder die een huis wil bewonen, moet ’t dubbel bedrag aandeelen van f 100 nemen, als ’t getal honderdtallen van de buursom bedraagt b.v. een huurwaarde van f 200 of meer doch onder f 250 zal 2 X 2 X f 100 voor f 400 aandeelen moeten storten, bij een huurwaarde van f 350 tot aan f 400 2 X 3.5 X f 100 is f 700 enz. ’t Betalen dier aandeelen wordt voor den minder bedeelde gemakkelijk gemaakt doordat men ’t recht krijgt de aandeelen in 10 jaar- lijksche termijnen te storten. Voor 't oogenblik laten we ’t hierbij, in een volgend nummer hopen we op deze gewichtige zaak terug te komen als wanneer de Vereeniging vrijzeker tot stand zal zijn. De C. K. te Makkum. In de deze week gehouden vergadering van het district Leeuwarden der Mij. tot Nut van het Algemeen werd door den heer Boonstra, directeur van de Centrale Keuken te Makkum, het nut van een C. K. gedurende den zomer besproken. In den winter, zoo zei Spreker, volgens het Leeuw. Nbl., wordt in ’t arbeiders gezin veel op de kachel gekookt, die de huis- mislukking vooral ons lastig, de slechte financiers. Geheel hen aan hun lot overlaten kunnen we niet en dat lot hun al te zeer verlichten kunnen- we ook niet. Want ze zouden al heel gauw met hun vriendelijkheid een loopje met ons nemen, ons mee in den put gaan trekken. Zij dwingen dus tot gestrengheid. Ze zijn als kinderen, maar moeten voelen, als ze niet Men zou hen zoo graag nog willen helpen en er na hun drin- pleohtige gelofte ook graag 'toe maar ’t is beter voor henzelf van Want in den grond der zaak is er een gemis aan levensernst, waarvan ze zichzelf niet bewust zijn. Men leeft niet, om zich maar oppervlakkig te laten gaan en zich te laten bebeerschen door wat men aardig vindt. Men komt ’t leven niet door met beloven van den eenen dag naar den ander. Morgen, ja morgen! Men mag ’t er bij ernstige dingen, als b.v. iwder ’t zijne te geven en niet dat van een ander aan zichzelven, maar niet op aan laten komen. Ieder onzer heeft voor zichzelf en de zijnen toe te zien, dat hij neen, niet door 't leven rolt, maar er door komt. Past iets ons niet, dan hebben we er afstand van te doen totdat’t ons past. Eu dan kunnen we er misschien heel best zonder. Missen, ontberen, zich ontzeggen, 't zijn ook lessen, die geleerd moeten worden, ’t Valt niet altijd gemakkelijk, jong niet en oud niet. En toch mogen we om niet meer bidden dan om ’t brood des bescheiden deels en... om de kunst er mee rond te komen. P. B. W. Nieuw Leven. er zoo soort van te redeneeren. Want niet aanroeren. Of de gezellig vindt, als in 't eind, soms al in ’t midden van de week of van de maand, alles dreigt vast te loopen/ftn ’t eindelijk zoover komt, dat men vreemden om hulp moet vragen? Ik betwijfel het. ’t Zijn heusch de kwaadste menschen niet, de slechte financiers. Ze kenmerken zich door zin voor gezelligheid, door hartelijkheid en vriendelijkheid. Een bloemetje moet er bijdat kost zooveel niet en staat toch zoo aardig. Ze kennen alleen ééne heel nuchtere waarheid niet, die wel ’n beetje koud is, maar omdat ze nu eenmaal uit de werkelijkheid stamt en in de werkelijkheid thuis behoort, betracht wil en moet worden, deze, dat een dubbeltje tien centen waard is. ’t Is wel jammer, dat ze voor die waarheid oog noch zin hebben, voor henzelf en voor anderen heel erg jammer. Want over ’t geheel zijn ’t aardige, vriendelijke menschen, heel wat genoegelijker, hartelijker en warmer in den omgang dan hunne tegenvoeters, die maar al te goed weten want ook dat komt voor hoeveel centen precies in een dubbeltje gaan. Maar ach, juist die aardige menschen moeten 't bij de wereld ontgelden, bij de harde wereld, die de bouwvallen ziet en zegtHeeft een toren willen bouwen en heeft niet kunnen voleindigen. Waarom niet Heeft er maar op los gebouwd en is niet eerst gaan neerzitteu om de kosten te berekenen. Ja, zoo is de wereld nu eenmaal. Ze geeft niet vee] ook om de beste bedoelingen en is traag in ’t vergeven van door eigen schuld. Ze maken ’t Geheel hen we niet en

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1