Bolsward en Wonseradeel. Kieuws- en Advertentieblad 1918. 57ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags No. 52. Vrijzinnig-Democratische Bond. Zondag 30 Juni. Uit de Raadszaal. VOOR 1917 Bolswardsche Courant I I de ver zijn onverstan- zoo’n toes’and Vergadering op Donderdag 27 Juni 1918. stukken: Ged. Staten, goedkeurende rechtstreekscbe betaling uit ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Gts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van bestaan. Al wat zich nog tegen, doch weldra komen. De argumenten, er tegen aanvoert, zijn nietsteek- en er zijn ook op sociaal en economisch gebied veel gevallen, waarover de vrouw evengoed zoo niet meer met kennis van zaken weet te oordeelen. Dan zijn er noodig sociale wetten. Er heerscht tegenwoordig zooveel ellende, de nijverheid heeft zich zoo goed weten te bevoordeelen boven den werkenden stand, dat er meer bescherming moet komen op het gebied van arbeidsduur, loonstandaard, kinder- en vrouwen arbeid. De Slaat heeft al eenigszins ingegrepen, maar de regeling is nog onvoldoende. De democraten willen de wantoestanden onzer tegenwoordige maatschappij voorkomen en opheffen, en daarom moet er ook zijn een Ouderdomsrente zonder premie-betaling. De nog altoos aanhangige wet Talma heeft zooveel gebreken, dat er wat anders moet komen, waarbij ook de ziekte verzekering met inbegrip van geneeskundige behandeling, alsmede de invaliditeils- en werkloosheidverzekering wettig geregeld dienen te wordpn. De vraag rijst: Waar komt bet geld voor dat alles vandaan Spreker antwoordt met een wedervraag: Waar komt het geld voor de mobilisatie weg? en betoogt dan, dat het financieel beleid zoo moet ingericbt zijn, dat voor sociale nooden geld beschikbaar moet worden gesteld. Het belang van de brandkast verzet zich tegen veel uitgaven op dit terrein, de bezitters zijn over ’t algemeen van behoudende richting doch de algemeene volksgeest wil leniging van algemeene ellende. Op ’t gebied van belastingen zijn de gevoelens dan ook nog zeer verdeeld. De Vrijz. dem. willen geen verhooging van indirecte belas tingen, geen accijnsen, wijl die door de groote rekening te kunnen afsluiten. In werkelijk heid is het een leening op papier. Het tekort wordt overgeschreven op den dienst 1918 en in Augustus de leening weer afgelost, ’t Is dus eigenlijk maar voor den vorm. Ook dit wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Benoeming plaatsvervangend lid stem bureau Ie stemdistrict {wegens vertrek van den heer Y. G. Hooiring.) De Voorzitter stelt voor, daar de heer Hooiring le plaatsvervangend lid was, de andere heeren een plaats te doen opschuiven. De heer v.d. Klei wordt van 2e dan le lid, de heer Keikes van 3e bevorderd tot 2e lid en dan moet er een nieuw 3e plaatsvervangend lid benoemd worden. Dit wordt goedgekeurd, waarop met alge meene stemmen benoemd wordt de heer D. Beijer, gemeente-secretaris. De agenda was hiermede afgehandeld. De heer van der Wal deelt mee, dat hij vandaag vernomen heeft dat het vee voor de vordering van hier en Wonseradeel geleverd moet worden te Sneek. Hij vraagt of B. en W. niet kunnen bewerken dat die aflevering hier geschiedt, opdat onze markt niet geheel verloopt. De Voorzitter antwoordt, dat zulks ook de aandacht heeft getrokken van B. en W. Zij willen wel eens een poging aanwenden om dat veranderd te krijgen, evenwel nu 't eenmaal zoo bepaald is, ziet bij niet veel kans van slagen. Dan wil hij nog even terugkomen op de door den heer Eisma gedane vraag inzake de rookleidingen in school no. I. Daaiop kon in de vorige vergadering geen afdoend antwoord worden gegeven, maar nu is de zaak in ’t college B. en W. opnieuw aan de orde gesteld, en heeft de architect verklaard, dat de fout van het rooken in die lokalen waarschijnlijk daarin schuilt, dat de rookleidingen niet tot de nok van het dak zijn opgetrokken. Er zal nu met het achterste lokaal, waar men het meest last van rook heeft, een proef worden genomen, om de rookleiding binnendoor te trekken tot aan de nok. Deze mededeefing aangenomen voor kennis geving en daarop wordt de openbare zitting geschorst. Een derde punt is de productie. Ons land produceert niet genoeg voedsel voor eigen gebruik, omdat de bodem wordt dienstbaar gemaakt voor andere zaken waarop meer winst 'viel te behalen terwijl graan uit Amerika werd aangevoerd. Nu door de oorlogstoestanden deze aanvoer stop werd gezet, bemerkt men de fout en 't gebrek wordt nijpend. Nu is echter tijdens de oorlogsjaren de verbouw van rogge nog afgenomen, en dat zit alwéér in ’t winstbejag. Nu de regeering de boeren meent te moeten dwingen, ontstaat tegen werking en verbittering, de wijze van optreden is verkeerd. In Engeland is de verhouding heel anders, en ook bier moet en kan het veel beter. Een groot deel van de distributie- maatregelen zouden veel meer succes gehad hebben, als ze verstandig waren toegepast. Veel kamerleden kregen daarbij baantjes, wat de regeering vrijwaarde voor critiek van die zijde. Men voelt het, zei Spr. er dige maatregelen genomen, en is ongewenscht. Geen der Vrijz. Dem. Kamer leden heeft zich dan ook die bijbaantjes laten welgevallen, integendeel de partij heeft dat van den beginne af bestreden. Het is moeielijk in distributiezaken recht te bekomen, men wordt van den een naar.den ander verwezen, er heerscht in Nederland in bedenkelijke mate rechtsonzekerheid. En daarin moet ver andering komen, ook moet de minister door deskundige en verantwoordelijke ambtenaren terzijde worden gestaan, en door de wetten moet de rechtspositie versterkt worden. Een 5e punt betreft de uitgaven voor oorlogszaken. De Vrijz. Dem. hebben toege stemd in de maatregelen om de neutraliteit van ons land te handhaven en daarvoor zijn leger en vloot noodig, maar na den oorlog moet aangestuurd worden op vermindering, ’t Is dus misdadig, zegt Spr. om reeds nu al er op te wijzen dat ook na den oorlog de legeruitgaven steeds vermeerderd zullen moeten worden. Een klein landje als het onze heeft toch geen beteekenis op het gebied van weer baarheid. Een goed volksleger zegt Spr. is hier gewenscht, beter dan het ergerlijke kazerne leven, en de staatkundige verhoudingen, daar moet op aangestuurd worden, moeten zoo geregeld worden, dat internationale geschillen niet door wapengeweld maar door een staten bond beslecht worden. Al verzet zich de rechterzijde tegen vermindering der weermacht, de democraten verlangen die toch in ’t belang van volk en welvaart. Een democratisch bewind is noodig om de gewenschte veranderingen tot stand te brengen. Het algemeen kiesrecht beslist nu over de volksvertegenwoordiging, het Vrouwenkiesrecht heeft ook evengoed recht conservatief is, verzet er het zal er welke men houdend, i Z/Uet behoort nu eenmaal tot de genoeg- lijkste uitspattingen van het Nederlandsche volk, vergaderingen te beleggen en bij te wonen.” Dit las ik deze week in een maand schrift, doch dacht eerst aan een drukfout en wilde voor uitspattingen, uitspanningen lezen. Bij nadenken begreep ik echter, dat het met opzet zoo gezegd was, en wat die schrijver bedoelde. Hij wilde er op wijzen dat er in ons land te veel Bonden, groepen, vereeni- gingen en kringetjes ontstaan, die alle, de een meer serieus dan de ander, een hoogst nuttig doel nastreven, maar waardoor het vergaderen een manie wordt, een overdreven liefhebberij. Nu, dit laatste mag ik in de verste verte niet denken van ons stadsbestuur: de ver- gaderlooze periode van 8 weken getuigt wel anders. Echter op die bedoelde raadsvergadering volgde met 14 dagen een tweede, en nu na een week de derde. De tusschenperiodes worden dus al maar korter de vergaderingen komen nu in versneld tempo. Ik voor mij verklaar dit door het met het weer te vergelijken. Mei en begin Juni waren mooi en droog, toen volgde regen en koude bij onzen Raad hadden zich de werkzaamheden wat opgehoopt, nu ’t eenmaal begonnen is, komt er af en toe een buitje. En waarlijk deze vergadering van Donderdagavond was maar een heel klein buitje in een kwartiertje afgeloopen. Afgeloopen? Ja voor ons als verslag gevers wel, maar voor de heeren van den Raad begon de pret pas toen wij weg waren. Aan de orde kwam in de geheime zitting het behandelen van het kohier hoofdelijken omslag. Alle hoofden van gezinnen en ook wel alleen loopende personen die wat in de melk te brokken hebben, worden gewogen en met die O. W. beweging van tegenwoordig brengt die wegerij nog al variatie mee, dat kan men zoo denken, al mag men er niet bij zijn. Dat bij die wegerij wel eenige lief hebberij ontstaat, is ook verklaarbaar, want kost een gewone huishouding thans heel wat meer dan in normale tijden, de gemeéntehuis- houding vergt ook zeer verhoogde uitgaven. Dat er daarom met ijver naar O. W.-ers gezocht zal worden, kan men zich voorstellen. Maar laat ik beginnen aan ’t verslag, de inleiding zou anders grooter kunnen zijn dan de hoofdzaak een kind met een waterhoofd is niet gewenscht. Tegenwoordig waren 11 leden. De heer Eerdmans was afwezig, de heer Hooiring is vertrokken uit deze gemeente. Daar ook de heer Burgemeester afwezig is, is de heer Kramer, oudste wethouder, voorzitter. Deze opent de vergadering, stelt voor notulen aan te houden tot de volgende gadering. Alzoo besloten. Ingekomen a. Resolutie van het doen eener het fonds voor onvoorziene uitgaven. b. Een schrijven van F. van der Spoel, stadsbode, dank betuigende, dat ook hem duurtetoeslag werd verleend. c. Procesverbaal van kasverificatie over het 2de kwartaal 1918. Deze worden voor kennisgeving aangenomen en het laatste stuk tevens ter in sage voorde raadsleden gelegd. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Wijziging beg rooting 1917. Om de rekening der Gemeente over te kunnen afsluiten is nog een wijziging der begroeting over dat dienstjaar noodig. De distributiekosten zijn zoo hoog geloopen, dat de post met f 15528.405 ‘moet worden ver hoogd, terwijl er slechts f 3028.405 voor beschikbaar was. De som dient door geld- leening te worden afgesloten. Het tekort op den dienst 1917 kan dan op den dienst 1918 worden overgeschreven. Zonder discussie met algemeene stemmen goedgekeurd. 2. Voorstel B. en W. aangaan geldleening. Deze geldleening staat in verband met bovenstaande wijziging der begrootirg. Daar op de distributie f 12500 te kort was, moet die som federatie meent dat de beginselen van dien Bond moeten worden uiteengezet en besproken. Nu kan men eigen beginselen omhoog steken door die van andere partijen af te kammen, doch Spr. meent daaraan niet te moeten mee doen. Hij wil in hoofdtrekken uiteenzetten wat volgens de meening van den V. D. B. ten opzichte van de politiek moet gedaan worden. De Vrijz. Dem. meenen, dat de tegenwoor dige toestand dringt, dat een aantal zaken door de nu komende 2de Kamer behandeld zullen moeten worden, dat zijn eensdeels de toestanden uit de oorlogsmaatregelen ontstaan, maar ook in ander opzicht komen er belang rijke vraagstukken op het gebied van staat kundig, economisch en sociaal belang aan de orde van den dag. Het is een niet te loochenen feit, dat deze 2de Kamer verminderd is in aanzien, zoowel bij de regeering als bij het volk. De volksvertegenwoordiging gaf sedert 1868 den weg aan, waarop de regeering moest been- sturen. De meerderheid der Kamer gaf de richting aan van ’t regeeringsbeleid. Dit is de laatste jaren veranderd. Toen in 1914 de oorlog uitbrak, stemden alle partijen der 2de Kamer in met het Ministerie om alles aan te wenden wat mogelijk was, teneinde ons buiten den oorlog te houden. De macht hebben is altijd gevaarlijk, zegt Spr., en dit Ministerie heeft zich het gevoel van onmisbaarheid ten nutte gemaakt om eigenzinnig haar wil en meening door te drijven. Met eenige voor beelden licht Spr. toe, hoe het ministerie, op het argument dat het landsbelang het vorderde, soms anders is gehandeld dan de Kamer wilde. Vooral op het gebied van militaire maatregelen wist de minister van oorlog zijn wil door te zetten, maar ook op ander gebied, vooral dat der financiën. Met zulke handelwijzen kan geen democraat vrede hebben. Een parlementaire regeering moet de uiting zijn van den Volkswil, de 2e Kamer, dus de Volksvertegenwoordiging, heeft recht de richting aan te geven voor het staatsbeleid. Een tweede punt, waarop de aandacht dient te worden gevestigd, is de distributie. Daarover heerscht verschillend inzicht. Er is een groep die meent dat de heele distributie een warboel is, waaraan zoo spoedig mogelijk een eind moet komen, dat dus de regeeringsmaatregelen beperkt moeten worden, en het uit moet zijn met de goedkoope prijzen beneden kostprijs, omreden dit voor ’s lands kas te groote uitgaven meebrengt, en dan zou ’t nationaal vermogen moeten worden aangetast om dat alles te betalen. Ook Minister Treub wil dien kant uit, doch daarnaast staat een inzicht van velen lijnrecht tegenover. Het volk lijdt thans honger, zit in ellende. Worden de prijzen nog hooger, dan verergert dit den toestand en dan verliest men niet het nationaal kapitaal maar wel de nationale volkskracht. De verschijnselen van toenemende kindersterfte wijzen er nu al reeds op, dat de volkskracht achteruit gaat en de gevolgen van ondervoeding, die vooral schadelijk werkt op het aankomende en jonge geslacht, duren langen tijd voort. Dan gaat ook de moreele toestand des volks achteruit, de zin voor eerlijkheid en goede trouw gaan langzamerhand afnemen, en dat staat ook in nauw verband met de oorlogs toestanden. Er zijn dus twee stroomingen zegt Spr., aan den eenen kant de volle brandkast, aan den anderen kant de leege broodkast. Een stevig nationaal vermogen, dat zal niemand ontkennen, is een economisch belang Het werd bij het begin van den oorlog voor ons land geschat op 7600 millioen. De uitgaven voor de distributie vroegen reeds 600 millioen, dus nog maar een dertiende deel van dat vermogen. Daarbij komt dat het vorig jaar dat vermogen is toegenomen met 5 of 6 maal honderd millioen, en waar dat zoo aangroeit, meent een democraat dat het ook wel eenige uitgaaf kan lijden. De distributie moet volgens zijn meening worden uitgebreid tot alle zaken waaraan gebrek heerscht. Dus ook moet voorzien worden in de behoefte aan woningen, kleeding, kortom de distributiemaatregelen moeten zich nog uitbreiden. Geschiedt dit niet, dan zijn zulke schaarsche dingen alleen verkrijgbaar voor de meergegoeden. De Vrijz. Dem. Bond meent dus dat veel eerder en weer had moeten worden ingegrepen door de regeering, dat er maximumprijzen moeten worden gesteld voor alle levensbehoeften, en dat die voor allen beschikbaar zullen zijn. Vrijdagavond werd hier een openbare ver- sadering gehouden vanwege bovengenoemden Bond. De opkomst van bezoekers was klein, ongeveer een 50 tal toehoorders waren aan wezig. Namens de afdeeling Sneek heette de heer ZUIDERBAAN de aanwezigen welkom, de federatie heeft gemeend dat ook in Bolsward het nuttig en noodig was, een spreker te hebben, en hoewel men verwacht had dat het auditorium grooter zou zijn geweest, geeft hij toch gaarne het woord aan den spreker den heej P. J. van Ravesteijn van Hilversum. Deze behandelde op eenvoudige, kalme en heldere wijze zijn onderwerp: „l)e Tweede Kamer- Verkiezmgen’Spreker deed zich kennen als een goed redenaar, hij sprak met heldere stem en wist zijn meening in goede bewoordingen te uiten. Van het gehouden betoog geven wij een kort overzicht. Erbestaat, zoo ving Spr. aan, een groot verschil tusschen de verkiezingen van thans en die van 1913. Er schijnt thans lang niet de belangstelling te heerschen, welke men toen ontwaarde. Voor een deel is dat te verklaren door de tijdsomstandigheden, de vele zorgen voor levensonderhoud van heden doen de aandacht minder vestigen op het politiek belang. Er zijn er die meenen dat het resultaat dezer verkiezingen van weinig invloed kan zijn om verbetering in den toestand te brengen. Daarbij is ook gekomen een ander kiesstelsel, waarbij stemplicht is voorgesebreven. Er bestaat dus nu bij de Besturen der vereeni- gingen niet zoo meer de drang om de kiezers op te wekken naar de stembus te gaan. En toch zijn deze verkiezingen van het hoogste belang. Door de veranderde wijze van stemmen wordt thans in één dag beslist hoe ons land in de eerstkomende 4-jarige periode zal worden bestuurd. Tusschentijdsche verkiezingen en herstemmingen komen er niet meer, alles wordt in één dag beslist. In den kieskring Friesland nu zijn 24 lijsten en de Vrijzinnig bij leening gevonden worden om de Dem. Bond heeft ook zijn candidaten. De

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1