Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 56. 57ste Jaargang. Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1918. Zondag 14 Juli. I I VOOR OER DITTEN EN DATTEN. BINNENLAND. INGEZONDEN. II- 10 15 20 25 Hem Oideph en NW., 10 Juli. Aan een der 3-Jüli-bureaux hier. Een kiezer komt binnen en de Voorzitter zegt grappend: „Ik had je niet meer verwacht,” waaraan de bijzitter toe voegt: „Moet de 3 gld. boete maar betalen.” Bolswardsche Courant i de N. Ut. Cl. ft V (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) van rekening- den post- sa 't se kommen as hja al prottelen fen sleauwe fen healwize boel, it joech alle en der wie nou op dit stuit ek oars wol bwet boven f 2000 t/m. f 4000 f 4000 t/m. f 60<i0 f 6000 t/m. f 8000 f 8000 t/m. f 10000 ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Hwet hat dat in hopen minsken lang tsjin as hja thus bliuwe moasten, to stemmen gyng. Hja hiene der en waerden sadwaende for Bolsward, 11 Juli 1918. Geachte Heer Redacteur. Naar aanleiding van de oproeping van candi- daten voor het toelatings-examen van de School voor Meer Uitgebreid Lager Onderwijs, verzoek ik U beleefd om een plaatsje in Uw blad, teneinde een opwekkend woord te richten tot die ouders, welke kinderen hebben, die, nu of later, voor genoemd examen in de termen vallen. Daaronder zijn er, die om finantiëele redenen er niet aan kunnen denken hun kinderen het M. U. L. Onderwijs te laten volgen, hoewel Burgemeester en Wethouders door vrijstelling van schoolgeld en particulieren door het verschaffen van boeken, de bezwaren zoo gering mogelijk maken. n u u elke f 10.000 of gedeelte van f 10000 daarboven 5 cent. De postcheques zij dagen na ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Zeepnood. Uit Den Haag wordt aan gemeld, dat het lang niet uitgesloten is, dat de distributie van zeep over een 4 tal maanden geheel moet worden gestaakt. Daar bet rantsoen vet weer verminderd is en binnenkort waarschijnlijk op 14 dagen zal worden gebracht, zal het niet meer mogelijk zijn, vet voor de bereiding van zeep af te staan, welke, zooals men weet, hoofdzakelijk bestaat uit vet en loog. Brandnetels als paardenvoedsel. De Nederlandsche Vereen, tot Bescherming van Dieren te ’s Gravenhage heeft een aanplak biljet verspreid, waarin den houders van paarden wordt aanbevolen nu in het winter voedsel voor hun paarden te voorzien, door het knippen of snijden, drogen en zorgvuldig bewaren van brandnetels, die in den komenden winter een zeer geschikt aanvullingsvoedsel vormen. Het drogen geschiedt door de planten op een warme, luchtige plaats, liefst in de zon, uit te spreiden en zoo nu en dan eens om te gooien. Maar ook zijn er, die bun kinders het M. U. L O. onthouden, hoewel de'geldelijke bezwaren voor hen toch niet te groot zouden zijn. En dezen acht ik tegenover hun kinderen niet verantwoord, die toch ook den feilen strijd om het bestaan zullen moeten strijden, en zulks met te meer succes zuilen doen, waarmede de wapens beter zijn, die zij hebben leeren hanteerenkennis is macht. Op dezen grond juist hebben zij, die in staat zijn hun kinderen bet onderwijs aan Hoogere Burgerschool of Gymnasium, of andere hoogere inrichting van onderwijs te doen volgen, groot gelijk, dat zij slechts zoo lang van het M. U. L. O. gebruik maken, tot dit hun kinders voor genoemde scholen heeft voorbereid. Wie dit echter niet kan, late zijn kinderen het M. U. L. O. volgen ten einde toe. Steeds meer wordt met vrucht gevolgd M. U. L. O. als eisch gesteld, en altijd is het een aan.be vèling bij het dingen naar betrekkingen, onbe reikbaar voor hen, die slechts gewoon lager onderwijs hebben genoten. Als een vertrouwbaar getuigenis, dat het M. U. L. O. met vrucht genoten is, kan het M. U. L O.-diploma gelden, dat in heel veel gevallen door het Rijk, door maatschappijen, handelsfirma’s en particulieren gelijkgesteld wordt met het eind-diploma eener Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus. Deze scholen schijnen ten doode opge schreven Rijks H. B. S. met 3 j.c. zijn er al niet meer; deze zijn successievelijk in scholen met 5-jarigen cursus veranderd. De school voor M. U. L. O. zal haar taak moeten overnemen. Zal ze dit naar eisch kunnen doet), m. a. w. zal ze haar leerlingen zoo ver brengen, dat dezen het M. U. L. O.-diploma kunnen behalen, dan zullen in vele M.U.L.O. scholen het leerplan en het onderwijzend personeel moeten worden uitgebreid en (of) de onderwijzers meerdere bevoegheden moeten bezitten. In dat geval verkeert ook hier de school voor M. U. L. O. Als men hier nu maar inziet, dat Bolsward, gelegen tusschen Sneek en Harlingen, in afzienbaren tijd geen kans heeft op een middelbare school, en aangewezen is op het M. U. L. O., maar dit dan ook zoo goed mogelijk moet inrichten, dan zullen de verbeteringen niet uitblijven en zal over eenige jaren de school voor M. U. L. O. in staat zijn de leerlingen te bekwamen voor het M. U. L. O.-diploma, dat den toegang ontsluit tot andere inrichtingen van onderwijs en tot vele zeer goede Rijks-, Gemeente- en particuliere betrekkingen. De Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs ziet, blijkens haar laatste rapport aan den Gemeenteraad het wenschelijke van deze verandering in en ook in den Raad zelf is er al een stem voor opgegaanlaat nu de burgerij ook haar belangstelling toonen, in de eerste plaats zij, die nu kinderen hebben, in de termen vallende dm examen te doen, opdat dezen, aan ’t einde van den cursus gekomen, het genoemde diploma reeds deel achtig kunnen worden. Met dank voor de plaatsing, Mijnheer de Redacteur, Het hoofd der school voor M. U. L. O. N. v. d. BAAN. van meer dan f 5000, op verzoek houders door den Directeur van cheque en girodienst worden toegelaten. Het recht van cheques is verlaagd tot 5 cent per f 500 of gedeelte van f 500. Het recht van overschrijven, als er twee kantoren bij betrokken zijn, is teruggebracht tot: 5 ct. voor bedragen tot en met f 2000. en voor Als dat niet trekt... De predikanten en ouderlingen der Chr. Ger. Kerk, die de in Juli te Utrecht te houden Synode zullen bijwouen, hebben, naar men aan De Red meldt, een reden te meer om deze niet te verzuimen. Ds. Berkhof, predikant der Chr. Geref. Kerk te Utrecht ontving dezer dagen van een belangstellend vrouwelijlr gemeentelid uit het Zuiden des lands een hoeveelheid thee en koffie, voldoende om den afgevaardigden gedurende de Synode een smakelijk kopje thee en een sterke kop kiffie te verstrekken. Als dat vooral in onze dagen niet trekt!... Reder land en Duitschland. Naar De Tel. meldt, eischte Duitschland van Nederland: 60.000 koeien, 5000 voljarige paarden, 8000 éénjarige paarden, 1 1.000 ton kaas, 2.000 000 eieren, 150.000 K.G. beender- vet, 3.000.000 K.G. pluimvee, 13.000 000 K.G. suiker, 200.000 huiden, benevens een zekere hoeveelheid zaden en tabak, terwijl men volgens het blad ons ook de verplichting wil opleggen kinine uit Indië te balen, buiten N.O.T.-verband, teneinde het door te kunnen zenden naar Duitschland. En als slotgift een crediet van 7.000.000 gulden per maand. Dit zouden dan de zg. Nederlandsche „contra prestaties” zijn, welke ingewilligd bebooren te worden, alvorens van Duitsche prestaties sprake kon zijn. Op deze eischen wilde men van regeerings- zijde niet ingaan, waarna eenige matiging in de eischen volgde. Aan de 60.000 koeien meende men echter van Duitsche zijde te moeten vasthouden. Hoe zal het dan met de vleeschvoorziening van ons land komen? Een onvoorzien gevolg. Men maakt de opmerking dat de slemcijfers van de Zuid-Hollandsche kieskringen zulk een overmacht aan links geven door de socialis tische stemmen, dat naar alle waarschijnlijkheid bij de eerstvolgende Statenverkiezing ook de Prov. Staten van Zuid-Holland zullen om gaan, waar nu de verhouding is: 44 r. en 38 1. Er zijn n.l. in de kieskringen Rotterdam, Den Haag, Dordrecht en Leiden gezamenlijk uitgebracht, rechts 140,000 stemmen en door de overige partijen samen 160,000. Dat kan, schrijft de Middelb Ct., een merkwaardigen toestand scheppen in de Eerste Kamer, waarvoor de verkiezings- wijze gebleven is zooals ze was, in weerwil van een voorstel der Staatscommissie: een meerderheidsverkiezing door de Prov. Staten. Het volgend jaar, 1919, treden voor Zuid-Holland af 4 rechtsche Kamerleden. Worden die vervangen door vertegen woordigers der linkerzijde, dan wordt de verhouding in onzen Senaat, welke thans 30 rechts, 20 links is, veranderd in 26 rechts en 24 links. Eén sterfgeval van een rechtsch Eerste Kamerlid van Zuid-Holland wat geen onwaarschijn lijkheid is bij sommiger hoogen ouderdom zou dan dit college op ’t doode punt brengen. En in 1922 bij ’t periodiek aftreden van nog drie rechtsche leden zou de Kamer boo zijn. Terwijl de Tweede Kamer rechtsch is. De overige provincies zullen geen ver andering ondergaan. Wel zit er voor de nu rechische provincies Zeeland en Over- ijsel ieder één links lid in de Eerste Kamer, n.l. de heeren Fokker en Stork, maar eerstgenoemde treedt eerst af in 1922 en laatstgenoemde in 1925. Roodvonk-epidemie. In verscheidene gezinnen te IJmuiden komen in den laatsten lijd gevallen van roodvonk voor. Onrustbarend breidt deze ziekte zich in genoemde gemeente uit. Spaansche ziekte. De „Spaansche ziekte” heeft hare intrede ook in Sluis gedaan 12 militairen zijn er door aangetast. De verloven zijn ingetrokken ook mogen zij het pensionaat, waar ze grootendeels ingekwartierd liggen, niet verlaten. Het schijnt, dat een militair de ziekte uit het oosten des lands heeft meegebracht. Een dure boom. Door den houthandelaar J. H. Heemink te Winterswijk is op het kasteel Twickel een eikeboom gekocht voor de ongehoorde som van f1054. Leeuwarden, 9 Juli. Naar aan het Leeuw. Rbl. wordt meegedeeld, wordt aan de Haagsche bureaux van bevoegde zijde verteld, dat de aandacht op Dr. Molhuyzen alhier gevallen is om in de plaats van minister Posthuma als minister van landbouw op te treden. De kiezer, niet in schertsstemming, haalt plotseling de beurs voor den dag en smijt met de hem uitgereikte stemkaart 3 gld. voor de verbaasde oogen der heeren, op hetzelfde moment verdwijnend als 'n meteoor. De 3 gld. werd terugbezorgd. En de niet uitgebrachte stem behoorlijk verantwoord. Postcheque en girodienst. In dezen dienst zijn o.a. de volgende wijzi gingen aangebracht: De waarborgsom is verminderd tot f 10. In bepaalde gevallen kunnen ook cheques ’t krop sitten, as in oar gjin rjucht op, heal oatisjoen. it kaem net om ’t hja to min forsiai hiene, mar to min jild. As immen, dy ’t fen ’t stemrjucht üisldten wie, in dofke jild erfde, dan dielde’r ek mei yn ’e rjuchten, dy ’t er oars misse moast. Il siet dos net yn 'e man, mar yn ’t jinge de man bisiet. Ik mei net stemme, klage yndertiid in karrider, mar as myn hounen noch ris yn kij foroarje, dan mei ’k it ak-De saak wie dos alhiel net yn oarder en sa njuukenlytsen is 't dan safier komd, dat er net mear frege wirdt ho folie as immen hat, mar as er de jierren hat, om ek mei to dwaen oan 'e forkiezing fen keamer- leden, en sa hat dan nou in stem fen in earmhiisbiwenner krekt like folie waerde, as de stem fen in minister. Mar minsken is nuver gód. Do ’t se net stemme mochten röpen in hopen moart en btan, en nou ’t se ’t wol meije, nou is ’t wer net goed, en wit hofoile smite wer de holle yn ’e nekke, en roppe: „wy wolle net”! De wet slacht nou nei hjar sin to folie de oare kant oer; foar- hinne wie ’tjimtne meije net, en nou is’t jimme moatte. En dat moatten dêr hawwe in hiel rêst it mier oan hja wolle dat seis witte, en hjar nearne net ta twinge litte, mar de kans op boete biteljen lei by de protteler, tominste by forskate, safolle gewicht yn ’e skealjen, dat. se de stap mar setten, hjar oproppingskaert sjen lieten, en do de hearen goe ’n dei seiën, om, sónder ek mar in puntsje swart to meitsjen, wer nei fails to panderjen. Op sa’n menear hat stemplicht ek net folie om ’e bakken en it is dan ek mear in plicht om by de stembus to kommen, as om to stemmen. Nou wieme der ek ljue dy ’t op 'e kiezerlyst net foar kamen, dy ’t forgetten wieme, en sadwaende gjin oproppingskaert krigen. Mar fen dy mannen setten nou forskate mei lange tredden nei ’t gemeintehüs, en fregen in stembiljet. Mar hja stiene net op ’e lyst, en hja koene gean wierne; en rommel en gearre neat, neat oan to foroarjen. It liket tsjinstridich, de plicht wirdt yen oplein om to stemmen, mar it mei net, omdat men, sónder eigen tadwaen, net op ’e lyst stiet. Der binne disse kear forskate kiezers west, dy ’t fen ’t wirk alhiel gjin forslau hiene. Sa hie immen, by syn oproppingskaert, ek in briefke mei- nommen, bwer’t er de namme fen in kandidaet opskreaun hie, en dat er de boargemaster oer joech mei de frage, ef it sa goed wie. Mar der wierne by dy ’t fen noch greater ónkinde blyk joegen. Sa kaem op in plak, in kiezer, mei de frage, ho 't er nou moast. Dê boarge master brocht de man oan ’t fors! an, dat er ien hokje swart meitsje moast. Dat wirdt noch al hwet, sei de man hwet mei dat yn ’e goedichheid bitsjutte, en hwer moat ik dat mei dwaen minbear. Mei ’t potlead, dat der op ’e lessener leit, wier ’t antwird. Do bigoun de man oan ’t potlead to lóken en to hoarten, en kipe do om 't hoekje mei de ütrop: „it sit fêst” I en dan kin ik net dy siden berikke...- De man hie miend, do ’t de boargemaster spriek fen in hokje swart meitsje, dat der mei bidoeld wie it hokje hwer 't elk syn stem utbrocht. Dat hie in hiel karwei wirden mei in potlead. Frisia. n geldig gedurende 10 dagteekening. Hepk. Rieuwsbl. v. Fr. Tjerkwerd. Benoemd tot melkcontroleur voor Tjerkwerd en omstreken, de heer Bonnema, tijdelijk als zoodanig te Hartwerd. Levensmiddelensmokkelaars. Men schrijft uit Apeldoorn aan het Alg. H. Nog dagelijks blijkt hier, dat in de omge ving het frauduleus slachten nog welig voort gaat. Telkens worden hoeveelheden vleesch op verdachte wijze vervoerd, in beslag genomen. Dezer dagen geschiedde dit door de contröle- agenten, die op een der buitenwegen een viertal, op dat gebied niet al te betrouwbare personen, op een dogcar aanhielden en bij onderzoek een pas geslacht kalf ontdekten. Het vleesch werd in beslag genomen, doch ook paard en dogcar. Ook op ander gebied wordt fraude gepleegd. Een tweetal heeren kwam reizende per spoor trein van Hattem, met zich voerende eene hoeveelheid van circa 800 eieren. De eieren werden aan bet station alhier in beslag ge nomen en de reizigers vertrokken met leege handen in de richting Amersfoort. Flinke soldaten. Een tweetal soldaten gisternacht van Hars kamp komende fietsen, zag in Hoenderloo op verdachte wijze iemand om de woning van wed. Harms sluipen. Ze zagen den man een vensterluik openen en door het raam klimmen. Toen schoten zij er op af en wisten den inbreker, die een revolverschot loste, te grijpen en geboeid aan de politie te Apeldoorn over te leveren. De militairen werden goed beloond. Alg. H. De moord te Crailo. Het onderzoek in zake den moord in de Crailosche bosschen wordt nog steeds in ver schillende richting voortgezet. Een viertal Hilversummers, die in dit verband gearresteerd waren, werden gisteren na een verhoor door de politie te Bussum wederom op vrije voeten gesteld wegens gebrek aan bewijs. Ongewenschte logeergasten. De politie te Arnhem heeft gearresteerd drie opgeschoten jongens, die in een tijdelijk onbe woond buis aan den Boulevard-Heuvelink hun intrek hadden genomen. Zij hebben er drie dagen lang gelogeerd zonder dat het de aan dacht trok en in dien tijd tal van kostbare voorwerpen uit het huis te gelde gemaakt. Het trok de aandacht dat de jongens grove verteringen maakten en dat feit leidde tot hun arrestatie. Alg. H.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1