Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 67. 57ste Jaargang. 1918. fleuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. I Donderdag 22 Augustus. SPROKKELS. I VOOR is het gekozen - 2e Tooneel (speelt enkele weken later). Zij. Enne Hij. Gelukkig heb ik nog een flinke hoe veelheid kunnen machtig worden, maar duur, duur! Zij. Hindert niet En de ^zij” kocht van den hij” dril tegen exhorbitant hoogen prijs; dril dat sedert jaren en jaren op de magazijnen, heel boog in huis bad gesluimerd in rustige rust! En dan beweert men nog dat Mercurius de God is des Koophandels en Nriesche Courant. zilvergeld op te stapelen, te begraven of in te metselen, maar dat wil er bij mij niet in. Daarvoor is de doorsnee Hollander van thans veel te braaf en hoegenaamd niet gek op geld. Dat was alleen het geval in den tijd toen Piet Hein met de Spaansche Zilvervloot in het vaderland terugkeerde en de inboorlingen dezer lage landen in een geld-dilirium-stadium bracht. Men leide uit bet bovenstaande echter niet af dat er geen ^geachte medeburgers” gevonden worden die vies zijn van een voordeeltje. Zoo hoorde ik onlangs door iemand het volgende staaltje vertellen, spelende in de //staaltjes” of te wel flappen” omgeving. en plaatsing der dieven!! Slot volgt. INGEZONDEN. CBuiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, vergun mij een plaatsje in uw veel gelezen blad. Het is naar aanleiding der distributieregeling in Bolsward, dat ik mij als ingezetene van Bolsward verplicht gevoel een vraag te richten tot den EdelAchtb. Heer Burgemeester als Hoofd der Distributie in het bizonder en verder tot de beambten van het Distributie- bureau. Wanneer er vleesch in Bolsward aanwezig om gedistribueerd te worden, is het dan de bedoeling van Zijn Excellentie den Minister om dit gelijkmatig onder de ingezetenen te verdeelen? Of zooals het hier ter stede al minstens driemaal is gebeurd, dit vleesch zoo maar zonder publiciteit door den slager thuis te laten bezorgen, telkens in dezelfde buurt met name de Stadswoningen, kalfsvleesch voor 40 cent per pond en Vrijdag 16 Augustus werd ieder zijn deel weer thuis bezorgd voor 50 cent per pond. Wanneer dit in de rechte lijn der distributiewet ligt, zou vrager dezer wel even op willen merken, dat hier in Bolsward wel meer buurten zijn, die ook wel eens zoo gemakkelijk een paar pond thuis bezorgd zouden zien. U, Mijnheer de Redacteur mijn hartelijken dank. Bolswabd, Augustus 1918. K. BEUNDER. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Plaats der handeling dus: Manufactuurzaak. Ie Tooneel. Zij. Heeft mijnheer ook nog dril? Hij. Nou moeke, niet veel meer! Zij. Toch nog iets? Hij. Ja een el of wat. Zij. En wat is de prijs? Hij. Zoovéél per el. Zij. Best, dan neem ik het! En is nu alles op? Kan mijnheer nog niet wat voor mij bezetten? Hij (zeer gewichtig doende). Ik zal mijn best doen, maar indien het mij gelukt, zal het zéér duur zijn. geweest. Zijn patroon en ook het personeel der fabriek hebben door hun getoonde belang stelling den dag voor hem tot een feestdag gemaakt. En waarlijk, zulk een langdurige dienst betrekking verdient erkenning, immers het getuigt van een goede verstandhouding tusscben werkgever en werknemer, en daarop mag in dezen tijd wel de aandacht worden gevestigd. Volksvermaken. Er heeft zich hier een comité gevormd, om a.s. Maandag eenige wedstrijden en ver makelijkheden te doen houden onder de jeugd van 6 tot 12 jarigen leeftijd. Wanneer de burgerij, en daaraan twijfelen wij niet, deze plannen behoorlijk zal steunen, dan zullen de 3 eerste dagen der volgende week een gezellige drukte kunnen opleveren, want ook des Dinsdags voor het kaatsen en des Woensdags voor de Turnbetooging zal zeker vee) animo bestaan. Op Maandag, paardenmarktsdag, is het dus wel -gewenscht dat er des namiddags een gepaste afleiding wordt gezocht; eenige variatie in deze donkere tijden kan zijn goede zijde hebben. „Grijp maar gerust in ’t volle menschenleven En waar gij ’t pakt daar is het interessant Goethe. Wat hebben wij toch een prettig leven tegenwoordig, niet waar? Midden in den zomer geeft moeder Natuur ons volop te eten. Groenten plenti, fruit idem, zuivel idem, vleesch idem, en voor het overige, idem, idem, idem. Loop je naar buiten en je ziet in de kleurige weiden die vette koeien grazen, je hoeft maar te wenken en de gebakken biefstuk vliegt je in den mondAls ’s morgens de bakker belt, heeft hij de weelderigste brood- voorraad tot je beschikking. Wittebrood, krentebrood, roggebrood, luxe brood, neen maar, je grappelt gewoonweg in den grooten voorraad en kiest uit naar welgevallen, terwijl moeder de vrouw even later de ^boterhammen” smeert, dik smeert, met de beste natuurboter. Mooi samengesteld woord Boterhammen Even later verschijnt de melkboer. Een breede stroom van het kostelijke vocht vloeit in je emmertje en je hoeft niet op een druppeltje te zien. Ook de geurige Java- of Pecco-thee ruik je in de woonkamer, terwijl het water kookt dat het een lust is om te zien. Nadat je je heerlijk hebt gewasschen ook op zeep behoef je niet te kijken smul je naar hartelust, pikt een eitje en gaat opgeruimd naar je werk. Een beste sigaar of geurig pijpje tabak is je trouwe metgezel. ’s Middags bij het diner hetzelfde ver schijnsel, spek, vleesch, kip, visch, alles wat je hartje begeert is voorradig en vet, neen maar van dat artikel vooral eene hoeveelheid nóóit beleefd En duur? Heelemaal niet hoor, alles voor een prijsje, kortom het is een Luilekkerland hier om nooit, neen nóóit te vergeten! Wel rammelt je maag reeds een uut na den maaltijd, ook geeuw je nu en dan en meen je den veerkrachtigen tred van weleer niet meer te hebben, maar daarvan liggen de oorzaken niet in de voeding. Die exercitie in je lijf wordt veroorzaakt door je buitengewoon beste verteringsorganen het geeuwen ontstaat door de warmte van deze onvolprezen Augustus maand en ook doet het weder zijn invloed gevoelen op het weerstandsvermogen van je onderdanen. En ’s avonds laat het souper mede niets te wenscheu overham, ribstuk, karbonade, het is alles botertje tot den boom. Onze gevederde vrienden zijn eveneens in hun nopjes, ’s Morgens voor dag en dauw zingen ze bun vroolijk lied en nauwelijks doe ik mijn achterdeur open, of ze komen vragen om de kruimeltjes, die je dan ook met volle handen strooit. Wel schijnt het bij hen een punt van discussie te vormen of graan niet verkieslijker is boven de bestanddeelen waaruit het brood thans in hunne oogen is samengesteld, maar aangezien ik de vogelentaal niet machtig ben, kan ik het gesprek niet precies volgen. De brutaalsten onder hen zijn echter veeleischend wat de kwantiteit aangaat, en dringen in je keuken, nemen plaats op den vloer of op de tafel, en wachten steeds op méér. Moeder musch komt met haar jong aan gevlogen en het is aandoénlijk te zien hoe zorgvol de kleine aviateur met het noodige wordt volgepropt. Precies zooals, in ’t generaal gesproken, de menschen tegenover elkander doen, vooral tegenwoordig Later ik meen de musschen uiten ze wel eens hunne dankbaarheid door een souvenir op je kleeren of hoed te deponeeren, maar daar let je niet zoo op! Ook de huisdieren zijn zeer tevreden. Daar kom ik zooeven een hond tegen van het vrouwelijk geslacht, ik zeg dit laatste er expres bij om beter te doen uitkomen hoezeer die dieren in zekere omstandigheden een extratje moeten hebben, en dót beest kon, om een variant van Borger te gebruiken zijn ribben tellen Maar wie telt zijn kluifjestal? Ik kon dan ook met den besten wil ter wereld niet begrijpen hoe die hond zoo mager kwam, tenzij en dit geloof ik vast, de Spaansche Griep hem te pakken heeft gehad, en daar komt ook een hond niet zoo gauw weer boven op. Even later passeer ik een winkel waar een weegschaal voorhanden is. Het instrument vraagt slechts vijf cent en in dezen luxueuzen tijd is dat nog wel over te komen. Maar... nu breekt mij de klomp I Potverdorie I Daar constateer ik met groote verbazing dat mijn corpus twintig pond beneden normale zwaarte waar de tabak bloeit, wonen heidenen, die den veredelenden onze Europeesche beschaving niet deelachtig zijn. Dat kan zoo niet langer en daarom is er besloten uit Europa en voor namelijk uit het rijk der dichters en denkers een aantal hoogstaande personen naar die wilden te dirigeeren om er een frissche propaganda te beginnen en die menseden ontvankelijk te maken voor alle christelijke en maatschappelijke deugden. Dat kost natuurlijk véél geld, en van daar dus de verhooging van de prijzen. Na deze uiteenzetting, waarmee ik ten volle accoord ga, voegt hij er ten overvloede aan toe, dat er praatjes in omloop zijn die enkele onzer medeburgers van een zoogenaamde zzkettinghandel” beschuldigen en dat deze brave menschen ook de sigaren ^omhoog” brengen, maar dat dit louter ver zinsels zijn. Echter zou ik goed doen, wilde ik rookende blijven naar dezen prijs, nog een kwantum op te slaan, want, zeide hij, met enkele uren kunnen de prijzen verdubbeld worden. Ik mocht echter een beperkte hoe veelheid koopen, omdat de regeering, nicotine- vergiftiging willende tegengaan, uit sanitair oogpunt den verkoop beperkte. Dankbaar voor de ontvangen inlichtingen betaalde ik met een papieren gulden, van hooger hand in omloop gebracht in navolging van den Amerikaanschen Staat die den papieren dollar reeds jaren liet circuleeren. Deze maat regel juichte ik toe, al was het maar alleen ter wille van de wisselloopers aan de bankiers kantoren, die voortaan geen zware zilvervrachten meer behoeven te torschen. Wel kwam mij ter oore dat de invoering van dit papiergeld nauw verband houdt met het feit dat sommige Nederlanders er aardigheid in hebben het Orgelbespelingen Alt. Groote Kerk Bolsward. 6 Maandag 19 Augustus 1918. Een zeer ouden Kerstzang voor begin: Es ist ein Ros’ entsprungen Aus einer Wurzel zart, Als uns die Alten sungen: Von Jesse kam die Art. Und hat ein Blümlein bracht. Mitten im kalten Winter Wohl zu der halben nacht. Zooals ik zei, een oud Kerstlied. (Michael Praetoris, 1609). Oorspronkelijk was het een Maria-liedje, dat in de Advents- en Kerstmis dagen wordt gezongen in Frankrijk, volgens een ^Manuel de Chant,” in mijn bezit. Daar luidt de tekst als volgt: j/Flos de radice Jesse est natur hodie, Quern nobis jam adesse laetamur nnice. Flos ille Jesus est, Maria Virgo radix, De qua flos ordus est,” is, dat kén niet, gegeven de biefstuk enz. (zie boven). Dat kén dus niet, zeg ik. Er moet iets aan het mechaniek haperen. De eigenaar beweert echter dat het ding perfect in orde is, en de man kijkt mij daarbij zoo vreemd aan alsof hij twijfelt aan mijn gezonde boven kamer. Ik daarentegen vermoed dat hij niet recht snik is. Nauwelijks weder op straat gekomen, loop ik een slager tegen bet iijf, dat snap je nou gewoon niet. In plaats dat die man in zijn zaken blijft en de klanten bedient, loopt hij in zijn Zondagsche kleeren in letterlijken zin te geuren. Een fijne Napoleon in zijn mond, te oordeelen althans naar de proportie. De wereld schijnt om gekeerd Nog loop ik daarover te piekeren totdat mijne aandacht getrokken wordt door een voorbijgaand muziekkorps dat eene com positie ten gehoore brengt waarin de melodie is gevlochten van Heije’s nooit volprezen en zoo wéér lied Wij leven vrij Wij leven blij Op Neêrlands dierb’ren grond. Tegen de gewoonte in loopen er echter geen proselieten achter, alleen is de troep omstuwd door de gewone eerewacht van kaai- loopers, nietsnutters, dienstmeisjes en kinderen. De slagersjongen in uniform ontbreekt echter. Ik zoek naar de oorzaak van den schijnbaren paradox der eerste alinea... Ik ben er! Was ik niet op mijne wandeling een openbaar gebouw gepasseerd waar tientallen jongelieden, beladen met koffertjes, stonden te wachten en heeft een voorbijganger mij op mijn vraag wat dat beteekende, niet geantwoord dat al deze jonge mannen naar hier waren gekomen om te worden ingelijfd, op eigen verzoek bij de padvinders, of het Leger des Heils, dat wist hij niet zoo precies! Ongetwijfeld waren dus die muzikanten op weg om deze menschen af te halen en ze onder een vroolijk deuntje van Malbroek die vaart ten oorlog En hij komt nooit weerom, naar het huis te brengen waarin vele woningen zijn, ja wie weet zouden ze niet louter van pleizier achter de muziek trippelen en dansen even als wijlen Koning David achter de ark des Verbonds. Tot verhooging der feestvreugde, en als uiting der vrooiijke stemming, die zich bij de gedachte aan dat alles van mij meester maakte, wenschte ik een rookoffer te brengen en ga dus naar mijn sigaren-leverancier die in de buurt, waar ik mij bevond, woont. Van hem verneem ik dat de prijzen iets hooger zijn dan voor vierentwintig uur en een dragelijk rookertje thans twaalf cent kost. Onmiddellijk laat hij er op volgen dat deze verhooging mij niet behoeft te verontrusten, want zij is met een goed doel begonnen. Kijk eens, zegt hij, in het land millioenen invloed van Janus Tulp. We zullen hem nog eens weer van aangezicht tot aangezicht aanschouwen, den rijkgeworden doodbidder, Janus Tulp. En dan kunnen we ook de kennismaking hernieuwen met tante Bet, jonkheer van Rietheuvel, Barend en meer. Wat heeft Justus van Maurik al menschen tranen doen lachen. Hij, de schrijver bij uitnemendheid, die in zijn werken de volksziel wist te treffen, hij, de kenner van de Amsterdammers en hun doen en laten bij uitnemendheid. Janus Tulp heeft zijn plaats op bet tooneel gehandhaafd ’t was voor vele beroeps acteurs een groot genot de titelrol in dit stuk te mogen vervullen. Ook liefhebbers waagden zich aan dit werk, en vaak met succes. Te dezer stede is het stuk enkele malen opgevoerd, bejaarde stadgenooten spreken nog over het spel van den oud-Bolswarder, nu reeds ter ziele, die zoo eenig mooi voor Janus Tulp speelde. Ook wij waren getuige van een tooneelvoorstelling in zzde Doele” waar men ook den barbierkraai-rijkeling, voor het voetlicht bracht. We hebben daarvan aangename herinneringen bewaard, Barend vooral in zijn tafel-speech zien we nog voor ons. W. I. K. heeft zich nu opgemaakt ons op den avond van de Groote Kaatspartij een feestavond te geven in ffde Doele”, en zal dien avond Janus Tulp geven. We bevelen gaarne deze voorstelling aan in de belangstelling van alle tooneelvrienden. W. I. K., onze bekende Tooneel vereeniging, heeft zich een naam veroverd en zal dien naam hoog houden, daar kunnen we op aan. De Club telt zeer goede krachten, heeft goede leiding wat zal ons beletten op ’t appèl te verschijnen Afgesproken dus, Dinsdag a.s. allen naar zzde Doele”. ’t Geld is er immers voor disponibel Ws. STADSNIEUWS. Vergadering Gemeenteraad. Heden Donderdag vergadert de Raad dezer gemeente, des avonds ten 7 ure, ter behan deling van de navolgende punten. 1. Onderzoek geloofsbrief van raadslid den heer K. de Boer. 2. Adres D. Wiersma, verkoop strookje grond, met advies B. en W. 3. Beslissing over aankoop veebascule. 4. Rapport B. en W., onderzoek trekweg met voorstel tot herstellingen tot een bedrag van f 1000. 5. Voordrachten College van Zetters. Langdurige trouwe dienstvervulling. De pakhuisknecht W. van der Meer, bij de fabriek der Heeren Kingma Co alhier, was j.l. Maandag 40 jaar in dienstbetrekking Bolswardsclie Courant. 5 I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1