57ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1918. No. 51. Donderdag 27 Juni. i VOOR OER DITTEN EN DATTEN. BINNENLAND. i Bolswardsclie Courant L it ‘U it elkoarren ris fingewosken en wezen 04 fen ’e gnappe op tijd te Alg. 11. beide mannen sein hienne. Och, as der ris spritsen wirdt is wol tnoai, seit de skriuwer, mar, freget er, scoe ’t net in bytsje bidaerder kinne? It giet non sa mal. Frisiad met 9 tegen 4 stemmen, van gisteren werd o.m. op en W. ’t volgende aange- ten beste die nu niet? om opgeld. en door de wilde Mr. Treubs rondreis. Zondag sprak minister Treub te Leeuwarden in zaal „Rodenhuis” voor een stampvolle zaal. Plaatsgebrek had honderden genoopt teleur gesteld huiswaarts te gaan. De voorzitter, de heer Tessingh, sprak zijn leedwezen er over uit, dat deze vergadering op Zondag moest gehouden worden, De heer Treub sloot zich hierbij aan. Het was nood zakelijk, met het oog op den korten tijd voor de verkiezingsredevoeringen beschikbaar. Mr. Treub zeide dat de E. Bond reeds 5000 leden telt. Hij zeide voorts, dat bij in zijn ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit bldd is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 62x/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Om hwet mear eare fen bjar wirk to hawwen, mochten de sprekkers en spreksters, dy ’t tsjinwirdich wer stél en lan ófreisgje mei hjar redefoeringen yn ’t bilang fen de iene ef de oare keamerkandidaet, wol winskje dat dy stemmery op in oare tiid fen 't jier foei, bygelyks yn ’e Hjerst, as dejounen wer lang wirde en in hopen ljue faek net witte ho ’t se de tiid oan ein krije scille; dan wie sa’n gearkomste mei in sprekker krekt sa’n ütstapke, en de sprekkers hiene dan it nocbt for hjarren seis, dat er gans ljue nei hjar harken. Nou komme se yn ’t moaist fen ’e tiid, de boeren drok yn ’t hea, en as ’t der in bytsje op waerje wol, dan leit de fingetiid de measte boeren heger as de polityk, en mannich üngetiider, dy ’t dan noch wol ris harkje woe om ris gewaer to wirden ho ’t de saken nou yn ’e takomst bioardere wirde scille, by kin eigliks fen ’e gelegenheid gjin gebrfik meitsje, hwent by de boer libbet it nei de hide tiid, en as men dan ut it lan wei noch nei de sprekkerij ta wol, dan scoe men komme as ’t sahwet om ’t ein roun en sadwaende is thdsbliuwen it béste. En hwa ’t it wol oan tiid ha, dy fine it bütendoar moaijer as binnendoar, en bja tinke: lit dy sprekker mar prate, by scil ’t wol goed mei ds foar ha, mar wy geane er mar net hinne. O ja, as der in sprekker komt fen ’t boppeste boerdsje, de oanfierder ef lieder fen in partij, like folie fen hokker, mannen dy’t namme ha troch ’t hiele lan en fier der bfiten, dan set jong en aid der op ta, is ’t dan net om ’t men safolle bilang stelt vn 'tjingedeman seit, men kin him dan dochs sjen, en dat is in hopen ek wol in dfibeltsje wirdich. Mar sokke earste klasse sprekkers kinne net oeral hinne, en it binne mar inkele greate plakken dy ’t de ginst krije, en sa moatle dan mear lytsere plakken, hwer ’t men dan dochs ek wol ris immen foar ’t boerdsje hawwe wol, tofreden wêze mei sprekkers fen minder forneamdheid, en dan bart it wol gauris dat sa’n sprekker by him seis tinke moat: hwet die ’k my dochs yn ’e goedich- fier fen bfis to jaen, hwent it is nou as ien ris bard, dat de man, dy ’t nou ris goed dildlik meitsje scoe, ho heid sa al faker de ljue i ef it nou yn ’e takomst mei dingen dy’t it lansbilang jilde moat, dat sa immen, mei in pear bistjfirsleden op it krease doarpssealtsje sit to wachtsjen en ut to sjen, oan’t salang der ris in pear barkers oantraepjen komme, dy’t lykwols fen ’e sprekker net folie krije to bearren, om’t de foarsitter hjarren to forstean jowt, dat it de moeite net wirdich is, syn fintofredenbeid to kennen jowt oer de sloppens en laksens fen it folk, om dan wer binne to gean, ta ergernis fen ’e sprekker en keslein, dy’t yn alle gefallen in deihier tocht hie to fortsjinjen. It is mei in hopen arbeiders sa gesteld, dat se mear yn noed sitte oer hjar plakje beantsjetün, as oer de takomstige Twade Keamer, en bja scoene Ijeaver it ear liêne wolle nei in sprekker, dy’t it hie oer winter- ierapels en moai goeie turf, as nei immen, dy’t in rede baldt oer polityk. As men oars de politike sprekkers heart, dan moat men der gewoanliks niget oan ha ho’n foarsje de ljue der efter sette. Immen joech der fen ’e wike, yn ien fen 'e greate bledden, syn forwfiodering oer to kinnen. Hy hie sa ris in pear fen dy sprekkers oan- heard, mar de man koe der mar net by, bwerom sa’n sprekker him sa opwoun. Men moat wol tinke, skreau er, dat sokke mannen alhiel poer binne. Hja steane to sprekken, sa Ifid, dat se bloedrea d om ’e holle wirde, hawwe bytiden de beide ffi-den omheech, wirde op ’t lést skoar yn ’e kiel, en ho maller as ’U giet, ho mear de barkers der oan ha. Ik tocht sa, skriuwt de man, hwet hawwe dy minsken dy’t net by de partij fen ’e sprekker hearre, hwet hawwe dy minsken dochs alle- gearre misdien! Hwent yn ’t each fen ’e sprekker doogden hja nearne net ta, en de sprekker stelde bim oan, dat men wol tinke moast dat er al de tsjins'anners wol graech fen kant meitsje woe. Nei ófrin kaem der debat, it glanspunt fen ’e joun. Dat sette earst hiel bidaerd fen ein, mar it dfirre mar efkes, ef de debater hie ek al gau in ffist omheech, róp ek al tige Ifii, kaem yn 't swit, dat de board him slop om ’e nekke foei, en nei öfrin fen de fortoaning gyngen de ljue nei hfis, it bjir allegearre oer iens, dat de Gevaar voorkomen. Door de waakzaamheid van een dijkwerker L., die herstellingswerken uitvoert aan den Zuiderzeedijk tusschen Muiderberg en Naarden, is een groot onheil voorkomen. De man zag Zondagmorgen het water met geweld door een duikersluisje naar binnen stroomen. De duiker loost n.l. bij lage zee het hooge polderwater in de Zuiderzee. Een respectabel gat was al gemaakt en de dijk, daardoor zeer verzwakt, zou den kolossalen druk van de hooge zee niet lang meer kunnen weerstaan. In allerijl werden de boeren gewaarschuwd en werklieden bijeengeroepen, die met takke- bossen en ruim 200 zakken zand het lek voorloopig stopten. Ware dit niet gelukt, een groot gedeelte van Noord Holland en van Utrecht beoosten de Vecht tot de stad Utrecht zou overstroomd zijn. Alg. H. De Schrift en de geheimzinnige ziekte. Ds. D. van der Meulen acht, naar hij in bet Friesch Kerkblad verklaart, de geheim zinnige ziekte in Spanje in de Schrift aan- gekondigd. „Wanneer we,” zegt hij „Open baring 6 opslaan, dan vinden we daar voor speld, dat tegen het einde aller dingen vier paarden zullen uitgaan. Eerst het witte paard, dat schijnt te duiden op de verbreiding van het Evangelie. Dan het roode paard, welks bereider macht ontving, den vrede te nemen van de aarde. Vervolgens het zwarte paard, dat met zijnen ruiter, die eene weegschaal in zijne hand hield, eene profetie schijnt van schaarschte en distributie. En eindelijk een vaal paard, door den Dood bereden en de hel volgde hem na. Eu hun werd macht gegeven om te dooden tot bet vierde deel der aarde met zwaard en met honger, en met den dood, beesten der aarde. Met den dood is eene opmerkelijke bijvoe ging. Dooden met den dood kan niet een overtollig pleonasme zijn en daarom heeft de gemeente des Heeren wel acht te geven op al deze dingen. Temeer,- nu deze nieuwe krankheid zich niet in de oorlogvoerende lauden openbaart. Als dat het geval was geweest, zou men hebben kunnen spreken van een gevolg van den oorlogstoestand. Maar nu is het een ander paard, dat uitgaat. Eene andere bezoeking in aard en wezen van de vorige onderscheiden.” Foedselver spilling Het klinkt niet waarschijnlijk, dat er in dezen tijd van steeds nijpender schaarschte kan worden gesproken van voedselverspilling en toch heeft deze plaats volgens de Haagsche Courant. Zij vernam, dat in sommige kringen thans een ware hartstocht voor theedrinken beerscht, nu er weer thee is gedistribueerd. Het gevolg daarvan is, dat er plotseling veel minder melk wordt gedronken dan vóór de laatste theedistributie. Verschillende melk- slijters, meer in het bijzonder in de volks buurten, blijven daardoor met groote hoeveel heden melk zitten; zij durven deze niet terug zenden naar de fabrieken, uit vrees, dat hun bij de invoering van een melkrantsoen tegen den winter, een onvoldoende hoeveelheid zal worden toegewezen in verband met hun thans gereduceerden omzet. En zie hier nu het on gehoorde: de melk, voor zoover zij niet terecht komt waar zij niet noodig is, bederft! Plotselinge dood. Zingt, zingt een nieuw gezang den Heere, Dien grooten God, die wond’ren deed; Zijn rechterhand Tot zoover had de Ned. Herv. gemeente van Bergumerbeide bij de godsdienstoefening in den namiddag van j.l. Zondag haar loflied gezongen, toen het orgel, dat het gezaug be geleidde, zijn diensten weigerde en zweeg, zoo meldt men aan dé Berg. Cl. Wat was het geval? De dienstdoende windmaker of „poester- trapper”, de 39 jarige Jinne Reitsma, werd door een ongesteldheid overvallen. In allerijl riep de organist de hulp in van kerkgangers. Helaas, het mocht niet baten. Terwijl de gemeente zonder begeleiding verder zong van psalm 98 7 en 8. Juicht dan den Heer met blijde galmen, Gij, gansche Wereld, juicht van vreugd; Zingt vroolijk in verbeven psalmen Het heil, dat d’aard in ’t rond verheugt, bracht men hem buiten en bleek, dat de levensgeesten reeds geweken waren. Deze treffende en plotselinge dood maakte diepen indruk. Snoek, 24 Juni. In ’t Koor onzer Kerk staan nog steeds de 25 bronzen klokken en een dito speeltrommel van ons laatst gesloopt carillon. ’t Heele zaakje, dat sedert 1770 van onzen St. Martinitoren zijn muziek heeft doen hooren, mocht thans als uitgediend worden beschouwd, waarom kenners oordeelden, dat de Raad maar haastig moest besluiten de bronzen-en zilver- voorraad aan den meestbiedende te verkoopen. B. en W. werd opgedragen dat besluit uit te voeren, waarom men den verkoop tegen Zaterdag a.s. had aangekondigd. Maar in Den Haag was het bericht in gekomen, dat de klokken misschien historische waarde hadden, zoodat het bevel hier kwam, tot nader order den verkoop uit te stellen. Men wil nl. onderzoeken of onder die 25 klokken zich ook enkele bevinden, die niet te gelde mogen worden gemaakt. Blijkt dat dit niet het geval is, dan gaan de voor een speelwerk waardeloos geworden voorwerpen direct onder .den hamer. Niemand zou zich meer verheugen in het behoud van ’t speelwerk als Dr. Wumkes. Z.Eerw. beweert dat het nog niet is uit gemaakt ook, of bet Stadsbestuur gerechtigd is, ’t carillon te verkoopen; misschien kan het wel eens blijken dat 't een eigendom van de Kerk is. Met een beetje goeden wil en wat kosten, denkt de predikant dat het werk wel weer in orde kan worden gebracht. De heer Hoogslag, de bekende musicus alhier, die in de carillon- commissie zat, schrijft bruusk weg, dat Dr. W. zich zelf onbevoegd heeft verklaard, in deze te kunnen oordeelen. Sneak, 25 Juni. De Raad zette gisteren avond 8 uur zijn vergadering van 17 dezer voort. Laat ons vooraf meedeelen, dat in de zitting van gisteren voor 8 dagen op voorstel van den Voorzitter in stemming werd gebracht om de indertijd ingediende en afgeslemde verordening voor een sluitingsuur van winkels, magazijnen enz. opnieuw ter tafel te brengen, werd aangenomen In de zitting voorstel van B. nomen a. f 300.000 te leenen bij de Geldersche Credietvereeniging. Eerst was men voor nemens zich bij een leening van f 100.000 te bepalen maar de dure woningbouw waar voor men nog geen cent voorschot van de Regeering heeft ontvangen, had daarin ver andering gebracht. b. Alsnog voor f 55.000 aandeelen te nemen in 't kapitaal der N.V. „Spoorweg maatschappij „Zuidwesthoek”. De heeren Blok en Kuijt stemden tegen. c. Een verzoek aan H.M. de Koningin te richten, om de jaarwedde van den commissaris van politie, die thans f 2000 bedraagt, te verhoogen tot een minimum van f 2500 en een maximum van f 2800 per jaar en wel met ingang van 1 Jan. 1919, nam men zonder hoofdelijke stemming aan. Het klokkenspel te Sneek. Men meldt uit Sneek aan het Alg. H. De verkoop van 25 bronzen klokken en een bronzen speeltrommel, alles afkomstig van ons carillon, die Zaterdag ten overstaan van B. en W. zou plaats hebben, is op last van de Regeering verdaagd. Een commissie zal deze week onderzoeken, in hoeverre die klokken nog historische waarde bezitten. jonge jaren tot de radicalen had gehoord, was bij Unie-Liberale Unie en V. D. geweest, nu is hij medeoprichter van den E. B. Spr, is niet van ideeën veranderd, maar de toe standen zijn veranderd. Daarom wil hij de practische toepassing van ongewijzigde begin selen wijzigen. di. v. d. D. Ook een slachtoffer der tijdsomstandigheden. Met groote meerderheid van stemmen hebben de leden der Coöperatieve Winkelvereeniging te Bergen op Zoom, die in 1881 werd opge richt, besloten tot ontbinding over te gaan en hun winkelpand te verkoopen. Dit geschiedt niet, omdat de Vereeniging kwijnt en de winkel niets te doen heeft, maar alleen omdat onder de tegenwoordige omstandigheden nu alles onder de distributie komt, het bij den dag moeilijker wordt aan de leden de door ben verlangde winkelwaren geregeld en leveren. Tabak. Op het platteland in het Zuiden en Zuid oosten van N.- Brabant, legt men zich tegen woordig druk op de tabaksteelt toe. Vroeger werd deze plant ook veel verbouwd. Wegens de huidige duurte en schaarschte van tabak, wordt de teelt nu weer druk ter hand genomen, echter grootendeels op kleine oppervlakten, ten dienste van eigen gebruik. Betaling binnen 10 dagen! Naar aanleiding van een verzoek van vee houders in Friesland, die nog wachten op uitbetaling van het door het Rijk gevorderde vee, heeft de Minister bepaald dat voortaan binnen 10 dagen na de levering het Rijk de geleverde koeien zal betalen. Een „lollige" Tweede Kamer. Verschillende voorspellingen zijn reedsgedaan betreffende de qualiteit van de toekomstige debatten, die in de nieuwe Kamer gevoerd zullen- worden. Men verwacht erin ’t algemeen niet veel van, aangezien reeds in de laatste tijden het bijna niet meer voorkwam, dat er een hoogstaand debat gevoerd werd. De tijd om te studeeren en zich te prepareeren voor een debat in grooten stijl schijnt te ontbreken. De stijl wordt steeds meer onverzorgd en sommige leden spreken nu reeds een taal van lik me'het vestje, volgens kamerjournalisten en verslaggevers natuurlijk. Eén troost is er evenwel. De kans bestaat, dat het een „lollige” Tweede Kamer gaat worden. Straks zal de zaal, waar eens Thorbecke en Dr. Kuyper bet woord voerden, misschien de hekken- springerij aanschouwen van de nieuwste clowns op politiek-gebied. Ja, misschen zullen ter afwisseling we] eenige revue-aardigheden worden gegeven door ter Hall en collega’s, ook een kans hebben. En waarom ook Had je me maar” en „Kijk maar niet, deden immers in de oude Kamer al N. Harl. Ct. Schipbreuk. Bij Oostbierum zat Zaterdagavond een schip in nood. De sleepboot „Trio” met de redding boot verliet daarop de haven van Harlingen en kwam bij de gestrande klipper-aak, die vol water zat. De opvarenden zaten in een boot langszij van het schip. De bemanning der reddingboot smaakte het genoegen allen te redden: den kapitein, diens vrouw, drie kinderen, waaronder een kleintje, en den knecht. Het schip was van Fern hout, van Hoogeveen, gedeeltelijk geladen met schelpen. Honderden menschen waren op den zeedijk tegenwoordig. Alg. H. Diefstal door stoomboolpersoneel. Men meldt aan het N. v. d. D. Een vaste stoombootdienst van Rozenburg -Vlaardingen-Rotterdam, vervoerde dagelijks eenige duizenden liters melk. Reeds enkele malen hadden de fabrieken, waarvoor de melk bestemd was, gemerkt, dat de melk niet in orde was. Een onbezoldigd rijksveldwachter, die ook te Rozenburg aan boord gekomen was, bemerkte gedurende de vaart naar Vlaardingen, dat het personeel met leege melkflesschen kwam aandragen en dat er zelfs water werd klaar gezet, om de melk in de kannen te vervangen. Weldra begon men de kannen te openen en één voor één de flesschen met melk te vullen. Een en ander geschiedde onder de oogen van den kapitein. Tegen den eerste, die zich met een volle flesch verwijderde, werd proces verbaal opgemaakt, eveneens tegen den kapitein, die dergelijke diefstallen van aan zijn toezicht toevertrouwde levensmiddelen toeliet.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1