lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 64. Verschijnt Donderdags en Zondags. 57ste Jaargang. 1918. I Zondag 11 Augustus. ABDIJTABLETTEN. OER DITTEN EN DATTEN. BINNENLAND. INGEZONDEN. wij VOOR, maagontsteking Bolswardsclie Courant n’t wier? Frisia. Jimm’ tinke er om, hja nimme wol It iene en ’t oare mei, Hwet fet ef sa, hwent da’s hjir krap. Men komt ’t troch ’n dei (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) van een En ek gjin kloske naeijersjern, Wy ha fen alles brek, Mar jimme tinke er om In bytsje stopjern ek. Do hat de heit in briefke skreaun, Hy skreaude beide bern, Binn’ net to fluch, hja komme net, Hja hien’ er hjar oars sa nei set, Nou letter mar ris sjen. En bawwe jimme müglik ek, De romte noch fen tsiis? Dat is by uzes ek sa krap, En djflr, ’t is in griis. En jaen de jonges ek foaral In bytsje sjippe mei, Dat is hjir net in krom to keap, ’t Is alles op en wei. De bern moat altiid komme bjer Dat is sa moai as ’t kin, Mar krije se hjir in stik'ne hoas, Wy ha gjin wollen jern, Geachte Redacteur. In ’t laatst dezer maand hebben wij in Bolsward eenige feestelijkheden, nl. Kaatspartij ep Turnfeesten. Na is ’t mij niet bekend of daaraan ook andere volksvermakelijkheden worden ver bonden. Misschien weet U er wel meer van. Weet U wat ik leuk zou vinden, een niet te kleine draaimolen voor de kinderen. Dat is m.i. zoo’n echt onschuldig vermaak, waaraan wel niemand aanstoot zal nemen. Voelt U er ook iets voor, toe, plaats dit stukje dan in uw courant, misschien dat B. en W.‘ de wenk ter harte nemen en anders misschien de Ver. voor Vreemdelingenverkeer? B. D. Hjir net to sjen, mar dat is neat; Jimm’ ha faeks wol hwet oer; De breakeart en de ierpelbon Tink der ek om; en stjür As ’t kin dan ek hwet büter mei, En ek in stikje spek, Hwent ’t is by fis in spil, wy ha Sahwet fen alles brek. Makkum, 6 Aug. Alhier is een 47-jarig ingezetene, aangetast door de Spaansche griep, vrij plotseling overleden. Dit is in de ge meente Wonseradeel het eerste geval met doodelijken afloop. Te Arum heeft thans bij een 20-jarige jonge dochter, een tweede geval een doodelijken afloop gehad. Arum, 8 Aug. Het Rijkskantoor voor Groenten en Fruit dringt er bij het Bestuur van onze veiling ten sterkste op aan, dat ’t rooien van aardappelen zooveel mogelijk worde bevorderd, ten einde in de behoefte te voor zien. Daar de opbrengst van de aardappelen hier gering is, maakt men zich niet ten onrechte ongerust over den komenden winter, omdat de voorraad nu reeds sterk mindert. Hindeloopen, 7 Aug. In ons anders zoo rustig stedeke kwam het tot „onlustjes”. Men was verontwaardigd over de distributie der levensmiddelen, welke de badgasten ten goede schenen te zullen komen, terwijl de eigen ingezetenen mochten toekijken. Het werd onze menschjes te machtig, en de chef van het distributiebedrijf, tevens hotelier-pensionhouder moest het ontgelden. Nu deze aan kant is gezet of gegaan, keert de rust weer. Luinjaberd, 6 Aug. We hebben den rijks- veldwachter bij ons gehad. Over dien jongens streek, men weet wel een in den zak, die voor ^vleesch” speelde, en een achter den kruiwagen. De grap was mooi, alleen maar... ze heeft niet plaats gehad, verzekerde ons de man der wet. Zoodat nog niet eens fantasie- vleesch aan het menschdom wordt gegund. Henk. Nieuwsbl. v. Fr. Waar de eieren blijven. Men schrijft aan Het Volk: Reist men per trein in Gelderland, dan treft men telkens reizigers aan, die instappen in tusschengelegen stations, beladen met tas- schen, koffers of doozen gevuld met eieren. Die eieren worden in hoofdzaak vervoerd naar Amsterdam, Den Haag, verschillende pensions in ’t Gooi en naar de badplaatsen aan de Noordzee. Voor 2 cent boven den maximum prijs leveren de kippenhouders gaarne hun eieren af. Voor 25 a 30 cent per stuk gaan ze grif weer van de hand en natuurlijk komen ze terecht bij menschen met geld. Men zegt: ^er zijn haast geen eieren meer”. Dat zou dan komen doordat een groot aantal kippen is opgeruimd. Laat dit voor een gedeelte waar zijn, maar dat geldt niet voor de Veluwe en de Betuwe. Daar wonen nog boeren genoeg die er 100 en meer stuks op na houden, ’t Eieren inkalken is verboden, doch het hamsteren gaat geregeld door. Een middel om hieraan een eind te maken is het aan elk station kontroleeren der reizigers en nazien van koffers, tasschen etc. Bij fraude inbeslagname en procesverbaal. Dat wordt nog lang niet genoeg gedaan. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. voor de menschheid, die verlost kan worden en blijven van alle maaglijden door het ge bruik der beroemde, heilzame ABDIJTABLETTEN. De invloed der maag op het lichaam is buitengewoon veel grooter dan de meeste menschen wel denken en als gevolg ziekelijken toestand der maag noemen slechts: hoofdpijn, kiespijn, maagpijn, zenuw pijnen, nierziekte, oorsuizingen, slechte adem, aanslag in den mond, loomheid, duizeligheid, brakingen, diarrhee, verstoppingen, galziekte, bloedarmoede, buikkrampen, hartkloppingen, binnenkoortsen, bleekzucht, algemeene zwakte, neurathenie, waterzucht, oververmoeidheid, vroegtijdig verval.” Zie zoo! Daar kan men ’t mee doen. Maar in het bovenstaande zijn nog lang niet alle deugden van de tabletten opgenoemd. Bij maagkrampen, maagontsteking (’t is brutaal en schandelijk) worden de Abdijtabletten als het best gescnikte middel aangeprezen, terwijl zelfs huidziekten en verzweringen door het gebruik van de tabletten worden tegengehouden. Bah! wat echt kwakzalverachtig! Doch hel ergste komt nog. Zooals van het nietsbeteekenende mengseltje, onder de naam van Abdijsiroop verkocht, wordt gezegdVoorkomt de tering", ontziet de kwakzalver zich niet ook hier de lijders aan de meest ernstige kwalen in zijne netten te vangen. Wij lezen n.l. in de gebruiksaanwijzing het volgende: is een ongemak, dat den lijders veel last ver oorzaakt. De maag vraagt voedsel en kan het niet verdragen, zoodat zij al wat er in komt spoedig weer terug drijft, waarbij de lijder erge benauwdheden heeft. Nu is het of de maag sterk opzwelt, dan weer of zij met geweld wordt tezamen gedrukt en indieu men er niet spoedig bij is, kan zeer gemakkelijk MAAGZWEER ontstaan, een ziektetoestand, die den lijder ellendige tijden doet beleven door de storingen, die veroorzaakt worden in het geheele geste), dat niet meer gevoed wordt zooals het behoort en dus van dag tot dag verarmt. De lijder wordt vaalbleek en is na een poosje zelfs niet meer in staat enkele passen te doen, terwijl voortdurende pijnen in de maag hem kwellen. Worden de Abd ij tabletten tijdig aan gewend, dan zal het zoover niet komen, maar doet men dit niet, dan loopt men veel kans, dat MAAGKANKER ontstaat, wel een der vreeselijkste kwalen, die den lijder niet altijd pijn veroorzaakt, doch hem daartegenover on voorwaardelijk veroordeelt tot den hongerdood. Wacht dus niet tot het ook voor U wellicht te laat is, maar neemt bij elke waargenomen maagongesteldheid de ABDIJTABLETTEN (Klooster Sancta Paülo) het middel, dat reeds zooveel duizenden ten zegen geweest is en steeds meer wordt, doordat de genezen personen het zich natuurlijk tot een plicht rekenen, om allen, die aan de maag lijden, te wijzen op de waarlijk genezende eigenschappen der Abd ij tabletten, waar door hun eigen bestaan weer vroolijk en opgewekt werd. Wij hebben geen woorden tot onze beschik king om onze verontwaardiging over een derge lijke brutale leugen uit te drukken. Misdadig noemen wij de voorspiegeling, waarbij de arme lijders aan enkele der zwaarste ziekten erop gewezen worden, dat het slechts aan hen ligt om van die ziekten bevrijd te blijven, wanneer zij maar gebruik maken van het aanbevolen voorbehoedmiddel. Hoevele slachtoffers zullen op deze manier gemaakt worden? Hoevelen dezer, die bij het tijdig inroepen van doelmatige hulp baat zouden hebben kunnen vinden, zullen, door hun geloofslaan aan de woorden van den kwak zalver, jammerlijk te gronde gaan Maar dit schijnt Akker niet te deren. Spoedig, wij zouden ons al zeer vergissen wanneer het niet zoo was, zullen de geïllustreerde advertenties de couranten vullen, de dank betuigingen met portret tot walgings toe de aandacht van de lezers vragen en hetzelfde spelletje met de Abdijtabletten gespeeld worden, dat al sedert jaren gediend heeft om de Abdijsiroop ingang te doen vinden. Want Akker kent zijn Pappenheimers. Maar vóór het zoover is, willen wij ter ernstige waarschuwing aan onze lezers bekbnd maken waaruit .die wonderdadige tabletten, waarvan gezegd wordtdat „het onderzoek naar de fuiste verhouding der daartoe benoodigde hulpmiddelen een langdurige en ernstige studie is geweest" dan wel bestaan. Het scheikundig en microscopisch onderzoek, ingesteld door Mej. Knipscheer en den Heer N. Keulemans, Apothekers te Amsterdam, heeft als hoofd bestanddeel aangetoond de aan wezigheid van rhabarber en dubbelkoolzure soda, terwijl tevens nog werden aangetroffen geringe hoeveelheden zoethout, pepermunlolie en sporen peper. Oude, bekende middeltjeseen sinds eeuwen gebruikt laxeermiddel en het z.g. zuiveringszout, een veel gebruikt huismiddel tegen maagbezwaren, waarvan echter niemand de wonderen zal verwachten, die Akker ervan voorspelt. Men zij nu toch eens verstandig en bejegene den kwakzalver en zijn klooster Sancta Paulo met het wantrouwen, dat zij zoo klaarblijkelijk waard zijn. Maandblad t. d. Kwakzalverij. Een nieuw middel van Akker. Gaat de Abdij-siroop niet meer naar wensch? Of is het succes van dit kwakzalversmiddel bij de goedgeloovige menigte zóó groot, dat het de lust aanwakkert om het ook eens m -t wat anders te probeeren? Wij weten het niet. Maar hoe het zij, blijkbaar wordt er een poging aangewend om het zaakje volgens het oude, misschien be proefde recept met iets nieuws op touw te zetten en wel met tabletten, tegen allerlei maagkwalen. Het niet bestaande klooster Sancta Paulo wordt weer te hulp geroepen en het z.g. Centraal Depot is weer gevestigd bij L. J. Akker te Rotterdam. Verklaringen, gesteld in gelijksoortige bewoordingen als gebruikt tot het aanprijzen van de Abdijsiroop, moeten dienst doen om de Abdijtabletten ingang te doen vinden; men oordeele Zelf over de volgende aanhalingen uit de gebruiks aanwijzing: »Er zijn inderdaad niet vele menschen, die een volkomen gezonde maag hebben en zelfs zij, die meenen, dat de maag geheel in orde is, ondervinden nog vaak een gevoel van zwaarte of opgeblazenheid, dat wijst op een gebrek in de spijsvertering. Elk gebrek in de spijsvertering, hoe gering ook, kan nood lottig worden, want het is bekend, hoe geringe storingen zich vaak tot erge kwalen hebben ontwikkeld. Meer dan de helft der ziekten onder de menschen vindt de oorzaak in een slechten toestand der maag en dit kan ook niet anders. De maag is de voortbrengster van alles wat tot het leven noodig is. Brengt zij in voldoende mate voort, dan krijgt het geheele lichaam genoeg, maar hapert er iets aan het vermogen der maag, dan zal ten slotte het geheele lichaam in een lijdenden toestand geraken, zooals wij U zullen aan- toonen. De geheele lichaamsbouw hangt af van de voeding, de krachtaanbrengende stof, die uitsluitend verkregen kan worden door voedsel. Die voeding is niet te verkrijgen als het voedsel niet voldoende kan worden verteerd en omgezet in bloed. Slechts een gezonde maag is in staat het werk te doen waartoe zij geroepen is. De Abd ij tabletten zullen de verstoorde maag weer in orde brengen. Zij verrijken en vermeerderen de sappen in uw maag en dat niet door op kunstmatige wijze het voedsel met geweld tot vertering te brengen en af te drijven door de ingewanden. Volstrekt niet. Zij lossen het voedsel niet op, maar versterken de maag zoodanig, dat zij zelve in staat gesteld wordt haar eigen natuurlijk spijsver- teringswerk te verrichten. Hierin is niets wonderlijks. Het is alleen het bewijs, dat de Abd ij tabletten een middel zijn, dat volkomen berust op een juiste geneeskundige ervaring en dus zonder eenige vrees voor schadelijke gevolgen kan worden ingenomen zelfs door de zwaksten. Is het niet opmerkelijk waar te nemen, dat de maag al naardat zij goed of slecht is, een oorzaak van genoegen of een bron van kwellingen wordt? In dit laatste geval ver- keeren duizenden, die meenen, dat hun maag lijden ongeneeslijk is, omdat zij wellicht reeds enkele middelen vruchteloos aanwendden. Het is altijd verkeerd daaruit het uiterste af te lijden.*) Men moet eerst hebben het zuivere, op wetenschap gegronde geneesmiddel, dat in staat is de maag datgene te schenken, waaraan zij het meest behoefte heeft. Dat moet men eerst beproeven en na dat men dit gedaan heeft, zal men mede behooren tot degenen, die zeggen, dat er geen beter middel bestaat dan: de ABDIJTABLETTEN (Klooster Sancta Paulo,) die de maag juist zooveel versterken, dat zij kracht heeft om de noodzakelijke bewegingen te maken tot het verwerken der spijzen en tegelijk zoodanig op de maagsap- en maag- slijmklieren werken, dat de een niet te veel en de andere niet te weinig verteringsstoffen afscheiden. Het onderzoek naar de juiste verhouding der daartoe benoodigde hulpmiddelen is een langdurige en ernstige studie geweest, maar het resultaat daarvan is dan ook een weldaad Letterlijk overgenomen. Red. Yn gewoane tiden, dat is to sizzen yn de tiid dat de tolken yn frede meielkoarren libben, tominsen sa ’t it like, yn dy tiid wie ’t for de measte bern altiid in hiel feest as ’t fekansje waerd, hwent hja koene dan ris fitfenhüsje en hjar frije tiid trochbringe by in fier ofwenjende omke en moeike ef by pake en beppe, en de bern seagen al fier foar de tiid mei langstme nei de reis fit en pake en hjar mei net minder langst nei de komst fen ’e woelwetters. Mar dy fitfenhüzerij is der net better op wirden. It is nou allegear sa mei de. skjirre beknipt, dat elk hat genóch oan him seis, en foar dat it tiid is, bat mannichien syn brekaerten al wer op, en der mei de léste koarste brea al wer bihimmele. En dat is dan noch mar allinne hwet it bakkersgfld oangiet. Mei oare dingen wirde de minsken ek foar goed by de tomme heind. In mannich ierappels, in healons beantsjes, fen dit in protsje en fen dat, mar alles meielkoar in bidroefd bytsje, dat nimmen yn noed hoeft to sitten dat er him forite scil, ef it moat wcze oan iten dat to lang omtoarke hat en dertroch sahwet forwirden is.\ Hwent soks bart ek noch wol. Sa waerd der fen ’e wike op in plak tsiis distribueard, tsjin alve stflren it poun, en de minsken wieme daliks wer los, elk roun as wie 't foar 't heljen, mar as men de büt ut ’e koer helle, dan forrette de reuk al, dat de tsiis hwet langer mei west hie as in pear dagen, en mannichien biklage syn sürfortsjinne sinten, dy ’t er nou fitjoun hie oan iten dat gjin iten mar bjitte koe. By safolle krapte bliuwt elk mar Ijeafst mei eigen folk, en mannich plan fait nou yn ’t wetter. Sa weage in heit it er op om to skriuwen dat syn beide bern mei de fekansje ut fen hés komme scoenen, to minsen as ’t goed wie, as ’t net paste, dan foaral efkes biskie. Nou, der kaem ek biskie, hjer mar De jonges moatt’ mar komme hjer! It stiet fis danich oan, Sa’n fjirtsjin dagen by fis tb fis Dat kin mar wünd’re skoan

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1