lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Verschijnt Donderdags en Zondags 1918 57ste Jaargang. No. 69. Donderdag 29 Augustus. TUINBOL! WCULTUUR. STADSNIEUWS. Groote Kaatspartij, 27 Aug. 1918. Bolswardsclie Courant t VOOR 4 even p. (Applaus), de gelegenheid worden gehouden, van den grond als Ook is begieten voor de zooveelste maal, om getuige te zijn van kaatsers. Wonder is ’t ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. 1 Alweer zaten we, in het Pers-tentje, de prestaties onzer jaar op jaar namen we plaats aan den overkant van ’t perk, ja, toen was het feestterrein nog aan den anderen kant der stad, beter gezegd, er midden in. Wat was het toch altijd gezellig in dat „schuttersland”, yn it skeat fenêalde Broere tsjerke. Maar ’t moet gezegd, het nieuwe Sportterrein biedt vele voordeelen, en dankbaar moet men zijn aan allen, die hebben meegewerkt tot de van dit ruime veld. weer in ’t Pers-tentje, zoo het terrein overziende is ’t precies of er nog staat van verleden jaar. Alles even als te voren, vlaggen, tribune (reeds ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 62x/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. De heer Cremer maakte van om vragen te stellen, gebruik, om den Spreker te raadplegen wat hij moest doen met den wreeden grond die in harde brokken bijeenstaat, diepe scheuren vertoont en waarop zijn boonen totaal verongelukt zijn In Bergum was de grond heel anders gesteld. De Spr. antwoordt, dat bij voorkeur voor tuinbouw de lichtste grond moet worden uitgekozen, en daarbij moet cok te rade worden gegaan met de keuze der planten. Hij is met de grondsoort hier niet speciaal bekend, maar de practijk heeft geleerd, dat ook op zware gronden wel gekweekt kan worden. De heer Keestra, directeur der Rijks- zuivelschool, die zich nog al bezig heeft gehouden met het onderzoek der grondsoorten rondom onze stad, wordt door het bestuur verzocht of hij ook over den grond inlichtingen kan geven, en deze verklaart, dat over het algemeen de grond hier niet bijzonder geschikt is voor tuinbouw. In ’t noorden en noord westen der stad is de grond er beter voor dan aan de andere zijde. Hij zou dan ook zeer voorzichtig willen zijn met uitbreiding van tuinbouw, althans de opbrengst van zoovele honderden guldens per pondemaat, als de Spr. dat liet uitblinken, zal hier niet opgaan. In de richting Schettens is de grond beter geschikt. De heer G. v. d. Werf kan omtrent de cultuur van ’t Schettenserhof meedeelen dat de resultaten daar thans goed zijn, ofschoon de grond nog al wreed is. Het weeshuis heeft daar naast land, dat zaveliger is bevonden en dan nu ook zal worden gebroken. Misschien is die grond ook wel geschikt voor tuinbouw- cultuur. De heer Piccardt van Witmarsum weet omtrent het Schettenserhof nog mee te deelen, dat vroeger bij de Familie Heeringa de resul taten niet best waren, door den opvolger Westra is de kweekerij al veel vooruit gebracht en thans worden door den bewoner Siderius heel goede resultaten verkregen. Spreker meent ook dat de Tuinbouwvereeniging te Bolsward op goede resultaten kan bogen. Dat het Bestuur hier hedenavond een practicus deed optreden moet verdere gevolgen hebben. Er moet getracht worden hier cursussen te organiseeren over tuinbouwkunde, het rijk en ook de gemeente bevorderen zulks. Die taak rust vooral in deze tijden op de autoriteiten, en in Wonseradeel wordt het onderwijs in land- en tuinbouwkunde krachtdadig gesteund. De rijkstuinbouwleeraars zijn zeer zeker bereid mede te werken en ’t Rijk wil dergelijke cursussen ook bevorderen. De Voorzitter, de heer Kingma, besloot de vergadering met dank te brengen voor de getoonde belangstelling, in 't bijzonder aan den Spreker, en ook aan den heer Piccardt voor diens aanwezigheid alhier en zijne raad gevingen. Hij vertrouwt dat deze avond een aanleiding zal worden dat hier een cursus wordt georganiseerd in tuinbouwkunde, en hij spreekt de hoop uit, dat het doel van ’t Bestuur zal kunnen verwezenlijkt worden. (Applaus). tot stand koming We zaten dan even alles weer vroeg mooi bezet), ja zelfs de donkere lucht van 1917 is er ook weer. Ik denk even: zouden ze op ’n donkere lucht geabonneerd kweeking van groenten toelegde, waarbij later de export naar het buitenland ook een voorname rol ging spelen, want in Duitschland en Engeland is over ’t geheel genomen, de bodem niet zoo zeer geschikt voor bet kweeken van allerlei groenten als ons vaderland. Bij die historische ontwikkeling van dat bedrijf alsmede in verband daarmede den handel in groenten, stond Spreker wat langer stil, om aan te toonen dat er heel wat belangen betrokken zijn bij de groentenkweekerij, en de groentenmarkten voor- en nadeelen opleveren zoowel voor den producent als den consument. Wil men voor den export kweeken, dan moet de zaak eigenlijk in ’t groot gedreven worden, het beginsel moet hier toch eigenlijk zijn, niet zoo zeer een groote hoeveelheid van een enkele soort, doch liever van allerlei soort wat. Amsterdam zal denkelijk beginnen aan een kweekerij van groenten van gemeentewege voor eigen behoefte; dat idee is gerijpt door den drang der omstandigheden. Een uitgestrektheid van 600 Hectare zal daarvoor dan geëxploiteerd worden. De vraag geldt dus, kan hier om en bij Bolsward ook met vrucht uitbreiding worden gegeven aan den tuinbouw, en Spr. meent dat in bevestigenden zin te kunnen beant woorden. De grond is er hier voor geschikt, maar men dient de lichtste grondsoort er voor uit te zoeken. De lichte grond is meer voor allerlei soorten groenten geschikt. Ook is het noodig den ondergrond te beschouwen. Als die zoogenaamde banken of ondoordring bare lagen heeft, moeten die er uit, want 't grondwater moet door capulariteit kunnen opdringen. Dan is voor den groei de zachtste en fijnste grond het best geschikt. Spreker geeft daarbij over grondbewerking enkele wenken zooals die een vorig jaar ook door onzen stadstuinier, den heer Jonker, meer uitvoerig zijn gegeven, en toen ook in ons blad zijn opgenomen. Ook omtrent het planten, over den afstand onderling der gewassen worden enkele mededeelingen gedaan. De grond rondom de stad kan heel wat opleveren zegt Spr. en is voor velerlei groenten geschikt. De behoefte aan groenten wordt allengs grooter, want het verbruik neemt ook al door de tijdsomstandigheden en ’t gebrek aan vet, zeer toe, daardoor zijn de prijzen hoog. Op de veilingen te Harlingen, Franeker en Leeuwarden zijn de prijzen tweemaal zoo hoog als in Holland, dat alles wijst er op, dat er in de groentecultuur veel voordeel zit. De groote vraag is echter, hoe aan geschikt land er voor te komen. Dat kan Spr. natuurlijk niet beslissen, misschien kan er van gemeente wege in voorzien worden, maar het kweeken van groente geeft veel werkzaamheid, die goed beloond kan worden en dus dient te worden bevorderd. Spr. kent personen die hun vak verlaten hebben om zich te wijden aan den groentebouw en nu een flink bestaan hebben, maar het is noodig dat men daarbij eenig doorzicht heeft en de handen uit de mouw wil steken. De resultaten die Spr. bij den tuinbouw heeft gezien waren over het algemeen goed, en hij heeft den indruk gekregen dat de kweekers over ’t algemeen wel met hun perceeltje zijn ingenomen. Door ervaring geleerd, zullen de resultaten wellicht allengs nog beter kunnen worden. Twee zaken hebben Sprekers aandacht vooral getrokken bij zijn bezoek aan de tuinbouw alhier, en wel dat alles op smalle bedden wordt geteeld, en meestal de planten wat dicht bij elkander zijn geplant. Dit zou hij liever anders hebben gedaan. Voor verschillende groenten geeft bij daarna de afstanden aan, waarop ze bet best slagen, ook over combinatie van verschillende planten op denzelfden akker wordt gesproken. Dit betoog uit den aard der zaak wat droog, kunnen wij niet in bijzonderheden meedeelen want het zou den lezers misschien minder interesseeren, gelijk het blijkbaar op de lezing ook sommige hoorders niet boeide, en die zich daarom gingen verwijderen. Spreker ging dan ook zijn rede wat bekorten en na nog even over beschutting tegen den wind te hebben gesproken, ging hij er op wijzen, hoe groot de opbrengst van den grond wel wordt en hij kwam bij verschillende groenten tot een opbrengst van f 1500, f 1600 en f 2500 per pondemaat land, ja er zijn hem gevallen bekend van een opbrengst van f 5000 per pondemaat. Sommen dus om van te watertanden. Spreker maakt nog de opmerking dat vakkennis veel helpt om goede resultaten te krijgen, en dus zijn de cursussen in tuinbouw kunde ook zeer nuttig en noodig, wat de cultuur verschilt naar gelang de grond anders Van 79 wordt wat verwacht. 9 is Jan Reitsma met Vlietstra en Rinze Yetsinga. De contra-partij moet oppassen. En ze schijnt ook te zullen oppassen, ze heeft al ras een „eerst” aan den hang. Al spoedig hangt er aan den anderen kant ook ’n //eerst”. Reitsma denkt; „oanmeitsje”, en ,/denken wordt doen”, 9 heeft een //spel”. Maar 7 houdt van gelijk op maakt den gesteld is. Theorie en practijk moeten samen gaan, en na te hebben aanbevolen, dat men zal zien ook hier te krijgen een cursus, zij het ook een cursus voor ouderen, om eenige wetenschap in dit vak op te doen, sluit hij met de hoop, dat zijn betoog iets zal hebben bijgedragen tot de bevordering der groente cultuur in deze gemeente. zijn? ’t Kaatst immers zooveel beter, felle zon is hinderlijk, vooral voor den opslag. Als we met dit opstel beginnen is de morgen al weer volgens programma, als van ouds, afgewerkt, ’t Stedelijk muziekkorps heeft ’n optocht gemaakt door de voornaamste straten der vlaggetooide stad. Want, ook al weer der traditie getrouw, hebben de ingezetenen hier en daar de vlag uitgestoken, dat geeft een feestelijk aanzien. Op ’t oogenblik (kwart over één) is de eerste ronde afgeloopen. Afgevallen zijn 2, 3, 6, 8, 11 en 13, 15 bleef staan. Laat me eerst even de volledige lijst op geven, volgt hier: 1. J. Heins, Leeuwarden, G. Bos, Frane ker, A. Welbedacht, Bolsward. 2. J. Jellema, Franeker, R. Werkhoven, Franeker, R. Tuinstra o.e.a., Franeker. 3. H. Westerhuis, Wommels, T. Zijlstra, Witmarsum, J. Reitsma, Witmarsum. 4. Jan de Vries, Sneek, A. Rienstra, Sneek, N. Staalstra, Franeker. 5. H. Lemstra, Witmarsum, R. Zaagmans, Witmarsum, Tj. Strikwerda, Franeker. 6. B. Wolthuizen, Bolsward, U. Wassenaar, Bolsward, J. Schmeltz, Bolsward. 7. H. Hiemstra, Menaldum, S. Kamstra, Dronrijp, J. Heeg, Oosterend. 8. L. Bonnema, Winsum, Johs. Struiksma, Wommels, J. Sieswerda o.e.a., Pingjum. 9. J. Reitsma, Pingjum, J. Vlietstra, Franeker, R. Yetsinga, Arum. 10. J. Talsma, Kimswerd, H. Plantinga, Franeker, M. Elgersma, Cornwerd. 11. I. Roukema, Witmarsum, P. Helfrich, Midlum, J. P. Dijkstra, Menaldum. 12. A. Smidts, Franeker, A. Decastieau, Sneek, I. Roukema, Harlingen. 13. L. Neuraij, Sexbierum, V. Paternoster, Zeist, M. Miedema, Franeker. 14. A. van Lierde, Harderwijk, E. Hoyois, Harderwijk, G. Herphelin, Harderwijk. 15. C. Werkhoven, Witmarsum, J. J. Cuperus, Witmarsum, S. R. Yetsenga, Arum. Over ’t geheel is er van morgen wel aardig gespeeld, bizonder tusschen 7 en 8 (’t laatste met den oud-kampioen Jobs. Struiksma, dat eervol viel). Ook de match tusschen 13 en 14 (Neuray c.s. contra van Lierde) trok aller belangstelling. Ik zou haast vergeten dat Ids van Witmarsum !met zijn vennooten (11) best opspeelde tegen 12, (Smidts, Decastieau, Ids van Harlingen). Nu spelen 15 en 1, Cathrinus en Jan van Witmarsum met Siebe Yetsinga van Arum tegen no. 1, (Heins, Bos en Welbedacht.) No. 1 neemt de leiding. Als no. 1 reeds drie eersten heeft, wisselt men bij Cathrinus c.s. Siebe komt buiten ’t perk te staan. Nu gaat het beter. Werkhoven maakt de zaak voor de tegenpartij gansch minder, ’t wordt nu zelfs ’n prettige partij, met een wel wat ruw, maar aangenaam discours. Aan beide kanten doet men zijn best maar er wordt ook nog al wat geknoffeld, zoo komt men op twee spel gelijk. Cathrinus slaat buiten daardoor heeft no. 1 2^ spel. De „oude garde” sneuvelt ten leste, stand 4 5-6 0. Geen „marsch funebre betoont dit „heengaan”, een schitterende marsch wordt gehoord, de muziek is op ’t terrein aangekomen, nadat ze even ’n „omrug” heeft gemaakt. Nu spelen de nos. 45, 79, 1214. Men speelt in twee kriten, ’t is nu weer lastiger te volgen. 45 zetten van wal. 't Eerste „halve spel” is voor 4, al ras heeft dit no. een „spel”. Beide partijen doen hun best, de telegraaf vermeldt straks „spel gelijk”. Men speelt goed op, maar er blijft verschil, 4 heeft 2 spel, 5 nog ééu, no. 4 krijgt nog een „eerst”. Ook 5 haalt nog een „eerst” kan echter niet meekomen en valt met den eindstand drie eersten om 4. Maandagavond werd in „de Doele” een lezing gehouden op een vergadering, uitge schreven door de Tuinbouwvereeniging alhier. De opkomst was zeer gering, als men ’t groot getal leden dezer vereeniging in ’t oog vat. Er waren ruim 40 toehoorders. De Voorzitter der vereeniging, de heer J. M. Kingma, sprak zijn spijt uit dat niet meerderen waren opge komen. Het bestuur heeft gemeend, nu de oorlog de economische verhoudingen zoozeer gewijzigd heeft, de vraag te moeten stellen of het voor Bolsward ook van belang kan zijn, dat de kweeking van groenten hier meer in *t groot wordt ondernomen, en of dat ook een middel kan zijn ter bestrijding der werkeloosheid en tevens of daarin voor velen niet een goed middel van bestaan is te vinden. Voor den oorlog, toen de middelen van het snelverkeer niet verhinderd waren, werd in deze provincie door den landbouw meest voor de wereldmarkt geproduceerd, terwijl andere producten van den bodem, die men hier noodig had, van elders werden aangevoerd. De duik- bootoorlog heeft gemaakt dat ons land meer, ja eigenlijk geheel op zichzelf is aangewezen, en dus moet trachten in eigen behoeften te voorzien. Dat wij dus hier zijn gedwongen uit den bodem te moeten halen alles wat er benoodigd is, schijnt bij allen nog niet vol doende begrepen te worden. De toestanden worden weer eenigszins als in ouden tijd. Toen werd om iets te noemen hier veel oliezaad verbouwd, dat gaf vet en olie voor verlichting. De behoefte aan tuin- bouwgroenten bestond toen lang niet als in onzen tijd. Op het platteland werd voorbeen haast geen groente gegeten, doch nu worden de producten van den tuinbouw een behoefte voor haast ieder gezin. Door de behoefte zijn overal en ook hier velen begonnen zich toe te leggen op het kweeken van verschillende groenten, meest voor eigen gebruik, en er ontstond een groote uitbreiding van tuinbouw. Ofschoon velen leek waren in dit bedrijf, zijn er toch goede resultaten verkregen. Dit beeft bet bestuur der Tuinbouwvereeniging er toe gebracht zich tot een deskundige te wenden om te weten of verdere uitbreiding ook wenschelijk is. Door tusschenkomst van den heer Piccardt, burgemeester van Wonseradeel, hier aanwezig, is men in relatie gekomen met den Chef van den proeftuin te Arum en die zal heden het aangekondigde onderwerp behandelen, en uiteenzetten, welke voordeelen er verbonden zijn, aan het kweken van groenten. Na deze zeer practische inleiding werd het woord gegeven aan den Spreker, den heer SCHOENMAKER. Deze begon met er attent op te maken, dat het de eerste maal is, dat hij voor ’t publiek optreedt, echter hij zal trachten het onderwerp: Kan de groente cultuur om en te Bolsward tot meerderen bloei komen? te behandelen, en de vraag nader toelichten door aan te toonen hoe de teelt van groenten op groote schaal kan worden ingericht en dan groote voordeelen oplevert. Hij wijst er op, dat de bodem van Neder land in een gunstige positie verkeert ten opzichte van de cultuur van groenten. De vlakke ligging en de gesteldheid van den grond zijn daaraan bevorderlijk. Spr. gaat daarop in hoofdtrekken de verschillende grond soorten na die men in ons land vindt, en betoogt, dat zand- en veengrond, doch ook de zware klei geschikt zijn voor groententeelt, al slaagt niet elke groente evengoed op deze verschillende grondsoorten. De kleigrond is droog van aard, laat het water minder goed door dan de andere gronden en daar moet rekening mee zoowel bij de bewerking 1 bij de keuze der groenten. op de kleigronden meer noodig dan op zand en veen, en aan dat begieten zijn ook weer nadeelen verbonden. De verschillende factoren, die voor den goeden groei van de planten noodig zijn, als vochtigheid van den bodem, vruchtbaarheid, mesten, (stalmest en kunstmest, ook nog broeimest) en goede bewerking worden besproken en in algemeene trekken behandeld, om daarna een historisch overzicht te geven van het ontstaan der groente-kweekerij, gelijk dat ook in eenigszins uitgebreide leerboeken over tuinbouwkunde te vinden is, en waarin uitkomt dat om de groote steden de behoefte zich het eerst en ’t meest deed gevoelen, en men daar dus ook zich het eerst en ’t meest op de

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1