Iienws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Verschijnt Donderdags en Zondags 57ste Jaargang. No, 72. 1918 Een wapenstilstand in zicht? 1 Zondag 8 September. I VOOR X. RECTIFICATIE. Fr. INGEZONDEN. BINNENLAND. Sneek, Bolswardsche Courant van onze Overal weet perenhoven binnen te ruime opvatting in hoofdzaak Grey zou de Buiten verantwoordlijkheid der Redactie.) en veen en 9!/2 ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regel» 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. In bet verslag van het orgelconcert in ons vorig nummer is een zinstorende fout inge slopen. Inplaats van zzmoeielijk buitengewoon mooie thema”, gelieve men te lezen^waarlijk buitengewoon mooie thema”. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. 5 Sept. Hedenmorgen betrapte de gemeentepolitie, op aanwijzing van de kommiezen, den varkensmester J. K. op het frauduleus slachten van een varken, dat na den middag bestemd was voor een paar luidjes in de stad, maar thans door de mannen der wet in beslag werd genomen. Hepk. Nieuwsbl. v. Joure. Een paar jongens, G. V. en A. H. 16 jaar oud, kochten Vrijdagavond laat nog een sigaartje „bij Cuba”. De winkelier vermoedde direct na hun vertrek dat een kistje sigaren ontvreemd was. Er op uit, dadelijk, agent Naholt met politiehond ver leende assistentie. De jongens roken lont, smeerden ’m een steeg in doch werden gesnord want de hond had al gauw een er van bij z’n broekspijpen en, mee naar de wacht doch... geen sigaren werden gevonden. Bij onderzoek lagen deze echter in de steeg verspreid. Waren op de vlucht door de gappers weggeworpen. Proces-verbaal is opgemaakt. J ouster Ct. Klacht van een Friesch militair. Een Friesch milicien in Holland klaagt er over dat hij en zijn kameraden uit Friesland altijd de dupe moeten worden van de slechte M. de R.l Onlangs vermeldde uwe Courant per inge zonden stuk, dat door sommige winkeliers den maximumprijs ad 22 cent der Zweedsche lucifers werd overschreden. Thans schijnt dat plaats te hebben met gecondenseerde melk. Ik informeerde daarom ter bevoegder plaats naar den maximumprijs en vernam, dat die thans is voor volle gecon denseerde melk 60 cent per busje en voor afgeroomde 50 cent per busje van 370 gram netto. De prijs hier bij de winkeliers varieert voor volle gecondenseerde melk van 60 tot 70 cent per busje. Is daar geen toezicht op? Een medewerker in Duitschland schrijft aan De Tijd Men zou iemand die jarenlang de Duitsche gastvrijheid genoot, een gebrek in onbehoorlijke mate aan kieschheidsgevoel kunnen verwijten, indien hij omtrent de stemming, die in Duitschland tot uiting komt tengevolge der Entente-successen aan het Westelijk front, meer openbaarde dan hetgeen daarover in de Duitsche pers zelve verluidt. Trouwens zoowel de legerleiding als de bladen der Centrale mogendheden zijn op het stuk der ondervonden tegenslagen eerlijk genoeg, en juist die oprechtheid stelt het volk in staat, om ze zoo goed en kwaad, als het na vier jaar van dezen ook de sterkste krachten uitputtenden oorlog mogelijk is, te verdragen. Al heeft nog onlangs eene partij, waarvan men hier blijft volhouden, dat zij niet in den patriarchalen von Hindenburg, maar in den Kroonprins en in Ludendorff haar suggestieve leiders telt, Küblman tot heengaan gedwongen, omdat hij niet in de beslissende kracht van het militarisme geloofde, thans blijkt die partij zelf niet meer dit geloof te belijden en in het volk overeind te kunnen houden. Zelfs de Kroonprins, de eigenlijke auteur van het vliegende woord over zzden frisschen en vroolijken krijg” zijn auteurschap blijkt men in het buitenland minder te kennen zou op het oogenblik liefst een vrede tot stand zien komen, waarin plaats zou zijn voor de ontwikkeling van alle naties. Immers, zoo redeneert het gezond verstand niet enkel meer in volkskringen, indien nu reeds zooveel bezet land en zooveel Duitsche manschappen moeten worden prijsgegeven, voor welke tegenslagen zullen wij dan het volgend jaar komen te staan, als de Amerikanen in hun volle kracht zullen losbreken? En wie zal de stukken moeten betalen van de door den oorlog verwoeste gebieden in Frankrijk en België voor het geval de Duitsche terugtocht wordt voortgezet Zoo dringt het steeds dieper tot ’t bewustzijn door, dat een vrede, nog dit jaar te sluiten, heel wat verkieslijker zou zijn, dan hem af wachten in een on bereken baren tijd, wanneer door een ommekeer van den toestand in het nog steeds vulcanische Oosten ook de vrede van Brest-Litofsk van een chimaerische waarde zou zijn geworden. Ook in kringen, waar men aan de ver dedigende kracht van Duitschland nog vele jaren lang niet zou wanhopen ik deel deze meening ontveinst men zich echter niet, dat de immer sterker georganiseerde oorlogswil der Entente-landen het, zij het dan ten koste van een gedeeltelijken eigen ondergang inderdaad op de vernietiging van Duitschland zou laten aankomen. Er verluidt dan ook, dat bij de jongste ontmoeting der beide keizers in het groote hoofdkwartier niet uitsluitend de Poolscha quaestie en de practijk van een nauwer bondgenootschap tusschen Duitschland en Oostenrijk zijn besproken, maar ook een nieuw middel, om eindelijk tot den lang begeerden vrede te geraken. Daar echter een nieuw rechtstreeksch vredesvoorstel van Centrale zijde niet meer wel mogelijk is na zooveel mislukkingen op dat gebied, moet zeer ernstig een voorstel tot wapenstilstand op voor beide partijen aannemelijke voorwaarden overwogen zijn. Dit voorstel zou eerst bij het begin van het a.s. winterseizoen worden gedaan als het weder alle krijgsverrichtingen heeft stilgelegd en de zoogenaamde vijfde winter in de loop graven dreigt te beginnen. Indien het dan aan de Duitsch-Oostenrijksche strijdkrachten gelukt zou zijn, op een bepaald frontgedeelte een zeker succes te behalen, dat voor een beter prestige van het uit te brengen voorstel noodzakelijk wordt geoordeeld, zou bedoeld voorstel niet meer op zich laten wachten. Het zou, zonder het hooghartig gebaar met hetwelk het eerste Duitsche vredesvoorstel gepaard ging, een ernstige vingerwijzing bevatten naar de onherstelbare schade, die alle oorlogvoerenden zouden lijden, indien de krijg weer een jaar zou worden voortgezet en nieuwe kostbare landstreken van Europa zou verwoesten. Na uitdrukkelijke herhaling van het verdedigende karakter der Duitsche krijgs verrichtingen, zou worden voorgesteld, dat tijdens het winterkwartier vertrouwelijke besprekingen zouden worden gevoerd over alle vraagstukken, welke tot den oorlog in betrekking staan. Instemming met een door Het Haagsche Correspondentie Bureau deelt mede Naar wij vernemen, staat het op het oogen blik nog niet vast wanneer de rundvleesch- distributie in werking zal treden De bedoeling is echter dat die in de ver schillende plaatsen gelijktijdig zal geschieden. Het is onjuist dat op sommige plaatsen al rundvleesch gedistribueerd wordt. Tabak of thee? Gebeurd op de lijn ZwolleAmersfoort in een coupé 2e klasse. Een heer, type handels- reiziger, haalt een busje voor den dag en maakt het open. Hij laat zijn buurman zien, dat het gedroogde blaadjes bevat en vraagt: zzWat denkt u, dat dit is?” De buurman kijkt en ruikt eens en zegt: „Tja, ’k weet niet!” zz’t Brandt als tabak, ziet u, maar”, en een deel van den inhoud, aangestoken, gloeit langzaam door. Alle coupébezitters krijgen achtereenvolgens het goedje te beoordeelen, tot er een zegt: zzHet ruikt wel wat naar thee, maar dat komt misschien van ’t busje”, „Nou”, licht de eigenaar vertrouwelijk in, zz’k weet ook nog niet, of ik het als thee of tabak in den handel zal brengenhet kan allebei.” Stand. Men schrijft aan het Alg. H.: Men weet hoe door smokkelen en hamsteren het moreele peil van ons volk gaande weg is gaan dalen. Toch zijn er gelukkig nog landgenooten die zich hun plicht bewust zijn. Zoo een trof ik heden in den trein naar Maastricht. Hij had er de lucht van, dat in het restauratierijtuig een paar tandrubber- en platina-smokkelaars zaten. Veel bagage hadden de heeren niet bij zich. Slechts een akten portefeuille met wat verkneukelde weekbladen waartusschen ze blijkbaar hun smokkelwaar hadden weggestopt. Toen de trein in Eind hoven stil stond, ging de plichtbewuste reiziger naar den stations-chef, en vroeg om een kommies, om den restauratie-wagen aan een grondig onderzoek te onderwerpen. Na eenig wachten kwam een jonge soldaat-kommies bedremmeld den wagen in. Zijn zoekende de Centralen te geven zeer van den volkerenbond bevattend het denkbeeld van hoofdvoorwaarde tot een vergelijk zijn tegelijk zou in het voorstel tot den wapenstilstand de bereidheid zijn vervat, om aan België on voorwaardelijk zijn zelfstandigheid te laten, de aangerichte verwoestingen uit een inter nationaal fonds te bestrijden, het delibereeren over de ontruiming van de Noord-Fransche gebieden ter uitwisseling met de Duitsche koloniën, de inleiding voor besprekingen, om de Elzas-Lotharingsche quaestie zoodanig op te lossen, dat zij geen angel achterlaat in het eergevoel der Fransche natie, mits ook aan Duitschland zekere koloniale en andere con cessies worden gedaan, en eindelijk herziening van den vrede te Brest-Litofsk. Zou de Entente een wapenstilstand onder zulke voorwaarden weigeren, dan zou Duitsch land zoowel in het binnen- als in ’t buitenland enorm sterk komen te staan, moraliter gesproken. Warns, 4 Sept. Op ons dorp doen zich drie gevallen van typhus voor. In het naburige Molkwerum heersent roodvonk. Gelijktijdig werden aan meerdere woningen de bekende biljetten aangeplakt. Witmarsum, 5 Sept. De gardenier Jan S. alhier kwam hedenmorgen tot de ontdek king, dat uit een aardappelhoop op bet land hem ongeveer 4 H.L. aardappelen waren ontvreemd. Sneek, 5 Sept. Nu ’t fruit schrikbarend duur is, komen er telkens klachten bij politie over diefstal in tuinen, de jeugd appel- en dringen. reisgelegenheid naar en van Friesland. Om de vijf weken krijgen ze verlof, van het gewone 24-uur verlof kunnen ze niet dan met zeer hooge kosten gebruik maken, terwijl de Hollan ders bij hunne compagnie dat verlof kunnen genieten zzmet meer dan de helft minder kosten” en daarbij veel langer thuis kunnen zijn dan hunne Friesche collega’s. Waarom mogen dezen dan bij het gewone periodieke verlof niet wat eerder vertrekken? Nu komen ze dikwijls pas middernacht thuis, waarbij velen in de duisternis door de landerijen en over slooten hun weg moeten nemen. De schrijver meent, dat er bij een weinig medewerking van de legerautoriteiten wel verbetering in dezen toestand is te brengen. Een jeugdige dreigbrief schrijver De wethouder van Andelst ontving dezer dagen een dreigbrief om op een aangegeven plaats f 2000 neer te leggen. Bij niet voldoen aan dien eisch zou zijn huis in brand worden gestoken. Woensdag is de schrijver door de politie aangehouden. Het was een 15-jarige jongen, die tot deze daad was gekomen door h’et lezen van detective-romans. Msb. Een inbreker zwaar verwond. Een paar zwervers, waarvan een uit Rijswijk en de ander uit Rotterdam, die in den nacht van Woensdag op Donderdag op het politie bureau te Leiden hadden geslapen, poogden gisteren in te breken in de villa Ter Wadding bij de Vink onder Voorschoten. Zij hadden reeds een paar zakken met voorwerpen van waarde bijeen, toen het personeel (de familie dr. Moll van Cbarante was afwezig) de in brekers ontdekte. Er ontstond een worsteling, waarbij een der dieven eenige schoten in borst en schouder kreeg, met het gevolg dat hij zwaar gewond werd en ter verpleging naar het Academisch Ziekenhuis werd vervoerd. De ander werd in verzekerde bewaring genomen. Alg. H. De vleeschdistributie weer uitgesteld? Naar de Veehandel van welingelichte zijde verneemt, is de rundvleesch- en paardenvleesch- distributie weer uitgesteld. Het blad wordt verzekerd, dat men in Den Haag nog niet gereed is, en dat wij misschien wel 15 Oct. zullen schrijven voor met de vleeschdistributie een aanvang zal worden gemaakt. Kabinetscrisis. Volgens het Vad. is men het onder de aanstaande ministers eens geworden over het regeeringsprogram. Daar de verschillendekamer- clubs van rechts hierover nog moeten worden gehoord, zal het nog wel enkele dayen duren voor de crisis haar eindoplossing krijgt. Er komt geen departement van defensie. Oorlog en marine blijven afzonderlijke departementen. Frauduleus slachten. Dezer dagen heeft de directeur van het Rijksrundveekantoor te Groningen op een stal 38 runderen in beslag laten nemen, omdat in dien stal een rund frauduleus was geslacht. Ingevolge beschikking van den minister zijn 32 runderen aan den eigenaar teruggeven en 6 stuks verbeurd verklaard. oogen vestigden zich op een koffer van een onschuldigen reiziger, die den koffer op ver zoek open maakte. Er was natuurlijk niets in. Een kleinere koffer van denzelfden reiziger, onder de tafel staande, bleef ongemoeid, even als de akten-portefeuilles der heeren smok kelaars. Als men nu zulk een onderzoek in een stampvollen wagen afdoende acht, dan behoeft het niet te verwonderen, dat velen nog een kansje wagen. Dat ook op die manier plichtgetrouwe lieden er van af zien den ambtenaren nuttige wenken te geven, spreekt van zelf. Mist men den lust of het vermogen om afdoende de geldende wetten en besluiten te doen nakomen Zooals het nu gaat, is de controle een caricatuur. Het demissionaire Kabinet. Gisteren zijn, naar de N. R. C. meldt, de aftredende ministers gezamenlijk door de Koningin in afscheidsaudiëutie ontvangen. Handel in bons. ’t Is bekend dat er tegenwoordig een drukke handel gedreven wordt in bons, die soms tegen hooge prijzen te koop worden aangeboden. Vaak ook worden bons onderling geruild, b.v. de vleeschbons van het dure kalfsvleesch tegen vischbons. Maar dit is nog te begrijpen. ’n Kras staaltje hoorden wij echter vandaag. Reeds thans worden de nieuwe boterkaarten, die nog niet bij het publiek zijn, te koop aangeboden tegen zes gulden of een tientje het stuk. Bij het levensmiddelenbureau alhier is hierover reeds geklaagd, en dit heeft het bureau van vleesch en vetten, dat de kaarten verdeelt, daarvan in kennis gesteld. Hoe het mogelijk is, dat nu reeds fraude met de nieuwe boterkaarten gepleegd wordt, is niet gemak kelijk uit te maken. De kaarten worden bij 20 a 30 drukkerijen vervaardigd, en dan gaan de verzegelde kisten met duizenden kaarten naar de verschillende gemeenten. Voordat ze deze bereiken, komen zij door zooveel handen, dat er allicht eens een greep in gedaan kan worden. Hoe het ook zij, het schijnt, dat men er nu reeds handel in drijft. N. v. d. D, Suiker. Het Centrum dringt aan op verhooging van het suikerrantsoen. Suiker toch zoo rijk aan koolhydraten is bij uitstek dienstig voor de volksvoeding, en met name voor die van kinderen. Ten onrechte en veel te lang is het artikel beschouwd als luxe. Waar de voorraad suiker zeer groot is en de rantsoeneering feitelijk alleen beoogt mis bruik te voorkomen en aldus een mogelijk gebrek aan het nu extra-veel verhandelde artikel te keeren, lijkt een verhooging met 25 of 50 pCt. zeer wel aan te bevelen. Ze zal aan de volksvoeding en ook aan den fiscus ten goede komen, wat dus een dubbel voordeel geeft. Aardappel-prijzen. De maximumprijzen der aardappelen zijn nader vastgesteld als volgt: zand- aardappelen 5x/2 cent, kleiaardappeh cent per Kg. B. en W. van Amsterdam hebben den Minister onmiddellijk geschreven, dat ze dit een zeer onredelijke regeling vinden, welke hierop neerkomt, dat de beste kleiaardappelen gereserveerd zullen worden voor de meer gegoeden, die een hoogen prijs kunnen betalen en de minder gegoeden de veeltijds slechte zand- en veenaardappelen krijgen toegewezen. Aangedrongen wordt op verlaging van den prijs der kleiaardappelen tot 61/2 cent per Kg., in overeenstemming met den prijs verleden jaar.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1