Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 57ste Jaargang. No. 98. Verschijnt Donderdags en Zondags 1918. EEN INSTELLING VAN ALGEMEEN NUT. I Zondag 8 December. VOOR f HET PR0DUCTIEVRAA6STUK. BINNENLAND. I. I zoo boer van de gedaan, Bolswardsche Courant een gezin kamp van ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels ÓO Cts. Vervolgena 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangeeloten onder No. 4. Tramontsporing. Leeuwarden, 6 Dec. De tram uit Veen wouden, die hier gisteravond om 7.12 uur moest arriveeren, was te laat, zoodat de gereedstaande trein naar Groningen moest wachten. Toen eindelijk de tram het emplace ment opreed, heeft de wisselwachter in de haast, om de lijn naar Groningen vrij te krijgen, de wissel te spoedig om geworpen voor dat alle tramwagens waren gepasseerd met het gevolg, dat de beide laatste wagens, een leeg personenrijtuig en een met kaas geladen goederenwagen, derailleerden. De goederenwagen kantelde. Gelukkig heeft de machinist, die eenige schokken voelde, en dit tot tallooos velen doet, heeft en... waardeering. zit, zooals wel bekend is, in een glazen huisje. Hij werkt in ’t openbaar, zoodat velen de vruchten van zijn arbeid kunnen waarnemen, al weet niet iedereen, van welken boom deze vruchten afkomstig zijn. Wij zullen daarom den boom en zijne vruchten bespreken, in het vertrouwen, dat velen daardoor opgewekt zullen worden tot het instandhouden van dien boom en het afwerpen van steeds meerdere vruchten. Het metst algemeen bekend is de A.N.W.B. door zijn wegwijzers, die hun 25-jarig jubileum reeds achter den rug hebben. En daar cijfers in den regel meer spreken dan een lang er eenige mededeelen om de van dit instituut duidelijk te Er zijn in ons land tal van vereenigingen, die een alleszins nuttig doel nastreven, hetzij op geestelijk of materieel gebied. Eenige dezer strekken de sfeer van hare bemoeiingen uit over geheel ons land, andere bepalen zich er toe zich plaalselijk nattig te maken. Tot de eerstgenoemde behoort de A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, die kortgeleden door de Regeering erkend is als te zijn een instelling »an algemeen nut. Deze erkenning berustte o.m. op de over weging, dat „weliswaar aan de leden bepaalde ondergeschikte voordeelen zijn toegekend, maar daarin meer moet worden gezien een middel om een vaste kern van personen te verkrijgen en te behouden, die de noodige gelden voor de uitvoering van de algemeene taak van den Bond kunnen verschaffen, dan een streven om de voordeelen van den Boud tot een kring der leden beperkt te houden.” Wie aan den weg timmert tevredenheid van recht op veel bekijks De A.N.W.B. nu betoog, zullen wij belangrijkheid maken. In vroeger jaren, toen er nog geen weg wijzers waren, waren de wandelaars en later de wielryders op hun uitstapjes grootendeels aangewezen op een toevalliger! voorbijganger om dezen den juisten weg en den afstand naar een bepaalde plaats te vragen. En hoe waren die inlichtingen dan nog vaak onvolledig en onnauwkeurig. Als een u zegt da ’j der zóó bint, duurt hel gewoonlijk nog een half uurtje. Als hij zegt: A éven deurfietst, mo ’j links af, dan hebt gij zeker keus tusschen 3 of 4 wegen, die links afgaan. Het toerisme verkeerde een kwarteeuw ge leden in het eerste stadium van ontwikkeling en de afwezigheid van wegwijzers werd slechts door enkelen gevoeld. Door het rijwiel en door de opwekking, uitgaande van den A.N.W.B., om te gaan genieten van de vrije natuur en vooral nadat deze Bond zijn eerste bruikbare gegevens voor het hverkennen” van ons land voor belang stellenden had ter beschikking gesteld, groeide het toerisme met ongelooflijke snelheid en werd de groote behoefte aan inlichtinge» onderweg, m.a.w. aan wegwijzers, zéér dringead gevoeld. In 1893 stonden er in ons land 20 weg wijzers met een gezamenlijk gewicht van 1000 K.G. en een waarde voor aan maak en onderhoud van f 435.961/2; in 1898 bedroegen deze cijfers resp. 219, 21.900 en f 6.571.68, in 1903 1086, 108.600 K.G. en f 34 047.90, in 1916 2.933, 322.630 K.G. en f 173 840.3(H/2. Ea thans staat er voor een waarde aan des weg van veel meer dan twee ton naar de oude prijzen, volgens de nieuwe wel drie maal zooveel. Behalve deze wegwijzers werden ar waar schuwingsborden geplaatst, in de laatste jaren hier en daar ook in samenwerking met de K.N.A.C., bij gevaarlijke wegkruisingen, boch ten, hellingen ens., ter voorkoming van onge lukken. Een andere hulp onderweg werd den toerist verschaft in den vorm van de hulpkisten, de motorbulpkisten, in grooten getale over ons geheele land verspreid in hotels, café’s enz. En om deze hulpkisten ten goede te doen komen van iedereen, werd bekend gemaakt, dat ieder tegen de vastgestelde prijzen van de verbandmiddelen in de hulpkisten van den A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, gebruik kan maken. Ten gevolge van een overeenkomst met het Hoofdcomré van’t „Ned Roode Krais” en „Het Oranje-Kruis” werd voorts nog bepaald, dat ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. onbemiddelde n, bij een ongeval gratis over de verbandmiddelen kunnen beschikken tegen nauwkeurige invulling van de daarvoor bestemde bon, bij den hulpkisthouder aan wezig, en dat bij rampen de verbandmid delen gratis beschikbaar zijn. En dan de Bondsvoetpompen. Reeds jaren geleden is de Bond begonnen met het plaatsen van deze nuttige voorwerpen. De handfiets- pomp was en is in sommige gevallen ook nu nog een instrument, dat in de eerste plaats de ergernis verhoogde van den wielrijder over een slappen of lekken band. Zij dwong u o au in ’t zweet uws aanschijn» a af te sloven om den noodigen druk weer in den band te krijgen. Wat was dan de uitste kende voetpomp van den Bond een uitkomst. Nu het wielrijden zoo sterk zich heeft uit gebreid, is ook het aantal voetpompen aan zienlijk gestegen, maar spant toch de Bonds- voetpomp de kroon en wanneer ge in wat afgelegen oorden komt, daar is zij de redster uit den nood. Duizenden voetpompen heeft de Bond ge plaatst, millioenen keeren mogen wij gerust zeggen hebben zij den wielrijder aan zich (den Bond) verplicht. Spraken we tot nu toe van hetgeea de A.N.W.B. langs den weg heeft verricht ten gerieve van den toerist, in een volgend nummer zullen wij bespreken hetgeen door hem werd gedaan ten opzichte van den weg zelf ten behoeve van wielrijders, wandelaars, automo bilisten, enz. direct krachtig geremd. Daardoor werd een mogelijk grooter onheil voorkomen. De lijn naar Groningen was geheel versperd, zoodat het geruimsn tijd duurde, voor de gereed staande trein kon vertrekken. Hem. Oldeph. C.a., 4 Dec. Van te K. zijn tengevolge van de heerschende ziekte 4 kinderen overleden. Drie werden tegelijk grafwaarts gedragen. Voorzeker een treffend geval, dat algemeene deelneming wekt. Gaasterland, 4 Dcc. Die Russen! Zij ontvreemdden uit «en aardappel belt, terwijl de bewakers even afwesig waren, 15 korf aardappelen. Bij spoedige ontdekking werden ze vervolgd, een schot gelost over hen been waarop de aardappelen werden terug gebracht. Nu zouden zo wel niet terug komen meende men, en de bewakers gingen naar huis. Om 's morgens tot de ontdekking te komen, dat er evengoed in denzelfden «acht nog 20 korf gegapt waren. Wonseradeel, 5 Dec. De katten, vooral de zwarte, verdwijnen hier spoorloos. De kattenmeppers zouden er wel meer van kunnen vertellen. Niet alleen de vellen zijn duur, maar ook het vleesch der dakhazen is in trek. Men heeft in dezen tijd wel geleerd, alle vooroordeel aan kant te zetten. Het katten- vleesch eten heeft men van de Belgen geleerd. Voor een „naakte” kat van bet vel ontdaan, wordt 15 a 25 cts. betaald. Snoek, 5 Dec. lemaad, die hier Dinsdag avond bij een bakker aan ’t sjoelbakken was werd onder ’t spel zijn portemonnaie met ruim f 25 ontrold. Hepk. Nieuwebl. v. Fr. Snoek, 6 Dec. ’t Was te voorzien dat de 4 L. petroleum die aan lichtlooze gezinnen hier deze week werd verstrekt, bij onderscheiden personen in verkeerde handen is gekomen. Hoe noodig de arme stampers de olie moesten gebruiken om hun prozaiscbe stulp te ver lichten, toch konden ze de verzoeking niet weerstaan, om van hun voorraad 2 tot 3 L. af te staan af 2 tot f 2 25. Sneok, 6 Dec. Nu ’t een zeldzaamheid is dat onze politie een fietsgapper snapt, schijnt ’t dat de dievenry op dit terrein met den dag toeneemt. In weinige dagen verdwenen nl. hier na elkander een achttal tweewielers. En toch slaan velen nog den raad in den wind, om hun fiets, waar ook, nooit onbeheerd te laten staan, ’t Is altijd maar: „och, dat durft men niet te wagen, want overal loopen ze in den kijk”. Maar men begrijpt niet, dat men in den tegenwoordigen tijd steeds gevaar loopt, dingen van waarde kwijt te raken, zóódra de gelegenheid voor den dief maar eenigszins gunstig is. „’t Oog van den meester maakt bet paard vet” past volkomen in 't kader van dezen tijd. Sneek, 6 Dec. ’t Vochtige weer laatste dagen haeft er geen goed aan om de Spaanscbe griep hier te doen afnemen. Integendeel blijft ’t aantal sterfgevallen steeds hoog. Gedurende de laatste drie dagen stierven er niet minder dan negen personen, meest jonge menschen, onder welke zes griep- lijders. Van 21 Nov. tot 5 Dec. werden ter Secretarie niet minder dan 15 overlijdingen genoteerd, eveneens van jonge lieden. Slezhts 8 personen onder deze 15, die respectievelijk 67, 84 en 52 jaar waren. Bij enkele lijders is de ziekte hoogst be smettelijk. In deze week stierf bv. een jonge man, aan griep influenza, ’t Lijk moest terstond naar 't lijkenhuis worden gebracht. Te Franeker heerschte gedurende eenige dagen door opruiing ernstige ontevredenheid onder de Fransche vluchtelingen. Marechaussee moest worden gerequireerd om de 150 onte vredenen in bedwang te houden. Na komst van den Franschen consul, die door de onte vredenen was getelefoneerd, kregen de vluchte lingen een flinke reprimande en zijn de bel hamels, drie mannen en een vrouw, naar het Zeist overgebracht. Slecht tarwebrood. De commissie uit het bakkersbedrijf te Rotterdam zond bet volgende telegram aan het Rijksgraanbureau te Den Haag. Tarwemeel vau nieuwe samenstelling totaal ongeschikt voor menschelijk voedsel. Het publiek weigert den onsmakelijken kost. Ge lieve direct maatregelen te nemen tot verbe tering. enkel opiicbt zijn te billijken, daar tij zich niet organisch in de volkshuishouding invoegen, integendeel de desorganisatie bevorderen en den zoo noodzakelijken opbouw van het maat schappelijk leven vertragen. Bij de ontzag lijke lasten, die de verloren oorlog op het volk laadt en de toekzmst van ons eischt, zijn slechts een sterke organisatie en de gemeenschappelijke arbeid van alle burgers in staat de noodzakelijke verhooging der pro- ductie-capaciteit te bewerkstelligen. Elke ver mindering der productieve kracht is een mis daad, aan het volk begaan”. Wij maenen, dat deze woorden ruimschoots overweging verdieuen. Het feit, waarvoor de oorlogsvsrkwisting ons gesteld heeft, bestaat in een aanzienlijk tekort aan allerlei onmisbare saken, in de eerste plaats aan voedsel en aan de middelen om voedsel te produceeren. Wat de wereld noodig heeft is niet zoozeer de oplossing der vraag, op welke wijze de verdeeling van het voedsel en wat daarmede op één lijn gesteld kan worden, moet plaats hebben; de zaak, die de meeste zorg vraagt, is de voortbrenging van nieuw voedsel. Wij willen geenszins ontkennen, dat de verdeeling een zaak van veel belang is, maar veal meer waarde kennen wij aan de productie toe. „Wirtechaft iet nicht mehr Privateache, eondern Sacke der Gemeiaechaft” zegt Walther Rathenau in zijn bekande werkje: Die neue IFirtechaft. Het ligt wel eenigszins in den aard der vaak, dat men tot dergelijke uitspraken komt. Immers, de enorme vernietiging, welke in de oorlogsjaren heeft plaats gehad, is het werk der gemeenschap geweest. Doch men mag niet uit het oog verliezen, dat de voortbrenging van alles, wat vernietigd is, Privateache is gaweest. Niet de gemeenschap als gaheel regelde voor den oorlog de productie; het waren de millioenen eenlingen, dia onafhan kelijk van elkander elk een gedeelte van de totale hoeveelheid daarvoor benoodigden arbeid vrijwillig op zich hadden genomen. Ware de gemeenschappelijke vernietiging in het groot □iet in toepassing gebracht, dan zou, in het algemeen gesproken, de productie volgens dit systeem voldoende zijn geweest. Het komt ons voor, dat zy, die een nieuw systeam voor bet oude productie systeem in de plaats wenschen te stellea, zich te veel buiten de praktijk bewegen. Er moet toch een oorzaak voor bestaan, dat de maatsahappij op de tot dusver gevolgde manier in hare behoeften heeft voorzien. Ons komt het voor, dat die oorzaak deze is, dat de moge lijkheid, om volgens een ander systeem vol doende voort te brengen, ontbrak. Zijn nu, zoo zouden wij willen vragen, tijdens den oorlog de omstandigheden zoodanig gewijzigd, dat die mogelijkheid thans wel bestaat Wij meenen, dat het antwoord op deze vraag ontkennend moet luiden. Wat eens komen kan, kunnen wij gerust aan de toekomst overlaten, doch voor het oogenblik is ons gsen enkel gegeven bekend, waaruit blijken zou, dat een ander dan het tot dusver gevolgde productiesysteem in staat zou zijn het totale voortbrengingsvermogen te vergrooten. Waaraan de maatschappij behoefte heeft, is dat alle ten dienste staande krachten nuttig wor den aangewend en in onze samanleving kan dat alleen ouder toepassing van het oude en beproefde systeem, waarbij aan ieder lid de vryheid wordt gelaten zich toe te leggen op dat deal van den gemeenschappelijken arbeid, waartoe hij zich het meest geroepen gevoelt of waartoe de omstandigheden hem brengen. De Zuivelcourant. Het vraagstuk der voedselvoorziening heeft vooral in de laatste weken belangrijk aan beteekenis gewonnen, doordien de gebeurte nissen bij onze Oostelijke naburen in de hoofden van sommigen gedachten hebben gewekt en herinneringen aan utopieën hebben verlevendigd, utopieën, waarvan men had mogen verwachten, dat alleen de historie schrijver er nog melding van zou maken. In 't program van eischen, dat de S D.A.P. een paar weken geleden bekend maakte, wordt gesproken van „leveusmiddelenvoorziening als gemeensahapszorg” en van „regeling van pro ductie en aan voer”. Het woord „gemeenschapszorg” zal wel bedoeld zijn in den zin van Regeeringszorg. Nu, daaraan zijn wij gedurende de oorlogsjaren wel gewend geraakt en het voornaamste resul taat van die zorg is zeker wel dit geweest, dat het aan allen, wie eene behoorlijke voedsel voorziening inderdaad ter harte gaat en die niet verblind zijn door zekere partijphrasen, het inzicht heeft gegeven, dat de meest uit gebreide regeeringszorg niet in staat is een toestand van verwarring te keeren. In het algemeen gesproken veroorzaken de regelingen eener regeering ten dezen opzichte slechts teleurstelling. Intusschen, de nood dwong de Regeering tot handelen. Er zijn evenwel nog altijd menschen, wier verlangens zich uitstrekken naar een toestand geen tydelijken, maar een blijvenden waarin hetgeen wij''tot dusver hebben beleefd, verder uitgewsrkt, toegepast en bestendigd wordt. Evenwel valt het op, hos zulks slrshts vaag wordt aangeduid, b.v. in woorden als: „socialiseeriag van alle bedrijven, die daarvoor in aanmerking komen”. Veel verder sou men komen, wanneer een bepaald plan werd bloot gelegd, aangevende de bedrijven, welke voor „socialiseering” in aanmerking komen en de wijze, waarop zulks sou plaats hebben. Bij de beoordeeling van deze eischen mag men echter niet uit het oog verliezen, dat de politieke partij, door wie ze worden gesteld, hare aanhangers voaral in de steden heeft en dat de voormannen, door wie de programma’s worden ineengezet, voor het overgroote deel vreemdelingen zijn op landbouwgebied. De aan hunne socialistische overtuiging voedsel gevende centralisatie en specialiseering der bedrijven, bepaalt zich nagenoeg geheel tot de groote industrieën in de nijverheidscentra; de landbouw met hetgeen daarmede onmid- dellijk samenhangt valt daar buiten. Enkelsn schijnen dit in te zien. Zoo trof ons het volgende bericht van den Berlijnschen correspondent der N. R. Ct. Hij schrijft: „de Pruisische volksafgevaardigden in het ministerie van fi ancien, de meerderheids- socialist Sülekum en de onafhankelijke socialist Simon, hebben de journalisten medegedeeld, dat lokale proeven van socialiseering in geen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1