ïïïeuws- en Advertentieblad Bols ward en Wönseradeel. 1918. 57ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 42. Redenaties van ’n Leeuwarder. Zondag 26 Mei. I '1 BINNENLAND. 20 4- KAAS. Bolsvardsclie Courant VOOR man militaire 6253 3915 1678 1504 3979 1710 1370 816 2833 middel bezit. niet onsmakelijke ver- hem zijn geweer ontnomen te de stationswacht overgeleverd, van den garni- Alg. H. u belieft matadors in andere spelen, een gat in bare en ander wordt en daarna (met een eenzelfde hoeveelheid vuur gezet. Zoo nu door, die als Er is gezegd: met de 20 kaas wil ’t niet. Laat het bovenstaande er iets toe kunnen bijdragen, dat zulks anders wordt. De 20 verdient dit ten volle. G. VAN DER MOLEN. Land bou wonder wijzer. Vlaardingen, Mei 1918. De Zuivelcourant. zelfs in haar huwelijk van de eischen komend moederschap'' en die het Wat weet de over- van? Nu niet allemaal spoor- en meer dan onderhoud ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. samenwerkende tramwegpersoneel 35.000 leden tellende gehad met den minister van ruimere verstrekking van spoorwegpersoneel. Gevraagd werd het personeel te voorzien van een extra-rantsoen vet en de gelegenheid open te stellen om in de stationsrestaurants warme maaltijden zonder afgifte van bonnen te verstrekken, voor welker maatregelen de spoorwegdirecties reeds haar medewerking hebben toegezegd. De minister vroeg ter nadere overweging van het voorstel schriftelijke inlichtingen, welke door de hoofdbesturen zoo spoedig mogelijk zullen worden ingezonden. Sneek, 24 Mei. Een goeie week geleden ging bier een bakkersknecht met een partij broodbons van zijn baas aan den haal. ’t Twintigjarig jongmensch schijnt echter in den vreemde met zijn papiertjes geen weg te hebben geweten, tenminste hij speelde ze op zijn beurt maar in handen van een schip persjongen. Deze begreep echter, dat ’t zaakje niet gezond was en bracht ze daarom maar haastig naar ’t politiebureau hier, vanwaar ze zeker wel weer hun weg hebben gevonden naar den oorspronkelijken eigenaar. Sneek, 24 Mei. De Raad van Wijm- britseradeel heeft in zijn zitting van gisteren de bijdrage in ’t aandeelenkapitaal van den aan te leggen spoorwegStavorenBalkSneek van f 125.000 verhoogd tot f 162.000. Die verhooging van f 37.000 is een bijdrage, die moet dienen, om de verhoogde kosten van dezen spoorweg, ten bedrage van f 540.000, er te brengen. Niet te vergeefs werd erdoor den Voorzitter op gewezen, dat het onttrekken maar van ééne gemeente aan de verhoogde bijdrage, tot gevolg kan hebben, dat er van den heelen aanleg niets terecht komt. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar h 5 Cent. suiker eieren magere varkenslappen vette bokking volle haring schellevisch 20 4- kaas Men ziet -het, de kaas maakt geen slecht figuur. En zeer terecht wees het bekende Bureau inzake Mededeelingen betreffende de voedselvoorziening er indertijd op, dat men de 20 kaas niet als genotmiddel te be schouwen had, doch vooral als voedingsmiddel. En dan wel als voedingsmiddel, waarin niet van 1 K.G. erwten men alleen, heel wat eiwit wordt aangetroffen, doch doch tevens een niet onbelangrijke hoeveel heid vet. Er is en mijns inziens met reden geklaagd over de slechte kwaliteit en den onaangenamen smaak der veenaardappelen. Doch ’t is ongetwijfeld de moeite waard er op te wijzen, hoe men vooral daar, waar alle vleesch (om jus te maken) ontbreekt in de 20 4- kaas een middel bezit, om van gezegde aardappelen een purée te bereiden. Men snijdt de koude (gekookte) aardappelen in schijfjes en de kaas (op een pond gekookte aardappelen een half ons kaas of iets meer) in dobbelsteentjes. Een en ander (koud) dooreengemengd half theekopje melk en water er onder) op het en dan roert men de massa ze flink warm wordt in een aangenaam sma kende purée verandert, welke zich zoowel uit de pan laat eten of als „schoteltje” in den oven gebruind. Zonder twijfel kan ook nog wel deze of gene groente (ik denk aan spinazie, gestoofde kropsla of wel een of andere vatgroente) een der ingrediënten vormen van de 20 4- purée. De kaas geeft er niet alleen een pikant smaakje aan, doch draagt tevens niet weinig bij aan het verhoogen van de voedingswaarde. Zeker wij eten allen liever onze meer gewone kost, maar als ’t niet kan zoo ’t moet, dan moet ’t maar zoo ’t kan. Nog dezer dagen zag ik een aantal kinderen heerlijk smullen van een mengsel van een restant aardappelen en een overschot erwten aangeroerd met en opgewarmd in een halven liter melk. Dat is toch zeker ook wel een mengsel, waarmee men onder normale omstandigheden niet dwepen zou. Bovendien aardappelen met kaas is lang niet nieuw. In de Rijnstreek b.v. is dit gerecht heel bekend en wordt ’t mét graagte genuttigd. Nog zij opgemerkt, dat de dobbelsteentjes kaas tijdens het warmen vervloeien en in een geleiachtige massa veranderen, waardoor de geheele purée eenigszins herinnert aan maca roni met kaas, een bekend volksvoedsel in Italië. De 20 kan ook goed verwerkt worden tot een soort smeersel op de boterham te gebruiken. Men neemt een theekopje melk brengt dit aan de kook zet ze af en roert er de geraspte 20 kaas (voor een theekopje melk is 75 gram voldoende) doorheen. De kaas „smelt” en vormt met de melk te zamen als men geregeld blijft roeren een gelijkmatig, mooi smeerbaar mengsel, dat zeker in de gelegenheid stelt heel wat boter of margarine uit te sparen. Sneek, 24l Mei. De verhuisdag is hier niet van groote beteekenis geweest. Zeer weinigen hadden nl. de gelegenheid verzuimd, in tijds zich tot de Huurcommissie te wenden met de boodschap, dat ze niet wisten waar ze op den Meidag heen moesten. En de Huur commissie? Ja, de menschen die maar eenigs zins gerechtigd waren om een paar maanden nog te blijven, tegemoet gekomen met het bericht dat ze nog een week of acht kunnen blijven en dan maar weer eens moeten aan- hooren. Een enkele die aanzegging kreeg dat hij met een dag of veertien moest opstappen, heeft zich intusscheo tot den kantonrechter gewend, wiens uitspraak in deze niet terstond volgt; waardoor de betrokken persoon weer tijd wint, om te blijven waar hij is of op een fatsoenlijke manier elders onder dak te komen. ’t Schijnt nog niet recht te willen met de 20 4- kaas. Ze is ’t publiek te taai en daardoor te smakeloos. Da’s jammer want de voedingswaarde er van is knap groot. Daar zullen heel wat partijtjes van deze kaas zijn, die in dezen niet behoeven onder te doen voor b.v. erwten. De voedingswaarde voorstellende door het getal 2710 mag noteeren Voor tarwemeel u n H u n n u Wij lezen in de Friesche Courant: Wanneer een vrouw trouwt met den harer keuze... Neen, dat is geen onzin. O, ik weet wel, n zult misschien zeggen, dat 't juist de man is die kiest. Laat mij daarover vooraf even een struikje opzetten; het wordt beslist geen boom. Ziet u eens; een meisje (want nietwaar iedere vrouw was eens een meisje), ik zou haast willen zeggen, ieder meisje is slim. Ik kan ook zeggen verstandig aangelegd. Alweer onder voorbehoud. Je hebt meisjes die voort durend op den meest gespannen voet staan met de eenvoudigste wetenschappen. Die dus volgens ’t meer gangbare woord, dom zijn. Maar zij kunnen zoo dom zijn als een zeker deel van een zeker dier, om op een man indruk te maken, daarvan hebben ze in ver bijsterende mate verstand. Ik bedoel daarmede absoluut niets verkeerds; integendeel, moeder natuur heeft dat zoo in orde gemaakt en ik geloof dat die moeder heel goed haar werk verstaat. Wij behoeven er niet aan te pas te komen om ’t haar te verbeteren. Een man, geachte dames, is van nature schuchter. Ook weer niet bedoeld om onze afdeeling een pluim op den hoed te steken, want die schuchterheid is dikwijls erg lastig. Maar tegenover dames is een mannelijk wezen in den grond van de zaak „dimmen” en vooral in den leeftijd, die loopt van jongeling tot man. In de meeste gevallen is dat ook de tijd, waarop aan een meisje wordt gedacht en verlovings- en trouwplannen door zijn nog onbezonken brein spoken. In die tijden kiest de jonge man een meisje. Dat meent hij tenminste, maar dat is niet zoo. Hij wordt gekozen door haar. Er zullen natuurlijk uitzonderingsgevallen zijn, maar een feit is het, ’t meisje dat op een ongezochte manier de schuchterheid van een jongen man weet te overwinnen, h^eft de grootste kans de „gekozene” te zijn. Laten vele dames nu eens over haar hart strijken en zeggen of ik zoover mis ben. Hooger gaat dat struikje niet; zooals u ziet, is ’t nog lang geen boom, want die vordert een halve krant. Verder generaliseerende trek ik de stoute schoenen aan met de bewering dat ’t grootste deel der mannen als toekomstige gezinshoofden bij een huwelijk in staat is werkelijk ’t dage- lijksch brood te verdienen. De eene is in staat zelfs in onmogelijk dure tijden er nog spekham op te leggen, een ander zal zich er mee ver genoegen margarine er op te smeren. Waarmede ik maar zeggen wil, dat de overgroote meerderheid der mannen voldoende onderlegd is om de zorg van een dikwijls groot gezin op zich te nemen en haar ook met succes te dragen. Nu heeft een huisgezin bij mij twee kanten. De eene kant is voor den vader, die te zorgen heeft, dat de schoorsteen rooken blijft, dat de middelen er zijn om de kinderen te laten leeren, veel of weinig om 't even, als ’t maar voldoende is. De vader vormt dus ’t deel van ’t gezin, dat ’t bestaan mogelijk maakt, terwijl in de meeste gevallen zijn werk kring hem juist het grootste deel van den dag buiten 't gezin houdt. In ’t gezin, in ’t huis, behoort dus de moeder te wezen, zooals ik met zoolang geleden ook heb betoogd. Waar dus de vader in staat is zijn deel van de gezinstaak naar behooren te vervullen, mag hij ver wachten dat de moeder in staat is haar afdeeling voldoende onder de knie te hebben. Want nogmaals, een gezin bestaat uit twee deelen, die beiden goed werken moeten, zal het geheel goed functioneeren. Dat is: de man buiten het huis en de moeder in ’t huis. Wanneer nu de man goed voor zijn deel opkomt, heeft hij ’t recht te verwachten, dat de vrouw thuis in staat is haar deel in de plichten te volbrengen. Een van de groote plichten der vrouw is de opvoeding harer kinderen. Onder opvoeding versta ik, dat de moeder in staat is aan de maatschappij jonge leden af te staan, berekend voor de taak, die hen als beginnende leden der gemeenschap wacht. Ik ben de meening toegedaan, dat over ’t algemeen de man in staat is zijn deel van het huisgezin naar behooren te vervullen. Hoe staat ’t daarentegen met vele meisjes? Ik vraag, wat weet ’t volwassen meisje kort vóór en die een geboren kind stellen groote meerderheid er tegelijk. Van een man verwacht de vrouw, dat hij zijn vak kent. Daarentegen heeft de man te verwachten, dat zij met hare „vakafdeeling” op de hoogte is. Ik vraag opnieuw. Wat kennen massa’s jonge meisjes van de huishouding, zelfs wanneer zij op ’t punt staan van te trouwen? Ik vraag hoeveel jonge meisjes worden door hare moeders bevolen zelf hare slaapkamertjes in orde te houden? Toch een kleinigheid nietwaar? Ik vraag, hoevele dochters zijn in staat hare moeders te vervangen, wanneer zij plotseling ziek wordt Niet allemaal tegelijk, als ’t Hoevele jonge meisjes zijn het lawn-tennis, korfbal én maar zijn niet bij machte kous te stoppen O ja, er zullen misschien velen lachen om de bespottelijke dingen die een man hier neerpent, maar toch heeft die man of later uw man ’t recht van zijn vrouw te eischen dat zij hem niet met kapotte kleeren laat loopeu. Zeker, u kunt ’t laten doen. U kunt ook de opvoeding van uwe kinderen aan een kindermeisje overlaten, maar daarmede is u niet verantwoord. Daarmede is het verwijt niet ontzenuwd, dat ge uw vak van huisvrouw niet kent. Eéu ding kunt u misschien tot uwe ver ontschuldiging aanvoeren en weldat u dit thuis nooit is geleerd. Goed, dan zorgt u dat u ’t te weten komt, ’t Is geen heksen met goede wil is veel te leeren. Bedenkt, eenmaal zult ook gij geroepen worden aan ’t hoofd van een huisgezin te staan. Dan zal in uwe handen de verantwoordelijke taak van op voedster der kinderen worden gelegd. De man kan niet de opvoeder zijn. De opvoedster is de moeder, die voortrlurend in het huis en bij *t kind is. In de meeste gevallen zien de vaders hunne kinderen slechts enkele uren. Gij vrouw, zijt de opvoedster. In uwe hand wordt de verantwoordelijkheid gelegd voordat jonge leven. Gij hebt daarvoor te zorgen en het te maken tot iets goeds, iets bruikbaars voor de samenleving. Gij hebt daarvan te maken een man of een vrouw, die in staat is zich door het leven een weg te banen. Gij hebt in hen te leggen groote idealen, die, o zeker, niet verwezenlijkt zullen worden, maar die niet zullen nalaten bun weldadigen invloed uit te oefenen. En om dat te kunnen doen, moet ge reeds als jong meisje u voor die taak bekwamen. Op de vrouw, op de moeder rust de samen leving. En dat de samenleving geen ijdele uitdrukking is, dat bewijst deze verschrikkelijke oorlog. Goede moeders, degelijke huisvrouwen kunnen de toekomstoorlogen mede onmogelijk maken. En om al deze redenen heeft de man het recht van u te verlangen, dat gij evenals hij, in staat zijl voor uw deel in ’t huisgezin op te komen. Dat is zijn recht en ’t behoort uw ideaal te zijn. Ontvluchte arrestanten. Donderdagmiddag wisten twee arrestanten, die naar het huis van bewaring te Arnhem zouden worden overgebracht, in de Walburgstraat aldaar aan hun geleiders te ontsnappen. Zij werden terstond door de patrouille nagezet, die in de Walstraat twee revolverschoten op hen loste, zonder te treffen. Wel werd in een woning een ruit verbrijzeld, en viel een meisje, dat bij de deur dier woning stond, van schrik op den grond, doch verder onheil werd niet aangericht. Een der arres tanten is door een agent van politie aange houden, de tweede wordt opgespoord. Alg. H. Inrichting van het stembiljet. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht verzocht er de aandacht van de gemeentebesturen in die provincie op te vestigen, dat het model van het stembiljet, vastgesteld bij Kon. besluit van 12 Dec. 1917 (St.bl. no. 692) niet insluit dat de lijsten van candidaten op het stembiljet in een enkele rij worden afgedrukt. De woorden „en zoo ver volgens in de verdere volgorde der nummers” op dat model voorkomende, laten naar de meening van den minister toe, dat desgewenscht de candidatenlijsten in de volgorde der nummering, op het biljet in twee of zoo noodig meer rijen onder elkander afgedrukt worden. Tevens merkt de minister nog op, dat het ter voorkoming van vergissing bij het zwart maken van het witte stipje voor den naam van den candidaat, op wien de kiezer zijn stem uitbrengt, aanbeveling verdient, om tusschen de candidatenlijsten die op het stem biljet afgedrukt worden, een ruimte wit open te laten. Ook ware zorg te dragen dat de nummers van de lijsten met een groot, duidelijk in het oog vallend cijfer aangegeven worden. Ontrouwe schildwacht. Aan het station te Arnhem heeft een lading- meester, tevens reserve-officier een bij een goederenloods geplaatsten schildwacht, die zijn post had verlaten, op zijn contröle-tocht aan getroffen bij een spoorwegwaggon, terwijl hij bezig was de verzegeling van den waggon te verwijderen. De ladingmeester liet den soldaat de verzegeling verbreken en heeft hem volgens, na hebben, aan De soldaat is ter beschikking zoenscommandant gesteld. Schapen doodgebeten. Te Waalwijk zijn gisternacht door een los- loopenden hond, ongeveer 36 schapen dood gebeten. De schade bedraagt ruim f 2000. Dgbl. v. N.-B, Extra levensmiddelen spoor- en trampersoneel. Woensdag hebben vertegenwoordigers der organisaties van te zamen een landbouw, inzake levensmiddelen aan

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1