lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. J Verschijnt tijdeUjk alleen Zondags 53ste Jaargang. 1919. No. 8. Een Koninklijk voorbeeld. I Zondag 16 Februari. STADSNIEUWS. 1 Benoemd. INGEZONDEN. Een tooneelvoorstelling. Eervol ontslag. Hardrijderij. Muziekavond. Negen Gebroeders „de Rook”. Concert, ensemble- en solo-spel. Twee concerten in ééne week. Bolswardsche Courant VOOR H. BEEKHUIS. Ws. i. De heer Mr. L. G. Tijg, griffier bij het Kantongerecht alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Harderwijk. De Voorzitter der A. N. V. «Het Groene Kruis”, Voorl. Directeur v./h. Centraal Bureau, F. C. FLEISCHER. Winterswijk. 10 Febr. 1919. Donderdag, ,de worden mij van 20 Febr. a.s. lezeressen aan. hoog muzikaal ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit bla,d is telefonisch aanqeslot.cn onder N' 4 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) weer, druk bezocht, van Holland” was belangstellenden om Bijna 19 jaren geleden werden in allen eenvoud de eerste Groene Kruisverenigingen gesticht. Dit geschiedde in navolging van het Noord-Hollandscbe Witte Kruis, dat reeds een eervolle geschiedenis van meer dan 25 jaren achter zich had. Eerst in Zuid-Holland, maar spoedig ook in de andere provincies kwamen de Groene Kruis-afdeelmgen voor den dag, evenals* de knoppen in het voorjaar. Zelfs duurde bet niet lang of^bet groote en volkrijke Zutd-Holland werd door Friesland overvleugeld, zoodat halfingewijden wel eens meenden, dat de bakermat der vereeniging in bet noorden des lands gespreid was en niet aan de oevers van den Hollandschan IJsel. In alle provincies behalve dan natuurlijk in Noord-Holland, waar het Witte Kruis werkt* werden plaatselijke vereeni- gingen «Het Groene Kruis” gesticht eutoeu deze er in voldoend aantal waren, ging men er toe over, ze voor het algemeen werk te vereenigen tot provinciale bonden en deze aijn in 1911 weer vereenigd in de Alge meene Nederlandsche Vereeniging «Het Groene Kruis”, waarbij zicb in 1917 ook het Noord- Hollandsche Witt* Kruis aansloot. Zoo is dan nu het verwante werk in een heerlijk gemeenschappelijk streven vereenigd. Misschien mag deze Vereeniging dan nu ook wel de grootste van ons land genoemd worden (kerk genootschappen en dergelijke lichamen me’ medegerekend) want zij telt ongeveer 300 000 leden in 778 vereenigingen (waarvan 3 in Oost- en West-lndië) en werkt met een ge meenscbappelijk jaarlijksch vereenigings inko men van ongeveer f 500 000. Dat lijkt een groot bedrag, maar is eigen lijk jammerlijk weinig in verhouding tot het veelomvattende werk dezer vereeniging. Want wat moet er al niet mede gedaan worden! Daarmee worden, nu reeds in meer dan 800 plaatsen van ons vaderland, magazijnen van verplegingsmiddelen onderhouden, waaruit iedere zieke, die woont in eene dier plaatsen en die bet naar het oordeel van den dokter noodig heeft, gratis in bruikleen kan krijgen wat hij behoeft, altijd voor zoover bij lid is. tenzij bij minvermogend mocht zijn, want dan wordt bij ook zonder dat geholpen. Daarmee wordt voorts getracht, overal een wijkverpleegster aan te stellen, die evenzeer gratis in alle huizen waar het noodig is den zieken hare levende hulp komt brengen. Daarmee worden moedercursussen gehouden, wordt de kraam verpleging verbeterd en het jonge kind beschermd, opdat de nog steeds al te groote kindersterfte beneden bet jaar worde te keer gegaan. Daarmee worden diensten onderhouden, om goederen en woningen te ontsmetten, om zieken per auto-brancard, rijtuig of op andere geschikte wijze te vervoeren. Daarmee wordt onder de auspiciën der Ned. Ceutr. Ver. tot bestr. der T.B.C., vooral ten plattelande de tuberculose bestreden. Daarmee worden volkslezingen en cursussen op hygiënisch gebied gehouden en nog van allerlei meer gedaan. Wie dat alles nagaat en eenig begrip heeft van wat dat alles kosten moet, zal niet meer zeggen: Wat een geld! Integendeel zal bij er zich over verbazen, dat er met zoo'n klein bedrag nog zooveel gedaan kan worden en zal hij inzien, dat daarbij de uiterste zuinig heid betracht en heel veel belangelooze lief dedienst moet verricht worden. En zoo is het dan ook inderdaad. Maar nu heeft ons de oorlog voor nieuwe en moeilijke vragen gesteld. De volkskracht heeft door ondervoeding, geboorteteruggang, grootere sterfte ten gevolge van tuberculose, besmettelqke ziekten (Spaansche griep!) en andere oorzaken geleden. En nog is de ellende niet ten einde. Nu komt echter de vrede en moeten alle krachten worden ingespannen om de schade weer in te halen. Ook het Groene Kruis met het daarby aangesloten Witte Kruis hebben daarbij een zeer belangrijke taak te vervullen. Maar wat zal nat een geld kosten! Vooreerst moet het aantal afdeelingen worden uitgebreid met nog ongeveer 250, opdat nergens het orgaan ontbreke, waardoor getracht kan worden de belangen van zieken en zwakken te behartigen en die van gezonden te be schermen, voor zoover particulier initiatief daaraan wat doen kan. Dan moet de wijkverpleging uitgehreid worden. Op het oogenblik zijn er 529 wijk- Hetaangezondigde tooneelspel «Mésalliance” is Dinsdagavond in «De Doele” met succes opaevoerd. De titel van het stuk geeft heel goed bet motief weer, waarop dit tooneelstuk in drie bedrijven werd gebaseerd. Een huwelijk tusschen personen van ongelijken stand, deed ABONNEMENTSPRIJS: 50 Uents per 3 maanden. Franco per post 621/s Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. De Commissie van den kunstweg Bolsward Harlingen heeft met ingang van 1 April a.s. aan den heer H. Vrijburg, opzichter over dien weg, op eigen verzoek eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voorde bewezen diensten. Voorloopig blijft het toezicht aan den beer Vryburg opgedragen, met het oog op mogelijke plannen tot reorganisatie omtrent bet bestuur van genoemden weg. Hoewel we een wintertje hebben met tegen- stribbelingen, daar sneeuw en afwisselende dooi het ijsvarmaak in den weg traden, heeft toch de Ijsclub «Bolsward” j.l. Maandag nog een goedgeslaagde hardrijderij van mannen gehouden, ’t Getal deelnemers was 32, er viel menig spannende rit te aanschouwen, en ook was er een talrijk publiek op de bijbanen aanwezig ondanks de dooi. De uitslag was, dat J. de Vries van Jeure met den prijs f 50 en een zilveren medaille ging strijken. De le premie f 20 werd gewonnen door J. van der Burg van Leeuwarden, 2e premie f 10 door W. de Jong van Joure en de 3e premie f 5 door J. de Vries van Sneek. Extra vermelding verdient het stoere rijden van den reeds bejaarden mededinger B. van der Zee van Leeuwarden. Ofschoon bijna 50 jaren, wist hij nog jongere mededingers de loef af te steken, en moest hij alleen tegen de bestan het onderspit delven. Het bestuur heeft hem uit sympathie een extra prijs toegekend. De wedstrijd van leden met dames, welke eerst was bepaald op gepasseerden Woensdag, zal na, als het doorvriest, aanstaanden Dinsdag gehoudea worden. Ook de derde lezing van den heer Alt, j.l. Maandagavond, werd ondanks het ongunstige De zaal van «den Hof weer geheel'"gevold met te hooren naar de ver tolking van de opera «Carmen”. Dit schoone toonstuk, met vele diepgevoelde en treffende momenten, uiteengezet en toe gelicht door den heer Alt, moet indruk maken. Een woord van hulde maar ook van dank aan dien heer, die vele muziekliefhebbers door zijn lezingen in de gelegenheid stelt kennis te nemen van de beste voortbrengselen uit de muziekwereld, mag hier niet ontbreken. Geachte Redactie! Beleefd verzoek ik U ’t volgend* in uw blad te willen meedeelen. Van de 4 kinderen, die 15 Januari door de Afd. «Bolsward” van het centraal genoot schap voor kinderherstellings- en vacantie- kolonies waren uitgezonden naar ’t kolonie- huis «’t Renerhuis” in de Sieeg, zijn deze week 2 teruggekeerd, terwijl de andere twee nog 4 weken er zullen blyven. Opnieuw heeft de Afdeeling deze maand 4 kinderen uitgezonden, zoodat er nu zes kinderen uit Bolsward volop kunnen genieten van zuivere lucht en ruime voeding; als bewijs van dit laatste moge dienen, dat één der teruggekeerde kinderen ruim 8 pond in gewicht is toegenomen. Deze knaap woog 15 Janaari 42 pond en 10 F bruari was zijn gewnht 50 pond en één ons. Deze reus achtige toename wijst ook op voorafgaande ondervoeding en daarom is van zooveel belang, dat onze Afdeeling door financieele hulp in staat wordt gesteld door te gaan met het nitzenden van zwakke en ondervoede kinderen. Wilt daarvoor uwe bijdragen zenden aan de penningmeesteres Mevr. Zuithoff.. Hoogachtend, (Sneek) piano. Behalve liederen voor sopraan, zullen ten beste worden gegeven één of meer concerten voor 2 piano’s, van Mozart. Een Mozart- concert voor piano is misschien bijna mee het hoogste wat ooit voor piano is geschreven. Ja, ziet U, wat er ook verandere, wat nieuwe en nieuwste componisten er ook opstaan, die aan de allernieuwste pianocomposities het leven schenken Bacb, Handel, Beethoven en Mozart dat zyn en blijven de groot meesters. En als de namen der nieuwe, nieuwere en nieuwste muziekhervormers al weer zijn vergeten dan nog zullen de namen der zooeven genoemde heroën nog met eerbied worden genoemd, en hunne werken m*t toewijding worden gespeeld. Aldus, zooals ik zei, ’n concert voor 2 piano’s, van Mozart. Verder zullen ten gehoore worden gebracht verschillende quatre-mains en stukken voor piano solo. Ea, wetende dal de heer Hoogslag van Soeek een hoogstaand pianist is, die zijn studiën glansrijk doormaakte aan het Conser vatoire te Luik, daarbij in aanmerking nemende dat de heer Jan Faber zich ouder des heeren Hoogslag’s leiding heeft gesteld, om zich nog meer te bekwamen, daarbij niet vergetende dat eene Concert zangeres van naam hare medewerking zal verleenen, zoo bevelen wij dit concert ten zeerste bij alle lezers en Dit wordt ’n avond van presteeren, van groot kunstgenot. Het musiceerend negental «Gebrosder* de Rook”, stelde zich verleden jaar voor ’t eerst aan het Bolswarder pubiiek voor. De kennis making was beslist eene zeer aangename. En, als men kennis beeft gemaakt, dan zoekt men elkaar bij gelegenheid eens weer op, dat behoort immers zoo? Het 2e bezoek der h.h. d* Rook zal plaats hebben op Dinsdag a.s. 18 Februari 1919. Wij kunnen direct al vertellen, dat het Programma met zorg is samengesteld. Er wordt begonnen met den «Priester- marsch”, uit «Alhalia”. Daarop volgt als ensemble-nommer «de onvoltooide Symphonic in bes”, van Schubert, een prachtig stuk werk, ook zelf* voor ’n orkestje met kleine bezetting. De bewerking zal wel aijn van één der Gebroeders, die op dit gebied *1 meer goede arrangementen heeft bezorgd. De tweede afdeeling zet in met de bekende Ouverture «la Dame blanche”, de oud- leden van wijlen de Muziekvereeniging kunnen hun hart nu nog *ens ophalen. Twee liederen van Schabert, «Ave Maria” en «Du bist die Ruh”, worden als orkest- nummers ten beste gegeven. Als solo-nommers vinden we vermeld een obligaat voor Hobo, twee Cello-werkjes, Andante van Mann en bet bekende «1« Cygne” van Saint-Saëns, en twee obligaten voor Trombone. Ook lezea we «Zang”. Dat zal wel worden opgeknapt door den broeder-zauger. Een mooie Wal* van Oscar Fetras sluit het Programma af. D« pater familias komt weer met ’n paar Friesche Voordrachten uit. Nou, dat kin de a de hear mar tige dwaen. Dat witte wy noch fen forlyne jier. Summa Summarum, ’n aanbeveling om ,Concert-toe” te gaan. Dat wordt beslist ’n gezellige muziekavond. Ws. Pas was het inleidend artikel over den muziekavond van Dinsdag a.s. per post ver zonden, of me wordt melding gedaan van nog een concert in dezelfde week. Dit zal plaats hebben a.s. 20 Februari 1919, in de concertzaal Doele”. Als medewerkenden genoemd Mevr. Slotijn-Molenaar, (’s-Hage), sopraan en de h.h. Jac. N. D. Hoogslag, en Jan Faber, (Bolsward), beiden verplegingen in ons land; 300 daarvan zijn uitgegaan van onze vereeuigiugen en 266 dezer worden rechtstreeks door onze afdeelin gen beheerd. Maar nu spreekt het vanzelf dat er nog 500 a 600 plaatsen zijn, waar nog niet is voorzien in de sociale behoefte. Daarvoor moet nu gezorgd worden en van onze zijde wordt reeds krachtig geageerd om daartoe te komen. Maar wat zal dat kosten? Daarvoor zijn per plaats dadelijk ongeveer f 1500 noodig, dat ia dus f 750 000 f 900.000 in het geheel. Eu dit telken jare weer, niet voor eens. Dan moet in ongeveer 800 plattelands gemeenten de stelselmatige bestrijding der tuberculose ter band genomen worden. Dat kunnen wij «betrekkelijk” goedkoop doen, waar wij de beschikking hebben over wijkverpleeg sters. En ook Rijk en provinciën subsidieeren dit werk reeds krachtig. Met dat al zal er toch binnenkort zeker een f 400 000 voor noodig zijn, van particuliere zijde bijeen te brengen, en dat jaarlijks. Dan moeten onze maatregelen tot ver- oetering van kraam verpleging en kinderbe scherming algemeen gemaakt worden. De commissie van onderzoek, die we daarvoor hebben ingesteld ouder voorzitterschap van Dr. Meuleman, directeur der Wilhelminaschool voor Vroedvrouwen te Heerlen, heeft de kosten daarvan berekend op 282.320 gulden, per jaar. Summa summarum. we moeten trachten voor ons plaatselijke werk bij het halve millioen dat we rseds gebruiken, nog jaarlijks anderhalf millioen bij te krijgen. Eu dan hebben wij nog heel zuinigjes aan te administreeren. Om dat nu te kunnen doen, hebben wij behoefte aan een krachtig stimuleerend miliëu. Daarvoor hebben we vier jarsn geleden een Centraal Bureau gesticht, dat voorloopig nog onder de leiding van den ondergeteekende staat en zich geleidelijk tot iets goeds beeft ontwikkeld. Voorloopig werkt ondergeteekende daaraan, voor zoover zijne ambtsplichten hem daarvoor den tijd laten. Daarbij staan hem twee vaste, gesalarieerde assistenten ten dienste. Dat kan echter zoo niet blijven. Dat mag zoo niet blijven, zal ons werk in de naaste toekomst slagen en onze vereeniging aan kare bestemming beantwoorden. Daarom is bet de bedoeling van ons bestuur «hetCentr. Bareau” van het jaar naar Utrecht over te brengen en er een bekwaam medicus als directeur aan te verbinden. De Regeering heeft reeds het belang daarvan erkend en op de Staatsbe- grooling een post van f 10 000 voor onze Vereeniging uitgetrokken. Maar afgezien daar aan, hebben we in de allereerste jaren een jaarlijksche vermeerdering onzer inkomsten ten behoeve van ons centrale werk ten bedrage van zeker f 14.500 noodig. En gewenscht is bet, ten einde alles op hechten bodem te te stellen en bet plaatselijke werk naar behoefte te kunnen voorthelpen, een krachtig stamkapitaal te vormen van, zoo mogelijk, sen millioen galden. Mocht dat gelukken, dan mogen we ons vleien met de verwachting, dat ons werk zal slagen en de zegeningen er van binnenkort alom zullen worden opge merkt. Ten einde hierto* te komen, is onlangs een breede commissie gevormd, waarin mannen en vrouwen van allerlei stand, godsdienstige en politieke «vertuiging naast elkander hebben zitting genomen. Voor dat die commissie aan het eigenlijke werk trok, is daarvoor de belangstelling van Hare Majesteit d* Koningin ingeroepen. En niet zonder verblijdend gevolg. Na de zaak ernstig onderzocht te hebben handelt onze nobele en wijze Landsvrouwe ooit anders heeft het H. M. behaagd, een gift van f 2500 beschikbaar te stellen. Die vorstelijke bijdrage stemt ons niet alleen dankbaar, maar ook hoopvol. Waar zoo werd voorgegaan en als ’t ware een onmiskenbaar zegel op ons werk werd gedrukt, zal zeker door vele anderen gevolgd worden en zullen alle vaderlanders ons heerlijke, sociale werk, dit vaderlandsche ondernemen van liefde en wijsheid naar krachten willen steunen. Van daar dat we zoo hoopvol gestemd zijn, en meenden van deze vorstelijke bijdrage eenigssins uitvoerig melding te moeten maken.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1