lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Zondag 20 October. No. 84. 57ste Jaargang. 1918. Verschijnt Donderdags en Zondags YN T TSJUSTER. Groote Nationale Zangwedstrijd, Mei Juni 1919. I c BINNENLAND. j VOOR lijd zegd i berg, directeur Bolswardselie Courant onze beste Neder- van erkende be de heer Mengel- om sterk to wêzen yn de de fjirde om to kear to er yet altyd noch op en de vleeschvoorziening jen alles, en boaze syktmen, hast to boppe wier, kom me efter De misdied, dy’t ynkromp yn ’e ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 60 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder He. 4. F. en in een ze een In een dêr krêften to samljen en swiet to dreamen. Sa kinne jimme noch dwaen, minsken fen Grou en omknten, biwenners fen ’e stêdden en greote doarpen, dy ’t seine binne mei in gasfabryk ef dy ’t elektrisk Ijocht hawwe. Mücblik mei 't sa lang net op as men ’t wol woe, mar och, ’t is ek wol ris goed, dat er in ein oan de joun makke wirdt en dat men ris hwet earder op bêd giet as oars wol ris harde. Mar wy hjirre yn ós lytse doarpke en forskate oaren mei ds, dy ’t gjin gas hawwe en it nije Ijocht net krije, wy sitte yn ski- merjoun as de moanne skynt en oars... oars sitte wy yn ’t tsjuster. It praet wol net, hwent wy ha ds moed net, dat wy nou neat mear dwaen kinne en der leit nog sa’n wirk, dat nedich dien wirde moat, der is noch in boek, dat wy graech utlêze woenen. Wy ha noch in bytsje peteroalje, oersparre fen it bytsje, dat ds de foarige winter tapari waerd, mar wy doare der net oankomme, hwent de winter moat noch komme, de lange winter mei syn koarte, tsjustere dagen, syn lange, bast einleaze jonnen. En in pear kear- sen ha wy ek noch, mar dy kinne wy yn ien wike wol op, as se alle jounen barne:en hwet Ijocht is ’t den noch? Fhkkerje en walmje, as der ien troch de keamej rint ef de doar in sigentsje trocblit. En hwet moat men der by dwaen? Leze? Naeije? Gjin tinken oan, hwent it scoe eagen-fornielen wéze. Wy sitte yn ’t tsjuster, eltse joun weren rinne de doar dt. Mar om ds hinne is 't tsjuster, dt gjin inkeld bds skynt it fleurige lampeljocbt troch de blinen, lyk as oars om dizze tiid fen ’t jier. En strak, as 't kald wirdt en ünlijich, den kinne wy de doar ek net mear dt. Den moatte wy de hieie lange joun yn ’e hüs sitte, op syn moaist mei in ftnnoazel lyts Ijochtsje, dat men de hoeken fen ’e keamer net iens sjen kin. En der sit men dan, de bannen oer mekoar, al mar tinkende en dreamende en neat utrjachtsjende. Den komt de forfeling, dat greate spoek, dat de heit is fen forkearde tinzen en boaze dieden. Eorflokt is de oarloch, dy ’t dat bringt, dy ’t ds yn ’t tsjuster sitten docht. Ja, wol yn ’t tsjuster, ek yn oar opsicht, yn alles. Ljocbt en moai wier de wrald, fol libben en fortier. Nimmen, dy ’t arbeidzje woe en koe, hoegde honger to lijen, it tal dtfinings dijde eltse dei, de Ontwikkeling gyng bird foardt. Hwet waerd der al net dien om ken nis Onder ’t folk to bringen, om de Ijeu to learen, elts yn syn eigea fak, om to brekken mei de aide sleur en nije paden to siikjen, ta eigen baten en ta foardiel fen ’e mienskip. Hwet kamen der in forienings fen Onder- skate kleur en op alderlei gebied, de iene for noft en wille, de oare for kennis en Ontwik keling, de trédde striid tsjin oaren, gean tsjin ’t kwea, dat ’e wrald wier. Ja, it wier in tiid fen striid, in jier ef hwet lyn, elts waerd oproppen om mei to dwaen. Mar it wier in striid, dêr 't gjin deaden foelen, al sei men sims lilke wirden. It wier in striid for de stoffelike bilangen fen ’e minsken, for hjarsoenens, hjar libbens- Het gemengd koor „Ondsr Ons”, te ’s Hage, bestaat 10 jaar en heeft ter gelegenheid van dit feit een Groote Nationale Zangwedstrijd uitgeschreven, in einde Mei en begin Juni (met beide Pinksterdagen) 1919. Ofschoon de Holswardsche Courant in den regel geen melding maakt van buiten de Provincie te geven concoursen, zoo maken we voor ditmaal eene uitzondering. De opzet van dezen Zangwedstrijd is zoo grootsch, dat we niet kunnen nalaten onzen lezers daarvan het een en ander te vertellen. Het concours omvat mannenzang en zang van gemengde koren en wordt gehouden in het Knrhaus te Scheveningen, dat geheel ter beschikking van het uitvoerend Comité is gesteld. Dit Kurhaus bevat de mooiste con certzaal van geheel Europa en bevat ruimte voor meer dan 3000 personen. Uit de prijswinnende gezelschappen zal door de directie der Maatschappij „Zeebad Scheveningen” een groot aantal worden geën gageerd, om in het zomerseizoen in ’t Kurhaus concerten te geven. Voor dezen wedstrijd is een afsonderlijk „bureau” opgericht, waar vanaf 1 September j.l. 5 dames-typisten en 3 heeren tot een maand na den wedstrijd, werkzaam zijn voor voorbereiding en afwerking. Het eere-comité bestaat uit de meest voor name personen op het gebied van kunst, handel en industrie. De jury zal bestaan uit landsche toonkunstenaars, kwaamheid, zoo zal o. a. van het Concertgebouw-erkest te Amsterdam, daarin zitting nemen. Vpor dezen wedstrijd is op 1 Septembar opgericht een zangersblad, hetwelk in eene Jaure. Woensdagmorgen 10 uur reed de goederentram door de plaats, richting Sneek. Een drietal jongens sprong op een der wagens geladen met briketten. Om een eindje gratis mee te rijden, zooals ze wel meer doen, dacht de conducteur. Op den Harddraversdijk zag hij hen echter een paar briketten, wegende ieder 12 Kilo, in den onderwal werpen. Bij de trambrug over de Oudeweg deed hij daar van telefonisch bericht naar hier waarop de gem. veldw. Schots op verkenning uitging en de jongens spoedig opspoorde, en de bri ketten in beslag nam. Tegen de jongens, die al spoedig bekenden, is procesverbaal opge maakt. Jouster Ct. Heerenveen, 18 Oct. In een gecombineerde vergadering der gymn.-vereenigingen „Friso” en „Tyr” is besloten, beide vereenigingen te ontbinden en pogingen aan te wenden tot de oprichting van één mannentarnvereeniging. Wolvega, 17 Oct. Gedurende enkele weken zijn van hier een aantal jonge mannen werk zaam op de fabrieken van Krupp in Duitsch- land. De laatste dagen kwamen verscheidene dezer werklieden wegens ziekte, die vermoedeiijk in verband staat met de daar verrichte werk zaamheden, terug. Drie jonge mannen uit deze omgeving zijn reeds overleden, van wie een in Duitschland, terwijl anderen nog onder geneeskundige behandeling zijn. Heerenveen, 17 Oct. De Gorredijkster leerlingen der H. B. S. alhier haastten zich hedenmiddag 1 uur op de Fok om in de tram te stappen. Die haast was niet noodig want de nog in beweging zijnde tram moest nog stoppen. Bij het opdringen achter elkaar geraakte de 12-jarige Corry, dochtertje van den heer notaris Spruyt, uit te glijden en kwam met den voet onder de tram welke voet haar werd afgereden. Ze werd eerst bij dr. de Graaff ingedragen en is na voor- loopige behandeling, in het ziekenhuis opge nomen. Sneek, 17 Oct. Dinsdag wist een vrouw in een winkel den koopman een rok afhandig ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. oplage van gratis verspreid wordt wedstrijd, de photo’s slok, hjar politike bigjinsels en for hwet den ek, mar bloed streamde der net wol waer- den der triennen droege en wonnen hiele, wol brocht men faken treast en stipe, Ijocht en sinneskyn. En nou is ’t dt, mülk for lange tiid noch. De oarloch farslynt alles: minsken en jild, krêft en libbensmoed, noft en wille. Hy mak- ket alles tsjuster, bij winterdei mei lange jounen yn huzen en op strjitten, yn ’e oar- lochslannen yn elts büs, dêr rouwe is oer in fallene, dy’t net werom komt, oer de woltier, dy’t foart is, oer de earmoed, dy’t er wirdt, nou en yet lang nei dizze tiid. It Griene Krds docht syn siken to helpen, mar en 5000 exemplaren elke maand en waarin na den van directeuren en besturen der prijswinnende vereenigingen zullen worden opgenomen. Als eene bijzonderheid, welke nog nimmer op wedstrijden voorkwam, (zoo zegt de Feest commissie in de desbetreffende circulaire), kan worden vermeld, dat thans reeds een waar- borg-kapitaal van f 10.000 gedeponeerd is ten bankierskantore de Bas en Co., terwijl bovendien aan kasgeld bij den Penningmeester een bedrag van f 3000 beschikbaar is. Er is reeds voor meer dan f 7500 toege zegd aan schenkingen. De wedstrijd wordt verdeeld in 9 afdeelin- gen, 3 voor Gemengde en 6 voor Mannen koren. Voor de laatste is ook eene rubriek „division d’ honneur”. En nu de prijzen? De eerste prijs in de eere-afdeeling voor Mannenkoren is een gouden eiken tak, bezet met diamanten en f 1000, de le prijs, hoogste afdeeling, voor Gemengde koren, eene gouden medaille met diamanten en f 700. Dat kan iets grootsch worden, dat wordt iets grootsch. En nu Friesland heeft enkele zeer goede zangvereenigingen, zullen ze den moed hebben den strijd om de eare met collega’s uit de andere Provinciën aan te binden Zullen „T.A.V.E.N.U.”, het „Sjong- koor fen ’e Fryske Mienskip”, „Klein TTognutn” te Wartena,„Concordia” en het mooie „Onthouders Koor”, te Leeuwarden op ’t appèl verschijnen Er aijn nog wel meer zanggszelschappen, van zessen klaar, in onze landsdouwen te vinden, die bij eenige bizondere voorbereiding ook wel kunnen mee doen. Of zal het zingende Friesland achterstaan bij het musiceerende deel onzer gewestgenootan. Onze „blazers” hebben in grooten getale de eere-medailles voor den neus der „dtlanake selskippen” weggehaald. Daarom Friesche zangers en zangeressen op, ten strijde. Gezelschappen welke geen aanvraag tot deelname mochten hebben ontvangen, of die nadere informaties mochten begeeren, kunnen zich wenden tot’t Wedstrijdbureau,’s Graven- zandelaan 120, ’s Gravenhage. Ws. Krds docht syn wirk om om syktmen to foarkommen, de kriich giet roan om dea en stikken plat to sjitten, om to forneatigj hwet mar wearde hat, dy’t men him oan. léste jierren, stekt de holle wer op; nou ’t de greaten foargeane mei deadzjen en stellen en fornielen (al neamt men it den ek hwet oars), nou ’t de heiten föart binne en der gjin oarder en regel yn ’e büs is, nou sette de bern de strjitte op, it fjild yn en nimme hwet se krije kinne, slaen stikken ef skeine hwet hjarren yn wei stiet. De bern, ja, sa seit men, mar greateren dogge ek mei, jowe faken it foarbyld en keare 't net tsjin, as se ’t sjugge. Sa giet it nou, nou ’t de sinne noch moai lang skynt, mar ho teil 't skielk komme, as tsjusterens oer it fjild komt en men yn hits en op strjitte gjin ijocht meitsje kin, as der earmoede komt yn mannich hus- halding en forfeling rounom. Scil ’t den feilich wêze op 'e dyk, kin men yen den jouns drystwei op it paed jaen? Kin men den jouns de holle gerêst dellizze eö scil it spil, dat bütendoar stiet, der de oare moarns noeh wêze? As der earmoede komt, den docht men dingen, dêr ’t men oars net ta komme scoe en sokken binne earder to bikleijen as to straffen; mar oaren, dy’t it hjarren net sa krekt nimme, dy stekke de bannen ut, al kinne hja hjar seis wol rédde en dy soarte fen minsken scille misbrük meitsje fen ’e tsjusterens dy’t lis to wachtsjen stiet. Tsjuster yn hds en op strjitte, tsjuster yn o sa foile herten, tsjusterens oer hiel de wrald en dat alles troch dy oarloch, dy’t forflokt wirdt fen miljoenen en oan ’e gong balden fen inkelden. Frisia. De langste dei is efter de rêch, al in hiel skoft, de simmer is amper foartein, hwent Septimber is yn ’t lên, dy ’t wy Hjerstmoanne neame. De dagen koarte, de jounen en de nachten wirde langer. Troch kinstmiddels hat men der jouns in Are by lapt en woe men de minsken twinge om moarns in flre earder fen 't béd to kommen, mar de tiid giet syn gong, en gjin minske kin de sinne yn syn rin keare. Men mei de klok forsette, sa ’t men wol, mar as ’t de 21e fen dizze moanne is, den dürret de dei 12 Aren en de oare toalve binne for de nacht. Dat wier by aids for in hopen Ijeu de moaiste tiid. De dei wier lang genóch om oerdei it wirk to dwaen en net to lang om it net volbalde to kinnen. Den in skoftsje skimerje en in noflik petear balde oer hwet er bard wier an hwet men moarn wer dwaen scoe en den kaem de lampe op. Den socht de iene syn boek ef krante, de oare bigoan to breidzjen ef to nifeljen en sims kaem in goefrjeon in toarntsje to praten ef in spiltsje to damjen. Tige gesellich koe ’t den yn ’e keamer wêze, in pear ürkes fen stil geniet en den üuder de wrine om for de folgjende dei te maken, een tweede zet in dien geest kon worden verijdeld. Woensdag d.a.v. vervoegde diezelfde zich ander magazijn met de boodschap of manchesterbroek op zicht kon krijgen, derden winkel trok de juffrouw op petten los. De politie vond kort daarna de ontvreemde goederen in hare woning, rekende de dievegge in en nam ’t gestolene in beslag. Sneek, 16 Oct. Bij een heden gehouden stemming over de invoering van een hoofde- lijken omslag heffing in de Herv. Kerk, ver klaarden zich daar 386 stemmen vóór en 165 tegen. Wonseradeel, 17 Oct. In het timmervak is het misère. Niets te doen. Men ziet de timmerknechten thans aardappelen- en bieten- rooien. Kuipers die al sinds jaren niets meer te doen hadden, beginnen weer te werken om voor de boeren groote tobben, tonnen enz. te maken voor pekelvleesch. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Voor de wet allen gelijk. De heer Schaper bracht in zijn interpel latie over de levensmiddelen-voorziening ook de verspilling van grond ter sprake ten gevolge van het steeds en op groote schaal uitbreiden der jachtterreinen van Prins Hendrik. Hij kreeg daarop van de regeeringstafel geen bescheid. Het is te hopen, zegt het Hbl., dat dit alsnog in tweeden termijn zal komen, want dit punt mag niet verdoezeld worden. De natie moet de zekerheid hebben, dat allen gelijk worden behandeld en dat Prins Hendrik niet vrijelijk de oppervlakte aan ongeculti- veerden grond kan uitbreiden, terwijl de regeering zooveel mogelijk grond in kuituur tracht te brengen. Zijn de berichten daar omtrent onwaar, dan behooren ze van de regeeringstafel kategorisch te worden tegen gesproken. Een spoedige vrede Mocht de vrede spoedig komen, zegt de Vh„ hoeveel ruimer zou het er dan weldra uitzien met de vleeschvoorziening. De boeren zouden voor de mesterij durven op zetten, de beste slachtbeesten, die nu worden ingevroren, zouden voor directe consumptie kunnen worden geslacht en de slechtere kwali teiten, die nu onder het mes komen, voor de mesterij worden behouden. Er zou door de veehouders reeds nu van stonde af aan met kracht gewerkt worden om herstel van den veestapel voor veehandel en slagerij van het hoogste belang en de Regeering zou kunnen besluiten de kostbare en voor de veehouderij zoo nadeelige toepassing der scheurwet achterwege te laten. Zelfs in het huidige stadium van de vredeskansen dient de Regeering dit te overwegen, meent het blad, want na den oorlog zullen onze weiden als grasland voor de volkswelvaart van gróoter belang zijn, dan als graanvoortbrengende gron den. Na den oorlog is ar grooter tekort aan vee dan aan granen. Gevechten bij de Hederlandsche grens? Men seint van de Zeeuwsch-Vlaamsche grens aan bet Alg. H. Hedenmorgen werd voortdurend geweervuur en licht veldgeschut gehoord vlak aan de Zeeuwscbe grens. Nu en dan hoort men zware slagen van bommen. Algemeen vermoedt men, dat er gevechten plaats hebben vlak bij de grens. Hedenmorgen omstreeks half tien kwamen zeven geallieerde vliegers uit bet westen in de richting Gent. Deze werden hevig beschoten door het Duitsch afweergeschut. Omstreeks 10 uur keerden alle terug. Men heeft opge merkt, dat er nieuwe Duitsche troepen bij de grens aangekomen zijn, voorzien alleen van geweer en ransel. De andere troepen zijn van de grensplaatsen vertrokken. Nog steeds kan men hier de branden, welke in Zeebrugge woeden, duidelijk waarnemen. Het gerucht gaat hier, dat ook Zeebrugge in handen der geal lieerden is. Fabriek van vliegmachines. Naar het Vad. verneemt, zal te Ede op het vluchtkamp een fabriek van vliegmachines worden opgericht. Spaansche griep. Te Schiedam zijn op last van B. en W. alle scholen voor L. O., zoowel de openbare als de bijzondere, alsmede de bewaarscholen, gesloten.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1