ïïieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Algemeene Staatspartij. No. 44. Verschijnt Donderdags en Zondags 57ste Jaargang. 1918. Zondag 2 Juni. VOOR Bolswardsche Courant Onderwijs I u. de Kolonie De verkoop ’t belang van Kolonie zelf, bewoners er paar punten welke door te berde gebracht, zou een veel betere regeling en werknemer, waarbij Dit lijkt ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. monopolies, omdat doen verdwijnen. Een eenvoudig belastingstelsel moet er komen, bij voorkeur één belasting, de progressieve Rijksinkomsten-belasting, ook sneller en goed- kooper recht, politierechtbanken voor kleine vergrijpen. Verbetering van den fioancieelen toestand der gemeenten is urgent. Spr. zou willen aandringen op den verkoop van West- Indie, wat Amerika volgens gerucht wil koopen voor 5 milliard. Het zou zijn in ’t belang van West Indie en van ons land, die 5 millard konden hier goed gebruikt worden. Een internationaal scheidsgerecht moet er komen, opdat de oorlog een onmogelijkheid worde. Openbaarheid van alle tractaten en het recht van ’t parlement om over oorlog en vrede te besluiten. v Ook acht Spreker noodig een wet die de ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 62!^ Cents. Afzonderlijke noe. van dit Blad zijn verkrijgbaar A 5 Cent. scholen worden de kinderen reeds opgekweekt tot partij kiezers. De A. S. P. wil dat art. 192 der grondwet zoo spoedig mogelijk worde aangevuld met de volgende woorden: Z/Er moet zoowel bij het openbaar als bij bet bijzonder onderwijs op worden toegezien, alle aanstoot aan andersdenkenden te vermijden”. Om niet te concludeeren dat wij antigods dienstig zijn, zegt Spr. wil ik u zeggen, dat wij zijn tegen 't streven der geestelijkheid, om de wereldsche macht, de staatsmacht, aan zich te trekken. Wij zijn niet anti-godsdienstig, één van de 5 hoofdeischen is het oprichten van een afzonderlijk ministerie van eeredienst en schoone kunsten. Het onderwijs moet nog heel wat verbeterd, de onderwijzers moeten in de le plaats opge kweekt worden tot ,/mensch” in den waren zin van ’t woord, dan kunnen zij de kinderen opvoeden tot weldenkende menschen. Geef ook de onderwijzers een flink tractement, zegt Spr. De verhooging dezer dagen aange nomen is dan ook lang niet voldoetrde. Het is geen wonder dat vele onderwijzers zich aansluiten bij de S. D. A. P. Wie het belang van ’t geheele volk op ’t oog heeft, moet opkomen voor kosteloos openbaar neutraal ouderwijs. Het is geen wonder dat er tienduizenden personen geweest zijn die geageerd hebben tegen ’t verkwanselen der openbare school voor een nieuwe, slechte kieswet. Aan die kieswet toch ontbreekt het vrouwenkiesrecht en in de 2e plaats ie zij zoo ingewikkeld, dat het voor den een- voudigen kiezer bijna een onmogelijkheid is om uit te vinden wie nu eigenlijk de candidaten van zijn partij zijn, want hij krijgt een stem biljet waarop soms baast 300 namen staan. Ook ie een gebrek dat de kiezer niet kan aangeven wie hij gekozen wenschte, als de persoon, welke hij stemt, er niet komt en dan nog de groote fout in deze kieswet dat alles beslist wordt door de rangorde der lijsten, en zelfs een persoon, die geen of weinig stemmen kreeg, gekozen wordt, terwijl een lager in de lijst staande met veel meer stemmen niet in aanmerking komt. Deze kieswet acht Spr. geen vooruitgang, eigenbelang der leden van de 2de Kamer is er door gebaat. De troonsopvolging is bij de grondwets herziening ook niet afdoende geregeld als wij door Duitschiand worden opgeslokt, zouden de Duitsche wetten én systemen met de Hol- landsche vrijheid in botsing komen, en ook rijst de vraag, wat dan van onze Koloniën zou worden. Wij moeten ook economisch onafhankelijk worden, in den laatsten tijd gaat het Spreker lang niet naar den zin wat de economische verhoudingen betreft tégenover Duitschiand en de geallieerden» Dan moet er algemeene ontwapening worden betracht, het Staatspensioen moet veel hooger en op jonger leeftijd verstrekt worden, waarover Spr. wel aanlokkelijke cijfers laat schitteren. Geld voor oorlog wordt beter besteed voor drooglegging der Zuiderzee, aanleg van kanalen, ontginning enz. De arbeiders moeten aandeel hebben in de winst, de werkduur geregeld worden, een beter in elkaar grijpen van de verschillende bedrijven ten opzichte productie, transport en distributie. Een wet moet bevorderen het klein grond gebruik, beter bescherming van bosschen, die voor iedereen toegankelijk behooren te zijn, en deze niet afgeperkt worden in’t belang van de jachtlust van enkele heeren. Bevordering van landbouw- en middenstands- crediet, Staatsexploitatie van de fabrikage van gedistilleerd, het beste was, Schiedam te sluiten. Toch verklaarde Spr. zich tegen Staats- ze het persoonlijk initiatiéf daar de Wadden ook bij te nemen dat is vroeger al onderzocht als niet redegevend, de bodem is daar zand. De West te verkoopen voor 5 milliard wou spreker en als ’t kon zou debater ook daar graag mee instemmen. Men zou wenschen, dat het waar was, die 5 milliard zouden onze staatsfinanciën goed te stade komen. Wat debater spijt is dit, dat door ’t op richten der A. S. P. de partijen nog weer met een zijn vermeerderd. Daardoor wordt de linkerzijde verzwakt, men speelt er rechts mee in de kaart. Vee) is er nog, wat debater wel zoo kunnen en willen opwerpen maar hij zal ’t er bij laten. Hij besluit met te protesteeren tegen wat Spr. over de politiek der huidige kamerleden heeft gezegd, en hoopt, dat de Algemeene Staatspartij niet veel stemmen zal verwerven. (Applaus). De beer W1JCHGEL repliceert, dat het hem verwondert dat de heer Eisma geen touw aan zijn betoog heeft kunnen vastknoopen, hij vindt dat zulks niet pleit voor de bevatting van dezen debater, ook nog wel een Kamer- candidaat. Wat hij heeft opgemerkt aangaande de verdachtmaking die ik ten opzichte der Kamerleden zoo hebben te berde gebracht, daarop antwoord ik, dat wat ik zei, toch genoegzaam bekend en ook genoeg veroor deeld is. Dat bij de partijen nog de A.S.P. kwam spijt den heer Eisma en tevens merkte hij op, dat wij in de Kamer aan politiek zullen moeten doen. Dit laatste stem ik toe, maar er is verschil tusschen politieke en partij belangen. Elk moet zich met de politiek bemoeien, maar het algemeen belang moet voorgaan boven ’t partijbelang. Algemeen belang moet de hoofdzaak zijn. Een kerkelijk dogma mag geen gewicht in de schaal leggen bij de behartiging van ’t landsbelabg. Dat onze partij uit links is genomen is trouwens ook niet waar, de heer Zegers de Bf yI, no. 4 onzer Candidatenlijst is een man van rechts. Bij de grondwetsherziening heeft de Kamer wel degelijk blijk gegeven van eigen belang. Er moest kamerontbinding plaats hebben, en nu is er op aangestuurd: Laat zitten, wat zit, dezelfde heeren hebben dus over hun eigen werk weer moeten beslissen, het volk is daaromtrent zand in de oogen gestrooid. Het had geen gelegenheid zich uit te spreken omtrent de grondwetsherziening. Wat de verandering der werkwijze van de 2e kamer betreft, ik wil wel dat het volk kennis zal nemen van ’t geen er wordt be handeld, maar dat kan ook al door de af- deelingsverslagen publiek te maken. De groote breedsprakigheid wil ik te keer gaan. En dan deze kieswet, die is werkelijk te ingewikkeld, en alles wordt eigenlijk beheerscht door de rangorde der lijst, en ook is ’t een bezwaar dat de naam der partijen niet op het kiesbiljet mag worden vermeld. Men raakt licht in de war met al die namen van candidaten. Wat de ontwapening aangaat, ik begrijp heel goed, dat dit nu niet kan, maar komt de vrede, dan mag Nederland gerust de proef nemen en een goed voorbeeld geven in dit opzicht. Onze partij, zoo besluit Spr. wil het alge meen belang behartigen, daarop hebben wij uitsluitend het oog en dat verdient steun, zoowel bij links als recbts. (Applaus). Nog een der aanwezigen vroeg omtrent den verkoop van de West inlichtingen, en wel of de Spreker dan de bevolking dier landen, die zwarte menschen zoo maat als vee wilde verkoopen. Hierop antwoordde Spreker, dat die negers of bosjes mannen onbeschaafd zijn, ongeneigd tot werken, en daar Amerika andere neger stammen heeft, die er wel willen werken, zou zeer in bloei kunnen vooruitgaan, van dien grond zou dus zijn in ons land, maar ook van die en zeer zeker ook zouden de door gebaat zijn. Spreker verzocht nog alvorens te sluiten, degenen, die zich bij de Algemeene Staatspartij willen aansluiten, nog even te vertoeven, maar daar niemand bleef, eindigde de donkere vergadering ook in dit opzicht donker. Kamerleden dwingt, de zittingen bij te wonen. Na aan het slot nog eenige verschilpunten te hebben aangegeven tusschen de Alg. Staats partij en den Economischen Bond, waarbij hij laat uitkomeu, dat de eerstgenoemde de voorkeur verdient, besluit hij met *n opwekking om stelling te nemen, tegen de enorme corruptie dat de Kamerleden hun plicht niet deden, dat de Troonopvolging spoedig moet worden geregeld, dat er frisch bloed in de Kamer moet worden gebracht, en dit te toonen door zich aan te sluiten bij de A. S. P. (Applaus). Op de vraag, wie met den Spreker wenschte te debatteeren, gaf zich op de heer H. EISMA, candidaat der Unie-Liberalen. Deze is door de rede van den Spr. teleur gesteld. Wel heeft deze in snel tempo veel zaken aangeroerd, maar de boofdzaken bleven duister, er was geen touw aan vast te knoopen. Hij had verwacht dat in een paar algemeene lijnen zou zijn aangegeven, de richting welke de Alg. Staatspartij wenscht in te slaan. Niet om op al de door den Spreker aan gevoerde zaken terug te komen beeft Spr. het woord gevraagd, maar bij wil protesteeren tegen de verdachtmaking der leden van de 2e Kamer. Waar die de leden van’t parlement beschuldigt een stokpaardje te berijden, kwam het hem voor, dat juist de Spreker van heden avond het stokpaardje berijdt van er maar wat op los te spreken. Hij roerde veel gewichtige zaken zoo even terloops aan, en zei, dat moet zoo en zoo, doch dat gaat maar zoo niet. De politieke partijen zijn er eenmaal, ze zijn opgericht met de beste bedoelingen, en die meening mag men niet wegwerpen, elk handelt naar eigen politiek inzicht met de beste bedoelingen. Ware zulks niet het geval, die partijen zouden reeds lang tegen den grond hebben gelegen. De Spreker van heden avond beweerde dat er in de 2e Kamer te veel gepraat, te weinig gehandeld werd, maar als slechts in de afdee- lingen de zaken onderzocht werden, en in de Kamer alleen gestemd werd voor of tegen de ontwerpen, hoe zou dan het volk kennis dragen van de meening der volksvertegenwoordigers? Juist deze Spr. heeft er heden maar onbesuisd op los gesproken, ’t Leek‘een praatje, zooals men op reis soms hoort: M Ik wou het zoo doen en dat deugt niet,* maar het gaat zoo maar niet de zaken van ’t landsbestuur in een slag en een stoot te veranderen. Die zaken eischen onderzoek, veel wikken én wegen, dat is ook zoo gegaan met het nieuwe kies stelsel. Evenredige vertegenwoordiging beeft bezwaren, doch stellig ook veel voordeelen, en na onderzoek is hier dit stelsel gekozen, en ik tart den Spreker om te bewijzen, dat die zaak niet met den noodigen ernst is be handeld. De wijze van stemmen is nu een voudiger geworden, daar men slechts één persoon beeft te kiezen, terwijl men vroeger uit een wel kleinere lijst, maar dan meerderen had uit te zoeken. Verder merkt debater op, dat de A. S. P. als die wordt gekozen, geen samenwerking schijnt te willen met de andere partijen. (De Spr. interrumpeert: In de Kamer welI) waaruit debater de conclusie trekt, dat die partij dan dus ook wel aan politiek zal moeten doen. (Nadat een stagnatie ontstond wegens ge brek aan licht bier in letterlijken zin opgevat daar ’t gas niet wilde branden, kwam een kaars op de cat heder om de gansche zaal te verlichten. Het kreeg dus een eenigszins spookachtig, misschien wel middeleeuwsch aanzien, deze politieke avond.) De heer EISMA merkte daarna nog op, dat hij slechts een den Spreker waren aanhalen. Vooreerst tusschen werkgever de arbeider deelt in de winst, zoo oppervlakkig heel mooi, maar de ervaring heeft geleerd dat er toch zeer groote moeilijk heden aan kleven. Aan de fabriek van van Marken te Delft is ’t in ons land o.a. al geprobeerd, ’t bleek niet steeds in ’t belang der arbeiders, er werd zelfs een ongeoorloofde prikkeling in gezien tot meerdere krachts inspanning. Zoo heeft Spr. meer dingen aangestipt, die maar zoo ter loops even anders moesten worden. Geen oorlog, het ge'd besteden aan de drooglegging der Zuiderzee, met Wadden en Lauwerzee er bij inbegrepen. Maar dat gaat ook zoo maar niet. Het strekt Minister Lely tot roem dat hij eindelijk de afdamming der Zuiderzee tot wet heeft gebracht, maar om Vrijdagavond trad in »de Doele” ais politieke spreker op de heer G. H. H. WIJCHGEL van Arnhem, candidaat der Algemeene Staats partij. Het bezoek was ai heel sobertjes, na dat het loopend kwartiertje” ruim verstreken was, waren ongeveer 30 menschen, waaronder 1 dame, tegenwoordig. De Spreker werd door niemand geïntroduceerd en begon dus met zelf de vergadering te openen, waarbij hij de opmerking maakte, dat de naam Algemeene Staatspartij niet juist was, omdat deze geen partij wil vormen, maar het algemeen belang op ’t oog heeft. De naam wordt later waar schijnlijk veranderd. Om geen verwarring te stichten, wordt het tijdens deze verkiezings campagne zoo gelaten. Spreker wil dan het onderwerp behandelen Waarom is de Alg. Staatspartij noodig Deze is voor velen nog eeu onbekende, daarom zal haar streven en beginselen nader ontvouwd worden, en Spr. hoopt dat men dan met hem zal instemmen, als bij zegt: die Algemeene Staatspartij ie noodig, ja noodzakelijk. Onze 2e Kamer had reeds 10 tallen jaren dezelfde partij vertegenwoordigers, die heel gezellig tal '"van jaren over dezelfde onderwerpen handelden, zij hadden hun politieke stokpaardjes, en gingen meer praten dan handelen. Hoe kon bet ook anders, zegt Spr., wijl daar een 75-tal advocaten zetelden, die elkander met spits vondigheden de loef trachtten af te steken. De meeste Kamerleden beschouwden hun zetel eenvoudig als een prachtige gelegenheid om vette bijbaantjes te krijgen, ijdelheid en eerzucht ging bijna altijd voor bij het partij belang, en dit partijbelang steeds voor bij het algemeen belang. Dat was de reden dat de groote middenstand, en speciaal de handel, zich niet of weinig bekommerde om de politiek, en door die onverschilligheid zijn zij er mede aan schuldig, dat wij zitten in ’t politiek moeras. Het is voor ’t algemeen belang noodig, dat er zich vormde een nieuwe partij, op komende voor de staatsbelangen boven de partij- en standsbelangen. En die partij is gekomen, de Alg. Staatspartij is uit de be hoefte ontstaan. Spr. die mét haar streven kennis maakte, kon zich er zoo goed mee vereenigen, dat hij er zich volkomen bij aansloot. Die partij toch stelt op den voor grond de behartiging van de algemeene be langen van het Nederlandsche volk, zoowel stoffelijk als geestelijk, in tegenstelling met de behartiging der bijzondere belangen van personen en partijen. (Spreker gaat nu in eenige bijzonderheden deze algemeene richting toetsen, maar doet dat op een zeer gejaagde, haastige wijze. Hij had deze rede blijkbaar goed van buiten geleerd, en wij dachten bij ’t snelle en daar door wat eentonige opdreunen meermalen aan ’t afloopen van een wekker, ’t Gehoorde ging voor onze ooren voorbij in zoo snel tempo als de beelden van een cinema voor ’t gezicht voortsnellen. Wat de reden van dit haasten was, begrijpen wij niet, er was, nu de tweede spreker die mee zou komen, afwezig bleef, tijd voldoende om de zaken kalmpjes uiteen te zetten. Wij zullen enkele van de vele zaken, die zoo in een slag en een zucht naar voren werden gebracht, aanstippen, enkele, want wij konden niet alles zoo gauw aantee- kenen. Wie zich voor ’t gesprokene interessseert kan trouwens voor 10 cent de rede, die in druk is, bekomen.) Spreker dan zei o.a.: Wanneer mij gevraagd wordt: Wat is het standpunt der A.S.P. en waarvoor is zij noodig? dan luidt het antwoord Die partij wil behartiging van de algemeene belangen van het Ned. Volk zoowel in stof- felijken als geestelijken aard. Ze is noodig,, omdat dit niet gebeurt door de bestaande partijen. Hierdoor zijn allerlei wantoestanden ontstaan en ’t ergste is, het volk is er door verdeeld. Het volk voelt zich niet in de eerste plaats Nederlander doch partijman. De klassenhaat moet verdwijnen, en al is ieder vrij in zijn godsdienstige gevoelens, wat heeft echter godsdienst met het algemeen staatsbelang te maken? De R.K. staatspartij staat in haar geheel rechts, en toch zijn daarbij ook vooruitstrevende mannen, evengoed als behoudende. Vooruitstrevend en behoudend, is dat niet de natuurlijke en eerlijke tegenstelling in de politiek? vraagt Spr. Doch reeds op school wordt het volk verdeeld, door allerlei secte-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1