Verschijnt Donderdags en Zondags No. 90. 57ste Jaargang. lieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1918. Zondag 10 November. Uit de Raadszaal. I VOOR 1 Bolswardsche Courant heden zeer eigenaardig. vraag. ten aan- ■f een voor- Vergadering op Donderdag 7 Nov. 1918. d. Klei vraagt, nu de vergoeding huishuur iets verhoogd is, of ook de heer van Albada daarvoor niet in de termen valt. Hij is toch in werkelijkheid het hoofd van een gezin. Hierop antwoordt de Voorzitter, dat het niet om personen gaat, maar de verordening ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. het Gemeentebestuur van om adhesie te betuigen van den Raad dier Gemeente, waarin de Regeering wordt verzocht Art. 192 der Grondwet, houdende gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs, ten spoedigste in werking te doen treden. B. en W. van oordeel dat de Regeering de belangen van het onderwijs voldoende begrijpt, en spoedige behandeling heeft toe gezegd, acht nadere aansporing niet noodig. waren tegenwoordig, de wegens ongesteldheid ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Het is te voorzien, dat de behandeling der Gemeentebegrooting dit jaar heel wat voeten in de aarde zal hebben. Als men maar let op de vele adressen welke den laatsten tijd zijn ingekomen en die meest alle met de gemeente financiën in verband staan, dan kan men er zeker van zijn, dat er bij de begrooting heel wat komt kijken. Het is daarom wel practisch om enkele der voornaamste punten vooraf afzonderlijk in behandeling te nemen, alles wordt dan niet tot een enkele vergadering opgehoopt. De beide punten der agenda van avond waren eigenlijk reeds onderdeelen der begrooting n.l. de regeling der onderwijzers- jaarwedden en de uitvoering van eenige werkzaamheden, ter bestrijding van werkeloos heid en hier werd nog een derde punt aan toegevoegd, dat was: de overname en ver nieuwing van de brug „bet Hooghout”. Hier door werd, kan men wel zeggen, de oude spreuk in ’t oog gehouden: Alle goede dingen in drieën. ’t Waren geen kleinigheden alle drie punten loopen voor de Gemeente nog al in de papieren, maar in deze abnormale tijden is men voor e#fi flinke uitgaaf niet meer zoo vervaard. Men went in den huiselijken kring zoo zoetjes aan reeds aan de grootere uitgaven en bij groote corporaties gaat het ook in ’t groot. f 100 te verhoogen ondersteunt, waarop de heer Boersma verklaart, daar voor te zijn. De heer Praamsma merkt op, dat de Raad hier een groote lijst met vele cijfers voor zich heeft. Die cijfers spreken veel, en kunnen van verschillende kanten bezien worden. Het wordt voor het gezamenlijk personeel nu een uitgaaf van f25 991,67. Spr. heeft nagegaan datdezesom geldt voor 15 leerkrachten,dieonder- wijs geven aan 351 leerlingen, volgens de officieele opgaven van 15 Jan. j.l. Op school no. 1 gaan 196, op no. 2, 117; op die voor m.u.l.o. 38 leerlingen, dat is gemiddeld 23 kinderen voor een onderwijzer. Op de bijzondere scholen gaan 819 leerlingen met 26 leerkrachten, dat is ruim 35 leerlingen gemiddeld. Er wordt dus f 19.241,67 salaris betaald dat is aan de 2 openbare scholen f61 per leerling, voor m.u.l.o. afzonderlijk is’t salaris f 6.750,dat is voor elke leerling f 180. Gemiddeld is het voor de 3 scholen f74, Als de uitgaven op deze leest ook geschoeid worden voor de bijzondere scholen wordt het alleen aan salaria het enorme bedrag van f 86,580,Spr. vraagt, als het dien weg opgaat, gaat het dan wel goed Het wordt meer dan tijd dat men eens gaat rekenen en met senigen goeden wil kan er veel bezuinigd worden. Aan school no. 1 kan men volgens de wet volstaan met 1 hoofd en 3 onderwijzers, aan school no. 2 met 1 hoofd en 2 leerkrachten er bij, dus 5 leerkrachten zijn hier eigenlijk overcompleet, dat geeft f 7500 kosten en daarvan komt maar weinig van het Rijk terug. Spr. acht het noodig met het oog op een reorganisatie, die beschouwing ten beste te geven. Hij is er voor dat de onderwijzers een goed salaris genieten, hij zal dan nu ook voor de door B. en W. voorgestelde regeling stemmen, maar meent toch op deze wondeplek te moeten wijzen, opdat er zal worden be zuinigd, en het overcompleet worde afgeschaft. De heer de Boer vraagt in verband met het voorstel Eisma om den heer v. d. Baan f 100 meer te geven voor bij-acten, of dan ook de onderwijzers met bij acten geen derge lijke verhooging toekomt. De Voorzitter merkt op, dat dief 100 niet is voor de bij-acten, maar dat het is, omdat het verschil van dit hoofd met de hoofden der andere scholen ook reeds f 500 was, en nu naar verhouding dat verschil ook verhoogd behoort te worden. Dit wordt nog nader toegelicht, waarna de heer Eerdmans er op wijst, dat ’t hem verheugt dat de gymnastiek- onderwijzer f 200 hooger zal komen. Her haaldelijk is ook bij zijn voorganger reeds over die positie gesproken, de heer v.d. Klei heeft er in den Raad op geattendeerd bij het ontslag van den heer Royaards, en toen werd geantwoord, dat B. en W. met een nadere regeling zouden komen. Spr. zou gaarne zien, dat alle leerlingen der scholen, dus ook de bijzondere scholen dat gymnastiekonderwijs kregen. Dan zou er meer werk voor den onderwijzer zijn en kan zijn jaarwedde met het oog daarop ook herzien worden. Hij zou wel een motie in dien geest willen indienen. De Voorzitter antwoordt, dat het niet ge- wenscht is daar zoo maar toe over te gaan, want dan zouden B. en W. voor de conse quentie dier motie komen te staan. Het is altoos nog de vraag of dat geen subsidie zou worden voor ’t bijzonder onderwijs, en dat laat de wet niet toe. Beter acht bij het, nu de voorgestelde verhooging aan te nemen, dan kan later over een verdere regeling ge handeld worden. De heer v. d. Klei kan met dit laatste meegaan, want bij ziet gaarne, dat de positie van den heer van der Werf hier goed ge regeld wordt. De heer Kramer merkt op, dat de gymnas tiekonderwijzer is uitgeschakeld bij de regeling der onderwijzers-tractementen. Toch meenden B. en W. dat eenige verhooging nu niet mocht achterwege blijven, en daarom wordt nu die f 200 verhooging voorgesteld. Op de regeling van zijn positie kan men dan later terug komen. Dit wordt met algemeen goedvinden genomen. De heer voor in ’t oog hield, bekwaamheid, verwierf, vallen en werkkring God schenke zijn weduwe kracht en sterkte om den moeielijken weg te bagaan, en deze kennisgeving met een beklag te beantwoorden. Alzoo besloten. b. Adres van het personeel der Gasfabriek er op wijzende dat bun loon niet voldoende is en niet in overeenstemming met den nood der tijden, waarom zij verhooging verzoeken. c. Adres van de Afd. Bolsward der Ned. Vereen, van Chr. werklieden in publieken dienst verzoekende met het oog op de heerschende duurte der levensmiddelen, ver betering van bun loon. Deze beide adressen in handen van B. en W. om advies, en te behandelen bij de begrooting. d. Adres van het Hoofdbestuur v. d. Ned. Bond van Boekdrukkerijen, verzoekende, dat het drukwerk der Gemeente alleen worde opgedragen aan georganiseerde drukkerijen. Wordt gesteld in handen van B. en W. ter afdoening, opdat deze met het verzoek rekening kunnen houden. e. Een voorstel van B. en Wom wijziging te brengen in het maximum cijfer der heffing van boofdelijken omslag. Dit voorstel ter visie, om te behandelen als de gemeentebegrooting is afgedaan. f. Schrijven van IJlst, met verzoek met een motie Twaalf raadsleden heer Wierema was afwezig. De notulen werden goedgekeurd. Ingekomen stukken. a. Een missive van Mevrouw de Wed. SchuurmansHannema, berichtende dat haar echtgenoot, veearts der gemeente, is overleden. De Voorzitter spreekt een woord van waar- deering ter nagedachtenis aan den overledene die in dienst der Gemeente was, en hoewel zijn werkzaamheden van dien aardwaren.dat de raad weinig van hem vernam, als hoofd der politie kan Spr. daar beter over oordeelen en bij verklaart dan dat hij was een uitnemend ambtenaar, die steeds de belangen der Gemeente Het was een man van groote die de algemeene sympathie Het is te betreuren dat hij moest in de kracht des levens aan zijn en aan de zijnen werd ontrukt. en kinderen nu voor hen Spr. stelt voor brief van rouw- De heer Praamsma kan zich daarmee niet vereemgen. De salaria der openbare onderwijzers worden omhoog gebracht en het verschil met het bijzonder onderwijs wordt dus nog grooter. Bij compromis is overeengekomen, dat er algemeen stemrecht zou komen en gelijkstelling van onderwijs. Het eerste is er, maar het andere nog niet. Het kan wel spoedig komen, doch een aansporing is wel noodig. De heeren v. d. Klei en Eerdmans stemmen daarmee in. De laatste merkt nog op, dat indien vele gemeenten deden als B. en W. voorstellen, en de motie van IJlst dus geen steun kreeg, dan zou de Regeering daaruit kunnen afleiden, dat men geen haast er mee behoeft te maken. Hij meent dat Bolsward niet moet achter blijven, te meer wijl op voorstel van den heer Lunter reeds een verzoek in dien geest naar de Regeering werd gezonden. De heer Lunter meent, dat de toestand gewijzigd is, en daar de regeering reeds een spoedige behandeling heeft toegezegd, achten B. en W. een nadere aansporing niet noodig. Het voorstel Praamsma, om wel adhesie te betuigen, in stemming gebracht, wordt aan genomen met 9 tegen 3 stemmen, de heeren Lunter, Kramer en Boersma. g. Schrijven van het Gemeentebestuur van Sneek, om den Minister te verzoeken den prijs van bet vleesch belangrijk te verlagen. De heer Terhenne vraagt, op welke gronden men die verlaging vraagt. De Voorzitter antwoordt, dat verlaging gewenscht wordt, omdat velen de distributie- prijs nog niet kunnen betalen en dus van vleesch verstoken blijven. B. en W. achten wel goed het verzoek te steunen. Zouder hoofdelijke stemming aangenomen. De Voorzitter deelt nog mee, dat naar aanleiding der interpellatie van den heer Wierema omtrent de ontvangsten en uitgaven van de muziekuitvoeringen in het park, een lijst daarvan is opgemaakt, gestaafd met de bewijzen. Hij stelt voor deze ter inzage te leggen, en daar de heer Wierema niet aanwezig is, kan men er later, zoo noodig, op terugkomen. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Jaarweddenregeling onderwijzers. De Voorzitter deelt mee, dat bij de stukken die ter visie hebben gelegen, ook nog het voorstel is gevoegd om de jaarwedde van den Gymnastiekonderwijzer van f 650 te brengen op f 850. De heer Eisma zegt dat het zeker de bedoeling is, dat de ingekomen adressen ge lijktijdig met dit punt behandeld worden. Hij kan zich over ’t algemeen zeer goed met het voorstel van B. en W. vereenigen. Omtrent den gymnastiekonderwijzer had hij plan een amendement voor te stellen, doch door het nader voorstel van B. en W. is dit nu niet meer noodig. Hel heeft hem ook genoegen gedaan dat de vergoeding voor huishuur ver hoogd is, echter vindt hij dat de heer Van der Baan gelijk heeft, die in een ingekomen schrijven er op wijst, dat de verhooging der hoofden eu hem niet in gelijke verhouding is geschied, wijl ’t verschil gelijk bleef. Spr. wil voorstellen het salaris van ’t hoofd der m.u.l.o. school f 100 hooger te brengen, dan stijgt het verschil van f 500 tot f 600, De heer Terhenne onderschrijft dat volle, en steunt graag het voorstel om f 100 hooger te gaan dan B. en W. voorstellen. Hij heeft gelezen het adres van de afd. onderwijzers en die stellen hun eischen hooger dan Ged, Staten en ook hooger dan B. en W. gingen. Zij zijn in hun eisch hooger voor de onderwijzers, doch lager voor de hoofdacte. Men weet trouwens wat strooming daar heerscht, maar spr. kan daarin niet met adressanten meegaan, en meent dat het streven om de verworven kennis door breedere studie te bevestigen, wel beloond moet worden. Één syllabe in dat adres stond hem slecht aan, en wel deze, dat de onderwijzer voor de meeste leerlingen de eenige opvoeder is, en deze dus hooger moet staan dan de gewone omgeving. Die uitdrukking vindt spr. zeer arrogant, en hij zou die heeren willen toe roepen, kweekt bij u zelf de deugd van be scheidenheid aan. Hij vindt het een schande dat over een groote schare ouders zulk een oordeel wordt uitgesproken. (Teekenen van instemming). De Voorzitter vraagt of behalve de heeren Eisma en Terhenne nog iemand het voorstel om ’t hoofd der school voor m.u.l.o. nog bepaalt, dat het geldt voor gehuwden, en weduwnaars, die boven 28 jaren oud zijn en gezinshoofd zijn, dat is ook de bepaling der wet. De beer Eerdmans merkt op, dat een hoofd, ook al is hij ongehuwd, vergoeding krijgt, dus zou het ook voor de onderwijzers bepaald kunnen worden. De heer Oosterbaan vindt, dat op die manier van bet eene voorstel bet andere komt, het zou dan al worden een wijziging der verordening. De heer Kramer vindt ook, dat het daarvoor nu niet de tijd is. Wil men werkelijk verandering in de verordening brengen, dan dient men daar later op terug te komen. De heer Lunter wijst den heer de Boer er nog even op, dat het voorstel Eisma, om den heer v. d. Baan f 100 booger te stellen, niet is voor de bijacten, dus daarom kunnen de bijacten der onderwijzers ook gelijk blijven. Het voorstel Eisma wordt verworpen met 8 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren Eisma, Boersma, Terhenne en Van der Klei. Het voorstel van B. en W. om de onder- wijzerssalarissen te regelen, gelijk in 't vorig raadsverslag is meegedeeld, wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. 2. Bespreking werkverschaffing De Voorzitter deelt mee, dat volgens het laatste rapport van den architect de noleering f 20.000,zal moeten kosten. Omdat het er om te doen is het werk in de stad te houden, is bij de betonwerkers alhier opgaaf gevraagd van den prijs der beton buizen en wordt voorgesteld de levering er van onder hands op te dragen aan den heer Schumacher voor f 7.750,—. De heer Praamsma zegt als hij de stukken goed heeft begrepen, dan is ’t heden nog niet te doen om een definitief besluit, maar hij wil toch vragen of er geen schrijven is inge komen van de aannemers alhier. Hij stuit op één punt der begrooting, dat is die voor den uitvoerder. Moet daarvoor een extra bijdrage toegekend worden p De Voorzitter antwoordt, dat er een nader schrijven van de patroonsvereeniging is inge komen, maar dat bedrag voor den uitvoerder ziet op het toezicht. De baas kan niet steeds bij het werk zijn, en daarom dient er iemand te zijn die op de uitvoering toeziet. De heer Praamsma vindt dat toch De baas moet ook werklieden hebben, maar die moet hij bij de aannemings- som berekenen. Spr. heeft nog nooit begrooting gezien waar zulk een post op komt. De heer Kramer licht toe, dat bij de be grooting berekend wordt wat geleverd moet worden en daarop wordt eenige winst berekend. Daar hier bepaald toezicht bij noodig is, wordt dat ook extra berekend, echter dat keert de gemeente niet direct uit, het wordt in de aannemingssom bij berekend. De heer Praamsma heeft nog een vraag. Hij heeft gezien, dat voor vervoer van heel wat modder en voor aanvoer van 400 M3. zand een heel bedrag gerekend is. Hij vindt dat al die grond niet behoeft te worden ver wijderd, en dan is er ook minder zand noodig, dat komt aan twee kanten voordeelig uit. De Voorzitter vindt dat zulks moeielijk is voor de raadsleden en voor B. en W. om dat te beoordeelen, dat is een kwestie van uit voering, en wordt door den deskundige beslist. De détails moet men aan hem overlaten. De heer Eisma wenscht nog wel te vragen welke plannen B. en W. hebben ten opzichte van de aanbesteding, hij heeft vernomen, dat de aannemers daarover ook geschreven hebben in hun brief. De Voorzitter antwoordt daarop dat nog geen besluit is genomen, maar toch zal het moeielijk gaan om het aan de patroonsver- eeniging gezamenlijk op te dragen. Het zal voor de gemeente goedkooper uitkomen, dat er één aannemer is, dan dat allen er van genieten. B. en W. hebben al overwogen om het werk te gunnen aan dengene, die het dichtst bij de begrooting inschrijft. Is er een die er f 200,beneden is, en een ander is f 50,boven de begrooting, dan komt het werk in dat geval niet den laagsten inschrijver toe, maar dat wordt nog overwogen. De heer Praamsma vindt die regeling wel gewenscht. De begrooting moet dan stipt geheim worden gehouden, en dan de aannemers uit Bolsward er op uitnoodigen. De heer v. d. Wal merkt nog op, dat er aannemers zijn, welke niet bij de vereeniging

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1