No. 38. Verschijnt Donderdags en Zondags 57ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1918. Zondag 12 Mei. i I m_S VOOR MOEILIJKHEDEN. altijc BELASTING-SPOEDWERK. het INGEZONDEN. .2 S i 5 i 3 1 go BINNENLAND. 2 2 s Bolswardsche Courant. De Zuivelcourant. te 3 en toch zeker wel MJfcJity, Hoogachtend, De Bolswardsche Tuinbouw vereeniging J. M. KING MA, Voorzitter. D. TER HENNE, Secretaris. iQ O O o o o o o o CD O o o o" o o 05 het nu ai o o o’ 02 O co o o o o' o 02 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) 3 o o o OJ kleiaardap- spijskaart op, er .8 voor aan die heid van Maar, controle Landbouw mag doen, zou over wel een veer CO CO CQ uitbreiding geeft, waartoe de Minister verklaart na rijpe overweging niet te hebben willen overgaan. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. De Nieuwe Courant heeft het tarief van de Verdedigingsbelasting II, zooals die volgens het door de Tweede Kamer aangenomen, ge amendeerde wetsontwerp van den minister van financiën over het belastingjaar 1 Mei 1918 tot 30 April 1919 zal worden geheven, na gerekend. De Kamer heeft er zich den tijd niet toe gegund. Dat dit evenwel niet overbodig ware geweest, blijkt. O o 05 05 antwoord van den Minister in Uw blad te willen opnemen, waarvoor bij voorbaat haar dank. o o CQ 00 O O 02 CO Bolsward, 7 Mei 1918. M. de Redacteur, De Bolswardsche Tuinbouwvereeniging heeft zich bezig gehouden met de vraag in hoeverre het mogelijk zou zijn aan den vetnood tegemoet te komen door het verbouwen van koolzaad, ter verkrijging van eetbare olie ten behoeve van de bevolking van de Gemeente Bolsward. Een berekening over de opbrengst van koolzaad toont aan, dat men van land in dit geval een zesmaal grooter vetprodactie aan olie verkrijgt dan in den vorm van boter bij het houden van koeien. Zij heeft zich dientengevolge gewend tot den Minister van Landbouw met de vraag of Z. Ex. er toe kon besluiten om in den geest van Zijne circulaire aan de Burgemeesters, inzake het in bet bezit laten van gewonnen peulvruchten, de te winnen olie ter beschikking te laten van de Gemeente tot een bepaald kwantum, indien die olie (zaad) werd geoogst van land, dat tot nog toe niet werd gebruikt voor de teelt van voedingsgewassen of nieuw gescheurd grasland. Daarop is bijgaand antwoord ingekomen en teneinde uitvoering te geven, aan den daarin vermelden laatsten zin, meent zij niet beter te kunnen doen, dan U beleefd te vragen het ■g 8 CÓ g. O a <1 iQ ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. Sneek, 10 Mei. Vandaag 2 ons kalfsvleesch op no. 431, 1 pond visch op no. 430, ’t duurt niet lang, of we zitten hier in Lui lekkerland. Voeg daarbij rijst en pelen als hoofdgerechten, en onze van deze week wijst nog allerminst er dat we hier in de misère zitten, ’t Lijkt nog niet op; of het zoo zal blijven? zeer waarschijnlijk niet. Maar laat ons hopen dat er van hoogerhand pogingen worden aange wend, om de eene gemeente wat de spijsver- strekking betreft, niet zoo in het oogoploopend, boven een ander te bevoordeelen. Gelijk op, zal den bekommerden tijd dien we tegemoet gaan, dan gemakkelijker doen dragen. Sneek, 10 Mei. In de openbare verga dering van belanghebbenden bij de oprichting van een Bouwvereeniging op Coöperatieven grondslag, werd Woensdagavond jl. besloten tot oprichting van deze vereeniging. Voorloopig sloten 27 van de aanwezigen zich als lid aan. De vergadering werd bezocht door ruim 50 personen. Sneek, 10 Mei. Onderscheiden personen hier die Maandag as. moeten verhuizen, maar zich vóór den bepaalden tijd tot de Huur- commissie wendden, met ’t verzoek om nog minstens 'een half jaar te mogen blijven, wachten nog steeds op antwoord. Gelukkig zegt een art. in de nieuwe wet, dat, zoolang de uitspraak van de Commissie absent blijft, men niet behoeft te verkrossen. Jotire. Er was deze week, niettegenstaande den vleeschnood, van alles te koop: regeerings- schelvisch, stroo- en braadbokking, schol en nog rundvleesch van uit nood geslacht, terwijl nu van morgen Woensdag zelfs nog ook eenheidsworst, waarvan de verkoop reeds voor dag en voor dauw begon, zoodat enkele slagers om 8 uur al schoon waren, voor de trom nog koud was. Ja, zelfs moet een enkele ver- kooper ’s avonds te voren al hebben afgegeven. Dat was toch zeker wel een beetje al te vroeg. J ouster Ct. Witte boonen zijn niet minder voor- deelig of minder voedzaam dan bruine, maar het is nu eenmaal in ons land meer gewoonte om bruine dan witte boonen te telen. Waarom weten wij niet. ’t Is er mee als met schapenvleesch, dat lier vroeger ook weinig werd gegeten. Men lustte het hier niet. Hadden we nu maar! De witte boonen gaan veel naar Duitschland. C cq O ob a O S3 aS as 0- O O C ’d" rfi oo CO Men ziet dus, dat in een vloek een zucht de zeer hooge inkomens, in plaats van, naar de bedoeling van den minister, met 50 opcenten, met ongeveer 90 zullen worden belast. Het cijfer is in de discussie zelfs niet genoemd! Er is enkel gesproken van z/iets meer dan 50 opc.”, waarmee de hooge inkomens zullen worden getroffen. Maar nog dwazer is, dat terwijl de opcentenprogressie tusschen inkomens van f 20,000 en f 60,000 een sprong maakt van 88 tot honderd en vijftien, zij daarna ophoudt niet alleen, maar verandert in een daling, die de belasting op inkomens van twèe ton en daarboven weer met z/slechts” ongeveer 90 opcenten verhoogt. Zulk een spoed-tarief kan het volgend jaar natuurlijk niet behouden worden. Maar voor één jaar is het al onhoudbaar; gewoonweg: vfout!” ’s-Gravenhage, 1 Mei 1918. Bericht op schrijven van 24 April ’18, betreffende aanvraag tot verbouw van koolzaad ter verkrijging van eetbare olie, ten behoeve van de bevolking van Bolsward. Naar aanleiding van bovenvermeld schrijven heb ik de eer U mede te deelen, dat ik mei veel belangstelling heb kennis genomen van het aanvankelijk succes uwer vereeniging, inzake den verbouw van peulvruchten. Ik stel het op prijs, dat U nog verdere pogingen wenscht te doen om de voedsel voorziening te verlichten. Het komt mij echter niet gewenscht voor de teelt van koolzaad aan te moedigen- door de te winnen olie ter beschikking te laten van de gemeente, waarin het koolzaad is geteeld. Wel is het mijn voornemen, in het algemeen de teelt van koolzaad op gescheurd grasland aan te moedigen door het in uitzicht stellen van een zeer boogen prijs aan de verbouwers. Uwe vereeniging verricht zeker een nuttig werk door het maken van propaganda in uwe omgeving voor den verbouw van koolzaad op gescheurd grasland. De Minister van Landboüw, Nijverheid en Handel, Voor den Minister, De Secretaris Generaal, (w.g.) VERSTEEG. Veranderingen in systemen brengen moeilijkheden mee. In normale tijden weten de bedrijven zich in den regel vrij spoedig aan te passen aan de veranderde omstandigheden. Lastiger wordt het, wanneer, zooals in den tegenwoordigen abnormalen tijd, het economisch leven zoo zeer aan de Staatsmachine is vastgeklonken, dat van vrij bewegen geen sprake meer kan zijn. Wordt dan een gedurende eenigen tijd gevolgd systeem vervangen door een ander, dan k'raakt en knarst het logge voertuigeen tijdlang wil het niet vooruit; er wordt ge trokken en geduwd, totdat het eindelijk met horten en stooten langzaam in beweging komt om tenslotte opnieuw een meer regelmatigen gang te verkrijgen. De bolerwagen verkeert tegenwoordig in den toestand, dat hij niet goed op gang wil komen, tot groot ongerief van allen, die bij een goeden gang belang hebben. De producenten zitten het eene oogenblik met boter, die zij niet mogen ver- koopen, terwijl zij op een ander moment meer moeten afleveren dan hunne productie bedraagt winkeliers moeten hunne vaste klanten teleur gesteld met leege handen naar huis zenden het publiek, dat meestal slecht is ingelicht, moppert omdat de verkoopers, naar *t meent, niet willen verkoopen. Op die onjuiste meening worden natuurlijk allerlei onjuiste gevolg trekkingen gebouwd, die er toe leiden, dat ongemotiveerde kwade vermoedens worden gekoesterd en de menschen elkaar met wan trouwende oogen aanzien. En de voerlui van het rammelende vehikel worden zenuwachtig en raken ook al bun goed humeur kwijt. Binnenkort zal de nieuwe vetrantsoeneering beginnen, d. w. z. we krijgen kaarten met bons voor margarine, melange A, melange B en boter. Dat lijkt op zich zelf niet zoo kwaad, vooral omdat ieder kan krijgen wat hij het meest in overeenstemming acht met de gesteld- zijn beurs. o wee, daar is nu weer de Boter en daar zijn de ministeriëele schriften, waardoor de aangeslotenen controle onderworpen zijn. Gy zult noch rechtstreeks, noch zijdelings betrokken zijn in den handel in margarine, gij zult deze vetten niet mogen vervoeren, noch ze in Uwe inrichting voorhanden hebben. Zoo staat er geschreven en wee dengene, die dit verbod overtreedt. Zoo wordt, zoolang dit voorschrift blijft zooals het is, de aansluiting aan de Boter contróle een last, die al te zwaar drukt. Vertoogen zijn tot den Minister gericht, waarin op bet gevaar gewezen wordt, waardoor de Botercontróle in haar bestaan bedreigd wordt door die beruchte A en B melanges. Gelukkig, dat onze Minister van tegenwoordig heel wat kan en waartoe bij in normale tijden nooit gaan; de Botercontróle zal er bij moeten laten, maar in vredesnaam, er zijn al zoovele andere veeren uitgetrokken. Behalve de centrale regelaar der distributie, die in Den Haag zetelt, is er in elke gemeente een zoogenaamd distributiebedrijf. Dat geeft voor stad of plattelandsgemeente de zijiaantjes aan, die alle vertakkingen zijn van den grooten nationalen distribualen heirweg. Hobbelt op den laatste de groote karos wel eens wat erg, de eersten blijken ook niet alle effen zandwegen te zijn Hier zien wij een bord met het voor schrift: Ieder ingezetene mag zijn vet, hetzij dit is margarine, melange A, melange B of boter, slechts bij ééuzelfden detaillist (dit is in het Hollandscb de officiëele naam voor winkelier) koopen. Natuurlijk dat de aan geslotene bij de Botercontróle zijn mond al weer tot pruttelen zetau wordt het nog mooier, bromt hijomdat ik geen margarine en geen mengsels daarvan mag verkoopen, mag ik nu mijn boter ook al niet meer verhandelen. Met de melkregeling doen zich ook nog altijd eigenaardige zaken voor. Op een laantje zien wij het verbod een melkverkooper mag zijn melk niet koopen van een veehouder, die, hoewel tot dusverre in deze gemeente leverende, voorheen een anderen melkverkooper tot afnemer had. A propos, zegt de houder van een melkinrichting, dit voorschrift is in strijd met de regeling van den Minister. En de Redacteur van De Zuivel courant, die als belangstellend toeschouwer het wonderlijk menschengedwarrel gadeslaat, spreekt er zijne verwondering over uit, dat de Directeur van een gemeentelijk distributie bedrijf aan het algemeene voorschrift eene co o co o o o co~ o a o o oo o o O 05 05 O CO CO OS CO r-l U3 Zie hier het wonderlijk resultaat, waartoe deze hals-over-kop-toer van be lastingwetgeving heeft geleid. Men lette op de cijfers in de vierde kolom van staatje; het zijn de opcenten, die feitelijk op Verdedigingsbelasting II in dit jaar zullen worden gelegd. OO m CO rf< CO OO i CO 05 Melksiijter-bacillendrager. In den Arnhemschen gemeenteraad heeft Dr. Piekema naar aanleiding van het verslag der Gezondheidscommissie de aandacht geves tigd op de daarin voorkomende mededeeling betreffende het vermoeden, dat in het gezin van een melksiijter te Arnhem een bacillen drager zou voorkomen. Herhaalde gevallen van typhus abdominalis kwamen in het afge- loopen jaar voor, welke in verband konden worden gebracht met bovenbedoelden melk siijter. Dr. Piekema betreurt dat deze melk siijter niet bereid is gevonden om met de Gezondheidscommissie mede te werken tot het verkrijgen van zekerheid aangaande het al of niet voorkomen van een bacillendrager in zijn gezin en zou nu gaarne vernemen, of het verzoek door de Commissie gericht tot Burge meester en Wethouders, om in deze zaak op te treden, eenig effect heeft gehad. De Voorzitter deelde daarop mede, dat het ook aan Burgemeester en Wethouders niet is mogen gelukken, niettegenstaande daartoe her haalde pogingen werden gedaan, om den bewus- ten melksiijter tot medewerking te bewegen. De wet voorziet in dit geval niet en toch is het belang om de bevolking tegen besmet tingsgevaar te beveiligen te groot, om niet al het mogelijke te doen tot waarschuwing van de melkverbruikers. Hij gaf aan inwoners van Arnhem, die hun melk van een melksiijter betrekken, in ernstige overweging om bij den Secretaris van de Gezondheidscommissie te vragen of hun leverancier de bewuste is al dan niet. Op deze wijze acht hij het mogelijk dat de gevaren, ontstaan door den onwil van een man, om zich in het belang zijner mede-burgers eenige moeite te getroosten, zooveel mogelijk worden opgeheven. De spoortarieven. Naar het Huisgezin verneemt, zullen, indien dezen zomer de reistarieven worden verhoogd, de prijzen der abonnementen, bijzondere om standigheden voorbehouden,ongewijzigd blijven. Bij informatie bij de H. IJ. 8. M. is ons gebleken, dat het wel in de bedoeling ligt, dezen zomer in de drukke vacantiemaanden, de tarieven weer te verhoogen, op dezelfde wijze als verleden jaar. De nieuwe zomer-dienstregeling gaat 3 J uni in. Smokkelaars-einde. Gisterochtend is te Babberik een smokkelaar uit Arnhem doodgeschoten. In den nacht van Woensdag en Donder dag heeft te Maastricht een soldaat-kommies een smokkelaar, die gesnapt was en ontvluchten wilde, in de Zakstraat doodgeschoten. Landbouwverlof en scheuren van grasland. Een landbouwer in Utrecht vroeg landbouw verlof aldus deelt een onzer lezers ons mede ouder belofte dat hij dan hij vier bunders van zijn grasland zou scheuren. Hoewel de burgemeester van de plaats zijner inwoning het verlof dringend noodig oordeelde, de adviseur van landbouwverloven gunstige beschikking aanbeval en de secretaris van de Cultuurcommissie eveneens zijn instemming met de verlofsaanvrage te kennen gaf werd er afwijzend beschikt op het verzoek. Wel een aanmoediging voor het scheuren van grasland! Alg. H. Inbeslagnemingen. Men schrijft ons uit Barneveld: Sedert het begin dezer week zijn hier ruim 20 militairen ingekwartierd, wien opgedragen is bij de landbouwers in deze streken een streng onderzoek in te stellen naar achter- gehouden voedingsmiddelen. Hoewel nog slechts enkele boerenerven met een bezoek vereerd zijn, is toch reeds heel wat gevonden. Op de eene plaats haalde men koren onder een houtmijt uit; bij een ander werd een groote kist, gevuld met rogge, in den grond verstopt gevonden, en bij een derde bleek het graan in het kabinet verborgen te zijn. Naar het zich laat aanzien, zal de buit overvloedig zijn. Alg. H: Duitsche troepenconcentratie vóór de ontspanning Naar thans van de Belgische grens gemeld san worden, waren ten tijde van de spanning tusschen Nederland en Duitschland in Gent niet minder dan 80.000 man Duitsche troepen cavalerie en infanterie geconcentreerd. Vad. o o co o o o 00 Tp o o 1T5 co o oo O O I o o o »O tQ I in aO 1Q <>2 rfi QQ 05 05 05 t— oo OO O O O o r-l CO c© C© as o i©* o o oo oó o? - rf Tfi xO 03 -O o o o o o rr -rfi Tfi rft ”5 00 ’7’ x© x© x© r—I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1