Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 94. 57ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags 1918. Zondag 24 November. WAT NU? HET SCHIP VAN STATE. VOOR BINNENLAND. INGEZONDEN. Bolswardsclie Courant EEN MIDDENSTANDER. C. t. B. Christiaan Huygens. rijks- van (Buiten verantwoordelijkheid, der Redactie.) ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels &0 Cts. Vervolgen. 10 Cts. per regel. Overigen» naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Verhooging Fetrantsoen. De geldigheidsduur van den vetbon is van 10 op 9 dagen. De nieuwe den vetbon vangt aan op 21 bovenaf als Cbris- en het schip van staat zóó trachten te besturen, te geven wat billijk is, (ik denk hier o.a. aan onbekrompen staatspensioen voor allen die 't noodig hebben), zoo dat de goede bemanning tevreden kan zijn. M. de R. Het is zoo, als Eenige Passagiers in Uw blad van 21 Nov. zeer lezenswaardig betoogden het zou onverantwoordelijk zijn, thans vooral het Schip van Staat te doen stranden. Maar het is ook plicht van allen, te bekennen, dat tegenover de bemanning ook vee) is verzuimd en veel is goed te maken. Moet een billijke behandeling nu steeds afgedwongen worden Is het dan niet de schuld van de reeders en gezagvoerders zelf,dateenmaal de bemanning, en ook hun leiders, zich zelf vergeten, en, als zij daartoe het oogenblik geschikt achten, van hun macht een slecht gebruik willen maken Elk onderdeel van eene machine, hoe klein ook, is noodig, elk rad, groot of klein, heeft recht op olie en onderhoud. Met andere woordeneen flink werkman is minstens zoo nuttig in de Maatschappij als een koopman, een kassier, een notaris, of wie ook. Heeft ook evenveel recht bestaan, ontwikkeling en ouderdom. We spreken niet over hen, die zich niet inspannen, onder de bezittenden zijn misschien nog meer nietsnutters dan onder de werklieden. Laat men dan ook van tenen trachten te leven Fr. Zuidwesthoek, 20 Nov, Iemand te H. bad aan ’t postkantoor te 8. een telegram af te geven. Hij nam zijn fiets mee naar binnen in d« vestibule, en meende die daar veilig. Toen hij terug kwam bleek ze echter gestolen en tot heden (10 dagen later) is ze niet weer terecht gekomen. Snoek, 21 No». Gister hadden hier niet minder dan zeven begrafenissen plaats. Alle overledenen waren slachtoffers van deSpaansche griep. Uitvoer uit Duitschland. De uitvoer van borstel- en mandenwerk, glas en glaswaren, aardewerk, horloges, speel goed, vlechtwerk en vaartuigen uit Duitschland naar Nederland is toegestaan. Binnenkort zijn faciliteiten voor den uitvoer van ijzerwaren, machines, chemicaliën en tex tielproducten uit Duitschland naar Nederland te verwachten. Treinongeval. Donderdagmiddag heeft nabij het station Zaandam een ongeval plaats gehad, terwijl twee goederentreinen aan het rangeeren waren. Vier wagens zijn uit het spoor geraakt en het hoofdspoor is versperd. Het treinverkeer ondervond dientengevolge belangrijke vertraging. Een dievenbende gearresteerd. Herhaaldelijk werden den laatsten tijd in de omstreken van Deventer diefstallen, al of niet met braak, gepleegd, waarvan de daders blijkbaar ónmogelijk waren op te sporen. Zoo werd te Haaksbergen een viertal fietsen door middel van braak gestolen een zomer huisje van den beer J. Visser te Epse werd ’s nachts opengebroken en leeggehaald, evenals een houten loods aan het Soippeling. Bij een landbouwer te Diepenveen werden een vijftal zakken aardappelen vermist, en op denzelfden dag werd uit een leegstaande villa alle keuken gerei ontvreemd, evenals een week later te Wilp. Bij een landbouwer te Bath men werd door middel van braak f 100, een rijwiel en een revolver gestolen. Geruimen tijd tastten gemeente- en politie in het duister. In den nacht Woensdag op Donderdag echter hield de politie even buiten Deventer, onder Colmschate, een vrouw en een drietal jongens aan, die reeds eenigen tijd onder verdenking stonden, maar niet te vinden waren. Voor den commissaris geleid, legden zij de bekentenis af, alle genoemde misdrijven te hebben gepleegd, terwijl zij ook op andere plaatsen hun slag schijnen te hebben geslagen. Het viertal was in het bezit van een volledige inbrekersuitrusting. De leden hebben zeer waarschijnlijk ook deel gehad aan de telefoen- en telegraafdraaddiefstallen, die de vorige maanden langs de spoorlijn ZutphenDeventer ter hoogte van de halten Eefde en Epse zijn gepleegd. Alg. H. op een ruim een on bezorgden ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Inbraak. Steggerda, 20 Nov. In den nacht van 19 op 20 dezer hebben inbrekers hun slag trachten te slaan in ons rustig dorpje. Een 88 jarige man en een 78-jarige vrouw zijn bijna de dupe geworden. Omstreeks 1 uur in den nacht klopte iemand bij de Wed. G. Koning op de ruiten met het verzoek even te willen openen, daar zijn vrouw van de fiets was gevallen. Hieraan werd evenwel geen gevolg gegeven. Ongeveer een uur later hoorden de oudjes om buis loopen, kort daarop gevolgd door bet inslaan van een ruit. Op hetzelfde oogenblik stonden twee mannen in de kamer die zich voor de bedden plaatsten. Geld moesten ze hebben, of anders De oude vrouw zeide geld te zullen halen uit een kastje, dat achter stond. Ze ging evenwel naar de buren, die ze wekte. Inmiddels maakte de oude Jan Douma hij is Indisch soldaat geweest, het den inbrekers lastig door hen met een ouden sabel, die op de beddeplank lag, te lijf te gaan. Toen de buren te hulp kwamen, waren de inbrekers verdwenen, terwijl de oude man deerlijk toegetakeld in huis rondliep. Van de daders tot beden geen spoor. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. De oude list. De goudsmid Tonino te Delft is gisteren opgelicht geworden voor een bedrag van duizend gulden aan gouden colliers en -armbanden, door een onbekend gebleven persoon die de voorwerpen telefonisch bestelde op naam van dr. Spanjaard en ze later van de dienstbode overnam. De zwarte dreigende wolken, die verleden week over ons vaderland en volk hingen, beginnen weg te trekken en wij ontdekten zelfs breede zilveren randen. Als de schijn niet bedriegt is de bom gebarsten aan den kant die men niet bedoelde en is er kans, dat de revolutiegeest in ons land althans, een grooten knak heeft gekregen. De slaperige geest die ons volk, en onzen middenstand beheerschte, heeft plaats ge maakt voor een krachtige opgewektheid; doch het gevaar dat men weer indommelt, is niet geheel geweken. Wel is waar, hebben de sociaaldemocraten erkend, gedwaald te hebben, doch dit betreft slechts de taktiek niet de zaak zelf. Op het congres, dat dezer dagen te Rotterdam is gehouden, is gezegd geworden: het gelukt wits, doordat ook in de entente-landen de revolutionaire idee veld won, dan zou Troelstra geslaagd zijn en zou men hem luide hebben toegejuicht” En „de bedoeling is, ons program der regeertng aan te bieden Zegt zij: wij doen het niet, dan hebben wij het economisch wettig wapen van de staking”. Men zij dus op zijn hoede, want de vijand van ons middenstanders, de sociaaldemocratie, is niet dood, maar blijft op de loer om ter gelegener tijd ons opnieuw aan te vallen Doch er is kans, dat al de beroering, die er dezer dagen was, dit gunstig gevolg heeft gehad, dat wij onze kracht meer bewust zijn geworden, er beter door ge organiseerd en flink er tegen gewapend zullen zijn Het is nu de vraag wat ons verder t» doen staat? Het antwoord daarop is: „Wij moeten ons wapenen tegen vreesachtigheid in de eerste plaats en verder eendrachtig zijn in onze bedoelingen, gedachtig aan het oude spreekwoord „Eendracht maakt macht!” Vrees aanjagen is een wapen, dat d<- socialisten met groote handigheid gebruikt hebben Nu is vrees een ontzettend ding! De man die bang is, is meestal ook zwak en mist de' noodige kalmte om alles on bevooroordeeld te overdenken en te behar tigen; hij geeft gemakkelijk dingen toe waarvan hij later spijt heeft. Wil men tegen die stemming strijden, zich daardoor niet ter neer laten slaan, dan moet men zich zelf rustig afvragen of het kwaad, dat men vreest, werkelijk komt of niet; een van beiden Komt het, dan zal het er niet minder door worden of niet wegblijven omdat wij er voor vreezen en komt het niet, welnu, dan was onze vrees overbodig Voorts volgt dan, dat men naar den aard van een Nederlandsch schrijver den rechten weg van plicht heeft te gaan; en wat de gevolgen betreft, die met al de kalmte die mogelijk is, onbevreesd onder de oogen te zien en te overleggen hoe men het kwaad, als het werkelijk komt, kan vermijden of drageni Dit alles is ook van toepassing op een gevaar dat ons van de zijde der revolu tionairen bedreigt. Nu is het jammer dat de regeeringen van stad en land zich reeds door vrees hebben laten leiden Op het bedoeld congres het is dan ook duidelijk uit gesproken: „Door de roering, die er deze week gekomen is, hebben wij reeds groote concessies afgedwongen" en „De gevolgen van het mislukte dreigement van revolutie zullen niet uitblijven inzake vrouwenkiesrecht" Nu is vrouwenkiesrecht goed of niet goed Is het goed voor ons land en volk, en is het rechtvaardig, dan had ’t reeds ingevoerd moeten zijn en niet behoeven te worden afgedwongen Is het niet goed, dan moet het onbevreesd geweigerd worden. Men heeft gesproken over een midden- standspartij en heeft daarbij beweerd, dat de politieke kleur van geen beteekenis was bij de verkiezing van leden voorden gemeente raad Dit is echter, mijns inziens, een dwaling! De socialisten dëèlen ook dat gevoelen niet, maar vragen allereerst naar de politieke meening van hun candidaten Daarin hebben zij gelijk. De levens- en wereldbeschouwing, die iemand er op na houdt, is wel degelijk van invloed op zijn beoordeeling van vele stoffelijke zaken. Men doet daarom beter, om ieder in zijn eigen kring en politieke richting, dezulken te verkiezen, tot leden van den gemeenteraad en de Tweede Kamer, die krachtige flinke mannen van stavast zijn; die zich niet door vrees van het rechte pad laten afdringen en, waar het noodig is niet terug deinzen „neen” te zeggen. Mannen die het niet noodig hebben dat hun iets door dreiging afgeperst wordt In bijna alle partijen van ons land is het zoogenaamde „liebaugeln”, het lonken naar de arbeiders een gewoonte geworden. Dat moet uit zijn! De arbeiders moeten hebben wat hun toekomt, maar zij behooren niet tot den eenigen stand, die men naar de oogen moet zien. Komen zij met eischen aanzetten die niet goed zijn, dan moet een man’lijk en krachtig „neen” het antwoord zijn. Zij hebben ongetwijfeld hun rechten, maar de andere standen evenzeer. De regeering moet ook een krachtige steun hebben in de burgerij. Zij moet in staat zijn de besluiten der regeeringscollege’s, gemeenteraad en parlement, op recht vaardige wijze uit te voeren, en om het initiatief te nemen voor noodige maatregelen en hervormingen. Daartoe is noodig dat men haar nu reeds steunt door een flinken, talrijken zoogenaamden burgerwacht of vrijwilligen landstorm! Ten slotte moeten wij ons als één man scharen rondom onze'KoninginWij hebben de voordeelen eener republiek zoowel als van het koningschap en niet de nadeelen daarvan. Als er een president van een republiek gekozen wordt, is dit altijd een gevolg, dat hij behoort tot de sterkste partij De andere minderheden kunnen voor zulk een president nooit veel voelen Het volk dat tot een republiek behoort, is altijd gedoemd tot verdeeldheid Dat is nu in ons land gelukkig niet het geval! Allen, zonder onderscheid van religie of partij, kunnen met evenveel liefde opzien tot onze geliefde vorstin en schouder aan schouder staan om hetgeen noodig is te doen voor land en volk. Dit hebben wij in deze dagen van beroering terdege ondervonden Liberalen, Vrijzinnig democraten, Roomsch-Catholieken \nti-revolutionairen, Christelijk Historischen **n alle partijen die de roode vaan niet volgen, hebben zich als één man onder Haar geschaard om ’t monster der revolutie en het Bolsjewisme te keeren Op boven bedoeld congres heeft men zelfs moeten erkennen: „Indien er verschijnselen zich voordeden van belemmering voor de vrije democratische beginselen door het koning schap, zou de zaak urgent worden. Die verschijnselen zijn er echter niet. Als zelfs van die zijde dit moet worden toegestemd, is het, dunkt mij, onbetwistbaar, dat wij niet anders dan voordeel hebben bij de regeering onzer constitutioneels Koningin. Oranje is en blijft dus voor ons Nederlanders het symbool van Vrijheid, Eensgezindheid, en ook van Voorspoed! Ik herhaal dus nog eens: Wij moeten krachtige mannen afvaardigen naar den Gemeenteraad en de Tweede Kamer, die uit eigen initiatief, wijze en goede maat regelen beramen en die, waar het noodig is, „neen” durven zeggen. Wij moeten de regeering krachtigen steun verleenen door een getrouwe 'en sterke burgerwacht, en Wij moeten ons organiseeren en een drachtig het monster der revolutie bestrijden, door op nieuw trouw te zweren aan het huis van Oranje, en dit toonen tot in de lengte van dagen. H. teruggebracht periode voor November. Het botergehalte voor margarine, melange A en B, is verhoogd respectievelijk tot 35 en 65 procent. Voor verbruikers blijven de prijzen ongewijzigd. Hakken en zolen. Voor het voorzien van schoenen met nieuwe zolen en hakken, van Rijksleder, zal ten hoogste mogen worden berekend Hout gepend of gespijkerd: mansschoenen en vrouwenschoenen (groot**) f3; ondermans- schoenen (36 t.m. 39) f 2.70; vrouwenschoenen (36 t.m. 42) f2.35; kinderschoenen (31 t.m. 35) fl.85; id. (24 t.m. 30) f 1.50. Afgelapt zijn deze prijzen reap, f 3.75, f3.35, f2 85, f2,30, fl.85. Hollanders in Duitschland. Van de grens wordt gemeld: Naar wij vernemen hebben behalve bij Krupp ook alle bij andere werkgevers zijnde Hollanders aanzegging gekregen Duitschland te verlaten. Blijkbaar hebben we hier te doen met een maatregel om de van het front terugkeerende soldaten het eerst op die wijze aan werk te helpen. Spaansche griep. Te Staphorst heerscht deze ziekte in hevige mate nagenoeg in alle gezinnen. In een paar dagen kwamen 24 sterfgevallen voor. De glasfabriek te Leerdam. Tengevolge van een plotseling ingetreden slapte in het bedrijf, veroorzaakt door de ministerieele beschikking, welke de verpakking van jam, enz., in glas ernstig bemoeilijkt, ziet de glasfabriek „Leerdam”, voorheen Jeekel Mijnssen en Co., die gedurende de oorlogsjaren onafgebroken kon doorwerken, zich genoodzaakt haar bedrijf gedeeltelijk te staken, waardoor ongeveer 400 menschen worden getroffen. Indien binnen eenige weken ook in andere artikelen niet meer bestellingen binnenkomen, zullen ook andere afdeelingen moeten worden gesloten. Daardoor zou het aantal werkloozen tot 800 stijgen. HUIS TOE! Hoera, ik ben den dans ontsprongen, Ik draag nu weer m’n burgerjas, Ik ben een vrije boerenjongen, Wat ben ik gloeiend in m’n sas! Gedaan is ’t met het wachtjeskloppen, Marcheeren, sport en gymnastiek, Met kamerdienst en sokkenstoppen, Inspectie en de heele kliek. Ik hoef niet meer te salueeren Voor alles waar een streep door loopt; Geen mensch kau mij meer commandeeren, Of ’t moet m’n vrouw zijn, onverhoopt. Ik zit weer knusjes bij m’n vrouwtje, Die schenkt me een lekker bakje troost; En ik trek weer voor haar aan ’t touwtje En sus de jongste van ons kroost. Ik mag weer werken op den akker, Ik heb nu altijd weer „verlof;” Dat ’s beter dan nut’loos gejakker Door regen, wind, of zon en stof. Weg is de zorg, dat *k nog moet schieten En zelf een boon krijg door m’n bol ’k Wil liefst van ’t leven wat genieten: Je dood te vechten vind ik dol. En komt nu straks wat grooter kuchje Met rijstrantsoen en weet ik veel, Dan is geen vuiltje meer aan ’t luchtje, Dan is ’t geluk compleet, geheel Ik boorde veel van revolutie, Maar daar heb ik niet van weerom Ik heb op zooiets geen fiiutie: Nou herrie maken? ’k Vind het stom! 15 Nov. ’18. Fran. Ct, G. E,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1