lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Zondag 6 October. 1918. 57ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags No. 80. Een pakkende reclame voor Yoghurt. Zingende Stemmen. VOOR aan- - BINNENLAND. - geregelde daarmee liter van dat wij na het middag- toevoeging van suiker gebruikten. Het smaakte van Yoghurt enz. geheel op ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgen» 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad it telefonisch. aangesloten onder No. 4. ’t ®inde. vermeldt, dat het absoluut niet in de bedoeling ligt om tegen bestaande Vereenigingsbladen te concurreeren, voor beide is plaats, zegt ze. De aflevering, in haar geheel, is door den uitgever, drukkerij Joh. Mulder, Gouda, goed verzorgd. Wie belang stelt in de zangkunst en in ’t bizonder in het Nederlaudsche lied, vrage een proefblad aan, adres P. Zanen, Oosthaven 34, Gouda. Wat daarin (en in de volgende afleveringen) wordt en zal worden geschreven door de beste dirigenten, componisten, dichters en paedagogen, zal velen voor het blad winnen. Wij wenschen de Zingende stemmen veel succes. Ws. De Berl. Molkerei-Zeitung maakt, bij het overnemen van ’t bovenstaande, de opmerking, dat verkoopers van Yoghurt wellicht van deze geestdriflvolle aanbeveling gebruik kunnen maken voor hunne reclame. Voorkoming van ziekten en verlenging van het leven het zijn voorwaar geen kleinigheden. vele treinen zwaar hout en geperst hooi. De treinen hebben vaak een enorme lengte. Op de terugreis zijn de wagens meestal ledig. Msb. Karnemelk bad reeds sedert eeuwen, en met recht, hare warme vereerders. In vele streken werden karnemelkskuren, in zekere tijden van het jaar, als voorbehoedmiddel tegen ziekte veeltijds toegepast. Deze vereering voor den gunstigen invloed van gezuurde melk is in den laatsten tijd overgegaan op YOGH URT sedert dat product het modeartikel is ge worden. Een enthousiast van deze zure melk- soort, die op zichzelf niet beter, noch slechter is dan gewone zure melksoorten, geeft in de Deutsche Landwirtschafthchen Preste, zijne ervaringen met Yoghurt aldus weer: «Nadat ik het besluit had genomen om Yoghurt te bereiden, kocht ik een houten emmer, plaatste die in een kist, vulde de ruimte tusschen den emmer en de wanden der kist met vilt en watten, zocht een passend zwaar deksel op den emmer en toen was het Yoghurtbereidings-apparaat klaar. Den 4 Februari 1913 had ik mijn eersten Yoghurt gereed. Mijne vrouw en ik besloten toen om ons als ’t ware aan een Yoghurtkuur te onderwerpen, en direct te beginnen. Dagelijks bereidde ik één dit op dikke melk gelijkend praeparaat en avondeten onder en ook vruchten ons voortreffelijk, ik heb het zelfs des morgens op de nuchteren maag genomen. De verteerbaarheid is boven allen twijfel verheven. Het regelt de werk zaamheid van maag en darmen, verbetert de eetlust en werkt gunstig op onzen algemeenen gezondheidstoestand, terwijl wij dagelijks in gewicht toenemen. Dit laatste vindt mijne vrouw minder aangenaam, omdat zulks voor een moderne figuur niet absoluut noodig is. Werkelijk verbazingwekkend was de invloed van het Yoghurteten bij onze beide kinderen, een meisje van 14 en een knaap van 16 jaar. Zoodra deze in de vacantie thuis kwamen, begon ook, naast de gewone massieve voeding van kostschoolleerlingen die vacantie hebben, het Yoghurtgebruik. Het gevolg was, dat na de vacantie, het uitzien der kinderen, die lang en dun zijn, in ’t oogloopend bevredigend was. Voor ons was het interessant waar te nemen hoe of de jeugd van familie en vrienden de Yoghurt beoordeelde. De jonge meisjes zeiden O, dat is dikke melk en die lust ik niet. Een trotsche gymnasiast beweerde Yoghurt smaakt niet slecht, maar bier en wijn smaken beter. Een Munchener korpsstudent zei Munchener bier smaakt uitstekend, daarnaast ook mijn hoogachting aan Yoghurt. Ik zal er verder aandacht aan schenken maar... eerst als ik ouder word”. gesprek van belang, dat naar het bewust advies van B. en W., van de openbare zitting in ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar h 5 Cent. Yoghurt smaakt alleen goed wanneer koud gebruikt. Een dieët is bij een kuur overbodig, echter is bier onmiddellijk na Yoghurt niet smakelijk. Uitstekend is het om het te nemen op de nuchteren maag als men ’s avonds te voren een zwaar diner heeft gebruikt. Mijne ervaring, nadat ik de kuur negen maanden heb voortgezet, kan ik aldus resu- meeren le. Het dagelijks geregeld gebruik van Yoghurt verhindert de periodieke verkoud heden in voorjaar en herfst, in elk geval zijn ze van weinig of geene beteekenis. 2e. Door een Yoghurtkuur blijven de pijnlijke symptomen van jicht en rheumatiek weg, of die pijnen worden dragelijker. 3e. Aangenomen mag worden dat het gebruik van Yoghurt verschillende ongesteld heden, zooals chronische uierontstekingen en leverziekten voorkomt en dus verlenging van het leven meebrengt. Aan den ouderen en ouden landbouwer te bevelen, om Yoghurt te gebruiken, en zijn levenskracht langer Hamelumer-Oldeph. c.a., 1 Oct. Tijdens een zware onweersbui hedenmorgen is de bliksem geslagen in een poldermolen te Oudega. De molen brandde geheel af. Een arbeider, die nabij den molen voor het weer schuilde, werd mede ernstig getroffen. De man had een gat in den schouder en verscheidene brand wonden en moest per as naar huis vervoerd worden. Leeuwarden, 1 Oct. Naar aanleiding van het verzoek van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Leeuwarden aan de predikanten van alle gezindten om bun gemeenteleden op te wekken geen gebruik te maken van de markt te Leeuwarden op Goeden Vrijdag, schrijft de Leeuwarder Kerkbode: «Deze kerkeraad schijnt maar niet te kunnen begrijpen, dat wij Gereformeerden, die toch nietminder dan een vijfde deel van de bevolking onzer provincie uitmaken, voor de «wijding” van deze menschelijke instelling vrijwel niets gevoelen. De heeren houden ons dit woord ten goede, maar wij kunnen niet nalaten het uit te spreken, dat de wijze, waarop ze ons ook nu weer met hun Goede Vrijdag-viering vervolgen, ons wel een beetje opdringerig voorkomt”. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 3 Oct. De voortgezette raadszitting van gisterenavond was hoofdzakelijk gewijd aan de winkelsluiting op Zondag, die op 4e. is aan teneinde zijn leven te behouden. 5e. De jeugd moet regelmatig Yoghurt eten om het lichaam voor het heden en voor de toekomst meer weerstandsvermogen te geven. 6e. De dagelijksche toediening van Yoghurt aan schoolkinderen, aan reconvalescenten in sanatoriën en andere inrichtingen, kan van onberekenbaar nut zijn voor de menschheid en dus ook voor den Staat. 7e. Het geregelde gebruik stelt alle ijsspijzen, puddingen i den achtergrond. 8e. Daar de Yoghurt uit melk wordt bereid, mag ze in geen enkele huishouding ontbreken. Spaansche ziekte. Op bevel van den inspecteur der volksge zondheid te Zwolle zijn te Oldenzaal alle onderwijsinrichtingen wegens het epidemisch heerschen der Spaansche ziekte gesloten. Ook vergaderingen, avondgodsdienstoefeningen enz, worden niet meer gehouden. De ziekte heeft een zeer kwaadaardig karakter. Dagelijks komen meerdere sterfgevallen voor. Minstens een vierde gedeelte der bevolking lijdt aan de ziekte. Allerlei voorzorgsmaatregelen tot beper king zijn genomen. Duitschland een zinkend tchip? «Het vliegend rad draait rad En d’avond volgt den morgen Dus nadert ons de dood.” De tijd gaat snel. Vooral voor Duitschland. Dit gelijkt een zinkend schip, dat men met alle moeite tracht boven water te houden. Of dit zal gaan? Hoog gaan de golven van de militaire, de staatkundige en de sociale crisis. Op het schip van Staat beleven de kapitein en stuurlieden angstige dagen. Zinkt het schip, dan is het ook nit met hun machts positie. Het verbitterde scheepsvolk zal zich tegen zijn stuurlieden keeren, die niet tijdig het gevaar onder de oogen hebben gezien, ja, dit zelfs in dollen overmoed hebben gezocht tot men tusschen klippen en zandbanken geraakte en het vaartuig strandde. Hoog gaan de golven! N. Harl. Ct. Schoenen te huur! Naar men aan de Tijd mededeelt, hebben twee Amsterdamsche bandelsreizigers, die op reis moesten en hun eenige paar schoenen hadden stuk geloopen en niet op klompen durfden reizen, bij een schoen winkelier elk een paar schoenen... gehuurd, waarbij de kapotte exemplaren ter reparatie werden achter gelaten. De huur was nog al hoog! Lederen drijfriemen. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt: Met bet oog op schaarscbte van looistoffen zal het noodig zijn den aanmaak van leder, benoodigd voor het fabriceeren van drijfriemen, te beperken. Zij die lederen of andere drijf riemen in bun bedrijf gebruiken, zullen dus verstandig doen, indien zij daarmede de grootste zuinigheid betrachten. Zoolang de riemen eenigszins bruikbaar zijn, late men ze repa- reeren, om er zooveel mogelijk profijt van te trekken. Vingera fdrukken. Voor d» tweede maal is ingebroken in de Ned. Herv. Kerk in een dorpje in Noord- Holland. Evenals de vorige keer is het ook nu niet gelukt de brandkast te openen. De politie heeft vingerafdrukken genomen ook de predikant heeft zich aaa de operatie onder worpen I Ontploffing. Een werkman, werkzaam op een machine fabriek te Apeldoorn, was bezig een afsluitdop van een granaat door te zagen. Dit geschiedde voorzichtigheidshalve vóór het in de smelt kroes werpen, met het oog op nog te bevatten explosie-stoffen. Plotseling sprong het gevaar lijke ding uiteen, waarbij M. levensgevaarlijk aan hoofd en lichaam werd gewond. Ook de chef van de fabriek werd aan den arm ver wond, terwijl vele ruiten werden vernield. falsche zilverbons. De politie te Vlaardingen heeft een persoon aangehouden, van beroep scheepsklinker, die zilverbons van f 2.50 en f 1 had nagemaakt. In zijn woning werden een aantal zilverbons in beslag genomen, benevens de voorwerpen, waarmede hij de bons namaakte. Twee andere personen, die de bons uitgaven, zijn eveneens in bewaring gesteld. De zilverbons waren zeer goed nagemaakt. Zelfs het watermerk ontbrak niet. „Het Groeneweg je." Voor mej. Suze Groeneweg, het eerste vrouwelijke parlementslid, is in het gebouw der Tweede Kamer een toilet-kamer ingericht. Deze wordt bereikt door een smalle gaug, en dit gangetje heeft nu reeds onder Kamer leden den naam gekregen van «het Groene- wegje.” 9e. Yoghurt kan ook uit geitenmelk worden bereid. Men zendt ons, ter kennismaking, no. 1 van een nieuwe uitgave Zingende Stemmen, halfmaandelijksch orgaan, gewijd aan koorzang, volkszang en kinderzang, voor Nederlaudsche zangers en zangverenigingen. In alle kringen van de zangerswereld in ons land, (zoo wordt er in het begeleidend schrijven gezegd,) zijn er van alle zijden stemmen opgegaan, die vroegen en verlangden een vakorgaan, dat zou beantwoorden aan hunne wenschen en verlangens, in ’t bizonder een orgaan, dat tot voorlichting zou dienen in alle zaken, de koormuziek betreffende, en tevens de belangen van het vereenigingsleven zou behartigen. Een schitterende staf van medewerkers zal voldoenden waarborg geven dat het doel ook bereikt zal worden. Voor ons ligt no. 1 der Zingende Stemmen en we moeten eerlijk zeggen, dat deze aflevering een zeer goeden indruk maakt. Op de eerste pagina vinden we de lijst van «medewerkenden”. Bijna al wat op toonge- bied een naam heeft, is op deze lijst te vinden. Ik geloof dat er geen enkel vakblad op ons terrein, op zoo een staf van deskundige schrijfsters en schrijvers kan wijzen, ’t Is verbazend, wat een klinkende namen. Als Redacteur is opgetreden de bekende componist J. P. J. Wierts te ’s-Gravenhage. Verder bevat deze aflevering veel wat lezenswaardig is, zoowel voor leden van stads als van dorpszangvereenigingen. De inbond is met zorg bijeengebracht en interessant van ’t begin tot aan De Redactie 23 Juli j.l. door de vroede mannen werd aangenomen. En nu kwamen B. en W. bij de herziening der sluitingsverordening met den Zondag er weer uit te lichten. Er was nl. druk oppositie tegen die bepaling ingekomen, vooral van den kant der Joden, die zich door bewust besluit niet weinig zagen benadeeld in hun bedrijf. Nog andere winkeliers waren roet bezwaren gekomen, waardoor ’t D. B. zich gedwongen had gezien, te adviseeren, den verkoop op Zondag weer te permitteeran. Ook Ged. Staten meenden, naar aanleiding van bij hen ingekomen klachten, den winkeliers op Zondag weer de vrijheid te moeten laten. Van den kant der Rechtsche partij dacht men er echter zoo niet over. Mr. Gerbrandy (a.r.) oordeelde, dat het niet aanging, om 't pas aangenomen artikel weer te schrappen. Besloot de Raad daartoe, dan had de geheele sluitingsverordeniag voor hem geen waarde meer. ’t Was een aanleiding van een groot deel beslag nam. De oudste wethouder, die verklaarde met de Zondagsluiting te sympathiseeren, had te veel respect voor de bezwaren, die van ver schillende kanten waren ingediend. Vandaar dat bij voorstelde, de zaak te verdagen om bezwareninbrengers en amendementenindieners de gelegenheid te geven, zich voor een verdediging van die bezwaren en amendementen te kunnen voorbereiden. ’t Voorstel van den Wethouder werd genomen met 8 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de hb. Brouwer (a.r.), Huges (Vrijz.), Faber en Ytsma (S. D. A. P.) Verder besloot de Raad z. h. st. de tarieven van de Waterleiding te verhoogen met het oog op een geraamd tekort van f 15000. Daarna ging de Raad, op voorstel van mr. Gerbrandy, over in Comité-generaal, om een nieuwe politieverordening te behandelen. In die zitting moeten, naar men meedeelt, nog al vrijwat harde woorden zijn gewisseld over het optreden van den chef der politie tegenover de agenten. Sneek, 4 Oct. Nog allerminst is hier daling te bespeuren in de woningprijzen. Eergisteren werd de villa van den heer R. S. R. Visser, hoek StationswegWester- singel, publiek verkocht aan den heer Dr. Dokkum, apotheker, alhier voor de som van f 20452; thans is de beer P. Eppinga, wijn handelaar, voor f 17000 eigenaar geworden van het huis aan den Oosterdijk, eigen aan en bewoond door den heer W. v. Gorkum, handelaar in bakkerswaren. Sneek, 4 Oct. Op de hellende laan naar de boerenplaats «De korte Vreugde”, geraakte hier hedenmorgen het paard van den veehouder Jacob Wesselius op hol. De zijlstreng, deelt men ons mee, sloeg telkens tegen de hiel van den anders makken viervoeter, waardoor het dier uit angst aan den haal ging. De knecht van den boer wist er intijds af te springen, maar Wesselius werd van den hooiwagen tegen een boom geslingerd, waarbij hij een vreeselijke schedelwond opdeed. Met behulp van een voorbijganger is de man naar bet Ziekenhui» gebracht, waar dr. H. hem thans verpleegt. Naar ons wordt meegedeeld, moet hij ook inwendige kneuzingen hebben bekomen. Ken wilde autojacht. Gistermorgen reed op den Amsteldijk te Amsterdam een auto, waarvan den bestuurder door de politie te kennen werd gegeven te stoppen, aan welk bevel echter niet werd voldaan. De politiemannen wisten op een juist pas- seerende Spijkerauto te springen en vingen hiermee de race aan. Na eenigen tijd won de politie-auto terrein en wist voor de andere te komen. Vlug werd de auto gekeerd en dwars over den weg gezet, zoodat ontkomen onmogelijk was. De verdachte auto moest stoppen en de politie kwam bij onderzoek tot de ontdekking, dat... een geheel uitgesneden rund op den bodem van den wagen lag De auto, alsmede vleesch en inzittenden, werden naar het politiebureau overgebracht. Alg. H. De Duitsche doorvoer. Sinds eenige dagen passeeren te Venlo uit de richting Straelen en bestemd voor België Bolswardsclie Courant i 1/

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1