Verschijnt Donderdags en Zondags No. 60. 57ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1918. Zondag 28 Juli. Uit de Raadszaal. VOOR BINNENLAND. Friesche Zuidwesthoek, 24 Juli. In dichte dekens bedekken de witte klavers dit jaar in 4e tweede groeitnaand onze weiden. Dit gras is zoo overvloedig, dat op sommige boer derijen maatregelen genomen worden ter voor koming van een z.g. blastziekte onder het rundvee. Bolswardsclie Courant 1909, n voorstel en de Vergadering op Donderdag 25 Juli 1918. dat het besluit maar hij acht de vergadering. van 1896 één Getrokken ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. aangegaan in 1910, ,z 1912, 1912, Henk. Nieuwsbl. v. Fr. Tjerkwerd. Bij de gehouden stemming voor één notabele in de plaats van den heer S. Baarda, vertrokken, werd gekozen de heer J. Y. Haagsma, met 32 van de 61 geldige stemmen. De heer J. Heins, candidaat van de arbeiderspartij, verkreeg 25, terwijl de overige 4 stemmen op verschillende personen waren uitgebracht. Onze handbagage. De directie der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft het volgende onder de aandacht van het personeel gebracht. Vele reizigers nemen handbagage mede, die door hare groote afmetingen voor medereizigers zeer hinderlijk is. Hiertegen moet met kracht en zonder aanzien des persoons worden opgetreden. Voorwerpen, die niet voldoen aan het bepaalde van te zijn, kleine gemak_kelijk draagbare voorwerpen, die in de netten of onder de banken in de rijtuigen kunnen geplaatst worden, zonder andere reizigers hinderlijk te zijn, mogen niet in de rijtuig- afdeelingen worden geplaatst: zoo zij daarin reeds aanwezig zijn, moeten ze worden ver wijderd en overgebracht naar den bagagewagen. Bij aankomst op het bestemmingsstation kan dan de bagagevracht worden geheven. Het personeel moet daarop streng toezien. Poging tot ontvluchting. Uit de strafgevangenis te Haarlem is weer een Duitsche deserteur ontvlucht. Hij werkte op een plaatsje onder toezicht van een hulp- bewaarder. Bij het doorgaan van een doorloop slaagde hij er in een laddertje dat op een verborgen plaats stond, te grijpen en over een muur met prikkeldraad te komen. De onder-directeur zette den ontsnapte op een fiets na en wist hem, met behulp van een agent op de spoor- ABONNEMENTS PRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. komt en de gasfabriek in dezen tijd weinig stortingen kan doen, is de som van f70.000 welke geleend is, opgebruikt, en wordt voor gesteld nog f 30.000 tijdelijk te leenen. Met algemeene stemmen aangenomen. 3. Wijziging begrooting 1918. De tijdelijke geldleening en de vergoeding kantoor aan den gemeente-ontvanger worden in de begrooting opgenomen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Uitlatingen. In de geldleening f 28.000 aandeel, aflosbaar 2 Jan. 1919. wordt no. 5. - 51.000, Van f 14.000, - 5.500, - 47.000, 5. subsidie voor B. en W. B. en W. stellen voor, op het ingekomen adres van de Commissie om subsidie voor den te houden turndag, de som van f 50 te ver- leenen, evenals ’t vorig jaar. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 6. Adressen Schippersvereenigingen inzake opruiming boomen met advies B. en W. Door de Schippersverenigingen werd ver zocht, aan ’t Oordje boomgewas op den wal uit te roeien, de boomen langs de gracht te besnoeien en de Rotterdammer boot een andere ligplaats aan te wijzen. B. en W. adviseeren, dat opruiming van boomen niet noodig is, doch met opsaoeien voldoende verbetering kan komen. Omtrent ligplaats Rotterdammer, merken zij op, dat indertijd door die maatschappij f 200 is bijgedragen tot verbetering van den wal, en 't dus nu niet opgaat de boot weer terug te wijzen naar de vroegere ligplaats. Besloten wordt met algemeene stemmen, de boomen goed na te zien, maar de boot te laten liggen. 7. Adressen inzake winkelsluiting met advies der Commissie v.fd. Strafverordeningen. Van de Bakkersvereeniging en van eenige winkeliers was het verzoek ingekomen om de winkelsluiting in den zomer inplaats van om 8 te bepalen op 9 uur. De commissie adviseerde, dat deze ver ordening nog te kort in werking is, om nu reeds tot wijziging over te gaan, te meer waar blijkt, dat in ’t algemeen de verplichte sluiting wel voldoet. Om aan het bezwaar der schipperij te vol doen, wil men door den brugwachter bij de Harlingerbrug briefjes doen afgeven, waarmee ze bij de winkels terecht kunnen. De heer Eisma stemt toe, dat de verorde ning nog te kort in werking is om er over te oordeelen, maar toch gevoelt hij veel om het verzoek in te willigen, want dat om 8 uur gesloten moet worden is eigenlijk zoo wat bij verrassing aangenomen. De heer Boersma meent, dat aan ’t bezwaar eenvoudig te gemoet gekomen kan worden door te nemen oude tijd. De heer v. d. Wal begrijpt niet waarom het besluit bij verrassing is genomen. Er waren toch adressen ingekomen om tot ver plichte sluiting over te gaan, en om nu te bepalen dat bet geldt voor ^oude tijd” daarmee zou de Raad een gek figuur slaan. De heer Terhenne merkt den heer v.d. Wal op, dat inderdaad bij verrassing de sluiting op 8 uur is bepaald. Er was verzocht ook door de commissie geadviseerd om sluiting op 9 uur te bepalen (in den zomer althans) maar door een amendement Hooiring, dat door den beer Oosterbaan ge steund we'rd, is besloten het ook des zomers op 8 uur te stellen. Het lijkt hem ’t beste toe, het dit jaar zoo te laten, maar als het noodig of wensche- lijk voorkomt, kan men ’t het volgend jaar altoos nog veranderen. De Voorzitter merkt op, genomen is bij amendement, Raad toch wel bekwaam te oordeelen over de bij behandeling ingediende amendementen, en wel zooveel zelfrespect moet hebben, om binnen zoo korten tijd ’t niet weer te wijzigen. Als de omstandigheden veranderen of groote be zwaren zich voordoen, moet soms een besluit B. en W. machtiging de bascule aan te schaffen, en voorloopig een lokaal er voor te huren. De heer Boersma herinnert zich dat eenige jaren geleden een dergelijk verzoek ter tafel is gebracht; toen werd het uitgesteld, en al komt het nu gelijk het hinkende paard wat achteraan, toch zal hij gaarne meewerken om onze veemarkt weer vooruit te brengen. De heer Keikes is er ook voor de week markt te steunen, maar bij vreest dat f 3000. later hooger wordt door stijging materialen enz. Als besloten wordt tot aankoop van een weeg brug, moet er ook een plaats voor beschikbaar gesteld worden. Een gebouwtje op de veemarkt zal, vreest hij ook een misstand opleveren. Het komt hem beter voor, eerst de plaats uit te zoeken. De Voorzitter antwoordt dat men een gedeelte van de werkplaats van Westerbaan geschikt kan huren, daar is ruimte genoeg. De heer Wierema acht wel goed overleg te plegen met de maatschappij van Landbouw, die weten beter hoe het ingericht behoort te worden, waarop de Voorzitter antwoordt, dat dit ook de bedoeling is, maar tevens de markt meesters van Leeuwarden en Sneek te raad plegen. De heer Praamsma is er voor, alles aan te wenden wat kan helpen om onze weekmarkt vqor uit te brengen, hij geeft evenwel in overweging dat men zorg drage voor een solied weegtoestel. De heer v. d. Klei zal ook gaarne mee werken tot verheffing van de veemarkt, maar acht toch wel wenschelijk dat men eerst weet waar die weegbrug zal worden geplaatst. De heer Kramer meent dat men dit wel aan B. en W. moet kunnen toevertrouwen, die zullen ’t op de zuinigste maar tevens op soliede wijze doen uitvoeren. Er wordt over ditzelfde punt nog heel wat heen en weer gepraat, maar eindelijk wordt met 9 tegen 2 stemmen (de heeren Keikes en Eisma) besloten B. en W. te machtigen een weegtoestel aan te koopen, en dan zal later over de plaatsing, zoo noodig, nader beslist worden. Sluiting der afl. 30 Sept. no. 4. u 24 Jan. no. 7. 30 Sept. nos. 25, 92, 80 en 23. 1 Sept, nos, 110, 102, 108. 57 en 34. Adres Commissie Lich. Opvoeding om Gymn. Betooging met advies herroepen worden, doch dat is hier niet het geval. En dit adres is ook niet door 4e grootere winkeliers geteekend, het lijkt Spr. beter, het volgend jaar af te wachten om te zien of er verandering in moet komen. De heer Praamsma vraagt waarom alleen de brugwachter bij de Blauwpoort briefjes van verlof om te verkoopen kan geven, waarop de Voorzitter antwoordt, dat dit maar een vingerwijzing is. De regeling er van is aan B. en W. Het voorstel om op het verzoek afwijzend te beschikken, wordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen, de heeren Eisma en Boersma. 8. Voorstel Ged. Stalen, jaarwedden B. S. O. met advies der Wethouders. Dit voorjaar werd door Ged. Staten het oordeel van den Raad gevraagd over ver- hooging jaarwedde Burgemeester en Secretaris elk f 200 en die van den Ontvanger met f 100 te verhoogen. (Behandeld in de ver gadering van 11 April.) Nu komt op nieuw een voorstel om ver- hooging, daar in vergelijk met andere provinciën aan Ged. gebleken is, dat de aangebrachte verhooging niet voldoende is geweest. Het plan is nu het salaris van den Burgemeester te bepalen op f 2400.aanvang, na 3 jaren f 2700.na 6 jaren f3000.dat van den Secretaris op f 2200.2500.f 2800. eindsalaris, en dat van den Ontvanger f1200. f 1375.f 1550.maximum. Van de Broederschap van ontvangers was nog een missive om er op te wijzen dat de verhouding tusschen salaris Ontvanger en Secretaris niet- goed is, en eerstgenoemde eigenlijk naar verhouding te laag staat. De Wethouders adviseeren om het door Ged. Staten voorgestelde in te willigen, maar afwijzend te beschikken op het verzoek der Broederschap, wijl zij meenen dat die voor zijn werkzaamheden een voldoende belooning geniet. De heer Wierema wijst er op dat de Voor zitter zeide dat men bij de winkelsluiting zooveel zelfrespect moest hebben, om niet zoo spoedig een besluit te wijzigen. Nu is kort geleden ook de regeling der jaarwedden hier behandeld, en toch willen de Wethouders het nieuwe voorstel maar weer aannemen, wat niet klopt met dat zelfrespect. De heer Kramer stemt toe dat er eenig verschil is in dit voorstel en dat van dit voorjaar, maar de ervaring leert dat Gedepu teerden toch eigener autoriteit die salaria vaststellen, en daarom meenden de Wethouders er niet aan te moeten tornen, doch het maar over te nemen. De heer Praamsma is ongeveer dezelfde opinie toegedaan als de beer Wierema, en ’t spijt hem dat de Wethouders nu al weer komen met het voorstel om er in mee te gaan. Hij weet wel dat Ged. het salaris vast stellen, maar hij vindt den sprong van nu toch te groot. En wat de Broederschap van Ontvangers aangaat, ja pas is de Ontvanger verhoogd, pas is hen daarbij nog een som voor kantoorhuur toegestaan, aan de verhooging komt geen einde. En dan komt straks weer dat de verhouding tusschen Burgemeester en Secretaris niet goed is, dan is de verhouding van Secretaris en personeel der Secretarie weer verbroken, en zoo blijft het aan den gang. Spreker kan zijn stem er niet aan geven. De heer Terhenne vindt de verdediging van den oudsten Wethouder uitermate zwak, maar hij weet ook heel goed dat tegensputteren niets geeft, daar het advies slechts pro forma wordt gevraagd. Hij zal zich buiten stemming houden. De heer Lunter merkt op, dat de vorige keer door hen in -het advies gezegd is, dat zij de jaarwedde van den Burgemeester on voldoende achten, die wenk is overgebracht en nu komen Ged. met een ander voorstel. Het advies van de Wethouders wordt verworpen met 7 tegen 3 stemmen, (de heeren Kramer, Lunter en Keikes), terwijl de heer Terhenne zich buiten stemming hield. De heer Praamsma wecscht te berichten, dat de Raad zich op het standpunt van de vorige maal handhaaft. Dit wordt aangenomen met 7 tegen 3 stemmen, (dezelfde 3 heeren, terwijl de heer Terhenne ook hier buiten stemming bleef. De Voorzitter. Nu komt dan nog in behandeling het verzoek om een weegtoestel voor het vee aan te schaffen. Zoo’n weegbrug met gebouwtje kost ongeveer f 3000.en daar dit nog al een heele uitgaaf is, vragen baan bij de gevangenis te grijpen. De raadsvergadering van j.l. Donderdag zou al heel vlug zijn afgeloopeu, ware er niet een extra nummer aan de agenda ver bonden geworden. De 8 punten van de agenda gingen nog al glad er door, alleen ’t laatste punt, verhooging jaarwedden Burgemeester, Secretaris en Ontvanger begon al wat tegen de keel te zitten, en er zou meer van los gekomen zijn, als men niet wist dat het vragen van advies aan den Raad eigenlijk maar pro forma geschiedt, daar zelfs in de missive van Ged. Staten al doorschemert, dat het plan is het zoo te bepalen als zij voorstellen. Het toegiftnummer was het aanschaffen van een weegtoestel voor het vee... dat later naar men hoopt weer in grooten getale hier aan de Veemarkt zal worden aangevoerd. Aan zoo’n bascule schijnt nu ineens zoo’n dringende behoefte te bestaan, dat wel drie adressen er over inkwamen, en de zaak zelfs urgent behan deld werd. Nu had niemand er tegen om te doen wat mogelijk is om onze weekmarkt weer in fleur te brengen, de kosten daar lei men ook niet het zwaartepunt in, maar de plaats waar dat toestel geplaatst zal worden, dat was het cardinale punt. B. en W. vroegen voorloopig machtiging om zoo’n weegtoestel te bestellen dan kon later wel over een gebouw daarvoor beslist worden. Voorloopig zou men een gedeelte pakhuis huren en als dat niet beviel, kon men altoos nog tot bouwen overgaan. Maar de Raad besefte dat als de weegbrug er eerst is, moet er ook een plaats voor komen, en daarover werd eigenlijk in een cirkelgang zooveel gesproken, dat het ons deed denken aan een koe die onwillig is om op het weegtoestel te gaan. Doch ter zake! De heer Oosterbaan was afwezig, dus tegen woordig 11 leden. De notulen der 2 voor gaande vergaderingen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Resolutie van Ged. Staten, berichtende dat de beslissing over het besluit tot verkoop van een gedeelte der begraafplaats wordt ver daagd maar een latere resolutie dat die verkoop wordt goedgekeurd. b. Missive van J. Brouwers, gemeente ontvanger, dank betuigende dat hem vergoeding van het kantoor werd toegekend. c. Resolutie van Ged. Staten, goedkeurende de geldleening en wijziging begrooting. Aangenomen voor kennisgeving. d. Adres van Tj. Boersma, verzoekende vermindering van pachtsom voor de veemarkt, daar door het slachtverbod de aanvoer zoo enorm is, verminderd dat hij de kosten niet eens kan maken. e. Adres van ’t Bestuur der Vereen, van Technischen dienst er op wijzende dat de regeling der jaarwedde van den architect niet is in overeenstemming met de eiscben van dezen tijd, waarom verzocht wordt daarin verbetering te brengen. Beide-ahressen in handen van B. en W. om advies. f. Missive van de Commissie van den weg BolswardHarlingen, verzoekende^ wijziging begrooting 1918 en wordt ingediend de begroo- ting voor ’t volgend jaar. De begrooting zal komen in handen der Commissie, daarvoor aangewezen, en de wijziging der begrooting wordt goedgekeurd, zonder hoofdelijke stemming. g. Adres van ’t Bestuur der Friesche Mij. van Landbouw, verzoekende over te gaan tot het aanschaffen van een veebascule. Een adres inzake dezelfde zaak van de R. K. Boeren- en Tuindersbond en nog een idem van verscheidene veehouders. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten, dit punt nog hedenavond te behandelen aan hel eind der vergadering. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Kohieren schoolgeld. De kohieren schoolgeld over ’t le en 't 2e kwartaal worden vastgesteld en invorderbaar verklaard, bedragende voor de school voor m. u. 1. o. f 210.50 en f 195. school no. I - 351.45 - 349. Zonder hoofdel. stemming goedgekeurd. 2. Voorstel Burgem. en Weths. aangaan geldleening ter voorziening in kasgeld. Daar de hoofdel. omslag nog niet binnen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1