Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Verschijnt Donderdags en Zondags 57ste Jaargang. 1918. No. 46. Zondag 9 Juni. üit de Raadszaal. VOOR ‘1 11 April geen raadsvergadering gehad, dat is dus een tijdperk van 8 weken, ’t Was te verwachten, .dat als eenmaal de bom barstte, er wat los zou komen, en die verwachting is niet* teleurgesteld. Van zes uur tot halfelf kan heel wat worden afgehandeld, en toch zijn een paar flinke brokken uitgesteld, die houden we dus nog in ’t zicht. Bolswardsche Courant Sedert een 1. le dezer stede toegevoegd. de Schippersvereeniging, ’t Alg. Armbestuur met f 716 60 wordt eveneens verplegingsartikelen ’t sluitingsuur der zeer maar dat voor Vergadering op Donderdag 6 Juni 1918. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. is voor beteugeling van niet de gelegenheid had een doen. Hij zal tegen bet advies stemmen, doch behoudt zich voor later een nader voorstel in dezen te doen. De heer Terhenne vond dan wel wenschelijk dit punt van de agenda te voeren en af te wachten wat de heer Eerdmans en anderen zullen voorstellen. De Voorzitter meent toch dat door den Raad over het openstellen des morgens in plaats van O uur te 7 uur wel beslist kan worden, en merkt naar aanleiding van wat over Leeuwarden werd gezegd op, dat het moeielijk gaat een scheiding te maken tusschen lokalen die wel en die niet gesloten moeten worden. De lokalen voor gezellig en maatschappelijk verkeer van de tapperijen te scheiden gaat moeielijk, en als men al een 4 of 5 tal ging sluiten, zoude de klandisie zich waarschijnlijk verplaatsen en zouden die cafe’s ook weer als kroegen dienen. Ook gaat het niet voor hoogere kringen de gelegenheid open te houden en aan de minder gefortuneerden de pas af te snijden. Om Bols ward zoogenaaamd droog te leggen zon ook bezwaarlijk gaan, op grond van dit een en ander heeft de Commissie gemeend voorloopig geen ander advies te mogen geven. op, dat de Com- breed onder oogen om voor enkelen anderen niet, is moeielijk een ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. voor kennisgeving scheiding maken tusschen cafe’s of hotels gaat zoo moeilijk, een bevoordeelen Die 'er een weg op weet, moest zulks maar eens aangeven. De heer Eerdmans merkt op dat hij drankgebruik tegenvoorstel te stellen op f 600, en voor op zichzelf staande personen op f 400 en ook de kinderaftrek met progressie volgens ’t aantal hooger wordt. Dit komt aan de orde bij punt 8 der agenda. En eindelijk nog een verzoek der raadsleden Van der Klei, Van der Wal en Hooiring om inzake gasrantsoeneering den prijs van ’t gas te regelen naar de inkomens, en we) tot f 1500 inkomen 15 cent, tot f 2000 18 cent, tot f 2500 21 cent, tot f 3000 25 cent, boven f 3000 30 cent, terwijl voor wat meer dan 10 M3. boven ’t toegestane rantsoen wordt gebruikt de prijs op f 1 per M3. wordt gesteld, en de leiding zal dan worden afgesneden tot het oververbruik is ingebaald. Dit komt bij punt 9 aan de orde. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Wijziging begrooting 1917. Eenige posten van ontvangst en uitgaaf worden overeenkomstig het werkelijk bedrag bepaald, en de wijziging en overschrijving met algemeene stemmen goedgekeurd. 2. Foorstel B. en Wgoedkeuring rekening werkinrichting 1917. Foorstel Raadscommissie goedkeuring rekening Armenhuis 1917. De rekening wordt met een nadeelig saldo van f 1186.77 goedgekeurd met algemeene stemmen. De rekening van een batig saldo van met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Adres J. J. Reinders wijziging verord. winkelsluiting, met advies comm. v. d. straf verordeningen. De beer Reinders vroeg dat zijn winkel voor geneesmiddelen en evenals de apotheken na winkels nog open mag blijven. De Commissie voor de strafverordeningen adviseerde dit verzoek toe te staan. De heer Eisma betuigt zijn spijt dat het Als hier geen apotheken ander geval, nu zijn toch De heer Terhenne heeft aan dit advies niet meegewerkt, maar nu een groot aantal nering doenden de hulp der overheid inroept, vindt hij dat men er in kan meegaan, ofschoon er voor de sigarenwinkels wel eenig nadeel aan verbonden zal zijn, en hij ook met bet oog op het vreemdelingenverkeer, eerst wel wat huiverig was het toe te staan, want een rijwiel te herstellen, dient toch te kunnen. De heer Keikes zegt dat de persoonlijke opvatting van den heer Boersma niet weg te redeneeren is, maar zijn bezwaar omtrent aflevering van waren door kasteleins, dat is bij verordening verboden. Art. 5 verbiedt het afleveren van goederen en waren. De heer Boersma. Het repareeren van rijwielen is alweer een uitzondering en de sigarenverkoop bij kasteleins kan ook nog. Hij kan er niet in mepgaan om anderen in hun vrijheid te belemmeren. De heer Praamsma daarentegen is er mee ingenomen. Alles wat de rust op den Dag des Heeren bevordert, is hem aangenaam. De heer Eisma vraagt of er niet tegenadres is van sigarenhandelaars wat de Voorzitter ontkennend beantwoordt. De eerste keer wel, nu niet. Als men de sigarenverkoop zou uitsluiten was de verordening een paskwil, want haast elke winkelier verkoopt sigaren. Het verzoek om Zondagswinkelsluiting wordt ingewilligd met 10 tegen 2 stemmen, de heeren Eisma en Boersma. De Voorzitter merkt op, dat nog bij de stukken lag het adres om sluiting vergunnings- lokalen op 8 uur. De Commissie adviseert dat dit om het maatschappelijk verkeer niet kan, maar wel stelt zij voor, inplaats van morgens 5 pas zeven uur te mogen openen, en de verordening te wijzigen in dien zin.’ De heer Hooiring zou gaarne doorbijten en als in Leeuwarden een splitsing maken tusschen cafe’s en hotels. Daar gaat het drank verbruik door achteruit. Het is toch waar, dat in die tapperijen de menschen blijven zitten, die, als het 8 uur sluiten was, eerder aan hun gezin werden teruggegeven. Voor vreemdelingenver keer zou wel een gelegenheid open kunnen blijven. De heer v. d. Wal is er ook voor, dat er vroeger dan 11 uur gesloten wordt, want het is bekend dat die gelegenheden voor velen een aanleiding zijn tot uithuizigheid en ellende. De heer Praamsma meent dat vroegere sluiting een stap kan zijn in de goede richting om de huiselijke gezelligheid te bevorderen. De hotels zijn voor vreemdelingen, maar de kroegbezoekers behooren in hun huis te ver toeven inplaats van daar. De heer Terhenne merkt missie de zaak lang en heeft gezien, maar ’t bezwaar sluiting te bepalen en voor ontzettend groot. Het is zoo grens te stellen. In Leeuwarden heeft dat ook heel wat moeielijkheid opgeleverd. De heer Keikes zegt, dat de Commissie gaarne iets wil doen ter bestrijding van drank misbruik, maar een tapperije.n en want men moet dan den ten koste van den ander. advies zoo luidt, waren, was ’t een de geneesmiddelen verkrijgbaar. En Zondags kan de menschen ook wel iets overkomen, dan is er een apotheek open, doch hij sluit zoo’n dag. Dan kan het des avonds ook wel zonder hem gaan. De heer Wierema is het hiermede eens, te meer daar in deze drogisterij ook een massa genotmiddelen zijn, die wel niet verkocht mogen worden op die tijden, maar dat is moeielijk uit te maken. Bovendien zijn er in andere winkels ook wel zulke zaken voor ziektegevallen te koop, en die zijn verplicht te sluiten’t zou hier dus een bevoorrech ting zijn. De heer Keikes merkt op dat de verordening niet speciaal voor Reinders wordt gewijzigd; maar in ’t algemeen. En de apotheken zijn er, maar vele verplegingsartikelen zijn bij den drogist wel, doch in de apotheek niet voor handen. En wat Zondagssluiting bij dezen adressant betreft, als het noodig is, worden de menschen dan wel geholpen. De wijziging der verordening wordt goed gekeurd met 10 tegen 2 stemmen, de heeren Eisma en Wierema. 4. Adres winkelsluiting op Zondag, met advies comm. v. d. strafverordeningen. Adressanten wijzen er op, dat hun verzoek om Zjndagsluiting indertijd van de baud werd gewezen op grond dat de Rijkswet er in voorzag. Wijl gebleken is dat de Minister dergelijke verordeningen niet vernietigt, wordt het verzoek om de winkels en barbiers en kappers-salons des Zondags te sluiten, herhaald. Vanwege de commissie der strafverordeningen en B. en W., wordt er geen bezwaar tegen inwilliging gemaakt. De heer Boersma heeft de besliste meening, dat de vrijwillige sluiting kan en mag, maar dit moet geen dwang zijn voor de overigen, en daar Zondags veel kerkgangers bij kaste leins uitstallen, kunnen ze daar wel goederen ontvangen, wat algeheele toepassing in den weg staat. Hij ziet er geen kwaad in, dat de winkeliers zulke menschen van buiten behulp zaam zijn. De beer Hooiring heeft het advies met genoegen gelezen, de zaak toch stuit af op den onwil van enkelen. Daar een zeer groot aantal winkeliers met bet verzoek komt, ziet hij er geen bezwaar in ’t toe te staan. Dat des Zondags bij de kasteleins dan wel voor een dubbeltje sigaren zijn te krijgen, is geen reden om de sigarenwinkels open te houden. De heer Kramer wil ook gaarne meewerken aan drankbestrijding, maar hij ziet de onmoge lijkheid in om het geheel te verbieden. Die 't wil hebben koopt toch drank, desnoods als ’t in geen café kan, dan thuis. Hij zag gaarne een wettige en rechtvaardige oplossing. De heer Hooiring wil gaarne alles weren, en is er ook voor om al vast niet voor 7 uur te openen. Dat helpt ook altoos weer iets, want er zijn wel die ’s morgens om 5 uur al staan te wachten op het openen der deur. De bepaling dat 's morgens voor 7 uur de vergunningslokalen niet geopend mogen zijn, wordt aangenomen met 11 stemmen tegen 1, de heer Eerdmans, en omtrent de sluiting des avonds, zal een nader voorstel worden afgewacht. 5. Adres inzake verkoop gedeelte begraaf plaats, met advies B. en W. B. en W. hebben omtrent het verzoek der besturen van de beide Katholieke kerken, om perken 3 en 5 (nieuw) der begraafplaats aan te koopen geadviseerd, dat er geen bezwaar tegen bestaat, maar’t leverde nog al moeielijk heid om de waarde te bepalen. De verkochte graven blijven buiten den koop, en nu werd de overige grond en water berekend volgens den prijs van het aangekochte weiland, waar het nieuwe gedeelte in 1914 is gemaakt. De prijs wordt dan f 6767.10.terwijl jaarlijks moet worden bijgedragen een gedeelte van de jaarwedde doodgraver, onderhoud lijken huisje, doodbaren enz., en ook f 20 voor gemis van ontvangst voor leggen en lichten van grafsteenen. De heer Praamsma vraagt inlichting over de afscheiding, hij meent dat het toch één geheel zal blijven, waarop de Voorzitter antwoordt, dat de afscheiding naar genoegen van B. en W. moet zijn en het wel één geheel blijft, maar toch de Katholieke begraafplaats afgescheiden wordt. Hét onderhoud van afgezonderde gedeelte komt dan ook rekening der koopers. De heer Keikes heeft gezien dat de waarde van het weiland is berekend waarop in 1914 het nieuwe gedeelte is aangelegd, maar dat heeft reeds 4 jaren renteloos gelegen, is daarvoor ook gerekend, en de boomen daar, zijn die in den prijs begrepen? De Voorzitter zegt daarop, dat het oude Kerkhof ook gerekend is volgens den kostenden prijs van het nieuwe. Er is wel geen rente gerekend, maar er is zooveel water bij, dat ook voor grond moet betaald worden, dat de prijs wel voor de gemeente voldoende zal zijn. De heer Eerdmans vindt de koopsom ruim f 6700 voor zoo’n gelegenheid toch niet hoog. Hij zou willen voorstellen de ronde som van f 10.000 te vragen. De heer Kramer merkt daartegen op', dat de Katholieken ook elders wel een begraafplaats kunnen aanleggen, de toestand mag hier niet géiden beter duur dan niet te krijgen. Het is hen alleen te doen om den ritueelen dienst hier te mogen uitoefenen. Hij vindt dat er een goede som voor den grond wordt betaald. De heer Terhenne verbaast zich over het voorstel van den heer Eerdmans, dit is allerminst geschikt voor een handelszaak om er munt uit te slaan. Het is nu zoo geregeld dat de eenheid bewaard blijft, en daar kan hij zijn stem aan geven. Ook de heer Praamsma verbaast zich over het voorstel van den heer Eerdmans. De Katholieken toch hebben recht op een gedeelte van de begraafplaats. Hij zou gaarne zien dat de heer Eerdmans zijn voorstel introk-. De heer Boersma gaat accoord met het voorstel, doch wil vragen wat met de daarvoor verkregen som zal geschieden. Wordt die belegd of wordt de indertijd aangegane geld- leening er gedeeltelijk mee afgelost? De Voorzitter aiatwoordt, dat het niet de bedoeling is het geld vast te zetten, maar er een andere leening door te voorkomen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van overdracht goedgekeurd. 6. Voorstel voogden wijziging reglement Weeshuis, met advies B. en W. In de vorige vergadering was ingekomen een verzoek van Weesvoogden, om eenige wijziging in hun reglement goed te keuren, waarbij aan verpleging van halfweezen buiten het gesticht eenige uitbreiding werd gegeven; de functiën van Rentmeester te splitsen en de Rentmeester, Voorzitter en Secretaris, ieder een deel der werkzaamheden krijgen meerdere vrijheid wordt verkregen om fiuancieele hulp Het verhandelde volledig uiteen te zetten, zou te veel plaatsruimte vorderen, en ook de tijd daarvoor ontbreekt, want des nachts is geen kunstlicht te bekomen. Gelukkig is het tegenwoordig morgens vroeg dag. De morgen stond heeft goud in den mond, dus vroeg bij de hand, dat leert ons de weg. Toch zullen wij het verhandelde in telegramstijl moeten meedeelen. In dezen tijd van rantsoeneering der levensmiddelen, moet ook te veel geestelijke spijs vermeden worden, om bét evenwicht niet te schaden, ’t Zal toch nog een behoorlijke portie worden. Laat ons beginnen met te zeggen 12 leden tegenwoordig, de heer Oosterbaan ontbrak op het appèl. Notulen goedgekeurd. IngekomenEen zestal resolutiën van Ged. Staten, goedkeurende wijziging gemeente- begrooting 1917, kohier hondenbelasting, gemeentebegrooting 1918, verordening school geld, wijziging hoofdel. omslag en verordening marktgelden. Schrijven bond van gepensionneerdeGemeente- ambtenaren, dank betuigende voor den ver leenden duurtetoeslag. Adres Coöperatieve Bakkerij, onder oogen stellende wat in den Bond te Amsterdam en Utrecht is verhandeld. Al dit vorenstaande aangenomen. Schrijven van het permanent Gascomité, verzoekende dat de Raad bij den Minister aandringe om den prijs der brandstoffen niet te verhoogen, zooals zulks gevreesd wordt. B. en W. stellen voor, hieraan gevolg te geven en geen der raadsleden was er tegen. De prijzen der kolen zijn trouwens ook wel zoo, dat men ze niet hooger wenscht. Adres Ned. Chr. Bond van Werklieden bij gemeentereiniging en gasfabriek, verzoekende den toeslag voor kinderen te verhoogen, aan welk adres door de verschillende werklieden- vereenigingen te dezer stede een adhesie betuiging was Adres van de Schippersvereeniging, ver zoekende dat de boomen langs de grachten worden opgesnoeid en dat de Rotterdammer boot een andere ligplaats worde aangewezen. Van de Schipperij inFrieslandsZuidwesthoek is ook een adres om de boomen boven de vaart op te snoeien. Adres Afd. Bond Ned. Onderwijzers, ver zoekende dat de van rijkswege toegekende verhooging aan hen per kwartaal worde uitgekeerd van gemeentewege, en dat die uitbetaling niet zal wachten tot het Rijk die gelden heeft overgemaakt. Al deze adressen in handen van B. en W. om advies. En dan nog een adres van de We.rklieden- vereeniging Eendracht zij ons Doel”, ver zoekende dat maatregelen worden genomen ter inventarisatie der levensmiddelen hier ter stede, om te voorkomen eenopeenhoopingervan. Dit wordt gerenvoyeerd aan B. en W. ter afdoening. Verder ingekomenHet Gemeenteverslag over 1917. Dit zal den leden worden toegezonden. Een verzoek der heeren Terhenne en Eerdmans, leden van den Raad, verzoekende dat aan hen die in den zomer turf willen opslaan, en er voor in aanmerking komen, ook reductie wordt verleend op den prijs, die voor den wintervoorraad wordt toegekend. Zal aan 't eind der vergadering aan de orde komen. Mededeeling dat voor de verbetering der rioleering door particulieren f 928 is bij gedragen, terwijl voor de gemeente de kosten blijven f 5200. Aangenomen voor notificatie. Een verzoek der heeren Oosterbaan. Wierema en Eerdmans, raadsleden, om den aftrek voor levensonderhoud bij den hoofdel. omslag te

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1