Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags No. 3 58ste Jaargang. 1919 Zondag 12 Januari. OVERZICHT 1918. VOOR STADSNIEUWS. INGEZONDEN. Prijsvraag. Landverhuring. Bolswardsclie Courant Haast alles slecbt de ’raag, zaak, I dus, ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Dijkstra voor van der van Hoorn. Han en gezin, Heeremastr. E. 159, Zeist. Laas Boerstra, Exmorraweg E. 3 Koudutn. Ype Terpstra, Hoogstr. A. 97 Achlum. Tjitske Knol, Oordje F. 240 Midwoud. Jan van der Meulen. 8t. Jansstr. van Bergum. Gerlof Terpstra. KI. van Workum. Sjoerd Robijn, I van Exmorra. Pieter de Groen, Gr. Markt, A. 125 van Rotterdam. Douwe Taeke Winia. KI. Dijlakker C 146 van Leeuwarden. Hiltje de Groot, KI. Zand B. 72 van Hoorn. Jacob Hoitsma, Zorgvliet van Dronrijp. Gepacht door M. Adema voor f 715, Perceel II. Drie stukken greidland buiten de Sneekerpoort, in huur bij J. Bruinsma, voor f 384, Gepacht door Witteveen en f 1050,—. Perceel III. Groenewold, Nieuwmarkt A 78 Bankje Elzinga, Gleibakkerij D. 1 neker. Watse Hoitsma, Zorgvliet van Leendert Nauta, Kerkstr. E 111 ningen. Johanna Pannekoek Loois, 3e. Holl. str. F. 313 van Steenwijk. Jeltje Mettlen, Bagijnestr. D. 24 drik Pomper van van van van C. 113 Dijlakker C. 140 KI. Zand B. 46 van Dominions D 86 naar str. F 181 huis. Hendrik Mooij Akkrum. Annigje F-itsma van naar Hindeloopen. Maatje van Franekerstr. naar Wommels. Zee van Klippen B 109 naar Zuidwal 45. Hendrik Fokkes van Stoomboot- kade B 98 naar Ferwoude. Jetske Yntema van Elandslaagte E 167 naar Batavia. Douwe Kamstra van ’t Laag B 63 naar Vlachtwedde. Geert Broekstra van Kerkstr. D 192 naar Twelloo Keimpe Reitsma van G. Japickstr. G 156 naar Heerlen. Minke Visser van Brouwersstr. C 79 naar Makkum. Gerrit Gerritsma van G. Japickstr. G 155 naar Heerlen. Hendrica Vronica Scheltinga van Gr. Dijlakker C 18 naar Kuinre. Eedse ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regtis 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder Ne-. 4. Dijkstr. B 178 van Kerkstraat E 134 Lemmerweg. Albert Werkman Kampen naar Kosterstr. 219 Kampen D 100 Se Hollandiastr. F 311 van der Weide van Brunsum. Aukje de Boer Fraueker- naar Groningen, Academ. Zieken van De Dijk E 14 naar Dijkstr. B 169 der Kooij van Jelte van der ’s-Hertogenbosch, Is het een zaak Niet eens zoo Dan doet de pers soms nog INGEKOMEN PERSONEN over de maand December. Gooike de Waay, Kerkstr. D. 198, van Haarlem. Johannes van Dijk, Hoogstr. A. 101, van Amsterdam. Matbijs Vellinga, KI. Hoogstr. E 56 van Arnhem. Grietje van der Meer, Wilhelminabrt. G. 187. van Nijland. Pieter Brandenburg. Schildwijk B. 207. van ’s Gravenhage. Hendrikje Mietus, Broerestr. D. 175 van Beuningen. Afke de Jong,’t Hof E 30 van Wassenaar. Fetje Hengst, Polstr. A. 22 van Gaast. Gerrit Hermanns Boersma en gezin, Gr. Dijlakker C. 52 van Ede Dutje Adema, Heeremastr. E 39 van Boven karspel. Rimmer van der Meuten, Dijkstr. B. 152 van Leeuwarden. Wieger Yntema en gezin, Gr. Kitnpen van Witmarsum. Marten Postma, Amicitiatuin D. 52 van Amsterdam. Wijbo Keikes, Laag Bolwerk C. 38 van Sex- bierum. Jarig Groenveld en gezin, a/boord van Sneek. Theodora Tolsma, St. Josephbuurt F. 128 van Duitschland Altenessen. Wiebe Jelze Tolsma idem. Hieltje Tolsma idem. Jan van Texel. van Fra- Dronrijp. van Gro in de practijk, de beantwoording van of de exploitatie van een hoogovenbedrijf in Nederland economisch mogelijk is. Concert. Gaarne vestigen we, op verzoek, de aandacht onzer lezers op het op Dinsdag a.s. 14 dezer te geven concert in „de Doele”. De heer K. de Rook, solo-cellist te ’s-Gravenhage en Mij. Annie van Leeuwen, pianiste-zangeres te Leiden, zullen dien avond voor het Bolswarder publiek optreden. In bet vorige jaar hadden we het genoegen met deze twee jeugdige kunstenaars kennis te maken, wat zij ten gehoore brengen is der moeite waard. Ons heugt nog vooral de eminente pianiste. We worden hier te Bolsward niet overladen met concerten, laten we toonen, dat een degelijke muziekavond zeer op prijs wordt gesteld. Ws. Van de kalenderblaadjes is Het laatste afgescheurd, Men zoekt dus in een jaarvers weer Wat zooal is gebeurd. Al wat rondom de aandacht trekt, In stad, gewest en land, Wordt dikwijls breed becritiseerd, Bezien van allen kant. In huis of in familiekring Zegt elk graag zijn idee, Elks meening geldt en op bet slimst Doen zelfs de kind’ren mee. van wat gewicht, bijster veel, er ook aan mee, Eh soms nog het tooneel. Is alles zoo door allen dan Bekeken tot den top, Dan komt nog eind’lijk Thomasvaer En haalt de ladder op. Veel komt er daarom in ons lied, Waaraan men niet meer denkt, En toch, waaraan men nog wel graag, Weer even aandacht schenkt. ’t Is dus een nabetrachting meest Wat ik U hierbij bied, Wat dit jaar meest mijn aandacht trok, Bezing ik in mijn lied. Mij ligt als huisvrouw VERTROKKEN PERSONEN, over de maand December. Johannes Kuipers van Verversstr. F 285 naar Sneek, Parkstr. 38 Agatha Ottje R-g- nery van Hoogstr. A 178 naar Sneek, Klein- zand. Pietje van der Molen van Kampenst. D 73 naar Witmarsum. Rnurd Herre Wartena van Dijkstr. B 178 naar Wageningen. Sjoerd Haagsma van Kerkstraat E 134 naar Sneek, van Groote Schiedam, Lauwrens-Jansz.n- Hendrik Bouwhuis van Gr. naar Heerlen. Feikje Stremler naar Jutrijp. Gr. Kampen Twee stukken greidland aan de Ymswolderlaan, in huur bij J. Bruinsma, voor f 220, Gepacht door H. Brouwer voor f 427, Perceel IV. Een stuk greidland aan den Hichtumerweg, in huur bij F. Jorna, voor f 300,—. Gepacht door M. Adema voor f 811, Perceel V. Twee stukken greidland bij den Sneekerweg, in huur bij J. Elzinga, voor f 507, Gepacht door W. Zijlstra voor f 1040, Deze perceelen, samen groot ongeveer 35 pondemaat, deden tot beden f1715,doch zijn nu verpacht voor f 4043,voorwaar een beduidend verschil. Aan onzen vroegeren stadgenoot, den heer B. Bölger, werktuigkundig student, is Donder dag aan de Technische Hoogescbool te Delft, de gouden eerepenning uitgereikt voor diens antwoord op de prijsvraag, in Juni 1917 uitgeschreven door de afdeeling der algemeene wetenschappen, waarin werd verlangd een uiteenzetting van de theorie van de standplaats der nijverheid, en, als voorbeeld van toepassing Wat vrouw dacht in ons jongen tijd Aan zitting in den raad? Maar ja, de tijden brengen ’t mee, Dat men verand’ren gaat. Toen ik dit voorlas aan mijn man Zei hij, met schamp’ren lach: „Ik wou je wijzer hebben, Nel, „Jij op je ouden dag! „Hoe meer er pleiten in een „Hoe minder resultaat, „Men lost de kwesties toch niet op, „Het ga dan zoo het gaat. „Nu ieder man reeds kiesrecht heeft, „Kost ’t al een berg papier, „Als alle vrouwen mee gaan doen, „Raakt men bedolven schier. „’t Is zoo’n gescharrel in deez’ tijd, „En als je er op let, „Principes krijg je nooit aan kant, „Ook door geen stembiljet! „Wat vrouw dacht er in vroeger tijd „Aan al die stemmerij. „De politiek en ’s lands bestuur „Liet men voor mannen vrij. „’t Emancipaat voor elke vrouw „Is dolheid naar ik meen, „Wijl het haar eigen rust vernielt „En van den man meteen. „Het is een snufje van deez’ tijd, „Elk staat er nu voor klaar, „Als ’t recht er is, is ’t nieuws er af, „Nu weet je het, ziedaar!” Ik trok alleen de schouders op En zweeg toen wijs’lijk maar, Mijn man is erg van ouden stijl, Maar half toerekenbaar. Niet waar? Bij zieken hóórt geduld En wat toegevendheid, Dus om des lieven vredes wil, Heb ik maar niets gezeid. Maar jong’re mannen van deez’ tijd, En daar ben ’k mee in ’t schik, Die zien der vrouwen rechten in Met onbevangen blik. Wie zich daartegen nog verzet, Is achter bij den tijd, En, ’k zeg het hier uit veler naam, ’t Respect der vrouwen kwijtl Wordt vervolgd. en peperduur Al waar men thans van leeft, Ik spaar al ’t beste uit mijn mond, Wijl Thomas ’t noodig heeft. Was goede voeding dus een toer, De rust had ook bezwaar, Hoe zou het komen met het vers? ’t Liep tegen ’t nieuwe jaar. Nu was dat lang het ergste niet, Als hij maar werk nog bad, Al was zijn weekloon ook niet groot, Het hielp toch altoos wat. Ons spaarpot is te mager nog, Z >oals mij telkens bleek, En dan ons ouderdoms pensjoen Drie gulden elke week. Dat een met ander is te schraal, Vooral in dezen tijd. Ik was vaak, voor ik ’t zelf haast wist, Zoo maar mijn weekgeld kwijt. Als ’t zoo blijft suk’len met mijn man, ’k Weet niet, waar ’k dan bedaar, Naar d’ armvoogdij om onderstand, Die reis wordt mij te zwaar. Die oorlogstijd brengt wat te weeg, Wie had zulks ooit gedacht? Gelukkig is nu ’t eind te zien, Wordt beterschap verwacht. De elfde dag van d’ elfde maand Des morgens te elf uur, Was het voorwaar geen gekke tijd, Toen staakte ’t oorlogsvuur. De wapenstilstand trad toen in, Wat was ’k daarover blij; Het ruw geweld nam toen een eind, En ’t moorden was voorbij. Elk zag weer in de toekomst licht, Hoopte op verlaagden prijs, De kettinghand’laar echter schrok En raakte van de wijs. Doordat de scheepvaart wordt hersteld, Wordt aanvoer weer verwacht, En zeker ’t was ook hooge tijd Dat vrede redding bracht. De redding komt helaas nog traag, Werd ’t ergste al gekêu, De toestand is nog niet gezond, Daar gaat wat tijd mee heen. Doch uit de stelling Amsterdam Sprong men ons wei wat bij, De voorraad, daar gereserveerd, Kwam nu gedeelt’lijk vrij. De demobilisatie trad Ook bij ons leger in, Met d’ oudste lichtingen er van Kwam daad’lijk een begin. Toch werd de vreugde weer gestuit Door woeling in ons land, Er werd beoogd: hier republiek, De Koningin aan kant! Ja, Troelstra ging te hard van stal, Gooide in het eten roet, Met terrorisme werd gedreigd In Duitschland ging ’t zoo goed. Die opzet ging hier veel te hoog, Maar heeft toch uitgewerkt, Dat hier ook de hervormingsgeest Krachtdadig werd versterkt. Het spook der revolutie krijgt In ons land nog geen voet, Maar dat er drang van oudren komt, Is noodig soms en goed. Het gaat hier meest den slakkengang, Bezwaren zonder tal Die worden druk bediscuteerd, En ’t vordert niemendal. Dat er nu vrouwenkiesrecht komt Daar twijfel ’k niet meer aan, De vrouw krijgt medezeggenschap, ’k Durf er voor in te staan. Dat zal van goeden invloed zijn Op velerlei gebied, De regeling van menig zaak Gaat zonder vrouwen niet. Misschien word ’k nog wel candidaat, Ofschoon, ’k ben oud genoeg, Ik denk soms, als ik ’t overweeg; Ik leefde wat te vroeg. na aan ’t hart Mijn eigen huisgezin, Men moet niet kwalijk nemen Dat ik daarmee begin. Een beele tijd is al van streek Mijn beste oude man, Veel zuchten en een slecht humeur Dat was ’t gevolg er van. Ja, Thomas was zeer lusteloos, Wat kon ik er aan doen? Hij kreeg, verwacht ik, niet genoeg, Dat kwam door het rantsoen. Veel mid’len heeft bij al geslikt Op raad haast van elkeen, De een wist dit, een ander dat, Baat vond hij bij niet een. Ried ik hem soms den dokter aan, Dan zei hij „O, geen nood I „Wat zou ik met een dokter doen? „’k Sterf liefst mijn eigen dood. „De dokters, Nel, zijn nu heel duur, »’k Ben ook niet ernstig ziek „Zij met tarief voor dag en nacht „Op nota specifiek.” ’k Kreeg toch mijn zin, want wie volhardt Die wint het op den duur, ’k Mocht dokter dus bericht gaan doen Vóór ’s morgens negen uur. Want kom je later op den dag, Dan kost bet dubbel geld, En veel betalen past ons niet, Wij zijn niet welgesteld. Het viel den dokter lang niet mee, Toen hij mijn man bezag Zei hij„Wat ben je erg verzwakt, „Een kwaal van d’ ouden dag!” Hij gaf wat pillen voor de koorts, Een drankje voor de hoest, En dan den raad nog dat mijn man Voorzichtig wezen moest. „Goed dat je mij geroepen hebt, „Je bent je krachten kwijt „Je moogt geheel de deur niet uit „Want ’t is een booze tijd. „Versterkend voedsel en dan rust „Dan zal ’t misschien nog gaan Versterkend voedsel 1 Mooi gezegd, Hoe komen wij daar aan De hoofdzaak is gebrek aan vet, En dat in Nederland 1 Ons volk is werklijk ondervoed, Vooral de lasg’re stand. Dat lijkt vooral in Friesland vreemd, Een land van overvloed Aan vee, aan boter, kaas en melk, ’k Begrijp niet, dat ’t zoo moet. Woensdag j.l. werden ten Raadhuize publiek bij inschrijving en opbod verhuurd eenige perceelen Greidland van de Gemeente, voor 5 jaren. Perceel I. Een stuk greidland bij de Sneeker- straat, thans in huur bij P. Tolsma, voor f 304,—. Gepacht door M.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1