No. 79. Verschijnt Donderdags en Zondags. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 3 October. 57ste Jaargang. 1918. r OER DITTEN EN DATTEN. BINNENLAND. - r Bolswardsclie Courant. VOOR Tabak. Onder de naar ons land overgebrachte lading der in Engelsche havens gerequireerde schepen waren 8000 colli’s Java- en Sumatratabak, V mi gen vermisten deze week 1 k l1/2 korf uien, anderen rapen, boontjes of bloemkool. Men is, om dergelijke dieverijen te voorkomen, wel genoodzaakt ontijdig vroeg alles binnen te halen. Arum, 30 Sept. De maand September gaf was. De naar met de aard- voor. In de „bonten” te het uitzaaien van droog weer uit ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. een hoeveelheid voor onze tabaksvoorraad van weinig beteekenis. Het Rij ksbureau voor tabak heeft nog niet beslist wanneer deze zending, mèt andere voorraad, zal worden gedistribueerd. De laatste inschrijving van Rijksbureautabak had eenige weken geleden plaats, de toestand is thans zóó dat de sigarenindustrie weer eenigen tijd kan doorwerkenmet de tabaks- kerverij is het minder, doch het aantal daarbij betrokken ondernemingen haalt niet bij dat, betrokken bij de sigarenindustrie. Van een nieuwe inschrijving is nog geen sprake. Eventueele plannen daaromtrent zullen tijdig worden bekend gemaakt. Palingvangsten. Men meldt aan het Alg. H. uit Zeeland: Gedurende de zomer- en najaarsmaanden wordt in gansch Zeeland druk naar paling gevischt, niet zoozeer uitsluitend door beroepsvisscbers als wel door amateurs en gelegen heid visschers, die voor zich zelf of voor bijslag op hun gewone verdiensten het bedrijf op buitenge wone tijden uitoefenen. In den loop der laatste tijden wordt ernstig geklaagd over de geringe uitkomsten der palingvangsten en o.m werd dit geuit in een ledenvergadering van kruis- netvisschers te lerseke. Een der leden, die meer dan 40 jaren het bedrijf had uitgeoefend, klaagde nog nimmer zulke slechte vangsten te hebben gemaakt; niet alleen het zomersei zoen was uiterst bedroevend, maar men hoopte op den regentijd, waarbij het niet zelden voorkomt dat de paling weer gaat loopen, maar September heeft meer gegeven aan regen, dan men verlangde, doch de paling is weg gebleven. Natuurlijk is de visch er wel, maar blijft in de modder. Waarom? Men tracht een oplossing te vinden en ook de oorlog wordt als vermoedelijke oorzaak vermeld. Op de vraag hoe dat mogelijk is, luidt het ant woord, dat het drukke schieten aan het west front zooveel trilling te weeg brengt, dat de paling niet loskomt. Trouwens eenzelfde ver schijnsel wordt gemeld omtrent de herdervis- scherij in de buitenstroomen; de zeer slechte besommingen daar gemaakt, worden aan het schieten toegeschreven. Beter duur dan niet te koop. Minister Van IJsselstein is zoo welwillend geweest het uitvoerverbod en den maximum prijs voor eieren op te heffen en nu zijn ze dan weer te Amsterdam in enkele winkels verkrijgbaar tegen den civielen prijs van 33, 34 of 35 cents per stuk. Dat kostten de eieren een week en veertien dagen geleden ook. ’t Verschil zit alleen hierin, dat ze toèu als chocoladereepen, suiker of koekjes op de kruideniersrekening vermeld stonden, omdat o f f i c i e 1 immers een ei maar 14 cents mocht kosten, terwijl de winkelier nü frank en vrij ’t bedrag noemt mèt de gratuite mededeeling, dat het de vol gende week wel 40 zal zijn, en dat z ij n standpunt is; beter daur dan niet te koop. Alg. H. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. van den heer Brouwer, om daarvoor een som beschikbaar te stellen, was verworpen. De Commissaris van Politie zal over 1918 een tijdelijke verhooging van zijn salaris ten bedrage van f 250 krijgen, tenminste als H. M. de Koningin dat goed vindt. Die f 250 geven in den vorm van een duurtetoeslag, was, volgens Gedeputeerden, niet gepermitteerd. Aangezien de agenda niet werd afgehandeld, werd de voortzetting vastgesteld op Woensdag avond. Sneek, 1 Oct. ’t Bouwen van een winkel huis met kantoor, voor rekening van den heer C. Houwink alhier, is gegund aan den laagsten inschrijver, R. F. Feenstra te Bolsward, voor f 15470. Een duur schaap. Te Kimswerd (Fr.) is door den veehouder Westra een schaap verkocht voor de som van f323. Vervroegd sluitingsuur te 'Rotterdam. Van 1 October af is het sluitingsuur voor de cafe’s te Rotterdam weer bepaald op 11 uur ’s avonds. Alleen op Zaterdag, Zondag en feestdagen mogen de cafe’s tot middernacht open blij ven. Een verdwaalde vlieger? Veehouders in Noord-Holland (o.a. te Zui- derwoude), vonden deze week, in hun weilanden, een kaartje van het oorlogsterrein. Met roode lijnen waren de vorderingen der geallieerden, duidelijk aangewezen. Op den kant las men in de Fransche taal verschillende mededee- lingen, o.a. de totale veroveringen der Engel- scbe troepen, het aantal gevangenen, enz. Zou in den nacht een vliegtuig der gealli eerden boven de provincie zijn gegaan Dure boerderij. Voor 5 jaar werd te Langezwaag (Fr.) bij publieken verkoop een boerderij verkocht voor f31.000. Bij publieke veiling is ze nu al ingezet op f 52.000. En er zal nog wel wat bijkomen. Schip in nood. Gisterenmiddag 12 uur ontving men te Harlingen bericht, dat ter hoogte van Zurich een schip in nood verkeerde, daar door de opvarenden de noodvlag was geheschen. Spoedig werden maatregelen genomen. De redding boot waarin 11 man had plaats genomen, verliet de haven, gesleept door de motor boot „Vliestroom”. Buiten de haven werd op de zeilen koers gezet naar het in nood verkeerende vaartuig. Het bleek de sleepboot „Maria” te zijn, kapitein H. Spijker. Tege lijkertijd was op de plaats aanwezig de sleep boot „Pieter Willem”, kapitein H. Koster. Deze wist verbinding met de sleepboot „Maria” te krijgen. De „Pieter Willem” nam daarna ook de reddingboot op sleeptouw en zoo kwamen allen weer behouden binnen. De sleepboot was op de Makkumerwaard onklaar geraakt. Roer en achtersteven geraakten stuk, waardoor de boot water maakte. Sleepboot op drift. De sleepboot „Maria” (zie bovenstaand bericht) bad achter zich een sleepboot die naar een Hollandsche werf zou gebracht worden ter reparatie. Deze sleepboot is echter achter de „Maria” weggebroken en op drift geraakt de Zuiderzee in. Gelukkig was er geen mensch aan boord. Door het storm achtige weder zijn vele schepen Stavoren binnengeloopen. N. Harl. Ct, Nijehaske, 30 Sept. Aardappel-actie 1 De helleman ging rondBurgers, namens het comité van actie zeg ik uneemt de slechte zandaardappelen, die deze week in distributie zijn, niet in ontvangst! Er is reeds een telegram naar den Minister Een tweede helleman kwam namens de gemeente achteraan Burgers, ge kunt 6 kilo aardappelen krijgen tegen hal ven prijs. Dat wordt dus een aardappel-tweestrijd. Ze moeten bovenmenschelijk slecht zijn, zoodat wel de helft moet worden weggesneden. Van daar de ruime portie en de halve prijs. En buiten aardappels is er niets op de bon geen havermout, geen gort, geen peulvruchten, niets. Dus is de slechte zandaardappe), die voor half geld weg moet, deze week ons plechtanker. Witmarsum, 30 Sept. De akkerbouwers, die op kleine perceeltjes naarstig hebben ver bouwd, om hun winterrantsoen iets te ver- xuimen, hebben veel last van dieverij. Som- Klompenhout. In verband met berichten dat meer be paaldelijk in Drente klompenhout op groote schaal tot brandhout wordt verwerkt en handel daarin gedreven wordt, ook kettinghandel, is tot den Minister van Landbouw door het Kamerlid den heer Schaper een vraag gericht. Eikels en beukenootjes. In de bosschen van het Gooi waren Zondag honderden personen, klein en groot, bezig met het oprapen van eikels en beukenootjes. Door den zeer hevigen wind lagen ze op vele plaatsen bij hoopen op den grond. Van vele scholen trokken de vorige week de leerlingen onder leiding van het onderwijzend personeel naar de bosschen om nootjes te zoeken. Er zijn gezinnen die met dit werk tot f 15 per dag verdienste maakten. Te Vlissingen komen tal van diefstallen, al of niet met braak gepaard, voor, al zijn ze tot nu toe niet van grooten om vang. O.a. aan boord van de daar liggende oorlogs schepen worden herhaaldelijk verschillende voorwerpen vermist en den Jaatsten tijd tot tweemaal toe ook geld en horloges uit de hutten van officieren. Reeds werden een paar matrozen aangehouden, terwijl een burger werd aangehouden wegens heling van gestolen marine-eigendommen. Ook het koper blijft een welkom artikel voor heeren opkoopers en zoo werden aangehouden enkele jongens die koper trachtten te verkoopen of hadden ver kocht, o.a. wordt nog steeds in de spoorweg- waggons koper weggehaald. Aardappelen. De minister van landbouw heeft medege deeld, dat hij geen bezwaar heeft tegen op slag van aardappelen door particulieren. Daar het rantsoen niet meer zal bedragen dan hoogstens 4 Kg., bedraagt dit van 1 Oct. ’181 Juli ’19 dus 160 Kg. Aan de gemeentebesturen wordt in over weging gegeven, de opslag bij gedeelten te laten doen. De aardappels zullen door de gemeenten moeten worden verstrekt, en waar noodig zullen dus door de gemeente aardappelkaarten moeten worden ingevoerd. Er zal worden gezorgd, dat zoo spoedig mogelijk in iedere gemeente de beschikking wordt verkregen over een hoeveelheid aard appelen van 70 Kg. voor ieder inwoner boven 1 jaar. meer regen, dan den bouwboer lief stroovruchten zijn nog grootendeels wensch binnengekomen, maar appelen staat het er slechter latere soorten beginnen reeds komen. Ook met het oog op wintertarwe begint men naar te zien. Kijehaske, 30 Sept. Er wonen hier, elk op zich zelf, drie broers en een vader. De zoon van den eenen broer, die schipper is, bad ter sluiks onder een lading kleimodder een partijtje kleiaardappelen voor zijn grootvader medegenomen. De ooms hoorden er van en wilden ook hun deel van de aardappelen hebben, en toen dit niet gelukte, maakten ze zooveel kabaal en werden er over en weer zooveel onthullingen gedaan, dat de gemeente veldwachter er zich voor interesseerde en al vast is begonnen met het schip te verzegelen. Bij een der broeders is daarop nog thee, rijst, suiker en aardappelen in beslag genomen. Koudum, 30 Sept. Tijdens het ruwe weer van Zaterdagavond is het melkvaartuig van H. Glasbouwer alhier, geladen met gevulde melkbussen, op de terugreis naar hier op het water de z.g. „Zwarte Wouden”, door een rukwind omgeslagen, waardoor de drie inzittenden, Glashouwer, zijn zoontje en nog een jongen, allen in het water terecht kwamen. Glashouwer wist zich vrij spoedig op het omgekeerde vaartuig te werken, waarna het hem na veel moeite gelukte ook de jongens er op te krijgen. Gelukkig was het ongeval opgemerkt en kwamen twee personen, Bakker en Schakel, hun in een boot te hulp, aan wien het gelukte allen behouden binnen te brengen. Joure, 27 Sept. Door de bij bet smelten van goud ontstane hitte had heden voormiddag in de fabriek van den heer S. A. Spanninga alhier een spiritus-ontploffing plaats, waardoor brand ontstond, die echter door het personeel met emmers water kon worden gebluscht, zoodat de reeds verschenen brandspuit geen dienst behoefde te doen. De gezel S. Hofstra bekwam bij het ongeval brandwonden aan handen en gelaat. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Lemmer, 30 Sept. Hoe onrechtvaardig sommige protesten tegen de levensmiddelen distributie dikwijls zijn, kwam hier de vorige week weer opnieuw aan het licht. Het bleek n.l. dat eene vrouw alhier, die geregeld vooraan staat, wanneer bij het gemeentebestuur wordt aangedrongen op ruimere distributie van levens middelen en zich dan niet ontziet dreigementen te bezigen, een geheele broodkaart had verkocht voor 25 ct. en verschillende andere bons van de hand had gedaan. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 1 Oct. De Raad benoemde gisteren avond lot gemeentearcbitect den heer 8. Jellema, gemeentearchitect te Franeker, op een jaar wedde van f 2200 tot f 3200 plus vrije woning. Na een tweede vrije stemming werden op den benoemde 7, op no. 2, P. Nauta te Emmen, 1 en op no. 3, L. J. Blok te Deventer, b stemmen uitgebracht. De 1. g. stemmen waren van de Rechtschen, wijl de heer Blok tot de Gereformeerde Kerk moet bebooren. Gezegd dient te worden, dat de aanbevelingen van den heer Blok, zeer gunstig waren. Dr. H. T. de Graaf, predikant alhier, werd voor het tijdvak van 1 October tot de komst van een nieuwen leeraar voor onderwijs in de Oude Talen aan ’t Gymnasium aangewezen. De verordening op de heffing van school gelden aan de Lagere scholen werd in dien zin gewijzigd, dat inkomens van f 600 werden vrijgesteld van het betalen vau schoolgeld. Verder van f 600 tot f 1000, f 3 vooreen kind, f 2 voor meer kinderen, f 2900 en meer, f 38 één kind, f 36 voor meer kinderen. Een amendement van den heer Dokknm, dat werd verworpen, luidde: f 2900 en meer, f 49 voor één kind, f 47 voor twee. Op een adres van de Bakkerpatroons- vereeniging alhier, om een vergoeding uit de gemeentekas voor het opplakken van broodbons, werd afwijzend beschikt, nadat een voorstel Der wirdt forhelle fen minsken dy ’t de hongerdea stjerre moasten, dat men hjarren sette efter traljes, hwer ’t hjarren de geor fen ’t lekkerste iten to miette kaem, om op sa’n menear de earme lijers it lot noch swierder to meitsjen. Sokke straffen bisteane ta gelok nou net mear, mar for in hopen minsken is ’t al in tige hird gelach, dat se it foar bjar eagen sjen moatte dat skoandere poarsjes koufleis hjar doar foarby gean en dat it bisoarge wirdt by minsken dy ’t er jild for ha. Dat fleis is for elk doarp en stêd, sa taparte, dat alleman der fen krije kin, as ’t nammentlik mar goedkeaper wie, mar de priis, dy is sadanich, dat immen, dy ’t mei de hannen fortsjinje moat, dy dtgave net fele kin, en sadwaende kinne in hiel poarsje minsken der nei sjen, bja reitsje der fen foarbij, en in hopen slachters kinne it fleis net oan ’e man krije, bja geane der mei op ’e sutel, en hwa ’t it barre mei kriget ddbbel en dwers, en for ljue dy ’t skarreljen hawwe om de holle boppe wetter to balden, sjit er neat oer, hja krije neat. Nou binne der minsken, en dy binne der net minst oan ta, dy’t yn alle omstannichheden tofreden binne, en dy 't jimmeroan tinke dat it noch wol minder koe. Mar der binne ek dader it minskdom, by hwa dat foarby reitsjen kwea bloed set, en dy’t mar fryhwet op ’e poat spylje, om’t it sa bar dngelyk giet, en dan is ’t net allinne de fleis fordieliag hwer ’t hja oer to kear geane, mar de hiele distribusje regeling is yn bjar each fier fen yn oarder. Nou, dat lit ek wol hwet to winskjen oer. Sa wirde bygelyks nei de Bilthoeke minne saaierappels stjfird, towyl de ljue der midden yn ’e ierapels sitte. Hja laeitsje der om en mannicbien dy ’t in bigge hat, wit wol wei mei syn waldtsjes. Mar yn oarden hwer ’t men fen gjin ierapelbou hwet óf wit, der wirdt it gefal minder as men oan- wezen is op min iten, sdader fet en aflader fleis, en mannichien lit syn dntofredenheid blike, troch de han dt to stekken nei in oar sines, en op dnderskate plakken wirdt troch simmigen gjin duderskie mear makke twisken it mijn en dijn, en alles hwet for de greep leit makket men ta yens gading. Foaral de bleeken moatte it dntjilde. Hwer ’t foarhinne alles feilich wie, hwer ’t men nachts alles mar bdtendoar hingje litte koe, sdader yn noed to sitten dat in oar der mei ofgean scoe, der is dat nou in bytsje oars, en it liket wol dat in hopen minske tinke: der wirdt yn ’t great sa dnbidich grouwelich stellen, hwet hindert it nou as ik it yn ’t lyts doch. En sa wirde nachtelike avontdren balden, en fen alles is wolkom, keninen, hinnen, in skiep, in wask fen in bleek, en gewoanliks binne de bidriowers sa gled dat se jimnaer dt ’e hannen fen ’e pelysje witte to bliuwen. Nou moat de winter noch komme, en it scil dos saek wêze, dat elk soarget om alles jouns op tiid binnen doar te bringen en de doar fen in goed slot to forsjen, en noch better scoe ’t wêze, as men de dieven oan ’t forstan bringe koe om mei bjar dn- waerdich bidriuw op to balden sadat de iene minske de oare bitrouwe koe. Mar dat scil wol in toer wirde, salang as it sprekwird yn swang bliuwt: „Wêz fortroud, mar fortrou gjin minske”. In moai sprekwird is dat net. Frisia.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1