lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. BERICHT! ir Verschijnt tijdelijk alleen Zondags No. 2. 1919. I 53 ste Jaargang. Zondag 5 Januari. '•'I 11 VOOR Rede Mevr. Groeneweg. Wegens de rantsoeneering van gas en brandstoffen moesten de werkuren van ons personeel worden verminderd en zijn wij genoodzaakt de „Bolswardsche Courant”, voorloopig éénmaal per week te doen verschijnen en wel alleen Zaterdagsavonds Wij hopen, dat onze lezers dezen tijdelijken maatregel zullen billijken en wij spoedig in staat zullen zijn om dit Blad ook weer Woensdagsavonds uit te geven. De Uitgever. 'F* Afzonderlijke vao i te De men hen, Wat land als De Spreekster heeft bepaald een redenaars talent. Zij weet door een rijke woordenkeus haar meening duidelijk kenbaar te maken, haar stem draagt ver, zoodat ze, ofschoon ze slechts op kalmen toon sprak, tot acuter in de zaal zich verstaanbaar wist te maken. Een volkomen stilte getuigde, dat allen vol aandacht waren, en ook aan rooken werd heel niet gedaan, zoodat de atmosfeer helder bleef ondanks de karige verlichting. Van ruim 8 uur tot aan bijna half twaalf (met slechts een korte tusschenpauze) wist zij haar auditorium te boeien. Van al het vele kunnen wij met het oog op de ons loegestane plaatsruimte, slechts de hoofdzaak samenvatten in het hiervoigend beknopt verslag. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Gents per 8 maanden. Franco per post 621/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. De Spreekster begon met er op te wijzen, dat wij leven in de Kerstweek, die een vrede- stemming brengt, en hoewel het geschutvuur zwijgt, de vrede is er nog niet, zoo min tusschen de oorlogvoerende landen als in de binnenlandsche verhoudingen der partijen. De arbeiders zijn geroepen uit den chaos der verwarringen een nieuwe wereldordetescheppen, want bij alle droefenis in de oorlogsjaren heeft het socialisme het geloof in de toekomst niet verloren, het heeft juist helder leeren inzien dat alleen zij de gewenschte verbeteringen kan brengen. Moest door en gedurende den oorlog de politiek zich richten naar de omstandigheden, de arbeiderspartij heeft ook daarom zoo vurig naar het einde van den oorlog verlangd, wijl ze dan weer met moed kon gaan strijden voor hare beginselen. In Rusland, Oostenrijk en Duitschlaud kwam het tot opstanden, doch ook in ons land kwam allengs meer het besef van de kracht van ’t socialisme, en ’t ledental steeg reeds tot 200.000. Die groei van het vakverbond beteekent wat voor ons land, waar betrekkelijk weinig fabrieksarbeiders zijn. Ook bij de vrouwen komt het bewustzijn op, en dat werkt krachtig op de mannen, want in ’t werkmansgezin is de vrouw minister van financiën, en net als bij de regeering, een groote rol. Spreekster om goed op de hoogte Dat bracht ook hier beroering in de partij, en Rotterdam is wel het centrum van de arbeidersbeweging, daar was al jaren lang de geest van het proletariaat bij de menigte doorgedrongen. Op 10 November stond de Duitsche Keizer als balling aan onze grenzen, dat feit bracht vooral beroering, en men zag in, dat die beweging geleid moest worden. Aan delandelijke en politieke partijgenooten werd kennis gegeven wat handelwijze was vastgesteld, en de geheele natie voelde dat het gewichtige momenten waren. Na een dag of vier, toen er van geen geweld sprake was, omdat besloten was zoolang het mogelijk was den parlementairen weg te bewandelen, ging de vrees bij de bourgeoisie kalmeeren, en kwam ook meteen tegenactie. Als de Staatsgreep gedaan was, zouden alle posten in Rotterdam zonder bezwaar bezet zijn, maar zegt Spreekster, ’t is geen zaak revolutie maken als men het niet kan volhouden, economische macht ontbreekt daartoe, daarvan was men nog niet zeker en daarom wilde onze partij de verantwoordelijkheid niet dragen. Van de politieke sterkte was tamelijk goed verzekerd, want velen van die daarna met oranjestrikjes in de betoogingen meededen, zouden ook even fier gestapt hebben met een rood lintje. Er zal getracht worden de hervormingen langs parlementairen weg te bekomen, maar het kapitalisme en ’t privaat bezit van den bodem moeten daartoe bestreden worden, want dat zijn de grondslagen van het economisch leven. Hoe en op welke wijze dat moet of kan, zal Spreekster in het 2e deel van hare rede uiteenzetten. Er was op den bewusten lOen November overeengekomen dat men zou handelen in verband met het landelijk comité en men begreep dat het volk in toom moest worden gehouden. Denzelfden nacht nog werd een manifest opgesteld en gedrukt, en de vergade ringen op den volgenden avond gehouden, trokken tusschen de 6 en 7 duizend menschen. De syndicalisten, die ook vergadering hielden, hadden slechts een 300-tal toehoorders. De Nieuwe Rotter damsche Courant verscheen daarop met een artikel, waarin dat orgaan der burgerij met de eischen der vakbeweging geheel instemde, en wat meer was, de redactie liet doorschemeren, dat zij altoos al op de noodzakelijkheid der invoering gewezen had. De hekken werden dus al geheel verhangen, de zaak scheen gewonnen, hethaven-kapitalisme had dus al geeapitaleerd. Het is de partij er echter niet om te doen om wraak te nemen over de lange en harde verdrukking, neen het wil een maatschappij, waarin van klachten geen sprake mag zijn, maar een toestand moet zijn van maatschap inderdaad, waarin gevestigd is de voorziening in de behoeften van de gemeenschap. Het was niet te doen om onder te leggen wie altoos boven op gezeten had,’t was niet om elkander te lijf te gaan, en daarbij het leek er wel naar of alle partijen de eischen der arbeiders partij deelden. Toch werd ingezien, dat zoo spoedig mogelijk het congres moest worden gehouden, want zoolang moest ook de beweging gaande blijven. Op dat den vplgenden Zaterdag en Zondag gehouden congres is het plan verder behandeld, doch daar heeft Troelstra, die sprak voor de meest vurige leden der partij, in ’t Verkoop- lokaal zich door ’t enthousiasme laten vervoeren en gesproken, alsof de zaak reeds gereed was. er leefde in de kringen van Duitsch- heeft hem vervoerd om te spreken ware het ook hier al zoover gevorderd. En dat is hem later door de tegenstanders erg kwalijk genomen, dat wordt becritiseerd op minachtende wijze. Men moet niet meenen dat bij de socialisten niets leeft dan liefde voor stoffelijke belangen. Ook in die partij bestaat contact van ziel tot ziel, en daartoe behoort ook wel degelijk het zedelijk en geestelijk bewustzijn. Evengoed als de gods- dienstigen door onderling samengaan een samen voelen verkrijgen, is dit ook bij hun mede- menschen ’t geval. Omdat wij altoos maar weer moeten opkomen voor materialistische doeleinden, er is toch wat anders dat ons doet volharden, zegt Spreekster, iets dat be zielend werkt, vooral ook bij tegenwerking. Nu heeft Troelstra inderdaad de fout begaan, door zich te ver te laten voeren door zijn dichterlijk gevoel, maar de mensch Troelstra heeft zich niet vergist, daar dient het volk van Nederland rekening mee te houden. De en wel ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgen» 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Groot was de opkomst Maandagavond in rDe Doele”, toen de Afd. S. D. A. P. een openbare vergadering hield, waarin het eenige vrouwelijke Kamerlid, Mevrouw SUZE GROENEWEG van R’dam, als spreekster optrad. De Voorzitter, Ds. ZU1THOFF, verheugde zich in die groote belangstelling, omdat wij leven in moeielijke omstandigheden, en het dus zijn nut kan Rebben, dat voor dit talrijk gehoor wordt ontvouwd het program van eischen, opgekomen uit bet Rotterdamsch congres. Dit is het begin van de actie der S. D. A. P., waarvan de leden pal staan voor hun beginselen. van ons land zich goed de kracht en macht der volksbeweging, hier en buitenlands, de troonrede van 17 September zou er anders hebben moeten uitzien. Het vrouwenkiesrecht moet er zijn. In Engeland en Amerika bracht de oorlog het reeds mee. De vrouwelijke helft der bevolking, die zooveel heeft uit te staan met den oorlog, wier arbeidskracht noodig werd, kan niet uitgesloten blijven van de rechten op politiek gebied. Met het oog op de toekomst is het noodig, aan de vrouw medezeggenschap te geven. Waar in Augustus 1914 de vrouwen haar mannen, de moeders hun kinderen moesten afstaan, waar we zagen die arme vluchtelingen die hier kwamen, waar we merken de duurte der levensmiddelen, daar is het duidelijk, dat ook de vrouw slachtoffer van den oorlog is en zij behoort dus ook recht van meespreken te hebben. Zij moet met den man samen optreden op het politieke terrein om den oorlog ónmogelijk te maken. En toch was er bij onze Regeering geen sprake van dat er vrouwenkiesrecht zou komen, er werd door partijgenooten op gewezen, het was in Sept, te zien dat de oorlog ten einde liep, maar toch werd er met geen woord van gerept. Ook de demobilisatie wbs hoogst noodig. al 4 jaar was er gelanterfant, de geest bij het leger werd er steeds minder op, en toch van voortgang maken was geen sprake. De troonrede bevatte eigenlijk niets dan art. 192 de onderwijswet en dat was een reeds opgemaakt accoord dus dat behoefde niet herhaald, en de verzekeringswet van Talma, een oude koe van 1890, waarover reeds heel wat verbittering was ontstaan, en die reeds van de baan zou zijn, als de le Kamer al niet tot tweemaal toe het gekeerd had. Die twee punten het eene onnoodig, het andere tegenstrijdig dat feiteiijk was de geheele aankondiging van ’t regeerings- program. En de socialisten kunnen daarmee geen genoegen nemen, maar nu wordt hun verweten dat zeden parlementairen weg verlaten hebben, hoewel Spreekster zal aantoonen, dat die weg is betreden tot het einde. De eisch van Staats pensioen is altoos met klem door de partij verdedigd. Verzekering door premiebetaling voor den ouderdom moet niet plaats vinden. Men verzekert zich tegen ongevallen, doch de ouderdom moet zijn, ook volgens Christelijk beginsel, een zegen, en in 1918 is de premie betaling door de 2e Kamer veroordeeld. Dat pensioen zonder premie ook van Christelijke zijde welkom is, kan men zien, doordat ook de geloovige arbeiders h«n f 2 van het postkantoor komen halen. Toen nu die aankondiging in de troonrede kwam, hebben de afgevaardigden der Arb.-partij gezegd, dat mogen we zoo niet laten gaan, en er is aaugedrongen om te komen tot een adres van antwoord op die troonrede, en na lange beraadslaging is dat afgewezen. Daarna werd gebruik gemaakt van het recht van interpellatie en aan Terlaan, Troelstra en Schaper werd toegestaan hun wenschen kenbaar te maken, en de verhoudingen met het buiten land, de demobilisatie en de levensmiddelen voorziening kwamen daarbij mede op’t tapijt, waarbij gewezen werd op den ernst van den toestand. Intusschen speelden zich in Duitschland groote gebeurtenissen af, en ook de relletjes bij het leger in ons land misten hun invloed niet. Toen werd den volgenden dag generaal Snijders ontslagen, en vervolgens kwamen ook de officieren eens in de keukens der soldaten kijken. De feiten stelden dus die afgevaardigden des volks in ’t gelijk. In onze kringen werd overlegd hoe verder te moeten handelen, er werd geconfereerd met het vakverbond, want dit heeft een ander middelde economische strijd. Het plan werd beraamd met Kerstmis een congres te houden, waarvan de besluiten steeds openbaar bekend gemaakt worden. In Duitschland ging bet intusschen al sneller en sneller daar kwamen arbeiders en aoldatenraden aan het bewind. Bolswardsclie Courant, candidaten der arbeiderspartijen is uitgebracht. Deze regeering begrijpt dat niet, en schijnt niet te weten wat zich in onze kringen hier en in het buitenland afspeelt. Werd tijdens den oorlog wel door de tegen standers beweerd, dat de Internationale dood was, nu ervaart men dat wel anders, en trouwens het socialisme wordt niet gemaakt, het groeit en wel op den bodem van het kapitalisme. Als de Regeering bewust ware géweest feitelijkheden hangen af soms van kleine bijkomende omstandigheden. In den Haag in de Kamerzitting zou hij zoo was afgesproken, met nadruk wijzen op wat leeft in ’t volk, en in het vuur zijner rede gaat hij weer te ver, en ging verder dan was bepaald. Echter zegt Spr. daarin is Troelstra niet de eenige schuldige, al de bestuurslieden hebben daaraan schuld mee. Dat het indruk heeft gemaakt weet men. De regeering stond paf, niets tot tegenweer gezegd of gedaan, eerst na 2 X 24 uren kwam er moed, toen werd de bewakingsdienst inge voerd, toen kwamen Oranje-manifestaties en tevens was men gul in ’t doen van beloften. Dat evenwel de regeering niet al te sterk vertrouwde op de manschappen van 't leger is ook ai gebleken door uit Limburg de mannekens te laten komen die de wacht moesten houden, en doordat demobilisatie ook terstond begon, maar de wapens werden niet meegegeven. Toch heeft de ervaring ook al weer geleerd, dat op de Limburgsche jongens heel wel te vertrouwen is als ze maar een sigaar en een proppie bekomen. Evenwel de minister beeft op de gestelde eischen geantwoord dat ook de andere partijen nu wel hervormingen willen en dus de belangen der arbeiders zijn in enkele dagen meer vooiuit geschoven dan anders in jaren. Op ’t congres dat daarop gehouden werd, kon Troelstra nu echter geen leider zijn, hij was evenwel democraat genoeg om te voldoen aan ’t tot hem gericht verzoek er toch te verschijnen. Hij blijft de lieveling der partij omdat hij de beweging op zulk een hoog peil heeft gebracht. Hij is de grondlegger van de beweging in ons land, en dat is een deugd in onze oogen. Elke deugd kan bij over ijling en overdrijving, ontaarden in ondeugd, maar voor een oogenblik is dat te vergeven. Troelstra wordt niet vergood door onze partij, zegt Spreekster, zooals met een anderen partij leider wel gebeurd is, maar toch hij wordt nog zeer hoog geacht. Op het gehouden congres dan zijn de eischen van de sociale partij nader aangeduid en omschreven, er is een program van opgesteld. In de le plaats demobilisatie, doch dat is er al, gedeeltelijk tenminste. Dan Vrouwenkiesrecht, dat is nu vast beloofd, maar niet op gronden die Spreekster toejuicht. In de kentering van den minister van 9 tot 13 November ziet Spreekster een verdachte basis. Op den laatstgenoemden datum werd in eens verklaard dat de regeering er prijs opstelt, dat gansoh de bevolking hierin kan meespreken. Daarover vond Spreekster, het eenig vrouwelijke kamerlid, zich gegriefd, niet omdat het vrouwenkiesrecht er komt, maar op de manier waarop het kwam. De minister en zijn zwarte volgelingen vertrouwen niet meer op de stemmen der mannen, en om het spook der revolutie te keeren, moeten de hulptroepen der vrouwen te hulp komen. Spreekster vertrouwt echter te goed op het gezonde verstand der huismoeders dat zij geen hulptroepen zullen worden der reactie. Als de arbeidersvrouwen moeten komen om de bourgeoisie op het kussen te houden, is het al ver gekomen, en het valt niet te denken dat de moeders zullen ingaan tegen de belangen van baar eigen kroost. Spreekster ziet evenwel redenen om dankbaar te zijn daar uit deze gebeurtenissen heel wat propagandastof valt op te vegen, en als de vrouwen meeleven met de beweging, der vakbelangen zullen zij spoedig de vijanden van de vrienden leeren scheiden. Dan is een eisch van de partij opruiming le Hamer, die verzameling, oude pruiken, zegt Spreekster, beeft haar tijd gehad. Achturendag. Ook deze zal er wel komen, het heette vroeger dat het niet kon, maar dat bezwaar schijnt al aardig aan het zakken, en ook velen, die het eerst onmogelijk noemden, hebben ’t nu al zelf ingevoerd. Vervolgens intrekking wet opepoorwegstaking Die uitzonderingswet moet weg, en is ook onnoodig, omdat de levensmiddelen-voorziening er te veel belang bij beeft, dat het verkeer gaande blijft. De schuldenlast door den oorlog gekomen, wil de Minister delgen door indirecte be lastingen, dit wil de arbeiderspartij niet. De belastingen op levensmiddelen drukken naar verhouding het zwaarst op den kleinen stand, ’t Is dus de meest onbillijke wijze om de arbeiders te laten betalen, opdat de rijken hun rente kunnen ontvangen. Een groot struikelblok voor algemeen welzijn is ook nog dat de bodem in ’t bezit is van financiën, en spelen de financiën vermaant daarom allen van den tijd te blijven, door te lezen het orgaan der partij Het Volk. De organisatie zal in de toekomst ’t middel zijn om kracht bij te zetten aan de eischen des volks. Men moet weten wat er om ons heen leeft in de breede kringen van het volk, blijkende ook uit het stemmental dat op de

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1