Jieuws- en Advertentieblad Bols ward en WonseradeeL Verschijnt tijdelijk alleen Zondags. 53ste Jaargang. No. 7. 1913. Lezing van den heer S. Koldijk. Zondag 9 Februari. j I I VOOR 1 BINNENLAND. J (Applaus). De oorzaak van den brand. Leeuwarden, 7 Febr. Bij bet hedenmorgen door politie en justitie iogestelde onderzoek is in het bed van de moeder van den concierge gevonden een pannetje met pap, 't welk door de oude vrouw was gekookt, in couranten gewikkeld en zoo onder wollen dekens in ’t bed gezet. Naar men is dit de oorzaak zat er nog vuur aan dit eerst de couranten volgens het gebouw aangetast. Een deel het bed is verbrand. Bolswardsciie Courant het orgel de dupe van van heeft «er van A. v. Fr. een woord van de restauratie eldt, zal van Ame- off-rte worden gedaan tot 150,000 ton steenkool in de met zekerheid aanneemt van den brand. Blijkbaar het pannetje en en bet bed en ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgen» 10 Cts. per regel. Overigena naar plaatsruimte. Het bureau ran dit blad it telefonisch aangesloten onder No. 4. Vlektyphus. Er zijn thans te Delft vijf personen aange tast door vlektyphus, die in het gasthuis ter verpleging zijn opgenomen. De familieleden worden ter observatie opgenomen in een daartoe ingeriehte openbare school, waar tevens gelegen heid is om te baden en te desinfecteeren. Steenkool. Naar de N. R. Crt. m rikaansche zijde eene levering van maand. 1 van waterschappen verzocht, dat aan het voorkomen van de Azolla in de wateren dier provincie de volle aandacht van de besturen en van hun ambte naren worde gewijd en dat, waar het zich vertoont in hun gebied, met het weg»isschen van die plant onverwijld worden aangevangen. Het daarna volgende tochtjedoor de provincie ving aan te Leeuwarden. De Oldehove werd eerst vertoond en besproken, evenals de Kanselarij en de Groote Kerk waarover eenige mededeeltngen werden gedaan. Sneek heeft in zijn Waterpoort een wezenlijk oud en waa’dig bouwwerk doch ook de Groote Kerk en ’t Stadhuis zijn nog al belangwekkend. Franeker is weer rijker op oudheidkundig gebied, daar is ’t stadhuis ook evenals hier een kunststuk, ook bet Martenahuis is belang rijk, terwijl de groote St. Maartenskerk ook bezienswaardig is, en het orgel en de vele grafzerken belangwekkend zijn. Dokkum heeft in de kerk nog een overblijfsel uit vroegere eeuwen evenals ook Hindeloopen en Workum. In laatstgenoemde stad getuigen, van 't geen nog over is van toren en kerk, genoegzaam, dat die stad vroeger een belangrijke zeeplaats was, toen ze nog niet behoorde tot de doode steden aan de Zuiderzee. In 't algemeen treft men in Friesland ook soms op kleine dorpen nog oude kerken aan. E>k dorp toch had vroeger zijn eigen parochie kerk, en daaronder is nog veel pittonsz werk tot heden in stand gebleven. De vroegere kloosterkerken, die meestal fraaier en rijker aan interieur waren, zijn alle verdwenen, maar van de oude parochiekerken zijn nog omstreeks een 40 tal in wezen. Rinsumageest bezit waarschijnlijk de oudste in baksteen ópgetrokken kerk, daarin is ook nog een crypte, de eenige in onze provincie, maar die te Deventer en Uirechtook nog zijn. Zoo’n crypte is een overwelfda kerk beueden den grond, eigenlijk de doodeukapel. Een beele reeks van die oude kerken, ongeveer het type als het naburige Hicbtum, dueh meestal ouder en eenvoudiger van vorm, werden op het doek gebracht, en bij de meesten werden bijzonderheden omtrent ouderdom, interieur enz. aangestipt. Weidum, Jorwerd, Oosterend, Winsum, Mionertsga, Dronrijp, Surbuizum enz. werden voor onze blikken gebracht, ook eenige kerken uit de tijden na de reformatie, als Tzum met zijn hooge. Deinutn met zijn vreemd gevormde spits, Joure, Oldeboorn, Wyckel met de beroemde graftombe van Meuno baron van Goeboorn, en zoo was al luisterende en kijkende de tijd haastig heengesneld, en besloot Spr. met den wensch, dat zijn woord er iets toe zou hebben bijgebracht dat liefde en gevoel gewekt wordt voor de oude kunstwerken, waaraan in Bolsward ten allen tijde veel waarde werd gehecht. (Applaus). De heer Statema merkte op, dat men, na eerst een kijkje te hebben genomen in de plaats onzer inwoning, wij met den Spreker een reisje hebben kunnen maken door onze provincie. Men heeft gezien dat er veel degelijk werk in vroegeren tijd voor betrekkelijk weinig geld tot stand is gebracht. Bij den tegen- woordigen prijs van materialen en werkloon is alles veel duurder, maar dat verhoogt de waarde van dat bestaande oude. Hij brengt dank aan den Spreker en den heer Alt, die zooveel te hooren en te zien hebben gegeven. VOO' geweest. De siad hooren bespreken, vooral door als men was, zou dan een heel kerken en kerkjes uit andere steden en dorpen onzer pro-incie. En toch had zoo’n rondreisje door onze gewesten ook wel zijn eigenaardige bekoring, maar ’t ging nu wat te veel als op een spoorreis, men ziet het landschap, waar men door stoomt wat te vluchtig Spreker kon de stelling voorop plaatsen, dat Bolsward een rijkdom van oudueden nog bezit, als geen andere plaats onzer provincie, het pleit voor den kunstzin der vroegere bewoners, voor de oudheid van de stad en tevens voor het op prijsstellen van die over blijfselen uit de vervlogen eeuwen. De oude Broerekerk”, de 8'. Maarten en het Stadhuis zijn drie oude monumenten die getuigenis geven van wat zooeven beweerd werd. De houtsnijkunst is bier in hooge eer geweest dat getuigen de nog overgebleven koorbanken, de preekstoel uit de groote kerk, bet snijwerk in de raadszaal. Bolsward heeft de woelingen der vroegere ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Hoe men steelt. Een bewoonster van de Frankenstraat in Den Haag belde de firma Sakes, juwelier op, om bij haar een kist met tafelzilver te laten weghaten, ’s Middags vervoegde zich een man met een handwagen aan genoemd adres om het tafelzilver in ontvangst te nemen. De dienstbode was hem behulpzaam met de omvangrijke kist op den wagen te plaatsen, waarna de man met zijn vracht verdween. Eenige uren daarna vervoegden zich aan dezelfde woning in de Frankenstraat twee bedienden van de firma Sakes met een hand wagen om de kast met zilver af te haten. Men constateerde toen, dat men een oplichter geworden was. Een inmiddels ingesteld onderzoek door de recherche heeft in de zaak nog geen klaarheid kunnen brengen. De waarde beloopt circa f 10 000. Alg. H. Azolla (roodo kroos) in Friesland. Blijkens de uitkomsten van een onderzoek, iugesteld door het instituut van P <ytopatbo- logie te Wageningen, is in de wateren van het 4e en 5e veendistrict in jE igwirden, Haskerland, Schoterland en Opsterland de Azolla aangetroffen, het ,roode kroos”, dat in andere provinciën, de polderwateren met een plantenlaag overdekt, die voor het verkeer en bijzonder voor de zeilvaart een groote belemmering vormt en voor den vischetand noodlottig werkt. Afdoende bestrijdingsmid delen zijn nog niet bekend. Op 't oogenblik is in het Rijksinstituut voor Biologisch Vis- scberij-onderzoek te Den Helder een onderzoek in gang naar Azolla en naar maatregelen ter bestrijding daarvan. Geregeld wegvisschen is nog het beste ter wering of beteugeling van de van gelden Al moge het niet gevonden Omtrem het snijwerk van den preekstoel (Gerben W >pke«) en dat. in het raadhuis (J <cob Gijsberts) alsmede andere bijzonderheden omtrent het raadbnis werden ook wel interes sante mededeelingan gedaan, o.a. dat de schilderij op de Raadzaal Salomons oordeel” wellicht Herinnert aan de rechtspraak inzake de misdaad met het vroeger in den stadhuis gevel bevestigde mes, waarmee een jongen bij het spel zijn makker doodde. De vroedschap oordeelde den dader onschuldig, omdat hij nog niet gekomen was tot de jaren des verstande. Na nog een woord van hulde te hebben gebracht aan de restauratie van het stadhuis, waaruit blijkt dat Bolswards ingezetenen bun oude kunstschatten waardeeren, wat ook uit blonk doordat men bier niet toegaf aan het verleidelijke aanbod «an Rotschild inzake de koorbanken, werd dit eerste deel der lezing besloten. middel Azollaplaag. In verband daarmede hebben Ged. Staten Friesland de besturen der gemeenten, en veenpolders met aandrang aan het voorkomen van De vanwege de Timmerlieden-patroonsver. uitgeschreven bijeenkomst Dinsdagavond in «De Doele” gehouden, had wel een tamelijk goede belangstelling gewekt. De zaal was wei niet geheel gevuld, maar toch er waren heel wat opgakomou naar schatting bestond het auditorium uit ongeveer 15Ü personen, waaronder ook eenige dames. De heer STATEMA opende met een wel komstwoord in ’t Frieseb tot de aanwezigen te richten, en waarbij hij zijn voldoening te kennen gaf over de vrij talrijte opkomst. Waar men tegenwoordig den blik meestal op de toekomst richt, met da gedachteboe zal ’t komen, meende toch de timmerlieden- vereeniging dat het verleden niet mag worden vergaten. Dal is als een spiegel voor ons. Uit die oude tijden kwam wel veel tot ons dat men nu als een misbaksel bercnouwt, en dat men nu beter kan maken, veel toch is er ook dat ons leert de oude degelijkheid der vroegere tijden. Veel is vernield of zit nog verborgen onder den grond ot onder da verf, de Spreker van dezen avond zal dat aantoonen en opsporen. Hij hoopt dat bel een avond zal zijn van nut en genoegen, en dat hetgeen de Spreker ons te hooren, de heer Alt met lichtbeelden te zien geeft, alten zal voldoen. Onderwijl gaf het doek reeds een gezicht op oud Bolsward uit de vroegere eeuwen. Hooge boomen beschaduwden nog niet de wallen, de hooge gebouwen, n.l kerken, kapel ten, S adhuis, Gasthuis, Jongema- en Heerema buis, staken hun torens, koepels en daken ver bo«eu de gewone huizen uit, en ook een boogen molen binnen de veste gestaan hebbende aan ’t tegenwoordige laagbolwerk, tusschen Schildwijk en Van den Oeverssieeg, reikte ver uit boven de omgeving. Men was hiermede al direct een paar, misschien drie eeuwen teruggevoerd. De heer KOLDIJK begon zijn lezing met te zeggen, dat bij in de meei-ing ver keerde hier voor vaklieden, menseden van het bouwvak te zulten optreden, om daar mede de oude bouwwerken dezer stad te bespreken in verband met hun historische beteekenis. Voor een paar dagen pas vernam hij, dat deze bijeenkomst een meer algemeen karakter droeg en uit heeft hem bewogen om «ele bouwkundige détails en historische bijzonder heden weg te laten, wijl die in 't algemeen minder interessant zouden zijn. Alt vergoeding daarvoor zou hij in ’t tweede deel zijnar rede een vluchtig rondreisje door de provincie •ndernemen, en terloops de voornaamste bouw werken aangeven. (Dankbaar voor de goede bedoeling welke de Spreker hierbij had, moeten wij echter opmerken, dat juist de dé ails bij zoo’n 1e ing vaak bet kei merk dragen van nieuw te zijn of onbekend, terwjjl wat nu gegeven werd ▼oor 't meerendeel bekend mag worden ver ondersteld. Een lezing op deze wijze eigenlijk uit baar verband gerukt, toont, om ook eeus een beetje in bouwstijl te spreken, hier en daar scheuren, die de hechtheid van ’t geheel afbreuk doen. Hieruit moet men echter niet opmaken, dat hetgeen nu gegeven werd, een bouwvallig stok was, neen, maar ’t oorspron kelijk gereedgemaakte zou althans naar wij vermoeden, voor tiotsward meer interessant zijn geweest. De stad onzer inwoning te een deskundige kon voelen dat hier aan ’t woord menigeen meer welkom zijn geweest vluchtig kijkje op de vele oude kerkjes uit andere steden en Het Paleit van Justitie te Leeuwarden in brand. Te Leeuwarden brak gistermiddag omstreek» twee uur in een vertrek op de bovenverdieping van het Paleis van Justitie een brand uit, die zich spoedig ernstig liet aanzien. Wel was de brandweer spoedig ter plaatse, maar de bluschmiddelen bleken onvoldoende om het vuur te bedwingen, zoodat weldra de vlammen aan de frontzijde overal naar buiten sloegen en alle ruiten in den voorgevel sprongen. Zoo hevig greep het vuur om zich heen, dat het noodig werd geacht in alterijl de stukken van de parketten van Hof en Ri-ehtbank en de oude bibliotheek van het Provinciale Hof in veiligheid te brengen, dat aan de krachtige inspanning van de rechter lijke autoriteiten gelukte. Alles werd in, in de buurt van het Paleis staande gebouwen tijdelijk onder dak gebracht. Iiitusschen woedde de brand voort. Te 3 uur was van de koloinade van het gebouw weinig meer dan de door eenige ijzeren balken gedekte kolommen over. De bouten spits met het Friesche wapen was brandend naar beneden gevallen. Ten gevolge van den te geringen druk der waterleiding moest het blusschen hoofdzakelijk worden gedaan door de brandspuiten. Het gevolg was dat de brand vooral op den boven verdieping moeilijk was te bedwingen. Te 5 uur was men bet vuur eindelijk meester. Het monumentale gebouw biedt thans een treurige aanblik. De zaten waar Hof en Rechtbank zitting houden, zijn echter intact gebleven. Behalve wat door het vuur werd vernield, is de waterschade zeer aanzienlijk. Omtrent de oorzaak weet men alleen, dat de brand moet ontstaan zijn in een kamer van de woning van den concierge. Alg. H. Geen suikergebrek. Nu en dan duiken er geruchten op dat er gebrek zou zijn aan suiker. Men make zich dienaangaande niet ongerust, schrijft het Hbl. Dit suikerjaar is wel minder dan het vorige, doch de hoeveelheid consumpiiesuiker volgens het rantsoen van een half pond per persoon en per week is verzekerd. Het verbruik der industriesuiker zal eenigs- zins moeten worden beperkt, maar toch zal aan de industrieelen worden afgeleverd, wat hun door het Suikerkantoor werd toegezegd. Chocolade repen. De regeling betnffende de distributie van chocolade-reepen is ingetrokken. Nu een geregelde aan voer van grondstoffen voor de cacao- en chocolade-iudustrie te verwachten is, ia deze distributie niet meer noodig. Gestoord ijsvermaak. Een van de rijders, die dezer dagen te Appingedam aan den wedstrijd op «Fivelgo’s” ijsbaan deelnam, werd door de rijkspolitie aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld, verdacht van diefstal van een schaap uit de weide. tijden in volte mate meegemaakt, rampen zijn de stad vroeger niet gespaard en de geschiedenis der stad smolt samen met de historie der Jongema’s. De oude klokken uit den dikken stompen toren hebben in vroegere eeuwen reeds dienst gedaan als stormklokken, wanneer een vijand naderde, als vreugdeklokken, wanneer er een zege was behaald, ook hebben ze geklept bjj rampen als brand en dergr-iijke. Spreker ging in hoofdtrekken die woelingen en rampen na, wees vervolgens op den ouderdom en de waarde der reeds genoemde drie nog bestaande bouwwerken, welke op bet doek verschenen en in eenige by zonderheden besproken werden welke bijzonderheden men in de vele be schrijvingen onzer stad kan vinden. Omtrent de af uetiugen van een en ander, de steensoort, de wyze van bewerking werden mededeeliugen gedaan, waaruit men proefde, rlat hier een bouwkundige aan 't woord was. Plaatsruimte verhindert om die gegevens te vermelden, uitgezonderd een nog al omslachtig verhaal dat hier bij de vermelding der kunstrijke koorbanken werd iugevlochten, en dat het auditorium zeer zeker boeide. De onbekend gebleven houtsnijder der koorbanken zou dan ijn geweest een zekere R-miaert, een stil ingetogen man, die onder de pantoffel zat -■an zijn vrouw Hinke. Daar de baas er over nadacht boe hij iets zou ontwerpen dat zijn roem voor altijd vestigde, maar bij hierin niet slaagde, kreeg bij bezoek van een vreem deling die heua rijke ontwerpen aan hood en afstond onder voorwaarde dat hij daarvoor aan dien beer, hetwelk de booze bleek te zijn, moest afslaan alles wat hij dat jaar nekwam. Toen zijn vrouw later van een kind beviel een meisje, begreep Rommert, dat het dep duivel om dat kind te doen was. Toen de banken bijna gereed waren werd de baas lusteloos, zijn werk vorderde niet meer, en de vrouw werd gewaar welke belofte haar man had gedaan. D-ze wist raad, het kind behoorde baar voor de helft, zij zou ’t wel met den vreemdeling klaar spelen. Toen de tijd van afrekening kwam, tracteerde zij den booze op oliekoeken, maar bad daarvoor zulk laai deeg gemaakt, dat deze de vlucht moest nemen. Aan oil verhaaltje knoopte de Spr. twee verklaringen vast, lo. dat sedert de Bilswardtrs den naam ,-oliekoeken” kregen en 2o. waarom een der zijstukken een veel van de andere deelen verschillend motief uitbeeldt, waarop ook de Sater is afgebeeld. (Dat de naam ^oliekoeken” met de koorbanken in verhand stond, hebben wij nooit eerder hooren beweren, algemeen geldt als verklaring «oor dezen plaatselijken scheldnaam, dat Edo Jongema eeus buitenlandsche gasten ontving en deze niet beter wist te onthalen dan op een overvloed van dat gebak, ’t Zal zoowel ten opzichte «an den beltsnijder Rommert als van den potentaat der Stad wel moeten Se non ’e vero, beu tro»ato, d. i. waar zijn, 't is toch aardig

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1