57ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 1 Augustus. 1918. No. 61. SCHEURING. i VOOR BINNENLAND. In drift. Bolswardsche Courant Afzonderlijke van werden i schijn 1 c over het treurig werkplaats, in legen Siberië bezorgen, stnoord. na en zoodra hier nog vleesch genoeg eten, men tevreden is met datgeen, een paar jaren geleden nog niet ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Sneek, 29 Juli. Eergisteren morgen werd hier in de KI. Kerkstraat een melkrijder, die met een vrachtje geladen melkbussen van de boterfabriek aan den Ysbrecbtumerweg huiswaarts keerde, door een politieagent aan gehouden. ’t Kommando luidde: «Doorrijden naar 't politiebureau en daar onderzoeken de verdachte inhoud van je bussen!” Natuurlijk duurde ’t maar weinige seconden of een vrij groot publiek had zich aldaar om de'uitpakkerij verzameld. ’t Was toen: «Doorloopen, vooruit, geen samenscholingen!” Maar dat «doorloopen” ging niet haastig in zijn werk. Ten slotte wist men het publiek toch te verspreiden. Intusschen leidde ’t onderzoek niet tot het verwachte resultaat. Alles wat aan ’t politie bureau was bezorgd, kon de melkrijder, tot groot vermaak van de omstanders, weer in een der bussen bergen; niets had men kunnen vinden, dat niet vervoerd mocht worden. Witmarsum, 28 Juli. Een paar jongelingen alhier werden door den brigadier der mare- Wat de menschen ook doen en willen, ’t zij in het groot of in het klein, steeds bestaat er verschil van inzicht. En waar ze zich ook vereenigen, onverschillig tot welk doel en op welke plaats, overal tiert de splijtzwam, die vaneen tracht te rijten, wat met zooveel moeite opgebouwd wordt. Elke vereeniging van menschen heeft in zich een kiem, die voortwoekert, en als de omstandigheden daartoe medewerken scheiding als eind resultaat hebben. En niet altijd zijn wij op onze hoede om dat te voorkomen. Te vaak slapen wij op de wallen en kan de vijand ongehinderd de vesting binnensluipen, te menigmaal liggen de wieders ter neder en kan het onkruid ongestoord opgroeien. Wordt de kiem niet terstond gedood, dan zal het eiken dag moeilijker worden. Frisia. Eieren. Te Leiden zijn bij verschillende banket bakkers ongeveer 150.000 eieren in beslag genomen, welke zij met het oog op den winter hadden ingekalkt. Bezuiniging. Verschillende Rijkskantoren op economisch gebied zullen eenvoudiger worden ingericht dan tot dusverre het geval was op den dienst zal zooveel mogelijk worden bezuinigd. Verschillende personen, indertijd bij die kantoren benoemd, is reeds tegen 1 Sept. a.s. ontslag aangezegd. Kostbare smokkelwaar. De grenswacht te ’s Heerenberg heeft gisteren twee Duitsche dames aangehouden, die voor een waarde van f 10.000 aan goud en diamanten trachtten uit te voeren. Zondagmiddag kregen op de Didamsche heide twee gebroeders om eene nietigheid twist. Plotseling greep de een in een aanval van drift een oude banjonet en bracht zijn broeder daarmede drie levensgevaarlijke steken toe, zoodat deze ijlings naar bet ziekenhuis moest worden vervoerd. De dader, die evenals de getroffene gehuwd is, werd gearresteerd. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ze waren gehuwd, gelukkig gehuwd. Hij droeg baar op zijn handen en zij trachtte zijn geringste wensch te voorkomen. Het gelukzonnetje stond hoog aan den helderen hemel. Maar daar in de verte vertoonden zich twee donkere wolkjes, klein nog, maar, zeker, en geen van beiden zag ze. ’t Was de laster, de afgunst van anderen, die ze daar gebracht had de jaloezie en de argwaan. In ’t eerst wilde zij er niets van gelooven, wat men vertelde en wierp alle kwaad ver moeden ver van zich. Maar de laster hield vol, en wat in den beginne voor onschuldige scherts was aangezien, werd eindelijk bittere ernst genoemd. De twijfel was in ’t hart geslopen, het vaste geloof begon te wankelen, en steeds verder kwamen ze van elkander te staan. Ik wil dit verhaal niet verder uitspinnen ge kunt er, lezer, zelf een Roman van maken, ge kunt de schuld op hem of op haar werpen, ’t bejammeren, dat ze niet eerlijk en open hartig tot elkander gesproken hadden toen ’t begon, ge kunt doen wat ge wilt, maar ge zult moeten toestemmen, dat ’t zoo kan, dat ’t zoo gebeurt, menigmaal, dat de laster werkt als splijtzwam, die twee harten, eerst zoo nauw aan elkander verbonden, van één scheurt, langzaam ja, maar pijnlijk ook. chaussee Toering betrapt op het dooden van eenden. Ze hadden een zak met doode eenden bij zich. De jongelingen verzetten zich tegen inbeslagname en sloegen den ambtenaar met de fiets en dreigden met wapenen, doch de brigadier behield de overhand. Proces-verbaal zal ’t gevolg zijn. Henk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 30 Juli. Onze rijksnormaalschool heeft betere tijden gekend, ’t Aantal leerlingen, een 30 bedraagt niet eene een derde meer van hetgeen deze inrichting in haren bloeitijd bezat. De voorbereidende klas telt op moment 3 leerlingen en last not laest 4 leerkrach ten, onder welke een onderwijzer in vak K. Of de regeering dezen toestand blijft besten digen? ’t Gerucht gaat dat we hier een dag- normaalschool krijgen. Maar of de voorberei dende een poos wordt stop gezet, de Districts Schoolopziener schijnt dien weg nog niet op te willen. Sneek, 30 Juli, ’t Was treurig vandaag op onze weekmarkt. De veemarkt vooral toonde een doodschen aanblik; eenige nuchteren kal veren, een paar vette, eenige 4 weeksche bigjes, dat was de heele markt. En bij dat alles geen noteering (de Regeering pakte de kalveren in) en geen handel. ’t Is dan ook geen wonder dat de markt meester van deze misère gebruik zal maken den Burgemeester verlof te vragen op eens een 14 dagen, yf 3 weken er op uit te gaan. Bij de veerschepen zag 't er al niet beter uit: alles wat er gelost werd, moest door de politie worden onderzocht. Inplaats van de touwen der pakketten even los te maken, drukte men maar gaten in de emballage, om te onderzoeken of de inhoud accoord ging met datgene ’t welk vervoerd mag worden. Waar beslag op moest worden gelegd, en dat bedroeg nog al iets, ging naar ’t politiebureau, waar 't tot nader order werd opgeborgen. Sneek, 30 Juli. Voor geld en goeie woorden, ’t laatste mag men ook wel achterwege laten, kunnen we tenminste als ’t welk velen wilden eten. En niet in den avond alleen ziet men bezendinkjes schaapvleesch aan buis bezorgen, maar op klaarlichten dag bezorgt men de menschen zelfs vaak twintig tot meer ponden vleesch. De emballage bestaat dan intrommels, vaatjes, zakken, manden, ja, een enkele maal gebeurde het, dat iemand in een schooltasch zijn vleesch thuis werd bezorgd. En de prijs? Van f 1.50 tot f 1.75 per pond. Gemeentelijke varkensmesterij. De Raad der gemeente Leiden heeft aan B. en W. een crediet verleend van f 70.000, teneinde een proef te nemen met het mesten van varkens van gemeentewege. Gebruik zal worden gemaakt van een particuliere mesterij, waar plaats is voor 400 varkens. Voor voedsel hoopt bruik te kunnen keukenafval enz. Samen hadden ze geklaagd lot, de werkers in fabriek en de havens en op ’t veld, samen hadden ze afgunstige oogen geworpen op de meer be voorrechten in de maatschappij, samen hadden ze booze woorden gesproken over ’t kapitalisme, dat hen den voet op den nek zette. Op ver gaderingen en meetings, in kranten en bro chures, hadden ze opgewekt en met middelen gepeinsd onrecht te maken. kregen ze, steeds groeide bet leger reeds vormden ’t Schijnt in den aard der menschen te liggen, zich te vereenigeneen geheime, in wendige, niet te weerstane kracht dwingt hen, zich bij elkander aan te sluiten. En dat ze ’t doen, dat is heel natuurlijk. Wat zal één mensch, wat kan hij? Niets! Al zijn er miliioen strijders, en ze trekken één voor op tegen den vijand, deze zal al is hij maar honderd man sterk hen allen gemakkelijk verslaan. In éénheid ligt kracht, dat weten wij, dat brengen we in toepassing, dat heeft de menseb heid gedaan, heel de ge schiedenis door tot op dezen dag. Dat doen de staatkundige partijen, de onthouders, de onderwijzers, de legers... zelfs de dieven weten er van. En toch, hoe van Inbrekers. Men meldt uit Valkenswaard aande’a-ZL Ct. Zondagnacht is bet de politie mogen gelukken twee personen te betrappen op inbraak en diefstal van tabak in de sigaren fabriek van den heer Kersten. Zij waren voorzien van twee revolvers en een dolk. De een nam een dreigende houding aan, waarop de politie een schot loste, ten gevolge waarvan hij gevaarlijk verwond werd en naar Eindhoven vervoerd moest worden. De andere persoon is in verzekerde bewaring. DE TIJDSOMSTANDIGHEDEN. Loop ik soms een winkel binnen Om een pakje of een pet, Om wat eten of wat drinken, Kousen, schoenen of sajet; Word ik op beleefde wijze Dan reusachtig afgezel, En komt heel m’n arme beursje Plots daartegen in verzet; Dan zet men een ernstig snuitwerk En verzekert: «Waarde heer, nWegens tijdsomstandigheden «Vraagt men elk halfuur hier meer! 'Zie ik ’t halve menschdom gappen, Hamst’ren, smokk’len en zoo voort, Kettinghand'len, knoeien, snijden, Onbeschaamd, alsof ’t zoo boort, Zie ik, hoe men eenheidsprijzen Heel gewoon lapt aan z’n laars, En word ik om al die slechtheid Haast van af keer pimpelpaars; Dan vraagt men mij: Beste jongen, «Waarom maak jij je toch dik? «’t Zijn de tijdsomstandigheden Ik brom: «Ja, het eigen ik!” Zie ik recht en wet verkrachten, Stiekum of in ’t openbaar, Zie ik ’t recht des sterksten heerschen, ’t Menschdom brengen in gevaar; Hoor ik halve idioten Voeren ’t allerhoogste woord, Met een lef om van te beven Diefstal billijken en moord; En loopt mij de gal dan over, ’t Klinkt me toe van allen kant: «Man, de tijdsomstandigheden z/Heerschen in ons vaderland!” Al die tijdsomstandigheden, Och, daar moet ik van weerom Slecht blijft slecht, en onrecht onrecht, Zwart blijft zwart, en krom blijft krom Wie dat alles goed wil praten, Wijzend op d’ omstandigheên, Menschen, houdt hem in de gaten, Zegt hem bondig: //Ventje, neen! «’t Zit niet in omstandigheden, ’t Ligt ’em niet in druk en nood «Waarlijk fiere, noob’le menschen «Zijn d’ omstandigheên te groot!” Juli '18. G. E. Fran. Crt. we van de groote waarde bet één zijn overtuigd zijn, hoe we naar gelijk willenden zoeken om ons met hen te vereenigen, toch sluipt, zoodra ’t verbond gesloten is, de splijtzwam teekenachtig woord van Dr. Kuyper, binnen, die voort groeit, langzaam of snel, maar voortgroeit en zijn wortels dringen in de voegen tusschen de steenen en verzwakken de muren van het trotsche gebouw, wie zal de sterkste zijn, wie de overwinnaar; het sterk bindende cement of het nietige, zwakke plantje Oogenschijnlijk het eerste en toch... hoe vaak komt het anders uit. de arbeiders opgeroepen, elkander hadden ze op om een einde aan dat Steeds meer aanhangers van «be- wusten” en reeds vormden ze in menige plaats, in meer dan één land een macht, waarmede rekening diende gehouden te worden. Maar in hun leger kwam ook de splijtzwam, deze ging het te vlug, die wilde veel verder en welhaast scheidden velen zich van de groote partij af, de «A.” verdween uit den naam en alsof dit nog niet genoeg ware, enkelen wilden ook de «D.” er nog uit hebben. De S.D.A.P. verloor de mannen der S.D.P., en naast dezen kwamen de S.P.-ers te staan. De eendracht was verbroken, afzonderlijk trokken ze ten strijde, de anderen bekampende, zeker, maar ook elkander, heftiger, soms nog dan ze de gemeenschappelijke tegenstanders deden. Verheugt II niet over dat verschijnsel, gij Liberalen, maar steekt de hand in eigen boezem, ziet uw eigen verdeeldheid en merkt op, welke treurige vruchten ge er van plukt. En zij, die zich christelijk noemen, als staats partij, ook zij zijn niet altijd eendrachtig, ook bij hen zijn sporen van de zwam te ontdekken. En de Christenen, is er grooter toonbeeld van verwarring, van tegenstrijdigheid te vinden dan in de kerk? Hoofdgroepen Katho liek en Protestant! In de eerste een tot nog toe zeer goed bewaarde eenheid, hoewel ook daar afvalligen zijn, vooral in de groote stedenmaar bij de anderen, wat een split sing en nog eens weer splitsing. Al de torens der onderscheiden kerken wijzen naar boven, in al de gebouwen put men uit denzelfden bijbel, maar hoe hemels breed verschilt de wijze, waarop men hier en daar en ginds dat Boek gebruikt. Reeds kort na de stichting der eerste gemeente is dat begonnen. Paulus vermaande in zijn brieven, niet te prediken de leer van deze of van die, maar alleen die van Jezus Christus. En nog wordt dat van eiken kansel gezegd; en elke prediker zegt: ik verkondig U bet ware evangelie, al de anderen zijn (bewust of niet) op den verkeerden weg. Men moge nu andere middelen gebruiken dan in de Middeleeuwen, het scheiding maken tusschen bokken en geiten heeft nog niet opgehouden nog steeds zijn er ketterjagers. men grootendeels ge- maken van schillen en Hoe had men gezucht onder het zware juk, dat een almachtige kliek, in naam van den Czaar, het volk op de schouders had gelegd. Hoe zwaar werd ieder gestraft, die tegen het bestaande stelsel in verzet kwam, hoe weinig was er noodig om een verdachte in ’t afge- een schier ondraaglijk lot te In bloed werd elke opstand ge- Men ging de gangen der Nihilisten meedoogenloos werden ze gestraft, men slechts een schijn van bewijs tegen hen kon in brengen. En plotseling, als gevolg van den grooten oorlog, was 't uit met de macht van den alleenheerscher men bracht hem naar’t oord, waarheen zoovelen in zijn naam verbannen waren geworden, ’t Volk had de macht in handen de vrijheid was gekomen. De vrijheid 1 Ziet naar het Rusland, wat er van die vrijheid geworden is. Fel bekampen de partijen elkander, nog heftiger dan ooit te voren zijn de ver volgingen, nog grooter is de ellende. Allen hadden ze verlangd naar verbetering, naar verlossing, en toen die kwam en de toepas sing moest worden geleverd, toen de gemeen schappelijke vijand uit den weg was geruimd, toen kwam weer de scheiding en ontstonden er vijandschap en haat tusschen ben, die zoo pas nog gezamenlijk hadden gejubeld over het lichten van een nieuwen dag. Diefstal. Te Kaatsheuvel zijn ten nadeele van den schoenfabrikant Veetere Roestenberg pl.m. 250 vellen chroomleder, ter waarde van f 3000 gestolen. De daders zijn onbekend. Bakkersgezellen. De bakkersgezellen hebben besloten over het geheele land eene krachtige actie te voeren voor een loon- en wachtgeldregeling. Allereerst zal men een onderhoud met den minister van landbouw aanvragen. In ver band met de toenemende werkloosheid is men van meening dat er ten spoedigste een behoorlijke wachtgeldregeling moet komen. Sigarenindustrie. Er wordt nog steeds tusschen regeering en sigarenfabrikanten onderhandeld over de verstrekking van sigaren. De onderhande- lingen worden thans ernstig belemmerd door het verlangen der regeering, dat de fabrikanten moeten verklaren, zich te zullen neerleggen bij alle maatregelen welke de regeering ook in de toekomst zal nemen ten opzichte der sigarenindustrie. Bestelgoederen. Een verzoek, om op de spoorwegen het gewicht van bestelgoederen te verhoogen van 50 tot 7b of 100 Kg. is door het bureau Crisiszaken van het Ministerie van Landbouw niet toegestaan. Aangedrongen werd op zooveel mogelijk vervoer te water. Pogingen van het bestuur van den Ned. Tuinbouwraad voor snelvervoer zendingen onder rembours mogelijk te maken, hadden evenmin succes.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1