lienws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 76. Verschijnt Donderdags en Zondags 57ste Jaargang. 1918 r Zondags 22 September. Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke een juiste balans van men die betalen ook slechts f 1.25 dat is de reden, dat het niet eerst voor distributie te weinig, daarom Vergadering op Donderdag 19 Sept. 1918. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad it telefonisch aangesloten onder No. 4. Een vergadering ditmaal die men wel oncompleet mag* noemen. De Burgemeester was er niet en ook ontbraken drie raadsleden op ’t appèl, het gaf den indruk van on voltallig heid, grooter dan men hier gewoon is. ’t Was maar goed dat het nieuwbenoemde raadslid, de heer K. de Boer, werd geïnstalleerd, dat maakte dat althans nog een der ledige zetels bezet werd. De gasleiding op 't Stadsstreng, waarover in de vorige vergadering nog al wat te bedisselen viel, zonder dat de zaak werd afgedaan, kwam tot onze verwondering niet weer aan de orde, hoewel er toen haast bij de afdoening scheen te zijn. Dat de vraag. over de entreegelden bij de concerten in het Park, toen door den heer Wierema gedaan, nu niet beantwoord werd, ligt voor de hand, wijl de Burgemeester en de heer Wierema belden niet tegenwoordig waren. Een poging van den heer Terhenne om ook nu nog een punt, trouwens van onder geschikt belang, gauw behandeld te krijgen, slaagde niet. De Raad wil liever den gewonen weg bewandelen. j boekhouding juist overzicht krijgen en krijgt. De Voorzitter antwoordt, dat hij verschil lende rekeningen van andere gemeenten heeft gezien, die op gelijke wijze waren ingericht. De nu overgelegde verkorte balans was om op het oogenblik aan te toonen hoe de ver houding was ten opzichte der Gemeente, en om te trachten aan den wensch der Commissie te voldoen. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 621/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. krachten hun taak weer te doen aanvatten. Hij ziet in een rustoord dus een gemeente belang en zou het verzoek willen inwilligen. Dat er meer dergelijke verzoeken zouden inkomen gelooft hij niet. De heer Eisma vreest ook niet zoo zeer dat er meer dergelijke aanvragen zullen komen, doch hij voelt voor de zaak zelf niet veel. Ook bij sommige maatschappijen zijn wel zulke inrichtingen, maar steeds naar dezelfde plek te moeten gaan bevalt hen minder goed. De Voorzitter meent op de gronden in 't advies aangevoerd, dat het verzoek niet inge willigd moet worden, wijl men zeer voorzichtig moet zijn om de eerste schrede te zetten op dezen weg. Met 9 stemmen tegen 1 (de heer de Boer) wordt het voorstel B. en W. aangenomen, en het verzoek alzoo afgewezen. Omtrent het verzoek van ’t Bestuur van ’t Sanatorium Heerema State om 2 cent per inwoner als subsidie te geven, luidt het advies van B. en W. ook ongunstig. Zij meeneu dat de meerdere kosten door particuliere bijdragen behooren te worden gevonden, subsidieering ligt minder op den weg der gemeenten, er zouden dan ook meerdere aanvragen inkomen. De heer Terhenne meent in tegenstelling met het vorige adres, dat dit wel voor inwilli ging vatbaar is. Het reglement van dit sana torium schrijft voor dat het in de eerste plaats voor patiënten uit Friesland is. Het is een Friesche stichting en in den waren zin des woords een Volks-sanatorium. Het is door particuliere bijdragen tot stand gekomen en nu het de onkosten niet kan dekken, is bet een gemeentebelang het te steunen. De patiënten worden er verpleegd beneden alle tarieven van dergelijke inrichtingen, herhaal delijk worden ook patiënten uit Bolsward daar verpleegd. Er wordt gevraagd 2 cent per inwoner, en dat zal wel wat veel zijn, maar Spr. wil voorstellen een subsidie toe te staan van f 50. De heer Eisma zegt dat het advies ook bem heeft teleurgesteld. Hij weet wel dat met de gedrukte tijdsomstandigheden men niet royaal mag, zijn maar een kleine bijdrage zou hij willen toestaan. Hij kan ’t voorstel Terhenne wel steunen. Uit de rekening is hem gebleken, dat de subsidie van particulieren ruim f 5000 be draagt, het Rijk geeft f 800, en daar geregeld patiënten uit Bolsward daar verpleegd worden, wil hij zich gaarne aansluiten bij ’t voorstel Terhenne. De heer van der Klei is ook teleurgesteld door het advies, het komt hem voor, dat er wel een zedelijke verplichting bestaat om die inrichting te steunen. Hij kan ook meegaan met het voorstel Terhenne. De heer de Boer meent, dat voorkomen beter is dan genezen. De gezondheid der volksklasse dient verbeterd te worden door beter huisvesting en betere voeding, maar de lijdende menschheid dient men te helpen, daarom is hij er voor hier subsidie te geven. Is 2 cent per inwoner wat veel, dan maar wat minder. De heer Keikes kan met het advies B. en W. meegaan. Of het sanatorium of ziekenhuis heet, dat komt op 't zelfde uit, maar als hier subsidie wordt toegestaan, kunnen Diaconessen huis en Bonifaciusgesticht te Leeuwarden of ’t Zieken huis te Sneek ook wel aanvragen. Hij meent, dat als de patiënten de onkosten niet kunnen betalen, dan moeten particulieren en andere stichtingen helpen. Het ligt niet op den weg der Gemeenten. Het is bij Spr. niet zoo zeer om het bedrag, maar meer om het beginsel, dat hij tegen subsidie is. De heer Praamsma had over deze zaak niet willen spreken, maar bij wil nu toch ook zeggen, dat het bij hem ook niet om de centen, maar om bet beginsel is, dat hij meent dat de gemeente hierin niet moet treden. Als er één stichting is waaraan onze ge meente verplichting heeft, dan zou dit zijn het ziekenhuis te Sneek, en ook daar verkeert men in groote financiëele moeielijkheden. Daarin moet niet van gemeentewege worden voorzien, wel door andere corporation kan daarin worden geholpen. Door dit verzoek in te willigen moet men, zegt Spr. de deur niet openzetten voor andere dergelijke aanvragen De heer Boersma meent, dat nu het ver zoek luidt om 2 cent te heffen per inwoner, zich daaraan ook moet houden. Hij meent, dat dit ook de bedoeling is van den heer de Boer. den Bond van Gemeente- van ter voeren De heer de Boer stemt dit toe, maar omdat hij met den toestand der financiën nog niet op de hoogte is, wil hij, als men ’t beter acht, ook met minder wel genoegen nemen. De heer Eisma is niet bang om hier een precedent te stellen, het betreft hier een volks- sanatorium en dat is heel iets anders dan een ziekenhuis. De heer Praamsma meent, dat het volks- sanatorium meer alleen in den mond wordt genomen, want er worden ook meergegoeden verpleegd en per dag, en uitkan. De Voorzitter houdt zich aan ’t standpunt, dat is ingenomen bij het advies. Dat het een volkssanatorium is stemt hij toe, maar als men hieraan subsidie geeft, kunnen aanvragen van andere stichtingen niet afgewezen worden. Hij zal eerst in stemming brengen het voorstel van B. en W. ingeval dit ver worpen wordt, komt het voorstel Terhenne in stemming. Over ’t voorstel B. en VV. staken echter de stemmen, vijf voor en vijf tegen (tegen de heeren Eisma, Boersma, Terhenne, de Boer en van der Klei), zoodat de zaak in de vol gende vergadering nogmaals aan de orde komt. 3. Rekening 1917 met rapport commissie. De Commissie, welke de gemeenterekening heeft onderzocht, bestaande uit de heeren Oosterbaan, v. d. Wal en Terhenne, rapporteert dat zij op de rekening van den weg Bolsward Harlingen, Gasfabriek en der Gemeente niets heeft aan te merken, doch bij de rekening der Stadsreiniging merkt zij op, dat een post ad f 13,99 voor halen van turfstrooisel onder een ander hoofdstuk thuis behoort, en verder dat er geen behoorlijke balans werd overgelegd, daar bij het passief niet het actief van een vorig jaar behoort voor te komen. De Commissie hoopt dat de boekhouding zoo zal worden ingericht, dat er kan worden overgelegd. Overigens adviseert zij de Gemeenterekening goed te keuren ontvangsten f 336.213.255 uitgaven - 353.615.49 nadeelig saldo f 17.402.235 De heer Eisma wenscht te vragen waar dat nadeelig saldo door ontstond. Hij zag dat de uitgaven distributie f 30.600 zijn geweest, waarvan is terugontvangen van het Rijk f 19.500, dat is al elf duizend gulden minder, komen die later nog De Voorzitter. Er was f 20.000 geraamd, dat was is later verhooging aangevraagd. Er is evenwel een schrijven van Ged. Staten ontvangen, dat de posten moeten worden gesteld op de werkelijke sommen van nu, vandaar het verschil. Wat de aanmerking der Commissie omtrent de Reiniging betreft, kan hij antwoorden dat nu reeds een verkorte balans is overgelegd, ten blijke dat de Commissie wel aan den wenk wil voldoen. En die post voor turf strooisel, dat is gekomen doordat een partijtje van Harlingen is gehaald, en de verterings- kosten daarop vallende, waren door den Directeur uit eigen zak betaald. Omdat de staten van Maart reeds ingevuld waren, heeft men het afzonderlijk geboekt. De heer Terhenne zegt, dat waar de heer Kfa aier als Voorzitter der Reiniging die toelichting geeft, daar wil hij (Spr.) als lid der Commissie voor het nazien der rekening wel zeggen, als zijn persoonlijke meening, dat wat als verkorte balans is overgelegd, geen balans is. De kennis schijnt te ontbreken om de balans goed op te maken. Wat nu over gelegd werd, beantwoordt niet aan de eischen. De kleine chargeering bij turfstrooisel is niet de moeite waard, maar er is een gedrukt verslag uitgegeven, vermeldende de uitkomst der turfstrooiselindustrie, en het blijkt daaruit, dat die winsten zeer denkbeeldig zijn geweest. De Commissie stelt er prijs op, dat de zoo wordt ingericht, dat er een van den gang van zaken is te men commercieel een helder inzicht van herinnerende aan het adres om voor de ambtenaren Secretarie het driekwartsysteem in te voor salarieering. Door vele gemeenteraden zijn verhoogingen toegekend, maar de tijds omstandigheden zijn zoo veranderd, dat Ged. de jaarwedden van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger hebben verhoogd, waarom de Bond aandringt ook de jaarwedden der andere ambtenaren te herzien en te regelen naar het driekwartsysteem. d. Adres van de Bakkersvereeniging alhier, verzoekende dat voor het opplakken der brood- bons een billijke vergoeding wordt gegeven. e. Adres van S. Gerritsma, pachter Yms- wolderbrug, verzoekende vermindering van pacht, wijl hij schade lijdt doordat de stoom- booten minder varen, en hij niet in staat is, in de behoeften van zijn gezin te voorzien. f. Adres van de R. K. Werkliedenver- eeniging ffSt. Jozef” adhesie betuigende aan het ingekomen adres van den Bestuurdersbond, om te trachten de algemeene werkloosheid te bestrijden. g. Adres van de afd. Bolsward der Fr. Mij. van Landbouw, verzoekende voor een te houden wintercursus een schoollokaal 3 avonden per week te mogen gebruiken. Deze adressen in handen B. en W.om advies. PUNTEN VAN BEHANDELING. 2. Adressen om subsidie Ned. Bond Gem. Ambt, en Heerema State met advies van B. en IV. Het advies van B. en W. om subsidie voor een te stichten rustoord voor gemeente ambtenaren behelst, dat het doel hen wel sympathiek is, maar het in den tegenwoordigen tijd hen toch niet gerechtvaardigd lijkt om daarvoor geld uit de gemeentekas te geven, te meer daar dan ook verzoeken van soortgelijke inrichtingen zouden inkomen. Zij stellen voor afwijzend op het adres te beschikken. De heer de Boer vindt dat vacantiëu dienen om de ambtenaren met nieuwen lust en nieuwe Na opening door den heer Kramer, werd meegedeeld, dat de heeren Eerdmans en Wierema kennisgeving hadden gezonden van verhindering. De heer Oosterbaan was ook absent. Bij opening waren dus 9 leden present. Nadat de notulen waren vastgesteld, werd meegedeeld, dat bij Ged. Staten geen bezwaren zijn ingediend tegen ’t besluit tot toelating van den heer K. de Boer als raadslid. De heeren Eisma en Terhenne worden verzocht het nieuwe raadslid binnen te leiden en deze legt daarop de bij de wet gevorderde eeden (beloften) af in handen des Voorzitters, en na door dezen gefeliciteerd te zijn, teekent bij de presentie lijst, zoodat nu 10 leden tegenwoordig zijn. Ingekomen stukken: a. Missive van den Minister van Financiën, dat de nitkeering van het aandeel der oorlogs- winst-belasting voor deze gemeente bedraagt f 2800,—. b. Resolutie goedkeuring van Wiersma. c. Adres ambtenaren, Augs. 1917 De heer Terhenne meent dat het trachten dan niet aan de verwachting heeft voldaan, want dit was geen balans. De rekening werd met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Wijziging verordening distributiebedrijf Daar het gemeentelijk distributiebedrijf een enorme uitbreiding heeft verkregen, meenen B. en W. dat voor het hoofd van dit bedrijf een salaris van f 1000 onvoldoende is. Zij stellen daarom voor, den administrateur op nader te bepalen datum een salaris toe te kennen van f 1800 tot f 2000, maar dan ook de borgtocht van f 2000 te verhoogen tot f 5000. Dit wordt zonder discussie met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Wijziging verordening Hoofd. Omslag. Aangaande het besluit van den Raad om bij den hoofdelijken omslag voor noodzakelijk levensonderhoud f 600 uit te trekken en voor den aftrek van kinderen een nieuwe regeling te maken, hebben Ged. Staten daarop bezwaren ingediend. De aftrek van f 600 wordt te hoog geacht, en voor alle kinderen behoort een gelijk cijfer te worden afgetrokken, en niet een progressie voor de grootere getallen te worden bepaald. B. en W. wenschen inzake kinderaftrek de beslissing der Kroon af te wachten op een verordening te Nijmegen, die soortgelijke bepaling bevat als bier. Daar evenwel de andere bepalingen dienen te worden vast gesteld, willen B. en W. voorstellen den aftrek voor levensonderhoud nu op f500 te laten. De heer Praamsma meent dat men hierover kort kan zijn, daar het eigenlijk reeds gesneden brood is, maar toch wil hij zeggen dat het hem ten zeerste grieft dat Ged. Staten op ’t oogenblik f 600 te hoog vinden voor nood zakelijk levensonderhoud. Hij is blij dat B. en W. later met een nieuw advies er op terug willen komen. De heer Eisma zegt dat het ook hem verbaasd heeft dat Ged. Staten niet een ruimer standpunt innemen, en hij vraagt: /Kennen die heeren dan de tegenwoordige tijdsomstandigheden niet?” Het verwondert hem dat tegen een hier met algemeene instemming genomen besluit, verzet is gekomen. De heer Keikes repliceert daarop dat hij er tegen heeft gestemd. Hij kan zich* niet vereeuigen met die woorden ^noodzakelijk levensonderhoud”. Als men dat woordelijk opvat is voor een gezin f 1000 nog te weinig. Het voorstel B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. 6. Benoemingen leden commission: a. gascommissie, aftredend: 8. J. Ooster baan en G. C. Eisma. b. comm. gem. reiniging, aftredend: H. J. Boersma en P. D. van der Klei. c. comm. strafverordeningen, aftredend: G. Keikes en D. Terhenne. d. comm. muziekkorps, aftredend: 8. J. Oosterbaan en D. Terhenne. Al de aftredende leden werden herbenoemd. De heer Oosterbaan, die afwezig was, met algemeene stemmen, de andere heeren met op 1 na algemeene stemmen. De Voorzitter deelt mee, dat het noodig is de commissie voor de begrooting aan te wijzen, en volgens rooster worden benoemd de heeren: Boersma, Keikes en Oosterbaan. Bij de rondvraag vraagt de heer de Boer waarom het adres van den Bestuurdersbond, aanvraag van een schoollokaal voor een te houden cursus, niet op de agenda stond. De Voorzitter antwoordt dat het advies niet meer gereed kon voor deze vergadering daar gewacht is op een bericht of het lokaal beschikbaar was. De heer Terhenne. Bij het Bestuur der Tuinbouwvereeniging bestaat ook het plan een cursus te openen en dat werd met autoriteiten besproken. Er is reeds subsidie voor verleend, en ’t zou gaan in combinatie met de vereeniging Landbouw. Echter willen de autoriteiten liever dat de Tuinbouwver eeniging afzonderlijk haar cursus houdt, en daarom is mij opgedragen, daar de tijd te kort was om een adres te zenden, persoonlijk te vragen of er bezwaar bestaat om er een lokaal voor af te staan. Men wil 1 October aanvangen en er zijn 21 leerlingen die zich hebben aangemeld. De Voorzitter zegt dat dit wel wat plotseling komt. Ook de opmerking van den heer de Boer is gemaakt, wijl men daar I October met den cursus wilde aanvangen. Ged. Staten, houdende den verkoop van grond aan Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1