lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Verschijnt Donderdags en Zondags 1918. No. 88. 57ste Jaargang. Zondag 3 November. De toestand in Duitschland. VLUCHTELINGEN. F* VOOR i. 2. BINNENLAND. de Msb. I INGEZONDEN. Heerenveen, 30 Oct. In den trein ver namen we het volgende van een inwoner uit Steenwijk. Beetsterzwaag, 31 Oct. Bij een alhier overleden alleenwonenden arbeider, die als behoeftig bekend stond werd aan contanten gevonden een bedrag van ruim f 6000. Een verrassing voor de drie erfgenamen. Alg. R. Bolswardsclie Courant de Oostgrens 3. van .4 V*> a. b. landbouw beeft bepaald, doktoren en veeartsen, meer mogen van rijwiel- Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) i’ aan het aan allen, 50 pCt. van aardappelen, bons in te gemeentelijke distributie. Carbid. De minister van dat behoudens voor geen bons voor calcium carbid worden afgegeven ten behoeve verlichting. Arum, 31 Oct. De gemeenteveldwachter Dijkstra alhier heeft bij den veehouder A. Vellinga 50 korf aardappels in beslaggenomen, welke vervoerd zouden worden. In de kas van den gemeente-ontvanger te Steenwijk bevindt zich thans D/a millioen. Dit reuzenbedrag is afkomstig van een der vluchtelingen uit Frankrijk, die ll/2 millioen francs aan bankpapier en effecten tusschen de vluchtelingen-bagage wist te verbergen. De bezitter was ergens in Frankrijk gemeente ontvanger ea heeft de kas gered. Het geld is in de brandkast bij zijn collega te Steenwijk opgeborgen. Leeuwarden, 29 Oct. Voorgesteld wordt voor 1919 een hoofdelijken omslag te heffen naar 5 pCt. Verleden jaar was het 4 pCt. De opbrengst wordt dan pl.m. f 925.000. Repk. Nieuwsbl. v. Fr. kunnen van de gewone Door de betrokken politieke organen van de S. D. A. P. in Friesland zijn voor de Statenverkiezingen in 1919 groslijsten van candidaten voor de verschillende districten opgemaakt. Voor het district Franeker de volgende lijstE. Molenaar, Franeker, J. A. Geert», St. Annaparochie en J. de Boer, Harlingen, alle drie aftredend, mej. G. van Dijk, Berlikum, P. F. Oats, Franeker, H. Gerners, Harlingen, J. D. van der Mei, Pietersbierum, G. Dopper, Bolsward, K. van der Meij, Harlingen. Mej. G. van Dijk te Berlikum is ook geplaatst op de lijst voor de districten Dokkum en Leeuwarden, mevr. L. BesuijenLindeboom op die voor Schoter- land en Sneek. De heer Sj. de Zee te Irnsum heeft met nog een drietal aftredende soc.-dem. Staten-leden voor een nieuwe candidatuur bedankt. Militaire verloven. De Opperbevelhebber heeft de volgende de land- en zeemacht ter kennis de autoriteiten der land- en circulaire, waarin zij niet te hoog gespannen zelfs als haar overtuiging uitspreekt, dat de prijzen nog veel hooger zullen worden. Centrale keukens. De centrale keukens behoeven voor slechts de haar verstrekte hoeveelheid bons in te leveren bij de ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Ret bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Aardappelen. Men schrijft uit Halfweg aan Als alle voorteekenen niet bedriegen, zal het binnenkort met de aardappelenvoorziening geheel spaak loopen. Wanneer het zoo door blijft gaan, is er tegen de lente op het platteland althans in deze omgeving geen aardappel meer. Deskundigen verzekeren ons, dat in den Grooten IJpolder, waar altijd zooveel klei- aardappelen van uitstekende kwaliteit verbouwd worden, zoo goed als geen aardappel meer te vinden is. Thans is de Houtrakpolder aan de beurt. Deze wordt letterlijk leeggesleept door inwoners uit Amsterdam. Een brugwachter, dienst doende aan het Noord-Hollandsch Zeekanaal, zette verleden week op één dag 400 Amster dammers met zijn pont over; allen gingen beladen met een vrachtje aardappelen uit den polder stadwaarts. De man schatte dat hij dien dag ongeveer 1000 hectoliters aardappelen had overgezet. We kunnen begrijpen, dat deze stedelingen niet voor hun plezier een kwart mudje aard appelen nit de polders gaan halende menschen moeten er vaak uren voor loopen. dood of staan nog in ’t veld. De jeugd ver wildert en komt tot een ongehoorde bande loosheid. De onveiligheid neemt met den dag toe: diefstal, roof, zelfs moord en roofmoord. Het verkeer neemt zeer af; duizenden spoor wagens en locomotieven zijn buiten dienst gesteld als ondeugdelijk materiaal en de werk krachten ontbreken, om de noodige reparaties te verrichten of nieuw materiaal te vervaardigen. Ook aan geschoold personeel is steeds grooter behoefte; de treurige gevolgen hiervan blijven dan ook niet uit. Zoo is ook thans weer een aanzienlijke inkrimping van het spoorweg verkeer tot stand gekomen. En ’t groote gebrek aan werkkrachten bij den landbouw is wel een zeer onrustbarend verschijnsel. Niet alleen, dat de grond zeer onvoldoende bewerkt wordt, Ook de bestelling van zaai- en pootgoed gaat immer met grooter vertraging en de oogst komt steeds te laat binnen. Het kan bv. nog wel ettelijke weken duren voor al het winterkoren is uitgezaaid. En zoo zijn er duizenden zaken, die voor Duitschland evengoed en waarschijnlijk nog in dringender mate dan voor andere landen, gebiedend vrede eischen. Mogs deze tijd zeer spoedig daar zijn! Dat was de hart grondige wensch onzer overburen eu wij wenschten het met hen. Het Comité deelt mede: dat thans ruim 150 Fransche vluchte lingen in onze stad gehuisvest zijn; dat deze arme zwervers reeds 1 a 2 maanden rondgetrokken hebben van de eene plaats in België naar de andere; dat hun geen meerder eten en drinken wordt verstrekt dan aan eigen stadge- nooten. Voorts verzoekt het Comité, vooral aan het jongere geslacht, om het dezen beklagens- waardige menschen op straat of bij de ge bouwen, waar ze gehuisvest zijn, niet lastig te maken. Ten slotte verzoekt het Comité die willen afstaan Kinderspeelgoed, Fransche tijdschriften enz., dit te doen bezorgen bij een der leden het Comité. M. OBERMAN, Eere-Voorzitter. H. LUNTER, Voorzitter. H. J. de VISSER, Secretaris. G. C. EISMA, Penningmeester. D. TERHENNE. D. B. EERDMANS. J. SCHOONHOFF. J. C. CUPERUS. D. N. ZUITHOFF. Maar zal dat niet een leelijke streep door de rekening van de Regeering geven? Men denkt allicht in genoemde polders nog over een flink kwantum aardappelen te kunnen beschikken en zal later tot de ontdekking komen, dat deze rekening mis is. Zoodoende wordt toch eigenlijk onze geheele voedselvoorziening op losse schroeven gezet. Vliegongeluk boven Soesterberg. Boven het vliegkamp Soesterberg heeft hedenochtend omstreeks kwart vo®r elf een vreeselijk vliegongeluk plaats gehad. Diverse machines kruisten in de lucht en koersten o.a. boven de stad Utrecht. Op een gegeven oogenblik bevonden zich boven het vliegkamp twee militaire vliegtuigen, de eene machine werd bestuurd door den len luitenant Van Oosten, die als passagier meevoerde luit. Van Doorn, terwijl van den anderen kant een vliegtuig aankwam, bestuurd door den sergeant De Greef met als passagier den sergeant Schappenhauer. Beide toestellen vlogen op eeu gegeven oogenblik met groote hevigheid op een hoogte van circa 100 meter tegen elkaar. De vliegmachines vielen loodrecht naar beneden. Onmiddellijk snelde van alle kanten het vliegkamppersoneel toe om hulp te bieden, doch het mocht niet baten. 3 van de vliegers bleken reeds overleden te zijn. Luitenant van Oosten, die aanvankelijk nog eenige teekenen van leven gaf, blies na verloop van eenige minuten ook den laatsten adem uit. order voor gebracht van zeemacht Aan de militairen der land- en zeemacht Zaterdag 2 November a.s. weder verloven en bewegingsvrijheid worden verleend, behalve voor zoover hierin met het oog op de veiligheid en den dienst der vluchtelingen door den commandant van het veldleger en door den commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde, beperking wordt noodig geacht, tot welke beperking genoemde autoriteiten bij deze worden gemachtigd, met verzoek mij c q. daaromtrent te berichten. Van deze gunst zijn voorts in hun geheel uitgesloten alle korpsen of onderdeelen waarvan mililairen zich aan ongeregeldheden of aan openlijke onkrijgstichtelijke uitingen hebben schuldig gemaakt. Ten aanzien van dezen behoort elke zwakheid of toegevendheid te zijn uitgesloten en ik stel u verantwoordelijk voor de stipte handhaving dezer bepaling. De betrokken autoriteiten melden mij op welke korpsen of onderdeelen deze maatregel door hen is toegepast, en doen te zijner tijd aan mij een voorstel, indien opheffing daarvan door hem wenscbelijk wordt geacht. Aan de stations behoort streng toezicht op de verlofpassen en vervoerbewijzen te worden uitgeoefend. Stationswachten behooren voor- zooveel noodig te worden gegeven of versterkt. Door het houden van appèls op daarvoor geschikte tijdstippen moet controle op de afwezigheid worden uitgeoefend. Spaansche griep. Te Hengelo zijn de H. B. S. en de Rijks- normaalschool thans ook gesloten. Brutale inbraak. Naar de N. R. C. meldt hebben inbrekers in den nacht van Dinsdag op Woensdag al een heal brutaal stukje uitgehaald. Omstreeks drie uur hebben zij te ’s-Gravenhage het raam van een schoenwinkel opgeschoven en zich toegang tot het magazijn verschaft, dat zij nagenoeg geheel hebben leeggehaald. De schoenen enz. zijn met doozen en al in een verhuiswagen geladen. Een der buisganooten, die wakker was geworden, heeft den wagen zien wegrijden, doch heeft zich, geen onraad vermoedende, weder ter ruste begeven. Enkele dagen geleden hadden 2 politie agenten wachtdienst op een logger, die in de Scbeveningsche haven opgevischte vaten wijn had aangebracbt. Een visscher, die eveneens aan boord van het vaartuig was, heeft de agenten overgehaald met hem eens van den wijn te drinken, met het gevolg, dat het drietal zóó beschonken werd, dat overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk bleek. Ned. Men schrijft van Alg. Handelsb/ad «Vrede in zichtAch, mocht het waar zijn 1 Maar we weten nog zoo weinig daarvan Dat waren de woorden en uitroepen, die we dezer dagen boorden uit den mond van over buren, die «voor zaken” naar ons land kwamen, doch eigenlijk om eens «poolshoogte” te nemen aangaande de kans op vrede, enz., wijl ze in eigen land van zooveel onkundig werden gehouden. En deze mannen waren spraakzamer en mededeelzamer dan ooit. Ze hoopten nu immers op een spoedigen vrede al was die dan ook niet zoo eervol, als ze hem altijd gedroomd hadden. Vrede! Maar het wordt ook meer dan tijd, zal Duitschland niet geheel ten gronde gaan, durfden dezen onomwonden verklaren. En de winter staal voor de deur; een bange winter, zooals we er in al de oorlogsjaren misschien nog geen gekend hebben. In de eerste plaats toch staat het er met de voedselvoorziening lang niet troostvol en niet hoopvol voor. Ons brood- koren, vrij goed gelukt, is ten deele door te vroegen oogst bedorven of van minderwaardige kwaliteit. En de vermeerdering van het brood rantsoen blijkt ten slotte van weinig beteekenis daar het meerdere door de toevoeging van allerlei «Ersatzen” wordt verkregen. De aardappeloogst valt in heel wat streken ook al niet mee, op de lagere gronden vooral heeft de ziekte een groot quantum der knollen totaal verwoest. En de zeer ongunstige weers gesteldheid der laatste weken belemmerde in niet geringe mate het rooien van dit zoo belangrijke gewas. Gelukkig, dat de hak- vruchten en andere herfstgewassen aan de voedselschaarschte voor het vee eenigszins tegemoet komen. Daarbij valt over de opbrengst van haver en gerst niet te klagen. Jammer vooral voor de landelijke bevolking, dat de boekweitteelt zoozeer is tegengevallen. Aan gaande de vlas- en hennepcultuur als vezel- planten en voortbrengster» van oliehoudende zaden, waren de verwachtingen veel te hoog gespannen. Vandaar thans bittere teleurstelling. Het najaar was en is nog evenwel voor het weidevee niet ongunstig. Er was en er is nog overal voldoende gras, maar de deugdelijkheid laat te wenschen. De veestapel is ontzaglijk ingekrompen, door het voedselgebrek, maar vooral ook door de frauduleuze slachtingen, welke over het landbouwgebied van Duitschland reusachtige afmetingen hebben aangenomen. En zoo zijn er tal van groote boeren, die van 60 tot op een 15-tal melkkoeien zijn gedaald. De voortdurende levering, gedwongen of vrijwillig, ten behoeve van leger en vloot van het beste uit den veestapel en daarnaast groete behoefte aan vet en vaak ook aan vleesch in eigen kring, daf maakte de veehouders baloorig en menigeen slachtte in stilte zijn vaarzen en melkgevende koeien voor eigen gebruik, of om ze voor hoogen prijs clandestien aan meest biedenden te verkoopen. Zo« verdwenen honderdduizenden runderen, millioenen wellicht en eveneens een ontelbaar aantal varkens, schapen en geiten. En wat zijn nu de gevolgen? In de eerste plaats meer vleeschlooze weken in November en Deuember minstens drie, wordt reeds aan- gekondigd. Dan een sterke afneming der melk-, boter- en kaasproductie, zoodat ook hier nog slechts bij uitzondering wat melk voor zieken en zwakken te bekomen is. En dat in dezen tijd, nu de Spaansche ziekte alom zoo geweldig woedt. De medici raden nu aan niet meer met bloote voeten te loopen. Maar waar is de voetbedekking? Kousen en schoenen zijn haast voor geen geld te koop en de voorraad klom pen is totaal ontoereikend. Moet men dan geen medelijden hebben met zooveel duizenden kinderen, die thans nog bij dit ruwe herfst weer barrevoets langs straten en wegen loopen, bovendien vaak gehuld in een kleeding van wat lompen? En daarbij een voeding, waarbij langzaam maar zeker de lichaamskrachten verdwijnen en het weerstandsvermogen immer daalt. Het behoeft dan ook geenszins verwon dering te wekken, dat de arbeidsprestatie gemiddeld met wel 50 pCt. gedaald is. En dit geldt niet alleen bij de menschelijke, maar ook bij de dierlijke arbeidskrachten. En er zijn nog zooveel andere zaken, die dringend om vrede vragen. Het onderwijs: zooveel duizenden leerkrachten zijn weggerukt in den Eenheidshemden. Het Vad. meldt, dat er binnenkort eenheids hemden zullen komen. Moet men voor nieuwe schoenen in 't vervolg oude inleveren, voor eenheidshemden zullen geen oude moeten worden ingeleverd. Is het blad wel ingeiicht, dan zullen er voorloopig slechts 1 millioen hemden ter beschikking komen, wat, gezien de behoefte aan onderkleeding, bepaald gering te noemen is op een bevolking van ruim 6 millioen zielen. O.W.’ers manieren. Men schrijft aan Ret Ruisgezin uit de MeierijEen O.W.er had voor ziju kinderen een piano gekocht. De kinderen leerden al heel aardig en speelden reeds vrij goed. Op de les hadden zij een quatre mains geleerd en juist waren zij bezig met deze nog eens te spelen, toen papa van de jacht thuis kwam. Wat is dat hier! riep hij uit. Dat gaat zoo niet langer met z’n tweeën op één piano Neen, dat behoeft niet. Morgen zal ik er nog een bijkoopen Wijl er werkloosheid onder de veld- arbeiders is, heeft de gemeente Schoterland onder behoor van het dorp Jubbega een stuk heidegrond gekocht, dat dezen winter door werklooze arbeiders ontgonnen zal worden. Nog hooger prijzen van manufacturen? In verband met de onlangs gepubliceerde berichten, dat er nog zulke groote hoeveelheden manufacturen door den kettinghandel worden vastgehouden, heeft de Vereen, van Ned. Grossiers in manufacturen zich tot den handel gericht met een alleen waarschuwt voor verwachtingen en

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1