57ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags Nieuws- en Advertentieblad |Bolsward en Wonseradeel. 1918. No. 41. Ter bemoediging in den donkeren tijd. Donderdag 23 Mei. DE NEUTRALE PARTIJ. VOOR BINNENLAND. 1859 25.49 1869 24.80 1879 24.49' 1889 21.27 1899 18.67 1909 15.22 1914 12.58 I’ 1910-1913 1916 24.99 25 98 pCt. 6.62 6.02 16.15 16.10 13.91 13.81 38.32 37.19 1915 Bolswardsclie Courant daar zelfs 25 pCt. Al 1850 1860 1870 1880 1890 1900 1910 H K U n n t 6.65 14.94 13.33 12.47 12.93 13.13 van 5 19 20—49 50 64 een enkele en geringe jaar tot jaar: zoo'n i in een schoolarts aan te u kent dit de financieele van de baan. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. Heerenveen, 21 Mei. Een „Sla-J ut” onder nemer op de kermis zou Zondagmiddag het blok terecht zetten en kreeg toen den juist neerkomenden zwaren hamer op den arm, welke brak. Dan Haag, 21 Mei. Naar wij vernemen is de vaart uit Nederlandsche havens van Nederlandsche schepen stopgezet, uitgezonderd van visschersvaartuigen. Witmarsum, 19 Mei. Door gebrek aan grondstoffen is de petroleum-gasfabriek te Wommels stopgezet. De Centrale te Witmarsum verstrekt ’s avonds slechts 1 uur licht meer aan hare leden-gebruikers. En te Harlingen heerscht naast zeepgebrek alom waternood. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 21 Mei. Wat wisselen de tijden: lazen we in ’t vorig jaar, dat de biggen zoo weinig golden, ja op enkele plaatsen haast geen cent konden opbrengen, thans worden 4 weeksche biggetjes verhandeld voor f 20 of f 5 per week. Zesweeksche biggen gingen hier vandaag voor f 30 van de hand. het gebruik van verschijnselen voor, steld, een 87-jarige vrouw is overleden. 1840 tot en met 1849 26.56 personen u H e n H H ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Hei bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Vergiftiging. Te Minnertsga deden zich in een gezin na chocolademelk vergiftigings- Alle leden werden onge- aan de gevolgen u H u e en voor den oorlog, dan aantal ouden Dr. Bijlsma schrijft het volgende in Mole- schott Het is een bekend feit, dat de sterfte in het algemeen niet onbelangrijk daalt; dit ver schijnsel dagteekent niet van deze eeuw, maar is reeds veel vroeger waargenomen. Zoo leert de statistiek, dat in Nederland op iedere duizend inwoners gemiddeld per jaar stierven: van Nog geen 5 jaren 31.98 u n h 65 jaren of hooger 32.82 Is dus het getal overledenen in 1916 1917 iets hooger dan komt dit, doordat er een aantal ouden van dagen is heengegaan. Het is immers duidelijk dat er aan het gunstiger worden van het sterf tecijfer éénmaal een einde moet komen. Waar tegenwoordig maar al te veel onrust wordt gewekt omtrent ondervoeding enz. zelfs in de Tweede Kamer meende ik ter geruststelling bovenstaande cijfers eens te moeten publiceeren. Ze zijn niet geflatteerd door de wijze van groepeering der leeftijds jaren; meer dan 10 pCt. der overledenen werd (in 1916 en 1917) boven de tachtig jaren oud. Hier en De correspondent Hedennacht even een vlieger over de grens twee vielen in België Een der eerste verwondde een Duitsche grens wacht levensgevaarlijk. Te Sas van Gent ontploften twee in een klaverland, terwijl een derde niet is gesprongen, maar nog in den grond zit. Sas van Gent is wel bet hoekje, waar de slagen vallen. Dit is de vierde bommenaanval. In het geheel vielen elf projectielen. Verwonderlijk genoeg is nergens de geringste schade veroorzaakt. Anderhalf uur heeft hedennacht het afweer geschut gedonderd en de angstige bewoners uit den slaap gehouden. Hedenmorgen 10 uur vertoonde zich weder een Duitsche vlieger boven Sas van Gent. Een tweetal jongens te Veenwouden werden dezer dagen in een stuk grasland ten noorden van het dorp gevonden, waar zij hevig benauwd waren neergezegen. Bij ben gevonden braaksel deed al dadelijk vermoeden, dat zij van vergiftige planten hadden gebruikt, wat door den onmiddellijk te hulp geroepen geneeskundige werd bevestigd. Hoewel de hoop op levensbehoud de eerste paar dagen gering was, is thans gelukkig het gevaar ge weken. Het is nog niet met zekerheid bekend van welke plant de jongens hebben gegeten („zuurstallen”?), doch ’t zij voor anderen een waarschuwing om de planten des velds niet in den mond te steken of als maagvulling te gebruiken. Fran. Ct. de vrouwen helaas niet! met een collectie namen om van om te vallen, waaruit ge uw persoon moet kiezen. Er wordt geloot voor het nummer; de neutrale partij krijgt no. 11 of no. 13. ’t Zal een alleraardigste boel worden met enorme vergissingen. Men had spr. gevraagd of er debat was. Neen, dit acht hij uit den booze. Gisteravond te Deventer vroegen de menschen van den Economischen Bond, 3 bestuurders, 3 leden en de pers, ook om debat, dat niets is als een gevecht waar je een blauw oog van kan krijgen of een scheur in de mouw. Wij honden van gezellige vergaderingen, waarbij je niet door een achterdeur behoeft te vluchten, zegt spr. Te Apeldoorn vroeg men hem tot welke partij hij als Raadslid behoorde. Hij antwoordde: „Er zijn 11 leden, 5 van links en 5 van rechts, ik ben de 11e en zit er precies tusschen”. Toen spr. candidaat werd, was er een soort van beroering in ’t dorp: Wat moet zoo’n tooneelman in den Raad? vroeg men. Wat een schande voor dat illustre lichaam! Er zouden Raadsleden bedanken, de burgemeester zou vertrekken. Toen men hem kwam verzoeken een candidatuur te aanvaarden, voelde bij er voor: het was een unicum in de kunstwereld en hij zei: Willen jullie ’t wagen, ik kan tegen een stootje! Ik zal met mijn bekrompen hersens zitting nemen voor ’t algemeen belang. Toen ’t op stemmen aankwam, was ’t een gerij en geros van belang: een reuzentoestand! Fossielen werden zelfs opgegraven en ’t resultaat was, dat ik 't grootste aantal stemmen had. Heel Rijswijk stond op z’n test en ’t was een groot feest! De eerste vergaderingen verliepen goed en lief, er waren slechts een paar dingen te herstellen. Toen kwam de begrooting en ik met het voorstel om stellen. Door B. en W. - schoorsteengarnituur? en commissie was 't afgestemd, Toen kwam ik aan 't woord. Na 15 minuten was de zaak al in stemming... en allen er vóór! Ik paf. De Burgemeester zeideAls ik Raadslid was, had ik ook „veur” gestemd. Dit geeft 'n mensch moed en kracht. Spr. ziet tot zijn genoegen ook dames in de zaal. „Ik acht de vrouw hoog”, zegt xhij, „zij hoort naast den man en had al lang in de Kamer behooren te zitten”. Spr. hoopt, dat hij de menschen niet ver veeld heeft en hij eerder het scherm had moeten laten zakken. Ten slotte protesteert hij tegen ’t geven van voorstellingen door Hagenbeek. Geen protesten om hem niet toe te laten hebben geholpen, maar toen Albert Bol een pas wilde hebben voor Berlijn, werd er geantwoord: „Wir haben in Berlin selbet Komiker. Brauchen nicht! D’r ausl” Niemand in de Kamer heeft den moed gehad om tegen toelating van Hagenbeek te protesteeren. Als ik er in gezeten had, bad ik ’t met mijn brutale gezicht wèl gedaan! De heer Koopman maakte ’t korter. Toen men hem vroeg candidaat te willen worden, dacht hij aanvankelijk aan een mop. Nu weet hij beter en heeft in de gaten dat de neutrale partij op goeden grondslag rust. Als er subsidie aan zijn opera was gegeven, was hij al lang in Alkmaar voorstellingen komen geven. Dat dit niet geschied is, is dus de schuld der Regeering. Volgens spr. moeten er geen geleerden in de Kamer, die de heele lexicon uit hun hoofd kennen, maar menschen met een practischen blik. Spr. zou in de Kamer ijveren o.m. voor maatregelen tegen de verwildering der jeugd, betere salarissen voor onderwijzers en handel en nijverheid steunen. Kattenliefhebbers. In Friesland reizen tegenwoordig ^koop lieden” rond om katten op te koopen, om de velletjes en misschien ook wel om het vleesch. Te Valom werd voor een poes f 6 geboden, doch de boerin-eigenares wou het dier daar voor niet missen. Den volgenden dag was de poes spoorloos verdwenen. Vette varkens werden graag betaald met f 1 en f 1.20 per pond. Voor melkvee werd n.b. besteed van 300 tot 750, ja f 770 nota bene. Sneek, 21 Mei. Wie heden een bezoek bracht binnen onze veste, die beeft zich kunnen overtuigen van een buitengewone drukte langs ’s Heeren straten. Op ’t Groot- zand, langs den Oosterdijk, om en bij de Waag, kon men haast over de hoofden loopen. Honderden boertjes en boerinnetjes, moede van den traditioneelen rondegang, zaten op stoepen, op vensterbanken, op uitgestalde meubelen te kouten, te kauwen en te lachen, alsof de tegenwoordige maatschappij nog in haar gewone doen is. Maar niettegenstaande den miseretijd hebben de neringdoenden weer allerminst te klagen gehad, ja sommigen waren zoo hoogsttevreden over Pinksteren III, dat ze nog wel eenige jaartjes van den marktdag na Pinksteren willen profiteeren, al brandt en moordt en plundert men dicht bij ons nog steeds voort. Sneek, 21 Mei. Op uitnoodiging in de laatste raadszitting door den heer Ytsma, aan B. en W. om met een nieuwe gasregeling te komen, had 't D. B. in de zitting van heden voldaan. In de volgende maand zullen we nu tot een verbruik van 30 M3. per maand, inplaats van 10 ct. tot 12 ct. per M3. hebben te betalen voor inkomens beneden f 1000; van 1000 tot f 2000 15 ct.; van 2000 tot f3000 25 ct., van f 3000 en daarboven 30 ct. per M3. Sneek, 21 Mei. De Bondswedstrijd is hier gisteren, dank zij ’t eenig weer, boven ver wachting geslaagd, temeer wegens de vele gelegenheden die er voor Pinkster-Maandag waren aangeboden, om uit te gaan. Niet minder dan 40 parturen, vertegen woordigende 39 afdeelingen, (de afd. Bolsward heeft 2 kaatsvereenigingen) namen aan den wedstrijd, die n.b. 11 volleuren he^ft geduurd, deel. Sneek, zoo men reeds weet, is door ’t winnen van den len prijs f 75, in 't bezit gekomen van den wandelbal, Muliers eereprijs, die ’t vorig jaar in bet bezit van Witmarsum was. Franeker kreeg den 2den, Ried den 3den, Berlikum den 4den en Makkum den öden prijs. Bommen op Nederland. van het Alg. H. meldt: voor half twaalf vloog en wierp vijf bommen, en drie in Nederland. Die daling ging met onderbreking zelfs van onderbreking zagen we in 1911, toen het sterftecijfer weer klom tot 15.37, om in 1912 opnieuw te dalen tot 12.40- en in 1913 tot 12.35. Bij het uitbreken van den oorlog in 1914 was de vrees gewettigd dat de sterfte cijfers nu voorloopig weer minder gunstig zouden worden. De ervaring toch heeft ge leerd, dat de oorlog, ook in neutrale landen o.a. door het heerschen van besmettelijke ziekte, door vluchtelingen enz. overgebracht uit naburige staten een groot aantal offers vraagt; terwijl alleen reeds een mobilisatie met hare talrijke verplaatsingen van man schappen waaronder wellicht vele bacillen dragers ook een gevaar oplevert. Daarbij komen dan nog de nadeelige invloeden, ver oorzaakt door zorg of kommer en het zwaar inspannend leven, vooral moeilijk te dragen door hen die aan gemak en weelde waren gewend; om niet te spreken van enkele onge vallen en treurige uitspattingen. Toch bleef gelukkig in Nederland het Sterftecijfer zeer laag. Immers het was in: 1914 op de duizend inwoners 12.42 1916 h n 1917 x dat is dus in het laatste jaar nog slechts 0.78 boven 1913, het gunstigste jaar dat we ooit hebben gehad. Echter er is nog een factor die heel wat gewicht in de schaal legt. Jonge menschen kunnen, oude menschen moeten sterven. Niet het feit, dat iemand sterft is gewichtig, wel de leeftijd waarop dit geschiedt. En nu is het wel zeer troostrijk dat bij ieder honderd tal overledenen het cijfer van hen dat stierf beneden den vijfjarigen leeftijd steeds lager werd niettegenstaande de fatale kindersterfte in het Zuiden van ons land en dat van hen die meer dan 65 jaren oud werden steeds klom, terwijl de daartusschen gelegen jaren meer constante cijfers leverden. Ook daarin is gedurende den oorlog geen verandering gekomen; de gemiddelde leeftijd wordt steeds hooger. Zoo bereikten in Nederland per ieder hon derdtal overledenen in een leeftijd van: 1917. Men schrijft uit Alkmaar aan het Alg. H.: Voor een vrij goed bezette zaal traden de heeren Henri ter Hall en G. H. Koopman Vrijdagavond als sprekers op, waarna eene afdeeling dier partij werd opgericht. De beer Ter Hall begon met te zeggen, dat hij de aanwezige belangstellenden niet zou bom bar deer en met politieke argumenten, waarbij „zij om half negen begonnen te gapen en om negen uur zaten te maffen”. Als bij zou ver tellen van de vele werkzaamheden, die na bet oprichten der partij al gedaan waren, dan mocht hij wel een paar weken in Alkmaar blijven. Dit heeft echter ten gevolge gehad, dat de partij thans zoo vast staat „als wij zelf niet durfden denken”. Tot heden werden kunst en de amusementsbedrijven als iets minderwaardigs beschouwd, als geen factoren van Staatsbelang. Spr. en zijn medecandidaat zijn geroepen deze belangen in de Kamer voor te staan. Dit wil niet zeggen, dat zij de algemeene belangen zullen verwaarloozen, doch zij zullen niet „loeren naar links of rechts”, of vragen naar het partijbelang. Er is gevraagd, zei spr., of wij wel onder legd zijn in alle staatszaken. Maar, vraagt spr. op zijn beurt, zijn de tegenwoordige Kamerleden dat dan wel? Waarom zouden wij niet kunnen meewerken aan algemeene staatsbelangen. Sommigen zeggen: Nou ja, die artisten zijn „lollige menschen, vroolijke hannessen”, ja, de bladen noemen ons de humoristische partij. Dit is minder' prettig voor de overigen, die dan de treurige partij zouden zijn. Humor noemt spr. de grootste macht op aarde, de prikkel tot geluk, het tegengif voor verwaandheids—Na de oprichting der neutrale partij heeft zij heel wat critiek moeten slikken, doch deze heeft haar niet gedeerd; bet bestuur houdt zich aan de Ara bische spreuk: „Laat de honden blaffen, de karavaan gaat haar weg”. Spreker hekelt art. 188 der gemeentewet, die den burgemeester te veel macht geeft. Dit artikel moet met spoed worden herzien in het belang van schouwburg-directeuren, variélégezelschappen, bioscopen enz. Er moet een Rijkskeuring op tooneelwerken komen, op het repertoire van artistén en op films. Het moet niet meer mogelijk zijn, dat de eene burgemeester toelaat wat de andere ver biedt. In ’t buitenland steunt men de kunst door subsidies van Rijk en gemeente, hier te lande kan men er alleen belasting van heffen. Spr. hekelt de Ongevallenwet: alles wat werkt in een theater moet verzekerd zijn, alleen de artist niet. Dat hij f 2500 belasting voor een auto moet betalen is een van die dingen, die bij al lang in een revue had willen verwerken, maar zij zijn er eigenlijk te ellendig voor. Door kunst en amusement verdienen velen, zoodat de gemeenschap er beter door wordt; de behartiging barer belangen is bij geen der bestaande politieke partijen veilig. Spr. behandelt Thorbecke’s uitlating „kunst is geen regeeringszaak”, welke woorden steeds op eene verkeerde manier „uitgespeeld” worden. Hij betoogt in „geen gestyleerde lezing, doch slechts in eene improvisatie”, aan de hand van uitknipsels uit kranten, dat kunst neutraal is en kan zijn; kunst is kunst, zij kent geen geloof, geen rassenhaat, geen kleur. Daar juist wordt spr. een telegram overhandigd, dat de Kon. goedkeuring op de statuten is verkregen. Wat wordt er thans, onder in vloed der neutrale partij, niet veel over kunst gesproken! In verkiezingsproclamaties, bij de behandeling van Treub’s voorgestelde belasting op schilderijen, bij de toekenning van subsidie aan Toonkunst. Is 't niet merkwaardig, dat nu de neutrale partij wilde ijveren voor invoering van den totaüsator in verband met de ver edeling van 't paardenras, dat de heer Knobel dit nu ook wil? Is nu de partij van den heer Knobel in eens een gokpartij geworden, zooals men aanvankelijk de neutrale partij heeft gedoopt? Spr. onderwerpt citaten over de Kamerleden Lobman en Bichon aan wat de neutrale partij wil en zegt, dat deze heeren in verband met die citaten eigenlijk bij de (neutrale partij thuis hooren. Ook de heer Nierstrasz en de heer Duys worden besproken en hetgeen zij zeiden, is een schitterend compliment voor de neutrale partij. Ten slotte vroeg spr. of het nog noodig was dat hij het nieuwe kiesstelsel zou schetsen. Dat is een zware studie en „de quintessens van de heele ge schiedenis is, dat u een plakkaat krijgt

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1