No. 63. Verschijnt Donderdags en Zondags. 57ste Jaargang. lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1918. I Donderdag 8 Augustus. VOOR Een afgeluisterd gesprek. De maximumprijs der lucifers. Ws. BINNENLAND. INGEZONDEN. STADSNIEUWS. Een solistenwedstrijd te Enschede. Orgelbespelingen Alt. Bolswardsche Courant. de voor 4 eens U, hoog- ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 62x/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) voor de plaatsing. U veenkoloniën”, OnderwijzerH ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Ret bureau van dit blad it telefonisch aangesloten onder No. 4. ’t vette zwijntje had er i een dikke fooi en een pond of tien er voor over, om de gewaagde onder- van zijn schouders te schuiven. kleerscheuren was de slachting en zou moeder de vrouw ’t wagen kinderwagen 't bewuste vrachtje den Doodgeschoten. Duitsche grenswachtsoldaten bij Oldenzaal deelden mede, dat Zaterdag bij Munster is gefusileerd een Duitsch militair, oppasser van een officierenlager, die aan 90 officieren gelegen heid tot ontvluchting bad geboden. In beslag genomen. Bij verschillende kettinghandelaren te Rot terdam zijn groote partijen toiletzeep in bezit genomen. Deze kettinghandel neemt een grooten om vang aan. De laatste noteering voor karnemelkzeep was reeds 16 a 18 gulden per dozijn stukjes. De zeep was opgeslagen in varkensslachterijen en bestelhuizen en werd ook nit een schip te koop aangeboden. Spionnage. Naar wij vernemen heeft zich te Vlissingen wederom een zeer ernstig geval van spionnage Een jongensstreek. Luinjeberd, 5 Aug. 't Is hier gebeurd. Twee jongens van het rechte slag loerden er op, om den rijksveldwacbter eens onschuldig in 't ootje te nemen. Ze hadden een hollen kruiwagen met een grooten zak er in klaar Abonné. Op den solistenwedstrijd te Enschede be haalde onze vroegere stadgenoot, de heer Jelle Wiarda, oud-lid van ons Stedelijk Muziek korps den len prijs met 69 punten, met bijzonderen lof van de jury. Groote Kerk Bols'ward. 5 Maandag 5 Augustus 1918. ,/Door nacht tot licht”, dat zegt ons het 7e vers van Gezang 58, waarmede de heer Alt zijn vijfde Orgelbespeling aanving. Bemoedigend lied, vooral in de dagen die we thans doorleven. Eu daarop volgde eene Bachsche meditatie over dezen kerkzang. Ik zeg hmeditatie”, die zacht uit komende melodie, gerugsteund door een belijsting en begeleiding van accoorden, gaande over zestienden, met een prachtigen bas... dat was eene geestelijke overdenking. De Toccata, F groot, (Peters III, 2) is en blijft altijd een orgelopus, dat groote belang stelling wekt. Moeilijk te spelen is het nommer niet, Concertgever laat ons meermalen veel zwaardere nommers hooren, maar deze Toccata is zóó prachtig van opzet en door werking, dat ze een der meest waardevolle is van de groote serie Bach-werken. staan. Toen ze in de verte den veldwachter zagen komen opdagen, kroop de eene jongen in den zak in den kruiwagen en werd moei zaam voortgekruid door den anderen bengel, die een zeer beangst gezicht trok, toen hij met zijn vrachtje den veldwachter passeerde. z/Wat heb je in dien zak?” z/Vleesch”. „Vleesch?” Maar jongen, dat mag je niet vervoeren. Laat eens zien!” En met bevende vingers niet uit vrees, maar omdat hij ,zhet oog der wet” zoo lekker had bedot maakte hij den zak los. De veldwachter gaf „het vleescb” een draai om de ooren, waarna beide bengels het lachende op een loopen zetten. Henk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 6 Aug. ’t Is nog maar weinige dagen geleden toen ’t gebeurde, dat er weer een geslacht varkentje aan de aandacht der politie werd onttrokken. ’t Drama speelde af in een arbeiderskamer die beter dan ooit prachtig dienst kon doen voor slachtplaats. De eigenaar van gaarne een dikke fooi spek neming Zonder geschied in een eigenaar ter band te stellen. ’t Kindje was pas netjes toegedekt en de trein stond op ’t punt zich in beweging te zetten, toen er aan de deur van het portaal werd getikt en een paar politiemannen binnen traden met de boodschap, dat hier een varken was geslacht, en waar zich dat bevond. Maar moeder de vrouw niet voor een kleintje ver vaard, antwoordde den bezoekers dat ze geen tijd had met de heeren alles na te zoeken, ze konden echter beiden vrij hun gang gaan. En daarop ’t gezelschap goeien avond wen- schende, verdwenen wagen, inhoud en geleidster van het tooneel. Als de markt overvoerd is! ’t Gebeurde onlangs in één der Groninger zoo schrijft De Christelijke Er moest een nieuwe onder wijzer zijn. Sollicitanten werden opgeroepen. Akte j. niet vereiecht, ook niet gegeven aan de school, toch gevraagd. De sollicitatiebrie ven stroomen binnen. Heeren bestuursleden voelen zich natuurlijk. Wat kunnen we ei- schen en wat verplichten? Onder die sollici tanten was er één nog geen 10 minuten fiet sen van de school af. Mooie betrekking voor hem, want kostgeld is tegenwoordig hoog, en nu bij zijn ouders. Evenwel hij woont in ’n gemeente er vlak naast. Salaris f 50 boven wettelijk minimum, gereduceerd tot nihil door wetje Gort v. d. Linden. Die onderwijzer wordt benoemd, maar ’t schoolbestuur stelt als voorwaarde in die andere gemeente in den kost te gaan. Maar de Zaterdagen en Zon dagen dan? ’t Bestuur stelt als voorwaarde in hun kerk te kerken. Maar de Zondagavond dan? ’t Bestuur stelt als voorwaarde de jon- gelingsvereeniging trouw te bezoeken. En ’t volgend jaar voor akte j. opgaan. Zou zoo iets ook gebeuren, wanneer er minder sollici tanten waren?” Wat duiven eten. In de gemeente Smallingerland zijn twee woudduiven geopend. De eene had in den krop ruim 160 erwten, de andere in krop en maag ruim 200 haverkorrels. Na zoo’n maaltijd is 't te begrijpen dat de diertjes in de boomen tevreden zitten te koeren. Reeds eenige malen hebben we den heer Alt dit werk hooren spelen, telkens weer boeit hij ons daarmee, vooral ook door zijn eenige wedergave. Velen kunnen deze compositie spelen... om ze zóó te spelen als we dat Maandagavond mochten beluisteren, ja, daar voor moet men eerste-klas organist-solist zijn. De Verzamelaar (Griepenkerl,) die voor de Uitgevers-firma Peters de Bach-uitgave voor bereidde, had vooral met deze Toccata veel werk. Het „Originaal” was niet meer te vinden. Men had enkel zeven afschriften, die vooral wat de Bas-partij aangaat, lang niet eenstemmig waren. Vooral de beide Pedaal-soli waren wonder ongelijk. En dit is te begrijpen. De Pedalen der orgels gingen in Bach’s tijd hoogstens tot d eens-gestreept. Het toenmaals zoo beroemde Orgel te Altenburg, dat op het Pedaal zelfs 3 Bazuin- bassen had (32168 voet), daarbij nog 5 andere 16 voeters, behalve nog 8 en 4 voetige (zelfs een mixtuur 6 fach), liep maar tot c eens-gestreept. En toch schreef Bach in de 2e Pedaal-solo tot f eens-gestreept. Men moest dus de tonen, die boven den om vang des Pedaals gingen, bij ’t spelen een octaaf dieper spelen, waardoor de melodische samenhang eenigszins uiteengehaald werd, of men liet de e en f op het Manuaal hooren, wat alleen effect kon sorteeren als Pedaal en Manuaal gelijk geregistreerd konden worden. Dit is op elk orgel niet doenlijk, daardoor waren door enkele organisten-solisten gezegde Pedaal stellig veranderd. Door een zeer stipte vergelijking der ge noemde zeven afschriften, is men gekomen tot de betoning, zooals Peters die nu aangeeft. Het Pedaal van het Bolswardsche Orgel loopt lot en met d 1. De heer Alt moet dus het Manuaal te hulp roepen en dit is voor hen die ’t weten best te hooren.- Niettemin hebben we weer met bewondering geluisterd naar deze in-mooie Toccata, zooals die wordt gespeeld door Concertgever. Het was eene aardige attentie van den heer Alt ook eens eene compositie van zijn ambts voorganger, den heer B. de Vries, op het Programma te brengen. Van deze „Fantaisie” vonden we deel 2, „Andantino”, het mooist. En ’t was ons," toen dit deel.uit was, alsof de groote middendeur zou opengegaan en de waardige figuur van onzen ouden besten vriend, (méér dan dit zelfs), zou te voorschijn komen. De heer De Vries leest dit artikeltje.’t Zij hem gezegd, dat we duidelijk konden vernemen, dat er iets van hem werd gespeeld, zijn stijl is hier nog niet vergeten. De „Inleiding” herinnerde al bizonder aan een dier grootsche koraal-voorspelen, die hij kon laten hooren op Feestdagen. De Bolswardsche Gemeente heeft nog met groot genoegen geluisterd naar geachte oud-Organist. Nocturne in a klein, van Rachmaninoff. Een wondermooi muziekstuk, vol poësie. Het is alsof iemand fantaiseert, vertelt van allerlei weemoedige dingen. Rachmaninoff boeit zijn gehoor en „fesselt” de gedachten op iets, dat men niet gemakkelijk weer los wordt. Als Finale werd gegeven „de Sonate der vijf Beurtzangen”, van G. D. Ponsan. Hoog moderne muziek en toch begrijpelijk, zelfs voor den leek, mooie registreering, veel verscheidenheid en toch alle onderdeden als door ééne idee verbonden. Het „Voorspel” doet aan door zijn eigen aardige klankschakeeringen, kon iets langer zijn ’t is als was hat niet geheel.afgewerkt. Interessant is „Invocation”. Die melodie, omlijst door een continueerend notenfiguurtje in de rechterband, deed denken aan een geestelijke, die in 't Gebed is, terwijl de zonnestralen door de gekleurde ruiten speelscb binnenkijken en de stofjes doen dansen. Musette is ’n kostelijk stnk muzikale humor, keurig gespeeld, artistiek, terwijl het Finale met zijn juichende volle klanken, de Sonate geheel in den stijl afsloot. Een eerste-klas orgelbespeling. Ter toelichting van de hernieuwde vast stelling van maximumprijzen voor lucifers, merkt de Minister van Landbouw aan de Burgemeesters op, dat de import- en fabricage- prijzen van lucifers zoodanig gestegen zijn, dat tot verhooging der maximumprijzen moest worden overgegaan. Er zijn evenwel nog belangrijke voorraden in het land, die tegen lager prijzen zijn geïmporteerd of vervaardigd, en ten einde nu te voorkomen, dat ook de oude partijen tegen de verhoogde prijzen worden verkocht, wordt tevens bepaald, dat de tot nu toé geldende lagere maximum prijzen zullen blijven gelden voor alle lucifers op welker verpakking niet bij origineel door importeur of fabrikant aangebracht etiquet eene bepaling vermeld staat, die ongeveer als volgt luidt: „maximumprijs bij beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, met ingang van 1 Augustus 1918, 26 per pak cent, per doos 3 cent”. 24 Bovenstaande kennisgeving, kwam de vorige week in vele nieuwsbladen voor, en toch zijn hier winkeliers die reeds boven den thans nog geldenden maximumprijs van 22 cent per pak voor Zweedsche lucifers durven te vragen. Door dezen wensch ik de aandacht van autoriteiten te vestigen op deze afzetterij, en hoop, dat dit aanleiding zal geven tot inbe slagneming van den voorraad bij allen, die ook hier weer woekerwinst uit trachten te haleni Met dank voorgedaan. Zondag werd door de politie te Vlissingen een Belgisch zeeloods gearresteerd en werden dien dag door den commissaris van politie, bijgestaan door een marine officier, huiszoeking gedaan, waarbij compromitteerende stukken in beslag moeten zijn genomen. Vermoedelijk in verband met deze spionnage- zaak staande, hadden gisteren meerdere arre staties plaats van Nederlandsche marinesche- pelingen, waaronder een bootsman. Alg. R. Tegen het frauduleuze slachten. De Asser Runderslagersvereeniging heeft besloten om bet frauduleuze slachten tegen te gaan, voor iedere aangifte van frauduleuze slachting, indien bekeuring kan volgen, f 25 belooning uit te keeren, terwijl voor elke bekeuring voor verboden vervoer van vleesch f 5 wordt uitgekeerd. Tabak onder glas. Te Weurt heeft men een. proef genomen met het telen van tabak onder glas. Die proef is uitstekend gelukt. De planten werden tot 2 Meter hoog en enkele bladeren bereikten een lengte van 75 c.M. Een valsche cheque. Zaterdag vervoegden zich bij een winkelierster te IJmuiden twee haar onbekende heeren met de vraag of er nog zeep te koop was. Aan vankelijk ontkennend, uit vrees met distributie- ambtenaren te doen te hebben, besloot zij toch de aanwezige hoeveelheid van de hand te doen, toen de koopers een buitengewoon aannemelijk bod deden. Tot betaling van de rekening gaven zij een cheque van tachtig gulden af op eene daar gevestigde bankinstelling, waarna zij de zeep netjes inpakten en medenamen. Bij aanbieding van deze cheque bleken de namen der onderteekenaars geheel onbekend en de cheque valsch te zijn. Voorloopig geen vleesch. Men schrijft, dat er op het oogenblik geen vleesch en evenmin eenheidsworst te krijgen is. Nu, voor vele plaatsen is dat geen bijzonders. Eenheidsworst is ook hier meer dan eens niet te krijgen. Maar thans staat de fabricage daarvan stil, gevolg van de vee-inventarisatie in de laatste weken; gedurende dien tijd werd alleen zieken vleesch beschikbaar gesteld. Het heette, dat met 15 Augustus de vleesch- distribatie een aanvang zou nemen. Thans verluidt het „van een zijde, die het weten kan”, dat de voorbereidende werkzaamheden op dien datum vermoedelijk wel niet gereed zullen zijn, en dat het dus wel later in de maand zal worden. Turf uit het veen. Velen maken tegenwoordig gebruik van de gelegenheid om buiten de distributie om, turf te betrekken voor winteropslag, schrijft de Dr. Crt. Men haalt ze zelf uit het veen of laat het de handelaren doen. Er is goede en slechte kwaliteit onder deze turf, zoodat er nog wel eens een stropje wordt gehaald; ook is het voorgekomen dat iemand die 4000 stuks bij een handelaar kocht, 1500 stuks te weinig kreeg! Niettemin komen velen langs dezen weg toch nu reeds in het bezit van een behoorlijken voorraad goede kwaliteit winterturf. In het veen gekocht, kost deze turf pl.m. f 8.per 1000. De bijkomende onkosten vallen natuurlijk niet mee, maar de totaalprijs wordt toch niet hoog. Van iedere 1000 turven moet 75 cents distributiegeld betaald worden. De veestapel. Men schrijft: Nu bij de jongste vee-inventarisatie straf fere bepalingen zijn gemaakt, blijkt er in Friesland veel meer vee te zijn, dan bij de eerste telling. Het verschil loopt al in de duizenden. Paard doodgeslagen. Een paard van den heer Kerssens, onder de gemeente Akersloot, is door den electrischen draad doodgeslagen. Werklieden waren aan het werk geweest aan electrische geleidings- palen en telefoonverbinding en hadden bij het naar huis gaan den telefoondraad los over de klosjes gelegd, met de uiteinden op den grond. Het paard is in een van die uiteinden verward geraakt, heeft den draad meegetrok ken en deze heeft contact gekregen met den electrischen draad. Het paard was op slag dood. Jan. Piet, heb je het menu van distributie voor deze week gelezen? Piet. Neen nog niet. Iets bijzonders? Jan. Ja vent, maak dat je er bij komt, luister, Hoofdschotel: Aardappelen van diverse kwaliteit, ook vleezige. Piet. Wat je zegt, dat is zeker voor aanvulling van de eenheidsworst? Jan. Dat denk ik ook, bij gebrek aan vet en boter, krijg je er alleen een bedorven maag van. Voorts Havermout! Kerel eet daar veel van, het uitzettingsvermogen kun je zien boven op het dak van filiaal Boersma, Reus achtig, en tot slot, maar dan moet je braaf oppassen, en niet ontevreden zijn, op bon 34 een reep Kwatta, de volgende week een zakje zuurtjes! Piet. Overheerlijk wat zullen onze naburen jaloersch zijn, dat wij wonen in een land van melk en honing. Adju.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1