ïïïeuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 65. Verschijnt Donderdags en Zondags. 57ste Jaargang. 1918. Redenaties van 'n Leeuwarder. i; Donderdag 15 Augustus. VOOR Afzonderlijke BINNENLAND. voor f 300 en hooger den tegenwoordig 'niet grooten STADSNIEUWS. de publicaties betref- Duitsche kolen heeft 4 Tabak. Het plukken der tabak is in de omstreken van Rhenen in vollen gang. Niettegenstaande het langdurige droge weer, waarvan de tabaks planten in den beginne veel te lijden hadden, is thans door het gunstige weder het gewas dit jaar bijzonder goed. De opbrengst is zelfs zeldzaam. een in r En dat in roggebrood ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Wollen garens. Handelaren in garens en gebreiden goederen zullen bij de regeering aandringen, grond stoffen te verstrekken aan de fabrikanten van wollen garens, opdat deze gelegenheid krijgen voor de particuliere behoefte te werken. Vooral de voorziening in de behoefte aan wollen onderkleeding loopt h. i. anders groot gevaar. De niéuwe oogst. Nog is de nieuwe oogst niet geheel binnen, of in Brabant begint men reeds, ondanks de strenge verbodsbepalingen, granen tegen schan delijk hooge prijzen te verhandelen. Ér zijn boeren, die in allerijl het nieuwe gewas dorschen, in den bakkersoven laten drogen, en voor f 85 per H.L. aan parti culieren verkoopen, die het per rijtuig komen af halen. gemeente-veldwachter te Wassenaar, dezelfde plaats waar onze gewezen inspecteur van politie, de heer Bachofner, thans is gevestigd. „arrivé’s” behoort, over zijn bestaan Wij lezen iu de Friesche Courant: De bladen hebben ons het bericht gebracht dat de bekende teekenaar Albert Hahn over leden is. Aan zijne groeve bleek hoe groot de sympathie was voor den levenden kunstenaar gevoeldmen weet dat hij sociaal-democraat was en als zoodanig zijn vaardige teekenstift bij voorkeur in dienst van zijn partij stelde, ofschoon hij de zekerheid had, dat zijne scheppingen elders anders beter zouden worden gehonoreerd. En treffend juist was de op merking van den heer Vliegen bij de groeve gemaakt, dat vanuit het bijna beweginglooze lichaam van den kunstenaar zoo groote beweging uitging; dat zijne zwakheid in staat was kracht te schenken aan anderen. Zie, dat is het mooie van de waarachtige kunst, dat zij een onbeperkt heerscheres is in haar dikwijls moeitevol veroverd land. De eerlijke kunst is een gemoedsuiting en die koopt men niet *voor geld. Al wat in de kunst oneerlijk is, zal niet het stempel dragen van bezieling. Alleen wat geboren is uit den prikkel ’t hoogste en beste te geven wat er in den kunstenaar omgaat, dat alleen draagt den stempel der onvergankelijkheid. In iedere menschenziel ligt iets of heeft oorspronkelijk iets gelegen van dien kunstenaarsdrang. Bij velen is die kiem door het leven verstikt. Er is niet gevraagd hoe kan ik ’t geen in mij leeft op de mooiste manier tot uiting brengen; neen, de geldelijke waarde heeft alles Deheerscht en waar ze niets konden verdienen, daar hebben ze zich afgewend, daar hebben zij verlaten het terrein der goddelijke inspiratie en zijn loondienaars geworden, dienaars, waar zij meester in eigen huis behoorden te wezen. Ik kan er mij indenken dat het een koninklijk gevoel voor een kunstenaar moet wezen armoede te lijden, omdat hij zijn geestes vrijheid wilde behouden. We mogen het afkeuren, we mogen spreken van onpractische menschen niet geschikt voor de samenleving, we mogen in onzen burgerlijken hoogmoed zelfs met eenig welwillend medelijden op hen neerzien, zij zijn koningen waar wij dienaars zijn. Dat is het recht van de eerlijke kunst, dat ze persoonlijkheden schept. Menschen, die ongeacht de geldelijke belooning voldoening vinden in het werk hunner handen, in dat opzicht kunnen wij allen kunstenaars zijn; behooren wij ’t te zijn. Wie zegt dat’t geen hij maakt mooi genoeg is voor ’t geld, dat hij er voor ontvangt, is een mensch zonder perspectief. Ik ontken de waarde van het geld niet, als het middel om het leven rijker en mooier te maken, als het middel om anderen te steunen waar het noodig is. Maar ik wil toch ook beweren, dat wij allen in ons werk iets kunnen leggen, dat hoog uitgaat boven de geldelijke vergoeding, die wij er voor ontvangen. Wanneer wij allen werken om onzen mond open te houden, dan behooren we tot het groote leger der doode elementen, waaraan helaas onze maatschappij zoo rijk is. Menschen, die alleen de cijfers zien en alleen voor het geld werken. Zelfs het eenvoudigste werk is waard dat het goed gedaan wordt, dat het met toewijding gedaan wordt en zoo niet alle werk, er is toch veel waarin iets meer kan worden gelegd, dan een verplicht aantal uren vol te maken. Zullen we ons werk met vreugde doen, zullen wij geestkracht houden in de dikwijls groote levenszorgen, dan is het van onschat bare waarde, dat we iets van onzen geest in ons werk weten te leggen; van dien vrijen geest, die zich uiten wil, vrij van alle dikwijls laagstaande overwegingen. En wanneer aan een man als Albert Hahn de teekenstift ont vallen is, dan heeft hij de jaren die hem op aarde waren geschonken, als koning in zijn rijk geleefd. En dat is schoon, dat is een heerlijke gedachte. OJk weet wel dat de groote *men” als de geslaagden in het leven beschouwt degenen, die eenmaal en liefst zoo gauw mogelijk //binnen” zijn. Want iemand, die reeds op dertigjarigen leeftijd //binnen” is, staat natuurlijk in de oogen van //men” veel hooger, dan zij die er een menschenleeftijd voor hebben noodig gehad of die even ver van het //binnen zijn” af blij ven als de maan van de zon. Maar dat is de rijkdom van den mensch die een persoonlijkheid bezit, hij zich zelf gevoelt een koning in zijn eigen ryk te zijn. Dat niet de groote wereld daarbuiten kan Hooge grasprijzen. Te Rhenen heeft de gewone jaarlijksche grasverkoopiug plaats gehad; nooit zijn zulke hooge prijzen besteed. Perceelen, welke in gewonen tijd f 70 tot hoogstens f 100 op brachten, werden nu voor f 300 en hooger afgemijnd. Correspondentie met Indië. Een familie, die gisteren den eersten ver jaardag van een dochtertje vierde, ontving den- zelfden dag een brief, afgezonden uit de binnenlanden van Sumatra, door den oom van de jarige, met een felicitatie naar aanleiding van hetgeboortebericht. Wat ligt Indië vèr weg, tegenwoordig. De prigzen van den huisbrand. Naar aanleiding van fende den aanvoer van men ons gevraagd, of de prijs van den huis brand nu ook, gelijk ten vorigen jare, bere kend zal worden naar dien van de uit het buitenland geleverde brandstof. Dat is niet het geval. De prijzen van huis brand zijn in den loop van April 1918 voor het tijdvak 1 Mei 191830 April 1919 gepubliceerd. Zij zullen onafhankelijk van den prijs der buitenlandscbe kolen, worden gehandhaafd. Wel heeft ook thans een z.g. egalisatie van prijzen plaats, maar deze geldt uitsluitend voor de industrie, de spoorwegen en de gasfabrieken. Alg. H. De Kabinetscrisis. Onze gezant bij het Vaticaan, jhr. mr. van Nispen tot Sevenaar, is te Bern aangekomen en kan reeds Donderdagavond te ’s-Graven- hage worden verwacht. Rogge als metselspecie. Een aannemer te Haarlem is in hooger beroep tot f 150.boete veroordeeld wegens ’t gebruiken van rogge voor cement! Hij had nl. verschillende malen zakken roggebloem van 10 K.G. gekocht, welke hij met zand deed vermengen en liet gebruiken voor de aanmenging met cement voor een in aan^ bouw zijnde villa te Zantvoort! een tijd waarin men snakt naar Beproevingen De kippen, die niets hebben te hopen van de voeder-bureaux, maar geheel zijn aange wezen op den afval in de keuken en van de tafel, ze vertikken het om dure eieren te leggen; de koeien, die verlangend bulken naar het abattoir, maar door den Minister niet worden gehoord, en de hoekwantvisscher die aan het aas van 200 hoeken, 1 botje en 2 scholletjes thuis brengt, het zijn allerlei nietigheden, die ons vele beproevingen opleggen en waartegen we meestal niet gewapend zijn. Dat het spoedig anders worde! van de regeering te met groote nauwkeurigheid er uit gaat en waarom bet weer alarmeerende be- over het uitvoeren naar Duitschland van koeien, paarden, vet, eieren enz. Het gemeentebestuur van R’dam is in verzet gekomen tegen ’t uitvoeren van 20.000 kisten melkpoeder. De regeering moet be denken, dat de rust van het land op be denkelijke wijze zal worden verstoord indien het haar niet gelukt het volk er van te overtuigen, dat er niets meer wordt uitgevoerd tenzij in de uiterste noodzakelijkheid. En dan geen half lauwe officieele mede- deelingen, maar gezonde, duidelijk verstaanbare taal dient de regeering te spreken... en eerlijke taal! Denkt eraan, er staat zoo geweldig veel op het spel. Geslaagd. De beer G. A. Heldoorn, onderwijzer aan school no. 2 alhier, slaagde bij het examen voor de hoofdacte te Zwolle. Benoemd. Onze stadgenoot, de heer E. Stuivenwold, agent van politie 1ste klas, is benoemd tot ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ongelijke verdeeling. Uit Deventer wordt aan De Tijd gemeld, dat men daar nu reeds weken achtereen acht kilo aardappelen per week per persoon distri bueert. Hierbij komt, dat men daar ter stede een centrale keuken heeft, door de gemeente geëxploiteerd, welke keuken tweemaal per dag warm eten verschaft, zonder inlevering van aardappelbons. Met behulp van groote blikken raspen maken velen van den overvloed aard appelmeel. Valsche munter aangehouden. Leeuwarden, 12 Augs. Zaterdag werd in den muziekwinkel van P., over de Kelders, door een heer een zilverbon van een rijksdaalder in betaling gegeven, welke bleek valsch te zijn. Direct werd hiervan kennis gegeven aan de politie en de rechercheurs gingen er op uit om te trachten den heer op te sporen, ’t Gelukte den rechercheur Koehoorn op den Wirdumerdijk twee mannen aan te houden, van wie de een volkomen beantwoordde aan de beschrijving die van den man was gegeven. Hunne arrestatie volgde. De een, de 22-jarige schildersknecht H. P., van Amsterdam, werd in het bezit gevonden van valsche zilverbons van een rijksdaalder. Direct werd huiszoeking gedaan in zijn kost huis bij de weduwe N. op de Oosterkade en daar vond de politie een volledige inrichting om zilverbons te maken, en bovendien een masker en een stel inbrekerswerktuigen. Het bleek uit deze vondst, dat men hier te doen had met een gevaarlijk personage, wiens aanwezigheid hier weinig goeds voorspelde. Hij is trouwens in vroeger jaren ook reeds meermalen veroordeeld. Hij had de zilverbons met de pen na- geteekendze waren bij eenige oplettendheid wel als valsch te onderkennen, hoewel het zeer handig gedaan was. Bij een appelstalletje op de Nieuwestad was het hem ook gelukt een valschen zilverbon uit te geven. De tweede persoon, die gearresteerd werd, een Leeuwarder, had met het misdrijf klaar blijkelijk niet te maken en werd op vrije voeten gelaten. Frieslands Greidhoek, 12 Augs. Het laat zich aanzien, dat er werkelijk nog iets van beteekenis van den nagras-oogst, tweede snede hooi, zal terechtkomen. Naar men ons meedeelt, kan het totale kwantum hooi alsdan voor menigen veehouder zelfs toereikend worden genoemd voor veestapel. Het bijzonder gunstige hondsdagenweer heeft intusschen ook veel goeds gedaan aan de talrijke weidlanden, die er onlangs feitelijk schraal uitzagen. Wie nu langs de gunstigste streken passeert, waar de weiden vol gras liggen en de lagere miedlanden één bloemen pracht zijn, die herinnert zich wellicht de oude dichtregelen Hwa simmerdei yn Frysldn reisget En yn ’e greidhoek komme mei, Scil wis mei nocht lis fé bekypje, Det wonder fen de Fryske klaei. Henk. Hieuwsbl. v. Fr. Lucht- en zeegevecht. Zeppelin in brand. Zondagmorgen, terwijl de klokken ter kerk gang riepen, waren de uitkijkers getuige van een lucht- en zeegevecht, Noord Oost van Terschelling, waarbij een twaalftal Duitsche watervliegtuigen en twee Zeppelins in botsing kwamen met een zestal snelvarende Engelsche motor-duikbootjagers. Spoedig zag men een zwarte rookwolk in de lucht en viel een vliegtuig in zee, een paar mijlen uit de kust; een ander vliegtuig zwenkte geheel over den wal en verdween met de anderen Noord-Oostwaarts, terwijl één der Zeppelins Westwaarts dreef. Ook één der motorbootjes scheen in brand te staan. De uitkijkers zagen, dat de Zeppelin, die Westwaarts trok, terugkeerde en dat een groote klomp vuur naar beneden viel, kort daarop gevolgd door het geheele lichaam. Een witte rookpluim steeg recht in de lucht. Zware schoten, als van een ontzettende ont ploffing, hoorde men uit de verte. Onze torpedobooten hielden toezicht langs de gronden in zee. Des middags kwamen ze terug, met twee kleine motorbootjes op sleep touw; de bemanning, 14 personen, waar onder gekwetsten, werd geïnterneerd. Eén der Engelsche motorbootjes ligt nabij Oosterend hoog op strand; hieruit zijn drie meer ernstig gekwetsten door de geneeskun digen verbonden en naar West-Terschelling vervoerd. Later op den dag kwamen 6 Duitsche watervliegtuigen terug, zoekende op de plaats waar de Zeppelin naar beneden was gestort. N. Harl. Crt. bepalen of hij onder de maar hijzelf het oordeel kan vellen. Voor die persoonlijke karaktervrijheid hebben we te waken als over een kostbaar goed. Want dit is zeker: ’t innerlijke is duizendvoudig maal sterker en gewichtiger dan het uiterlijke, al zijn velen ook geneigd hierover de schouders op te halen en wel voldaan te verzekeren, dat er niets gaat boven z/Mozes en de profeten”. Niet de hoogte waarop wij den maatschap- pelijken ladder hebben beklommen bepaalt onze menschelijke waarde, maar onze karakter vrijheid, de vonk van het eerlijke kunstenaars genie, die alleen kan ons de voldoening van gevuld leven schenken, wanneer ook ons de nacht komt, waarin wij niet een voor meer kunnen werken. ’t Schijnt wel of een deel van ’t Neder- landsche volk het er op toelegt om ’t andere deel bang te praten. En tot dat eerste deel behoort ook schier zonder onderscheid de Nederlandsche groote pers. Die groote bladen hebben voor verschillende onderdeelen verschillende specialiteiten en die specialiteiten willen toch ook wel eens iets schrijven, waarvan de abonné’s zeggen: //Heb je dat al gelezen wat die mijnheer Zus-en-zoo in zijn blad schrijft Een dankbaar onderwerp te dezen opzichte is het gebrek aan alles, dat we dezen winter zullen krijgen. Er worden geheele statistieken van eenige jaren her bij getrokken om te bewijzen hoe belabberd we er voor staan hoe groote moeilijkheden we in den komenden winter zullen hebben te overwinnen. Zeker, ik geloof die geleerdheid allemaal wel. Maar zou het nu niet beter wezen eens op te houden met al dat gejeremieer en gejeuzel over toekomstige gevaren P Indien al die bangpraterij kon teweegbrengen, dat het te wachten gebrek er minder door werd, dan zou ik zeggenmeier op, heele hoofdbladen met 6 bijvoegsels vol, ondanks den papiernood Maar waar al dat gezeur alleen kan dienen om de menschen nog zwartgalliger en nog meer bevreesd te maken dan ze al zijn, houdt uwés uwées geachte snuit dan toch dicht. We zullen allen eenmaal sterven, maar daarom vergasten we elkaar toch ook niet alle dagen op bespiegelingen wanneer dat gebeuren zal Daarom, geachte lezers, de tanden op elkaar. Wat wij nu van ’t jaar beleven, beleven ze al eenige jaren in verschillende landen, ’t Is beroerd, ik geef het toe, maar al dat ge lamenteer, al dat gezucht over ’t geen komen zal, maakt de zaak niet beter en ons zelf wel minder. Kom, vooruit, een klein beetje levens durf op onzen vierkanten meter grond, dat is het wat we noodig hebben. En als we ons zelf een beetje opmonteren dan helpen we meteen, een ander ook den berg over. En er zal toch wel eens een tijd komen, waarop we den top hebben bereikt! Maar naast een beetje onbezorgdheid voor de onafwendbare toekomst, dienen we van de regeering te eiscben, dat absoluut geen voedsel meer het land uitgaat, dan onder ’t strengste voorbehoud. We dienen eischen, dat ze zal vertellen wat er uit gaat. Er doen richten de ronde Bolswardsclie Courant M- I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1