No. 47. Verschijnt Donderdags en Zondags 57ste Jaargang. Hieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1918. Donderdag 13 Juni. Bond van Vrije Liberalen. VOOR BINNENLAND. 'fi - Het verslag Dinsdagavond in ons volgend der meeting van wordt opgenomen nummer. Friesche Zuidwesthoek, 10 Juni. De droogte laat zich geducht gelden op de peul- vruchten-akkers, inzonderheid der boonen, die gelend en slap, dorsten naar flinke buien. Bijzonder slaagt daarentegen met dit zonne- weer de veenderij te midden van de greide. Veel turf is nu reeds bruikbaar en blijkt op verschillende plaatsen van zeer goede hoe danigheid. Bolswardsclie Courant I de Mulder in Liberaal, gaan hooren. aansporing V. L. bij De trekschuit. Van beden af zal weder geregeld in plaats van de motorboot, evenals vroeger, de trekschuit van Assen naar Veenhuizen varen. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. het koren paard en van jou? vraagt de con- De heer Z3NNEVEL0 antwoordt met in de eerste plaats ook hulde te brengen voor de bezadigde kalme wijze waarop de geachte opponent optrad. Hij beeft op dergelijke meetings wel andere ervaringen opgedaan. Met den debater betreurt ook bij het, datde Liberale partijen niet samengaan, dat de concentratie verbroken is, want ook de V.L. meenden wel dat samenwerking nog zon kunnen, doch de omstandigheden hebben het anders gemaakt. Waar bij zei, dat de Vrije Liberalen weinig stemmen zullen bekomen, daar meent Spr. er op te moeten wijzen dat men juist verbaasd staat hoe groot bet aantal (Zie stadsnieuws) beteekent van den Bond n.l. ons land te behoeden staatssocialisme. De Voorzitter brengt Spreker en debater hulde en dank, en sluit de openbare ver gadering om nog een huishoudelijke vergadering te houden met diegenen, welke zich wenschen aan te sluiten bij den Bond. Daar allen opstaan en vertrekken, komt van ’t opricbten eener afdeeling niets terecht. Na afloop der rede gaf de heer H. EISMA zich op, wel niet zoo zeer om met den Spreker van hedenavond in debat te treden, maar toch om hem een paar vragen te stellen. Hij heeft met genoegen dezen Spreker geboord, al was hij 't niet in alle deelen met hem eens. Debater wil vooropstellen, dat bet hem spijt dat de vrijzinnigen niet met elkaar naar de stembus optrekken, omdat ze vereenigd sterker zouden staan en ook heel veel punten van overeenstemming hebben. Hij vindt het dan ook verkeerd om als Unie-Libeiaal hier met een Vrije Liberaal in debat te treden. Die partijen moeten elkaar niet bestrijden, ze zullen elkaar in de toekomst nog te zeer noodig hebben. Toch kan het zijn nut hebben op een paar punten te wijzen, waarbij de meeningen niet overeenstemmen. De spreker heeft gezegd: de Bond van V. Lib. is de eenige partij van links die front maakt tegenover de socialèn. Ik zou meenen dat die Bond in haar isolement niet veel stemmen zal bekomen, en dus weinig in de politiek zal bereiken. Juist samenwerking met anderen geeft kracht. Een samenwerking beteekent nog geen algeheele overeenstemming; er is mij, zegt debater, op een vergadering door een Vrije Liberaal eens toegevoegd dat wij Unie Liberalen het niet meenen dat wij samengaan met de socialisten, dat was dus al een heel ander oordeel. Ik meen den Spreker te moeten vragen hoe de enorme schuld die door de oorlogs omstandigheden op ons land drukt, moet gedelgd worden. Dat die uitgegeven gelden niet op de beste wijze besteed zijn, daar kan men geen enkele partij een verwijt van maken. Men was op zulk een zware tijd niet voorbereid. Maar dit is toch waar, de arbeidérs-partij, de groote massa die niets dan schade had van den oorlog, moest geholpen worden. Maar hoe moeten wij nu door den schuldenlast komen De welvaart mag niet verdrukt, het kapitaal niet ondermijnd worden, heeft de Spreker gezegd, maar de scbuld moet gedelgd worden, anders sukkelt onze staat jaren en jaren en is ook geen geld voor verbeteringen beschikbaar. Ik meen dat een heffing in eens de beste oplossing is, en de U. L. hebben dat ook in baar program, er is geen andere weg. En dan het militairisme. Hoe dat komt weet men niet. Ons land is daarin afhankelijk van het buitenland. De Spreker heeft er op gewezen dat onze weermacht in uitstekenden staat moet zijn, ik wensch hem te vragen, of de Bond van V. L. bereid is tot verlichting zoo mogelijk tot opheffing van het militairisme? Ten slotte wil ik nog eens hulde brengen aan den Spr. voor diens zakelijke uiteenzetting van zijn beginselen, en de aanwezigen wijs ik er op, dat morgenavond de heer Sibinga #de Doele” zal spreken als Unie- Ik hoop dat men die ook zal democraten aan op een socialistisch staatsbeleid waarin ook de Unie-Liberalen betrokken worden, echter zal het gaan onder hoofdleiding van Troelstra. Voor het staatssocialisme wil Spr. waarschuwen, want dan komt een toestand die elk voorstander van vrijheid van bedrijf en van zelfstandigheid moet afkeuren. Daarbij komt dat als rood aan ’t bewind komt, de staatshuishouding nog veel duurder wordt, en de groote groep van den Middenstand zal dan nog veel dieper in den geldbuidel moeten tasten. Spr. besluit dan ook met een tot toetreding van den Bond van wien het meest practisch staatsbeleid voorzit want de Vrij Liberale beginselen beteekenen Zelfstandigheid, met de wensch om volgens vaste lijnen zijn eigen weg te volgen. (Applaus). dan een handje om Heb je niet even Leeuwarden, 8 Juni. Op een gister alhier gehouden vergadering is besloten tol oprichting van een provincialen bond van geitenfokkers- vereenigingen. Sneek, 10 Juni. De geliquideerde coöpe ratie u Werkmansbelang” heeft een tekort van f 1293.93. Aan crediteuren kon ruim 90 pCt. worden uitgekeerd. Sneek, 10 Juni. In een bleek van een der Selfhelpwoningen alhier had een wilde eend een nest gemaakt. Om dat nest te bereiken, moest het dier eerst over een straat en daarna over een hok. Nadat de vreemdelinge eenige eieren had gelegd, heeft ze deze uit gebroed, om vervolgens met haar pasgeboren kroost ’t natte element weer op te zoeken. steanwijk, 10 Juni. Alle heden ter markt aangevoerde eieren werden door de politie tegen maximumprijs in beslag genomen. Zekere K. D. van Steenwijkerwold maakte zich daarover zoo kwaad, dat bij den rijks- veldwachter S. met zijn mand eieren tegen het lichaam sloeg, zoodat de eieren alle kanten uitvlogen. Proces-verbaal is opgemaakt. Bij bekkenslag werden de in beslag genomen eieren tegen maximumprijs voor de burgerij verkrijgbaar gesteld. Steenwijk, 10 Juni. Met het doel de belangen van de dienstmeisjes te behartigen, is alhier opgericht een vereeniging van huis personeel. Een groot aantal dienstboden heeft zich aangesloten. De vereeniging is een onder- afdeeling geworden van den Steenwijker Bestuurdersbond. Rauwerdsrham, 10 Juni. Iemand, af komstig naar bij zeide van Sneèk, verkocht in onze gemeente pakjes zeeppoeder tegen den prijs van 22 ets. per pakje. Bij onderzoek bleken deze pakjes slechts een zeer waardeloos product te bevatten, dat met zeeppoeder eenigszins den reuk gemeen had. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Tegen maximum-prijzen. Enkele verhuurders van hooilanden te Augustinusga hebben de volgende verklaring afgelegd De verhuurders ontkennen de verbindbaar heid van de maatregelen door of namens de regeering genomen; ontkennen dat de minister bevoegd is, een verweiverbod van hooi vast te stellen; beweren, dat er geen maximum prijs voor het huren van hooiland bestaat, en garandeeren aan de huurders, dat deze tegen elke belemmering in de uitoefening van hun rechten vanwege de regeering aangedaan, op kosten van verhuurders, den staat in rechten kunnen dagvaarden. Als 't gas niet wil branden. Een lezer van het Hbl. heeft, om te voor komen dat de gasvlam voortdurend in den brander van het comfoor slaat, een klein stukje horregaas in de pijp geplaatst, die naar den brander voert, een paar centimeter achter de gasuitlaat. ’t Resultaat is, volgens hem voortreffelijk. De comforen branden goed en al het uitstroomende gas wordt benut. ’t Middel is eenvoudig, waarom zouden onze huismoeders dus niet even de proef op som nemen Hij wist er toch wel iets van af. In de buurt van Zwolle komt de graan- controleur met eenige militaire wielrijders een boerenerf oprijden. Ook nog graan te veel vraagt hij den boer. Geen korrel. We mogen zeker wel eens even gaan kijken? Ga je gang maar. Alles wordt afgezocht, maar niets gevonden. Het gezicht van den boer glundert. Eindelijk wordt een in den grond gegraven ton ontdekt, 'netjes met graszoden bedekt. De ton bleek vol graan in zakjes. Dit is zeker niet troleur ironisch. Neen, zegt de boer. Je weet natuurlijk ook niet hoe het er gekomen is? Ook niet. Help ons te vervoeren, wagen Niet bij de hand en al had ik het, dan stond ik het jou toch niet af. Dan zullen we ons zelf moeten redden, zegt de controleur. Vooruit jongens, elk een paar zakjes op de fiets. Het gezicht van den boer glundert niet meer. Als opgestapt wordt en van het erf afgereden zal worden, komt hij ineens los Moar zeg es, krieg ik mien zakkies ook terugge Daar is hij uit zijn rol gevallen. Zeker, zegt de controleur, straks voor de rechtbank hoor, krijg jij je zakkies terugge. Zw. Cl. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. leden is, dat zich dagelijks aansluit, vooral ook in Friesland is de toename enorm, nu er propaganda voor de partij wordt gemaakt. De stemmen op de V. L. uitgebracht gaan dus niet verloren. Wat ik gezegd heb van het samengaan der Unie Liberalen met de socialisten blijkt toch uit de verklaring van den heer Van Raalte en anderen. De Unie Liberale partij bestaat eigenlijk uit twee fracties, liberalen en demo craten, en 't programma daarvan is te groot, en wordt niet door allen onderschreven. Dat is ook de reden dat 9 van de 12 bestuursleden werden afgedankt, die waren te kalm, want de L.U. is te bang voor de kiezers en vreest dat ze niet democratisch genoeg zal zijn. De stand, die in verdrukking is, moet geholpen worden, zeide debater immers ook reeds, maar dat is een gevaarlijke manier om stemmen te lokken. Hoe wij door de enorme scbuld moeten komen, werd mij gevraagd. De geachte opponent wil dat door een heffing in eens, maar daar moet men toch voorzientig mee zijn. Die schuld is reeds lr/4 milliard en wordt misschien wel 2 milliard. Men moet eerst weten hoe hoog bet komt, en dan kan men den toestand beter overzien. Een heffing in eens zal echter op de grootste fin. debacle uitloopen, die wij nog ooit beleefd hebben, want een heffing van bijv. 30 pCt. zal door de daling der koersen misschien beteekenen dat het 80 pCt. vordert. De ondernemers met kapitaal kunnen dan niet den strijd aan binden tegen de omstandigheden, want de grondstoffen zullen enorm boog in prijs blijven. Belasting naar draagkracht, progressieve inkomstenbelasting vindt Spr. de beste weg ter oplossing. Dan vroeg de debater mijn meening over het militairisme. Dat woord had hij niet moeten bezigen, daarvoor moet men niet in Nederland, doch bij onze oostelijke naburen zijn, hij bedoelt onze weerbaarheid. Ik zou gaarne indien ’t kon onze nationale weerbaar heid opheffen. Zoodra mogelijk, maar waar schijnlijk zal zoowel de land- als de zeemacht van ons land krachtig moeten blijven, vooral ook met het oog op onze koloniën, en als dat moet, dan dient het geld er voor besteed ook goed besteed te zijn, dan moeten de wapenen en verweermiddelen beantwoorden aan de eischen des tijds. Dat de Bond van V. L. echter inkrimping van oorlogsuitgaven voorstaat, bewijst al voldoende, dat haar Voor zitter, de heer Dresselhuis, ook Voorzitter is van den Anti-oorlogsraad en de heer de Beaufort deelnam aan de Vredesconferentie. Spr. meent hiermede den debater naar genoegen te hebben beantwoord en wekt in een slotwoord nog de aanwezigen op om wel te beseffen wat de practische wijze van werken van Vrije Liberalen, voor het verderfelijke Maandagavond werd in „de Wijnberg” een politieke meeting gehouden, belegd door een paar beeren uit Sneek. De opkomst was niet groot te noemen, nagenoeg een 30-tal mannen waren aanwezig. De heer Dr. Sijpkens van Sneek opende de bijeenkomst met er op te wijzen, dat de Afd. Sueek van den Bond van Vrije Liberalen heeft gemeend, dat ook in Bolsward een afdeeling van dien bond kan en behoort te bestaan. Daarom is deze vergadering uitgesebreven, en zal de heer ZONNEVELD van Amsterdam optreden met de rede: IFaarom Frij Liberaal? Deze Spreker bekomt daarop het woord en begint met er op te wijzen, dat ons volk in bet algemeen niet veel voelt voor de politiek en zich daar niet warm voor maakt. Daar met het algemeen mannenkiesrecht ook stem plicht is gekomen, dus ieder moet stemmen, en ook elke stem thans waarde heeft bij bet nieuwe kiesstelsel, is bet noodig dat men zich met den gang van zaken op de hoogte stelt, ’t Is Spr. dan ook een aangename taak een korte uiteenzetting te mogen geven van de beginselen van den Bond van Vrije Liberalen en zulks met de hoop dat velen zich bij die partij zullen aansluiten. Het is daarom Spr. een aangename taak de beginselen van den Bond van Vrije Liberalen, in 1906 opgericht, uiteen te zetten, wijl die partij zich vooral bij de practische politiek blijft bewegen, in tegenstelling met de socialen, die veel beloven, doch de verantwoordelijkheid voor de regeering niet aandurven. Dat de Bond in den laatsten tijd buiten gewoon toeneemt, is vooral te danken aan de Unie-Liberalen, wegens hun houding inzake grondwetswijziging en ook bij de debatten over de begrooting en de distributie. Alleen door naar een vast systeem voort te werken, wordt het beoogde doel bereikt. Ouze partij, zegt Spr., is steeds dezelfde gebleven en wordt niet door tweedracht verscheurd. De vraagstukken, die bet meest op den voorgrond treden, worden in ons verspreid manifest behandeld, en daarin is aangegeven dat de V. L. P. de ontwikkeling der persoonlijke vrijheid slechts mogelijk acht in een ruimen sfeer van onafhankelijkheid op staatkundig, economisch en geestelijk gebied. Die punten werden in de rede meer uitvoerig behandeld. Wat bet binnenlandsch staatkundig beleid betreft, de V. L. steunt alles walden werkeiijken invloed van 't geheele volk op dat gebied kan vergrooten. Op 't gebied van den godsdienst staat hij op hel standpunt dat die van de politiek behoort te worden gescheiden, de persoonlijke vrijheid van ieder dient men te eerbiedigen en te verzekeren. Verbetering van ’t onderwijs is zijn streven en 't is aan wijlen partijgenoot Tydeman te danken, dat art. 192 der grondwet is gewijzigd in dien zin, dat niet geheele streken van ons land het monopolie van een kerkgenootschap worden. De economische vrijheid wordt bedreigd door het aangroeiend staatssocialisme. Met uiterste krachtsinspanning zal ons land zijn positie kunnen behouden, een welvaarts- politiek is noodig, niet voor den handelsstand, maar ook voor de werklieden, want door welvaart stijgt ook de prijs van den arbeid. Op vakonderwijs en ontwikkeling moet worden aangegluurd, het klein grondbezit bevorderd worden. Het is dus ook voor den landbouwenden stand raadzaam zich aan te sluiten bij die partij, welke zijn belangen voorstaat, beter dan afzonderlijk te trachten invloed te bekomen. Wat het belastingstelsel betreft, de V.L. willen het kapitaal beschikbaar houden voor uitbreiding van landbouw, nijverheid, handel en scheepvaart, en dus moeten de belastingen getrokken worden uit het inkomen. Distributie en rantsoeneering, deze door den nood der tijden genomen maatregelen, moeten zoodra ’t eenigszins kan, opgeheven worden, wijl ons lai d anders het kapitaal opteert, dat voor de economische doeleinden behouden moet blijven om de concurrentie met het buitenland te kunnen weerstaan, want na den vrede zal er ook nog op dat gebied een zware strijd komen. De kiezers dienen dus wel te beseffen, dat er bij de a.s. verkiezingen rekening gehouden moet worden met het streven naar welvaarts- politiek. De socialisten sturen met de vrijzinnig

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1