Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Zondag 25 Augustus. Verschijnt Donderdags en Zondags. 57ste Jaargang. No. 68. 1918. I Uit de Raadszaal. H VOOR <111 maar W. de volgende het gekozen van de van Vergadering op Donderdag 22 Aug. 1918. I, 1. van be- niet veel ingekomen stukken, vergadering van bescheiden denken. De punten gingen een wijziging der ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. 1 voorstel was hem den trekweg was behandeld, verhooging van uitgaaf ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 62^2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Een kleine agenda, vijf punten handeling en derhalve een afmeting zal men heel glad alsof ’t gesmeerd was, alleen no. 3, de veebascule, schommelde ook nu weer wat omhoog en omlaag, hoewel ook bij dit punt de discussiën geen buitengewone om vang namen... en toch kreeg de vergadering nog een behoorlijk volume, doordat er een punt aan werd toegevoegd, dat nog al wat stof deed opjagen, ja, toen het was afgedaan begon ’t opnieuw nog even heftig te stuiven. Wij zullen een en ander in hoofdzaak vermelden. Tegenwoordig waren 11 leden. De heer Oosterbaan was afwezig met kennisgeving. De notulen werden goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Resolutie van Ged. Staten, goed- van schoolgeld. waarbij het primitief kohier dan zal de veemarkt hier geheel verloopen. De heer v. d. Klei wil gaarne meewerken om de veematkt in stand te houden. Ook hij heeft van belanghebbenden en van deskundigen vernomen, dat het zeer noodig is, dat de bascule er komt. De heer Terhenne heeft ook vernomen, dat de Directeur van ’t bijkantoor niet genegen is, de veelevering hier te hebben, daartegen zijn bezwaren gerezen. Doch kleinvee kan hier misschien wel geleverd worden, mits dan moet er een bascule zijn. Spreker heeft zich de vraag gesteld of het de kosten kan vergoeden, en uit een opgaaf van een schematische berekening kan het zoo wat nit, maar de opgaaf van ’t getal koeien en varkens lijkt hem wat te hoog genomen te zijn. Toch heeft de veearts ook hem ver zekerd, dat zoolang de crisis-levering van vee aan ’t Rijk bestaat, de bascule noodig, later wellicht overbodig zal worden. Als B. en W. de verzekering kunnen geven dat de levering van kleinvee hier komt, zal hij voor aanschaffing der bascule zijn. De Voorzitter antwoordt, dat, gelijk de heer Terhenne zelf ook wel weet, die verzekering niet kan worden gegeven, want dat is nog niet vastgesteld, maar als er geen weegschaal is, zal dit vast een argument zijn, waarom Bolsward er niet voor in aanmerking kan komen. Het is niet raadzaam thans te vragen of te Bolsward ook zal worden afgeleverd, maar als er geen bascule is, voldoet het niet aan de eischen. De heer Praamsma heeft ook een onderzoek ingesteld en weet ook dat er niets met zeker heid in deze zaak is te zeggen, maar verschil lenden hebben hem verklaard dat het zeer gewenscht is, dat de weegschaal er komt, en deze zal, meenen zij, op den duur tot voor deel strekken. Om erger achteruitgang onzer veemarkt te voorkomen, wil Spr. er voor stemmen om een bascule aan te schaffen, want de belanghebbenden verzekerden dat op hun medewerking om hier de levering te krijgen wel staat gemaakt kan worden. De heer Kramer stemt met dat laatste in. Wij staan voor het feit, dat als er geen weegschaal is, er vast hier geen aflevering komt, en nu zonder betrekkelijk groote kosten de zaak tot uitvoering kan komen, is ook de risico niet groot. Al blijkt dan later dat de uitgaaf niet rendabel is, toch heeft men iets gedaan om de veemarkt in stand te houden. De heer Keikes heeft de vorige maal tegen gestemd, omdat hij zekerheid wenschte over het berglokaal. Nu gebleken is, dat de werk plaats van Westerbaan geschikt is, zal hij er zijn stem aan geven, ofschoon de voordeelen nog zullen moeten blijken, want de regelingen worden soms eiken dag veranderd. Hij hoorde heden weer, dat de varkens voor Wonseradeel te Witmarsum geleverd en geslacht zullen worden. De heer Eisma heeft nu gehoord, dat er geen nieuw gebouw behoeft te komen en zal zich niet tegen het voorstel verzetten, hij werpt echter de idee op, of de belanghebbenden bij deze zaak ook niet een deel der te maken kosten zullen willen vergoeden De Voorzitter antwoordt, in dien geest al eens een balletje te hebben opgeworpen, maar officieus wil hij wel meedeelen, dat daarop al heel weinig te rekenen valt. De heer v. d. Wal meent, dat het al mooi zal zijn, als die belanghebbenden maar bewerken willen, dat de levering hier komt. Het voorstel om een bascule aan te schaffen en die te plaatsen in de werkplaats van Westerbaan, (voor 5 jaren), wordt met algemeene stemmen aangenomen. 4. Rapport B. en W., onderzoek trekweg met voorstel tot herstellingen tot een bedrag van f 1000. Het rapport over de gehouden inspectie van den trekweg behelst, dat aan weg en bruggetjes heel wat herstelling noodig is en omdat de materialen zoo vreeselijk duur zijn, hebben ze zich tot het beslist noodige bepaald en komen dan tot een bedrag van f 1000, welke som voor de verschillende posten nader gespecificeerd werd. B. en W. stellen voor tot uitvoering daar van over te gaan. De heer Praamsma had wel een in dezen geest verwacht, want het bekend, dat het onderhoud van vorige jaren wel wat heel zuinig Er moest dus wel een komen. van I Gemeen team btenaren, gemeente een bijdrage een rustoord voor dan als feestgave zou bestaan der vereeniging. g. Adres van ’t bestuur der Heerema- stichting te Joure, berichtende dat nood gedrongen de verpleegkosten per dag en per patiënt met 1 Januari moeten gebracht worden op f 2, en om geen verdere verhooging noodig te maken, wordt van de gemeenten verzocht een bijdrage van 2 cent per inwoner. h. Adres van de BolswardscheBestuurders- bond van werkliedenorganisaties, verzoekende voor het houden van een wintercursus, gratis een lokaal van de gemeente te mogen gebruiken met vuur en licht. Al deze adressen in handen van B. en W. om advies. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Onderzoek geloofsbrief van raadslid den heer K. de Boer. De Voorzitter verzoekt de heeren Eisma, Wierema en v. d. Wal zich met’t onderzoek te willen bezighouden, en schorst een tijdje de openbare zitting. Bij monde van den heer v. d. Wal wordt na opheffing der schorsing gerapporteerd, dat de stukken in orde zijn bevonden, en daarom concludeert de Commissie om den heer K. de Boer toe te laten. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 2. Adres D. Wiersma, verkoop strookje grond, met advies B. en W. Het advies luidt om gunstig op het adres te beschikken, en aan Wiersma 11 M2 grond bij onderhandschen koop af te staan voor f 22. De kosten voor rekening van kooper. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Beslissing over aankoop en plaatsing veebascule. De Voorzitter deelt mee, dat de zaak van vee aan de veemarkt en B. en W. hebben een weegtoestel voor opnieuw is onderzocht gemeend den Raad nogmaals te hooren, opdat die een beslissing kan nemen. Van den Directeur van ’t Prov. bijkantoor is vernomen, dat er weinig kans is, dat de Rijkslevering van vee ook te Bolsward zal komen, ook al is er een veebascule. Van deskundigen, o. a. den Veearts, wordt verzekerd, dat het toch van groot belang wordt geacht, dat er een bascule komt, want misschien zal dan toch de levering van kleinvee schapen, varkens en lammeren hier kunnen geschieden. Is er geen bascule, aangenomen met algemeene op particulier terrein nog dit zeggen, dat voor de verlichting zoo goed mogelijk werd gezorgd. De laatste lantaarn bij de fabriek van Kingma bescheen ook dat pad, en de lantaarns over de gracht geven ook daar bun licht. De leiding is dus alleen noodig voor gasgebruik in de huizen. Ik weet niet hoe het in andere buurten is gegaan, bijv, de St. Jozefsbuurt, maar ik denk wel, dat het gas ook op het Stadsstreng vroeger, toen nog normale prijzen golden, zou zijn gekomen, als alle bewoners toen toezegging hadden gedaan dat zij gas gebruikers wilden worden, want dat is wel meer elders gedaan van gemeentewege. De heer Kramer zegt, dat de vroegere discussie over de gasleidingen betrof meer de publieke verlichting. Voor de Elandslaagte is vaak verlichting aangevraagd, ook bij de Broerekerk, maar toen gold het beginsel om geen particuliere terreinen te verlichten op kosten der gemeente. Toen dat systeem eenmaal werd los gelaten, werd eerst nog bepaald, dat het, (althans bij Elandslaagte), door de bewoners zelf zou worden ontstoken. Tegen aansluiting aan de leiding is nooit verzet geweest, ’t verzet betrof de straatverlichting. De heer Praamsma is dit laatste niet geheel eens met den heer Kramer. De leiding door Elandslaagte is betaald door ’t Wilhelmina- lokaal, de leiding naar school Reboboth is door het bestuur dier school bekostigd. De regeling geldt, elk kan gas krijgen, maar moet het zelf betalen, en dat is ook zeer terecht. Of men nu, omdat de aanleg zoo duur is, niet wat een tegemoetkomende houding kan aannemen, is een andere vraag, maar de uitgaaf van f 750 voor enkele woningen, en dan komt daar de aansluiting nog bij, dat is voor die enkelen een te groote uitgaaf naar het mij voorkomt. De heer Lunter. De aansluiting kost voor elke woning ongeveer f 150. De heer Eerdmans vindt dat die andere hier aangevoerde uitbreidingen der gasleiding al zoo lang zijn geleden dat het beter is die te laten rusten. Voor hem geldt thans de vraag of de kosten van aanleg opwegen tegen over de enkelen die er gebruik van zullen maken, want die kosten zijn thans heel hoog. Toch is het ook weer waar, dat ieder inwoner eigenlijk recht heeft op gasgebruik. Is het niet mogelijk dat die menschen op andere wijze verlichting krijgen? De Voorzitter antwoordt dat zulks wel niet zal gaan, en merkt verder op, dat elk de leiding op eigen terrein behoort te betalen. Als al die bewoners met elkaar zeiden: wij zullen de leiding betalen, dan hadden ze recht op aansluiting. De heer Eerdmans daarentegen meent, dat de leiding in den publieken weg van gemeente wege wordt aangebracht, en dat pad op ’t Stadsstreng is in publieken dienst. De Voorzitter merkt op, dat indien dit het standpunt van den raad is, dan zal de gas leiding er gelegd dienen te worden. De heer Keikes heeft wel de meening dat de gasfabriek voorziet in de straatleiding in ’t algemeen, maar de uitbreiding er van moet rendabel zijn. Als dat hier niet het geval is, zullen alle gasverbruikers samen het moeten bijbetalen, want de fabriek moet toch uit kunnen. Hij meent dat het hier een particulier belang geldt. De heer Eerdmans vraagt of het aan brengen der leiding ook kan dienen ter voorziening in de werkeloosheid. Er zijn vroeger wel meer groote uitbreidingen gemaakt in ’t belang van enkele bewoners, zooals bij de gemeente- reiniging, op den Sneekerweg enz.dat ge schiedde toch ook om enkele bewoners. De Voorzitter sluit de discussie en brengt in stemming, om het besluit van 6 Juni (geen nieuwe gasgebruikers aan te nemen) in te trekken. Dit wordt stemmen. De beslissing omtrent de uitbreiding der gasleiding langs ’t Stadsstreng wordt op voor stel van den heer Lunter uitgesteld. De heer Wierema maakt daarna de aan merking, dat telkens na de agenda nog punten ter tafel komen; in ’t vervolg wil hij niet meer meedoen aan de behandeling van zulke onderwerpen. De Voorzitter meent dat dit niet telkens geschiedt, echter soms komen er zaken voor, die noodig dienen te worden afgedaan. Zoo is ook nu het schrijven van de Gascommissie te laat ingekomen om nog op de agenda te worden geplaatst, en toch is het van belang De heer v. d. Wal acht noodig dat men de rietbeplanting uitbreidt, dat is een natuur lijke bescherming van den wal. De Voorzitter antwoordt dat in ’t voorstel B. en W. slechts het allernoodigste is aan- geteekend, en verder meenden ze niet te mogen gaan. De heer Praamsma kan nog wel meedeelen dat hij weet, dat rietbeplanting thans wel f 10 per strekkende meter kost, en dus is er bij de lengte van den trekweg niet aan te beginnen. En dan komt er nog bij, dat de eerste 4 jaren niet op de wallen geloopen mag worden en dat gaat bij den trekweg ook moeielijk. De heer Kramer merkt op, dat er nog bij komt, dat door het zog der stoombooten, het riet haast niet vast te zetten is. De hout- beschoeiïng moet ook nog al diep geslagen worden. Het voorstel om aan ’t onderhoud dit jaar f 1000 te besteden, wordt aangenomen met algemeene stemmen. 5. Voordrachten College van Zetters. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren B. F. Wartna en T. IJ. de Boer. Daar hiervoor dubbeltallen moeten worden ingediend, hebben B. en aanbeveling opgemaakt. 1. B. F. Wartna en J. Albada Jelgersma. 2. T. IJ. de Boer en F. R. Feenstra. Deze dubbeltallen worden met algemeene stemmen benoemd. De Voorzitter. Dan is er nog een schrijven van de Gascommissie ingekomen, waarin er op wordt gewezen dat wegens gebrek aan petroleum er heel wat aanvragen inkomen om aansluiting aan de gasleiding, maar bij besluit van 6 Juni is bepaald, in bestaande gebouwen geen gas aan te brengen. De Commissie vraagt of het ook gewenscht is, dat besluit in te trekken. B. en W. hebben gemeend dat er veel voor te zeggen ia om die bepaling in te trekken, en achten het ook in ’t algemeen belang de gaslevering uit te breiden. De Minister heeft aangedrongen op uit breiding der electrische bedrijven. Electrische verlichting heeft de gemeente niet, daaraan kan dus niet worden voldaan, wel kan aan de gaslevering eenige uitbreiding worden gegeven. De heer Praamsma meende, dat toch met de aansluiting aan de gasleiding nog stil zwijgend wordt doorgegaan, hij heeft kort geleden op 't Schildwijk nog gezien dat in een huis, waar nooit gas was, dit werd aan gebracht. De heer Lunter. Dat betrof aanvragen die voor 6 Juni waren ingekomen. Met het uitvoeren dier vroegere aanvragen is geleidelijk doorgegaan. De Voorzitter wenscht bij dit voorstel nog mee te deelen, dat men al terstond voor een moeielijkheid komt bij de ^Stadsstreng”, de heer Lunter zal dat wel even willen toelichten. De heer Lunter. Ja, daar zal de straat- leiding moeten worden verlengd, en dat zal bij de abnormale prijzen f 750 moeten kosten. Die uitgaaf is voor die enkele woningen nog al hoog, en daarom oordeelde de Gascommissie het wel noodig, eerst den Raad hierin te hooren. Andere aansluitingen in de straten waar de leiding reeds is, kunnen zoo maar uitgevoerd worden, doch hier betreft het de leiding door de straat. De Voorzitter voegt hier nog bij, dat er vroeger heel wat discussie over is geweest dat de leidingen maar in particulieregronden worden aangebracht, en dat is hier eigenlijk ook het geval. Die straat en pad op ’t Stadsstreng zijn niet door de stad overgenomen. De heer Terhenne meent, dat besloten is, dat in straten, voor den publieken dienst bestemd, straatverlichting aan te brengen. Dat is geschied in ’t Tranendal, over ft Hooghout”, in Knetemannsbuurt, enz. De heer Praamsma meent, dat de heer Terhenne hierin in zooverre mis is, dat de particulieren dan zelf de leiding moeten betalen, en men niet verder moet gaan met de straat verlichting dan waar reeds leiding is. Het is Spreker bekend, dat de heer Knetemann de leiding zelf heeft bekostigd en ook jaren lang het gas voor straat verlichting daar moest betalen. Steeds ging zulks met medewerking van de eigenaren, en om nu f 750 te besteden, (en dan komen daar de aansluitingen nog bij,) dat komt hem wel wat hoog voor. De heer Lunter kan omtrent deze leiding e k o m e n Resolutie keurende de kohieren b. Idem, H. O. werd goedgekeurd. c. Idem, goedkeurende gemeen tebegrooting. d. Idem, ook goedkeurende een wijziging der begrooting en tevens der lijdelijke geld- leening. e. Adres van de besturen van verschillende werkliedenvereenigingen, wijzende op de naderende werkeloosheid, waarom ze verzoeken dat van gemeentewege zullen worden uit gevoerd eenige werken, waarbij ze de aandacht vestigen opvoortzetting der ondergrondsche rioleering, den slechten toestand der brug ft Hooghout”, demping van enkele vaarten die meestal onbruikbaar zijn. f. Adres van het Hoofdbestuur verzoekende van voor de stichting ambtenaren, welke bijdrage strekken bij 't 25-jarig Bolswardsclie Courant, 1 J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1