Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Verschijnt Donderdags en Zondags 57ste Jaargang. 1918. No. 92. TROELSTRA DICTATOR? Zondag 17 November. Wie zich aan een ander spiegelt.... BINNENLAND. INGEZONDEN. Nu? Bolswardsche Courant VOOR das niffs en geim- het martelaarschap in de we), (Buiten verantwoordelijkheid, der Redactie.) zeer hellend vlak. Er te wijzen waar de oor- ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgen. 10 Cts. per regel. Overigena naar plaatsruimte. Rei bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. steeds veel aangenamer, dan het laat maar waaien systeem, de oude Jan Salie geest. Waren dan ook in het vuur eener rede, aan een uwer, de woorden ontvallen waaraan ik mij heb geërgerd, in trouwe, ik zou er niet over hebben gesproken. Maar hier is het geval anders. In de memorie van toelichting, welke toch na rijpe overweging zal zijn vastgesteld, wordt na eene beschouwing over het beginsalaris, dus over den jeugdigen onderwijzer, doodkalm aangevoerd ydat nog altijd voor de overgroote van de Nederlandsehe jeugd, de en dat klein gedeelte der kinderen, die bezoeken, het voorrecht naast de school, thuis een opvoeding Wijnkoop Staatsgevaarlijk genoemd. Doetinchem, 15 Nov. De afd. Doetinchem van den bond van vrije liberalen heeft heden een telegram gezonden aan Mr. Dresselhuys, waarin zij vraagt: „Is het mogelijk nog heden in de Kamer de regeering in overweging te geven, Wijnkoop als staatsgevaarlijk over de grenzen te doen zetten Opsluiting zou hand werken”. meerderheid onderwijzer de eenige opvoeder is slechts een de lagere scholen heeft, van te ontvangen.” Hier werd dus een smet geworpen op een groote schare ouders, die, maatschappelijk mis schien minder welgesteld, evengoed hun best doen, aan hunne kinderen een goede opvoeding te verschaffen, ’t zij dan enkelen uitgezonderd. Een kracntig protest tegen deze aanmatiging mocht niet achterwege blijven. Tot mijn genoegen ziet de heer Boersma het verkeerde hiervan in, door te schrijven van ^minder gelukkig deel der motiveering.” Wat nu de salarisregeling betreft, ik meen, dat Bolsward thans geen slecht figuur maakt in de rij der gemeenten, hoewel ik hiermede niet te kennen wil geven, dat hoogere salari- eering ongewenschi zoude zijn. Met de beschouwing over de hoofdacte ga ik grootendeels aecoord, hoewel ik miju stand punt handhaaf, dat het voor een jong onder wijzer noodig is, dat hij zich verder ontwikkelt. Dankend voor de plaatsruimte, D. TERHENNE. Bolsward, 14 November 1918. (Cursiveerinq van mij.) Geachte Redactie! Het zij mij vergund, met een enkel woord terug te komen op den «open brief”, door den heer R. Boersma, voorzitter van de Afd. Bolsward en O.” van den Bond van Ned. Onderwijzers, in het nummer van 14 dezer, tot mij gericht. Nog steeds draag ik het onderwijs en de onderwijzers een warm hart toe, wat ik bij vorige gelegenheden onomwonden heb uitge sproken. Ook prijs ik het krachtige werken van den Bond en zijne afdeeling Bolsward en O.” om, naast de behartiging van de stoffelijke belangen zijner leden, ook het onderwijs naar hun beste weten op hooger peil te brengen. Een ,/ietwat” zelfbewust optreden is me Repk. Nieuwsbl. v. Fr. Smeek. 15 Nov. De Openbare Leeszaal is niet, zooals we in een vorig nummer meldden, op moment geheel gesloten. Alleen een gedeelte van den dag, jammer genoeg niet ’s avonds, vindt men de zaal niet toegankelijk. ’t Drukke bezoek tusschen 7 en 10 uur, als wanneer ’t soms moeielijk is een plaats te veroveren, werkt o.i. ’t meest de verbreiding der Griep in de hand. Sneek, 15 Nov. De ziekte van den dag neemt hier nog alles behalve af. In vele gezinnen bevinden zich nog hoogst gevaarlijke patiënten, van welke de jonge vooral een harden dobber hebben. Van 't personeel op ’t postkantoor stierf deze week een commies, vader van 2 kinderen, wiens heengaan door allen die den vriendelijken en welwillenden ambtenaar van nabij kenden, ten zeerste wordt betreurd. De Noordzeevlsscherij. In de Donderdag te IJmniden gehouden vergadering van reeders van stoomtreilers is een regeling getroffen voor het spoedig in de vaart brengen van een dertigtal stoomtreilers. Van iedere reederij zal een schip kunnen uitvaren, en van iedere reederij met meer dan 10 schepen bovendien nog een tweede stoom- treiler. Deze regeling is voorloopig getroffen moeten worden met het oog op de beperkte ter beschikking gestelde voorraad steenkolen. Binnen korten tijd is dus een belangrijke toeneming in denaanvoer van versche zeevisch te verwachten, Rijwielbanden voor Predikanten. De Westfriesche Kerkbode deelt mede, dat het rijksbureau voor distributie van rijwiel banden met het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsehe Predikanten een regeling heeft getroffen, volgens welke alle aanvragen van predikanten in behandeling zullen genomen worden op advies van het hoofdbestuur dezer vereeniging. En daarmee was onze vriend weg. Meende bij ’t, of was ’t maar een boutade? Het kwam bij ons op, dat ’t toch nog een betere oplossing zou zijn, als de Regeering den heer Troelstra vóór was, zelf de hand aan den ploeg wilde slaan, maar dan ook voor radicale hervormingen... soldaten vormen ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. voor anderen te bestrijden? van spreken. male gebrek bestaat aan brandstof. Dit is een merkwaardig resultaat van beheer in een land dat vroeger de graanschuur was van een groot gedeelte der wereld, en zijn steenkool en hout in groote quantiteiten exporteerde. Het derde punt: land, kreeg men evenmin. De bezittingen werden door henden afgeloopen, de bezitters vermoord en de meubelen, het vee, etc. geroofd. Het land werd natuurlijk door het volk onbearbeid gelaten. Het verkeers- en zakenleven is dood. De handel staat volkomen stil. Niet alleen dat de Bolsjewiki zelf iedere handelsoperatie streng, gewoonlijk met den dood, bestraffen, maar bet buitenland weigert Rusland onder de tegen woordige omstandigheden crediet te verleenen omdat het daarvoor niet langer in aanmerking komt. De fabrieken staan stil, de machinerieën zijn grootendeels vernield. Geproduceerd wordt er porteerd dus evenmin. Het gevolg is eene pijnlijke schaarschte, die zich uitdrukt in fabelachtige prijzen. Zoo betaalt men voor zestien Kilo zwart meel meer dan vijfhonderd roebel. (De roebel is momenteel circa 85 cts., de pariteit was f 1,28). Het brood kost twaalf roebel per vierhonderd gram. De banken, de restaurants, alles is dicht. De krachten, die het land uit zijn verval zouden kunnen opheffen, werden of terecht gesteld, óf vluchtten buitenslands óf zuchten in afschuwelijke gevangenissen. De werkloosheid is algemeen. De watervoorziening is de eenige dienst welke nog niet haperde. De verlichting is zeer beperkt en bepaalt zich tot een paar uren licht per nacht. De spoor- en tram verbindingen, zoomede telefoon en telegraafdiensten worden zoo goed mogelijk gaande gehouden, maar storingen zijn natuurlijk zeer gewoon. Uit honger sluiten zich vele mannen bij het roode leger aan, maar ook alleen uit honger, want het is verre van de meesten van hen zich uit overtuiging aan dat metier te wijden. Breede lagen der bevolking beschouwen de Bolsjewiki als een ramp voor het land en dat zijn niet uitsluitend de vroeger bezittende klassen. Arbeiders, matrozen en daarvan het grootste deel. Niemand heeft profijt gehad van de omwen teling in Rusland. Veel werd vernield en ontwricht en te gronde gericht, maar niets werd het volk daarvoor in de plaats gegeven. Eene namelooze ellende is in de plaats getreden van hot aangename en goedkoope leven in Rusland van voor dien tijd. Tengevolge van verwaarloozing, van gebrek aan medische hulp en geneesmiddelen ziju epidemieën uitgebroken. Duizend dooden alleen in Petrograd en alleen aan cholera was geen zeldzaamheid. Daarnaast vroegen typhus etc. hunne talrijke offers. Ik vraag mij af of het Nederlandsehe volk den glibberigen weg der revolutie verkiest boven den langzameren, maar veel zekerder weg der evolutie. Voor ons heeft de revolutie nog bovendien het nadeel dat wij daarmede onvermijdelijk tot aansluiting gebracht worden aan Duitsch- land en als zoodanig door de geallieerde landen zullen worden beschouwd als een voorpost van dat land, wat ons zeker geen voordeel brengen kan. Het Nieuws v. d. Dag schrijft; Gisterenmiddag ontmoetten we, op de wandeling, een confrater, die als een echte bourgeois bekend staat, reactionnair volgens sommigen, ouderwetsch in elk geval maar van wien we wel eens vermoed hadden dat hij, conservatief beschouwd, eigenlijk niet zuiver op de graat was. Wij vroegen hem: Nu, wat zeg je wel van Troelstra? Welke Troelstra? was zijn wedervraag. Mr. Troelstra het Kamerlid of Pieter Jelles Troelstra de volksleider in Rotterdam? Zooals je wilt. Nu dan, die speech van het Kamerlid is al te dwaas. Volslagen inconstitutioneel en on-parlementair. ’t Is nauwlijïs de moeite waard, zulke argumenten te willen ontzenuwen. Pas is die Kamer volgens ’t algemeen stem recht en evenredige vertegenwoordiging ge vormd, waarvoor de 8. D. A. P. hemel en aarde bewogen had herinner je de triomf kreten van Polak op ’t Stadhuis, de» dag van die proclamatie. De kiezers zorgden er voor dat minder dan een kwart van de afgevaar digden socialistisch was en dat vierde of vijfde deel eischt nu de regeeringsmacht op, een macht die ze, nota bene, herhaaldelijk afgeslagen hebben 1 Dat vierde deel decreteert bij monde van den grooten leider, dat door de politieke ontwikkeling (lees: de ontwikkeling der revolutionnaire beweging in Duitschland en elders) de pijlers van ons regeenngsgebouw in elkaar zakken en dat voor onze regeering het recht op de regeertaak vervallen is. Maar wat heeft onze binnenlandsche toestand met dien van Duitschland te maken, dat de reactie van de nederlaag beleeft? Waaruit blijkt, wat Troelstra beweert? Hoe weet hij dat opeens zijn minderheid de meerderheid van het volk is geworden? En als hij een beroep doet op geweld, wat voor recht heeft hij dan om Wijnkoop en Maar laten we daar niet langer Troelstra en de zijnen weten natuurlek best, dat dit maar praatjes zijn voor de vaak. De volksleider Pieter Jelles Troelstra, te Rotterdam, bevalt me dan beter. Daar spreekt hij van bet groote moment, dat ons de macht in handen zal geven, en er gaat een donderend hoera op. (Natuurlijk, die parlementaire spits vondigheden zijn ook maar larie). En onmiddel lijk daarna brengt bij hulde aan Adler den moordenaar van een reactionnair minister. Dat is mannentaal I Hij belooft weldraarbeiders- en soldatenradeu in de steden (waar blijven de boeren, die aan de stembus Troelstra’s tegenstanders steunden?... O ja, er is gauw ter wille van de kleine boeren tenminste, een artikeltje aan het program van eischen toege voegden er zal ook zijn een opperste arbeiders- en soldatenraad voor heel Nederland; als dat aangenomen wordt, zegt Troelstra, dan wordt dat de opperste regeering in Nederland. Ziedaar, dat is tenminste duidelijk. En wat zou je nu daartegen doen? vroegen wij. Hadden we X. (hij noemde een gewel dige, een hom me a poigne) als minister presi dent gehad, dan zou hij den man die zoo sprak en die o.a. zei: yin Nederland is thans een revolutionnaire toestand”, vanochtend in arrest hebben laten nemen... Genadige hemel, maar daar zou dadelijk revolutie van gekomen zijn! Dat zit nog. Nu, ’t is niet gebeurd, want X. is niet aan het bewind, en dat is misschien maar goed ook, en in alle geval is ’t nu te laat «oor zoo’n conp de main. En dus blijft er maar ééu ding over... Dat de regeering zich ferm houdt? Haar proclamatie... Och wat; die proclamatie is goed en en allemaal heel redelijk, maar met proclamaties schrik je geen politici af, die de regeering openlijk in de Kamer voorrekenen op welk deel van de troepen zij rekenen kan en op welk deel niet. En voel je wel water in den staart van die proclamatie zit. Tegen over de aankondiging dat een minderheid naar de macht zal grijpen, heeft de Regeering besloten, in het belang van de rechten en vrijheden van het gansche volk het gezag en de orde te handhaven. Wat beteekent dit anders dan: hard tegen bard? Maar dan is’t de vraag, welk geweld ten slotte ’t sterkste zal blijken, en zeker kan dat dan op burger oorlog uitloopen. Maar wat zou je dan willen? P 8. Zooeven blijkt, dat de Regeering zoo spoedig mogelijk een uitspraak wenscht van het Nederlandsehe volk. Dat kan goed worden. Men schrijft aan het Alg. B.: Ik kwam hier voor veertien dagen recht streeks uit Rusland aan, waar ik de heele revolutie heb gadegeslagen. Mijn vreugde uit dat land weg te zijn, werd aanmerkelijk be koeld door hetgeen ik vernam van de politieke stroomingen in Nederland, die aanstaren op eene omwenteling. Nog geheel onder den indruk van de ellende, welke ik in Rusland heb bijgewoond, acht ik mij geroepen mijnen landgenooten in dit kritieke tijdsgewricht, waar een enkele misstap tot onherstelbare gevolgen aanleiding zou kannen geven, een woord van waar schuwing toe te roepen. Men zegt een bloedige omwenteling te willen. De revolutie in Rusland was in den aanvang onbloedig en het volk beroemde zich daarop. Maar waar eene minderheid zich meester maakt van eene regeering over een meerder heid, kan het storten van bloed op den duur niet uit blij ven. Dat leert ons Rusland. Men zegt dat er geen parel lel te trekken zou zijn tusschen Rusland en Holland. Men brengt daarbij naar voren het verschil in ontwikkeling, het verschil in politieke vrijheid tusschen de beide landen en men spreekt daarbij de overtuiging uit, dat eene revolutie in Holland niet zoo verwoestend zou kunnen werken als dat in Rusland het geval is. De praemissen zijn juist, maar de gevolg trekking gaat mank. Revolutie biedt een is geene revolutie aan spronkelijke leiders op den duur over de gevolgen de macht bleven behouden, of ook maar zelf aan het bewind blijven konden. Men ontketent, maar men weet niet waar de beweging tot staan zal komen. Indien het goedaardige en beminnelijke Russische volk beeft kunnen afdalen tot de ellende waartoe zijne leiders het gevoerd hebben, is er geen enkele reden om te veronderstellen waarom het Hollandsche volk bij eene revo lutie beter in de hand zou kunnen worden gehouden. En hier ligt de parallel. Men heeft in Rusland gespeculeerd op de laagste instincten des volks. De beweging hier zou niet veel anders zijn, of tenminste daartoe kannen ontaarden. Men beloofde in Rusland brood, vrede en land. Dit was in October 1917. Ten huldigen dage heeft het volk noch het een, noch het ander gekregen. Instede van vrede brachten de Bolsjewiki het een eindelooze reeks van bloedige burger oorlogen. Instede van brood te krijgen, werd het land gedompeld in de meest hopelooze honger- ellende, waarbij nog komt, dat er ten eenen- Zie eens, wat ik na ga zeggen zal je uit mijn mond wel verbazen. Maar wat komt ’t er op aan, wie gelijk heeft, in een tijd als we nu beleven? Macht, of tactiek, dat is de hoofdzaak. Nu, de opinies van de menschen zwaaien in dezen tijd heelemaal om binnen een maaad of een week; de oostgrens staat open en de revolutionnaire besmetting vandaar is niet tegen te houden; Troelstra en de zijnen voelen zich voorvechters van een nieuwe wereldorde; hij is, wel te verstaan, voor orde, in tegenstelling met de bolsjewis tische anarchie... Dat heeft ook in onze courant gestaan De bolsjewieken, het grootste gevaar. Welnu, als ik de Regeering was... Zou ik Troelstra uitnoodigen, als dic tator op te treden. En dat stormpje laten passeeren. Je zoudt dan wel zien: Z/Plus cela change, plus cela reste la mêne chose” behalve dat er veel verrots zou weg vallen en veel buitensporigs... ook door de 8. D. A. P. niet uitgevoerd zou worden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1