No. 40. Verschijnt Donderdags en Zondags. 57ste Jaargang. 1918. ïïieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I Zondag 19 Mei. VOOR OER DITTEN EN DATTEN. I '1 en Alg. H. een op waren ook nu weer te voren aan huis opgekocht tegen 16 cent per stuk. Menschen, die nooit over de brood- en weer levendiger te wor- broodwagens neemt ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad it telefonisch aang et loten onder No. 4. bewijs dat cursus, dat examen aan van 's Rijks te Utrecht, gehecht. De cursus 19181919 staat weer onder leiding van Dr. S. R. Ferwerda en den heer O. H. Baarda, gediplomeerd Rijks leeraar in praktisch hoefbeslag. Te Rotterdam begint de ontevredenheid aardappel ran tsoeneering den. Het aanranden van toe en gisteren hebben zich weder een aantal vrouwen tot den burgemeester gewend. Wegens het bestelen van broodwagens werden een aantal jongens aangehouden. Choco lade-reepen Om den knoeihandel in chocoladereepen tegen te gaan is naar de Tel. meldt, de Minister van landbouw, voornemens, door de fabrikanten van chocolade aan de gemeentebesturen, die daardoor onder nader te noemen voorwaarden in aanmerking wenschen te komen, een zekere nader vast te stellen hoeveelheid chocolade te doen leveren in den vorm van reepen of tabletten tegen een prijs van f 11 per 100 stuks, ieder ongeveer 30 a 40 gram. Deze reepen zullen in’t klein moeten worden verkocht tegen 121/2 ct. per stuk, door winkeliers, die de gemeentebesturen zullen aanwijzen. Het gemeentebestuur zal tot dien verkoop uit sluitend winkeliers mogen aanwijzen die, op welke wijze dan ook, dat bestuur waarborgen dezen zijn plicht niet voldoende «Er wordt”, zegt bij, «zooveel over allerlei regeeringsmaatregelen. valt niet te ontkennen, dat die BINNENLAND. Sneek, 17 Mei. Bij een zekeren Z. alhier heeft de politie in beslag genomen ruim 200 K.G. gort, die thans reeds in het bezit der Distributieheeren is. Procesverbaal hebben de mannen der wet opgemaakt tegen een jongme.nsch, dat de flauwe aardigheid uithaalde, om een aanplakbord voor distributiebekendmakingen om te keeren en er op te schrijven, dat bij den winkelier Henstra sago was te verkrijgen. Sneek, 17 Mei. Dr. B. Sijpkens, de directeur onzer H. B. S., gaat heentegen 15 Juli heeft hij als zoodanig en als leeraar aan het Gymnasium eervol ontslag gevraagd, wegens zijne benoeming, zoo men weet, tot directeur der H. B. 8. te Groningen. Zijn heengaan wordt hier bij ouders leerlingen ten zeerste betreurd. Sneek, 17 Mei. De Kermis wordt hier dit jaar niet gebonden, zoo besloot de Raad hier op voorstel van B. en W. Drie leden, de hh. Huges, Meijer Kuijt en De Wolf, ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Nou’t de measte minsken der hjarren yn skikke moatte, dat hjar middeismiel it sender spek en fleisk dwaen moat, en it mei de fet- panne ek allersjofelst gesteld is, nou’t by in hopen sürstip en mosterstip wer in forname rol spylje, nou kom me in hopen aide Ij ue noch ris los om lang en breed üt to mietten ho krap hja it alearen wol hawn bawwe. Dan wieme der husbaldings dy’t net wisten ho spek en fleisk smakke, as allinne in stikje fen in foreüpt skiep, ef in to ier komd kjeltsje, mar oars wie der gjin sprake fen det er oan sok spil tocht weard. En fet kaem de doarren eiglik ek noait binnen, en men brükte by de ierapels it ófdreacbsel mei in bantsje fol moal en in skoatsje yettich der trocb, en it middeis miel wie ré, en de minsken wierne der mei tofreden. Eft er dan gjin fet en spek wie? Wis wol, der wie safolle dat de ljue, dy’t it to missen hienen, der faken mei forlogen rekken, mar de saek siet sa, dat de Ijne, dy’t it nedlch hawwe moasten, it net keapje koene, trocbdat it jild óntbnek. Men hie do de tiden dat in arbeider aims in wike bodzje moast for fiif goune, en fen dy fiif goune moast den de biisbalding bistean, en sa wie 't gjin wónder dat de minsken hjarren tige bihelpe moasten’, en faken mei lijen troch de tiid skarrelen. Hwet scoene de ljue raer opbarke hawwe, as men sein hie, dat er noch ris in tiid komme scoe, dat de leanen kladsje scoenen ta in lyts fjirtich goune. Men scoe it gewoanwei net leaud hawwe, om ’t soks ta de óumóglikheden rekkene waerd. En dochs bilibbet men tsjin- wirdich dy tiid, mar hwet nou it fet en it fleisk oangiet, is 't noch like folie lijen, as do’t de minsken it achtste part fen ’e tsjinwirdige leanen hienen. Sa foroarje de tiden. Alearen wie der fen alles folop, mar de minsken hiene gjin jild, nou hawwe de ljue gjin jild brek, mar nou is der gjin iten, to minsen datjinge net, dêr’t de minsken it measte forlet fen hawwe, en sad.waende prottelje in hopen minsken stien en bien, om’t hja net krije kinne hwet bjar takomt. «Mar,” skriuwt in dokter yn ’t Handelsbléd, «klei mar net minsken, sa lang as jimme noch goede ierapels hawwe; as jimme dy den mar bihannelje, sa as 't heart, dan kin ’t lang gean.” En dan jowt de man oan ’e ban, om de ierapels net earder te skilen, as dat se gaer binne, dan foaral it ófdreacbsel net weismite, hwent dêr sit ek nog tige hwet yn, en de man biwiist syn redenaesjes mei oan to heljen, ho’t de Fryske arbeiders alearen sterke fear- dige kearels wierne, dy’t swier wirk diene, en dy krêften for in great diel to tankjen hiene, trochdet er fen hjar ierapels neat forlern gyng, de aermoede brocbt mei, det it ierapelwetter bihalden waerd, hwer’t men dan sórstip fen makke; fierder krigen de ljue ek wol ris in dei wetterpoatstrou, dêr’t dan hwet sjerp oer- kaem, en howol it fet en it fleisk der oan mankearre, gjinien dy’t efterdt gyng, de man nen dienen hjar wirk mei glans, folie better as in letter skaei, dat in middeismiel hie nei nije trant. Sa tinkt dy dokter der oer, en as de man gelyk hat, hwa wit, ho bliid we dan letter wêze scille dat er gjin fetspillen mear to krijen binne, as we letter fen in bern kearels groeijen sjugge, sterk en swier en feardich, trochdet hja wer opfierd binne by sürstip, en hwet fierder ta de. alderwetske mieltiid bihearde. Frisia. Een feestvierende stad. Harlingen was Woensdag met vlaggen getooid. Zij vierde feest omdat haar inwoner W. Harmens Gzn.zijn90en verjaardag herdacht. Sedert jaren heeft de heer H. de gemeente belangen met hart en ziel gediend. Heeft hij zich sedert eenige jaren uit het openbare leven teruggetrokken, de gemeente is niet vergeten, wat hij voor haar gedaan heeft. De stichting «Het Harmenspark” is daarvan een getuige. Machine gesprongen. Donderdagmorgen sprong in de kapokfabriek van Nijhuis en Co. te Almelo door onbekende oorzaak een lompenscheurmacbine uit elkaar, ten gevolge waarvan de 35-jarige Gerhardus Slot van Vriezeveen, vader van 2 kinderen, werd gedood. Alg. H. dat de verkoop uitsluitend aan directe consu menten en tegen den vastgestelden prijs zal geschieden. De chocolade-fabricage wordt overigens vrijgelaten, met deze beperking, dat voorshands geen poeder mag worden afgeleverd noch verwerkt. Oude munten. Bij het rooien van boomen zijn te Uden gevonden een Friesche rijder van 1774 en twee Deventer munten van 1687 en 1698. Een dezer laatste is erg gesnoeid, Doodslag. Te 's-Hertogen bosch zijn Woensdag voor den officier van justitie geleid de gebroeders Willissen uit Ottersum, verdacht van doodslag, gepleegd op de rijksveldwachters Vogelaar te Aflerden en Maagdenburg te Oeffelt. (Hsg.) Aangehouden. Te Delft is door de recherche aangehouden een 17-jarige kantoorbediende wegens ver duistering van 500 K.G. koffieboonen en een hoeveelheid koffie- en theebonnen voor ruim 1100 K.G. koffie en thee, ten nadeele van zijn patrones de firma Draayer. Als verdacht van heling der koffie en van de koffie- en theebonnen is gearresteerd een winkelier, ten wiens huize een hoeveelheid der verduisterde koffie in beslag- werd genomen. Alg. H. Plaatsgebrek in de gevangenis. Wij vernemen dat bij de regeering het voornemen bestaat een tweetal gevangenis barakken te laten bouwen, om te voorzien in het gebrek aan gevangenisruimte, dat tot zeer ongewenschte toestanden aanleiding gaf. Vele verdachten, ook van meer ernstige misdrijven, kunnen niet preventief in hechtenis worden gesteld, en veroordeelden moesten thans geruimen tijd op vrije voeten worden gelaten. Men schrijft uit Barneveld De geheele eierenaanvoer op vrije markt bestond beden uit 48 krielkippeneitjes. De gewone eieren bij de boeren tot 17 ei gekocht hebben, werpen zich thans den clandestienen eierhandel met een felheid, die alle perken te buiten.gaat. Meer malen bezoeken tien verschillende kooplui op één dag denzelfden boer. Het wordt in één woord een rage. Hoefsmidcursus. De hoefsmidcursus aan de Ambachts school te Harlingen is aangevangen met 14 leerlingen, niet alleen uit de naaste omgeving doch zelfs uit Oenkerk en Parrega. Wel een aan het getuigschrift van dezen wordt uitgereikt na afgelegd het Instituut voor Hoefkunde Veeartsenijkundige Hoogeschool meer en meer waarde wordt De distributie. Ds. D. van der Meulen vraagt zich in het Friesch Kerkblad af, of het mislukken van de distributie-regeling misschien niet mede hieraan te wijten ie, dat het Gereformeerd volk in nakomt, geklaagd En het maatregelen juist niet alle in de praktijk des levens goede maatregelen blijken te zijn. Maar de klagers moeten zich zelven eens onderzoeken of ze wel getrouw zijn in bun gebed voor de overheid. De Heere is het, door Wien de koningen regeeren en de vorsten recht en gerechtigheid doen. Van Hem alleen komt de wijsheid, die de overheidspersonen noodig hebben. Wordt dit in onze dagen wel genoegzaam in het oog gehouden?4 Dierenvrienden. In den laatsten tijd doet zich te Amsterdam, evenals op andere plaatsen het geval voor, dat tal van honden en katten spoorloos ver dwijnen. Natuurlijk worden de dieren gestolen en afgemaakt om de huid en het vleesch. In de worst kan alles gebruikt worden. Nu deed zich het geval voor dat de laatste weken tal van «dierenvrienden” zich kwamen aanmelden om bun kat of hond, die zich toevallig steeds onder de opgeborgen dieren bevond. Zonder erg werden de kostgangers afgegeven, totdat bleek dat op deze wijze een combinatie van personen er in slaagde zich op kostelooze wijze te voorzien van kattenvellen en vleesch, dat gretig aftrek vond. Aan deze tactiek is thans een einde gemaakt. Geen katten- en hondenworst derhalve. Schandelijke woeker. M’n vrouw moest een klosje handgaren hebben, schrijft een lezer van Het Folk aan dat blad. Niet te krijgen. Wel een kaartje waarvoor ze cent betalen moest. Ik meet het garen en kom tot de ontdekking dat er geen tien el op zit. Dus zou een klosje hand garen van 200 el, dat in normale tijden vijf cent kostte, volgens deze prijsregeling op f 1.50 komen. Dertig maal de oude prijs! Is dat woeker of niet? En wordt het niet meer dan tijd, dat er een eind gemaakt wordt aan dien zwendel? Fabrieksstank. De veevoederfabriek Klingelbeek te Arnhem, waar volgens het systeem van prof. Van Calcar uit afval van plantaardigen en dier lijken aard veevoeder wordt bereid, bezorgt de bewoners van het westelijk gedeelte van Arnhem grooten hinder. De stank, welken ’t drogen van visch en vleescbafval veroorzaakt, is onverdragelijk. In verband hiermede heeft de directie meegedeeld dat voorloopig geen vischafval meer zou worden gedroogd; men zou zich bepalen tot het verwerken van aardappelschillen en anderen plantaardigen afval, totdat de noodige toestellen zouden zijn aangebracht, waardoor het verwerken van dierlijken afval reukeloos zou kunnengeschieden Naar men ons van bevoegde zijde verzekerde is er Dinsdag toch visch gedroogd met het resultaat dat weder dezelfde ondragelijke lucht over de omgeving hing. Ojk Woensdagochtend bracht de Zuidwestenwind voortdurend golven van walgelijk riekende geuren over de stad. De gezondheidscommissie te Arnhem heeft in deze stappen gedaan om aan den toestand een einde te maken. Zij heeft zich met een ad tas tot het gemeentebestuur gewend, waarin wordt verzocht om proces-verbaal op te maken tegen de directie wegen overtreding der Hinderwet en om de fabriek stop te zetten. De veevoederfabriek was n.l. voor haar tegenwoordige bestemming groentedrogerij, en er was vergunning verleend om groenten te drogen. Een vergunning voor veevoederpro- ductie, waarbij ook dierlijke afval wordt verwerkt, is niet verleend. Op deze omstan digheid is het adres in hoofdzaak gebaseerd. Alg. H. verklaarden zich tegen het advies van ’t D. B. Een voorstel van B. en W., om hun een crediet te verleenen van f 30000 voor de oprichting van een centrale keuken, werd afgestemd. Nog besloot de Raad de klokken van het versleten Carillon met den speeltrommel bij publieke inschrijving te verkoopen en voorts een nieuw torenuurwerk te bestellen bij de firma Eysbouts te Asten voor desom van f1860. Achlum. De forhós-drokte is dit kear noch minder flot gien as oare jierren. De goed bidoelde en ek nedige woaningwet keart it boerefolk op, as in hierder net dt syn went hoeft ef wol. Sa like ’t hjir mei in stik ef fiif hdshaldings ek bare tsjuster, omdet ndmer ien d’r net ut gong. Mar nou is it ien fen hjarren eang om ’t hert wirden, det hij der utset wirde scoe, en hij hat dêrom mei syn oarehelt foarearst mar bij oaren Onderdak socht. Do koenen de oaren hjar gong gean en kaem it spil sadwaende noch yn ’e es. Ek yn dizze omkriten hawwe in heap hdshaldings to kampjen mei fetneed en fet- leaze dagen. Neat ef fiersentomin as ’t net foroaret, dan stiet it ’r for in hopen slim foar 1 Immen, dy ’t trije einekoerren bóten hat, wier sa forlünlik det seis einen bjar aeien dêr yn brochten. Dat is frijhwet mak- liker as se dt it lón siikje 1 Fran. Ct. Internationale Hypotheek Bank. Naar wij vernemen is de emissie der Inter nationale Hypotheek Bank nagenoeg volteekend, zoodat de inschrijvingen ten volle kunnen worden toegewezen. Om melkvee voor vordering te sparen. Vroeger kwamen de Friesche weidkoeien op de Rotterdamsche markt. Nu worden daaren tegen op de Hollandscbe markten tegen hooge prijzen guste koeien opgekocht voor de Friesche boeren. Deze wenschen zooveel mogelijk hun melkvee voor vordering te sparen, koopen daarom gust vee en staan het desnoods met verlies aan het Rundveekantoor af. Maar dan hebben zij de voldoening, dat van hun eigen vee niet wordt opgevorderd. Het was Maandag in de Wouden voor velen een critieken dag. Toen moest worden verhuisd en verschillende gezinnen hadden geen onderdak. Enkelen bleven in de woning en zijn hieruit langs gerecbtelijken weg ver wijderd. Hoe groot de behoefte aan volks woningen is, werd thans weer op bittere wijze geïllustreerd. Dinsdagnacht is door de marechaussee van Buitenpost aangehouden S. G. v. L. van Zandbulten met een geslacht schaap op zijn rijwiel. Hij heeft bekend het zelf te hebben geslacht en het buiten de distributie om te verkoopen. Adv. BI. v. Kollum. Wij hebben de eenheidsworst gezien! Gistermiddag kwam op ons bureau een goed bekend staand winkelier ons verrassen met een groot pak. «Of we de eenheidsworst al gezien hadden?” De redacteuren-huisvaders kwamen nieuws gierig van allen kant toegesneld, het pakket werd geopend... in den vorm van onze on vergetelijke Geldersche rookworst lag daar een zestal worsten voor ons, dik onder een groene schimmel bedekt! Zóó had de winkelier ze, een half uur ge leden, ontvangen, in een grooten kist, van zijn grossier en onmiddellijk had hij ons willen toonen, hoe het nieuwe product er uitzag. Als vakman meende hij hoewel hij zijn oordeel gaarne gaf voor dat van een deskundig keurder, dat de worst, met zout water afge- wasschen, nog wel geschikt voor de consumptie zou zijn... maar hoe lang? Bij de huidige temperatuur en straks met twee Pinksterdagen achter elkaar? Het kwam onzen winkelier voor, dat de worst al veel en veel te lang geleden ingepakt was aan de fabriek. Bij zijn grossier ver moedde hij tenminste geen schuld, want die heeft er financieel belang bij om ze zoo gauw mogelijk te verzenden. Op deze wijze zal het met de eenheidsworst ook niet te lang duren. Alg. H. Een perzik. Te Utrecht is Woensdag de eerste perzik aangevoerd door den heer Rhijnouen, uit Bunnik. Ds kostelijke (en kostbare) vrucht werd gekocht door iemand te Utrecht, voor f 1.08. Bolswardsclie Courant, f f r-~--4 iBWBSRM 'WW-,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1