Hieuws- en Advertentieblad Bolsward en WonseradeeL Verschijnt Donderdags en Zondags. 57ste Jaargang. 1918. No. 101. Donderdag 19 December. Uit de Ilaadszaal. VOOR •jö* J Bolswardsclie Courant nog dienen te worden een slot.) en graag I I v er naar voor- Vergadering op Donderdag 12 Deo. 1918. ven is, dat men een beter den gang van zaken, en accountant de boekhouding ADVERTENTIEPRIJS: 17 regel» 50 Cts. Vervolgena 10 Ct». per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onde* Ho. 4. ABONNEMENTSPRIJS50 Cent» per 3 maanden. Franco -per post 621/2 Cent». Afzonderlijke no». van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. (Vervolg en 8. Begrooting 1919. De Voorzitter stelt voor, eerst het rapport der raadscommissie met het antwoord van B. en W. te behandelen, daarna de punten der agenda 6 en 7, en vervolgen» de gelegen heid te geven de andere posten der begrooting na te gaan. Dit wordt goedgevonden. De begroetingen van de Gasfabriek, de Reiniging en den weg BolswardHarlingen. Hierop is geen aanmerking, waarom de commissie voorstelt, deze goed te keuren. Omtrent de begrooting Armenhuis is ook geen aanmerking, doch de commissie zou gaarne nader worden ingelicht over de eenigs- zins vreemdsoortige toelichting op den post betreffende uitkeeringen aan gezinnen. De beer Praamsma licht toe, dat die post aanzienlijk versterkt moest worden, en geeft toe, dat die toelichting bij de begrooting wel wat eigenaardig is ingekleed. Maar de zaak is deze, dat soms voor een klein vergrijp hechtenisstraf in ruime mate werd toegepast. Zoo werd iemand wegens diefstal van pi. m. f 10 waanie veroordeeld, wat de Voogden een uitkeeriug van wel f 500 heeft bezorgd, wijl zij het gezin een jaar lang moesten onder houden. De heer Keikes keurt het af, dat het Col lege van Armvoogden de rechtspraak in Neder land in een publiek stuk gaat beoordeelen. Dat oordeel is onrechtvaardig, omdat daarvoor kennis moet worden genomen van alle stukken en omstandigheden op zulk een rechtzaak be trekking hebbende. De Voorzitter is dit eensdeels met den heer Keikes eens, dat de Voogden geen kennis kunnen nemen van alle bescheiden daarom trent, en zij missen ook de bevoegdheid om daarover een oordeel te vormen, wat bovendien ongewenscht is in 't rapport ter toelichting van hun uitgaven. De begrooting wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De begrooting Gasfabriek eveneens. Bij de begrooting der Reiniging merkt de heer Terbenne op, dat hij met genoegen gezien heeft dat er hooger cijfers zijn geraamd voor ontvangst van compost en turfmolmmest, maar is het wel zeker dat de prijzen voor ’t geheele jaar zoo blijven? De beer Kramer antwoordt, dat de com missie der Reiniging gegevens heeft, die wel wel kunnen doen vertrouwen, dat de geraamde prijzen gemaakt zullen worden. De begrooting zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Begrooting weg BolswardHarlingen. Ook deze wordt zonder hoofdel. stemming onveranderd goedgekeurd. Bij al deze begrootingen zijn echter geen cijfers genoemd, GemeentebegrootingUitgaven. In de eerste plaats vraagt de commissie of het niet tijd is de functies van stadstamboer en commandeur der turfdragers en waag- meesters op te heffen, waarop B. en W ant woorden, dat zij toestemmen dat deze functies overbodig zijn geworden echter wenscht men de tegenwoordige functionarissen niet te ont slaan, doch het plan bestaat, bij eventueel ontstaande vacatures er niet weer in te voorzien. Alzoo goedgevonden. Voor onderhoud trekweg is f 1000 uitge- trokken. De verhooging met f 400 wordt gebaseerd op het duurder zijn der materialen. De commissie meent, dat het gewoonlijk met oud hout, dat van de stadswallen en bruggen komt, wordt hersteld en wenscht daarom den post op f 600 te houden. De heer Kramer antwoordt, dat de post op het geraamde bedrag noodig blijven moet, wijl er vele herstellingen zijn, die niet kunnen wachten om erger te voorkomen. Daar is wel wat nieuw hout bij noodig en ook het werkloon is hooger. Mocht al blijken, dat de som niet geheel noodig is, dan wordt het ook niet uitgegeven. De post blijft ongewijzigd. De commissie heeft gemerkt, dat op de begrooting voorkomen de verstrating van Nannenhof en Fnpsteeg, die ook op de be grooting 1918 zijn uitgetrokken. B. en W. antwoorden, dat die beide posten op voorstel van den Raad het vorig jaar zijn ondersteanen, doch hoopt, dat in 1919 nadere regeling zal komen. Met algemeene stemmen wordt dat voorstel aangenomen. De Voorzitter wenscht nu 't andere deel van dat voorstel te behandelen. B. en W. stellen voor een maximum van den toeslag te bepalen groot f 375. Nu stellen die heeren voor het maximum van salari» en toeslag te bepalen op f 1650, 't is nu f 1500 en f 350 als grens van den toeslag. Na discussie tusschen de heeren Lunter, Eisma, de Boer. Boersma, Praamsma, Keikes en den Voorzitter wordt dat voorstel inzake den toeslag aangenomen met 10 tegen 2 stemmen, de heeren Keikes en Boersma. De Voorzitter zegt vervolgens dat de post f 35.000 voor kosten van maatregelen in verband met den oorlogstoestand nu door B. en W. is teruggebracht op f 30 000. De eerste 5 maanden moet altoos nog wel gerekend worden op den duurtetoeslag ook voor gas, turf enz. en die som zal zeker wel noodig zijn. De heer Keikes meent dat die berekening niet uitkomt, doch na heel wat discussie nog tusschen de heeren Boersma. Eerdmans, v.[d. Wal, v./d. Klei en den Voorzitter, wordt ten slotte de post op f 30.000 vastgesteld met algemeene stemmen. Daarna stelt de Voorzitter voor ook de Ontvangsten der begrooting af te doen, voor zoover de begrootingscom missie daar in haar rapport op attendeert. Dan komt aan de orde de huur der Gemeente woningen, met het daarop ingekomen voorstel »an B. en W. om de woningen type A met f 10 en type B met f 11 te verhoogen, en tevens het adres der bewoners, om niet tot verhooging der huur over te gaan. De beer v. d. Wal vindt de verhooging wel wat kras voor de Gemeentewoningen. De Voorzitter antwoordt dat o.a. ook in Franeker en Sneek de huur dezer woningen belangrijk werd verhoogd, hij vindt de gestelde huursommen niet onbillijk en ook de Inspecteur van den Gezondheidsdienst vond de ver hooging niet onbillijk. De heer Boersma vraagt of ook het advies van de huurcommissie is gevraagd, waarop de heer Kramer antwoordt, dat dit een voor- loopig besluit wordt. Stemt de Raad er in toe, dan wordt het oordeel der huurcommissie gevraagd. Dit voorstel is eigenlijk de voorbe reiding daartoe. De heer v. d. Wal acht f 10 en fll ver hooging te veel, hij zou f5 en f6 willen bepalen, dan is het voor de Gemeente al voordeelig. De Voorzitter zou wel eens willen hooren, hoe de Gemeente dan al voordeel heeft, waarop de heer v. d. Wal antwoordt niet desommen in ’t hoofd te hebben, maar bij meent dat er rente moet gemaakt worden en dan is de verhooging toch een vermeerdering der inkomsten. De heer Lunter merkt daarbij op, dat van de verhooging ook een deel aan ’t Ryk ten goede komt. De beer de Boer wil protesteeren tegen de verhooging. De gemeente moet een goed voorbeeld geven, maar dit vindt hij een voorbeeld in verkeerde richting. De toestand dezer woningen toch is dezelfde gebleven sedert 1916, hij vindt dus de verhooging niet noodig, zou met het oog op de duurte der levensmiddelen beter vinden, de huur te ver lagen. De stijging der bouwmaterialen mag hier geen motief zijn, en als bet is om den slechten bouw, dat ’t onderhoud hooger is, daar mogen niet de bewoners de dupe van worden. De Voorzitter antwoordt hierop, dat de gemeente een bijdrage moet bijpassen bij deze woningen. Die bijdrage is tijdelijk, en mag niet blijven voortduren. Ook in gewone omstandigheden zou verhooging noodig zijn, doch te meer nu, daar alle onkosten hooger worden; de verhooging is nu wel noodzakelijk en zal langzamerhand nog moeten klimmen. De- heer Kramer twijfelt ook geenszins of de huurcommissie, die met de financieele uitkomsten op de hoogte moet worden gebracht, zal wel inzien dat verhooging billijk is. De Gemeente moet een voorbeeld geven zeer zeker ook om een behoorlijke rente van het kapitaal te maken. B. en W. zullen het wel duidelijk moeten maken waarom deze verhooging noodig is. De heer v. d. Wal stemt toe, dat de Gemeente geen toeslag op de buur moet geven, als de toestand zoo is, dan is hij niet tegen ’t voorstel van B. en W. De heer v. d. Klei weet ook dat, toen men begon te bouwen, het bekend was, dat het geschrapt, en daarom nu uitgevoerd. De commissie wijst verder op den slechten toestand der Nieuwmarkt, en dat de stoep voor ’t pakhuis van Oosterbaan te laag ligt. Hierop wordt door B. en W. geantwoord, dat met den eigenaar van die stoep zal worden onderhandeld, ook overigens zal gatracht worden verbetering aan te brengen. Dan vroeg de commissie of de Bank van Leening nog niet is opgeheven, waarop de Voorzitter antwoordt, dat eerst 14 maanden moest verloopen om nog zoolang gelegenheid te geven tot aflossing van panden. Die tijd is nu zoowat verstreken en weldra zal dat behandeld worden. Onderhoud gemeentewoningen. B. en W. hebben naar aanleiding der opmerking van de commissie geantwoord, dat deze in dit jaar geverfd dienen te worden. Het slechte weer in dit najaar was een beletsel. De Hoofdel. omslag is uitgetrokken tot een bedrag van f 120.000. De commissie meent dat dit bedrag de draagkracht der bewoners te boven goot. Zij heeft gezien waar de uit gaven verminderd kunnen worden en vond dat f 18 000 toeslag op gas, f 6000 op turf en f 6000 op cokes niet mag worden be stendigd. Daar de kansen op vrede stijgen, meent zij, dat waarschijnlijk in de 2de helft van 1919 die toeslag niet meer noodig zal zijn, waarom zij dezen post wenscht te ver lagen met f 15 000 en te brengen op f 20.000. De toeslag kan dan nog nader geregeld worden. B. en W. antwoorden, dat zij al reeds voorgesteld hebben den toeslag te verleenen over 3 maanden. Bij het opmaken der begrooting moest echter gerekend worden op den toeslag voor een voljaar. Nu is er een nieuw antwoord, waarin wordt opgemerkt, dat, ingeval deze post f 15.000 lager wordt, voor toeslag op gas enz., niet een voldoend bedrag overblijft, waarom zij alsnog voorstelden den post op f 25 000 uit te trekken en dus met f 5000 te verlagen. Voor de uitvoering van de verschillende werken moet een geldleening worden aange gaan van f 40.000. Op de begrooting 1 919 moet dus voor rente en aflossing f 4500 worden uitgetrokken, terwijl de post jaar wedden onderwijzers met f 200 en voor Groene Kruis ook f 200 verhoogd zal dienen te worden. De verlaging wordt dan f 5000, verminderd met f 4900 verhooging, verschilt slechts f 100. Door de bijdragen van Gast huis en Weeshuis, samen f 10.000 zal de hoofdel. omslag kunnen worden teruggebracht op f 110 000. De Voorzitter merkt nog op, dat, in band met de gehouden bespreking en aanleiding van ingekomen adressen en stellen, uit den post van f 25.000 ook de toeslag op de loonen moet betaald worden. Hierbij komt dan aan de orde de toeslag aan hoofdambtenaren. De beer Terhenne zegt, daarop, dat hij mede namens de heeren Eisma, Praamsma en Eerd mans wil voorstellen het salaris van den architect over 1919 op f 2200 te bepalen, inmiddels de gelegenheid afwachtende, dat er een definitieve salarisregeling zal komen. Met het voorstel duurtetoeslag kan hij meegaan om te bepalen, dat salaris toeslag niet boven f 1650 zal gaan, en den toeslag tot nadere regeling te stellen op 25 pCt. voor gehuwden, 121/2 pCt. voor ongehuwden 4 pCt. voor de kinderen. De Voorzitter vraagt of de commissie voor de begrooting zich daarmee kan vereeuigen, zoo ja, dan kan dat eerst worden behandeld. De heer Keikes zegt, dat de commissie den post van f 35 000 wilde iakorten door voor toelage op gas, turf, cokes enz. de helft te rekenen. Al» dit f 30.000 wordt, is het toch nog 60 pCt. van den hoofdelijken omslag, zooals die was, en de commissie oordeelt, dat dit te hoog is en zij heeft met genoegen gezien dat ook B. en W. die zienswijze zijn toegedaan. De andere posten daarbij aange voerd, hebben, meent hij, hiermee niet te maken. De Voorzitter merkt op, dat de post toeslag op loonen nu reeds bedraagt f 8303.07, dat zal komen tot pl. m. f 14000. Maar eerst dient die kwestie uitgemaakt te worden, en dus het voorstel Terhenne c.s. te worden behandeld, en wel eerst om bet salaris van den architect te brengen op f 2200. De heer v. d. Wal wil dat voorstel een schadepost voor de Gemeente zou worden, echter vindt hij thans niet de tijd gekomen om al tot verhooging over te gaan, waarop de Voorzitter herbaalt dat B en W. het beschouwen dat het noodzakelijk is uit finan cieel opzicht om een geleidelijke opklimming te eischen. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen de heeren v. d. Wal, v. d. Klei en de Boer, terwijl de heer Kramer buiten stemming bleef. Centrale boekhouding. De Commissie is wel voor een invoering van opcenten op de perso- neele belasting alsmede vooreen Tonnenbelasting ter vermeerdering van de inkomsten, wat B. en W. beide ontraden omdat die belas tingen niet op billijke wijze gebaseerd zijn op de draagkracht der belastingschuldigen, en ofschoon de Commissie wel is voorstandster van controle op de boekhoudingen, meent zij dat daarvoor, met het oog op de gemeente- financiën, nu geen som van f 650 mag worden uitgetrokken. B. en W. antwoorden, dat het initiatief van controle der gemeentebedrijven van den Raad is uitgegaan, en de beslissing geheel aan den Raad willen overlaten. De heer Terhenne meent wel dat dit initiatief dan van hem is uitgegaan, en hij meent ook dat het bedrag daarvoor benoodigd, nuttig besteed wordt. Hij schaart zich geheel aan de zijde van B. en W. om daarvoor een post op de begrooting te brengen. De heer Boersma zegt, dat dit punt bij de Commissie uitvoerig besproken is, en men acht den post nu nog niet noodig. Persoonlijk wil hij er bij voegen, dat hij den post geheel niet noodig acht, daar bij voor de controle op de administratie B. en W. wel bekwaam vindt. Bij de gasfabriek werd geadviseerd, dat de boekhouding volkomen in orde was, waarom dan nog een nadere controle? Bij de Gemeente- reiniging is de opmerking gemaakt, dat de boekhouding niet commercieel was ingeriebt, doch Spr. wil vragen, is een eenvoudige boek houding voor dit onderdeel der gemeente- rekening niet' voldoende? Een beetje meer vertrouwen en wat minder controle zou hij op hoogen prijs willen stellen. De heer Eisma kan niet meegaan met hst betoog van den heer Boersma. Wel wil hij gaarne erkennen dat de controle bij B. en W. in goede handen is, doch op het punt van boekhouding zijn wij allen nog leeken. Het is dan ook geen gebrek aan vertrouwen wat hem hier bezielt, doch meer de wenscb om de boekhouding in goede orde te hebben. Spr. vindt het boog tijd dat zulks geschiedt en acht dat de daarvoor benoodigde som wel waard. De Voorzitter meent ook, dat het in het belang der bedrij inzicht krijgt van daarom dient een te controleeren. 't Is dan ook niet zoozeer om de controle maar vooral om de boekhouding te doen, opdat men een commerciëele boekhouding krijgt. Verschillende gemeentebesturen hebben daarom ook bet toezicht opgedragen aan een deskundige, te meer daar het financieel beheer hoe langer hoe ingewikkelder wordt. Een andere kwestie is of het nu al moet geschieden. De heer Kramer is wel van gevoelen dat men bij wijze va^Kproef het dit jaar wel aan een accountant kon opdragen, doch dat vordert reeds een som van f 650. De heer Wlerema kan dat voorstel steunen, doch de heer Lunter verklaart zich er tegen, omdat de kosten te boog zijn. Wel zou hij wenschelijk vinden, dat een deskundige aanwijzingen gaf omtrent de boekhouding, maar een controle elke 3 maanden, daarvan vindt hij de kosten te hoog. Het voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 5 stemmen, de heeren Kramer, v. d. Klei, Boersma, Lunter en Keikes stemden tegen. De Voorzitter wijst er op, dat in ’t rapport der Commissie de aandacht er op wordt gevestigd, dat juist in den tijd, dat den architect, wegens drukke werkzaamheden, een opzichter-teekenaar moest worden toegevoegd, door dezen toch ook werk voor particulieren wordt verricht, wat strijdt met de bedoeling van de instructie. In het antwoord van B. en W. verklaren deze, dat hun zulks onbekend is, tenzij gedoeld wordt op het toezicht bij de R. K. begraafplaats, maar dat is juist toegestaan in het belang der Gemeente, daar het van belang was dat de architect hier de leiding had.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1