lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 57ste Jaargang. 1918. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 50. Zondag 23 Juni. Uit de Raadszaal. VOOR Bolswardsclie Courant Afzonderlijke Vergadering op Donderdag 20 Juni 1918. a. b. c. d. een specialen te vermijden, B. en 4. H. O. bet voorstel werd echter 10 tegen 2 stemmen, de Oosterbaan, en verder ging Door die biljetten krijgt opgaven, welke men noodig ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 60 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. dit discours dus niet wel eenigszins jammer, van zijn mondje te hier wel koren op zijn over deze zaak ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 62x/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. makkelijk vinden, doch betwijfelde of het zoo’n commissie zou gelukken de kohieren vroeger gereed te krijgen. Het speet hem echter, dat de heer Oosterbaan daar nu mee aankomt, ware het vroeger ingediend, dan had men het eerst eens goed kunnen over wegen. De heer Terhenne meent, dat door dit laatste amendement het oorspronkelijk voorstel van B. en W. toch evengoed kan behandeld worden. Het is te doen om dat voorloopig belastingbiljet te vermijden. Hij geeft aan de hand streng de hand te houden aan eigen aangifte. Niet van enkelen, maar van allen eigen aangifte te eischen, dan kan men begin des jaars wel met het kohier klaar komen. Hierop antwoordt de Voorzitter, dat eigen aangifte hier al ingevoerd werd, maar in de practijk zeer slecht voldoet, men niet de heeft, dan moet er een controleur aangesteld worden. De heer Eisma meent dat het voorstel Oosterbaan juist inhoudt om ambtenaar bij de belastingen de vaste Commissie zou de inkomens kunnen navorschen. Een voorloopig kohier, meent hij, is in theorie mooi, doch zou dubbel werk geven en in de praktijk toch tegenvallen. De vergelijking met de rijkskohieren is wel mooi, maar dan komt men 2 jaren achteraan dat is een groot bezwaar. De Voorzitter ziet in de dubbele werkzaam heden geen bezwaar, de ontvanger is naar verhouding van zijn jaarwedde niet overbelast met werkzaamheden, en hij herhaalt dat eigen aangifte treurige ervaringen heeft opeleverd. Als er een vaste Commissie komt, zal deze toch ook spoedig om een controleur vragen. De heer Kramer ziet wel het voor en tegen van beide meemngen in, doch meent dat bet voorstel B. en W. aanbeveling verdient. Na nog eenige discussie tusschen de heeren Eisma, Lunter, v. d. Klei en den Voorzitter wordt goedgevonden eerst de andere voorstellen (dat van B. en W. en dat van de 3 raadsleden) te behandelen, en daarna over dat amendement Oosterbaan te beslissen. In behandeling komt dan het voorstel B. en W. om in Nov. een voorloopig kohier op te maken op grondslag van ’t loopend dienstjaar, om begin des jaars de helft vpor- loopig in te vorderen. De heer Praamsma begrijpt de zaak niet want de rekeningen van het vorige jaar moeten uit dien dienst betaald worden en de gelden daarvoor zijn met het einde des jaars toch binnen en hij vreest ook dat de ontvanger voor dat meerdere werk wel spoedig om ver- hooging zal aankloppen. Doet hij ’t zelf niet, dan de broederschap wel. De beer Keikes ziet iets nieuws in dat voorloopig kohier en weet nog niet of het wel kan en mag. Het zal ook tweemaal reclames opleveren, terwijl de heer Eerdmans toch heel graag zou zien, dat het kohier jaarlijks wat vroeger kwam, dan kunnen de menschen in termijnen betalen, terwijl er ook voorzien moet worden in de behoefte aan kasgeld. Toch wil het voorloopig kohier hem niet bevallen, en hij vreest dat het definitieve kohier dan nog later zal verschijnen. De Voorzitter beantwoordt de verschillende sprekers, wijst den heer Praamsma er op, dat Ged. Staten het salaris van den ontvanger regelen niet naar de werkzaamheden, doch naar ’t zielental, den heer Keikes wordt onder ’t oog gebracht dat de wet zich niet verzet tegen een voorloopig kohier, en de reclames ja, die kunnen komen, maar de kosten en werkzaamheden wegen niet op tegen de voör- deelen. De heer Eerdmans geeft het idee aan de hand om begin des jaars het primitief kohier op te maken op grondslag van ’t vorig jaar en dan later bij navordering de lui die in beter doen gekomen zijn nog nader aan den tand te voelen, doch de Voorzitter ziet daar niet veel licht in, daar het percentage dan niet als basis kan dienen. Na nog heel wat gepraat wordt in stemming gebracht art. 1 van het voorstel dat jaarlijks voor 1 Maart een voor loopig kohier wordt vastgesteld, in stemming gebracht en verworpen met 8 tegen 4 st. (de heeren Lunter, Kramer, v. d. Klei, en Wierema). Het voorstel was dus al vrij goed onthoofd, maar toch werd de affaire voortgezet en werd art. 2 met algemeene stemmen aangenomen. weerlegd en Dit deel aangenomen heeren Etsma bet zonder boofdëlijke stemming er door. Daarna kwam het voorstel Oosterbaan om een vaste Commissie voor het kohier te hebben, doch na eenige discussie trekt de heer Oosterbaan dat voorstel in. Het voorstel B. en W. in zijn geheel wordt nu met algemeene stemmen aangenomen. De Invorderingsverordening op den H.O., (voorstel Oosterbaan, Wierema en Eerdmans), komt nu in behandeling. Gelijk hierboven reeds gezegd is, gingen B. en W. er in mee om f 600 (en f 400) af te trekken voor nood zakelijk levensonderhoud, doch voor den kinderaftrek namen zij een geheel andere basis. Het doet den beer Oosterbaan dan ook genoegen dat B. en W. in zooverre met hen meegaan, maar wat den aftrek voor kinderen betreft, daar wilden de voorstellers vooral de groote gezinnen ontlasten, en B. en W. gingen hierin slechts gedeeltelijk mee, hij vindt de redeneering van B. en W. niet logisch. Den heer Boersma gaat het voorstel der 3 heeren toch te ver. Alles heeft zijn grenzen. Hij is er voor, dat er een maximum gesteld wordt bijv, aftrek elk kind f 50, doch hoogstens f 300. De heer Terhenne komt er ook op neer, dat bij meer kinderen in één gezin de laatste niet die onkosten veroorzaken dan de eerste, hij vindt logisch dat men daar rekening mee houdt, gelijk ook bij de rij ksinkomsten belasting wordt gedaan. En dan mag er wel een grens gesteld worden door bijv, voor hoogstens 5 kinderen een bedrag af te trekken. De heer Eerdmans daarentegen redeneert weer andersom, en betoogt dat waar de inkomsten gelijk blijven, elk kind dat er meer komt, de bezwaren vergroot, er dus in meerdere mate dient verlicht te worden. De heer Eisma voelt veel voor ’t voorstel B. en W., doch de heer Praamsma deelt geheel de zienswijze van den heer Eerdmans. De heer Boersma meent met den heer Terhenne, dat de meeste gezinnen door een maximum kinderaftrek van f 300 al gebaat zijn, doch de heer Oosterbaan houdt nog een pleidooi in het belang der groote gezinnen. De Voorzitter wil de discussie al gaan remmen, doch de heeren v. d. Wal en Lunter die nog geen beurt hadden, wilden ook nog hun meening zeggen en dat betrof dat de kosten van levensonderhoud, voor allen gelijk bepaald waren, maar voor kinderen met het standverschil rekening wordt gehouden, waarop de Voorzitter de verschillende sprekers terloops beantwoordt en ’t logische aantoont van ’t voorstel B. en W. Nadat nog de heer Eerdmans op ’t belang van 't huisgezin voor de maatschappij heeft gewezen en de heer Kramer nagaat waarom voor kinderaftrek een progressie wordt voor gesteld, evenals die ook in den H. O. zelf ligt opgesloten, wordt eerst gestemd over 't voorstel Oosterbaan, Wierema en Eerdmans. Hierover staken de stemmen. (Vóór de heeren v. d. Wal, Oosterbaan, Keikes, Wierema, Praamsma en v. d. Klei) omdat de ver gadering voltallig is, is het voorstel verworpen. Daarna komt in stemming ’t voorstel Boersma (f 50 per kind, maximum f 300) wordt verworpen met 8 tégen 4 stemmen, (vóór de heeren Keikes, Boersma, Terhenne en Eisma. Het voorstel van B. en W. wordt nu aan genomen met 9 tegen 3 stemmen. (Tegen de heeren Keikes, Boersma en Terhenne.) 5. Voorstel B. en IV. gastarief In de vergadering van 6 Juni waren van B. en W. en van de heeren v. d. Klei, v, d. Wal en Hooiring, voorstellen ingekomen in zake de gasraotsoeneering en den gasprijs. De bepalingen betreffende het gasrantsoen werden toen afgedaan, doch omtrent het tarief zouden B. en W. met een nader voorstel komen. Dit voorstel nu behelst om den prijs van het gas voor hen, wier belastbaar inkomen De hoofdschotel voor dezen avond bestond uit hetgeen bij de vorige vergadering was terzij gezet, n.l. wijziging verordening H. O. en de gasprijs. Daar waren nog een paar bijgerecbtjes aan toegevoegd en zoo was bet weer een voldoend maal, waarmee men van 7 uur tot halfelf bezig was. In zoo’n'tijd van ruim 3 uren kan er natuurlijk heel wat geconsumeerd worden, de sluizen der welspre kendheid om het maar niet te laag te betitelen waren weer geheel geopend. De beer Hooiring is reeds naar Leeuwarden vertrokken en kon aan meer deelnemen ’t was want die hield er nog al roeren en ’t was molen geweest. Even een proefje! Een der heeren gebruikte in zijn betoog het woord logisch, toen namen meerderen dat woord terhand en heel logisch ontstond er een heele discussie. Een der heeren maakte reeds de conclusie dat er over dat woord *1 heel wat „geboomd” was, en de Voorzitter merkte ten slotte op, dat men niet over logisch maar over de verordening moest spreken. Waar de discussiën zoo’n vaart nemen, ware rantsoeneering gewenscht. Het reglement van orde geeft er het recht toe. Waar men zoo gaat oreeren, moet noodig gebreideld worden. Het ware „logisch” om aan de Verslag gevers aanvullingsbroodkaarten en ook nog andere aanvulling toe te kennen, en tevens is het „logisch” dat we het verhandelde slechts in verkorten vorm in ons verslag weergeven. Tegenwoordig alle 12 leden. De heer Hooiring is vertrokken. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen worden, goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Schrijven van den heer Hooiring, dat bij wegens vertrek naar Leeuwarden ontslag moet nemen als raadslid, dankzeggende voor de goede verstandhouding ondanks meeningver- schil. De Voorzitter wijdt een woord het vertrokken raadslid, wijst zich verblijdt dat hij Art. 3, bepaalt dat, om de rijkskohieren te kunnen raadplegen, men een jaar terug moet gaan. De aanslag der gemeentelijke omslag baseert zich dus op de opgaven van een voor-vorig kalenderjaar. Hierbij werden ook door de heeren Keikes, Terhenne, Eisma en Oosterbaan bezwaren geopperd, die door den Voorzitter worden toegelicht, van met en van hulde aan het vertrokken raadslid, wijst er op, dat men zich verblijdt dat hij een functie heeft bekomen naar den wenscb van zijn hart, maar men ’t aan den anderen kant betreurt, dat men hier moet missen te midden der werk zaamheden dezer vergadering een man, die ondanks meeningsverschil toch toonde te willen medewerken en blijkbaar studie maakte van de te behandelen onderwerpen. Dat het hem in zijn nieuwen werkkring wel moge gaan 1 (Applaus.) b. Resolutie Ged. Staten goedkeurende de wijziging der begrooting 1917. c. Idem, houdende ontvangstbericht der verordening op de winkelsluiting en wijziging algem. politie verordening. a. c. aangenomen voor kennisgeving. d. Adres van D. Wiersma, verzoekende achter zijn huis aan de Kade een plekje grond van de gemeente te mogen aankoopen, groot 14 M2 om het bij zijn erf te voegen. Aan B. en W. om advies. e. Adres van de Bakkersvereeniging „Bols ward” verzoekende de winkelsluiting op werk dagen in den zomer niet op 8 uur maar later te stellen, daar voor de schipperij dit zeer veel ongerief veroorzaakt. f. Adres van eenige neringdoenden, ver zoekende de winkelsluiting op 9 uur te bepalen gedurende den zomertijd, daar de bewoners uit de omstreken meestal ouden tijd houden en dus ongerief en schade ontstaat in den tijd der lange dagen. Beide adressen in handen der Commissie voor de strafverordeningen. g. Missive van Commissarissen weg Bols wardHarlingen, met de rekening 1917. Wordt gesteld in handen eener Commissie, de heeren Oosterbaan, Terhenne en v. d. Wal. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Wijziging begrooting 1917 en 1918. In de begrootingen worden opgenomen- verhooging premie brandverzekering, verhuur perceelen tuinbouw, herstelling rioleering, aankoop land van bet Gasthuis enz. Beide voorstellen worden aangenomen met algemeene stemmen, posten op kohieren: Hondenbelasting f 18. Herhalingsonderwijs f 0.25. Schoolgeld f 5.50 en f 3.65. Hoofdel. omslag. Oninbaar f 43.77, ontheffing (vertrek en overlijden) - 624.65, verlaging wegens reclame -910.19,. wordt ook met algemeene stemmen goed gekeurd. 2. Stemming over de goedkeuring vjd. wijziging van het reglement van het Weeshuis. De artikelen 23 en 24 van het reglement Weeshuis, (toezicht rekening alle predikanten dezer stad), wordt aangenomen met 7 legen 5 siemmen, (tegen de heeren Keikes, Kramer, Boersma, Terhenne en Eisma). De wijzigingen van het reglement in hun geheel in stemming gebracht, worden eveneens met 7 tegen 5 stemmen, (dezelfde heeren), aangenomen. 3. Voorstel B. en W. toekenning f 150. aan den Gemeente Ontvanger v. kantoorhuur enz. Waar indertijd toekenning vergoeding voor kantoor enz. aan den Gemeenteontvanger werd onthouden op grond dat bij eventueele ver bouwing van het Stadhuis, hem dan een lokaal zou worden verstrekt, wordt bij vernieuwde aanvraag daarover, en daar aan de verbouwing van ’t Gemeentehuis niet te denken valt, door B. en W. voorgesteld hem een bedrag van f 159.per jaar uit te keeren als vergoeding voor kantoorhuur, verlichting, verwarmingen schoonhouden, waarbij ook inbegrepen is de huur voor de brandkast. De heer Praamsma vindt f 150 elk jaar nog al van beteekenis, maar merkt op, dat het kantoor van de BaDk van Leening boven de waag beschikbaar is, als dat er voor bestemd werd, kwam ’t voordeeliger voor de Gemeente uit. De heer Eisma meent, dat het bedoelde lokaaltje te klein is, en dan de ingang in dit nauwe steegje vindt bij ook wel wat povertjes. De heer Praamsma antwoordt daarop, dat de inrichting in ’t lokaal wel gaat, al is het uitzicht er niet fraai, doch het is ook maar tijdelijk en hij wil die f 150 graag besparen. De heer Oosterbaan betwijfelt of het wel veel besparing zal geven, en herinnert aan de inrichting van het kantoor voor den architect. De Voorzitter meent ook dat het lokaaltje van de Bank van Leening niet groot genoeg is als kantoor voor den ontvanger. En de ingang door het steegje is ook niet coufortabel. Ook zou ’t kantoor gemeubeld moeten worden, en vooral een brandkast is thans geen kleinigheid, en toch wordt die later overbodig, daar bij verbouwing er een kluis zal moeten komen. Met algemeene stemmen wordt ’t voorstel W. aangenomen. Voorstel B. en W. wijziging verord. en voorstel idem van 3 raadsleden. Van B. en W. is in de vorige raadsver gadering ingekomen een voorstel om te trachten de gelden van den H. O. spoediger binnen te krijgen, opdat er niet telken jare zoo veel tijdelijk behoeft te worden geleend om te voorzien in de behoefte aan kasgeld. Zij willen daarom in ’t begin des jaars een voorloopig belastingbiljet rondzenden, waarop het halve bedrag van den aanslag des vorigen jaars invorderbaar is. Later komt het defini tieve belastingbiljet en dan wordt het op het eerste biljet betaalde in mindering gebracht. Door de hëeren Oosterbaan, Wierema en Eerdmans was ook toen ingezonden een voor stel tot wijziging en wel om f 600 af te trekken voor noodzakelijk levensonderhoud (nu is ’t f 500) f 400 voor afzonderlijke personen (nu f 300), terwijl zij voor kinder aftrek voorstellen f 40 ’t 1ste kind en voor ieder volgend telkens f 10 hooger, zoodat voor 2 kinderen f 90, voor 3 f 150 enz. wordt afgetrokken. B. en W. kunnen zich met den aftrek voor levensonderhoud zooals de drie raadsleden voorstelden vereenigen, maar de kinderaftrek willen zij op andere wijze regelen en wel naar ’t inkomen: Beneden f 900 elk kind f 40, tot f 1200 f 45, tot f 1500 f 50 en tot f 2700 inkomen voor elk kind f 75. De heer Oosterbaan kwam nu nog met een nieuw amendement voor den dag en wel om een vaste commissie van bijstand te benoemen die zich met de vaststelling der kohieren en de reclames zou kunnen bezig houden. Hierover werd heel wat gesproken. De Voorzitter zou dat voor B. en W. wel ge en de afschrijving van

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1