Verschijnt Donderdags en Zondags. 57ste Jaargang. No. 58. ïïïeuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1918. Economische oorlog na den oorlog. Zondag 21 Juli. I L L U Z I E. VOOR BINNENLAND. I Leeuwarden, 19 Juli. Met het oog op het vervoerverbod van vee, hebben Burg, en Weth. besloten dat er heden geen veemarkt zal worden gehouden. Nuchteren kalveren mogen wel worden vervoerd, van deze is dan ook wel markt gehouden. Bolswardsche Courant I den perzik mishandeling zeer geluk van ons Het Tweede Kamer behartigd zou worden. Daaruit blijkt duidelijk genoeg, hoezeer men hier te lande op de intrede der vrouw in de politiek is gesteld. Moge de komende regeering daarmede reke ning houden volkeren inzien, dat geen slechts de economie van van allen is? Handelsbelangen. van de velden koren moeten van het Rijks-Museum staat van den jong gestorven beeldhouwer Het stelt voor een jongen. Zijne Vier gedood. Tijdens het onweder van een viertal pinken van ders, loopende in een gem. Zwollerkerspel, gisternacht, werden verschillende veehou- weide te Mastenbroek, door het hemelvuur ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Snoek, 18 Juli. Dinsdagnacht ontstond in een woonschip, liggende aan de Bothnia kade, brand. Op ’t hulpgeroep der vrouw kwam een politieagent aansnellen, wien ’t met den aan boord aijnden schipper gelukte, de reeds bewustelooze 17-jarige dochter uit ’t voor onder te halen. Aan dr. Posthuma, die door middel van kunstmatige ademhaling de levensgeesten van het kind wist terug te roepen, dankt men het behoud van het meisje. Door flink optreden van den agent behoefde alleen maar èen bed aan de vlammen te worden geofferd. Snoek, 18 Juli. Ook onder de militairen hier is de Spaansche griep uitgebroken. Een vijftal patiënten zijn reeds in ’t St. Anthonie Ziekenhuis opgenomen. Ook bij burgers moet de bewuste ziekte reeds haar intrede hebben gedaan. Oogstroovers. Op het platteland van N.-Brabant wordt op tal van plaatsen de oogst geroofd. Vooral aardappelen en het ontgelden. In eenige dorpen worden nu’s nachts door de boeren vrijwillige wachtdiensten verricht. Tuberculeuze koe. Te Eerde was dezer dagen een koe aan z.g. binnenpokken (tuberculose) gestorven. Daar het vleesch als ongeschikt voor de consumptie was afgekeurd, werd het cadaver onder den grond gestopt. Den volgenden dag bleek het reeds opgegraven te zijn. Meer dan waar schijnlijk heeft het reeds zijn weg in men- schelijke consumptie gevonden. Kolonie voor Belgische kinderen. Te Oosterhout (N.-B.) wordt een kolonie gesticht voor ongeveer 1000 Belgische kinderen, die thans over ons land verspreid zijn. Misdaad? De politie te Tilburg heeft het lijkje van het pasgeboren kind eener ongehuwde moeder in beslag genomen. Sporen van waren daartoe de aanleiding. Van een Notenboom. Een eigenaardige titel om zijn gerequireerden noteboom te mogen behouden, is dezer dagen aangewend door den heer L. SchellensKeu- nen te Eindhoven, die, wonende op huize ,/Ravensdonck’’ een verzoek tot behoud van zijn noteboom richtte tot H. M. de Koningin, in haar hoedanigheid van Vrouwe van Ravens- donck”. Op dit typisch verzoek is door H. M. goed gunstig beschikt. Roti. Noodlottige vechtpartij. Doordat een kameraad hem een stomp tegen de borst gaf, geraakte te Haarlem een 14-jarige banketbakkersjongen onder een vrachtwagen. De jongen was on middellijk dood. Tegen den 16 jarigen kameraad uit Schoten is proces verbaal opgemaakt wegens dood door schuld. Mosselen als meststof. Enkele visschers te Philippine, hebben uit Harlingen een uitnoodiging ontvangen om op de Zuiderzee mosselzaad te komen visschen. Dit mosselzaad wordt in Friesland gebruikt om de akkers te bemesten, vooral nu er alge meen gebrek aan kunstmest is. Ook enkele land bouwers in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben een schuit mosselzaad aangekocht om dit als proef op hunne akkers uit te strooien. De visschers ontvangen voorloopig 75 cent per 100 K.G. Nu de mosselhandel geheel stil ligt, is dit aan vele visschers welkom. Gevogelte in bezit genomen. De distributiedienst te Rotterdam heeft in de vriescel van een der veemen in beslag genomen een 1200 stuks gevogelte van allerlei soort, als: ganzen, eenden, patrijzen, snippen, kippen en 30 konijnen. In een pakhuis in het westen aldaar zijn nog in beslag genomen 20.000 Kg. grondstoffen voor thee-surrogaat. Eenheidsworst afgekeurd. Teneinde de zekerheid te hebben dat de eenheidsworst, die de Amsterdamsche bevolking te consumeeren krijgt, van deugdelijke kwaliteit is, is het Distributiebureau sinds eenigen tijd gewoon de worst onmiddellijk na ontvangst van den fabrikant, door den gezondheidsdienst te laten keuren, alsvorens ze te distribueeren. Naar Het Volk mededeelt is van de deze week ontvangen zending een aanzienlijk kwantum, eenige duizenden K.G., afgekeurd en als gevolg daarvan door ’t Distributiebureau aan den fabrikant teruggezonden. Daardoor is voor deze week slechts 1 ons worst op de bon beschikbaar, hoewel het voornemen bestond, lll2 ons te distribueeren. De volgende week zal dit tekort bij tijdige ontvangst worden ingehaald. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. In het voorjaar verlangen wij naar den zomer. Als de hemel soms helder-blauw kleurt, maar onderbroken wordt door de donkere hagel-zwangere wolken, als een enkele kleine vogel al zingt, gelokt door een oogenblik van liefelijken zonneschijn, maar daarna jaagt de snijdende noordenwind de buien over de nog leege akkers, dan gaat ons hart uit naar de bestendigheid van den vollen zomer. Wij zijn niet tevreden met de voorboden: de bloesem van den perzik en het eerste liedje van het winterkoninkje. Zij openen plotseling iets in ons binnenste, waardoor wij hen zelven ver geten en alleen oog hebben voor wat wij daar vinden, achter de eerst vergeten deur: ons eigen verlangen naar den zomer. Wij zien in onze gedachten op eens de heldere blauwe luchten en de witte wolkendriften langs den horizon; het groen der boomen, blauwend in de verte; de akkers met het onderscheiden zomergewas onder het glanzende licht. En daarheen gaat hunkrend ons verlangen uit, en, mijmrend, is het reeds of wij het fijne stemmetje van den kleinen zanger zeer ver af hooren, en of de bloesem van reeds in het verleden straalde. En dan is de zomer gekomen. Maar wat wij hoopten, kwam niet. Ten minste niet op de manier gelijk wij het ver wachtten. De stralende, zonvolle zomerdagen, onder het wijde, blauwe gewelf; het wuivende zware loover; weiden malsch en frisch; zoele winden door de toppen van het geboomte; rustige lauwe avondstonden met een klaren schijn van schoonheid, in dat alles worden wij telkens teleurgesteld. De dagen zijn meestal niet zonnig genoeg; droogte doet de landen verdorren; vaal en armelijk piekt het gras in de weiden. Harde winden hebben het weinige loof der boomen verschrompeld en doen roesten. Neen, het is niet de zomer welken wij ver wachtten; wij zijn telurgesteld. En alweder gaat onze gedachte vooruit, naar den herfst. Dan zal het komen. Wij verbeelden ons reeds te zien den stillen morgen met zijn dauwdroppen en z’n glanzende spinne- webben; de herfstbloemen; het rood van den wingerd, het blozend o-'ft aan laag geboomte. En van zoeten weemoed zwelt ons hart weer vol. Zoo zoeken wij het altijd verder. Onze ver wachting blijkt in het heden altijd onvervuld; heimwee naar later, is de toon welke het levenslied begeleidt. In de hal een werk H. Baars, gestalte, zijne spieren, het teekent alles de wording, de verwachting. Hij is bezig een vleugel te binden aan zijn schouder. De ernst van zijn jong gezicht verraadt zijn innerlijke spanning. Hij wil vliegen, zich verheffen, hoog in de lucht, zweven over boomen en kerktorens, landen en steden. Hij droomt, hoe schoon het zal zijn... Het werk is getiteld „Illuzie”. Het spreekt van dezelfde gevoelens en verwachtingen welke ook ons eigen zijn. Als nu de teleurstelling komt, later, als ik groot ben, dan zal ik, zoo mijmert de knaap. Al vergingen lente en zomer zonder de lieflijkheid en de weelde waarmede wij ze in gedachten hadden getooid, de herfst zal brengen het zalig genieten, zij het ook een korte, vergankelijke pooze. Illuzie met haar zacht gelaat lokt telkens naar de harde werkelijkheid, oord van onzen droom kunnen wij niet betre den. Weemoed wordt de tegenstelling der verwachting. Gelukkig de menseb, die weet, dat hij zijn eigen wezen inprent aan de wereld om hem heen, dat het zijn eigen verwachting is, die den morgen hoopvol kleurde en den zomerdag vulde met zonneschijn. De morgens zijn zelden zoo klaar, en de zomerdagen maar enkel zoo zonnig. Maar als ge weet, dat ge uw eigen geluk meeneemt, worden lentetij en najaars- droom door u zeer diep en klaar genoten. Wacht ge uw geluk van een schoone wereld, steeds wijkt het van u heen, als ge dacht het te grijpen. In het voorbij snellen der getijden, in alle wisseling des levens, kunt gij bet Eeuwige gewaar worden en vasthouden, mits gij het zelf bezit. Alleen dan is de wereld waarlijk schoon, en gij met haar in harmonie. Blijde Wereld. J. J. M. Geen veemarkt. Lemmer, 17 Juli. In de heden gehouden Raadsvergadering maakte de heer Visser aan merking op de notulen der vorige vergadering en diende ten slotte een motie in. De Voorzitter, burgemeester Kallenbach, weigerde deze motie in behandeling te nemen als zijnde niet aan de orde, en verwees den heer Visser naar het laatste punt der agenda: Rondvraag. De heer Visser verzette zich hier tegen, terwijl meer dere leden, op grond van het Reglement van orde, de toelaatbaarheid der motie krachtig verdedigden. Hierover vielen harde woorden. De voor zitter sloot ten laatste de vergadering; de agenda werd niet afgehandeld. Gaasterland, 17 Juli. Wat zon en regen in de groeimaanden vermogen, men moet het zien om het te kunnen gelooven. Onze bouw gronden staan er thans inderdaad breed voor. De storm- en droogtesporen zijn nog wel niet geheel verdwenen, maar het snelle herstel is verrassend. Alle soorten van groenten en vruchten vinden gereeden aftrek tegen stijgende prijzen. Hertk. Nieuwsbl. v. Er. Tjerkwerd. Bij een der leerlingen der Chr. school alhier is roodvonk geconstateerd. Het Bestuur heeft daarom besloten de vacantie met heden te doen beginnen, zoodat voor loopig de school voor drie weken gesloten is. De rogge. Men schrijft uit Winterswijk aan ’t Alg. B.: Vreesde men aanvankelijk dat nachtvorst, droogte en wind ongunstig op het roggegewas gewerkt hadden en het beschot daardoor ge ring zou zijn, vooral ook omdat de rogge zich op vele plaatsen had gelegerd, nu de rogge haar volle rijpheid bereikt heeft, blijkt het, dat over het algemeen de aar goed gevuld is zoodat de opbrengst zeer waarschijnlijk even overvloedig zal zijn als verleden jaar. Deze week is de commissie met de taxatie begonnen. Ook over haver, gerst en tarwe, die hier wel is waar niet in zoo groote mate ver bouwd worden, luiden de berichten gunstig. Elf-duizend stemmen en slechts één vrouw. Het perscomité van de afdeeling Rotterdam der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht schrijft ons Bij al de beschouwingen, waartoe de verkie- zingscijfers dezer dagen aanleiding geven, zij het ons vergund ook de onze te voegen. Er zijn 23 vrouwen candidaat geweest voor de Kamer, wel een bewijs, dat de partijen, die haar stelden, oordeelden, dat deze vrouwen stemmen zouden trekken en hun lijst flatteeren. Blijkbaar voelden de 9 partijen, die vrouwen tot lid der volksvertegenwoordiging aanbevolen, dat zij daar een goed figuur maken en flink de betreffende partijprogramma’s verdedigen zouden. Eén vrouw is slechts gekozen dat is jammer, want nu is er slechts ééne, aan wie aller verwachtingen getoetst kunnen worden. Maar wie het oor te luisteren legt om den volkswil te leeren kennen, die kan uit de gehouden stemming zien, dat 10,966 stemmen in Nederland speciaal op de vrouwen zijn uitgebracht. Dat zijn ruim tienduizend voorkeur stemmen van kiezers, die hebben gewenscht, dat hun zaak liefst door een vrouw in de gedood. Een buitenlandse!) spreekwoord zegt„Zoo als gij in bet bosch inroept, zoo klinkt de echo”. En eene treffende illustratie van dit ware woord is wel het gebeuren op economisch gebied in de Entente- en Centrale landen. De landen der geallieerden bereiden aldus de telkens weer opduikende couranten berichten, de economische boycott voor. Wat is natuurlijker aldus de bekende Engelsche pacifist Brailsford, wiens woorden wij de vorige week citeerden dan dat Duitschland en zijne bondgenooten zich voor deze toekomstigen economischen krijg reeds tot aan de tanden wapenen. Duitschland’s voornaamste bondgenoot, de Oostenrijksch Hongaarsche monarchie, blijft ook in deze voorbereidingen niet achter bij Duitschland. De groote banken in Oostenrijk-Hongarije treffen maatregelen, om na het sluiten van den vrede hun werkkring in de neutrale en de geallieerde landen te kunnen uitbreiden, in verband met den alsdan te verwachten economischen strijd. Dezer dagen hebben plannen hun beslag gekregen omtrent de oprichting van een Oostenrijksch-Hongaarsche Bank in Madrid, welke binnenkort haar werkzaamheden zal aanvangen. Het kapitaal is voorloopig op 10 milhoen peseta’s vast gesteld, waarvan de helft wordt overgenomen door Spaansche bankinstellingen en de arfdere helft in gelijke deelen door den Wiener Bankverein en de Pester Commercialbank wordt gefundeerd. Het ligt in de bedoeling, aanvankelijk gewone handelszaken te doen, doch tevens reeds voorbereidingen te treffen voor nieuwe branches, waarmede men zich na het sluiten van den vrede wil gaan bezighouden, o.a. het oprichten van industriëele onder nemingen iu Spanje en het financieren van het goederenverkeer tnsschen dit land en de Habsburgsche monarchie. In Turkije zal eveneens een Oostenrijksch- Hongaarsche bankinstelling worden opgericht. Over de desbetreffende plannen wordt onder handeld tusschen de Nieder-Oesterreichische Eskom pte Gesellschaft, de Pester Ungariscbe Commercialbank en verschillende Turksche financiers. Deze nieuwe Turksch-Oostenrijksche Bank zal zich vooral bezig houden met crediet- verleening aan handel en industrie en het oprichten van nijverheidsondernemingen. Het ligt in de bedoeling, op verschillende plaatsen filialen te openen. Het kapitaal zal voorloopig 500.000 bedragen. Er zijn voorts inOostenrijkonderhandelingen gaande voor het oprichten van een comité ter bevordering van den in- en uitvoerhandel naar Roemenië, de overige Balkan-staten en den Levant. Verschillende belangrijke firma’s hebben reeds deelneming toegezegd. Spreken deze berichten reeds voldoende voor zich zelf, nog duidelijker is het volgende Het Zweedsche blad Berlinske Tidende deelt mede, dat Duitscbe handelaars en fabrikanten aanbiedingen hebben gedaan voor ’t charteren van schepen tot vier jaar na het einde van den oorlog, tegen den prijs van 22 sh. per ton, terwijl de reeders geenerlei onkosten noch verzekeringspremies zullen hebben te betalen. De bevrachters zullen voor eigen rekening voorzien in het aanstellen van een Duitscbe bemanning en van Duitsche gezagvoerders. De B. B. C. teekent bij dit bericht aan dat voor een schip van 6000 ton een vracht prijs als de bovengenoemde een netto-winst zou laten van Mk. 1.58 millioen, terwijl de kostprijs van dergelijke vrachtschepen in vredestijd slechts Mk. 1 millioen bedroeg, zoodat de reeders een uiterst aanzienlijke winst zouden opstrijken. Op geld en kosten wordt echter niet gezien dit wenschen wij hieraan toe te voegen als het op oorlogvoeren aankomt, hetzij deze militair of economisch wordt uitgevochten. Het gevleugelde woord, dat ,zgeld daarbij geen rol speelt" is helaas maar al te zeer eene onomstootelijke waarheid. Maar tot hoever moet dan wel de wereld door militaire en economischen oorlog ontwricht worden, voor de oorlogeconomie, maar den vrede het belang

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1