No. 6. 58ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad 1 Bolsward en Wonseradeel. Verschijnt tijdelijk alleen Zondags 1919. 1 k. Zondag 2 Februari. Uit de Raadszaal. VOOR S 1 I Bolswardsclie Courant Afzonderlijke adres Foorstel a. b. c. d. met ingang bet gestelde Vergadering op Donderdag 30 Januari 1919. te koopen, mits bet »an de gemeente ook Politiersoneel een regeling van premie«rije (Ongezegeld, terrijde gelegd.) van ’t Be-tuur der Kinder- van de wegens benoemt tot leden der i onderzoek de beeren Terhenne, van der Klei. van de ADVERTENTIEPRIJS: 17 regel» 50 üts. Vervoigenz 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onde- H» 4. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/a Cents. nos. van dit Blad zyn verkrijgbaar a 5 Cent. Om te kunnen voldoen vraag naar perceelen bouwgrond (zoogenaamde volkstuintjes) stellen B. en W. voor van 't Gasthuis aan te koopen bet land naast de fabriek Donker, ongeveer 13400 M2 een strook van 10 meter langs de gracht Kijft dan nog vrij. Tegen 46 cent per M2. ne- nevens f 200 schadeloosstelling aan den pachter wordt dit ongeveer f6000.Er kunnen- 60 perceeltjes van 200 M2. voor tuinbouw van worden uitgegeven, 4 cent per M2. is de opbrengst f 480. De heer de Boer is wel voor dit voorstel, maar zou den prijs op 3 cent per M2. willen bepalen evenals voor de vroegere perceelen, en de beer Keikes vraagt of dit plan ook in botsing komt met de zooeven aangenomen motie aangaande uitbreiding der stad. De Voorzitter antwoordt, dat de andere grond ook verhoogd wordt tot 4 cent, en die prijs is niet te hoog, en die bouwplannen zullen zich dadelijk niet tot hier uitstrekken. Er moet eerst een brug met singel komen, en de bepaling wordt gemaakt dat de grond terug gevorderd kan worden als 't noodig is. De heer Terhenne merkt nog op dat bij de andere tuinbouw vereeniging 20 perceeltjes zijn aangeboden a 6 cent per meter en daarvoor waren 59 liefhebber». Het plan van aankoopaangenomen met algemeene stemmen. Uitgeven voor tuinbouw h 4 cent per M2 aangenomen met 12 stem men tegen 1 de heer de Boer. Geldleening f6000,aangeboden door 't Gasthuis tegen 5 pCt. aangenomen met algemeene stemmen. Wijziging begrooting, zoodat deze geldleening en de subsidie van f 1200.aan de Tuinbouw- vereeniging daarin worden opgenomen, goed gekeurd met algemeene stemmen. 5. Foorstel B. en IV. toeslag op gas. Daar de verleende reductie op gas aan de ingezetenen met lage inkomsten tot 1 Jan. wa» verleend, stellen B. en W. voor die be paling nog tot 1 April te doen voortduren. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 6. Foorstel B. en IV. onderhands gunnen drukwerk en raadsverslag Daar het voorstel van B. en W. de vorige vergadering is aangehouden omdat de Firma Westerbaan Pekema ook voor de aanbe steding in aanmerking wenschte te komen, is daaromtrent nader geïnformeerd en verklaart die Firma op de gestelde conditiën niet te kunnen inschrijven. Tevens kwam een adres in van deze Firma en den heer Cuperus om het drukwerk te doen leveren op de minimum voorwaarden, gesteld door den Ned. Boud van boekdrukkerspatroons. s. Adres van H. Hollander, verzoekende dat de hooge esscnenboomen, die den groei in zijn tuin belemmeren, mogen worden gesnoeid. Deze adressen zullen met advies van B. en W. in de volgende vergadering behandeld worden. t. Een motie van den heer D. Terhenne, waarin wordt betoogd dat het zeer gewenscht is, met het oog op werkeloosheid en den woningnood om over te gaan tot de uitbreiding der stad, door bij den heer Kroeger een brug over de gracht te leggen, de walbeschoeiïng en rioleenng in orde te maken om bouw terrein te bekomen. De twee kleine bragjes bij helling en gleibakkenj zouden dan kannen vervallen. u. Een adres van de Timmerlieden- vereeniging alhier van gelijke strekking. De Foorzitter. B. en W hebben deze zaak besproken en ingeval de Riad met de idee <ier motie kan méégaan, zouden zij een Commissie uit den Raad willen benoemen om een onderzoek in te stellen naar de uitvoer baarheid. De heer Keik'S vindt dit een nieuw punt en heeft bezwaar daar direct op in te gaan. De Foorzitter bedoelt ook alleen een pnncipieele beslissing of men de mogelijkheid van dit plan zal onderzoeken. De heer Keikes ziet toch wel dat met geen mogelijkheid daar Mei a.s. al woningen gunnen zijn. Voor dit jaar zal het dus niet zoo dringend zijn er nu al over te beslissen. D- m >tie wordt ondersteund door de nee.ren Herdmans eu de Boer. De heer Terhenne zegt zijn motie te hebben ingediend met het oog op het zeer urgente van de woniugvoorziening, want hat wordt met Mei a.s. een noodtoestand. Wel weet hij dat er voetangels en klemmen liggen, maar de zaak moet noodig goed onder oogen gezien worden. Omdat het eene bruggetje stuk is, is het een aardige gelegenheid om die op te ruimen en te vervangen door een flinke brug bij Kroeger. De heer Praamsma ziet wel ia, dat men hier te doen neeft met een zaak die ernstige overweging verdient, maar de hooge waterstand is een beletsel om er in den eersten tijd aan te beginnen. Wel acht bij het van belang dat bet plan eens ernstig onder oogen wordt gezien. De heer Eerdmans zegt er mee bekend te zyn, dat dit punt ter sprake zou komen. T Z >u door de Middenstandsvereeniging reeds worden ingediei d, maar die zag er van af, echter beeft deTimmerliedenvereeniging het nu gedaan, en het is hem aangenaam dat de heer Terhenne deze zaak heeft ter baud genomen. ’t Is waar wat de heer Keikes opmerkte, dat daar Mei nog geen woningen kunnen zijn, maar de werkeloosheid onder de timmerlieden en metselaars is groot en er is heel wat voor te bereiden. De menschen willen wel naar Bolsward toe, daarom zou hij graag de gelegenheid zien aangegrepen om aan bouw terrein te komen. De motie, om een onderzoek in te stellen, wordt aangenomen met 12 stemmen tegen 1, de heer Keikes. De Foorzitter Commissie van Praamsma en Verder is nog ingekomen Het jaarverslag van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Dit wordt ter inzage voor de leden gelegd. w. Adres van de Bolswardsche Tuiubouw- vereeniging, berichtende dat zij ter bevordering der voedselvoorziening verschillende perceelen grond ter beschikking kreeg. Dat het Rijk per H.A. daarop f 250 subsidie verleent, mits de Gemeente f 100 per H.A. toestaat. In het belang der ingezetenen wordt nu die subsidie verzocht. De Foorzitter vraagt of men bezwaar heeft tegen dadelijke behandeling? De donatie die gevraagd wordt, bedraagt ongeveer f 1200, en daardoor zullen de ingezetenen op goed- koope wijze de gebouwde vruchten kunnen bekomen. De beer t>. d. Klei is niet tegen deze zaak, maar wenschte toch wel dat dergelijke voor stellen eerder inkwamen. De heer Keikes weet niet of die Vereeniging uit kan of niet, dus of zij die subsidie noodig is of niet, ia onbekend. De producten zijn dit jaar ook al tegen lagen prijs verstrekt, de hnur der landerijen is voor de Vereeniging Er wa» bij deze vergadering een berg ingekomen stukken, en daarbij waren ook onderwerpen, welke dadelijk behandeld dienden te worsen, zoodat bet baast half negen was eer de eigenlijke agenda aan de orde kwam. Die ging echter nog al vlug van de band, zoodat te kwart over negen de openbare zitting gesahorst kon worden om daarna nog belasting kohieren in geheime zitting af te doen. De leden waren alle 13 present. De notulen der vorige vergaderingen werden goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken: a. Dankbetuiging voor verhooging duurte- toeslag van gepensioneerden. b. Idem van J. de Boer, directeur der Gemeeutereiniging, voor booger maximumloon. c. Idem van den Chr. Bond van Wrrkl. in publieken dienst, voor verhooging duurte- toeslag. d. Missives van Mevr. J. Bruinsma de Boer en de beeren G. Keikes, M. Kuiper, A. C. D. 8 ockmann, dat zij aanuemen de benoeming respectievelijk als hd der Dames commissie voor de handwerken, als Weesvoogd, als lid der C>mmissie voor de Bink van Leening en als hd der Scnoolcommissie. e. Missive der R-*p. Vereeniging te Deventer om bij sollicitaties voor ambtenaren de gods dienstige richting buiten beschouwing te laten. Missive van Ged. Staten, goedkeurende bet 8uppl. kohier Hoofdel. omslag. g. Idem, houdende goedkeuring om de controle over de opname der boeken op te dragen aan een ambtenaar. h. Idem, houdende goedkeuring wijziging begrooting 19'8 en der geldleening. i. Idem, houdende goedkeuring regeling der onderwijzerssalarissen. Idem, houdende goedkeuring der tijdelijke kasgeidleeniug. k. Idem, houdende goedkeuring der geld leening ad f 4Ü 000. l. Idem, houdende goedkeuring van de aanvaarding der schenkingen van bet Gasthuis en het Weeshuis. m. Kon. Besluit, goedkeurende de wijziging der verordening op den hoofdel. omslag. n. Adres van de W-rklie.den vereeniging „Eendracht zij ons Doel”, sympathie be tuigende met bet besluit om verschillende werkzaamheden te doen uitroeren ter bestrijding werkeloosheid, echter de opmerking vele banden werk anderen weer wordt de Ver. verzoekt, dat hun aandacht zullen der werkeloosheid, echter makende, dat dit niet aan verschaft, daar bet aan onderbesteed, waarom B. en W. daaraan schenken. De Voorzitter deelt mee, dat een onderzoek is ingesteld en dat wel kleine gedeelten van het werk voor een bepaald loon werden aangenomen, maar een onderaanbesteding van het werk had niet plaats. Wordt voorgesteld al de vorenstaande ingekomen stukken voor kennisgeving aan te nemen. Alzoo besloten. o. Adres van de C operatieve Vereeniging tot aankoop van Lvidbouwbenoodigdheden, dat zij een perceel (huis Knetemann) in deze gemeente wenschen aan er voor liggend terrein kan worden overgenomen. De Foorzitter deelt mee, dat reeds een bespreking met die Vereeniging heeft plaats gehad en B. en W. stellen voor, in de volgende vergadering aaet een voorstel te komen. Alzoo besloten. p. Adres van Mej. E. Holwerda, stads vroedvrouw, verzoekende eenige verbetering van bare positie. De Foorzitter. B. en W. stellen voor met dit adres rekening te houden bij de algemeene regeling van jaarwedden. q. Adres der Afd. Bond verzoekende een regeling pensioenen. r. Adres vacantiekolonies, verzoekende subsidie Gememte. daar voor vele kinderen ondervoeding verpleging noodig is. billijk gesteld. Elk financieel overzicht ont breekt en waarvoor zal nu die f 1200 worden gegeven De Foorzitter antwoordt, dat ook B. en W. die vraag gesteld hebben, en op een gehouden conferentie is door het Bestuur verklaard dat geen exploitatierekening is te maken, wijl de oogst te voren niet te ramen is. Er wordt oedoeld de prijzen der producten te kunnen leveren tegen regeenngsprijs, waarop aan de leden misschien 10 cent reductie zal kunnen worden verleend. Door per H.A. f 100 subsidie van de Gemeente te ontvangen, krijgt men van het Rijk 21/2 nnasl dat bedrag, en dat komt de ingezetenen ten goede. De heer Terhenne licht nog nader toe, dat de Vereeniging eigenlijk zonder kas werkt. Er is een inleggeld van de leden, maar er wordt zonder winst of verlies gewerkt. Het land wordt gehuurd en ’t wordt weer in cultuur gegeven. De vruchten brengen op regeeringsprijs is 35 cent, maar de distributia- prijs was dit jaar 22 cent, en daar hoopt het Bestuur het de leden ook voor te kunnen leveren, ’t Is te doen om meer voedsel voor de ingezetenen beschikbaar te krijgen. Na nog «erdere discussie tusschen de heeren Keik.es, v. d. IFal, Wierema. Eerdmans. Terhenne en den Foorzitter wordt ’t voorstel »an B. en W. met algemeene stemmen aan genomen. De Foorzitter deelt mee, dat bij nog een punt beeft wat niet op de agenda staat, maar waarbij toch haast is. Van den Directeur der Gasfabriek is bericht ontvangen, dat voor nog ongeveer 20 dagen kolen in voorraad zijn aan de fabriek, en hij het daarom gewenscht vindt maatregelen ter bezuiniging te nemen, door overschrijding van het rantsoen te straffen met afsnijding of het over 't gaheel met 10 pCt. te verminderen, en dat kerken, scholen, café’s enz. woekeren om weinig te gebruiken, anders loopt het beslist vast. B. en W. stellen nu voor om 1 Februari, overschrijding van rantsoen, wanneer daarvoor door B. en W. geen toestemming wordt verleend, te straff-n met afsnijding. Het schijnt dat de prijs van 50 cent voor bet meerdere sommigen niet af-chrikt. Ofschoon dat financieel voor de fabriek goed was, moet het, met het oog op den noodtoestand, nu niet meer geduld worden. De kosten van weghalen en terugbreugen der meters komt in die gevallen op rekening. De heer IVierema zou met dien maatregel vrede hebben, indien er een regeling bestond dat elk naar evenredigheid gas kon krijgen, maar er zijn gevallen, waar dit hapert. Spr wijst op het St. Martinne gasthuis. Daar hebben 10 dames samen slechts recht op 60 stère en dal is beslist te weinig. De Foorzitter merkt op dat het met derge lijke maatregelen altoos moeilijk is de billijk heids en rechtvaardigheidsregelen overal te treff n, maar daarom is dan ook de bepaling facultatief gesteld, en in gevallen waar bet noodzakelijk blijkt, kunnen B. en W. de Gascommissie gehoord, nog eenige verhooging toelaten. De heer v. d. IFal kan er in meegaan, maar dan moet elk ook weten hoeveel hij mag gebruiken. Hierop antwoordt de heer Lunter dat zulks aan alle gasgebruikers per Kaart is bericht, en dus allen bekend kan zijn. Nadat de Voorzitter nog heeft toegelicht dat de rantsoeneering van bet gas hier gunstig afsteekt bij vele andere plaatsen, en meent hij, nu de Directeur noodig oordeelt deze maat regelen te nemen, er ook gehoor aan dient te worden verleend waarna het voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen. En zoo was met dit voorwerk het bijna halfnegen geworden eer men was gevorderd tot de PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Goedkeuring af en overschrijving dienst 1918 Alg. Stads Armenhuis. Het voorstel B. en W. om die staten goed te keuren wordt zonder hoofdeiijke stemming aangenomen. 2. Adres aanbrenging pomp bij Hengstepad met advies van B. en W Ingekomen is een verzoek van omwonenden om achter het postkantoor een put te maken met pomp. B. en W. adviseeren op dat verzoek afwijzend te beschikken, want werd dat voor die buurt ingewilligd, dan zouden zeker meerdere plaatsen daarvoor ook in aan merking komen. De heer de Boer meent, dat al z(jn er meer plaatsen waar ’t noodig is, het bier daarom niet behoort afgewezen te worden. Als het noodig is, zou hij er voor zijn. De Foorzitter antwoordt daarop, dat de ervaring welke met de publieke pompen wordt opgedaan, heel niet uitlokt om het getal uit te breiden. Die pompen worden door de jeugd vaak geknoeid, en kosten heel wat aan onderhoud. Met het oog op den gemeente dienst zijn ie hier en daar noodig, doch daar achter het postkantoor niet. Schrobwater is te bekomen bij de Broerehaven. Het maken van een gat voor een rioolput zal wel de aanleiding zijn geweest, dat men op het idee van dit verzoekschrift is gekomen. Het voorstel B. en W. om afwijzend te beschikken wordt aangenomen met 12 stemmen tegen 1, de heer de Boer. 3. Adres pachter veemarkt verlaging pacht som met Advies B. en H'. Naar aanleiding van het adres van den vongen pachter der marktgelden, Broersma, om teruggave van de halve pachtsom over 1918 adviseeren B. en W. afwijzend te be schikken, als zijnde het adres ongezegeld, doch al ware het gezegeld, dan zou nog geen gunstig advies gekomen zijn, wijl de pacht f 198 bedroeg en nu adressant tot het laatste toe opbood tot de som t 354 beliep, waaruit wel blijkt dat het nier zoo schadelijk is geweest. Wel zijn B. en W. er voor, hem «oor 2 weken de pacht te restitueeren omdat 18 en 25 Juli geen markt kon gehouden worden. Dat bedrag wordt dan <7 61®. Met algemeene stemmen alzoo besloten. B. en IV. aankoop Gast- huisland. beschikbaarstelling voor tuinbouw. geld'eemng. wijziging begroo ting 1919. aan de groote aan-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1