Verschijnt Donderdags en Zondags. 57ste Jaargang. No. 54. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I 1918. Zondag 7 Juli. DE NIEUWE KAMER. VOOR BINNENLAND. 1 1 INGEZONDEN. Heeft DE KAMERLEDEN. Liberale Unie: De Muralt, Lely, Fock, van Doorn, Otto, Rink. Vrijzinnig Democraten: Ketelaar, Beresteijn, Marchant, Teenstra, Oud. Bond van Christen Socialisten: Kruyt. Weermachtbond: Wijk. Plattelanders Links: Middenstands Partij: Bolswardsche Courant twijfelachtig is of die 37 54 53 46 100 Van Het Algemeen Handelsblad schrijft: De uitslag der verkiezingen is vrijzinnige partijen niet fraai. Nieuwe Kamer 25 11 9 1 30 13 7 6 4 5 22 1 1 Bos. A. Staalman. 21 10 8 15 3 3 1 1 1 Nieuwe partijen: Economische Bond S. P. en S. D. P. Middenstandspartij Neutrale Partij Plattelandspartij Weermachtpartij 4 over de de onder- Rechts: Roomsch-Katholieken Antirevolutionairen Christel. Historisch Wild Christel. Hist. Christel. Sociale Partij Cbristensocialisten Christen-Democraten Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Links: Unie Liberalen Vrijliberalen V rijzinnig-democraten S. D. A. P. een geheel nieuwe me beloofde, ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. mij in ’t oor, was. Maar v. Asch v. Wyck hun candi- Ds. Wagenaar als spreker op- van ’t debat was, dat 3 zijner I was, ’t liet tuimelen, had voor alle Mr. Troelstra blijft in de oppositie. Amsterdam, 5 Juli. Gisteravond hield de federatie der S. D. A. P. een vergadering ter besprekingvan den uitslag der verkiezingen. In deze vergadering verklaarde Mr. Troelstra, dat de rechterzijde een ministerie behoort te vormen. De heer Troelstra verzekerde dat bij zijn in lang niet gebruikt instrument, n.l. de zweep van Troelstra, weer ter hand zal nemen. Hem. Oldeph. c.a., 3 Juli. Onze tuin- en veldvruchten hebben van de heerschende schrale haast ijskoude Noordenwinden veel te lijden. Op de weilanden ziet het er mede treurig uit. In de hooge fennen wordt het melkvee gras of hooi gevoerd. De regen bleef hier bijna totaal uit. Brielle, 5 Juli. Bij militaire oefening onder Rockanje is heden een granaat gesprongen. Een soldaat werd gedood, twee anderen ernstig gewond, een vierde werd een vinger afgeslagen. Herik. Rieuwsbl. v. Fr. Het slachtverbod overtreden. Men schrijft aan het Alg. H.: Verleden week deelden wij mee, dat in Watergraafsmeer regelmatig het slachtverbod werd overtreden. Een nieuw voorbeeld /Giste rennacht deed de politie te Watergraafsmeer een inval bij een boer aan de Weesperzijde te Watergraafsmeer, en vond daar twee geslachte koebeesten. De beesten die clandestien geslacht waren en van goede kwaliteit, werden op twee sleeperswagens geladen en ter opberging bij een vleeschhouwer op den Middenweg gebracht. Desniettegenstaande kwam nog gister morgen weer een man aan verschillende huizen boodschappen, dat er Zaterdag biefstuk a f 2.50 per ^2 kilo zou verkrijgbaar zijn. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. kan toch, als men ’t maar wil, uit een artikel lezen, wat men begeert. Wat een gehaspel is er geweest be.teekenis van ’t woord christelijk in wijswet van 1857. Feit is, dat menigeen zich verblijdde, dat in die wet bepaald werd, dat de O. L. school de leerlingen moest opleiden tot alle christe lijke deugden. voor de vrijzinnige partijen niet fraai. Al heeft de Katholieke candidaat, die verklaarde, dat de lioerale partijen dood waren, en Woensdag begraven zouden worden, heel erg ongelijk; de verkiezingen hebben wel zeer duidelijk doen uitkomen.dat de duizenden nieuwe kiezers en andere duizenden oude kiezers de liberale beginselen nog niet begrijpen en kennen. Wij weten dat dit bedroevende feit niets tegen die beginselen bewijst wèl omtrent de moeilijkheid om begrippen, die niet dadelijk populair kunnen zijn, bij de groote massa ingang te doen vinden. De verkiezingen hebben Kamer gebracht. Het volgende lijstje toont dat aan. Wij nemen daarbij aan, dat een hd der platte landspartij gekozen is en wij rangschikken de christen-socialisten en chnsten-democraten bij de recbtsche partijen, ofschoon het nog rangschikking juist is. Oude Kamer Idskenhulzen, 3 Juli, ’t Is in den hooitijd en is ’t weer eenigszins gunstig, dan laat de boer geen tijd verloren gaan. Daarom ook reed P. Haven heden even met zijn volk naar de stembus te St.-Nicolaasga om ’s namiddags weer hooi binnen te halen. Haven doet dit op bijzondere wijze. Een flinke hoop wordt op een plat wagentje gejaagd, in de schuur gereden en zoo in eens omhoog gebracht. Om het lastige ladderklimmen te voorkomen, nemen de lui meestal plaats op de hoeken van het toestel. Ook heden middag gebeurde dit. Op eens brak een staaldraad en allen tuimelden naar beneden, met het treurig gevolg, dat de 58-jarige 8. Alberda, gehuwd en vader, onmiddellijk dood en H. Kuperus met gebroken schouder en ernstige kneuzingen werd opgenomen. Haven zelf bezeerde zich vrij erg aan een been, terwijl C. Hettinga er met een lichte verwonding afkwam. Algemeen is men hier en in den omtrek onder den indruk van ’t gebeurde. Jouster Ct. Totaal 100 Het groote verlies is geleden door de liberale partijen, in de eerste plaats door de Liberale Unie, die haar aantal vertegenwoordigers tot een kwart zag dalen. De winst is gekomen aan de socialistische partijen, die te zamen een tiental zetels wonnen, de kleine par tijtjes en de katholieken. Winst en verlies van Christelijk-Histonschen en anti revolutio- nairen heffen elkaar op. Wat het eerst opvalt is, dat de eenige politieke scheidingslijn, die misschien een ken bare meerderheid vormt, de oude anti-these-lijn is. Wij rekenen dat de christen-socialisten tot de rechtsche partijen, ofschoon wij gelooven, dat in de practijk een of twee dezer volks vertegenwoordigers mogelijk veel dichter bij de socialisten dan bij de „christenen” zullen staan. Maar de kiezers hebben onmiskenbaar uitgesproken, dat zij liever een rechtsche dan een linksche regeering hebben De andere scheidingslijn die tusschen democraat, of beter neodemocraat en... ja en niet-neo-democraat geeft geen houvast. Al rekent men de drie uitgesproken demo cratische christenen tot de neo democraten, dan hebben deze nog geen meerderheid, dan hebben zij met de socialisten en vrijzinnig- democraten nog slechts 33 zetels. En zij die niet tot de neo-democraten behooren, maar zich toch allen ook democraat voelen en gelooven, hebben geen enkel beginsel gemeen, vormen, hoe ook gezien of beredeneerd, geen staat kundige groep. De keus kan dus slechts zijn tusschen een rechtsch ministerie of een „nationaal minis terie waarover zoowel de beer Heemskerk als de beer Treub gedacht en geschreven hebben. Het zou wel een zeer merkwaardige combinatie zijn, een ministerie waartoe deze beide oud-welbouders v. Amsterdam behoorden. Maar een nationaal ministerie behoeft de beine vooraanstaande mannen, die het meest voor znlk een ministerie voelen, nog niet onder zijn leden te tellen. Al lijkt bet ons thans aangewezen dat aan een der leden van de sterkste groep der rechtsche partijen de Roomsch-Katholieke partij de vorming van een ministerie worde opgedragen, toch zou het kunnen blijken dat moeilijkheden bij het vormen van een dusdanig ministerie ondervonden worden, dat er b.v. geen meerderheid in de Kamer gevormd kon worden, die zulk een kabinet zou willen steunen. Dan hebben zeker de rechtsche partijen niet den plicht een regeering te vormen. Niet alleen omdat zij geen feitelijke meerderheid hebben, ook omdat zij niet als „coalitie” in den strijd zijn gegaan, niet voor één gemeenscbappelijk program gestreden hebben. De evenredige vertegenwoordiging heeft hun in dat opzicht vrijheid van bewegen gegeven. En wellicht betreuren de recbtsche partijen dat niet zoo heel erg. Een regeering kan thans niet populair zijn een politieke partij, die haar steunt, evenmin. Gedeeltelijk is de débacle der liberalen ook daaraan te danken. Dat beeft de heer Heemskerk, toen hij reeds bij voorbaat over de mogelijkheid van een „nationaal” ministerie sprak, wel begrepen. Zelden of nooit heeft een verkiezing zooveel nieuwe leden in de Kamer gebracht. En zeker niet zooveel nieuwe partijen. De oude Kamer had zeven partijen. De nieuwe Kamer zeventien. De kiezers hebben hard geroepen om nieuw bloed, om nieuwe menschen. Zij hebben hun zin gekregen 1 Maar of die vernieuwing nu zulk een verbetering is? Wij doelen daarmede niet op de gewijzigde richting van de Kamer leden voor kiezers die om beginselen strijden is een voorstander van eigen beginselen steeds het best. Maar er is ook geroepen om andere personen geheel los van de partij en beginselen-quaestie. En zoo zijn tal van die kleinere partijen in de Kamer gekomen. Zoo hebben wij den revue-schrij ver, den heer Ter Hall, gekregen voor de neutrale partij, zoo zien wij onbekende menschen, die door geen woord of daad getoond hebben beter dan anderen de sociale en politieke vragen van den dag te hebben bestudeerd, als eenigen vertegenwoordiger van een partij, of mee gezogen in het zog van den heer Treub, in de Kamer komen. Of de kiezers nu zoo zullen joichen omdat al die homines novi tot de Heeren in Den Haag behooren En zoo zullen blijven juichen? Wij willen erkennen, dat wij het zeer betreuren, dat enkele volksvertegen woordigers, die mooi en goed werk in de Kamer hebben gedaan, thans wellicht voor goed ons parlement zullen verlaten. En wij betreuren dat waarlijk niet alleen omdat juist vooral zoo vele liberale staatslieden uit onze volksvertegenwoordiging verdwijnen. Vrije Liberalen: Dresselhuys, Visser van IJzendoorn, Van Rappard en Niemeijer. Katholieken Loeff, Fieskens, Wintermans, Deckers, Swane, Bogaardt, Van Rijckevorssel, A. H. A. Arts, Juten, Van Wijnbergen, Van Schaik, De Wijckersloot, Haasevoet, Bulten. Kolkman, Stulemeijer, Kooien, Kuiper, Van Dijk, Bomans, Van de Bildt, Reijmer, Fruijtier, Engels, Van Vuuren, Nolens, Bon- gaerts, Van Groenendaal, Hermans, Poels. Anti-Revolutionairen: Idenburg, v. d. Voort van Zijp, Van der Molen, Monté Ver loren, Beumer, Rutgers, Mr. Heemskerk, Smeenk, De Wilde, Scheurer, Duijmaer, A. Colijn, Zijlstra. Christelijk Historischen: De Savornin Lohman, De Visser, Henkemans, Scbokking, Van Veen, De Geer, Weitkamp. S. D. A. Partij: Oudegeest, Kleerekoper, Hermans, J. ter Laan, De Zeeuw, Suze Groeneweg, Heijkoop, Zadelboff, K. ter Laan, Ossendorp, Troelstra, Van den Tempel, Duijs, Van der Waerden, Hugenholtz, Beladingen, Albarda, Schaper, Sannes, Rugge, De Jonge en A. H. Gerhard, mevr. Groeneweg is het eenige vrouwelijke 'kamerlid. Neutrdo Partij: Ter Hall. Christelijk Sociale Partij: Van de Laar. Christen Democraten: A. P. Staalman. Economische Bond: Treub, L. de Groot en de Buisonjé. S. D. Partij: Wijnkoop, Van Ravesteijn. S Partij: Kolthek. Maar hoe werden ze ontnuchterd, toen in 1878 bleek, dat zelfs de Israëliet, het Kamerlid Godefroy, vrede had met de beteekenis van ’t woord. Men weet toch, dat een echt Israëliet den Christus vloekt. Zie M. onrecht is er gepleegd. En wijl ik geloof, dat er onder uwe partijgangers nog zijn, die uit onwetendheid ons bestrijden, daarom schreef ik. Ik neem ten slotte de woorden van Mr. v. Houten over, n.l. „Onze vrijheid bew.aren we liefst zelf”. Is het te wraken En zijn we ooit uwe vrijheid te na gekomen Hebben de O. onderwijzers zelfs niet veel aan een rechtsch Ministerie te danken Waarheiden recht bovenal! Met deze toelichting zal mijnheer Eisma wel voldaan zijn. Doch zoo niet, hij schrijve eene vergadering uit, waarin hij verdedigt „De eene partij mag de andere verdrukken”, of „De Slaat mag de helft der natie bevoor rechten boven de andere”, dan hoop ik met hem te debatteeren, hoewel ik niet meer in debat te gaan. Bolsward. K. KREMER. De heer H. Eisma, alhier, was wel zoo vriendelijk op mijn ingezonden stuk in te gaan. Iets scheen hem niet recht duidelijk. Welnu, hier is eene nadere toelichting. Waarom de A. R. partij hier geen open bare vergaderingen met debat geeft, weet ik niet. Slechts dit knoopte men dat zulks vroeger wel 't geval eens, toen Mr. daat was, zou treden, ’t Slot hem wel bekende vrienden den spreker te lijf zouden. De politie moest hem beschermen. Kan dit de reuen ook zijn, waarom bewuste partij geen debat geeft? ’t Zou me niet verwonderen. Argumeuteeren met stok en vuist is toch wel gevoelig maar niet fatsoenlijk. Met hem ben ik ’t eens, dat ’t gewenscht ware geweest openb. verg, met debat te geven. Voor onvaste zielen ware dat goed geweest, ’t Gezond verstand voelt onder al ’t lachen om mooie moppen en rake zetten al spoedig waar de schoen wringt. En ook daarom ben ik voor openbaarheid, opdat men ons niet verwijten kan, dat we ’t licht schuwen. Zelf was ik niet op de bewuste vergadering, waar de beer Vliegen sprak. Om mij zelf te sparen, ben ik bij geen der sprekers, die debat gaven, geweest. Toch vond ik het gewenscht, om op dat steeds herhaalde woord „waarborgen” te wijzen, wijl dat woord voor ons als ’t bij de stemming misliep, nare gevolgen kon hebben. Mocht dat niet? En. de heer E. zegt, dat zij, die hun kinderen naar de O.L. school zenden dwaas zijn. Die uitdrukking laat ik voor hem, zij kwam niet uit mijn pen. En, dat ik met allerinnemendste vriendelijkheid die ouders „ongeloovigen” noemde, is maar half en half waar. Of ik allerinnemendst vriendelijk was, weet ik niet. De heer E. zegt het, en dus zal ’t wel zoo zijn. Maar de ouders noemde ik „ongeloovigen,” dat is waar. Maar dan bedoelde ik dat in bijbelschen zin. Willen ze anders heeten? Gelooven ze aan de Goddelijke inspi ratie des Bijbels? Gelooven ze, dat het bloed van Christus reinigt van alle zonden? Gelooven ze, wat in Handelingen 4 12 staat, nl. „De zaligheid is in geen anderen; want 'er is ook onder den ganschen hemel geen andere naam, die onder de menschen gegeven is, door welken wij moeten zalig worden Mijnheer E. weet heel goed, dat ik ’t woord „ongeloovigen,” in Bijbelschen zin bedoelde. Strikt ongeloovig is niemand, de één gelooft, dat de mensch van apen afstamt; (evolutieleer), een ander, dat burgerlijke deugd, naar eigen maatstaf gemeten, voldoende is voor de Eeuwigheid; een derde gelooft, dat niets gelooven het bestje is, om zoo onnadenkend den sprong in ’t duister te doen, enz. Maar in Bijbelschen zin kunnen zij, die in de O. L. School hun ideaal zien, eerustelijk ongeloovigen heeten wij zouden ze beleedigen door ze anders te betitelen. Wij voor ons gelooven, dat het Christendom des Bijbels ons moet bestralen van de wieg tot aan het graf. Het moet het zoutend zout van heel ons leven zijn. Daarom wenschen we een school voor onze kinderen met een positief christelijk gehalte. En nu staan we op dit standpunt: vrije keuze voor ieder, maar dan ook „gelijke monniken, gelijke kappen.” Ieder voede zijn kroost op naar eigen begeerte, maar niet ten koste van eens anders beurs; wij wenschen bij dat werk niet op den zak der tegenstanders te teren. Daar is ons streven op gericht. Vanaf 1850 onge veer zijn wij nitgemaakt voor „’t niet denkend deel der natie”, als „de vlieg, die de zalf der apothekers doet stinken”. Denkt mijnheer E., dat we zulks niet meer dan zat zijn Zie, wij aanvaarden ’t woord des Heeren: „In de wereld zult gij verdrukking hebben”, en daarom zijn we wars van revolutie, maar als de Grondwet zegt, dat we allen Staats rechtelijk gelijk zijn, dan zeggen we: doe ons dan ook gelijk recht. En recht was het geweest, als ’t voorstel Lohman niet ge strand was, Qp dezelfde gronden, waarop men ’t liet tuimelen, had men de lijdelijke verboogingen voor alle onderwijzers ook kunnen afstemmen. Heeft men toen ook om meerdere waarborgen, waarover art. 192 spreekt, gevraagd? Immers neen. Nu vat de heer E. zeker wel, waarom we bevreesd werden voor eene Linksche meerderheid. Men

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1