No. 82. Verschijnt Donderdags en Zondags 57ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Zondag 13 October. I 1918. I i üit de Raadszaal. VOOR en hij B. van en maar want Vergadering op Donderdag 10 Oct. 1918. en slagers hebben wel werk van den Raad ter ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. naar een maatstaf om het algemeen nut der vereenigingen te beoordeelen. Zij stellen voor om aan vereenigingen die van rijk, provincie of gemeente subsidie ontvangen, alleen een lokaal toe te staan. Voor landbouwcursus en tuinbouwcursus wordt dan 't verzoek inge willigd, maar voor den Bestuurdersbond wordt het afgewezen. De heer de Boer heeft er spijt van, dat de twee andere aanvragen dan zullen worden toegestaan en dat van zijn vereeniging niet. Hij meent, dat het toch ook wel in ’t alge meen belang is, dat de arbeiders gelegenheid hebben zich te ontwikkelen. Met 12 jaar gaan de kinders der arbeiders van school, omdat ze wat mee verdienen moeten, en nu wordt voor die personen met platte beurzen het verzoek geweigerd en de landbouwers, die met den cursus bun eigen belang beoogen, en van wier beschouwing om het algemeen belang te bevorderen, niet veel terecht komt, wel een lokaal kunnen krijgen. Hij had graag gezien, dat B. en W. van een breeder opvatting blijk hadden gegeven. De heer Keikes heeft al meer er bezwaar tegen geopperd om lokalen gratis af te staan. Nu willen B. en W. een grens stellen, doch die grens is nog vaag. Hij weet niet of de vereeniging Landbouw wel subsidie ontvangt. De heer Boersma had liever een algemeen toestemmend antwoord willen geven, wijl 't moeielijk gaat den een te weigeren, wat den ander wordt toegestaan. Hij voelt iets voor wat de heer de Boer heeft opgemerkt, er wordt slechts één uur per week een lokaal gevraagd, en meent dat deze verzoeken alle 3 moeten worden ingewilligd. De heer Eerdmans vindt de onderscheiding, die B. en W. maken, wel wat vreemd. Die subsidie krijgt, krijgt meteen ook nog een lokaal gratis. Hem dunkt, dit zal bevorderen, dat vereenigingen meer komen om subsidie te vragen. De heer Lunter antwoordt den heer Eerdmans, dat als er subsidie wordt verleend, daarmee tevens gesanctioneerd is, dat die vereeniging in het algemeen belang werkzaam is. De aanvraag om lokalen van de Gemeente wordt wel wat te veelvuldig. De Voorzitter betoogt ook dat door het verleenen van een subsidie wordt aangeduid dat de vereeniging werkt ten algemesnen nutte. En dan heeft de Raad trouwens altoos nog de beslissing aan zich, of aan zulke vereenigingen een lokaal zal worden afgestaan. De beer Terhenne kan zich met het advies niet vereenigen, toch gevoelt hij ook de moeielijkheid dat meer en meer gebruik wordt gemaakt van gemeentelokalen, ’t Vereenigings- leven breidt zich zeer sterk uit, daarom zou hij in de oude Eransche school wel een paar lokalen daarvoor willen inrichten en beschik baar stallen, want het heeft ook bezwaar de gewone schoollokalen daarvoor te bestemmen. De heer Praamsma gevoelt ook dat er in dezen wel een rem moet worden aangelegd, toch bevredigt het advies hem niet, door het alleen aan gesubsidieerde vereenigingen toe te staan, werkt dit dooiend op het particulier initiatief. Hij zou er voor zijn deze aanvragen nu alle 3 toe te staan, en den volgenden winter met een algemeenen regel in dezen te komen. De heer Oosterbaan vindt dat met uitstel de zaak niet beter wordt, men staat dan later voor dezelfde kwestie. Het lijkt hem wel goed toe het voorstel B. en W. aan te nemen, dan kan men zien hoe het werkt. De Voorzitter licht nog toe, dat aan de talrijke aaavragen om een lokaal met vuur en licht langzamerhand een einde moet komen. Het criterium waarop het al of niet zal worden toegestaan grondt zich bij het voorstel en W. op het algemeen belang dat begrip algemeen belang is nog al rekbaar, daarom moet er een bepaling gesteld worden. Wat de heer Terhenne opperde, een paar lokalen in de muziekschool, dat zal ook niet gaan, want er zijn avonden dat 2 lokalen niet genoeg zijn. Wat de heer de Boer opmerkte, dat er een vooroordeel bij B. en W. zou bestaan, hiervan is geen sprake, en wat eigenbelang aangaat, ook bij den bestuurdersbond geldt bij het houden van een cursus meteen het eigenbelang. Dat de heer Eerdmans een anderen gedachtengang heeft dan B. en W., is heel wel mogelyk. B. en W. stelden als criterium bet algemeen belang, hij schijnt meer op behoefte te letten. Procesverbaal gemeen te-ont vanger. Wordt voor de leden inzage gelegd. c. Voorstel van B. en Whoudende wijziging van de regeling der jaarwedden van 't onderwijzend personeel, omdat de wet voor schrijft, dat die dit jaar moeten worden herzien. B. en W. stellen voor, de regeling te maken dat allen f 100 boven ’t minimum komen. Voor hoofden van scholen wordt het dan f 1300 tot f 1900, hoofd m.u.l.o. f 1800 tot f 2400, de ouderwijzers f 900 tot f 1500, de periodieke verhoogingen worden tevens aangegeven. Dit voorstel met de bijlagen ter visie gelegd. d. Een voorstel van B. en W. inzake adressen Bond van gemeente-ambtenaren en Vereeniging Ambtenaren van den Technischen dienst, waarbij wordt voorgesteld de jaar wedden niet te wijzigen, daar het moeielijk gaat de eene categorie ambtenaren wel en een andere niet te verhoogen, maar voor alle ge huwde ambtenaren en kostwinners een duurte- toeslag te bepalen van 16 pCt., voor kinderen 3 pCt. en ongehuwden 8 pCt. met maxim, bedrag van f 250, ingaande 1 Jan. 1919. Zal worden behandeld bij de begrooting. e. Op een verzoek van „de Goede Tempe lieren” om subsidie voor hun vereeniging, stellen B. en W. voor, dat ook deze ver eeniging voor drankbestrijding zal deelen in de som, welke daarvoor van gemeentewege wordt toegekend. (Allen met elkaar f 75). f. Voorstel B. en W. om ter coatroleering der boekhouding van gemeente, gasfabriek en gemeente-reiniging, zich te verbinden met de Nederl. vereeniging ter behartiging van gemeentebelangen. Opgave werd verkregen, dat de controle per jaar f 625 moet kosten, en nu wordt voorgesteld, dat te accepteeren. g. Voorstel B. en W. om de huur der gemeente-woningen hooger te stellen, en wel voor type A f 10, type B f 11 meer te eischen, wat in 't geheel een vermeerdering is van f 415. Voorstel idem om de toeslag voor kleeding aan de politie, enz. iets te verhoogen, samen tot een bedrag van f 1205. Die voorstellen zullen bij de behandeling der begrooting aan de orde komen. h. Adres van de verschillende timmerbazen alhier, verzoekende dat van gemeentewege zal worden overgegaan tot uitvoering van werkzaamheden ter bestrijding der werkeloos- De verwachting was, dat deze vergadering wel vlug zou afloopen, de punten der agenda deden weinig of geen discussie verwachten, het laatste, de bestrijding van werkeloosheid, ja, dat werd wel een beetje gewantrouwd, maar daar we vernamen, dat de raad in Comité- generaal er al een paar malen over beraad slaagd had, deed dit de hoop ontstaan, dat ook dit punt wel voor de openbare behan deling pasklaar zou zijn gemaakt. Wat werd echter het geval P De ingekomen stukken en de „onschuldige” punten der agenda hebben al zooveel discussie opgeleverd, dat het reeds halftien was, eer het laatste punt aan de orde kwam en om daar met frisschen moed aan te kunnen beginnen, werd eerst even pauze gehouden. Na de pauze kwam dan een complex plan nen van werken, die nog al in de papieren liepen, en ’t bleek dat hetgeen op den voor grond werd geschoven, eigenlijk nog maar een heel bescheiden deel was van alles, wat wel voor uitvoering in aanmerking kon komen. Als later de materialen weer op normale prijzen komen, veronderstellen wij, dat er in Bolsward heel wat te doen zal zijn op *t gebied van timmerwerken enz. Nu is alleen maar aangestipt wat het meest noodige leek en tevens in hoofdzaak kon strekken ter bestrijding der werkeloosheid. Er waren tegenwoordig 12 leden. De heer Wierema was afwezig met kennisgeving. De notulen werden zonder aanmerking goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Resolutie van Ged. Staten, goedkeurende de wijziging der distributieverordening. b. Procesverbaal van kasverificatie bij den Dat er door het voorstel meer aanvraag om subsidie zal inkomen, vreest hij niet en in elk geval heeft de Raad te beslissen of de subsidie gewettigd is. Het voorstel Praamsma, om de beslissing uit te stellen tot het volgend jaar, is eenvoudig een verplaatsen der moeielijkheid. De heer v. d. Wal schaart zich geheel aan de zijde van den beer Keikes. Men begeeft zich op een hellend vlak. Er zijn wel meer vereenigingen, die wel gaarne een lokaal willen gebruiken. Hij zou er voor zijn, het aan geen enkele gratis af te staan. De heer Keikes kan dit ondersteunen, .hij vindt een matige vergoeding billijk. De heer Boersma daarentegen meent, dat het altoos een goede gewoonte is geweest om ten algemeenen nutte het gratis toe te staan. Hij wil allen gelijk behandelen en het dus toestaan; set het advies kan hij inzake die uitzondering niet meegaan. De heer Oosterbaan meent, dat de gemeente niet best kan optreden als verhuurster van lokalen, er zou dan ook wel koffie en thee bij geleverd kunnen worden. De heer Terhenne gevoelt er toch iets voor dat men liever een schoollokaal dan een gewone zaal heeft, omdat er borden en banken bij behooren. ’t Was daarom dat hij de muziekschool er voor zou willen bestemmen, want om allen de pas af te snijden, daar zou hij tegen zijn. De Voorzitter meent, dat het voorstel Keikes, v. d. Wal en Terhenne alleen betrekking kan hebben op nieuwe aanvragen, en die dus alleen tegen billijke huur een lokaal kunnen bekomen. Na nog eenige bespreking wordt over het voorstel Keikes gestemd en dit met 7 tegen 5 stemmen verworpen. (Vóór de heeren v. d. Wal, Terhenne, Praamsma, Eisma en Keikes). Het voorstel B. en W. wordt aangenomen met 9 tegen 3 stemmen. (Tegen de heeren de Boer, Boersma en van der Klei). 4. Adres Bakkersvereeniging om vergoeding voor opplakken broodbons met advies B. en W. B. en W. adviseeren op het adres der bakkers om vergoeding te ontvangen voor ’t opplakken der broodbons, dat zulks eigenlijk niet op den weg der gemeente ligt, wijl het evenals meer werk der distributie tot de rijkszaken behoort. Zij stellen voor afwijzend op dat adres te beschikken. De heer Terhenne heeft vernomen, dat in den beginne de regeling van dat opplakken anders was, waarop de Voorzitter antwoordt, dat toen de broodkaarten het eerst kwamen, ze op ’t distributie-bureau werden opgeplakt. Twee meisjes plakten ze op en Westerbaan voerde de administratie. De loonen daarvoor werden door de bakkers betaald. Later vonden ze het voordeeliger ze zelf op te plakken en toen is dat veranderd. De heer Boersma had liever gezien, dat een zekere som voor vergoeding beschikbaar gesteld zou worden, dat wordt in enkele gemeenten ook wel gedaan. De bakkers zijn in dezen tijd al vrij wat in een ongelukkige positie geplaatst, en als bewijs van instemming met hun verzoek, zou hij een kleine vergoeding willen toestaan. De heer Ooslerbaan merkt op, dat duizenden menschen van de distributie schade en last ondervinden, en veel moeten doen zonder er voor betaald te worden. De regeering doet bet niet, voor de gemeente gaat het ook niet aan. Daar is nu z.i. niets aan te doen. De Voorzitter merkt op, dat de heer Boersma eigenlijk uit medelijden eenige vergoeding wil geven, en Spr. wil ook hierin voor geen enkele onderdoen, maar toch mag medelijden geen motief zijn voor vergoeding. Het is een zaak van recht zooals ook de heer Oosterbaan zei. Ook winkeliers te verrichten ten opzichte de distributie, maar als men daarvoor vergoeding gaf, zou men zich op een gevaarlijken weg begeven. De bakkers weten mijn standpunt, zegt Spr., en dat het niet opgaat daar jaarlijks een goede duizend gulden uit te geven voor het opplakken der bons. De heer Eisma meent, dat er toch wel eenig verschil bestaat tusschen dit werk der bakkers en dat der andere winkeliers. Hij heeft gezien wat een werk het is, en vindt wel billijk, dat er eenige vergoeding voor wordt gegeven. Er zijn wel meer rijkszaken, waarvoor toch de gemeente moet betalen. W. adviseeren om dat verzoek toe te staan, en daarover direct te beslissen. Alzoo goedgekeurd met algemeene stemmen (de heeren Keikes en Eerdmans bleven buiten stemming.) k. De Voorzitter deelt mee, naar aanleiding van het in de voor-vorige vergadering besproken voorstel inzake de gasleiding op het Stadsstreng dat de Gascommissie op grond der verordening die zaak kan afdoen. De bepaling geldt dat voor iedere woning hoogstens 15 M. pijp wordt gelegd en 't overige wordt door de belanghebbenden bijbetaald. De Raad behoeft hierin dus geen beslissing te nemen. De heer Praamsma vindt het vreemd dat het nu zoo wordt afgedaan. De kwestie liep er vooral over dat het hier particulier terrein betrof, het was toen niet in den haak of het is het nu niet. De heer v. d. Klei meent dat in de St. Jozefsbuurt indertijd ook op grond der ver ordening de gasleiding is aangebracht, de heer Lunter meent dat wel geheel overeenkomstig de verordening wordt gehandeld, maar omdat het een belangrijke uitgaaf betrof, werd het gevoelen van den Raad gevraagd. En er is uitgesproken dat men zooveel mogelijk die menschen ter wille moest zijn, daarom wordt nu 15 meter van de fabriek betaald per woning en ’t overige door de particulieren. De mede- deeling wordt voor notificatie aangenomen. PUNTEN VAN BEHANDELING. l. Kohieren schoolgeld Se kwartaal. Deze kohieren bedragenvoor de school voor m.u.l.o. f 122, en voor school no. 1 f357.10. Ze worden zonder hoofdelijke stem ming aldus vastgesteld en invorderbaar ver klaard. 2. Stemming over voorstel B. en W. om geen subsidie te geven aan Heer erna State. De heer Terhenne zou alvorens tot stem ming over te gaan, gaarne nog eenige inlich tingen geven aangaande de bewering van den heer Praamsma dat ook meergegoeden verpleegd worden. De Voorzitter meent dat de discussie gesloten is, en daar dient men zich aan te houden, tenzij de Raad anders besluit. Bij stemming wordt met 7 tegen 5 stemmen besloten dat dit punt nogmaals in discussie zal komen. Tegen stemden de heeren Keikes, Oosterbaan, van der Klei, Kramer en Lunter, De heer Terhenne deelt nu mee dat hij aangaande de verpleging in Heeremastate inlichtingen heeft ingewonnen en van den Directeur bericht heeft ontvangen, dat het getal zelf betalende patiënten geen 10 °/0 bedraagt. Gegoede patiënten worden niet opge nomen, en die bet zelf al konden betalen, behooren allen tot de arme stakkers. De heer Praamsma heeft voorgestemd om de discussie te openen, omdat zijn naam daarbij werd genoemd. Wat nu die inlich tingen van den heer Terhenne betreft, hij wil constateeren dat het niet klopt. Er zijn hem gevallen bekend, bij kan ze noemen, dat welgestelden, renteniers bijv, hier hun kinderen ter verpleging zonden. Hij is echter den heer Terhenne dankbaar dat hij de zaak onderzocht, maar hij werd niet juist ingelicht. Het voorstel van B. en W. om geen sub sidie te geven, wordt aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren Terhenne, de Boer, Boersma, v. d. Klei en Eisma. 3. Adressen om gebruik van schoollokalen met advies B. en W. B. en W. betoogen in hun advies, dat het meer en meer gewoonte wordt aan de gemeente een lokaal te vragen, en daar het niet aangaat voor eik dit toe te staan, hebben ze gezocht heid, en dat dan niet in eigen beheer, .doch bij aanbesteding te doen. Zal worden behandeld bij ’t laatste punt der agenda. i. Missive van ’t gemeentebestuur van Wonseradeel, om te bevorderen dat het beheer van den weg BolswardHarlingen niet meer gemeenschappelijk geschiedt. Voorgesteld wordt het beheer »an den weg en ’t onderhoud er van aan Wonseradeel op te dragen, terwijl Bolsward en Harlingen dan elk jaarlijks f 250 daartoe betalen, of een afkoopsom in eens, door Ged. Staten te bepalen. In handen van B. en W. om advies. j. Missive van Weeshuis voogden om goed te keuren dat een perceel afgegraven terpland nabij de plaats bewoond door Wed. Eerdmans door het Weeshuis wordt aangekocht voor f 10.000 B. en Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1