Bols ward en Wonseradeel. I Hieuws- en Advertentieblad 1918. Verschijnt Donderdags en Zondags. 57ste Jaargang. No. 53 Donderdag 4 Juli. Kamerverkiezingen 1918. VOOR OER DITTEN EN DATTEN. BINNENLAND. Bolswardsche Courant in en f het consent, dat geldig was voor een be- (L. K.) Hammen,” luidde ’t oprechte antwoord, waar was. maar wees uit, dat het hebben consent. Kijk een waarschuwing zijn, schrijft „domme” Neder- eveneens in de verklaring van van landbouw iets anders hadden er blijkbaar mede bedoeld was. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bet bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Een unicum. Sedert tal van jaren bestond te Winterswijk de vrijzinnige kiesvereeuiging Winterswijk”, die alle vrijzinnige elementen bevatte en bij geen enkele partijgroep was aangesloten. Toen nu ten gevolge der evenredige vertegen woordiging kleur bekend moest worden, ont stonden uit de leden der ver. afdeelingen van vrij lib., unie-lib. en vrijz. democraten, maar de voorzitter van de oude kiesvereeniging liet zijn opvatting omtrent de noodzakelijkheid van concentratie niet los en de vrijz. kiesver. „Winterswijk” bleef in het leven, met dit gevolg, dat zij thans den vrijz. kiezers per advertentie den raad geeft, te kiezen een der candidaten voorkomende op de lijsten 1, 3, 5, 17 of 19: dus te kiezen als bestond toch eene concentratie. Bepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 2 Juli. Bolsward zal niet de eer .genieten dat de Friezendei van ’t Chr. Frysk Selskip op 31 Juli a.s. aldaar wordt gehouden. Kerkvoogden van de N. H. K, waren onwillig 't kerkgebouw voor dat doel af te staan. Onze Kerkvoogden hier werden terstond bereid voor den Friezendag ’t gebouw ter te stellen voor deze Friesch ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. tot einde Juli, wees uit, dat de hammen vervoerd mochten worden van zeker iemand te Wolvega naar een anderen zeker iemand te Wolvega. Maar wat deden ze dan hier in Heerenveen? Ja, men behoefde toch niet den koristen weg te nemen; door het consent werd daaromtrent niets voorgeschreven en het was dus volkomen in orde, dat de hammen, onder consent, een rondreisje maakten. Daartoe werd tot einde Juli gelegenheid gegeven. Vraag: als men hammen wil vervoeren naar iemand in dezelfde woonplaats, vraagt men dan een consent aan in Den Haag? AntwoordStrikt genomen moet het wel, maar in de practijk zal niemand voor zoo’n kleinigheid zoo’n soesa aanhalen. Vraag: Als men het toch doet en het blijkt, dat de hammen op eenige uren afstand onder consent worden vervoerd, kan het dan ook zijn, om, zonder gevaar van inbeslag neming te loopen, in zoo ruim mogelijke: kring den hoogsten bieder te zoeken? Het antwoord laten we nu maar achter wege. Zeker is, dat de autoriteiten hier de hammen moesten laten gaan en hieruit blijkt de noodzakelijkheid, dat op dergelijke con senten een clausule als „langs den kortsten weg* zoo spoedig mogelijk dient te worden aangebracht. Nou it echte spul net mear to bisetten is, moatte de minsken hjarren tofreden stelle mei neimakke güd en it is süver in wünder hofolle producten der tsjinwirdich net neimakke wirde. Do’t de thé op wie, moasten de minsken dochs hwet hawwe to drinken, en ’t waerd prebearre mei droege brétnnettels en mei kakou- doppen, mei théekstrakt, en barnde süker, mar de measte ljue priuwken der ris fen mar biene onnaris mei ien priuwke hjar bikomst fen ’e nijerwetske thé. De kakoudoppen foelen noch it bést yn 'e smaek, en forskate ljue halden der faesje mei, oan ’t salang hja oan ’e smaek wend wieme en er like slij nei wierne as nei in kopke thé. Op 't beden hawwe de toarnbeibledden de namme dat se tige skoan for thé brükt wirde kinne, en der wirdt seis fen sein, dat it al in earste „fijnproever” wêze moat dy er ünderskie in. priuwe kin; nutebeambledden moatte ek tige geskikt wêze om for thé brükt to wirden, en sa wirdt men dan troch de need fen ’e tiid gewaer, dat er foarhinne al in poarsje ünnut forwirden is, hwent hwa tocht er oars om sok güd to brüken, likemin as ’t yen yn 'e holle opkaem om fen ikels kofje to meitsjen. As ’t nou wier is, dat sok spul goed smakket, dan scoe 't oan te rieden wêze, dat de minsken hjarren allegearre oan ’t bleddedruijen setten, dan binne se fry om withoefoile for in püdsjefol to biteljen, hwent is sok spul ienris yn 'e haunel, dan is 't gewoanlik net goedkeap; hwet scoene de frouljue danich yn hjar skik wêze as men hjarren oan ’t forsian brocht ho’t men seis sjippe meitsje kin, hwent de neimakke sjippe, dy ’t tsjin hege prisen forkocht wirdt, foldocht wol sa bidroefde min, dat it de moeite oars wol leanne as der trocb de forbrükers hwet gearsstald wirde koe dat op sjippe like. Nou wirde de frouljue, dy 't hjar spullen graech hwet himmel en skjin hawwe wolle, troch de need dreaun, om in goune en noch mear for in pountsje güd to jaen, dat mei sjippe oars gjin oerienkomst hat as de namme. Der binne ek frouljue dy ’t hjar wask birêdde mei skearsjippe, en oaren dy’t it prebearren mei güd der ’t sommige ljue hjar hier mei waskje, in pakje poeier, dat tige skomje woe, mar fierdere ek al net folie fortuien die. Der wirdt nou ek wakker pield mei neimakke tabak. Men hat fen die aide bitüfte smokers, dy’t noait fen ’e piip to skieden binne, bwaens léste wirk, foar ’t it op béd gean is, in ]ük üt ’e piip, en dy ’t moarns op bleate foetten al wer steane to stopjen, en for sokken is ’t gjin wüoder dat se, nou ’t de tabak sa heislike djür is, wol ris in swart gesicht fen ’t wiif krije, dy ’t al ris bigjint oer bigreatlik jild, en oer folie litgaven en djür bdshülden, mar de pypker seit dan onnaris net folie, mar smookt mar stil trocb. Doch de priis wirdt mar jimmeroan heger, en mannige smoker kriget yn ’e rekken, as dat sa hwet faesje baldt, dan kin er op ’t lést wol nearne oars for arbeidsje as for de tabak. Mar yn ’e waldhoeken hat men al in „surrogaat” ütfoun. De saneamde poddebledden binne de redders yn ’e need. Dizze wirde droege yn ’e sinne, dernei fyn knipt, en klear is de tabak. In hopen paffe der lekker fen, mar as men by sa’n smoker yu ’e selde keamer sit, dan is ’t oan to rieden, dat de doarreu in bytsje op steane, oars forheget it de gesellichheid net. Mar for de frouljue dy 't de hdshalding yn stokken halde moatte, is ’t in moaije fining, de post tabak, is nou op ’e bigreating .forfallen. Frisia. De verkiezingsspreker De spreker aldus de Dr. Cl. is tegenwoordig een grbot man. Hij reist met een zwaarwichtige portefeuille het land af. Daarin zitten zijn stukken, aauteekeningen en gegevens, zijn ammunitie ook voor debat. Hij moet op alle gebeurlijkheden bedacht wezen; men kan hem verrassen met een vraag naar de oogstvooruitzichten in Argentinië, de sociale wetgeving op Ijsland, een malle uitspraak in een of ander blaadje zijner partij, tien jaar geleden, een woord, dat hij zich eens op een vergadering in Nergenshuizen heeft laten ontvallen en dat hij allang vergeten is. Hij is candidaat en heeft een vrij goede plaats op de lijst zijner partij. Aan zijn partij en aan zichzelf is hij dus verplicht, om te gaan redevoeren in allerlei gehuchtjes die hij met veel moeite op de kaart vindt. Zijn komst wordt bekend gemaakt door een advertentie, plak biljetten, die in een paar uurscheurbiljetten zijn geworden, en den dorpsomroeper. Hij bestudeert het spoorboekje, correspondeert met het bestuur over de verdere reisgelegenheid van het station af, geeft een zachte wenk, dat een spreker ook wel eens eet en slaapt en dat men voor logies zal zorgen. Eindelijk staat hij op een eenzaam perron, zoekend naar een bestuurslid, een uitgang, den verderen, moeilijken weg zijns levens. Als een standbeeld staat naast het station bij een klein hekje een man in blauwe kiel met de pet van een spoorman, even slandbeeldig staat naast hem een man met burgerpet. De spreker stevent daarheen, en even later heeft hij kennis gemaakt met het bestuurslid, dat hem komt afhalen. Een interessant gesprek ontspint zich, dat de oorlog nog maar altijd voortduurt, dat het nu toch eindelijk is gaan regenen, dat het toch zoo’n moeilijke tijd is en meerdere dergelijke waarheden. Hel bestuurslid acht zich geroepen al te hooggespannen verwach tingen van den spreker over de vergadering te temperen. Het is tegenwoordig zoo druk, de menschen werken nog zoo laat, het kan den meeaten niet veel schelen; het zal wel niet veel wor den. Een paar uur later staat de spreker al zijn welsprekendheid en kennis te verspillen voor 12 man, die er volmaakt neutraal uit zien. Zij juichen hem niet toe, zij jouwen hem niet uit, ze zijn volmaakt onbewogen. De spreker windt zich tegen het eind van zijn rede op, in de hoop zijn gehoor mee te sleepen. Hij kan even goed trachten een berg mee te sleepen. Hij verkoopt nu en dan zijn smakelijkste grapjes. Worden ze niet begrepen of niet gewaardeerdBehalve een gewild lachje op het gelaat van den spreker bij zijn aar digheden geeft niemand een teeken van vroo- lijkheid. Openlijk zegt de spreker eenige malen: zeer geachte toehoorders; heimelijk denkt hij: wat een kaffers! Zuchtend bedenkt hij aan het einde van den dag, dat het nog zooveel dagen vóór 3 Juli is en dat bij in de gelegenheid is, om zijn aardrijkskundige kennis van het lieve vaderland te vermeerderen door het vervullen van nog zooveel spreek beurten in kleine, onbekende nesten. Een paar dagen later vertelt de krant, dat hij vooreen klein maar dankbaar gehoor een verkiezings- rede heeft gehouden. Er zullen 3 Juli zeker vele dankbare sprekers zijn. pl.m. 8000 zielen Korte vrijheid. Te Medemblik werd Maandagmiddag in een bakkerswinkel een man aangetroffen, zich te goed doende aan allerlei; ’t bleek een ontsnapte verpleegde uit ’t Rijkskrankzinnigen- gesticht te zijn. Weinig aardappelen. Over het geheel valt de oogst der vroeg rijpe aardappelen op de klei niet mee: hij is vrij wat beneden het gemiddelde. Per ponde- maat is de opbrengst 30 a 35 H.L. Men wijt den minderen oogst aan het te lang koude en droge weer. Voorbereidend werk in den Baag. De heer Ter Pelkwijk, chef van de afdeeling algemeene zaken, heeft aan de vertegenwoor digers der pers uitleg gegeven van de werkzaam heden voor de verkiezingen. De heer Ter Pelkwijk zeide dat er in de gemeente Den*-Haag 74,583 kiezers zijn, of op de 4 a 5 inwoners één kiezer. Onmiddellijk naoat de Grondwetswijziging door de beide Kamerswas aangenomen, is men ter secretarie aan ’t werk gegaan voor 't samen stellen der nieuwe kiezerslijst, welke een gewicht heeft van 7 kilo en waarvoor noodig waren 71/2 tnillioen lettertypen. Hierna moest worden overgegaan tot de districtverdeeiing der ge meente, waarvoor 84 districten noodig waren, daar elk district hoogstens 1000 kiezers mag tellen. Het sprak vanzelf, dat voor al deze districten geen gemeentelijke stemlokalen be schikbaar waren, zoodat de hulp moest worden ingeroepeu van particulieren, die voor dit doel garages, pakhuizen, zelfs een kerk hebben afgestaan. Ofschoon de meubileering dezer lokalen uiterst primitief is, was hiervoor toch nog f 25,000 noodig. Toen dit alles gereed was, kwamen de werk zaamheden voor de candidaatstelling, waarop talrijke liefhebbers werden opgegeven. Zooals uit bovenstaande cijfers blijkt, is er een enorme papiervoorraad noodig voor al deze stembiljetten, en oproepingskaarten. Zou men ze boven elkaar leggen, dan kreeg men voor den Haag alleen een hoogte van 150 meter, dus een papieren toren welke nog 40 meter boven den Utrechtschen dom zou uit steken. Maar hiermede zijn we er nog niet: de kieswet schrijft voor dat den kiezers een oproepingsbiljet moet worden thuisgestuurd, vermeldende al de namen der candidaten. Deze oproepingskaarten voor Den Haag alleen wegen 1932 K.G. De nieuwe kieswet heeft nog een ander novum ingevoerd, n.l. den stemplicht, zoodat op de stembureaux moet worden gecontroleerd, wie zich aan absentie hebben schuldig gemaakt. Daartoe heeft Den Haag een o. i. praktisch systeem ingevoerd. Op elk stembureau is een houten kistje aanwezig, inhoudende 100 alfa betisch geordende kaarten, welke den naam van de kiezers in het district vermelden. Nu wordt in elk stembureau een der leden speciaal belast om den kiezer die zijn stemplicht vervult zijn naam te vragen en deze dan op de kaart door te slaan. Ten slotte behandelde de heer Ter Pelkwijk de groote vraag wanneer zal de uitslag bekend zijn? Hij meende dat de persassociatie de zaak al te optimistisch beschouwt, hetgeen noodzakelijk op een disillusie zal moeten uitloopen. Proeven in Den Haag genomen hebben aangetoond dat met stemopnemen in elk dis trict ongeveer 6 uren heengaat, gemiddeld zou dus om 11 uur 's avonds de uitslag bekend kunnen zijn. Nu zal echter het eene stembureau practischer en 'logger werken dan het andere zoodat de heer Ter Pelkwijk van meening was, dat het wel 1 uur des nachts zal worden voor het laatste stembureau gereed is. Daar het voor de persassociatie te omvangrijk was, aan elk stembureau een man te hebben om bij de telling tegenwoordig te zijn, zal deze associatie op het hoofdstembureau een afschrift kunnen maken van de 84 proces verbalen. Op het platteland met de tegenwoordige uiterst gebrekkige communicatie middelen zal de uitslag nog veel later hekend zijn, zoodat het z.i. uitgesloten is om in de ochtendbladen zelfs den stand der verkiezingen bekend te maken. Is de eandidaat eenmaal gekozen, dan doet zich nog een eigenaardige bijzonderheid voor. De kieswet schrijft voor, dat de gekozenen bij zijn geloofsbrieven een proces-verbaal moet overleggen van elk district waarin hij gekozen is. Is nu iemand gekozen, die in alle kies kringen candidaat was, zooals de cindidaten der Vrije Liberalen, Economische Bond en de kleinere partijen, dan moet die candidaat 1800 geloofsbrieven plus 18 der hoofdkieskringen inleveren. Elk proces-verbaa) bestaat uit 2 vellen papier zoodat de gekozene ruim 3600 vellen aan geloofsbrieven medebrengt, welke in de Kamer nauwkeurig moeten worden onderzocht. Het gewicht van deze geloofs brieven alleen is ongeveer 25 K.G. Boe er geknoeid kan worden. Heerenveen, 29 Juni. Als er iets vervoerd moet worden, waarvan het vervoer verboden is, dan doet men het stiekum, of men vraagt consent aan. lu ’t eerste geval is ’t niet in orde, in het tweede geval is het dit ook nog niet altijd. We hoorden daarvan heden een staaltje. Gisteravond, ’t was al laat, passeerde hier een wagen. De politie hield de geleiders aan en vroeg, wat er vervoerd werd. n ’t Onderzoek „Maar we hier!” Inderdaad, gevonden -beschikking te stellen nationale samenkomst. Sneek, 2 Juli. Met de tram van 1.50 van Bolsward naar hier werd hedenmiddag ruim 2 uur dicht bij Schoonoord, onder IJs- brechtum de 23 jarige Jan Bakker Wz. van Tjerkwerd overreden en onmiddellijk gedood. In een chais met een jong paard ervoor reed de jonge wan met een vriend, die er goed afkwam van de weekmarkt naar huis. Op gemelde plaats zag hij de stoomtram aankomen. De voerman oordeelde 't noodig de jonge viervoeter even bij den toom te grijpen. Maar het schichtige dier begon te steigeren, en geraakte al steigerende op de’ rails. De rest is bekend, ’t Lijk is hedenavond vanuit ’t ziekenhuis naar de ouderlijke woning te Tjerkwerd vervoerd. Velen, die een dit bij een varkentje gekocht boer hadden uitbesteed om te mesten, teneinde het te zijner tijd voor eigen gebruik te laten slachten, komen thans leelijk op de koffie. Iemand, die ook ajdus had gehandeld en thans aan het Rijksbureau voor Vleesch en Vetten ontheffing vroeg van het slachtverbod, kreeg ten antwoord: „Voor pension varkens wordt geen ontheffing van het slachtverbod verleend.” Dit moge de gedupeerde, voor andere landers, die den minister gelezen dan Zou het niet hoog tijd worden dat alle ministerieele beschikkingen eens in goed verstaanbaar Nederlandscb werden bekend gemaakt. Inbeslagnemingen ran tabak. Naar het Rijksbureau voor Tabak mededeelt, zijn tot nutoe op verschillende plaatsen in ons land reeds 2 millioen sigaren en sigaretten in beslaggenomen, welke zonder vervoerbewijs vervoerd werden. Een rantsoen. De burgemeester der gemeente Schaesberg deed in de jongst gebonden raadsvergadering aldaar, mededeeling van een schrijven van het Rijksdistributiebureau te ’s Hage, houdende mededeeling, dat voor genoemde gemeente... 17 K.G. nuchter kalfsvleescb ter beschikking was gesteld. Zeventien kilogram vleesch volking van

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1