No. 5. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags 58ste Jaargang. Jieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I 1919. r Zondag 26 Januari. OVERZICHT 1918. I F VOOR BINNENLAND. Fr. -X zei, het geld, f i INGEZONDEN. L I I Dat dit voldoende was. III. Slot volgt. Leeuwarden, 22 Jan. Op de gisteren ge houden vergadering van de A(ntirev.) Cen trale K(iesvereen.) in Friesland is de eenige candidatenlijst, waarmee de A.-R. partij bij de a.s. Statenverkiezingen uitkomt, aldus vast gesteld Bolswardsclie Courant, Afzonderlijke maar heerscht, Hopman bestaan ait mannen van een Een gevolg (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het hure.au van dit IPad i» telefonisch aangesloten onde- 4. en Dijkstra te van Proeftuinen kweekerijen, terwijl de van een proeftuin te ’t Dagelijksch Restaur van Volkstuinen in friesland de tbans opgerichte 41 vereenigingen van baar zijn gesteld ■s B ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Alg. H. Beleg. tot hem door gericht verzoek met betrek king tot het verbieden van kermissen in het in staat van oorlog en in staat van beleg verklaard gebied, heeft het Kamerlid, de heer Henri ter Hall, stappen bij den Minister van Oorlog gedaan en van dezen op een desbetref fende vraag als antwoord ontvangen: dat de militaire autoriteiten van hun bevoegdheid in het in staat van oorlog en in staat van beleg verklaard gebied om de kermissen te verbieden in de tegenwoordige omstandigheden geen gebruik zullen maken, behalve in een smalle strook langs de rijksgrens. Daar zullen kermissen verboden moeten blijven, zoolang de Minister van Financiën zulks ter beteugeling van de smokkelarij noodzakeiijk oordeelt. Ben zonderlinge vergissing. Te Aalten, aldus vertelt de Arnh. Ct., zou dezer dagen de landbouwer Eeltink ter aarde worden besteld. Toen de lijkstoet op de alge- rneene begraafplaats kwam, bleek door een verkeerde opgave een verkeerd graf te zijn gedolven, waardoor de begrafenis geen voort gang kon hebben. De familie moest den vol genden dag terugkomen om de begrafenis naar behooren te doen geschieden, Dat hij toch had abuis, Maar had toen geen gelegenheid, Mijn man riep mij in huis. „Och Nell” zei hij, „wat is dat weer? „Schei uit met dat geklets; „Wat win je met zoo’n buurtgerucht, „En buarman zijn gezwets? „Die babbelzucht, dat is een kwaal „In onze goede stad; „Er zou meer vreugd zijn als de buurt „Wat minder praatjes had”. Maar lezers, ’k vraag u af met ernst, Was ’t loopje mijne schuld? Zoo kom ik dikwijls in ’t geval, Doch ’k draag het met geduld. Al stookt de man de kachel ook, Wij branden ’t eten aan, De vrouw, dat is toch altoos zoo, Die heeft het steeds gedaan. De zes K’s van een huisgezin Daar las ik dit eens van: Wel vijf daarvan zijn voor de vrouw En ééa slechts voor den man. Dus Kamer, Keuken, Kelder, Kleed, En Kind’ren was ons deel, Nu dat is waarlijk al genoeg Voor menigeen te Veel. De man had dan maar één rubriek, Dat was de zorg der Kas, Hij moest slechts zorgen voor nu weer met hun vee doen, wat zij verkiezen? vraagt onze Water- landscbe correspondent. Kermis en Staat Naar aanleiding van belanghebbenden Als huisvrouw moet ’k wat zeggen nog Van dezen duren tijd, Het jaar dat doorgeworsteld is, Is mijn respect glad kwijt. Met duurte en schaarschte van de waar Ging het steeds bergwaarts op, Wij haalden, zoo men hopen mag, Bij 't eind des jaars den top. Wij wand’len dan weer bergwaarts af, Gaan dus op ’t dal weer aan, Al loopt dat lichter, denk niet, dat Geëffend is de baan. Als men zijn woning wil verhuren, doe maar geen moeite en bespaar maar de kosten voor een advertentie. Zoo gaat ’t tenminste hier. Voorbeelden In overvloed. In de bladen las men dat er een belastingcommies van hier eerstdaags wordt verplaatst. Den volgenden dag bad de eigenaar zijner woning deze reeds aan een ander toegezegd voor... f 20 huur meer. Nog sterker: Een kleine bovenwoning kwam vacant. Sollici tanten? In overvloed; niet minder dan 52 gegadigden in een minimum van tijd. KoopprijzenEen burgerhuisje, dat men voor plusminus f 2400 had laten bouwen, werd een paar dagen geleden onderhands verkwanseld voor... f 4600. En om f 250 huur uit zoo’n woninkje te slaan Een enkel woord behoeft ’t je maar te kosten en men loopt je de deur plat. Sneek, 24 Jan. van den bond deelt aan mee, dat ter beschikking de volgende adviseurs: Schoenmaker te Arum, Barten te Berlikum, Posthumus te Leeuwarden Koliumerzwaag, allen chefs of exploitanten van heer Kaastra, chef Huizum, de algemeene leiding heeft.Bestel- biljetten voor poot- en zaaigoed zijn reeds ter beschikking gesteld van genoemde aangesloten vereenigingen. Sneek, 24 Jan. We hebben hier thans een burgerwacht met niet minder dan 85 leden, misschien nu reeds meer. ’t Bestuur en van Rechts. De verslaggever van de Leeuwarder Courant bad meegedeeld, dat men Links niet tot de oprichting had uitgenoodigd. Volgens een tegenbericht blijkt het, dat dit wel is geschied, maar dat aan de oproeping geen gehoor is verleend. Toch kwam, schrijft men, een Linksehe in herstemming bij de verkiezing van de bestuursleden. Waarom vragen we nu, is dan deze Linkscbe niet gekozen? Dan had men tenminste nog eenigszins er geloof aan gehecht, dat onder Links nog talloozen worden gevonden, die niet minder anti revolutionair zijn dan de bezoekers in ’t St. Jozefsgebouw op 19 Jan. jl. Inbeslagname van vee. paar weken geleden tijdens en als van den melkoorlog, werd in verschil lende gemeenten in Waterland op last van den Minister beslag gelegd op den veestapel van eenige melkveehouders. In het ministerieel schrijven stond vermeld.dat het vee op stal kon blijven staan, totdat de taxateurs, die spoedig zonden komen, de waarde hadden bepaald. Tot nog toe zijn de taxateurs echter niet verschenen en heeft men van de zaak verder niets meer gehoord. Kunnen de boeren Er zullen vast nog rotsen zijn, Die men beklimmen moet Als ’t met een jaar normaal weer is, Dan gaat ’t al bijster goed. De prijs der waar geheel normaal, Dat zal, denk ik, niet gaan, Door honger loon en duurder vracht Blijft ’t peil wat hooger staan. Maar als het wat bekomen is, Wordt weer de handel vrij, Dan komt er concurrentie weer En die moet er ook by. Nu kregen we door het rantsoen, En om den hoogen prijs, Veel minder dan gewoonte was, Doch ook veel slapper spijs. Veel eten is maar ongezond, Werd vroeger vaak beweerd, En ’t werd warempel aan mij zelf Door de practijk geleerd. zoo ’k reeds zei, van streek, zomer allengs zwak, ook en bleek. Of overal die regel geldt? Dat heeft dat boek licht mis, Maar ’k weet toch zeker, dat veelal De vrouw slavin nog is, ’k Bedoel hier niet den hoog’ren stand Waar men er hulp bij haalt, Daar komt de zaak in orde wel, Wijl 't aan geen mid’len faalt. Maar in des werkmans huisgezin, Daar heeft de vrouw een pluk, En als 't gezin wat talrijk is, Heeft moeder ’t veel te druk. Zij heeft een taak, dat is maar zoo, Die meest baar valt te zwaar, De zorg voor alles in ’t gezin Die rust vooral op haar. De mannen loopen vaak er uit, En trekken ’t zich niet aan, De vrouw moet zich maar redden dan, En overal voor staan. Ja, menig man, dat zeg ik luid, Schiet in zijn plicht te kort, Daaruit verklaart zich dan, dat soms De huw’lijkswagen hort. Doch ’k spin dit maar niet verder uit, Het spinwiel is aan kant, ’k Zeg slechts: „In dezen duren tijd Heeft menig vrouw het land!* Candidatenlijst A.-R. partij Prov. Statenverkiezing. 1. Mr. J. J. Croles (aftr.), Leeuwarden; 2. H Pollema (aftr.), Sneek; 8. H. A. Verra, Leeuwarden; 4. 8. Sijtsma (aftr.), Aalsum; 5. T. Nauta (aftr.), Dantumawoude 6. Mr. P. 8. Gerbrandy, Sneek 7. H. A. Leenstra, Haskerhorne; 8. D. Lautenbacb, Leeuwarden; 9. B. Anema, Minnertsga; 10. M. Dijkstra (aftr), Anjum; 11. S. Dijk stra, Leeuwarden; 12. A. Bruins Slot (aftr.), Dracnten 13. 8. A. Zandstra (aftr.), Wom- mels; 14. S. Luiking (aftr.), Lemmer; 15. H. Oberman, Tzummarum; 16. H. A. Dijk stra, Heerenveen; 17. J. D. de Vries, Bergum 18. P. Brouwer, Sneek. IJsbrechlum. 23 Jan. Gisteravond te 7.10 is de ongeveer 50 jarige Jacob Bijl, van hier, die tusschen de tramrails liep, door de hem achterop rijdende tram gegrepen en doodge reden. De machinist merkte aanvankelijk niets van bet ongeval. B. was gehuwd en vader van negen kinderen. Heerenveen, 24 Jan. Op landijs wordt heden reeds druk geschaatst. Amsterdam, 24 Jan. Er zijn hier tot nu toe vijf valsche munters gearresteerd, terwijl meerdere arrestaties zullen volgen. De politie is een uitgebreid onderzoek begonnen. Reeds kan worden meegedeeld, dat een groot aantal personen bij deze zaak is betrokken. Wonseradeel, 22 Jan. Niet minder dan vier nog nieuwe fietsen, van verschillende eigenaren, welke even buiten waren gelaten, zijn spoorloos verdwenen. Van weer andere fietsen is de bel, de pomp, of de lantaren ontvreemd. Daders nog onbekend. Hepk. Bieuwsbl. Sneek, 24 Jan. De voorspelling: „naden oorlog zal alles nog wel duurder worden”, wordt thans volkomen bewaarheid. Vooral de bouwmaterialen zullen in den eersten tijd eer stijgetfin prijs dan dalen. Tengevolge daarvan is daling in koopprijzen van huizen allerminst in de eerste paarjaren te verwachten. In ’t buitenland toch zal eerstdaags „her stellen en bouwen” aan de orde van den dag zijnwaarmee de groote vraag naar steen, ijzergaren enz. natuarlijk direct verband houdt. Gemakkelijk is het dus te rijmen dat men hier eer tot ’t koopen van een woning overgaat dat tot laten bouwen. En zoo komt ’t dat overal in den lande nog steeds ongehoorde sommen voor een onderdak moeten worden neergelegd. En het gevolg daarvan Ook ongehoorde huurprijzen. Mijn man is echter, Daardoor geraakt Hij werd deez’ Heel mager Maar mij deed het sobreeren goed, 'k Voel mij thans heel gezond, Toch werd ik heel wat lichter ook, Misesbien wel dertig pond. Ja, ’k loop nu als een kievit weer, ’k Voel mij tbans vlug en sterk Ik weet van geen vermoeienis, En doe met lust mijn werk. ’k Ben welgemoed en troost mij dus, Al is die troost wat schraal, Dat 't toch een goede zijde had, Ons sober, karig maal. Ik word er, dunkt mij, jonger op, Ik ben weer hecht en kras, Vooral nu ’k zoo te dichten zit, Gevoel ’k mijn waarde pas. En als er wat te halen is, Aan bons of winkelwaar, Dan gaat niets voor de huisvrouw zelf, Zoo denk ik altijd maar. No was ’t toch soms een rommel wel, Men stond zich eerst half lam, En was nog blij, als men de waar Vuor duren prijs bekwam. Ik zeg: Waar niet te eten is, Wees dan maar huisvrouw zoo; Die distributie en rantsoen, Ik geef ze graag cadeau. Ik klaagde buurman laatst mijn nood Dat ik zat zonder zeep, Maar dat de distributie toch Ons gaf een kwattareep. ’k Zei lachend zoo: „Gelukkig land? ,’t Is hier nog niet zoo kwaad, „Wijl men den honger stillen mag „Met een stuk chocolaad. „’k Wou echter, dat ons handelsvloot „Ging varen weer op zee, „Die bracht, wat hier zoo noodig is, „Uit onze Oost wel mee.” Mijn buurman zag mij spottend aan, Hij was voorheen matroos, En maakte, toen ik dat zoo Zich uitermate boos. In hem stroomt ’t oude zeemansbloed, Hij raakt heel licht in vuur, Hij windt zich somtijds heftig op, Dat is zoo zijn natuur. „Lamlendig volk van Nederland „Och, ging je echt om zeep! „Veel liever dan dat oud en jong „Kauwt op een kwattareep! „Dat mannen ook niet wijzer zijn, a’k Weet niet, wat 'k liever zou Hij draaide er knoopen tusschen door Van ’t dikste kabeltouw. „Men werkt hier op onthouding sterk, ^Enfin, dat vind ik goed, „Maar er heerscht overdrijving bij, „Een borrel geeft soms moed. „Toen ik nog diende als matroos, „Kwam ons een oorlam toe, „Nu is men voor z’n schaduw bang, „Eu laat zich trappen toe. De drankzucht wordt wel minder, Wat anders kwam in plaats, Nu doet men veel aan snoeperij, Ook zelfs de jonge maats. „Ons voorgeslacht schaamt zich al dood „Om de Jan-salie-geest, „Die hier in d' oorlogsjaren „Zoo als men ziet en leest. „Men schipperde maar steeds neutraal, „En speelde kie-ke-boe, „Ons schepen gingen naar de maan, „En wij? Wij keken toe! „I* dit de vroeg’re republiek „Met Ruiter en met Tromp? „Ik knauw mijn vingertoppen af, „En kuers mijn tanden stomp! „Laat toch op tijd je knuisten zien, „Wees maat met Jan Cordaat, „’k Weet vast, als Hollands leeuw niet brult, „Dat ’t op een einde gaat. „Wat doen wij met een oorlogsvloot, „Met leger en geschut? „Al dondert ons de vijand ook, „Wij blijven in den dut. „Wij protesteeren, o zoo zacht, „Verdragen ’t allemaal, „Ja, doen heel graag een oogje dicht, „Wij zijn zoo lief neutraal.” De heele buurt komt op ons eind Als buurman soo begint, Men heeft in standjes altoos schik, Als ’t maar dik garen spint. ’k Z“i: „Buurman, kom, bedaar je wat, „W es nu niet boos, maar blij, „Want van den grooten wereldstrijd „Kwam ons land immers vrij” ’k Wou hem nog brengen onder ’t oog

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1