Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 100 Verschijnt Donderdags en Zondags 1918. 57ste Jaargang. Zondag 15 December. ij Uit de Raadszaal. 1 H VOOR I Bolswardsclie Courant I Afzonderlijke 1 5 Vergadering op Donderdag 12 Dec. 1918. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. aangenomen met 11 van der Klei. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. van autoriteiten. Hij betreurt dat Resolutie goedkeuring van f. Missive van Oever, dat hij om neemt als voogd De Voorzitter zegt dat in deze vacature een aanbeveling van heeren Voogden zal worden ingewacht. g. Missive van Voogden van het Armenhuis houdende aanbeveling in de vacature ont staande door de periodieke aftreding van den heer H. A. Lunter. De aanbeveling bestaat uit de heeren H. A. Lunter en J. Schoonhoff. h. Missive van de Plaatsel. Schoolcom missie aanbeveling in de vacature door de periodieke aftreding, bestaande uit de heeren A. C. D. Stockman, aftr. lid, S. J. Oosterbaan en A. Hettema. een met meerderheid aangenome» na En voor de Damescommissie voor de hand werken, bestaande uit de dames J. Bruinsma de Boer en E. de BoerGelens. Missive van bestuur Spaarkas, houdende aanbeveling wegens periodieke aftreding be staande uit de heeren G, Keikes en M. B. Eerdmans. Adres van de Vereeniging „Het Groene Kruis” verzoekende wegens het duurder zijn van alle verpleegmiddelen de subsidie van f 200 te brengen op f 400. Zal met advies behandeld worden bij de begrooting. De heer Van der Wal komt ter vergadering, nu alzoo tegenwoordig 12 leden. k. Adres van huurders der Gemeente- woningen A en B, verzoekend de huur van hunne woningen niet te verboogen, op grond dat de huurders er toch niet aansprakelijk voor kunnen worden gesteld, dat de bouw materialen thans zooveel duurder zijn geworden. Wordt ook bij de begrooting behandeld met het voorstel van B. en W. daaromtrent. l. Adres van den heer A, van Albada, onderwijzer, verzoekende ook in aanmerking te mogen komen voor vergoeding huishuur. Eveneens bij de begrooting ter sprake te brengen. m. Adres van de Vereeniging Personeel in openbaren dienst, er op wijzende dat de werklieden in ’t algemeen recht hebben op betere belooning in deze tijden en ook dat de ai beidsvoorwaarden dienen herzien te worden. Zij stippen in hun uitvoerige toelichting verscheidene punten aan, als vermindering van werktijd, Zaterdags namiddags vrij, afschaf fing Zondagsarbeid zoover maar eenigszins mogelijk, minimumloon f 30 per week, premie voor pensioen voor rekening gemeente, ver- hooging voor nachtarbeid en overwerk. Bij ziekte verpleging op gemeéntekosten, 14 dagen vacantie met f25 toeslag daarvoor. Na over lijden of ook bij pensionneenng nog 6 maanden bet loon uit te keeren. Een en ander ie regelen in verband met de vakorganisaties. De Voorzitter stelt voor dit aan B. en W. te renvoyeeren om advies. De heer Van der Klei zegt een j aar geleden al tegenwoordig geweest te zijn bij een lezing van een spreker Van der Voorde, die toen al mededeelde, dat hjj van den Burgemeester de toezegging had ontvangen, dat deze aange legenheid hier toen spoedig zou worden ge regeld. Hij vraagt of dit nu spoedig te wachten is? De Voorzitter antwoordt dat hij dien mijnheer wel gesproken heeft, doch hem heeft verklaard dat hei zoo spoedig ter hand zou worden genomen als met bel oog op de tijdsomstan digheden wenschelijk was, doch dat het in deze abnormale tijden wel bezwaarlijk zou gaan zulks goed te regelen. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Tijdelijke kasgeldleening voor 1919. B. en W. stellen voor hen te machtigen tot het aangaan eener tijdelijke geldleening groot hoogstens f 100.900. Omdat reedsdadelijk in bet begin des jaars behoefte aan kasgeld zal komen, stellen zij voor er reeds nu toe te besluiten. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 2. Verordening H.O. B. en W. hebben reeds vroeger een voorstel ingediend om het maximumcijfer voor den H. O., dat bij verordening is vastgesteld op f 56.000 te verhoogen, omdat het bedrag thans onvoldoende is. Blijkens een missive van den Minister aan Ged. Staten van Zeeland is tegen het weglaten van het maximum bedrag geen bezwaar. Daarom trekken B. en W. hun vorig voorstel in en stellen nu voor de bepaling omtrent het maximum bedrag in de verordening te schrappen. De heer Eisma ziet wel in dat het lastig is telkens te moeten aankomen met een aanvrage om verhooging, toch meent hij, dat in zolk een bedrag, hetwelk niet overschreden mag worden, een prikkel ligt opgesloten om er beneden te blijven, en dat het dus wel zijn goede zijde beeft. De Voorzitter antwoordt, dat zulks meer denkbeeldig is dan werkelijkheid. De Raad zal toch evengoed zijn best doen om het bedrag niet te hoog op te voeren. In de som, het vorig jaar er voor uitgetrokken, ligt al evengoed een maatstaf om er niet boven te komen, eerder zal steeds de neiging bestaan daar beneden te blijven. Met algemeene stemmen is de wijziging goedgekeurd. 3. Onderwijzers-jaarwedden. Van Ged. Staten is een aanmerking ge komen over de regeling der onderwijzers- jaarwedden en wel dat voor één verplichte bijacte f 150 wordt gegeven, en voor de verdere slechts f 50. B. en W. stemmen toe, dat die verhouding niet is gelijk het behoort en stellen daarom voor, de meerdere verplichte akten elk met f 100 te beloonen. In verband hiermee- dient ook de wedde van het hoofd der m. u. 1. o. school verhoogd te worden, en wordt voorgesteld f 150 hooger te gaan dan bepaald was. De heer Praamsma ziet in, dat het in de laatste tijden herhaaldelijk voorkomt dat voorstel ernstige overweging, niet de goedkeuring verwerft ingrijpen in de autonomie der gemeenten. Hij kan niet meegaan om óp een wenk zoo maar weer hooger te gaan, en zal bij wijze van protest er tegen stemmen. De heer Terhenne is het in den grond der zaak eens met den heer Praamsma, doch hier betreft het een regeling der onderwijzers- jaarwedden, waaromtrent Ged. in deze provincie een uniformiteit wenschen te brengen. Daarom kan hij zich met dit voorstel tot verhooging vereenigen. De heer de Boer kan er in meegaan als de schoolopziener als deskundige oordeelt dat de belooning voor taalacten te laag is, maar dat daai-ooi ook het hoofd der m. u. 1. o. hooger moet gebracht worden, ziet hij niet in en is daar tegen. De heer Lunter. B. en W. nemen niet klakkeloos over als er een wenk van Ged. komt. De regeling omtrent de taalakten is intact gebleven, en wij hebben reeds vroeger besproken dat het eigenlijk onbillijk was één akte te beloonen met f 150 en dan verder slechts f 50. Die belooning is wat te miniem en daarom kunnen B. en W. meegaan om het op f 100 te brengen. De heer Eerdmans wil zeggen dat de opmerking van Ged. Staten hem sympathiek is. Hij heeft reeds vroeger opgemerkt, dat hoe meer akten iemand bezit, hoe minder hij naar verhouding er voor ontvangt. De verhooging voor taalakten wordt goed gekeurd met 11 tegen 1 stem, de heer Praamsma. De verhooging van het hoofd der m. u. 1. o. school wordt goedgekeurd met 1JD tegen 2 stemmen, de heeran Praamsma en de Boer. Inzake de regeling van het Gymnastiek onderwijs, besproken in de vorige vergadering om dat onderwijs ook voor de bijzondere scholen in te richten van gemeentewege vindt bezwaar omdat dit als een verkapte subsidie aan het bijzonder onderwijs zou kunnen worden beschouwd. Daarom wordt vastgehou den aan het door B. en W. toen ingadiende voorstel om de jaarwedde f 200'te verboogen en met de reorganisatie van het Gymnastiek onderwijs te wachten tot de nieuwe lager onderwijswet er zal zijn. Met algemeene stemmen alzoo besloten. Het ingekomen adres van den onderwijzer Van Albada kan hier bij gevoegelijk behandeld worden, als men tenminste niet tegen urgente behandeling is, zegt de Voorzitter. Dit blijkt niet het geval te zijn, en nu wordt advies van het D. Best, uitgebracht op ’t verzoek, dezen onderwijzer ook vergoeding huishuur toe te kennen, hetwelk behelst om afwijzend op het adres te beschikken, wijl de verordening, met de bewoordingen van de wet, voorschrijft, dat de onderwijzer, om op vergoeding huishuur aanspraak te hebben, gehuwd moet zijn. Deze misschien billijke uitzondering zou wellicht den weg openen voor andere moeilijke gevallen. De heer v. d. Klei kan zich er slecht mee vereenigen en ’t spijt hem dat het advies zoo luidt. Het advies wordt stemmen tegen 1, de heer 4. Benoeming veearts. De Voorzitter deelt mee, dat de heer J. Groenewold de practijk van wijlen den heer Schuurmans heeft overgenomen. B. en W. vinden, dat het geen doel zou hebben nu sollicitanten op te roepen voor een gemeente lijke veearts, maar de heer Groenewold is daarvoor nu we) de aangewezen persoon. De heer v. d. Wal vraagt of het nn wel aangaat zoo maar, deze te benoemen, daar kunnen ook wel meer zijn, die er voor in Ik heb een buurman gehad, die gewoon was te zeggen, wanneer een gebeurtenis of voorval, waarnaar hij reeds eenigen tijd had uitgezien, stond te geschieden, altoos uitriep.- „Nu zijn de rapen gaar!” Deze uitdrukking mag ik nu wel even van hem leenen, want de behandeling der gemeente-begrooting zal nu plaats vinden, en ook hiernaar had ik reeds eenige dagen met verlangen of met vrees, dat laat ik in ’t midden had uit gezien. Die begrooting dan stond op de agenda maar er ging nog een behoorlijke portie vooraf zoodat er heden heel wat kon verwacht worden. En een uur voor den gewonen tijd schikten we dan ook aan tafel. Een der raadsleden, niet denkende om het vervroegde uur, kwam dus wat later. Wij zullen op niet te groote schaal, een portie aan onze lezers voorzetten. Bij opening waren 11 leden present. De heer Oosterbaan had kennisgeving gezonden dat hij wegens familie omstandigheden ver hinderd was, de heer van der Wal kwam een poos na de opening nog binnen. De notulen werden goedgekeurd. Ingekomen stukken. a. Een adres van de Gemeente Leeuwarde- radeel, verzoekende adhesie te betuigen met een door dien raad gezonden adres aan den Minister om den prijs der boter te verlagen. B. en W. meeneti dat het geen doel zal hebben deze en dergelijke adressen te steunen en stellen voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. De heer de Boer merkt op dat in de vorige vergadering een dergeiijk adres van Sneek om de vleescb prijzen te verlagen, wel werd aanbevolen door B. en W. De heer Terkenne had dezelfde opmerking willen maken, en meent toch dat door den abnormaal hoogen prijs, ook voor meer wel gestelden zelfs, de boter thans te duur is, terwijl hij ook nog vernam dat het niet noodig ware geweest de boter zoo te verhoogen. De Voorzitter antwoordt dat niet de bedoeling van ’t D. Best, is, te betoogen dat de boter- prijs niet te hoog is, integendeel dat beamen zij ook, maar zij meenen, dat het geen doel treft dit adres te steunen. Dat andere adres over de hooge vleescbprijzen was een andere zaak, dat was toen nog in wording, maar de boterprijs is reeds lang een afgedane zaak. De heer Boersma meent toch dat hoe meer adhesie er met dat adres betuigd wordt, hoe beter om den prijs verlaagd te krijgen, doch de heer Eerdmans daarentegen gaat mee met B. en W. omdat vleescb niet is te vervangen doch de boter wel. De margarine met dezelfde voedingswaarde, kan er voor in de plaats treden en hij meent dat de regeering door den verhoogden prijs der boter tracht een deel terug te krijgen, van wat bij de margarine moet worden bijgepast. Bij stemming wordt uitgemaakt dat er geen adhesie zal worden betuigd. Dit werd aange nomen met 6 testen 5 stemmen. Tegen het voorstel B. en W. stemden de heeren v. d. Klei, Boersma, Praamsma, Terhenne en de Boer. b. Resolutie van Ged. Staten, goedkeurende de onderhandsche levering van rioolbuizen. c. Missive van heeren Voogden van het Gasthuis, dat zij voor dit ééne jaar een extra bijdrage zullen verstrekken van f 5000. d. Idem van heeren Voogden van het Weeshuis van gelijken inhoud en ook met aanbieding van gelijke som. Deze berichten worden met applaus begroet. e. Resolutie van Ged. Siaten houdende het navorderingskohier. den heer H. J. van den bekende redenen, ontslag van het Weeshuis. aanmerking wenschen te komen, en tevens vraagt hij: „Is het wel noodig, dat wij hier een veearts hebben? De Voorzitter antwoordt, dat het zeer zeker noodig is een gemeentelijke veearts te hebben. Deze moet toezien op den veestapel, en is ook belast met de keuring van vleescb en visch. En wat aangaat of er meer gegadigden zullen komen, dit betwijfelt hij, want de belooning is maar f 300. De buitenpraktijk moet de betrekking goed maken. De heer J. Groenewold wordt benoemd met algemeene stemmen. 5. Verlaging Zandsterbrug en Panwerkbrug bestrating plein School No. I en maken muur. De Voorzitter merkt op, dat deze werken in een vroegere vergadering reeds besproken zijn, de stukken hebben ter visie gelegen. De heer Praamsma wil eerst een paar vragen doen, lo. waarom, nu steeds de bruggen van ijzeren balken worden voorzien, die bij 't panwerk bouten liggers krijgt. Wat de reden is, dat met het tot nu gevolgde systeem gebroken wordt? De Voorzitter zou liever gezien hebben, dat de heer Praamsma die vraag vóór de vergadering ter kennis had gebracht, dan zou de deskundige geraadpleegd zijn. De heer Kramer meent wel dat het in verband staat met de ijzerprijzen. De beer Praamsma verwacht ook dat dit de reden is, maar bij meent toch dat het beter is afdoeade te herstellen. Alle bruggen zijn zoo successievelijk van ijzeren balken voorzien en dat voldoet heel best. Het betreft hier maar een klein bruggetje, maar er moeten zware vrachten over, dus het heeft veel te verduren. Verder de Zandsterbrug. Daar zullen de bestaande ijzeren toogbalken weer gebruikt worden, dat vindt hij niet goed, die zijn te hoog. Als er nieuwe ijzeren balken komen, kan de brng veel meer verlaagd worden. Na heel wat discussie over dit punt tusschen den heer Praamsma. en de heeren v. d. Wal, Kramer en den Voorzitter worden ten slotte de voorstellen van B. en W. goedgekeurd zonder hoofdelijke stemming. De Voorzitter licht toe dat er kwestie is gekomen aangaande de deksels op de riool- kolken, bij het plan in de vorige vergadering aangenomen. De houten deksels moeten kosten f 250, ijzeren deksels f 2000, maar toch meent de architect dat het gewenscht is maar dadelijk ijzer te nemen, want anders krijgt men later weer kosten en ook opgravingen om de ijzers te bevestigen. Ook is vooreerst nog geen belangrijke verlaging van de ijzer prijzen te verwachten. Na discussie tusschen de heeren Terhenne, Kramer en den Voorzitter wordt goedgevonden het dadelijk maar goed te maken, en wordt meteen de verzekering gegeven dat de in grediënten voor de rioolbuizen grootendeels reeds aanwezig zijn en ’t overige bepaald spoedig wordt geleverd. 6. V oorstel-duurtetoeslag B. en W. meenen dat duurtetoeslag voor de werklieden en ambtenaren te moeten ver hoogen, daar 16 pCt. niet meer als voldoende kan worden beschouwd. Zij stellen voor deze te bepalen op 25 pCt. voor gehuwden, 121/2 pCt. voor ongehuwden en 4 pCt. voor elk kind, echter met bepaling dat de toeslag niet hooger mag komen dan f375. De heer Boersma als rapporteur der be- grsotingscommissie verbaast er zich over dat dit voorstel van B. en W. de begrooting vooraf gaat en geen kennis wordt gegeven van ’t rapport der Commissie in deze zaak. De heer Praamsma is steeds tegen toeslag omdat daaruit onbillijke verhoudingen entstaan. Veel beter acht hij loonregeling, dat wordt ook in de gewone vakken veelvuldig toegepast o.a. bij de meubelmakers, de timmerlieden, sigarenfabrikanten, daar is ’t loon geregeld 6, 7 of 8 cent per uur verhoogd. Voor de betrokkenen is ’t ook beter het als loon dan als toeslag te ontvangen. Nu de toeslag gedurig hooger wordt, wordt ook de daaruit ontstaande onbillijkheid grooter. De Voorzitter zegt, dat B. en W. meenen te moeten meadeelen, dat zij juist gaarne met een loonregeling zouden komen, maar de basis in dezen tijd is zoo uiterst moeilijk te vinden. B. en W. wenschen vergelijkingen met andere gemeenten te maken, want zij willen niet gaarne dat later van een gemaakte regeling gezegd kan worden„Bolsward komt weer achteraan”. Een grondig onderzoek dient

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1