Verschijnt Donderdags en Zondags 57ste Jaargang. No. 85. lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 24 October. 1918. OVER ARBEID. VOOR OER DITTEN EN DATTEN. BINNENLAND. Dat En De Raad vereenigde zich W. van ons van en slagen maar de klokken van uit hun de wereld verkonden. Het is den arbeid te slaan en ADVERTENTIEPRIJS: I—7 regels 50 Cts. Vervolgen» 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau ran dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Diefstal van ƒ71,000. Door middel van opensluiting hebben dieven zich in den nacht van Zaterdag op Zondag toegang verschaft tot de tweede verdieping van de „Cinema Palace”, Kalverstraat bij de Munt. De daar staande brandkast werd geforceerd. Een bedrag van f 71,000 werd uit de kast ontvreemd. Algemeene biddag. De minister van binnenlandsche zaken heeft een circulaire tot de verschillende kerkge nootschappen gericht, waarin gezegd wordt: „In eene conferentie met de vertegen woordigers van een der kerkgenootschappen, dat mij daarom gevraagd had, is door mij de gedachte uitgesproken, een algemeenen biddag of bidstond met het oog op de tijds omstandigheden te houden. Naar aanleiding daarvan heeft dit kerkgenootschap mij vet- zocht het daarheen te leiden, dat de over heid aan de kerken te kennen geeft, dat zij, met het oog op de tijdsomstandigheden, een algemeenen biddag of bidstond wenscht. Die wensch vindt bij de Regeering alge- heele instemming. De nood der tijden, die zich ook in ons land zoozeer doet gevoelen, dringt in het bijzonder tot verootmoediging en tot het inroepen van Gods hulp. Daarvan is de regeering ten volle overtuigd. Voor eene behoorlijke uitvoering van den uitgesproken wensch is echter vóór alles steun en medewerking van de kerkgenoot schappen noodig. On die reden richt ik tot U het verzoek mij mede te deelen, of uw kerkgenootschap bereid is, indien de Regeering daartoe het initiatief neemt, zijn steun en medewerking te verleenen”. Een spoedig antwoord op deze vraag wordt door den minister ingewacht. Schoenen en reparatieleder Het verbod tot aflevering van schoenen is opgeheven. Tegelijkertijd is in werking getreden de distributie-regeling voor reparatie leder en schoenen. De maximum kleinhandelprijs voor repa ratieleder is vastgesteld op f 0.56 per H.G. Laaghartige moord te Rotterdam. Zaterdag is te Rotterdam een militair op laffe wijze vermoord. Wij ontleenen omtrent de toedracht dezer zaak het volgende aan de N. R. Cl.: Een paar nachten geleden was er op den Schiedammerdijk een vechtpartij voorgevallen, waarbij twee Russische Polen door een Lim- burgschen fabrieksarbeider met een mes zijn verwond. Zaterdagnamiddag wandelde die arbeider, de 21-jarigen A. G. H. Gr., uit Blerik, met een kennis, den soldaat-kommies Hoornweg, te Blerik in garnizoen,op den Scbiedamschedijk. Hoornweg had eenige dagen verlof gehad om zijn familie te bezoeken. Zij zouden Zaterdag avond in gezelschap van anderen naar Limburg vertrekken. Toen zij van den Scbiedamschedijk de Zwanensteeg inliepen, reed een electriscbe tram voorbij, waarop de Russische Pool B. Sch. stond, één van de Polen, die tijdens de vechtpartij door G. met een mes was gestoken. De Pool, die hem herkende sprong van de tram, trok een dolkmes, liep den geen kwaad vermoedenden Limburger achterop, viel hem van achteren aan en stak hem het dolkmes bij den hals in den schouder. Daarna ging Heerenveen, 22 Oct. Den ganschen mor gen was hier uit Zuidelijke richting zwaar kanongebulder waar te nemen. Blykbaar wordt er gevochten aan de Belgische grens. Steanwijk, 19 Oct. Een vierjarig dochter tje van den arbeider J. Oosterhof kwam gis teravond te dicht bij de kachel. De kleertjes raakten in brand en weldra stond de kleine, die met een ouder zusje alleen thuis was de moeder was even de deur uitgegaan in lichte laaie. Een buurvrouw wist de vlam men te dooven. Aan hoofd, borst en armen had de kleine ernstige brandwonden bekomen. Frieslands Greidhoek, 21 Oct. In den hooger gelegen greidhoek heeft men nog niet veel vee gestald, doch in de lagere streken is reeds een massa vee naar den stal verhuisd. Menigeen heeft het uitgesteld, sommigen stellen het nog wat uit, want de hooivoorraad is ook voor dit winterseizoen veel te klein. Intusschen lijdt vooral het melkvee geducht in de natte weiden. Sommige beesten kunnen schier geen droog plekje vinden om des nachts uit te rusten. Dat dit gure natte herfstweder Men moet één zijn, met zijn arbeid, wordt van ons bier op aarde gevraagd, dat één-zijn maakt ons tot een meester, tot een kunstenaar. Zich zelven geven met geheel zijn wezen aan het werkstuk, ’t zij aan het eenvoudige nuttige of aan het verhevenste kunstgewrocht, dat moet het streven zijn van eiken werker, van eiken arbeider. Het doet er niet toe, boe die arbeid is. Die het land beploegt, doe dat werk met evenveel ambitie als hij, die een kapiteel trekt voor een pilaar onder een domgewelf, waarlangs het vrome gezang, den grooten Bouwmeester ter eere zullen opklinken. Er zijn gelukkig geniale werkers, wier namen op aller lippen zijn vanwege den arbeid dien zij aan den Mensch heid hebben geschonken. We spreken nog steeds van de zeven wonderen der Wereld. Er zijn onder de werkers, die hun ziel op vleugelen hebben uitgezonden langs lieflijke galmaccoorden van snaren en cymbolen, ver, heel ver weg, de wijde wereld in, de aarde rond, de menschheid stemmende tot bewondering en aanbidding. Er zijn er ook, wier zangen en dichten natiën en volken hebben aangevuurd tot heiligen strijd of tot bedevaart. Hier is een Michel Angelo, daar een eenvoudige potten- ABONNEMENTSPRIJS: 50 Gents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. hij den soldaat-kommies Hoornweg te lijf, dien hij met hetzelfde mes in den hals stak. Vlakbij op de Leuvehaven zakte H. op straat ineen. Burgers namen hem op en droegen den zeer veel bloed verliezenden militair, wier halsader geraakt was, naar het ziekenhuis, waar hij bij aankomst overleed. Met den twist tusschen den Pool en zijn kameraad heeft hij niets te maken gehad, en nooit was hij met dezen vreemdeling in aanraking geweest. De fabrieksarbeider Gr. heeft, met hulp van anderen, loopende het politiebureau in de Groote Paauwensteeg bereikt. Daar verloor bij, tengevolge van bloedverlies het bewustzijn. Men bracht hem naar het ziekenhuis, waar later in den avond zijn toestand niet direct levensgevaarlijk geacht werd. De Pool Sch., die in een logement op den Scbiedamschedijk verblijf hield, werd dadelijk gegrepen. Het publiek wilde hem te lijf; onder bescherming van de politie is hij naar de Paauwensteeg gebracht. De agenten moesten de sabel trekken en daarvan gebruik maken om den moordenaar te beschermen tegen het met kracht opdringende publiek, dat hem onder handen wilde nemen. De melkprijs. In de gemeente Litto (N.-Br.) weigeren de melkverkoopers de melk aan den voor die gemeente maximumprijs van 14 cent per liter te verkoopen. Zij leveren al hun melk aan de zuivelfabriek die 17 cent per liter uitbetaalt. Vier dooden. Vier personen uit de gemeente Weststel- lingwerf, die voor eenigen tijd naar Duitsch- land trokken en in de fabrieken van Krupp werkten, zijn ziek teruggekomen en alle vier overleden. Het lied van den dief. ’k Heb in heel mijn lange leven Vast al heel wat afgegapt, ’k Heb al menig mooi karweitje In mijn jaren opgeknapt. Alles wat je kan beleven, Dat heb ik al meegemaakt. ’k Heb de sterkste brandkastdeuren Met mijn ijzers al gekraakt. ’k Heb twee-derde van mijn leven In de bek al cokes geklopt. Als ’k er uit was, brak ik wéér in, En ’k werd er weer in gestopt, ’k Dacht, da’k heel het leven kende, Dat ’k aan alles was gewend, Maar nu zie ik toch weer dingen, Die ik nimmer heb gekend. Als je vroeger eens wat moerde En je werd erbij gesnapt, Nu, dan werd je zooveel maanden Fijn de bajes ingetrapt. Als er nu eens een gepakt wordt Heeft ie bovendien nog praats, Kan van voren af beginnen: In de bak is toch geen plaats. 'k Ken een ouden „toffe jongen”, Die wel graag de cel in wou, Buiten kan ie ’t niet meer harden, Heeft geen leven bij zijn vrouw. En bij gapt om er te komen, Is herhaaldelijk bekeurd, Maar hij krijgt maar steeds „voorwaard’lijk” Is nog lang niet aan de beurt. Als je nu eens iemand oplicht En die iemand brengt je aan, Kan je ijskoud tot hem zeggen „’t Bomt me niks! Loop naar de maan! In de cel is toch geen plaats meer, Met die centen heb j’ een strop. Voordat men er mij kan bergen Zijn de dubbeltjes al op!” Rare tijden, tegenwoordig! Rare menschen bovendien! Zooals nu de dingen loopen, Zoo heb ik ’t nog nooit gezien. Straks verkoopen z’ er nog kaartjes. Doe j’ iets dan niet naar hun zin, Nu, dan dreigt men: Als j’ er nit bent, Dan kom jij er niet weer in!” Gron. Dgbl. d. V. Jr. De minsken binne hwet al te oerdwealsk troch de fredesklanken dy’t yens ear biharkje kinne. ’t Is gjin wonder dat de minsken forline Snein bliid wieme, en dat de blidens elk en ien op ’e troanje te lezen stie, do ’t it telegram kaem, hwer ’t men ut gewaer wirde koe, dat Dütskl&n akkoard gyng mei de easken fen Wilson. Mar de measte ljue wierne sa gistend, dat hja it hjarren netoan tiid diene om goed to lézen, en sa kaem it dat inkelen mei in bliere troanje röppen, it is frede hjer 1 Dutsklan hat him oerjoun en de soldaten binne allegearre nei hfls. Ja, as ’t mar frede wie, dan wie der alle reden ta blydskip, mar men wie to oerdwealsk, it wie noch allinne mar in spil dat it op frede bigoun to lykjen, mar Under ’e bidriawen diene de fjuchtsjende en mei haet opproppe folken noch mar stees hjar bést mei moardzjen, stellen en branstiftsjen, krektlyk as tochten dy dwaze minsken lit us noch safolle mllglik dea en fordjer bringe, foar dat it to let is. Dos wierne de minsken to gau bliid, hwent it wie noch gjin frede, en dat is’t noch net, al is de mffglikheid net iltsltiten dat it er bird op ta giet. Mar men hie de macht fen Wilson hwet to folie oerskatten. Der waerd mar sein Wilson hat it lot fen ’e biele wrald op ’t heden yn ’e bannen, seit Wilson der soil frede wêze dan is er frede, en wol er dat net, dan bliuwt it oarloch. Mar it docht bliken dat de man op sa’n menear to folie macht taskreaun waerd. Der binne noch oare machten dy ’t ek hwet mei hawwe to sizzen en sadwaende moat er noch al ris oer praet wirde ho ef it soil, en moat it dan blike, dat it ’t foardielichst is om noch langer oarlocb, dan sizze de machthabbers, der is noch wol folk, en salang as er folk is, kinne wy dat moai brflke om lis foardielen mei hjar libben to keapjen. Mar as nou de folken safolle soun forstan krye, dat se einliks ynsjen meije, dat de skandalige groulikheden al fierstolang dürre ha, dan scil ’t einliks frede wirde, en mei dy fredekomst meitsje de minsken hjarren tige bliid, sa bliid, dat it for in hopen skielk wer op in tsjinfaller iltdraije kin. Hwent hwet is ’t gefol? De ljue miene, dat mei de frede ek de goedkeapens fen allerhande dingen komme scil, en dat sit er by in hiel poarsje ljue sa fêst yn, dat se it keapjen forearst mar nei litte, om ’t alles sa goedkeap wirde scil. Mar dat scil noch sa’n feart net rinne. Troch de oarloch is der oan alles sa’n krapte komd, dat de gewoane prizen noch wol ris jierren op hjar wachtsje litte kinne. Hwet de iterij oangiet, der hawwe de measten ek to greate forwachtings fen. Der binne minsken, dy ’t miene, dat, as de iene deis de frede biklonken is, dat men dan de oare deis foart mar fen alles ynriede kin. Mar dat rint sa bird net, en nimmen hoeft to tinken, dat men yn ’e earste wike hwet fen 'e romte sprekke kin. In wrald der ’t min fjouwer jier mei skript hat om him op ’e kop to setten, hat men yn in wike mannich net wer op ’e foetten. Frisia. kolossaal van invloed is geweest op de melk- opbrengst, laat zich denken. We hooren be weren, dat aan enkele zuivelfabrieken de melk- aanvoer reeds tot de helft van het maximum van den zomer is geslonken. Sommige vee houders hebben nog eenig derde-snede-gras, waardoor de melkopbrengst bij dezulken een beetje op pei! blijft. Er zijn er ook enkelen, naar men meedeelt, die door den hoogen waterstand al het gras hebben verloren en de beesten reeds hooi voederen. De algemeene toestand laat zich dan ook weer niet gunstig aanzien. Hepk. Hieuwsbl. v. Fr. Sneek, 22 Oct. Hedenmiddag werd hier door Notaris Boshuyer 45,7 pdm. weiland verkocht voor f 39631,30. Vijf jaren geleden gold dit land de helft minder. Van daling der landerijen schijnt dus nog allerminst sprake te zijn. Sneek, 22 Oct. gisterenavond met het advies van B. en om den minimumgasprijs te verboogen 12 op 14 ct. Gedurende de maand November is ons gasrantsoen bepaald op: 15 M3. voor koken, 18 M3. voor licht en wijders 2 M3. voor eiken persoon van ’t gezin meer. Boven 30 M8. worden de prijzen aanmerkelijk hooger. Kom je boven je rantsoen, dan word je afgesloten. bakker, ginds een ontwerper van een kostbaar gobelin of een eenvoudige loonnaaister onder een zolderdak. Elders is het een Cordonnier met een vredespaleis en naast hem een oude knutselaar, die in zijn vrije uurtjes voorwerpen van huisvlijt samenstelt en bewerkt. Anderen geven zich aan bloemen, planten, vogels en huisdieren, om ze te veredelen. Zij allen geven iets van hunne persoonlijkheid, van bun gedachten, van hun zucht ter volmaking. Bezielen en heiligen kunnen we ons werk door middel van onze hand, die zich zegenend kan uitstrekken boven de hoofden onzer gelieven, en die zich dreigend kan verheffen tot een vloek tegen onze haters en bedriegers. Hoe menigmaal is de schoone gave der menschenhand gehuldigd en verklaard. Veel is er te verhalen van haar wondere kracht en vaak staat zij ons ten dienste om ons leven te sieren. De menschenhand, die zich uitstrekt naar de bloem des velds om haar over te planten op den heuvel op het graf van vriend of maagd; de hand, die het penningske overreikt aan den arme om zijn honger of dorst te stillen, hoe zegent zij reeds haar bezitter, wiens ziel vervuld wordt met het dubbele van het goede en schoone, dat die zelfde hand aandreef tot die handelingen. Wij allen kunnen onze handen leiden in heilige aandrift om onze omgeving te sieren. En daartoe behooren wij niet te voren een wijdvermaarden kunstenaarsnaam, noch bekend te zijn verder dan ons eigen huis, ons eigen familie. Een leege hand is een vloek, zooa's ledigheid des duivels oorkussen is. Om wel televen en ons gelukkig te voelen moeten we indachtig zijn de aloude spreuk: „Ora et labora d.i. bidt en werkt.” Onze hand moet ons eigen leven en dat der onzen veraangenamen. Hebben we eenmaal gevoeld boe rijk ons leven wordt aan genietingen door ons aan onzen arbeid te geven, dan zullen we ook weten wat het zeggen wil ons te geven aan onze omgeving. Want wederkeerig werkt onze omgeving op ons in, zooals wij mede gevormd worden door omgeving en omstandigheden. Sieren wij ons huis, zoo sieren wij ons leven. Geven we ons aan ons huis, zoo zal het waarlijk ons liefste plekje worden, waar we ons behagelijk zullen voelen als in eigen schepping. Laten we ons oog en onze hand gaan over alles wat ons omringt, en laten we geen dag verzuimen onze eigen kleine schepping te onderhouden. Laten bloem en plant, wand en haard getuigen van onzen goeden geest, van de liefde en toewijding onzer ziel en ons huis zal worden een aangenaam verblijf voor ons en de onzen. Wij hebben ons verstand gekregen om te getuigen van al het moois, dat we in onze ziel hebben gevoeld. Schiller zegt het in zijn klokkenlied, als hij spreekt arbeidszweet, van zwoegen ook van ’t geen hooge stoelen aan plicht, de hand aan dien te bezielen met het edelste in ons. Zoo wordt onze arbeid waarlijk klassiek, onver schillig of we werken aan een verheven Kathedraal of aan een straatweg. De Ooststellingwerver. n. d. V. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1